"STADSNIEUWST UIT DEN OMTREK. het indirecte verlies? De volken worden met den das urmer. De „neutralenzijn in gunstiger conditie. Maar toch worde hier niet overdreven. De mobilisatie verslindt millioenen. Tegenover de oorlogswin sten: statin ook oorlogsverliezen. lc -wordt dan ook armoede geleden. i:r wordt bezuinigd op de voeding. En vooral drultt zeer de duurte van schoeisel cn kleeding .30 pet. hoo- ger). Spr. geeft nu de looncijfers, op grond van ol- iicieelo en andere gegevens. De gemiddelde loonstijging voor de industrie kan gesteld op 13 pet. Boven cïe 20 a 30 pet. komt s.echts een kleine minderheid.^ Waarbij dan nog gerekend moet worden met de gedurige werkloosheid, zoodat de jaurinkomsten niet hoogcr, serns zelfs veel logcr, zijn dan vóór den oorlog. De loonarbeiders, wier loon jaren 'ang zoo laag was, kwamen in wat gunstiger conditie. Toch overdrijve men ook hier niet. Overziet men het geheel, dan is er voor de ar beiders verarming, al wisten de organisaties veel goeds te bereiken. Wat voor de distributie uitgegeven wordt,.is goed besteed. Maar ook deze uitgaven komen uit ons volksinkomen. Hoe zullen de Staten de enorme kosten dek ken? „Bezuiniging" wordt gepredikt Dat is goed voor zoover het betreft weelde-uitgaven. Slecht voor zoover het betreft uitgaven voor de voe ding en voor sociale doeleinden. De volkskracht n\ag niet verzwakt. De duurte zal, naar spr. ineent, nog iaren na den oorlog aanhouden. Wij zullen ons moeten wennen aan hoogcr looncijfers. Alles leidt heen naar meer Staatsbemoeiing. Zal zij welslagen, dan het wordt gevoeld is „democratiseering" eisch. Maar politieke democratie harmonieert niet met economische slavernij in modernen vorm. Sociale hervorming is eisch. Maar er zijn toch teekenen genoeg, om vooreerst niet al te opti mistisch te zijn. Men zal de productiviteit van den arbeid hoog trachten op te voeren. Spr. denkt kier aan het Taylorstelsel. De duurte prikkelt tot 'oonsver- hooging. Dit alles zal tot conflicten leiden. lioc deze nog zooveel mogelijk af te wenden? Sterke organisatie is eisch, wederzijdsche erkenning, collectieve contracten; arbitrage; betere recht spraak Siuatscontróle over de prijsregelingen. Óp den duur zal de arbeider, die toeneemt in ontwikkeling, ook willen komen tot een meer volwaardige positie in het bedrijfsleven. De moeilijkheden zullen voor de „neutralen" minder groot zijn dan voor de oorlogvoerenden. Spr. teekent de positie van onzen landbouw, van onzen handel en van onze nijverheid, zooals deze zich thans laat aanzien, al moet gezegd, dat wij met absolute zekerheid niets weten. Spr. ziet veie lichtpunten. Een landbouwcrisis, zooals sommigen verwachten, acht hij zeer onwaar schijnlijk. Spr. verwacht nijverheidsuitbreiding, waartoe het zich concentreerende bankkapitaal kan me dewerken. Nijverheid en handel moeten zoo economisch mogelijk geleid. In dit "verband wijst spr. op de beteekenis van de coöperatie „protectie an ders dan zeer partieel, acht spr. niet wensche- lijk. Ook in verbond met de duurte. Wat de belastingen betreft spr. schot de ver hooging, die minstens noodig is, op 10 pet. van hetgeen thans aan belastingen voor het Rijk wordt opgebracht. Dat is veel minder dan m omliggende Staten. Spr. wijst op de belangrijke sociale vragen, die om oplossing roepen. De» verhouding tusschen Maatschappij en Stand is bezig zich te wijzi gen.. Sociale vragen kunnen niet opgelost als meetkundige problemen. Verschil van inzicht ook tusschen de Christenen is zeer mogelijk. Toch moge cr geen verketteren zijn. Er Irome meer studie; meer organisatie; krachtiger actie voor coöperatiemeer ijver voor een doorzettende sociale hervormingspolitiek. Op de rede van den heer C. Smeenk volgde debat. Nu dc pauze werden de voorstellen behandeld. Aar.genomen werden de voorstellen van de af» dtelingen Almelo en Weesp, om bij de regee ring aen'te dringen op een spoedig in werking lieden van de Invaliditeitswet. Naar aanleiding van een voorstei-Jaarsveld, om bij de partijen, in het bijzonder hij de recht- sche, aan te dringen op nog meerdere Zondags rust bij posterijen, spoor- en tramwegen, wérd besloten in het algemeen meer voor de Zondags rust te ijveren. Behendeld werd hierop het voorstel-Jaursveld, om te komen tot één coöperatie voor geheel ons land. Het bondsbestuur achtte dit niet mo gelijk, wel meende het, dat het stichten van pro vinciale coöperaties uitvoerbaar zal zijn en het zul don ook gaarne pogingen in die richting be vorderen. Eenige voorstellen werden van de agenda af gevoerd. Nadat nog enkele voorstellen van organisato- rischen aard behandeld waren, werd de vergade ring gesloten Een nationale kalender. Tot de Nederl. vereenigingen, die aan den, nog steeds woedenden, wereldoorlog haar Ontstaan tq danken hebben, behoort ook het Nationaal Secretariaat, dat ten doel heeft: ^den Nederlander voor te houden de nood zakelijkheid van moreele en materieele in- spanning tot handhaving van zijne nationali teit en propaganda te maken voor de natio- nalei dee ten einde den kiezer beter inzicht te geven in de groote beteekenis van zijn- r» .t om zijn eigen Nederlandsch land naar n Nederlandsch inzicht te besturen. Het Nationaal Secretariaat" (tijdelijk gevestigd Er jv.astraat 9 te Groningen), geeft ook een ei;,en tijdschrift uit: „Ons Land". D:t Nationaal Secretariaat nu heeft voor het tweede halfjaar 1917 een nationalen ka- lenoer in het licht gegeven, die bedoelt door w ord en beeld de aandacht gevestigd te hou oen op die dingen, waardoor het Ne- o^jandsche volk zich in den ouden tijd pi acht en ook thans voortdurend nog in de gereld pleegt te onderscheiden. De voorzij- I ertoont, op een lichtblauwen onder- .jgron^ o.a. photo's van Amsterdam (Dam), l>en Haag (Vijverberg) en Rotterdam (Maas), .portretten van Prins Willem I, De Ruyter, Hugo de Groot, Rembrandt, Oldebarneveldt en Jan Pieterszoon Coen, met kernachtige Uitspraken uit fcua mond k>t onderschrift; voorts treffen we nog twee photo's aan uit Indië, portretten van de Nederlandsche No belprijswinnaars en eindelijk reproducties van Vermeer's gezicht op Delft en Jacob ven Ruysdael's gezicht op Oud-Haarlem. De ruimte tusschen al deze afbeeldingen wordt gevuld met kleine entrefilets over „Neder lands herleving", „Vaderlandsliefde" enz. Op de achterzijde van de kelender worden in compressen druk tal van ctenswaardig- heden vermeld uit de vaderlandsche geschie denis tot op den jongsten tiid toe. Men vindt daar verder een naamlijst van ministers, le den van den Raad van Staten, van de Sta- ten-Generaal, posttarieven, feestdagen en (o tegenstelling?) oorlogsdata, oordeelen van buitenlanders ever ons volk, een voorstelling van de Nederlandsch-Indische koloniën uit gemeten op de kaart van Europa en vrat al meer. Kortom een niet alleen fraaie, maar ook leerzame kalender. Als de colportage er van nu maar flink wordt aangepakt, zal men er wel succes mee hebben. Wie dezen kalender voor een minimum prijs van 35 cents koopt, krijgt het orgaan „Ons Land" gratis toegestuurd. Waterleiding in N.-W. Noor d- Brabant. Door de heeren dr. J. W. Jenny Weijerman, E. Noorden en J. Pen- nink zijn plannen ontworpen om de gemeen ten in Noord-West Noord-Brabant van goed. drinkwater te voorzien. Aanvankelijk zijn op genomen de gemeenten Willemstad, Klun- dert, Fijnaart, Zevenbergen, Dinteloord, Oud- en Nieuw-Castel, Standdaarbuiten Oudenbosch en Hoeven. Als waterwinploats is Bosschenhoofd on der Hoeven gedacht, waar op een diepte van 80 tot 100 M. goed water te vilden is. De bouwkosten worden berekend op 1,250,000 of 31,52 per inwoner. De heer Weijerman meent, dat een obligatieleening van 600,000 zal kunnen worden ge plaatst en de overige 450,000 in aan- deelen van ƒ500 door de gemeenten zul len moeten worden genomen, hetgeen ƒ11.35 per inwoner is. Ook zal een reserve fonds van ƒ396,000 moeten worden ge vormd. Totaal is dus 21.33 per inwoner noodig. Ons „dagelijkscb Bier" bedreigd. Dr. Van Hamel Roos schrijft in bet „Maandblad tegen de Vervalschingen": De Bond van Nederlandsche Brouwerijen heeft aan handelaars in bieren het volgende schrijven gezonden: „Daar tengevolge van de moeilijkheden bij de verkrijging van grondstoffen e.d. de brou werijen niet meer tèn volle kunnen instaan voor de (jualiteit, resp. de houdbaarheid der bieren, heeft het bestuur van den Bond van Nederlandsche Brouwerijen zich tot zijn leed wezen genoodzaakt gezien, het besluit te nemen, dat door zijn leden geen vergoeding meer mag worden verstrekt voor -bier, dat wegens smaak- of qualiteitsafwijkingen wordt teruggezonden.'' aNra aanleiding van dit schrijven, achten \yij het in hel publiek belang een krachtig protest daartegen aan te teekenen. Hoe nu? Zijn wij reed^door de.oorlogs- phyehose zóóver gekomen, dat fabrikanten het recht zich toe-eigenen, om het publiek voor te schrijven met welke waren-qualiteitcn het genoegen heeft te nemen? Waar, als bij brood, dc regeering door de omstandigheden ge dwongen, een bepaalde samenstelling nood zakelijk acht, moet natuurlijk vertrouwd wor den, dat het algemeen belang daarmede ge diend zal worden; doch Indien een particu liere Bond goed vindt, de verbruikers te maszregeln" moet deze toestand onduldbaar geacht worden. Wij zijn ons zeer wel bewust van de tegen woordige groote moeilijkheden van het brou- wersbedrijf, cn vertrouwen dat van regee- ringswege in deze naar vermogen hulp zal verleend tvorden, doch wij zouden in plaats van de bedreiging van den Brouwersbond, advisceren dat dit lichaam overeen zoude komen in dezen tijd slechts bepaalde, voor de bierbereidiug nog bruikbare en onschadelijke materialen te gebruiken, en ten strengste de aanwending van suurogaten van onbekende samestelling aan zijn leden te verbieden. Een onmiddellijke officiëele enquête naar de tegenwoordige samenstelling van verschil lende bieren, zoude daarbij ten zeerste in het publiek belang zijn, gelet op de lallooze deels schadelijke, deels waardeloozc „Ersatz "-mid delen voor bier, die in Duitschland niet alleen, doch ook wel degelijk hier te lande aange boden worden. Houtspeculatie. Men schrijft aan het Hbld. uit Barneveld Als een bewijs welke abnormaal hooge prijzen nog steeds voor brandhout worden besteed, kan dienen, dat een partij boomen, staande op de hofstede de Groote Veen, door een houtkooper bij inschrijving ge kocht voor 4500, of juist 1000 boven den reeds hoog gestelden taxatieprijs, thans weer met 1200 winst aan een ander is overgedaan. Onder de stoomtram ge raakt. Maandagochtend is een vrouw, uit Makkum afkomstig, door de tram bij de Groote Klaver onder Bolsward overreden, niettegenstaande de machinist uit alle macht belde en floot. De vrouw was onmid dellijk dood. Verdronken. Het 3-jarig doch tertje van H. de V. te Tzummarum is achter de ouderlijke woning in een sloot verdron ken. Nederlandsch Rijnschip ge zonken. Naar de. „Clev. Z,"# meldt, is Zondag midden op den Rijn het uit Rotter dam afkomstige stoomschip .„BerKoz" lek gestooten en gezonken. Het schip was geladen met 150.000 K.G. cokes en zonk ter hoogte van Rudesheim. Roeibootje omgekanteld. Gistermiddag is een ernstig ongeluk ge beurd in den Vliet, nabij de Electrische Centrale te Voorburg. Vier meisjes (één te 's-Gravenhage woon achtig aan den Loosduinschen weg, de drie anderen te 's-Gravenhage gelogeerd) waren aan het roeien en werden aangevuren door een motorboot, met het gevolg dat het roei bootje kantelde en de inzittenden te water geraakten. Zij werden op het droge ge bracht en in den huize St. Antoniushove te Voorburg binnengebracht. Twee van haar herstelden spoedig en konden naar Den Haag terugkeeren. Het waren twee te 's-Gravenhage logeerende meisjes, wonen de resp. te Delft en te Numansdorp. Eéne der anderen, mejuffrouw Groeneboom, uit Dordrecht, 'overleed na korten tijd. Het vierde meisje, wonende aan den Loosduin- sche weg te 's-Gravenhage, is nog ernstig ongesteld. Huis ingestort. Te Tiel is Za terdagmorgen het huis van den groenten- boer A. S., tegenover het R.-K. kerkhof, ge deeltelijk ingestort. S. was zelf met groen ten naar de stad. Zijn vrouw, die, door het vallen van steenen uit den schoorsteen, het ongeval vreesde, had met haar eenig kind even de woning verlaten, toen de instorting met donderend geraas geschiedde, zoodat de omwonenden verschrikt kwamen toesnel len. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on gelukken voor. Eenige kinderen, die in de nabijheid speelden, bleven ook ongedeerd. Het huis, dat oud en bouwvallig is, moest ter stond worden ontruimd. Onweer. Maandagavond is te Sliedrecht de bliksem geslagen in een gcoo- ten stal hoepels, van den heer C. A. Bot. Voor een bedrag van ongeveer 30,000 ging in vlammen op, wat voor het grootste gedeelte door vèrzekering was gedekt. Marktberichten. Eiermarkt Et otterdam 7 Aug. 1917. Kipoieren V. P. N. f 7.40—8:80. Eendeneieren V. P. N. f 9.5011.00. Kipoi Hahdolarenon f 5.00 —8.00. Aanvoer 211035 stuks. School- Kerknieuw». Alg. Syn. «Ier Ned. Herr. Kerk. XVU. Het prov. kerkbestuur van Utrecht had ver zocht om goedkeuring van de grenswijziging tusschen de gemeenten Utrecht en Zuylen. Deze wordt, hoewel enkele bezwaren ter vergadering rezen, verleend. De vergadering neemt kennis van 't overzicht van den stoat der Ned. Herv. Kerk. Het aantal zielen zou bedragen 2,863,372in 't getal der gemeenten en predikantsplaatsen kwam geen verandering20 candidaten werden tot de Evangeliebediening toegelaten. Voor den cur sus 1916/17 waren ingeschreven 136 studenten. In behandeling komt het verslag der hoog leeraren vonweg de Ned. Herv. Kerk te Leiden, Utrecht en Groningen. Naar aanleiding van een vraag van prof. Slotemaker de Bruine wordt besloten de hoog leeroren in de gelegenheid te stellen voordrach ten te doen houden over speciale onderwerpen. Met dank overigens wordt van het verslag ken nis genomen en de lijst der te geven lessen van den cursus 1917/18 goedgekeurd. Kun»t en Wetenschap. Nederlandshe Opera. De direc- tje van de Nederlandsche Opera (dir. G. H. Koopman) deelt ons mede, dat voor het op 2 October te openen tweede speelseizoen de contracten zijn vernieuwd met de navol gende solistende admes Liesbeth Meiss- ner, Faniella Lohoff, Helene Horneman, Annie Ligthart, Tilly Westenberg, Eva Vieyra, M. J. Harms—Idzerda, Bertha Mat- thijssen èn Greta van der Werff, en de hee ren Chris de Vos, Jules Moes, Louis van Tulder, J. R. Schulze, Richard van Helvoirt Pel, Anton Dirks, Eduard^van der Ploeg, Hendrik Kubbinga, Coen Muller, Iwan Mo- nasch, Jos. Ratfink, Jacq. van Bijlevelt en Lod. Verwey. Als nieuwe solisten zijn aan de Opera verbondende dames Joh. Zegers de Beijl, eerste altzangeresLea Fuldauer, kolora- tuurzangeresTriny Stibbe en Elise de Haas, koloratuur-soubrettesAnnie Hofman, mezzo-sopraanzangeres. Naast den heer Henry Engelen is als eer ste regisseur verbonden de heer P. Ver- sturme, vroeger eerste regisseur bij de Fran- sche Opera te 's-Gravenhage. De her J. ven Bijlevelt blijft tweede regisseur. Als tweede kapelmeester rijn overeenkomsten aange gaan met de heeren Allard de Ridder en J. Susan. „M u 11 a t u 1 i-M u s e u m". Het Be stuur van dit Museum; gevestigd te Am sterdam in het gemeentermuseum, deelt ons mede, dat het plannen overweegt, om den lOOsten geboortedag van Multatuli, in 1920, op waardige wijze te herdenken. Het roept alle vereerders van Multatuli op, reeds thans op de een of andere wijze van hun sympa- thievo or dit ondernemen blijk te geven, en zich daartoe te richten tot den secretaris, den heer J. G. Götze Amsterdam, Veer- straat 36 D. Het verzoekt allen, die in het bezit zijn van brieven, drukwerken, foto's, zeldzame boeken, enz. enz. op Multatuli be trekking hebbende, of die weten waar zich zulke brieven enz. bevinden, onverwijld zich tot den secretaris te wenden. Het zal op hoogen prijs gesteld wordoen, als zulke voorwerpen aan het Multatuli-museum wor den afgéstaan, doch het wordt reeds ge waardeerd, zoo men het bestuur van dit Mu seum op de hoogte brengt van de aanwe zigheid ervan. De Haagsche Schilders school. Het Vad. vernam, dat mr. H. F. W. Jeltes, die eenige jaren geleden een verzameling brieven van Bosboom in het licht heeft gegeven, bezig is met een onderzoek naar de briefwisseling van de voornaamste meesters der Haagsche Schil dersschool. Het doel van dit onderzoek is de opsporing van gegevens, welke van eenige beteekenis worden geacht voor de kennis van de geschiedenis dezer Schilders school, van het werk en de persoonlijkheid der tot haar behoorende meesters, zooals Jozef Israels, de Marissen, Gabriel, Weis senbach, enz. liet spoorwCKonKCvat tusxclion Houten en Schalkwijk. Nader wordt in de Staatscourant be» kend gemaakt, dat het openbaar onderzoek, op 16 Augustus 1917 en daarop volgende dagen, door de commissie, ingesteld bij be schikking van den minister van Waterstaat d.d. 8 Juni 1917, in verband met de ont sporing van trein 4 der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tusschen Houten en Schalkwijk, telkens za aanvan gen des voormiddags te 10 uur. Het te Utrecht verschijnende anti revolutionaire dagblad „De Stichtsche Cou rant" is, naar aan de Nederlander wordt medegedeeld, overgegaan in handen van „eenige Rotterdamsche heeren". Aan den directeur van dat blad is de vorige week plotseling oneervol ontslag verleend. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat de tegenwoordige hoofdredacteur-directeur is de heer M. v. d. Staal te Rotterdam, re dacteur van „De Jonge Garde". B a a r n. Serenade aan de Koningin-Moeder. Baarns Mannenkoor, directeur Alphons Vran- ken, bracht gisteren (Dinsdagavond) aan H. M. de Koningin-Moeder ten Pnleizc Soestdijk, een serenade. Nadat Hare Majesteit met het gevolg op het bordes had plaats genomen en de directeur en het bestuur van het koor waren voorgesteld, werden een drietal liede ren gezongen n.L „Vertrouwen" van F. Abt, 't Geuzenvendel „op den thuismarsch" van Fred. J. Roeskc cn het "Wilhelmus, toonzetting van Alphons Vranken. De serenade werd door vele honderden menschen bijgewoond. B a a r n. Ten Raadhuize alhier werd Dins dagavond de huur-commissie voor de ge meente Baarn geïnstalleerd door don Burge meester jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozen burg. In korte trekken zette de Burgemeester het doel der Huur-commissie uiteen en dankte htt dc heeren, die zich bereid hadden verklaard in die commissie zitting te nemen. De Voorzitter der commissie, de heer J. Peereboom. sprak daarop namens de leden en de plaatsvervangende leden, waarbij hij de verzekering gaf, dat de commissie hare taak zal trachten te volvoeren met de meeste nauw gezetheid cn dat hare leden als mannen van eer in alle voorkomende geschillen uitspraak zullen doen naar recht en billijkheid. Daarna werden eenige besprekingen gehouden over de verschillende bepalingen der huur-com- missiewet en dankte ten slotte de Voorzitter den Burgemeester voor de aangename wijze, waarop hij de Installatie had verricht en voor dc duidelijke uiteenzetting der wettelijke be palingen. B. en W. schrijven aan den Raad In een adres verzoekt de heer J. van Har pen, aannemer alhier, eene commissie te benoemen tot onderzoek van een tusschen den Directeur van Gemeentewerken en zijn persoon gerezen geschil over de uitvoering van bestek no. 18, dienstjaar 1916. Naar aanleiding daarvan brengen wij het volgende onder Uwe aandacht ad. I. Bedoelde werkzaamheden, alsmede de aanleg van wegen voor de vereeniging „Volkshuisvesting II" en de verbetering van den Leusderweg zijn aanbesteed op 29 De cember 1916. Door verschillende omstan digheden kreeg adressant eerst op 23 Ja nuari 1917 officieel bericht der gunning intusschen had hij natuurlijk langs officl- euzen weg wel eenigen tijd vóór dien datum kunnen informeeren of hem al dan niet het werk zou worden gegund ad II. Inderdaad heeft hij verschillende monsters steen aangeboden. Deze zijn steeds afgekeurd, niet omdat het ringoven steenen waren, doch wijl ze niet voldeden aan de gestelde eischen. Steenen van de veieischt© kwaliteit waren wel te verkrijgen, doch hij wenschte niet den gevraagden prijs te besteden. In het adres deelt Van Harpen mede, dat hoewel door een anderen aannemer een minder soort steenen is geleverd, dan door hem is aangeboden, met die steenen van mindere aualiteit toch genoegen if geno men; bedoelde aannemer heeft echter toe vallig van dezelfde fabriek, die adressant een monster had verstrekt, ook een monster betrokken, wélk intusschen eveneens is af gekeurd. ad. IU. De bewering, dat adressant op zijn aanbod om zelf de tegels te maken geen antwoord ontving, is niet juist. Wel dege lijk is hem te .kennen gegeven, dat hierte gen geen bezwaar bestond, mits de tegels voldeden aan de in het bestek gestelde eischen. ad IV. Adressant tracht de meening in gang te doen vinden, dat hij volgens de be palingen van het bestek niet verplicht is, de straatluiken en deksels te leveren, ofschoon hij daarvoor wel een bedrag ad 525. heeft uitgetrokken. Wij meenen dan ook te mogen conclu- deeren, dat hij wel degelijk overtuigd is van zijne verplichting tot levering van bedoelde straatluiken en deksels. Bovendien staat in de Eerste Afdeeling 1, laatste lid van het bestek, met bijleve ring van alle materialen enz. Ten slotte merken wij op, dat de borgen. hoewel daartoe reeds den 19 Februari 191T aangeschreven, nog steeds het procesverV' baal van aanbesteding niet geteckend hel*" ten. i In verband met het vorenstaande hebben wij de eer U voor te stellen, het genoemde adres van den aannemer Van Harpen voor kennisgeving aan te nemen, doch hem te berichten, dat indien de borgen het con tract niet hebben geteekend vóór 15 Sep tember a.s. en een'monster van de te ge bruiken straatklinkers dan niet Is goedge keurd, voor zijne rekening de Gemeente de werkzaamheden zal uitvoeren. Examen. De heer J. F. Engels slaagde te 's-Gro- venhoge voor het examen Engelsch L. O. Distributie. Het gemeentelijk distributiebedrijf sal eerlong overgaan tot de uitgifte van een wekelijksche distributiebo<Je. Pinnntieel Nieuws. De Internationale Commercleele Bank te 's-Gravenhage bericht, dat bij haar de In schrijving is opengesteld op 2.000.000 i 6 obligatiën met winstuitkeering 100 pCt. terugbetaalbaar tegen pari einde 1922, Aan het desbetreffende prospectus ontlee- nen wij Zooals bekend, is een der oorzaken van de groote waardevermindering van de va luta der oorlogvoerende rijken, de groote vermeerdering der invoeren, tegenover een teruggang der uitvoeren. Het eenige, dat in de krijgvoerende staten goedkoop geworden en gebleven Is, zijn hunne waardepapieren, aangezien nagenoeg al het vlottend kapitaal in oorlogsleeningen, vrijwillig en gedwongen werd belegd. De neutrale landen, in de eerste plaats Neder land, zullen moeten trachten In verband hier mede, zoowel hun nationaal als hurt privé- vgrmogen, een krachtige stijging te doen ondergaan, hetgeen te beteiken is door goe de en soliede buitenlandsche rentedragende effecten te koopen, of wel zulke waarden te beleenen onder voorwaarde, dat een aandeel in de toekomstige valutawinst zal worden genoten, dat waarvoor echter oorlogslee ningen, waarvan het uitstaand bedrag nean. mate de oorlog duurt gestadig toeneemt, niet In aanmerking komendaarentegen valt de bijzondere aandacht op aandeelen en obligatiën van financieele en industriëeele ondernemingen enz. welke in den loop der jareh hare rentabiliteit en solvabiliteit bewe zen hebben. Dergelijke fondsen kunnen door de neu tralen thans bijna 40 onder hunne nor male waarde van vóór den oorlog gekocht worden. Na het sluiten van den vrede, be- hooren de belligerente staten het herstel ven de vahita te bevorderen, teneinde in den komenden economischen wereldstrijd het hoofd te kunnen bieden. In het bijzonder mag verwacht worden, dat Rusland na be vestiging van zijn regeeringsvorm een zeer groote economische vlucht zal nemen. Elke stijging in de op deze landen betrek king hebbende valuta's brengt op zoodanig effectenbezit den neutralen houder een oven- eenkomstige winst. Behalve de gegarandeerde rente van 6 zullen obligatiehouders bovendien nog voor 50 deelen in de te maken valutawinst, welke na het tot stand komen van den vrede door den verkoop der gedeponeerde effec ten of terugbetaling der beleeningen, naar alle waarschijnlijkheid zal blijken behaald te zijn, terwijl mede 50 gertoten zal worden van het winstaandeel, dat de bank ontvangt uit de op de beleende effecten gemaakte va lutawinst. Centrale keuken. Daar het zich laat aanzien dat de op te richten Centrale Keuken niet alleen voor de voedselvoorziening der minvermogenden doch ook voor die der meer welgestejden zal moeten dienst doen, zal, naar wij verne men, het gisteren'vermelde comité ook met eenige huisvrouwen uit de meergegoede kringen aangevuld worden. Kunstvitrine. In de kunstvitrine van Valkhoff's boek handel zijn geëxposeerd 2 schilderstukjes van mej. W. L. v. d. Held, voorstellende Ge zicht op Hoog-EIten (Beneden af van Mont- ferlond 'genomen) en Gezicht van den A'fortschen Bergaf, met op den achter grond tot Belgisch dorp. Waterpolo. Zooals gemeld moest A. Z. P. C, I naar Rotterdam om daar op den tweeden waterpolotournéedag te spelen tegen Maas I. Enkele heeren spelers van A. Z. P. C. vonden blijkbaar het 7-tal niet goed genoeg voor hun „kracht" en weigerden uit te ko men. Gevolg: A. Z. P. C. is niet opge komen. Onnoodig te zeggen dat dit optieden al lesbehalve sportief is en dat dit den goe den naam der Amcrsfoortsche club niet ten goede komt. A. Z. P. C. H, de spes van A. Z. A P. C. ging naar Zeist en gezien hun vurig spel, behaalden de jeugdige Amorsfoorters natuurlijk de overwinning met niet mindéf dan 5—1 moest Zeist het onderspit delven. Zondag a.s. wordt hier in Amersfoort dé derde waterpolo-tournéedag gehoudon. Een le klasse Dames twee le klasse, twe# 2e klasse, twee 3e klasse Heeren wedstrij" den worden dan hier gespeeld. Lemb. ln beslag genomen poit- paketten. De directeur der posterijen maokt kend dat op het kantoor te Amersfoort fafe lichtingen zijn te verkrijgen omtrent aldaaf ter post bezorgde oosioakketton. bestem

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3