"binnenland.- KOLONIËN. 'fciet hoofd hangt. Het zijn juist de westelijke Ententemogendheden, die hem dit bereiden, -want de mislukking der conferentie te Stock holm zal in Rusland de oogen openen waar ide hinderpaal voor een spoedigen vrede slaat. Engeland, dat anders met mogendheden in de jtoekomst een bondgenootschap frist aan te 'gaan, heeft aan een nog grootere macht der toekomst, namelijk het internationale socia lisme, brutaal den oorlog verklaard. Eene Rus sische regeering, dat dit kalm zou aannemen, jzou daarmee eveneens zich openlijk als vijan din van het socialisme verklaren. P a r ij s, 14 Aug. (Havas). De Petit Pa- visien schrijft naar aanleiding van het onher roepelijk besluit der regeeringen, om pas poorten te weigeren: „De Fransche socialisten zullen dit besluit betreuren, omdat zij voornemens waren als een der eerste punten op de conferentie te Stockholm de vraag te bespreken wie ver antwoordelijk is voor het uitbreken van den oorlog. De verplichting, door Michaëlis aan de Duitsche socialisten opgelegd, om deze kwestie niet te bespreken, ontsloeg hen van deze zorg, want door de houding van den Duitschen kanselier was het voornaamste doel der reis verdwenen. Daar het besluit te laat bekend is gewor den, wordt het door alle bladen besproken. Het meerendeel verheugt zich er over, dat de afgevaardigden van de Fransche partij niet met de vijanden zullen confereeren. Clemenceau zegt in de Homme Enchainé, dat er slechts één middel is om alles te re gelen: namelijk de overwinning, en voor de overwinning moet men strijden in plaats van te confereeren. Kenaudel verkondigt ia de Humanité de meening, dat de leiders der geallieerde re geeringen een ernstige fout hebben begaan. De Excelsior bevat de volgende verkla ring yan het socialistische Kamerlid Com pere Morel, die met 40 collega's tegen de houding van het uitvoerend comité in zake de conferentie te Stockholm protest heeft aangeteekend: „Als socialist en als Franschman zal ik nooit het besluit van het bestuur door mijne slem bekrachtigen. Ik zal liever mijn ontslag nemen als Kamerlid, dan deze zelfmoord van mijn land en den teruggang van de bescha ving bekrachtigen. Londen, 14 Aug. (R.) Appleton, de secretaris van het Engelsche Verbond van Vakvereenigingen, heeft in een interview te genover een correspondent van de „New- York World" verklaard: „Het herstel van België is boven alle an dere dingen^ het voornaamste, waarvoor de Britsche arbeiders strijden." Ten opzichte van de deportaties liet hij zich als volgt uit: „Het is onmogelijk de bru taliteit, waarmede de Duitschers optreden, te scherp te laken". Appleton zeide over de samenwerking der Engelsche arbeiders in de internationale ar beidersbeweging na den oorlog: „Er zijn mannen in de Engelsche arbei dersbeweging, die met de Duitsche arbei dersbeweging in verbinding hebben gestaan, maar ik zie niet in hoe het mogelijk is de betrekkingen met de Duitsche arbeiders we der aan te knoopen. Ik geloof, dat noch he den, noch in de toekomst de arbeiders van Groot-Brittonnië zullen dulden, dat met de Duitsche arbeiders wordt samengewerkt, ten zij dezen onmiddellijk en met kracht tegen de handelingen van de Duitsche regeering" in verzet komen." Met betrekking tot de verantwoordelijk heid van het Duitsche volk merkte Appleton op: „Een volk kan zich niet geheel losmaken van de verantwoordelijkheid voor de misda den van zijn regeering. Tenzij dan ook de sociaal-democratische partij hiertegen krach tig stelling neemt, is, naar mijne meening, voor de arbeiders uit de beschaafde landen de mogelijkheid buitengesloten, om gedu rende een menschenleeftijd weer met de Duitsche arbeidersklasse samen te werken." Ten aanzien van de met Duitschland ver bonden volken, sprak Appleton als zijn ge voelen uit, dat tegenover deze niet hetzelf de standpunt wordt ingenomen, omdat zij het slachtoffer zijn geworden van Duitsche in triges. Hij gelooft, dat, als zij de macht had den, zij in den strijd zich meer aan de rege len en gebruiken van eene beschaafde oor logvoering zouden houden. Ten slotte zeide Appleton: „De Engelsche arbeidersklasse stelt thans alles ter zijde, om den oorlog té kunnen winnen en als deze geëindigd is, zullen de werklieden een woordje meespreken over de vredesvoor waarden". Lon d e n, 14 Au (R.) Dc invoer in Juli bedroeg f 80.182.430, de uitvoer 49,833.635. Jn Juli 1916 waren de bedragen respectievelijk 76 7 413 en 46,323.052. Wo^nen, 14 Aug. (Corr.-bur.) Naar aanleiding van den gedenkdag van de troonsbeklimming nu dertig jaren geleden van den koning van Bulgarije, heeft in den voormiddag een plechtige godsdienstoefe ning plaats gehad in de standplaats van het legerbevel, die werd bijgewoond door keizer Karei, den chef van den generalen staf von Arz, de militaire gevolmachtigden van de verbonden legers, deputation van het leger- opperbevel en de burgerlijke autoriteiten. Na de mis werd in Reichenau bij den mo narch een lunch gegeven ter eere van het regeprgsjubileum van koning Ferdinand, wacrinn ook de chef van den generalen ster en de militaire gevolmachtigden van Bulgarije deelnamen. Budapest, 14 Aug. (W. B.) Volgens öe bladen zal, zoodra het wetsontwerp over 'de instelling van nieuwe departementen is aangenomen, binnen weinige dagen het ïmrristerie-Esrterhazy aldus gewijzigd wor den: Als minister zonder portefeuille nemen titöng Vaszozyi, <be de portefeuille van itatitfce aan zijn staatssecretaris Grecsag overdraagt, en graaf Theodoor Batthyanyi, die de leiding van het departement voor de Volksvoeding op zich neemt. In zijn plaats wordt graaf Aladar Zichy, minister van het koninklijke huis, die als minister van Kroatië door den plaatsvervangend land voogd van Bosnië Karl Unkelhauser wordt vervangen. De minister van Financiën, dr. Gustav Gratz, zal uit het kabinet treden om als afdeelingschef in het departement van Buitenlandsche Zaken terug te keeren, waar hij aan het hoofd vpn de afdeeling voor handelspolitiek komt te staan. Minister van Financiën wordt dan de gouverneur van de Oostenrijksch-Hongaarsche Bank, dr. Alex ander Popovic. Madrid, 13 Aug. (R.) De regeering heeft besloten den staat van beleg af te kon digen in geheel Spanje. In Madrid zijn on beduidende incidenten voorgekomen, die met gemak onderdrukt werden. Het is vol maakt rustig in de hoofdstad. Madrid, 14 Aug. (R.) Het departement van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat de troepen met kracht de onlusten onder drukt hebben, welke in verschillende distric ten en te Madrid waren uitgebroken. De regeering vertrouwt, dat dezen middag nog de orde volkomen hersteld zal zijn. Washington, 13 Aug. (R.) Men bericht, dat het nationale leger, waarvoor de manschappen door Fiet lot zijn aange wezen, in September onder de wapenen zal geroepen worden. Washington, 13 Aug. (R.) De nieuwe voedselcontroleur Hoover, heeft in eene kennisgeving, volgende op zijne be noeming, gezegd, dat tot vaststelling van billijke prijzen voor tarwe, president Wilson de benoeming heeft goedgekeurd van eene commissie, te kiezen uit produceerende en consumeerende elementen met Garfield, den president van Williams College als voorzitter. De taak van deze commissie zal zijn een redelijken prijs te bepalen voor de oogst van 1917 op een grondslag, die ook algemeen zal gelden gedurende den ge- heelen oogst van 1918, zonder verandering of wijziging. Het zal dus geen voordeel op leveren voor eenigen producent zijn graan voorraad achter te houden in de hoop op latere rijzing. Oost-lndlë. Comité Indié Weerbaar. Den 23en Mei vergaderde dit Comité, dat zich voorstelt een nieuwe weerbaar heidsbeweging in het leven te roepen. Een dertigtal belangstellenden woonde de bijeenkomst bij. De heer K. A. R. Bosscha, de voorzitter, leidde de vergadering en zette uitvoerig de bedoelingen van het comité uiteen, waarna de heer Quispel een verslag gaf van de ver richtingen. Er zijn tot dusver in 27 plaatsen comité's opgericht; op plaatsen waar geen comité is, kan men zich aansluiten bij het hoofd comité. Beide sprekers stelden op den voorgrond, dat de bedoeling der nieuwe weerbaarheids- qctie niet voornamelijk geldt een mijitaire, doch een economische weerbaarmaking van Indië. Ten slotte werd de Bataviasche afdeeling opgericht, welke staat onder leiding van den heer Van Bouningen en 250 leden telt. De Staatscourant van 14 Augustus be vat o.a. de volgende Kon. Besluiten herbenoemd tot burgemeester van Rens- "Vronde M J. baron Taets v. Amerongen; benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Wagcningen L. C. T. Bigot te Arn hem; benoemd lot buitengewoon lid van den Cen- tralen Gezondheidsraad de officier van ge zondheid le klasse, hygiënisch-adviseur van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht J. P. Bijl te Utrecht; benoemd tot referendaris bij den Raad van Slate mr. dr. A. L. Scholtens, thans referen daris aan het Departement van Waterstaat; benoemd van 1 September '17 tot en met 31 Augustus '19 tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Utrecht tot het geven van onderwijs in het Volkenrecht mr. J. de Lou ter oud-hoogleeraar aan genoemde Universi teit; benoemd van 1 September '17 tot en met 31 Augustus '18 tot leeraar aan de R. H. B. S. te Hoorn dr. J. de Vries tc Utrecht; idem tc Helder dr. M. van Leeuwen te Velp en mej. M. C. Allan te 's ITertogcnbosch; op verzoek eervol ontslagen A. A. M. Meens als burgemeester van Brunssum met dank; idem W. A. Muller als leeraar aan de R H. B. S. te Hoorn en II. v. Eet als leeraar aan de R. II. B. S. te Leeuwarden; ingesteld een algemeen College van Advies voor de Lichamelijke Opvoeding en daarin be noemd lot lid-voorzitter F. W. C. H. baron v. Tuyll van Serooskerken tc Vclzcn, voorzitter van het Ncd. Olvmpisch Comité; tot lid o. a. dr. II. Zwaardemaker Czn. te Utrecht, hoog leeraar aan de Rijks-Universiteit aldaar; en tot lid-secretaris J. J. Scheurleer tc Den Haag. niet afwijking in zooverre van dc bestaande organisation, benoemd, bij den staf der artil lerie, tot luilenant-kolonel-magazijnmecster, dc majoor-magazijnmeester A. van Toorncn- burgh, van dien staf, te Delft; is lo. met ingang van 15 September 1917 be noemd tot administrateur bij het Departe ment van Oorlog mr. J. Woltman, thans lid van den Octrooiraad en van het Bureau voor den Industriëelen Eigendom; 2o. met ingang van gemelden datum mr. J. Woltman voornoemd aangewezen als hoofd van dc eerste afdeeling van het Departement van Oorlog; is in zijnen rang ovcrgcplaalsLbij liet regi ment iaaers. de eerste-luilenanl W. F. K. Bischoff van Heemskcrck, van het 16de regi ment infanterie; met ingang van 16 Augustus 1917 benoemd: tot accountant bij den dienst der directe be lastingen te Amsterdam, le bureau, de tijde lijk adjunct-accountant aldaar P. A. Krcniter; tot adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen, de tijdelijke adjunct accountants bij dien dienst: Mej. E. Fennema werkzaam te Rotterdam, lc bureau; II. T. Schermers werkzaam te 's< Gravenhagc; A. E C. van Saarloos, werk zaam te 's Gravenhage; IC. Hekelaar, werk zaam te Amsterdam, le bureau; Mej. M. F. van 'l Hoffnolk, werkzaam tc Amsterdam le bureau; J. W. de Weerth, werkzaam te Amsterdam 2e bureau; F. Rinsma, werkzaam le Haarlem; J. A. v. d. Ilenst, werkzaam le Utrecht; J. J. II. van Egmond, werkzaam te Groningen; G. G. D. Schmitlraann, werkzaam te Almelo; T. J. C. de Koek, werkzaam te Am- hem; F. W. Morren, werkzaam te 's Graven hage. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek aan J. Th. H. Mingels, uit zijne betrekking von lid van het college van regenten over de gevangenissen to Breda, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college, W. L. G. A. Schwarz, ge- pensionneerd kolonel der ortillerie, wonende te Ginneken; vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij do wet gevorderde vereischtcn voldoen, aan me juffrouw Josephina Maria Ossenblok, geboren te Esschen (België), en aan mejuffrouw I.ouise Wil- helmina Franziska Schmitz, geboren te Kleef (Duitschland) benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Gouda, J. J. Baale fn A. M. Aben, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Steenwijk, voor het rijdvak van 1 September tot en met 31 Augustus 1918, J. H Memelinlc, tijdelijk leeraar aan die school benoemdtot burgemeester der gemeente Schiebroek, J. Bostot burgemeester der ge meente Leeuwarden, mr. J. A. N. Patiintot bur gemeester der gemeente Meppel, A. F. Meijer: benoemd tot amanuensis aan de Rijks- hoo gere burgerschool te Assen, Chr. A. Meijer, thans tijdelijk amanuensis aan die -chool: benoemd tot bediende-instrumentmaker bij. de mechanische technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, voor het tijdvak van 15 Augustus tot en met 31 December 1917, D. C. Verwij, te Mijdrecht. Het heeft Hare Majesteit de Koningin- Moeder behaagd het beschermvrouwschap te aanvaarden van de Vereeniging: Herstel lingsoord: „De eerste Nederlandsche Buiten school", gevestigd te 's Gravenhage. De Duitsche gezant. De Duit sche keizer heeft, naar het „Berl. Tsgebl. meldt, den gezant te 's Gravenhage, geheim raad dr. Rosen, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister benoemd. De gezantschapssecretaris Ie klasse is aan de Rumeensche legatie te 's Gravenhage verbonden de heer Emmanuel Rosetti Ros- novane. Aan de Italiaansche legatie is toegevoegd als attaché kapitein Alphonso Brigidi. Kamerverkiezing Enkhui zen. Heden zijn candidaat gesteld in het district Enkhuïzen A. Colijn, anti-rev., bur gemeester van Nieuwer-Amstel, en J. de Veen, te Enkhuizen, gesteld door een groep anti-militaristen. Lichamelijke opvoeding. Bij K. B. is ingesteld een algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding, en zijn in dit collego benoemd: tot lid en voorzitter: F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, te Velsen, voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité; tot leden: mr. P. M. Arts, te Tilburg; mr. H. C. Dresselhuys, te 's Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; H. A. Elias, te Amsterdam, secretaris der Vereeniging van gymnastiekonderwij- zers in Nederland; L. Heijnen, te 's Graven hage, voorzitter van het Nederlandsch Gym- nastiekverbond; W. P. Hubert van Blyen- burgh, te Helder, hoofd van onderwijs aan de gymnastiek- en sportschool der Ko ninklijke Marine; dr. M. Meyers, te Amster dam; P. Otto, te Bloemendaal, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; W. F. Pop, te 's Gravenhage, sous-chef van den generalen staf; jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, te Maastricht, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; P. W. Scharroo, te Gunnek'en, voorzitter van de Nederlandsche Athletiek Unie; G. Schel- tema, te Groningen, buitengewoon hoog leeraar aan de Rijks Universiteit aldaar; J. Warner, te Zwolle, voorzitter van den Ne- derlandschen Voetbalbond; jhr. mr. G. C. von Weiier, te 's Gravenhage, voorzitter van den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding; dr. H. Zwaardemaker Czn., te Utrecht, hoogleeraar aan de. Rijksuniver siteit aldaar; tot lid en secretaris: J. J. Scheurleer, te 's Gravenhage. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de-Ie luitenant op nnnnctivileit B. van den Berg van het wapen der infanterie met ingang van 20 Augustus 1917 weder in actieven dienst geplaatst bij genoemd wapen. Adelborsten. De minister van ma rine brengt ter kennis van belanghebbenden dat de nagenoemde jongelingen in alphabe- tische volgorde gerangschikt, in aanmerking komen voo£ eene benoeming tot adelborst bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord Th. K. baron van Asbeck, L. F. van Beek, W. R. van der Ben (voorwaardelijk), Th. Boelen, H. Th. de Booy, jhr. E. J. van den Brandeler, J. F. de Bruine, J. A. van Duij- nen Montijn, Chr. W. van der Eem, jhr. H. A. van Foreest, A. van Gruting, A. J. van Hemert (voorwaardelijk), .W. van Lier, E. B. A. Muller, F. W. van Overeem, F. J. van de Poll, F. Chr. Rauwenhoff, H. van Schre ven, F. Stam, J. Tissot van Patot, J. F. N. Tuijbens, W. E. Wenckebach, H. Witte. Nederland en de oorlog* De vaargeul. De lichtbrui boei no. 1 is gelegd op de aan gegeven plaats. De bommen op Zierikzee. Aan de Avondpost ontleenden wij een bericht, waarin werd medegedeeld, dat de Britsche regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Brit sche vliegmachine, zou vergoeden met 120,000. Daaraan werd toegevoegd, dat de werke lijke schade 80,000 zou bedragen. Het bericht blijkt ons, zoo meldt de Nieu we Ct„ in den vorm, waarin het is gegeven, geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht, op het oogen- blik nog niet eens en is juist bezig het be drag daarvan te doen vaststellen. Het gebrek aau scheepsruimte. De requisitie van de Djember en de Ophir van den Rotterdamschen Lloyd door de Nederlandsche Regeering, heeft het ge brek aan scheepsruimte voor het vervoer van goederen uit Indië nog meer doen toe nemen. Hoe nijpend dit gebrek is, leeren de volgende cijfers, zegt het Hbld.: Voor het vervoer der Indische producten van Nederl.-Indië naar Europa en naar Ame rika hebben de stoomvaartmaatschappijen Nederland, Rotterdamsche Lloyd, Oceaan en HollandAmerika Lijn in 1916 een scheepsruimte moeten leveren van 134 schepen met 416,900 last (een last is 100 kub. Eng. voet). De vermoedelijk voor het vervoer van Ned.-lndië naar Europa en Amerika beschik bare scheepsruimte van genoemde maat schappijen zal in 1917 slechts bedragen 45 schepen met 173,400 last. Aannemende, dat de uitvoer van Ned.-In- dië in 1917 gelijk is aan dien in 1916, zal er dus in 1917 een tekort zijn van 89 schepen met 243,500 last. Weliswaar wordt sedert het begin van dit jaar door de mailschepen in de vaart tus- schen Java en San Francisco ook een deel van de Indische producten, die vroeger naar Europa of naar New-York gingen, afgevoerd, maar de ruimte in die schepen, waarvan nu ook het passagiersschip Ophir moet worden afgetrokken (ruim 34,000 'last tot einde 1917), staat in geen verhouding tot de enorme hoeveelheid lading, waarvoor geen scheepsruimte beschikbaar is. Bij de berekening der vermoedelijk be schikbare scheepsruimte is aangenomen, dat de Stoomvaart-Mij. Nederland, behalve de s.s. Borneo, Bali, Java en Batjan, die graan varen voor de Regeering, en de s.s. Boeroe, Banka, Riouw en Kangean, die rijst halen voor de Regeering uit Achter-Indië, en de Rotterdamsche Lloyd behalve de s.s. Ma- lang, Besoeki en Djebres, die graan varen voor de Regeering, en het s.s. Samarinda, dat gerequireerd is voor rijstvervoer uit Ach ter-Indië, geen schepen meer behoeven af te staan voor vervoer voor de Regeering buiten de vaart tusschen Ned.-lndië en Ne derland. Alleen in het geval de Stoomvaart- Mij. Nederland en de Rotterd. Lloyd de vrije beschikking houden over al hun overige schepen en zij alles in het werk stellen om die schepen zoo spoedig mogelijk op Java beschikbaar te stellen, kan in 1917 de hier boven aangegeven hoeveelheid worden ver voerd. De laatste schepen, die onderweg zijn met een particuliere lading van Indië naar Ne derland, zijn de Celebes van de S. M. N. en de Gorontalo van den R. L. De opeenhooping van goederen in Indië dagteekent van het laatste jaar. Kort na het eerste halfjaar van 1916 was de achter stand ingehaald De Haagsche correspondent van het blad voegt nog hieraan toe: Inzake het opeischen van schepen uit de Indische vaart ten behoeve van de Neder landsche voedselvoorziening is ons geble ken, dat bij herhaling door het departement van Koloniën bij dat van Landbouw is gewe zen op den ernst van het belang voor In dië bij een voldoende mate van laadruimte. De beslssing ligt echter steeds bij Landbouw en .uiteraard, neemt men tegenover het meer koloniaal standpunt van het Plein, op de Princessegracht een meer moederlandsch standpunt in. De voedselvoorziening van Ne derland gaat er boven alles. De „Renata Leonhardt". Het Duitsche stoomschip „Renata Leon- hardt", dat bij den aanval der Engelsche oorlogsschepen bij Bergen op het strand was geloopen, en te Amsterdam gerepa reerd is, is vandaag weer naar IJmuiden ver trokken. Het schip was geladen met cokes. Force majeure. De zeillogger beuger Minister Keuche- nius M. A. 102, schipper C. Tuytel, kwam dezer dagen van de visscherij te Maassluis binnen en rapporteerde dat zijn schip op zee door den bliksem was getroffen, waar bij het bovenste gedeelte van den bazaan- mast werd versplinterd en zijn kompas on klaar raakte, zoodat hij na het ongeval in de onveilige zóne koerste. Spoedig werd hij door eèn Duitsche-duikboot opgemerkt, die naderbij kwam en na een onderhoud met den schipper die het ongeval als oorzaak opgaf, hem nu vrij liet uitgaan, maar zeide bij een tweede overtreding zijn schip te zul len vernietigen! Ontheffing bunkerverbod. In een te IJmuiden gehouden vergadering van reeders van sleepbooten, welke als stoomtrawlers de kustvisscherij uitoefenen. ,.v- - --5S is besloten bij de'regeering te trachten al heffing van het bunkerverbod voor stoom- visschersvaartuigen te verkrijgen. Deze schepen behoeven slechts een ge ringe hoeveelheid kolen tot uitoefening Van het bedrijf en het in de vaart houden kan medewerken tot bestrijding der in IJmuiden heerschende werkloosheid. Zooals bekend leveren deze vaartuigen alle de vangsten a voor de binnenlandsche vischdistributie. Verongelukt. Met de stoomtrei- Iers Bertha Elisabeth en de Een, die als ven Ioren beschouwd moeten worden, zijn ver. ongelukt van de Bertha Elisabeth D. Groen, schipper, Castricum; T. Groen, stuurman^ Egmond aan Zee; A. Mink, Noordwijk-bin- nen; T. Sloot en E. Prins, Egmond aan Zee, en C. de Ruiter, Scheveningen, matrozen; A. de Graaf, kok, Castricum; J. Ott, 1ste machinist, Velseroord; A. v. d. Kooi, 2e ma chinist, Vlaardingen; D. A. v. d. Zwan, sto- ker, Scheveningen, en A. Verweij, tremmer, Amsterdam. Van de Een: D. C. Zwemmer, schipper; IJmuiden; W. A. P. van Nas, machinist, Am sterdam; J. A. Kool, stoker, Amsterdam; P. Zwaan, 2de machinist. Beverwijk; A. Dijk- huizen, stuurman, Scheveningen. C. Taal, G. Dijkhuizen, B. Korving, matrozen, allen van Scheveningen; J. Smit, matroos, IJmuiden, en P. van Duin, kok, Noordwijk, totaal 21 menschen. De dank van Servië. De heer J. J. Boelen uit Amsterdam, voorzitter van het Servische Roode Kruis in Nederland, heeft van den heer Pasjifsj. voorzitter van den Ministerraad en minister van buitenlandsche zaken van Servië, een telegram ontvangen waarin deze, in naam van de Servische regeering, alle leden van het Servische Roode Kruis zijn dank be tuigt, als ook allen die er toe hebben bij gedragen dat Nederlandsche missies op ge neeskundig gebied, in Servië haar fioogedel en meenschlievend werk konden verrichten. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Broodkar,- toor maakt bekend, dat de broodkaart van de 24ste week loopt van 15 tot en met 23 Augustus. Rogge. De Minister van Landbouw heeft, onder intrekking van zijn besch. van 28 Aug. 1916, bepaald: lo. dat inlandsche rogge van den oogst 1917 en het resteerende deel van den oogst 1916 door hem wordt aangewezen overeen komstig art. 1 van de Distributiewet 1916; 2o. dat de maximumprijs, bedoeld in art. 2 dier wet, zal zijn 735 per H.L. van 70 1 Kg. of 10.50 per 100 Kg., franco laatste spoorwegstation of veer; 3o. dat met handhaving van het bepaalde in zijne beschikking van 24 Juli j.l. betreffen de maximumprijzen van den oogst 1917 de maximum-inkoopprijs, bedoeld in art. 3 dier wet, zal zijn ƒ18 per 100 Kg. Gezouten snijboonen en v spercieboonen. De Minister van landbouw heeft, onder intrekking zijner beschikking van 12 Sep tember en 25 October 1916, bepaald dat de Rijkscommissie van Toezicht van 14 Aug, 1917 af consenten zal kunnen verleenen voor den uitvoer van alle soorten gezouten snijboonen en spersieboonen. De exporteurs van genoemde producten zijn verplicht voor elke 100 vaten, waar voor zij consent aanvragen, volgens door het bestuur der Vereen. Groentencentrale, onder goedkeuring der Rijkscomm. te ge ven voorschriften, 35 vaten voor binnen!, verbruik beschikbaar te houden en af te le- ,r' veren. Voor de beschikbaar te stellen gezouten boonen zullen, na aflevering, de navolgen de prijzen worden vergoed: Voor alle soorten snijboonen en dubbele spersieboonen 13 cent per K.G.; voor en kele spersieboonen 15 cent per K.G., net to-uitleverend gewicht. De okshoofden en tierces, waarin de boo nen worden beschikbaar gesteld, zullen wor den betaald met resp. f 5 en. f 4.50. Kolennood. Wegens gebrek aan brandstoffen heeft de 9 fabriek Bato's erf te Dreumel de productie van steenen moeten staken. De Nijmeengsche Stoomboot Maat schappij, die eiken dag den dienst op Rot- |S terdam onderhoudt, heeft door kolengebrekj zich genoodzaakt het aantal diensten heen en terug op drie per week te brengen. Steenkolen voor verkeer te water. Naar wij vernemen, zal de rantsoeneering M van steenkolen voor de scheepvaart op «kj® binnenwateren binnenkort nog streng# worden doorgevoerd dan dat tot nog toe hd',42 geval was. Daarbij zal vooral rekening M den gehouden met den aard van het scheep- vaartbedrijf. Reederijen, welke zich toeleg' gen op goederenvervoer, en vooral op het vervoer van distributie-artikelen, zullen Bj de eerste plaats in aanmerking komen voo> de ontvangst van brandstof. Daarentegen zullen reederijen ven pleiziervaartuige" R waarschijnlijk geheel of voor een groot jf* jg deelte van brandstof verstoken blijven. Go |fj particuliere eigenaars van stoom-plëin#' vaartuigen zullen dan geen brandstof vQor die vaartuigen ontvangen. (Hbld) Kolenbesparing. Van regeeringswege is aan de Zuiderzee i n visschers voorgesteld het tanen der netj*J gezamenlijk te doen geschieden, daar koken van grondstoffen veel brandstof ver' eischt. Brandstoffenbesparing in Goudsche Bleekerijen. Evenals voor de bakkerijen, stelIt Rijkskolendistributie ook aan de bleekenr den eisch dat zij op baar normaal ven*^ 30 to* 40 pet. moeten bezuinigen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2