""binnenland" ^■sresgsisaar5 - -2 secretaris zijn afgetreden. Als algemeen vertegenwoordiger van den rijkskanselier bliift Helfferich, die tegelijk hoofd is van een riiksdeportement en lid van het Pruisische ministerie. Hoofd van het rijksdepartement van buitenlandsche zaken is een beroeps diplomaat gewordende gezant in Konstan- tinopel von Kühlmann, die vroeger in den Haag gezant is geweest. De meesten van de opengevallen plaatsen rijn door ambtenaren bezet. Twee burge meesters, die van Keulen en van Straatsburg zijn belast met de leiding van het departe ment van binnenlandsche zaken en van het daarvan afgescheiden nieuwe departement van economie. Staatssecretaris van justitie is geworden dr. von Krause, ondervoorzitter van het Pruisische huis van afgevaardigden, die be hoort! tot de nationaal-Überalen; minister vr.n justitie in Pruisen het lid van den rijks dag Spahn, een leider van het centrum. Daartoe bepaalt zich de parlementariseering van het nieuwe kabinet. Aan het oorlogs- voedingsdepartement zal de sociaal-demo craat dr. August Muller als onderstaatsse cretaris verbonden worden. Kerenski, .de met dictatoriale macht be kleedde Russischeminister van oorlog en marine, heeft ontslag gevraagd; maar de voorloopige regeering heeft geweigerd het aan te nemen. Dit meldt een bericht van Reuter uit Petersburg, dat gedateerd is 2 Augustus, dus nog vóór den val van Czerno- witz, waardoorde kroon wordt gezet op de nieuwe groote nederlaag van de Russen in Galicie en de Boekowina. Daarop is in eene op 3 Augustus gehou den vergadering van vertegenwoordigers der voornaamste partijen, die aan de revolutie hebbendeelgenomen, besloten aan Kerens ki de taak der hervorming van de regeering op te leggen, welke opdracht door hem is aanvaard. De landdag van Finland is door de Russi- iche regeering ontbonden. Dit is het ant woord op het besluit van den landdag be treffende de autonomieverklaring van Fin land. Washington, 4 Aug. (R.) De „Ship- pingboard" hèeft besloten de meerderheid van de op de Amerikaansche werven in aanbouw zijnde schepen op te eischen en de voltooiing van den aanbouw te verhaasten, ten einde de werven vrij te maken voor het bouwen van schepen waarvoor de regeering heeft gecontracteerd. B e r I ij n, 4 Aug. (W. B.) Heden morgen omstreeks acht uur is eene ontploffing voor gekomen in een gedeelte van eene fabriek te Henningsdorf voor den aanmaak van oor- oorlogsmaterieel. De schade aan de huizen van het dorp tengevolge van den sterken luchtdruk is niet onbelangrijk. Het verlies aan menschenlevens is betrekkelijk gering; tot dusver bedraagt het zes dooden. Er zijn vele lichte verwondingen, vooral door glas scherven De oorzaak schijnt enkel te zijn, dat on voorzichtig is omgegaan met een kist, ge vuld met ontplofbare stoffen, die moest wor den vernwwd. H. .11. «Ie Koninfiu en Prinses Juliana. De Koningin zal hedenmiddag weder naar Den Haag tenigkeeren. Hare Majes teit stapt aan het station alhier in en zal met den trein om 2.47 n.m. vertrekken. .De nieuwbenoemde Noorsche gezant, de heer Irgens, is in Hotel „De Oude Doe len" te '9 Gravenhage aangekomen voor een Oponthoud van ongeveer 3 weken. Hré Ms. Tromp is Zaterdag uit Oost- Jndië vertrokken ter aanvaarding van de .terugreis naar Nederland. Aflossing der bereden wa pen s. De voorloopige Commissie van Actie voor de aflossing der bereden wapens (lich tingen 1010, 1911, 1912, 1913 en 1914) n,'^heeft een adres gericht aan de Tweede Ka mer, waarin verzocht wordt er bij den minis- T£ ter op aan te dringen de aflossing der be- reden wapens te bespor ?n. Pensioensbepalingen m i I f- 3 F 8 v e e r s" vragen van deh 5 heer Sibinga Mulder, betreffende bijzonde- - re pensioenbepalingen voor het personeel van het militair vliegwezen, heeft de Minis- ter van Oorlog geantwoord, dat hij niet ontkent, dat aan de uitoefening van den Vhegdienst een groot risico is verbonden. m°^erne kger en zeker ook bij de c. een gunst. Niet aan een zegelrecht onderworpen zijn o.a. verzoekschriften waarbij wordt gevraagd: a. een inlichting; b. ontslag uit een betrekking; c. toelating tot een examen; d. een een bij administratieve beschikking te verleenen vergunning tot een handeling, waarvoor volgens wettelijke of administra tieve voorschriften vergunning noodig is. Op verzoekschriften, welke in strijd met de wet op ongezegeld papier zijn gesteld, kunnen geen beschikkingen worden geno men. In den Haag is in den ouderdom van 73 jaor overleden de heer J. Chr. Lager- werff, oud-luit.-kol. der cavalerie, officier in de Orde van Oranje-Nassau. Op 64-jarigen leeftijd is te 's-Graven- hoge overleden de heer F. A. G. Mallin- lcrodt, gepensionneerd hoofdingenieur bij het stoomwezen. Nederland en de oorlog. Aiuerikn en onze scheepvaart. Een telegram uit Washington van Reuters bijz. dienst meldtDe Nederlandsche gezant heeft verklaard, dat Nederland bereid is schepen in ruil te geven voor voedingsmid delen, op voorwaarde, dat deze schepen niet naar de gevaarlijke zone worden gezonden. Hij verklaarde verder, dat Nederland 80.000 t. scheepsruimte beschikbaar wil stellen voor de ondersteuning der Belgen, mits de Ver- eenigde Staten aan Nederland zelf voedings middelen bewilligen. Dat Nederland niet wil toestaan, dat de schepen de gevaarlijke zone bevaren, zeide hij, vindt zijn grond daarin, dat het land de schepen noodig heeft voor het verkeer met de koloniën. De regeering der V. S. heeft door bemid deling van neutrale diplomaten inlichtingen gevraagd omtrent den stand der voedings middelen in de noordelijke neutrale staten van Europa. De plannen omtrent de rant soeneering der neutralen zullen definitief worden vastgesteld, wanneer die ontwoorden ingekomen zijn. Het plan is, den voorraad voedingsmidde len te beperken tot het strikt noodzakelijke. Ter voorkoming dat die voedingsmidde len Duitschland bereiken, zullen verzekerin gen worden geëischt, dat geen voedingsmid delen, die in Amerika geproduceerd zijn, verder uitgevoerd of gebruikt worden om in ruil te worden gegeven voor andere uit te voeren artikelen. De Xoerdani. De N. R. Ct. van Zondag meldt: De berging van het stoomschip Noordam, welk schip nu even benoorden den Nieu wen Waterweg voor anker ligt, is opgedra gen aan de firma L. Smit en Co/s Sleep dienst, die het werk in combinatie met de firma W. K. van der Tak en Co. zal uitvoe ren. Het schip ligt achter 40 voet 7 duim diep en ruim 5 en 6 staan vol water. In ruim 6 heeft de ontploffing plaats gehad en het water in ruim 5 is door de patrijspoor ten binnengeloopen. De sleepboot Blankenburg ligt langszijde in ruim 5 te pompen met 2 tienduimsslan- gen en, zoo men er in slaagt het water vóór te blijven, zal een gedeelte van de lading gelost worden, terwijl het schip voor anker ligt. Zoo niet. dan zal het schip ongeveer 2 V» mijl benoorden den Nieuwen Waterweg op het strand gezet worden. Een 12-duims zuigpomp is aan boord van de Noordam ge plaatst en zal ook uit ruim 5 pompen. Ver der werd er Zondag nog een pompboot ver wacht De passagiersgoederen zijn Zater dagavond in een lichter geladen en naar Hoek van Holland gebracht. Twee groote lichters van de H. A. L. zijn Zaterdagavond naar de Noordam gesleept en ook twee kleinere lichters. Er zal zoo spoedig mogelijk aangevangen worden met het lossen van de lading uit ruimen 7 en 5. De lading bestaat uit stukgoederen, ko per en graan. Het schip heeft in het geheel 6000 ton graan in. Voor het lossen hier van zijn stationaire elevators aan boord ge plaatst. Het stoomschip Sloterdijk heeft aan den Hoek^van Holland ligplaats genomen en zal j de lading uit de lichters weer overnemen, j De sleepboot Witte Zee vertrok Zaterdag- Ttianne zijn echter tal van gevaarvolle be- Z: te vervullen. Men denke bijvoor. beeld aan den onderzeedienst. Deze omstandigheid maakt, dat er naar zijn oordeel geen aanleiding bestaat om alleen voor hen, dj'e bij het militaire vlieg. 'L we2en> dienst zijn gesteld bijzondere pen- WJ aioensbepalingen in het leven te roepen. Voorshands meent hij, dat een prikkel, om zich aan den vliegdienst te verbinden, gezocht moet worden in het toekennen van toelagen of andere voordeelen tijdens den Kat lichtschip Doggersbank Zuid. Toen het Heek dat het schip niet zeer ernstig getrof fen was, ging de kleine paniek, weHce op het eerste moment zich van de passagiers had meester geihaakt, over in een volkomen orde. Zonder stoornis namen zoowel passa giers ols bemanning in de sloepen plaats. Daar het schip echter bleef drijven, keerde ■de bemanning, behalve het civiele gedeelte, aan boord. Intusschen was de sleepboot „Thames" ter plaatse gekomen. Deze nam onmiddellijk de geredden op, doch bleef, daar er nog geen andere hulp in de nabij- heid was, bij de Noordam. Eerst later in den avond kwam de sleep boot „Simson" ter assistentie, waarna men besloot op te stoomen. Daar het intusschen reeds donker was geworden, durfde de „Thames" de reis naar Nieuwediep niet aan en werd de morgen afgewacht. De Noordam stoomde, geconvoyeerddoor de Simson, op en zette koers naar den Waterweg. Ongeveer middernacht kwam de Noor dam In de territoriale wateren en stond toen verder onder toezicht van de Nederland sdié oorlogsschepen, die onze wateren op bevel van hoog er hand niet verlaten had den. De kustlichten, die tijdens de mobi lisatie gedoofd zijn, waren ontstoken, om de schepen gelegenheid te geven zich be ter te kunnen oriënteeren. Men meldt ons uit Amsterdam: Ean van de passagiers, de heer W. Bur ger uit Dordrecht, voorzitter van den Sui- kerbond deelde ons het volgende mede: De „Noordam" had 14 dagen op Halifax gelegen. De passagiers waren in hoofdzaak uit Indië afkomstig. Te Halifax kwam nog aan boord een aantal passagiers van de „Frisia" van de Kon. Holl. Lloyd en van het Noorsche schip „Christianla Fjord ook Hollanders. De Noordam had een prachtige reis tot Donderdag, toen het zwaar weer werd. Toen was men tevens gekomen in de gevaarlijke zóne. Door den storm werd het schip uit de vrije vaargeul van 15 Kilometer geslagen in het mijnengebied. Donderdag avond reeds ontmoette men de sleepboot Thames uit Rotterdam, die het schip zou begeleiden. Vrijdag dacht men, dat het grootste gevaar geweken was, nadat men den nacht wakende had doorgebracht. Plotseling om 3 uur 's middags werd een knal gehoord en weldra maakte het schip slagzij. Kalm ging men in de booten. Een oude dame van 70 jaar, die verlamd was, werd zelfs met een brancard naar be neden, gevierd. Men roeide toen op een betrekkelijk kal me zee naar de sleepboot. Daar werden al' len opgenomen. Het bleek weldra, dat de Noordam drijvende zou blijven en op eigen stoom verder kon gaan. Langzamerhand herstelde zich ook het schiphet kwam meer recht te liggen Aan boord van de Thames stonden onge veer de 300 passagiers opgepakt en daar er nog al deining stond, waren de meesten zeeziek. Tot 's nachts 1 uur bleef men bij de Noordam. Toen werd koers gezet naar Den Helder waar men ongeveer half tien arriveerde. Onze zegsman had van Vrijdag middag 3 uur tot Zaterdagmorgen, evenals zoo vele anderen, gedurende al dien tijd geen knie gebogen. Ondanks al hetgeen men deed, had men toch kou en veel ellen de geleden. De scheepsbooten van de Noordam waren voor het grootste deel aan hun lot in zee overgelaten. De sleepboot Thames is vanmorgen weer onmiddellijk naar zee vertrokken, om zoo noodig assistentie te verieeinen aan tie „Zijidijk", die met een lading op weg is naar Rotterdam. De heer Burger herhaalde nog bij het af scheid nemen dat de houding der beman ning van de Noordam voorbeeldig was. De steward van Lessen van de 2e klasse deelde ons mede, dat hij juist bezig was met het afnemen van de tafel en eenige glazen in zijn handen hield, toen plotseling een schok het schip oplichtte, de glazen uit zijn hand deed vallen en hem deed be grijpen, dat er iets gebeurd was. Hij spoed de zich onmiddellijk naar het dek, waar hij een kindje van 19 maanden van een heer en daem overnam en zich in de sloep be- avond met proviand voor de bemanning gaf. Van Zessen deelde ons mede, dat hem van de Noordam, daar de proviandkamer vol water was geloopen. Men meldt uit Rotterdam d.d. 5 dezer aan de Ct.: Het uitpompen van het water uit de rui men 5 en 6 van de Noordam heeft in den afgeloopen nacht slechts weinig resultaat gehad. Het schip is één voet omhoog geko men, wat nog te weinig is om met succes de lading te lossen. In den morgen ging het lossen iets beter, doch vlug schiet het I niet op. Men meent nog wel twee dagen noodig te hebben voor het achterschip ge noeg gelicht is, om zonder gevaar te loo- pen, het vaartuig binnen den Waterweg te "dienst bij de Luchtvaartafdeeline. itf. formaatzegel en verzoek- in twee jaren reeds 4 keeren een dergelijk ongeval is overkomen en"dat hij alle keeren gelukkig het leven er veilig heeft afgen bracht. Een van de sloepen werd door den schok avn de davids geslagen en gedeel telijk verbrijzeld. De sloep werd niet meer terug gezien. Personen bevonden zich na tuurlijk hier niet in. De redding duurde wel 2 uur, vooral daar de zeer onstuimig was. De 3e klasse-passagier Jansen vertelde ons, dat hij juist bezig was koffie te drinken toen door een hevigen knal het schip raar deed en hij zich naar boven spoedde, ver moedende dat een botsing met het schip had plaats gehad. Het bleek dat de „Noor- brengen. Het kalme weer begunstigt het dam" op een mijn was geloopen en ruim 6 werk. De duiker Sperling is in den namid dag weer te water gegaan om de schade te onderzoeken. Hedenmiddag is geconstateerd, dat het gat in de romp van het stoomschip Noor dam 7 meter lang en 3 meter hoog is. Ten i brpnvf'fLeni Mlnister van Financiën einde behulpzaam te zijn bij he/leegpom- -onderworpen zijn verzoekschriften - zelfs pin den vorm van brieven - waarbij wordt! de' verzocht a. een benoeming tot een betrekking, een bezolcil?in? van meer dan i s 'aars is verbonden; i'L „M-en verho°g'ng van fcezolding als de f'v met c'e vèrhooging meer dan d^/JOOOi s jaars bedraagt, en Omtrent het op een mijn loopen zelf, ver- nemen wij nog het volgende Omstreeks kwart voor drie werd 't schip van achteren door een mijn geraakt. Het schip trilde over zijn geheele lengte. De achterruimen liepen spoedig vol water, doch de waterdichte schotten deden het schip drijven. Het was ongeveer ter hoogte ven getroffen was. Hij ging met andere passa giers en bemanning over op de „Thames" en bleef tot des avonds 7 uur ronddrijven. Toen kwam assistentie van een Hollandsche torpedoboot, die de „Thames" voorging, waarna zij eindelijk eerst hedenmorgen om streeks half acht in Nieuwediep binnen kwamen. De ontvangst van de Marine in den Hel der was buitengewoon goed. Allen werden van het noodige voorzien en op een flinken maaltijd onthaald. Ook voor het aan boord gaan van de Thames werd van de Noordam brood en dekens medegegeven. Er heersch- te aan boord van de Noordam bij het verla ten vpn hef schip een paniek, doch deze duurde niet lang. Slechts eenige vrouwen Welen van de schrik flauw. Het mag een geluk heeten, dat geen enkel persoon ver dronken is of eenige verwonding heeft be komen. Algemeene vrachtvaart. Naar de Tel. meldt, zal van heden af wor den begonnen met het bemannen der te Amsterdam liggende schepen der algemee ne vrachtvaart. Engelsclie en Dultsehe krijgs gevangenen in ons land. De heer Van Doorn had tot de Regeering de volgende vragen gericht: Is het waar, dat in ons land 16,000 krijgs gevangenen zullen worden geïnterneerd Zoo ja, welke maatregelen zijn dan getrof fen voor de voorziening in de behoeften van voeding en verwarming dier geïnterneerden? De heer Cort van der Linden heeft daar op geantwoord: Inderdaad zullen pl. m. 16.000 Engelsche en Duitsche krijgsgevangenen ten onzent worden ondergebracht. Maatregelen, om deze over het gunsche land verspreid, van hutevesting enz. te voorzien, zijn In voor bereiding. De Duitsche en Engelsche regeeringen hebben rich bereid verklaard om aan de Nederlandsche Regeering naar gelang van gebleken behoefte, hetzij het noodige te leveren voor den bouw en het onderhoud der intern eeringskampen dier krijgsgevan genen, zoomede voor de geneeskundige ver pleging, verwarming, voeding en kleeding der geïnterneerden, hetzij op geenerlei wijze den uitvoer van een en ander te belemme- n. Vroeg© aardappelen. Uitvoerconsenten van vroege aardappelen worden niet meer verleend. Inbezitneming en Inzameling van oogst ge wassen. De Minister van Landbouw maakt bekend dat door hem in bezit is genomen of zal ge nomen worden op het tijdstip waarop het oogsten is aangevangen of zal aanvangen de totale opbrengst van de volgende gewas sen van den oogst 1917, ook voor zoover reeds bij handelaren of fabrikanten opgesla gen: koolzaad, raapzaad, boterzaad, dede- zaad, blouwmaanzaad, lijnzaad en de verwer kingsproducten daarvan. In elke provincie is een regeeringscom- missaris voor de rljksinzomeling belast met de Inbezitneming en inzameling van de pro ducten. Verbruik en aflevering aan andere personen stelt belanghebbenden bloot aan strafvervolging. l>e boterprodoetle. Van alleszins bevoegde zijde meldt men ons Er worden voorloopig geen consenten voor den uitvoer van boter uitgereikt. Ter verklaring van dezen maatregel kan mede gedeeld worden, dat de melkproductie en dientengevolge ook de boterproductie, ver geleken met andere jaren, een belangrijke teruggang vertoont. Rekening houdende met de vrij zeker nog grootere productie vermindering gedurende de stalperiode is het niet waarschijnlijk, dat de boterproduc tie gedurende de wintermaanden groot ge noeg zal zijn om in de normale binnenland sche behoefte te voorzien en daarom heeft de Minister van Landbouw aan de Boterver- eeniging opdracht gegeven tot het vormen van een reserve voor de wintermaanden. De ongunstiger wordende vooruitzichten van de voortbrenging van dierlijke produc ten gedurende den winter door het ontbre ken van krachtvoeder en de onvoldoende hooioogst maken het noodzakelijk om de bovenbedoelde reserve vlugger bijeen te brengen en misschien nog groot er te maken dan aanvankelijk het voornemen was. Bovendien wordt blijkbaar door vele par ticulieren op grootere schaal dan anders ge bruikelijk is, boter ingemaakt en voor dit artikel meende de Minister voor dezen eigen opslag gelegenheid te moeten laten. Aldus daalde het beschikbare export- quantum tot nul. Intusschen heeft deze maatregel tenge volge, dat het bedrijf niet meer het voordeel heeft van de hoogere buitenlandsche prijzen en moest de binnenlandsche boterprijs ge bracht worden op het peil van een melkprijs van 11 cent per L., den aangenomen renta- büiteitsprijs van het melkbedrijf. De boterprijs. Met ingang van 6 Augustus wordt de boterprijs 1,30 per pond. De ateenkolen-annvoer uit Duitschland. Men meldt ons Met ingang van Donderdag a.s. zullen ge deeltelijk de opgeheven kolentreinen, voor aanvoer van Duitsche steenkool vanaf de grens naar de verschillende Nederlandsche stations, weer gaan loopen. Het gasverbruik. De Rijks Kolendistributie deelt mede, dat door de gasfabrieken in Nederland gedurende de maand 1917 mocht worden verbruikt 25.300.000 kubieke Meter gas en dat is ver* tcrwijk, Oosterbeek, Oosterhout, Oostzaon, Os«j Oudewater, Purmerend, Raait©, Ronkum, Roo5 scndaal, de Rijp, Sappemeer. Schoonhoven! Schoten, Sittard, Stadskanaal, dteenwfjlc, Tie4/ Tilburg, Uithuizen, Utrecht, Veghel, Velp^ Venlo, Venraay, VHssingen, Voorburg, Vxighti' Watergraafsmeer, Weert, Wecsp, Wcmekling©, Winterswijk, Yerseke, Zaandam, Zeist, Zierikzee, Zwolle. Elke gasfabriek moet in Augustus inhalen wat zij .in Juli te veel heeft verbruikt. Vooi Augustus is door de Rijks-kolendistributle aan alle gasfabrieken in totaal toogestaai) 26.983.000 kubieke meter gas. Basis van het gasverbruik is voor beide maanden maximum 32 kubieke meter per aansluiting. Het ligt in het voornemen der Rijks-kolfn- distributie, met ingang van 1 October 1917 ccne voor Nederland algemeen geldende gns- en elcctricitcitsrantsoeneering in te voeren. Do Rijks-kolendistributie hoopt binnen enkele dagen oan de gas- en clcctriciteitsbcdrijven te verzoe». ken, haor de noodige gegevens te verstrekken, wonrop deze rantsoeneering moet worden ge- boseerd. Ben/.ine. De To ijzingscommissie voor benziné brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, daar de in den laatsten tijd gerezen ern stige scheepvaart-moeilijkheden volstrekte onzekerheid nopens nieuwen aanvoer van benzine hebben doen ontstaan, de Commli- sle mede in verband met de geringe voor distributie beschikbare voorraden, in oven» leg met de Regeering heeft besloten, de distributie voor particuliere doeleinden voorloopig op te schorten. Distributie van petroleum. In verband met den slechten aanvoer valt petroleum zal de distributie voor particulie ren van 50 op 40 worden teruggebracht. Concentratiebnkkerijen. Op een verzoek om inlichtingen heeft het hoofd- bestirur der Nederlandsche Vereeniglng van Werkgevers in het Bakkersbedrijf van de Rijkskolendrstributie bericht ontvangen, dat alle brandstoffc-ncommissies reeds einde Juni in kennis zijn gesteld van de noodzake lijkheid tot concentratie der bedrijven. De Rijkskolendistributie beoordeelt thans de maatregelen, welke plaatselijk genomen zijn. De economische crisis. Wegens gebrek aan steenkolen zal de Hollandsche Wolweverij en Ververij te Hengelo de volgende week gedeeltelijk stop gezet worden. Wegens gebrek oan steenkolen zal do weverij van de firma Hedemon te Almelo de volgende week worden stopgezet. Over de grens gekomen. Te Oldenzaal zijn over de grens gekomen 1 Fransje onderofficier en 3 Russische krijgsgevangenen, allen ontvlucht uit Kas sei. Tijdens de afgeloopen maand Juli heb ben zich te Maastricht aan de hoofdwacht en bij de politie aangemeld: 41 Russen, 68 Duitsche deserteurs en 18 uit bezet België ontvluchte burgers. In de afgeloopen week bedroeg dit aan tal 11 Duitsche deserteurs en 5 Russen. Veldwachter-smokkelaar. De twee gemeente-veldwachters te Zeve naar, die verleden week werden aangehou den m verband met smokkelarij, zijn als zoo danig geschorst. Hun ontslag zal wel volgen. Zij werden niet gearresteerd. De eerste nieuwe Holland, sche haring. Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen, werd de eerste, doof den opperkèurmeester van geknakte haring goedgekeurde, Nieuwe Hollandsche haring, door de firma De Zeeuw en Van Raalte, di rectrice der zeevisscherij „Nederland" te Vlaardingen, oan H. M. de Koningin aange boden. Door Hare Majesteit werd aan de beman ning van den zeillogger „Noordbrobant", welke deze haring heeft gevangen, een be drag in geld ter verdeeling geschonken. Een faiiiili<>«lram». Een drama heeft zich omstreeks midder- nacght afgespeeld in de woning van den heer P. J. V., Prinsengracht 830 te Amster dam. Toen de heer V. thuis kwam, vond hit zijn vrouw, van wie hij bezig is te scheiden, te bed. Plotseling klonk een revolverschot Een 15-jarige zoon, die tusschenbeide kwam, werd door een tweede schot in do borst gewond. De eerste kogel had de vrouw in de hand en daarna in den arm getroffen. De dader richtte toen het wapen tegen zich zelf en wondde zich licht. Andere huisge- nooten hadden inmiddels hulp geroepen. De jongen was ernstig verwond. Nadat hij voorloopig door den Geneeskundigen Dienst was verbonden, werd hij in bedenkelijken toestand naar het Gasthuis gebracht, waar hij, bij aankomst, bleek reeds overleden te zijn. Ook de vrouw werd daar verbonden. De dader is door de politie in verzekerde be waring gesteld. Het N. v. d. D. verneemt over deze in- droevige gebeurtenis nog de volgende na dere bijzonderheden: Het huwelijk van de familie Veraar, dat bruikt 28.180.000 kubieke Meter gas; derhalve bestond uit man, vrouw en twee kinderen, heeft een overschrijding plaats gehad van kenmerkte zich tot kort geleden door niets 2.880.000 kubieke Meter gas. Deze overschrijding moet in Augustus 1917 worden ingehoold door de gasfabrieken, die in Juli te veel hebben gebruikt. Dit zijn de gasfabrieken te Aalten, Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Beverwijk, Boskoop, Brielle, Bussum, Coevorden, Culemborg, Delft, Deventer, Dieren, Doesburg, Doetinchem, Dor drecht, Ede, Egmond, Enkhuizen, Enschedé, Goes, Goor, Gorinchem, Gorredijk* Gouda, 's Gravenhage, Haarlem, Harlingen, Hattem, Heemstede, Hellevoetsluis, Hengelo, 's Hertogen bosch, Hillegom, Hilversum, Hoogezand, Hui zen, Huizem, Hulst, Joure, Kampen, Katwijk, Kerkrade, Leeuwarden, Leidschendam, LemmeT, Lochem, Maarssen, Maassluis, Maastricht, N.- Niedorp, Noordwijk, Numansdorp, Nijkcrk, Ois- bijzonders, totdat een huisvriend, die langen tijd buiten gewoond had, meer en meer ovef huis kwam. De heer V. werd door een an deren vriend erop aandachtig gemaakt, daf de verhouding tusschen dezen en zijné vrouw te intiem was. De heer V. liet beiden nagaan door een particulier detective en meende weldra de bewijzen van schuld te»', gen zijn vrouw in handen te hebben. j Er werd voor den president van de rech bank een poging tot verzoening gedaa doch deze mislukte, naar wordt be door de houding van den vriend. Zij daarop zelf een advocaat genomen en eisch tot echtscheiding ingeeteld. Toen gisteren de man thuia kwam,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3