"binnen land/ V/ Casablanca, 7 Aug. .Havas). Een officieele plechtigheid heeft te Casablanca [plaats gehad ter viering van de tiende ver jaring van de ontscheping van Fransche troepen in Marokko. 'i Generaal Lyautey hield een wapenschou wing en deelde decoraties uit onder de fu- [seliers -en marinetroepen, die de dagen van jl907 te Casablanca hebben medegemaakt. I De Fransche consul, Margret, herinnerde jaón de bloedige gebeurtenissen, waarbij groote heldhaftigheid was betoond. Commandant Cacqueray, chef van de marine-afdeeling, wees op de eendrachtige samenwerking tusschen het leger en de ma rine. Collicaux, hoofd van den stedelijken jÜienst, bracht hulde aan de Fransche troe pen, die door hun tuschenkomst Marokko aan Frankrijk hadden gegeven. De pacha sprak namens de inboorlingen Itijne erkentelijkheid uit voor de vTedelie- jyendezending van Frankrijk en voor de just, die de Marokkanen genieten onder Frankrijk's bescherming, die het verleent. Daarna spoorde generaal Lyautey tot eensgezindheid aan, om Frankrijk's eer in IMarokko hoog te houden. Een groote me nigte, onder wie personen uit verschillende 'deelen van Fransch Marokko, woonde de plechtigheid bij. Verspreide Beiiohten. De m ij n r a m p te B o c h u m. Bij het ongeluk in de mijn President te Bochum, /waarvan wij reeds melding maakten, werden van de 47 slachtoffers in het geheel 23 per sonen gedood, 12 zwaar en de overige licht gewond De Staatscourant van 7 Augustus be vat o.a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot schout bij nacht de kapitein ter zee H. W. G. van Bleiswijk Ris; tot ka pitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee C. Fock; tot kapitein luitenant ter zee de luitenant ter zee der le klasse G. R. J. Haentjes Dekker, en tot luitenant ter zee le klasse die der 2e kl. A. W. Staderman. benoemd: lo. bij den Provincialen Staf, tot luitenant kolonel, Provinciale-Adjudant in Friesland, de majoor C. "W. J. Rink, van bet 14de regiment infanterie; 2o. bij het wapen der infanterie, a. tot commandant, onderscheidenlijk van beL 10de, het 15de en het 19de regiment, de luitenant-kolonels A. S. de Jongb, F. L. van den Hoff, en G. "W. F. Epkema, respectievelijk commandant van het 19de, het 24ste reservc- en het 25ste reserve-regiment, zulks onder eervolle ontheffing uit hun tegenwoordig be vel; b. tot luitenant-kolonel, commandant, onder scheidenlijk van het 5de, het 24ste, reserve- en het 25ste reserve regiment, de majoors J. L. van der Moer, P. J. A. Vintges en D. Ovcrdiep, respectievelijk van het 20ste, het 22ste en het 6de regiment; c. tot majoor, onderscheidenlijk bij het 20ste, het 14de, het 8ste, het 6de en het 22ste regi ment, de kapiteins J. C. C. Phaff, I. A. de Koning, N. J. Lavaleye, "W. Klem en L. C. A. •Marchant, respectievelijk van het regiment grenadiers, hel 11de, het 22ste, het 9de en het ÏOde regiment; d. tot kapitein, de eersle-luitenants P. W. Leverland en T. F. M. Schaepman, respectie velijk van het 20ste regiment en het regiment grenadiers, eerstgenoemde adjudant van hel korps; c. bij den staf van heï wapen, tot luitenant- kolonel, de majoor F. C. K. Haalebos, van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur vap het wapen en tot kapiteiR, de eerste-luitenant W. M C. J. Hafkcracijer. van het 6e regiment; 3o. bij het reserve-personeel der landmacht, a. bij het wapen der infanterie, tot reserve luitenant-kolonel, dc reserve-majoor J. A. L. M. Struijskcn, van het 20ste regiment; b. bij dc infanterie der landweer, tot reserve luitenant-kolonel, de reserVe-majoor H. J. L. Mushifijn, commandant van het 39ste bataljon landweer-infanterie; en is overgeplaatst in zijnen rang en ouder dom van rang, bij den generalen staf, dc kapi tein H. Zeeman, van het 4de regiment infan terie; met ingang van 12 Augustus 1917, benoemd, hij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezond heid der 1ste klasse, de officier van gezond heid der 2de klasse dr. "W. F. F.nklaar, van dat personeel. De militaire missie, bestaande uit ko lonel van der Voort Maarschalk, comman dant van het 3e regiment veld-artillerie, lui tenant-kolonel Carpentier Alting, van den generalen staf van het Nederlandsch-Indi- sche leger en den kapitein-intendant van 'Breen, is dezer dagen uit Oostenrijk hier te lande teruggekeerd. Gisteren maakte zij hare opwachting bij de Minsters van Oorlog en van Buitenland- sche Zaken. Naar wij vernemen is aan den tijdelij- ken adjudant van H. M. de Koningin- den kapitein der Infanterie van het Nederl.-In- 'dische leger J. P. de Josselin de Jong de titulaire rang van majoar verleend. Opkomst van laudweerllchtingen voor Inspectie. Dienstplichtigen der- landweerlichtingen 1907 tot en met 1913 met onbepaald (klein) werlof, düe dit jaar nog niet bij de Teserve-landweerbataljons onder de wape nen werden geroepen, zullen in September, fcooveel mogelijk voor 1 dag, heen- en terug reis inbegrepen, onder de wapenen moe ten komen ter inspectie. A.-R. kiesvereeniging te Enkhuizen de heer A. Colijn, burgemeester van Nieuwer-Am- stel,candidaat worden gesteld vcror de Tweede Kamer ii* de vacature-Oosterbaan. De verkiezing te Enkhui zen. De Centrale R.-K. Kiesv. heeft in hare te Westwoud gehouden vergadering candi daat gesteld voor de Prov. Staten (vacature- Bos) den heer C. Rood Dz., zaadhandelaar te Bovencarspel. 'Inzake de candidaatstel- ling voor de Tweede Kamer (vacature Oos- terbaan) werd nog geen besluit genomen. Wel werd genoemd de heer A. Colijn, bur gemeester van Nieuwer-Amstel, maar eerst wenschte men nog overleg te plegen met de beide andere rechtsche kiesvereenigingen in het district. Jubileum dr. Kuyper. Den 29sten October a. s. viert dr. A. Kuyper zijn ÖOsten verjaardag. Er heeft zich nu een comité gevormd om den leider der anti-revo- lutionnairen een huldeblijk aan te bieden. Het eere-comité bestaat uit de oud-ministers Colijn, Harte van Tecldenburg, Heemskerk, Iden'burg, Kolkman, Loeff en De Waal Male- fijt. Van het comité is prof. Bavinck voor zitter en de heer R. C. Verweijck te Am sterdam secretaris. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 53 jpar overleden dr. B. van Rijswijk, doctor in de letteren, leeraar aan het Gym nasium te Dordrecht. Dr. P. C. F. Frowein. Op 63-jari- gen leeftijd is te Amsterdam plotseling over leden dr. P. C. F. Frowein, oud-leeraar in de wis- en natuurkunde te Willemsoord. Hij is een der voormannen geweest van de vrijdenkersbeweging en een krachtig ijve- raar voor algemeen kiesrecht. Verscheidene wetenschappelijke werken hebben van zijn hand het licht gezien. Te Apeldoorn is, na langdurig lijden, op 75-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. de Greve, gep. kolonel der artillerie. H. A. Brocx f. In den ouderdom van 72 jaar is te den Haag overleden de gep. luitenant-kolonel der Prov. Staf, H. A. Brocx. Hij had het ondêrscheidingsteeken voor langdurigen Nederlandschen dienst als offi cier en van ridder in de Orde van Oranje Nassau (met de zwaarden). Op 79-jarigen leeftijd is te den Haag overleden jhr. M. G. Just de la Paisières, oud-inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Hr. Ms. Zeeland. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht Is Hr. Ms. Zeeland van Panama vertrokken. Kamerverkiezing Enkhui- ten. Naar de TeL verneemt za] door de Nederland en de oorlog. De bewakingsdienst Tan onze zeemacht. Op 2 Augustus heeft de heer Van der Voort van Zijp zich schriftelijk tot den Minister van Marine gewend met de volgende vragen betreffende de bewaking van en het toezicht in de Nederlandsche territoriale wateren door marinevaartuigen: 1. Was het den marine-autoriteiten bekend dat in den nacht van 15 op 16 Juli j.l. een con- voöi Duitsche schepen een der Hollandsche havens zou verlaten om koers te zetten naar het noorden? Zoo ja, zijn' er dan maatregelen genomen teneinde deze schepen tc vrijwaren tegen eventueele aanvallen in onze territoriale wate ren? 2. Indien die maatregelen uitgebleven zijn, was dit te wijten aan gebrek aan materieel? Zoo ja, is de Minister voornemens ten spoe digste over te gaan tot het in dienst stellen van meer hulpvaartuigen, opdat een voldoend toezicht op onze kust verzekerd zij? 3 Waren er bij den aanval van een Engcl- sche onderzeeboot op twee schepen, 27 Juli j.l. bij de Tesselsche kust, booten buitengaats, teneinde in onze wateren toezicht te houden, of moest ook hier, toen gevaar voor schen ding der neutraliteit dreigde, worden gewacht op de komst van torpedoboolen uit de haven van Nieuwediep? Hierop heeft de Minister van' Marine thans het volgende geantwoord: lo. Het was den marine-autoriteiten niet bekend, dat in den nacht van 15 op 16 Juli j.l. een convooi Duitsche schepen een der Hol landsche havens zou verlaten om koers te zet ten naar het noorden. 2o. Vermits de alomtegenwoordigheid van de zeemacht in de Nederlandsche territoriale wateren met de voorhanden zijnde middelen is uitgesloten, werd bij het vaststellen der dienstregeling voornamelijk rekening gehou den met gebeurlijkheden, welke uit de mili taire operatiërr der oorlogvoerende strijd machten zouden kunnen voortvloeien. Daar toe behoorde'niet een aanval van een Britsch smaldeel op Duitsche ongewapende koopvaar ders binnen ons rechtsgebied. De ondergetee- lcendc acht het niet in 's lands belang mede- deelingen te doen omtrent de maatregelen, welke genomen zijn om handelsschepen zoo veel mogelijk te vrijwaren tegen aanvallen in dc Nederlandsche territoriale wateren. 3o. Bij den aanval van een Engelsche onder zeeboot op twee schepen in den n.m. van 27 Juli j.L nabij de Tesselsche kust, waren ter hoogte van dc Noordergronden geen schepen of booten meer buitengaats. Zij moesten der halve van het Nieuwediep komen. Waren zij kruisende op dc kust geweest bezuiden dc Haaksgronden, dan zouden zij niet eerder ter plaatse hebben kunnen zijn. Vermits in de inkleeding van deze vraag twijfel gelezen j wordt omtrent de uitoefening van den bewa- I kingsdienst der zeemacht, zij aangeteekend, dat naar de meening van-ondergeteekende de marine geen enkele blaam kan treffen en dat j de aanwending der scheepsmacht, uiter aard een zaak van het opperbevel, geheel strookt met de inzichten en de bedoelingen van den verantwoordelijken minister. Onze scheepvaart. Het stoomschip Zijldijk, van de Hol land- Amerika Lijn, gekomen uit New-York, to gisteravond de» Nieuwen .Weterwag bin nengekomen. De Noordam. De lichters en andere bergingsvaartuigen, welke langszijde van de Noordam lagen, heeft men in den nacht van Maandag op Dinsdag om 12 uur, wegens groote deining moeten verwijderen. Een der lichters, de N. A. S. M. No. 8, was inmiddels lek geslagen. Nadat dit vaar tuig met spek, enz. was dichtgemaakt, en de deining verminderd was, zijn alle lichters en bergingsvaartuigen weer langszijde van de Noordam gebracht en hebben ongeveer 200 werklieden de lossing van achteren naar voren (om het achterschip zooveel mo gelijk omhoog te brengen) en het overboord brengen van de lading voortgezet. Onderwijl zijn pompen van de sleepboot Blankenburg en de electrische pomp der firma v. d. Tak op ruim 7 geplaatst. Uit dit ruim is ongeveer 1700 ton water gepompt. Later kwam de sleepboot Pernis met de Jacobsladder der Holland-Amerikalijn. Deze werd op ruim no. 5 geplaatst en ongeveer 10 uur gisterochtend kon deze Jacobsladder met haar hulpmachine, gevoed door den stoom der Noordam, werken. Onafgebroken heeft men de stukgoed- lading, welke zich op het spardeck van ruim No. 5 bevond, was inmiddels verwij derd de lossing van het zich in dat ruim bevindende graan voortgezet. In den lichter Noordster heeft men ongeveer 350 ton en in den lichter Ibis ongeveer 250 ton droge tarwe kunnen lossen. Dit alles ging aan stuurboord; over bakboord werd geregeld de lossing van het stukgoed (koper, staal draad, telefoondraad, katoen, enz.) uit ruim 7 voortgezet en wel in den lichter N. A. S. M. Vni, die ongeveer 1100 ton kan laden. Gisternamiddag 4 uur had men het stoomschip gebracht op een diepgang van 33 voe* 4 duim. De oorspronkelijke diep gang was 38 voet. De waterpeiling in ruim 5 was toen 10 duim aan bakboord, 30 duim aan stuurboord en ruim 6 tót spardeck vol. Men zou vannacht doorlossen totdat het schip opeen diepgang was gebracht van 32 voet en daanra zou het ongeveer 4 uur ankerop gaan om te halfvijf, gesleept door de sleepbooten Witte zee en Lauwerzee, en de Blankenburg, Rozenburg en Charlois achter als stuur naar Rotterdam te vertrek ken. Aan de Wilhelminakade zal het dan 5 sleepbooten der firma L. Smit Co. worden geassisteerd. Het bovenschip van de Noordam heeft oogenschijnlijk weinig geleden, doch in de tunnels heeft de ontploffing nog al veel schade aangericht. De stuurboordtunnel is geheel ontzet, waardoor de as niet kon wer ken. Deze tunnel heeft men dicht kunnen houden door de waterdichte deuren, ge spalkt dodr stóphouten. De bakboordtunnel is ook ontzet en op 4 plaatsen lek, maar het binnendringend wa ter kon men met eigen pompen en met he vels bijhouden. Verwacht wordt, dat de Noordam om 8 of 9 uur te Rotterdam aan de Wilhelmina kade zal zijn gemeerd. (N. R. Ct.) De linlp aan de Noordaui. (Officieel). Naar aanleiding van de be richten, welke daaromtrent in de dagbla den zijn verschenen, dat bij de.hulpverlee- ning aan het stoomschip'Noordam onop gehelderd is gebleven het uitblijven van hulp van de Nederlandsche Marine, wordt het volgende medegedeeld Te 4 uur 10 min. namiddag werd te Nieu wediep het eerste draadlooze noodsein ont vangen van het stoomschip Noordam, dat vroeg om sleepbooten, daarbij tevens haar positie opgevende 14 mijl west van Eier land. Hierop is aan de sleepboot Thames, welke zich bij cte Noordam bevond, geseind, dat de sleepboot Simson en torpedobooten naar de Eierlandsche gronden zouden worden gezonden tot de grens van het mijnenveld. Onmiddellijk ontvingen twee torpedoboo ten, die bij Callantsoog lagen, en twee te Nieuwediep, bevel zich naar de kust van Eierland te begeven. Inmiddels kwam een bericht in van de kustwacht dat in een oogenblik van opklaring een groot stoom schip met een sleepboot was gepeild op 5 mijl uit de kust van Eierland, waarop aan de Noordam draadloos gevraagd werd of zij dit kon zijn. De twee tegenstrijdige berichten omtrent de plaats waar de Noordam zich bevond, gaven aanleiding tot vertraging en later tot het misloopen van het schip, dat inderdaad bleek te liggen nabij de plaats door de kust wacht aangegeven. De sleepboot Simson is te 5 uur 15 na middag onder leiding van een zeeofficier naar de plaats, opgegeven door de Noor dam vertrokken, doch kon, te 9 uur namid dag daar aankomende, het schip niet vin den; eerst na op draadlooze aanwijzing van de Noordam meer om .de Zuidoost te heb ben gezocht, werd dit schip te pl.m. 11 uur 30 door de Simson gevonden. De sleepboot Thames, aan boord waar van zich de passagiers van de Noordam be vonden, en die tot de komst van de Simson in de nabijheid van de Noordam was ge bleven, begaf zich daarna te pl.m. 2 uur voormiddag naar Den Helder. Ongeveer terzelfdertijd als de Simson zijn nog twee particuliere sleepbooten, waarvan één uit LJmuiden, naar de Noordam ver trokken, doch deze hebben het schip eerst den volgenden morgen gevonden. Schadevergoeding voor Neder- laidsehe visschersscliepen. (Officieel). Het ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt medeGelijk indertijd reeds is bekend gemaakt, heeft de Duitsche regeering schadevergoeding aangeboden voor de vexj^Wtiging der Nederlandsche vis- schersschepen Geertruida Sch. 103, Marian Sch. 235 en Derika IJ M. 265. Zij stelde daarbij voor de vergoeding door twee des kundigen, van wie elk der beide regeerin gen er een zou aanwijzen, te doen vaststel len. De Nederlandsche regeering heeft zich roet dit voorstel vereenigd en harerzijds aangewezen den heer L. J. van Gelderen, Ónder-directeur der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. Als Duitsch gedelegeerde zal optreden dr. Greve, directeur der Nord-Deutsche Lloyd te Bremen. De Batavier II en de Zeemeeuw. Naar de N. Ct. meldt, zal onze Regeering de Batavier II en de Zeemeeuw ter beschik king stellen van de Nederlandsche recht hebbenden. Men zal zich herinneren, dat beide sche pen werden opgebracht en door een Duitsch prijsgerecht verbeurd verklaard. Op weg naar Duitschland werden ze tn onze territoriale wateren door een Engelsche duikboot aangevallen en genomen. Op het verschijnen van onze marine ver liet de Engelsche prijsbemanning de sche pen, nadat zij de Batavier II had doen zin ken. Onze Regeering acht de Duitsche contrabande-voorschriften ais onrechtmatig en de daarop gebaseerde prijsverklaring evenzeer. De vaargeul. De lichtboei no. 5 Is in de vaargeul ge legd op de aangekondigde plaats. Het verkeer met Engeland. Naar men verneemt, ligt het in het voor nemen, binnenkort de „Zeeland" van de maatschappij „Zeeland", weder enkele rei zen naar Engeland te doen maken om een 100-tal aldaar vertoevende, gestrande Ne derlanders af te halen. Men meldt nader uit Vlissingen Het voornemen bestaat, dat de mailboot „Zeeland" reeds Vrijdag een reis naar En geland zal maken. Deensch zeilschip getorp edperd. De gistermorgen te IJmuiden binnengekomen zeilbeuger „Noordster", uit Maassluis, deelde mede, dat de motorschoener „Sicka II", uit Am sterdam, gisteren 10 mijlen bezuiden Terschel- lingerbank, het vuurschip was gepasseerd. Aan boord van „Sicka II" waren zeven schipbreuke lingen van een Deensch zeilschip, dat in de Noordzee tot zinken was gebracht. Met deze schipbreukelingen komt de „Sicka O", die voor Amsterdam bestemd is, naar IJmuiden. Nader wordt gemeld De Nederlandsche schoener „Sicka II", kapi tein Schothorst, kwam gisteren te IJmuiden bin nen en bracht zeven Deensche schipbreukelingen aan, zijnde de gehecle bemanning van tfe Deen sche brik „Amor", thuisbehoorende te Odensee, welke brik van Engeland naar Denemarken be stemd, met een lading steenkolen in het Katte gat door een Duitsche duikboot met 40 schoten tot zinken is gebracht. Noodt de bemanning drie dagen en drie nach ten bij slecht weer in de booten bad rondgedre ven, is zij 50 mijl- van de Deensche kust door den Nederlandschen schoener opgenomen. De bemanning deelde medej dat de Duitsche duik boot nog 10 schoten op de reddingsloepen had gelost, nadat deze het schip verlaten hodden. De vrijgelaten duikboot. Naar Reuter's bijzondere dienst uit Lon den meldt, schrijft de „Daily Mail" over het vrijlaten van de „IL 30"Hoewel Neder land ten zeerste onder de Duitsche duik- booten te lijden heeft, liet de Nederlandsche regeering dezer dagen de „U. 30" vrij. Het besluit is klaarblijkelijk door een arbitrage hof genomen, dat echter eenzijdig was sa mengesteld. Duitschland was er wel in ver tegenwoordigd, Engeland niet. Tot de leden behoorde ook een lid van de Argentijnsche legatie te Berlijn. Uit dit alles blijkt dus wel, dat Duitschland van den aanvang af in de meerderheid was. De Nederlandsche regeering heeft de ge- heele uitspraak der scheidsrechters niet ge publiceerd, omdat Duitschland zich daarte gen op militaire gronden verzette. Ongetwij feld bestonden er goede redenen voor die angstvalligheid. Deze daad volgt op het vrij laten van den Duitschen torpedojager „U. 69", die onze schepen in de maand Janu ari stukschoten en in de haven van IJmui den dreven, waar de schade hersteld werd en men de boot vrijliet. De .daad volgt ook op de herhaalde schending van de neutrali teit van het Nederlandsche grondgebied door Duitsche vliegtuigen en op het In ge breke blijven der Nederlandsche regeering, wat de aardappelenleverantie betreft. Wij zullen op zee onze maatregelen moeten ne men als Nederland Duitsche schepen, die wij in zijne wateren drijven, vrij laat en op die manier den vijand helpt. Duitsch watervliegtuig gekapsijsd. Gistermorgen is de Belgische visschers- sloep V L 59, van Vlissingen, die op de vischvangst was, door een Duitsch water vliegtuig aangehouden. Het visschersvaar- tuig zou naar Zeebrugge worden opge bracht, maar het watervliegtuig kreeg een defect en kapsijsde. Een der twee inzitten den is verdronken; de ander werd door het visschersvaartuig opgepikt, dat daarop naar Vlissingen terugkeerde. Land- en Tuin bouw verlof in hel n a j a a r. In verband met het gestelde in dc 2de alinea van punt 8c van de gewijzigde Leger Order 1916 B 131 wordt het volgende bepaald: Uitsluitend ten behoeve van bijzondere veT- leven gedurende de najaarswerkzaamheden. aan land- en tuinbouwers (zoowel bedrijfslei ders als werkkrachten) kan door compag nies- (eskadrons-, batterij-, fort-, detache- menls-) commandanten, behalve over de 17 ook over de aanwezige ruimte in de 3 ge noemd in de 2e alinea van punt 9o. van de gewijzigde Leger Order 1916 B 131 worden beschikt. De in Lener Order 1916 B 213 vervatte regelen betreffende het toekennen van bedoeb de verloven zijn eveneens dit jaar ook wat den tijdsduur betreft van kracht. llavermonf. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van Q Augustus 1917 het rantsoen van havermout wordt bepaald op 75 K.G. per 1000 inwo. ners per vier weken. Petroleum. Met ingang van heden is het percentage petroleum, hetwelk voor licht- en kookdoel- einden ten behoeve van huishoudelijk ge« bruik door de distribueerende maatschap* pijen kan worden afgeleverd, tot nader or der teruggebracht van 50 pet. tot 40 pet van de hoeveelheid, welke in dezelfde perio de van 1916 werd afgeleverd. Veeuitvoer. Het bestuur van de Rundvee-vereeniging bericht aan de veehouders en veehandelaren, dat op Donderdag 9 dezer te Leeuwarden en te Groningen op 10 dezer, te Amsterdam en op 11 dezer te Rotterdam vergaderingen zul len worden gehouden, waarin gemachtigden van dit bestuur mcdcdeelingen zullen doen betreffende een proefuitvoer tot een beperkt aantal van geslachte, voljarigc runderen, welke gerekend moeten worden te bchooren tot de klasse van vare melk gevende koeien, behoorlijk bevleesd, met een minimum slachtgewicht van ongeveer 200 K.G. bout. Tevens zullen daar mededeelingen worden gedaan over den uitvoer vap graskalveren (stieren). Ervzullen, naar Dc Veehandel meldt, naar Engeland worden uitgevoerd 2000 koeien en 1000 slachtkalveren. Totaal dus 3000 stuks. Deze zending is een proefzending, d. w. z. men wil eens zien, of de zaak marcheert. Gaat het goed, dan zal waarschijnlijk een grooter kwantum vee volgen. Men zal dan moeten zorgen, dat de centrale mogendheden een even groot gewicht vleesch krijgen als dc entente- landen. Deze evenredigheid in den uitvoer wordt ook door het Landbouw-Exportbureau betracht ten opzichte van den uitvoer van ver schillende artikelen als aardappelen, kaas, enz. De provincies, waar de veestapel het grootst, en het grasgewas het minst goed is, zullen voor dezen proefuitvoer in aanmerking komen, nl. Noord-Holland, Zuid-Holland, Friesland en Groningen. Keuringsplaatson zijn Amsterdam R^i'nrdpm. Leeuwarden en Gro ningen. Dc overneming v .or dc RundveeVereeniging, die de leiding heeft, geschiedt door een vak kundige commissie, bestaande uit twee te goe der naam en faam bekende veehandelaars en één veehouder. Zoowel veehouders als veehandelaren zul len kunnen leveren. Het vee zal worden geslacht aan den Hoek van Holland en aldaar bevroren worden lot 13 5 14 graden Celsius onder het vriespunt. Het risico is geheel vobr de leveranciers. Het vleesch zal iri Engeland op de vrije markt worden verkocht. Concentratie van bakke» r ij e n. Een 60-tal bakkers te Zwolle is gis- teravand overeengekomen de bedrijven zoo veel mogelijk te vereenigen. Kolenbijslag voor zieken. Men meldt ons, dat een regeling inzake beschikbaarstelling van een geringen bij slag kolen ten behoeve van zieken in den komenden winter door de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering der Genees kunst met de Rijkskolendistributie getrof fen wordt en in ontwerp gereed is. De economische crisis. De trijpfabriek der firma Leo Schellens en Co. te Eindhoven zal wegens het totaal uitblijven van steenkolen moeten worden stopgezet. Over de grens gekomen. Te Siddeburen (Gron.) is een Russische krijgsgevangene in het veen aangetroffen. Te Dinxperlo is een Fransche krijgsge vangene uit Duimen over de grens gekomen. Te Oldenzaal zijn over de grens gekomen 1 Fransche en 6 Russische krijgsgevange nen. Te Enschede is een gedeporteerde Pool over de grens gekomen. Te Winterswijk zijn twee Franschen en 1 Rus over de grens gekomen. Te Vlodrop zijn vier uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvluchte Russen over de grens gekomen. Te Swalmen is een Duitsche deserteur over de grens gekomen. Ambtenaren Rijk s-T u c h t- en Opvoedingswezen. Indertijd werd melding gemaakt van een rapport, door het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne derlandschen Ambtenaarsbond aangeboden aan den minister van justitie. In dit rapporti waren de wenschen vervat inzake de vege ling der salarieering en rechtspositie van de ambtenaren en beambten bij het Rijks- Tucht- en Opvoedingswezen. 28 Juli 1.1. werden door den minister in audiëntie ontvangen de heer J. C. Luberti, secretaris van het hoofdbestuur, en de heer J. Mebius, opvoedend ambtenaar en samen steller van het rapport. In deze conferentie hebben genoemde heeren een nadere toelichting gegeven tot de algemeene wenschen, in het rapport ge' noemd. De minister verklaarde, dat al zouden stel lig niet alle in dit rapport genoemde wen schen dadelijk in vervulling kunnen gaan (Z- Exc. wees hierbij op de onlangs ingestelde Staatscommissie, van welker arbeid de resub taten moeten worden afgewacht), hij tof* gaarne de verzekering gaf, dat van dit wed* van den Ambtenaarsbond met belangste-- ling zal worden kennisgenomen en de g* uite wenschen ernstig zullen worden ovef* wogen. Patrimonium. De heer S ru e e n k gister in de ochtend/vergadering een rede „Perspectieven". Europa staat er, zoo ving spr. aan, ook nomisch, critiek voor. De directe oor'°f»i *1^1 bedragen reeds meer dan 260 milliard. En

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2