JOH. BOTTINGA Vrijzinnigen! School- M Kerknieuw*. bij de geoefende manschappen hebben'aan gesloten. Dinsdag bracht de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, ver gezeld ven dén inspecteur van den land storm/luitenant-generaal Neeteson, een be zoek aan het kamp en volgde de oefeningen, welke voor dien dag bestonden uit een marsch van ongeveer 36 KM. in de rich ting van nispeet naar Hierden en den Sta- kenberg, ten einde zich in verband met den veronderstelden oorlogstoestand meester te maken v&n Nunspeet en Elspeet. De drie compagnieën infanterie en twee secties (wielrijders, welke deze opdracht trachtten uit te voeren hadden als tegenpartij een compagnie infanterie en een sectie wielrij ders! De oefening verliep geheel volgens het vastgestelde program. Zijne Excellentie de generaal Snijders betuigde zijne bijzondere tevredenheid over de houding van den troep en de uitvoering der bewegingen en bezocht ven'olgens het kamp, waar de inspectie van tenten en keuken plaats vond. Ook hier toonde de generaal zijn ingenomenheid en onderhield hij zich met de officieren en man schappen op zeer wel willenden toon. Den reserve-kapitein J. W. Klein, kampcomman dant, tevens leider der oefeningen, zal de tevredenheid van den opperbevelhebber on getwijfeld een groote voldoening zijn. Oiis «lngeWlsseli brood. Men schrijft ons: Dc vanaf 25 Juni vastgestelde menging van het brood wordt met 1 Augustus veranderd. 25 Juni bestond de bloem uit 56 inlandsche bloem; 24 maisbloem; 20 Amerikaansch bloem. Deze wordt nu met 1 Augustus 60 inlandsche bloem; 20 roggebloem; 10 aardappelmeel cn 10 Amerikaansch meel. Hieruit blijkt dus, dat het Amcrikaansche meel weer vervangen wordt door aardappelmeel, maar daartegenover staat, dat de maisbloem uil het wittebrood verwijderd wordt. Voor het bruinbrood, waarvan dc samen stelling was 70 ongebuild tarwemeel en 30 ongebuild maismcel, wordt gewijzigd in 65 tarwemeel en 35 maïsmeel. In verband met dit hoogc maispcrccnlage voor bruinbrood is bet wel de moeite waard de aandacht te vestigen óp hetgeen hieromtrent medegedeeld is in de Londen Grain, Seed Oil Reporter van 2 Juli, waarin de schrijver, een vroegere bewoner van Italië, mededeelt, dat in Noord-Italië veelvuldig gebruik wordt gemaakt van maismcel en wel gekookt, doch niet gebakken: „Echter is het aldaar algemeen bekend, dat het gebruik van raaismeel, iftdien de mais voor of tijdens de vermaling niet met groote zorgvuldigheid wordt gedroogd, zeer vatbaar maakt voor een ziekte, de „pellagra", die voor een 20 tot 30 jaar de plaag was van den Noord-Italiaanschen boerenstand. Deze ziekte is uiterst moeilijk te stuiten, be gint met huiduitslag, en leidt in vele geval len tot een algeheel onwel zijn. Het merkwaardigste is wel, dat in Zuid- Itaiië, waar het gebruik van het maisproduct niet inheemsch is, doch waar men zich voedt met macaroni, vervaardigd van dc edelste tarwe, voor bedoelde ziekte geen vatbaarheid schijnt te bestaan. Ongetwijfeld kan het zijn goede zijde heb- 'ben, op bovenstaande de aandacht te vestigen, riet om ongerustheid te wekken, doch om aan sporen tot groote voorzichtigheid en tot iet nemen van die maatregelen, welke Kenstig kunnen zijn om de gevolgen aan het - noordcelkundig gebruik van het maisproduct ■\erbonden, te voorkomen. De oorzaak toch van de ziekte moet gezocht worden in den aard van het vochtgehalte der maïskorrels, welk vochtgehalte, indien geen behoorlijk droogproces aan het gebruik vooraf gaat, schimmelvorming veroorzaakt, waardoor ge- ïioemde ziekteverschijnselen te voorschijn worden geroepen. Bij de fabricage van het benoodigde ge mengde meel, dient dus behoorlijk acht gege ven te worden ter voorkoming van onheilen en tot waarborg van dc volksgezondheid." Centrale keukens. De Directie der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten heeft aan de leden (ge- ementen) dier vereeniging de uitkomst me degedeeld van haar onderzoek betreffende centrale keukens. Na mededeeling van de gemeenten, .waar gemeentelijke centrale keukens of door bij zondere vereenigingen al of niet met mede werking van de gemeente centrale keukens zijn opgericht en waar de oprichting er van wordt voorbereidt, zegt de Directie, dat on getwijfeld de door het Kon. Nat. Steunco- mité's aangeboden financieele hulp, om n.l. drie vierde deel in de kosten van oprichting van dergelijke keukens bij te dragen, de op richting in verscheidene gemeenten heeft vergemakkelijkt. Ook gemeenten hebben dien steun gevraagd. Daar meestal om practische redenen de gemeenten zelf de op richting ter hand nemen, mag verwacht worden, dat ook zij gemelde hulp zullen ontvangen. De kosten van oprichting der keukens loopen zeer uiteen. Wat de inrichting der keukens betreft, al is het verklaarbaar dat men de tijdelijke keukens zoo min kostbaar wenscht in te richten, toch rijst de vraag, of men voor de bereiding van groote hoeveelheden spij zen, .hetgeen met zooveel zorg en kennis moet geschieden, niet beter doet aan het keukengerei hooger eischen te stellen. Mis lukking van de toebereiding veroorzaakt toch onaangenaamheden, die dikwijls de ge- heele zaak in gevaar brengen. De prijzen der spijzen loopen bij de ex ploitatie der gemeentelijke keukens van u j7 Ct* per lietr uiteen- Meestal zijn zij den kostprijs en legt dus de ge- neente op de exploitatie toe. Als wenken worden o.a. aangegevenalle gedachte van philantrophie te werenin de :ommissie ook personen uit den arbeiders hand te benoemenen vooral vrouwen uit en arbeidenden stand vrijwillig (eershalve) >ij de uitreiking der spijzen hulp te doen rerleene*, daar dit onder dien stand ver- rouwen V*kt. Katoen. De Twentsche commissie, die zich naar Engeland zou begeven, teneinde te trachten meer katoen te krijgen, heeft op verzoek van de Engelsche ambassade haar vertrek uit gesteld. Mout. De uitvoerende commissie van de N. O. T. deelt ons mede, dat de verschillende brouwerijen in ons land, welke behoefte hadden aan mout, in staat zijn gesteld mout te betrekken uit de lading, welke was aan gevoerd door het s.s. „Oluf Maersk", nadat overeenstemming was verkregen met de twee importeurs van de lading van dit schip. In overleg met de Nijverheids-Commissie en de N. O. T., hebben deze zich n.l. bereid verklaard een gedeelte van deze lading ten behoeve van de kleinere verbruikers van mout af te staan. Gasrantsoeneering. Het ligt, volgens de N e d., in de bedoe ling van de Regeering ingaande I October voofhet geheele land uniform vast te stel len een zeer matig gasrantsoen. De te ver strekken hoeveelheid gas per maand zou voor de kleine gezinnen nog ver beneden de 25 M3. moeten liggen. Petroleumdistributie. De Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid heeft den Minister verzocht de distributie van petroleum te doen plaats vinden onder de gewone distributie, zoo dat de winkeliers de petroleum op bons ver- koopen, opdat niet bestendigd blijve een toe- 1 stand, die de groots' llekeur mogelijk maakt. De economische crisis. De Hengelosche Trijpweverij te Hengelo is tijdelijk stop gezet wegens gebrek aan ko len. Aan het personeel wordt het loon uit betaald. De zwendel in heide. Men schrijft uit Limburg aan het H.bld. 't Wordt waarlijk meer dan hoog tijd dat er van hoogerhand maatregelen genomen worden tegen den windhandel die den laat- sten tijd in afgemaaide heide wordt gedreven omdat tengevolge daarvan vele koopers van voederartikelen den volgenden winter ten zeerste gedupeerd zullen worden. Immers, 't is duidelijk dat een prijs van 25 tot 35 per ÏOOO K.G. voor groene en van 50 tot 60 voor gedroogde heide niet besteed wordt door menschen, die dat artikel als zoo danig weer aan hun afnemers wenschen over te doen. Zonder twijfel wordt de heide, die tegenwoordig bij scheepsladingen wordt weggehaald van de streken waar ze gegroeid is, kunstmatig gedroogd en vervol gens tot meel gemalen, waarna ze, gemengd onder lijnmeel, koolzaadmeel en soyameel weer onder die namen aan den man wordt gebracht, zoodat ten slotte de koopers van die artikelen de dupe van de historie zullen worden. En daar ze dan het heidemeel be talen met den prijs van bovengenoemde meelsoorten, zijn ze wel heel erg gedupeerd: koopen. Daarom is het plicht tegenover on een vetgehalte van 10 tot 12 en een eiwit gehalte van 30 tot 35 heidekruid daaren tegen heeft een eiwitgehalte van ongeveer 0.7 %o, terwijl vet daarin slechts sporadisch aanwezig is en de verteerbaarheid zeer veel te wenschen overlaat? waarom het in nor male tijden alleen maar als schapenvoer in aanmerking komt. Nu wordt door het malen de verteerbaarheid wel eenigszins grooter, maar het blijft in ieder geval een zeer grove bedriegerij om een artikel, dat niet het vijf tigste gedeelte bezit van de voederwaarde der goede meelsoorten, als zoodanig te ver- koópen. Daarom is het ulicht tegenover on ze veehouders, om het troepje gelukzoekers, die tegenwoordig de heidestreken afreizen, zoo duidelijk mogelijk te signaleeren en wanneer het kan, aan hun bedrijf paal en perk te stellen, al zou dat een „strop" zijn voor de werklui, die ze in dienst nemenin hun weelderoes zien ze er niets in om aan hun maaiers een belooning van 8 tot 10 per dag uit te keeren 't kan er immers best op overschieten voor een artikel, dat tegen ongeveer het tienvoudige van den in koopsprijs weer aan den'man wordt ge bracht. De gestrande Nederlanders. De Stockholmsche correspondent van het H.bld. seint: Doordat de stoomvaartdienst tusschen Gotenburg en Rotterdam onver wacht weder hersteld is, kunnen verschei dene Nederlanders, die uit Zweden niet weg konden, thans den 3en Augustus naar Ne derland terugkeeren. Over de grens gekomen. Te Bocholtz (L.) zijn twee Russische krijgs gevangenen en een Duitsch deserteur in uniform over de grens gekomen. Te Enschede zijn twee ontvluchte Fran- sche krijgsgevangenen en een Rus aangeko men. Te Maastricht is een Russisch krijgsge vangene aangekomen, die in de gemeente Oud-Vroenhoven bij Wolder (Wylré) over den draad was gekomen. Later kwamen nog 2 Duitsche deserteurs in burgerkleeding aan. Te Maasniel zijn drie uit Duitsche krijgs gevangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. G r e n s-„i n c i d e n t." Zaterdag en Zondag kwamen te Ol- denzaal niet minder dan vier Engelsche, één Fransche en zeven Russische krijgsge vangenen over de grens, benevens twee Duitsche deserteurs. Met één dier Russen had precies op de grensscheiding een ver makelijk voorval plaats. Juist toen hij de grens wilde oversteken, werd hij door een Duitschen grenswachtsoldaat vastgegrepen. Br ontstond een worsteling. De Rus wierp zich op den grond en lag nu met het bo vendeel van zijn lichaam in Nederland en met het andere gedeelte in Duitschland. Dit Reclames. Schooisol naar Maat Rijlaarzen en Rij kappen Reparatie-Inrichting Telefoon (59 Langestraat 32 - Amersfoort Afd. Sport-Artikolon Garantie-Sokkon Reispantoffels Platvootzolen, onz. Wilt Gij een vooruitstrevende en de mocratische politiek, sluit U dan aan bij den Yrijzinnijr-Deiiioeratlsclion Rond (min. contr. por jaar f 0.60) on abonneort U op den Vrijziunlg-lkcniocraat (aboun. por kwartaal f 0.50). Voor liet lidmaatschap als voor hot abonne ment kan men zich wonden tot A. VAM* NJJNATTEN, c Socr. der afd. Amersfoort. H. v. Viandonstraat 37. zag een Nederlandsche grenswachter. Hij snelde den Rus ter hulp, vatte hem bij de armen en trok. De Duitsche soldaat trok ook, maar aan de beenen en in tegenover gestelde richting. De Rus was daardoor in een allesbehalve benijdenswaardige positie gekomen. Maar de welkome hulp van den „Ollaader" bemerkende, begon hij uit alle macht te trappen, met het gevolg, dat de Nederlandsche grenswacht hem buiten de „gevaarlijke zóne" kon trekken. (Hbld.) Handig ingericht. Dinsdagnamid dag kwamen te Oldenzaal twee Duitsche deserteurs aan, die op door hen zelf vervaar digde passen en vervoerbiljetten direct van het front bij Atrccht ongehinderd naar Bentheim waren gespoord. Den verderen tocht legden ze te voet af. In uniform kwamen ze aan, terwijl de valsche papieren nog in hun bezit waren. Gemeentefinanciën. Het bestuur von de Vcreenigine van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de leden der vereeniging cerigc nadere mcWcelirgen gedaan ten "ver volge op zijn toezegging tot overweging van qc vraag, in hoeverre het door de commissie von advies inzake de wetsontwerpen tot herzie ning van de financieele verhouding tusschen hrt Rijk en de gemeenten en tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied ingediende rapport, in verband met de gehouden besprekingen aan leiding kon geven tot het doen van stappen, welke kunnen bevorderen, dat ten spoedigste wettelijke voorzieningen ter tegemoetkoming in de financieele moeilijkheden der gemeenten worden getroffen. Geoordeeld is, dat bij den aandrang, welke thans van de zijde der gemeenten op de rcgce- ring en de Staten-Generaui moet uitgaan, het niet raadzaam zou zijn, aan een finole oplos- sirg van de regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten de eerste plaats in te ruimen. Wat betreft pogingen om reeds aanstonds binnen zekere grenzen een hoogere rijksvergoe ding te verkrijgen voor diensten, door de ge meente ten behoeve van het rijk bewezen, denkt het bestuur aan twee maatregelen, welke 1 ij de in 1903 ingestelde Staatscommissie vrijwel al gemeen instemming vonden, t. w.: T. het rijk neme voor zijn rekening de kos ten van vervoer en verpleging van arme krank zinnigen; 2. de rijksbijdrage in de wedden van burge meesters en secretarissen, welke in art. 10 der wet van 1897 is vastgesteld op een vierde der wedden met een maximum van 600, worde opgevoerd tot de helft der wedden en oan geen limiet gebonden. In overeenstemming met de genoemde cen trale jcommissie is het bestuur voorts van in zicht, dat daarnaast behoort te worden gestreefd naar een spoedige invoering van: 1. de voorgestelde heffing (door het rijk ten behoeve van de gemeenten) van opcenten op de dividend- en tantième-belasting; en 2. de sinds een aantal jaren voorbereide ver ruiming van het belastinggebied der gemeen ten; met welke beide maatregelen voor het rijk geen offers zijn gemoeid. Het bestuur noodigt nu de leden uit om te wil len doen blijken in hoeverre zij zich kunnen ver eenigen met een adres, waarin wordt aange drongen op zeer spoedige invoering van: 1. de verruiming van het gemeentelijk belas tinggebied, waarbij met technische opmerkingen in rapport B zou zijn rekening te houden; 2. de opcenten op de dividend- en tantième belasting met het voorbehoud, dat deze niet zul len prejudiceeren op de regeling von de finan cieele verhouding tusschen het rijk en de ge meenten; 3. een wettelijke voorziening, volgens welke het rijk: e. de kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen voor zijn rekening neemt; b. de rijksbijdrage in de wedden van bur gemeesters en secretarissen opvoert tot de helft dier wedden zonder limiet. Ten slotte ware met nadruk onder de aan dacht te brengen, dat het nemen van de maat regelen, het T—3 niet moet weerhouden van het aanvatten van een finale herziening van de financieele verhouding, als hoedanig het wets ontwerp niet aannemelijk wordt geacht, terwijl als een deugdelijke oplossing daarvan zou zijn aan tte bevelen een scheiding tusschen uitgaven in het algemeen rijksbelang op de huishoude lijke belangen der gemeenten, waarop een nieuw uitkeeringssysteem ware le bouwen. Het bestuur heeft de leden verzocht, vóór 21 Aug. a.s. mede te deelen, of zijn voornemen hun instemming heeft, zoo neen, eventueele' overwegende bezwaren zoo beknopt mogelijk te doen kennen. Alg. Ned. Verbond. Op 26 Mei verga derde, naar Necrlandia meldt, hel Groepsbe stuur onder voorzitterschap van den heer Mare. Emants. De heer Emants verklaarde zich bereid tot de najaarsvergadering het voorzitterschap der Groep waar te nemen en bracht hulde aan den afgetreden groepspenningmeester, den heer Roelfsema, voor do wijze waarop deze gedurende vier jaren de penningen heeft beheerd. De -secretaris verklaarde zich bereid voor- loopig het penningmeesterschap waar te nemen. Benoemd werd een commissie voor het onderzoek aangaande de wenschelijkheid en mogelijkheid om op de lagere scholen meer zorg te besteden aan de Nederlandsche taal ook bij hel onderwijs in andere vakken en talen. Leden dezer commissie zijn dc dames dr. W. C. Rengers Hora Siccama en M. Maro- nier cn de heeren L. C. F. Bigot, dr. F. Buiten rust Hcttcma, J. Koopmans, dr. W. E. Moller, dr. M. A. van Weel en J. C. Wirtz. Voorts ^erd besloten nog dc propaganda voor het A. N. V. in Zecuwsch-Vlaanderen ter hand te nemen. Kranige ouden! Te Steen- deren (Geld.) heeft de negentig-jarige land bouwer van Doorn ijverig meegedaan aan het roggemaaien, welk zwaar werk hem goed beviel. Te Beesd heeft de tachtig-jarige gemeen teontvanger, de heer Van Buuren, zich nog tot waarnemend gemeente-secretaris laten benoemen. De Geldersche lucht houdt den moed er wel inl zegt het N. v. d. D. De herder zonder fiets. In een der bladen leest men de volgende ad vertentie „Wie helpt een predikant (zonder duurte- toeslag) in een groote gemeente tegen bil lijken prijs aan een solide fiets Twee kinderen te vondeling gelegd. Ann het Scheveningsche strand zijn twee kleine kinderen tc vondeling gelegd. Hun ouders waren, zoo meldt dc Hnag- sche Ct., met wederzijdsch goedvinden van elkaar gegaan, terwijl zij besloten waren, dat ieder één kind te zijnen laste zou hebben. Een der kinderen heeft gedurende eenigc weken bij een familielid van den man tc Geertrui- denberg vertoefd, totdat de moeder kwam vragen, het kind terug tc mogen hebben. Na veel pralen nam zij het mede naar Den Haag... en bracht later beide kinderen ten laste der ouders van den vader, waarna ze verdween, de kleinen hulpeloos zonder kleertjes achterlatende. De oude luidjes kon den de kinderen ook niet houden en brachten hen naar de familie der vrouw, die de klei nen op haar beurt op het politie-bureau depo neerde. De politie bracht de kinderen, na al deze omzwervingen, naar Gcertruidenberg, maar hier moest zooveel voor hen worden be taald, dat de vader daartoe niet in staat was, daar hij geen groote verdiensten had. Zoo doende besloot de vader, zijn vrouw op te zoeken en haar voor te stellen, de kinderen tot zich te nemen, dan zou hij In dienst gaan. De vrouw ging hierop echter niet In. Ten einde raad en geen uitweg meer ziende, ging de vader er ten slotte toe over, de kinderen tc vondeling te leggen. Na deze daad heeft hij zich bij de politie te Gcertruidenberg aan gemeld. Inbraak en mishandeling. Te Ede is 's nachts ingebroken bij een al leen wonende weduwe aan den Telefoon- weg. De dief, die een bedrag aan geld uit een kast ontvreemde, heeft ook de be woonster ernstig mishandeld. 2800 ontrold. Een te 's Gra- venhage wonende dame deed aangifte dat haar een wit linnen zakje is ontrold, inhou dende 2800, vermoedelijk gepleegd bij de halte stoomtram op het Beziridenhout of op lijn 5 of 9. Diefstal van...een schip. De heer H. Meijer, van Oude-Schans, ver huurde aan P. K., van Oude-Pekela, een schip, en nadat deze er een poosje mee ge varen had, veranderde het schip van eige naar, zonder diens medeweten. De huurder waande zich eigenaar en verkocht het voor 1000 aan iemand te Annerveensche Ka naal. De politie arresteerde K. en bracht hem naar Groningen. Onder in het schip werd nog ruim 300 van de koopsom ge vonden. De schipper zit thans op het droge aan den Heerenweg. (N. v. d. D.) Doodgevallen. Aan den Sloterstraat- weg is de herbergier Hutting bij het snoeien van boomen, van een hoogte van 6 meter ge vallen, waardoor hij een schedelbreuk be kwam. De spoedig aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. De ongelukkige laat ecne vrouw en vier kinderen na. Door* een stier op de hoorns genomen. Het zes-jarig zoontje van den landbouwer M. H., te Broekland, is in een weide door een stier op de hoorns genomen en herhaaldelijk omhoog geworpen. Hoewel het kind ern stig werd gewond, bestaat er hoop op le vensbehoud. Verdronken. Te Zwaag (N.-H.) is een 3-jarig dochtertje van H. te water ge raakt en verdronken. Orkaan. Ook In Noord-Brabant heeft Zondag een hevige onweersstorm schade aangericht. In de streek der Meierij zijn tal van boomen ontworteld. Onder Woensel viel een boom op een trein, zonder dat ernstige gevolgen ontstonden. Te Best knapte een groot aantal telephoonpalen langs den spoorweg af. Het kampement der militairen werd nagenoeg dooreen geworpen. Vele manschappen beliepen lichte kwetsuren. De op 't veld staande korenschoven werden bij massa's door 't stormgeweld uiteenge rukt. (H.bld). Marktberichten. Eiermarkt Rotterdam 31 Juli 1917. Kipeieren V. P. N. f 8.209.65. Eendeneieren V. P. N. f 9.509.60. Kipei Handelarenen f 7.90—0.00. Aanvoer 17229 stuk*. Algem. Syn. «er »«l. Hen. K?rk. XE. Aan de orde komt de bespreking va* hot rapport over de modus vlvcn( di. Prof. Knappert wijst er op, dat het vorig jaar dit ontwerp in beginsel is aangenomon on dat dus de moreele plicht op ons rust om den arbeid voort te zetten. Prof. Slotemaker dc Bruine wil niet la mort sans phrase uitsproken over den modus. Hij is het in hoofdzaak eens met prof. Anlders van •het vorig jaar. De modus wil den vrede in do Kerk. In onze Kerk zijn diepgaande verschillen over dc hoogste levensvragen. Alle riohtingen kunnen wij niet sanctioneeren cn onze Kerk mag niet het voertuig worden van alle richtingen. Voor allen, die links staan, volt het moeilijk do overtuigingen der rechtschcn te woordeeren^ omdat die overtuiging hen niet samenbindt en tot eenheid brengt. Prnctisch is deze modus onmogelijk. Hij erkent dot de strijd in de kei* onze krochten verlamt en onzen arbeid vruchte loos maakt. Er is een wereld te veroveren en in plaats daarv.n onze krocht te geven is er onderlinge strijd. Daarom ook moeten wij vra gen: kon dozc modus helpen De modus viven- di, die vóór ons ligt, loon dit nooit. En nis deze niet kon, is er geen middel. Immers de Utrecht- sche professoren waren niet van één richting en toch eenstemmig. Maar het is hun niet ge lukt een goede oplossing te vinden. Dat vloeit gedeeltelijk voort uit het tweeslachtige van onzo Kerk. Onze Kerk is een belijdende Kerk cn toch is in de reglementen groote leervrijheid. Iedcro gemeentekerk moet een geloof9grondslag ont werpen. Het classicaal bestuur moet dat beoor- deelen en keurt het goed, als het niet in strijd is met de algemeen verbindende reglementen der Kerk? Zou men dan niet dadelijk strijd krij gen op grond von art. 11 van het Algemeen Reglement, waar gesproken wordt van handha ving der leer? Verder op art. 12. De belijdenis vragen blijven. Onze tijd wordt zeer religieus, moor staat in het teeken van het Pantheïsme. Hoe kan er dnn sprake zijn van een Schepper? volgens vraag T. Ook kunnen velen vraag 2 niet beantwoorden waar sprake is van Jetzus Chris tus, als ecsuggeboren Zoon von God. Deze modus heeft niet aangedurfd het vrijzinnig kerk* begrip. Waarom niet? Misschien omdat het art. T2 later verwijderd zou worden. Dat mag zij niet aannemen. Maar ook omdat het niet kon. Men kon het confessioneel element niet uitscha kelen. Waarom wilt gij, vrijzinnigen, don deze modus? Denk verder non alle gemeenten met één predikant. Velen zullen het vrceselijk vinden als zij des Zondags niet kunnen opgaan naar hun kerkgebouw, omdat daar een ander dan hun eigen predikant moet optreden. Deze modus zal zijn een groote vooruitgang voor de Gere formeerde Keiken, waar die strijd niet is. Dezo modus moet men niet onderwerpen aan het oordeel der Kerk. De secretaris vraagt: Is de Synode verplicht uit te voeren wat m het vorige jaar met meer derheid von stemmen is aangenomen? Hij vraagt: Kunnen wij deze zaak uitvoeren? Neen. Wij kunnen dezen modus vivendi niet uitwer ken. Daarom moet men deze modus vivendi loten liggen «ooals die danr ligt. De vice-president zegt, dat de modus vivendi hem aantrekt, omdat hij den strijd wil oplossen. Daarom waardeert hij den modus. Er zijn ech ter allerlei bezwaren tegen en zijn hoofdbezwaar fa, dat deze modus brengt de oplossing van onzo Kerk. De heer Tommens wijst ook op de moreele verplichting om voort tc goan. Prof. Slotemaker de Bruine wijst er op, dat de modus nooit kan uitgevoerd worden, dat hij onmogelijk is, maar meer, wat onmogelijk scheen, is toch gebeurd. Daar zijn practische bezworen, maar in den modus ziet hij een leiddraad. Ook de Utrecht- sche professoren twijfelen niet aan de moge lijkheid, want in hun schrijven geven zij te ken nen, dat zij -een eventueele cortunissie met raad en daad willen bijstaan. Waorom de vrijzinnigen met dezen modus meegaan Zij willen alle rich* tingen tegenmoet komen. Prof Slotemakei de Bruine wijst er op, dat het kerkbegrip dei modernen er niet in is, evenmin dat der ortho doxen. Zegt SI. de Br., dat bij aanneming orthodoxen de Kerk zullen verinten, hij vergeto niet, dat. thans vele vrijzinnigen zich bij andere kerkgenootschappen aansluiten, of brelken met de Kerk. Hij -wil, dat het ontwerp worde uit- geweikt. De heer Visser zogt: Er zijn vele moeilijk heden, maar daarom mag men niet zeggen, dat het beslist onuitvoerbaar is. Onder vele ge meenteleden is er veel belangstelling voor, van de oplossing der moeilijkheden door dezen mo dus, maar niet onder de predikanten. Het ont werp moet nader worden uitgewerkt, opdat d$ gemeenten er over kunnen gehoord worden. De heer Spandaw wijst op de evenredige ver tegenwoordiging, die overal meer bijval vindt. De heer Van Mork wil steunen ieder eerlijJ en oprecht streven om den strijd in onze keil te beëindigen. Dr. Callenfels meent, dat er door den modus geen vrede komt, maar dat de strijd hevige* wordt. Eveneens oordeelt de heer Prins. De heer Van Druten zegt, dat de zedelijk religieuse gemeenschap door den modus gaa( lijden. De heer Cremer zegt: Wat zou het heerlijk zijn, als het groote Protestantsche beginsel der vrijheid, door de Hervorming uitgesproken, werd verwezenlijkt. De Synode is ten zeerste verplicht, het ontwerp reglementair uit te wer ken. Het moet in de gemeente komen. De heer Landsrman kan zich wel een kerk denken met een belijdenis, maar niet met be lijdenissen. De heer De Groot acht ook de modus vivendi onmogelijk. De heer Zoete is van oordeel, dat de moreele verplichting tot uitwerking vah den modus niet bestaat. Verleden jaar heeft men zi<h er ook niet oan gehouden, toen het gold de benoeming, der leden van de Synode door de classical© vergaderingen. Hij heeft ook den vrede lief, maar niet als hij zijn beginsel moet verlooche nen. Omdat hij den vrede liefheeft, is hij tegen den modus vivendi. Hij zal eerst recht den strijd doen ontbranden. De heer De Haan was twee jaar geleden sterk voor het voorstel der Utrechtsdhe professoren om een modus vivendi op te stellen, maar het ontwerp fa voor hean een teleurstelling. Deze modus zou den strijd krachtig doen ontbranden. Daarom niet verder gaan met den arbeid De president gelooft, dat deze zaai struike len moet. De zaak is al in de Keric van allerlei zijden besproken. In de Kerb zfjn er groove groepen, die van deze zaai geen heil verwach te, ja, er zouden zijn, die, eb de zeek tot stand

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3