BINNENLAND. UIT DEN OMTREKT Ïn, wordt nog verhoogd door de vlugheid, larmee deze gebeurtenis voltrokken werd. De Lokalanzeiger schrijft: Riga is door en or eene Duitsche stad. Wat het geworden heeft het uitsluitend te danken aan zijne jitsche bevolking en stedelijk bestuur. Nu de Bakvsche metropolis weer aan zich zelf teruggegeven en daarmee is het recht van *>are bewoners om zeil over hun k>t te be ilissen, weer verzekerd. De Rundschau schrijft Een oude Balten- droom kwam heden tot vervulling. Op het Oude ordeslot van de grootmeesters van Riga waait de Duitsche vlag. Wij waardee- ©en de inneming van Riga niet alleen als een fcroot militair succes, mear ook als eene Head, die ons Duitsche stamgevoel tot bij- Wonderen trots strekt. We en en, 3 S e p t. (Corr.-bur.) Offici eel bericht van heden middag. Op den Monte San Gabriele leidden gis teren vóór het aanbreken van den dag on dernemingen van onze troepen tot levendi ge gevechten, die gunstig verliepen. Des namiddags en des avonds mislukten aan de noordelijke helling van den berg krachtige Itoliaansche aanvallen. Ook ten oosten van Görz en bij Jamiano bleven aanvallen van Jden vijand zonder resultaat. Italiaansche vliegers bewierpen verschei- öene plaatsen aan de westkust van Istrie tnet bommen. Een boven Triest opdringend (rijandelijk luchteskader werd door onze zeevliegers verdreven voordat het doel werd bereikt. Rome, 3 Sept. (Stefani.) Officieel com muniqué. Op het geheele front hoofdzakelijk artil- lerieactiën, die meer intens waren ten oos ten van Görz en op het Korstplateau. Fn het Brestovizzadal kwamen wij na een zeer harden strijd nog eenigszins vooruit naar het oostjen en ontnamen den vijand eenige héuvels. Een hevige tegenaanvalspoging flran den vijand werd door ons vuur verstikt. Het aantal gevangenen, den len en 2en September op het Julische front gemaakt, Is 8 officieren en 339 man. Bij de gisteren gemelde herovering van Ide vooruitgelegen stelling in het dal Zebru, öntnamen onze Alpenjagers don vijand ook ten kanon en drie machinegeweren. Konstantinopel, 3 Sept. (Milli.) Bericht van het hoofdkwartier. Er is niets van belang gebeurd op het ©oi logsfront. Weenen, 3 Sept. (Corr.-bur.) Offici eel bericht van hedenmiddag. Aan de Vojusa werden vijandelijke ver- kenningsafdeelingen afgewezen. B e r 1 ij n, 3 Sept. (W. B.) Ritzau be richt uit Ringköbing van 1 September: Om 7 uur hedenmorgen had voor het Bjerregaardstrand een zeegevecht plaats. Vier Duitsche mijntreilers werden door En- gelsche vlootgedeelten op het strand ge dreven. Na de stranding gingen de Engel- Bchen voort met de beschieting van Ring- Icobing. De granaten sloegen in tot in het Ringköbingfjord; een aantal ook in het dorp Bjerrigaard, waar een huis beschadigd maar ©iemand gewond werd. Omstreeks 100 Duitsche marinesoldaten zijn geland. Er Wijn verscheidene dooden gevallen. Duit sche vliegtuigen en U-booten namen deel ©en het gevecht. Kopenhagen, 3 Sept. (W. B.) De Wational Tidende schrijft: Er kan geen twij fel over bestaan, dat de Britsche oorlogs schepen hij het gebeurde van Bjerregaard ©ene zeer betreurenswaardige schending Iran de onzijdigheid pleegden. Het spreekt Van zelf, dat de Deensche regeering dade lijk in Londen een ernstig protest tegen de le schending zal indienen Berlijn, 4 Sept. (W. B.) Aan de En- ffelsche westkust, in het Kanaal en in de Noordzee zijn door onze U-booten vijf stoomschepen en een zeilschip in den grond geboord. Een Engelsche U-bootval, in de gedaante pran een 2000 ton groot stoomschip, dat met wier kanonnen bewapend was, werd door nrie artdlerietreffers beschadigd. P a r ij s, 3 Sept. (Havas.) Namiddag- Communiqué. Duitsche vliegtuigen wierpen bommen ©p Duinkerken en Belfort. In Duinkerken (werden verscheidene personen van de bur gerlijke bevolking gedood of gewond. Londen, 4 Sept. CR.). Officieel be. licht. Vijandelijke vliegtuigen vlogen gister nacht om elf uur over de zuidoostelijke kust ©n wierpen bommen op verschillende plaat- Ben. Er zijn nog geene berichten ontvangen |©ver ongelukken of schade. Een aantal van ©nze vliegtuigen vervolgden den vijand. Parijs, 3 Se.pL (Havas). De president ,ider republiek ontving van den koning van f^umenië hot volgende telegram: „Bij de intrede van het tweede oorlogs jaar, bied ik u mijn gelukwenschen aan met ge door het dappere Fransche leger behaal de successen. Ik geef u de verzekering van «den onwrikbaren wil van ons leger, om den toorlog tot aan de overwinning voort te zet ten." De president heeft het volgende antwoord gezonden „Ik dank Uwe Majesteit voor haar harte lijke gelukwenschen en geef haar de verze kering, dat de heldenmoed, die in de moei lijke uren door de Rumeensche officieren jen soldaten aan den dag is gelegd, de be wondering der Fransche wapenbroeders heeft gewekt en dat Frankrijk vast besloten Es Rumenië te steunen in zijn strijd voor de bevrijding der onderdrukte stamgenooten." New-York, 4 Sept. (R.). De bijzon- aere correspondent van de Associated Press bij het Amerikaansche leger in Frankrijk $»gt in eene beschrijving van de iegertoerus- tingenHet Amerikaansche luchtvaartkamp, dat in aanbouw is, wordt vooFzien van kan- tonnementen, die 15,000 leerling-vliegers kunnen opnemen. Het vliegveld zal waar schijnlijk het grootste zijn in het geheele Europeesche oorlogsgebied. Par ij s, 3 Sept. (R.) De hier verschij nende éditie van de New-York Herald brengt een reeks geheime telegrammen, die gewis seld zijn tusschen den keizer en den czaar in het laatst van 1904. De keizer stelt daar in voor de vorming van een driebond DuitschlandRuslandFrankrijk tegen Groot-Brittannië. De keizer trachtte den czaar te bewegen een geheim verdrag te on derteekenen. De czaar scheen wel geneigd dot te doen, maar veranderde later van ge- dcchte, toen Rusland zich in Algeciras oan de zijde van Frankrijk, bevond. Londen, 3 Sept. (R.) Uit Lissabon wordt van den 2en bericht: Alle post- en telegraaf-ambtenaren zijn gemobiliseerd en moeten onder het departement van oorlog den dienst voortzetten. Lissabon was Zondag telegrafisch afgesloten; maar het werk werd op normale wijze hervat. 0 Schip gezonken. Kaapstad, 3 Sept (R.) Het stoom schip City of Athens, van Kaapstad naar New-York met volle lading en 97 passa giers is den lOen Augustus ter hoogte van Kaapstad gezonken. Van de passagiers zijn 17 verdronken. De oorzaak is, dat het schip op een mijn is gestooten. Den kapitein is voor zes maanden de bevoegdheid om te varen ontnomen. De Staatscourant van 3 September be vat om. de navolgende Kon. besluiten: benoemd tot eerste geneesheer aan het Rijks-krankzinnigengesticht te Medemblik dr. W. Beijerman te Oegstgeest; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Winschoten L. P. Rö- melingh, thans idem te Oud-Beijerland; tot directeur van het postkantoor te Til burg C. Muller, thans idem te Venlo; benoemd tot directeur van de Tuchtschool te Nijmegen mr. dr. J. Eijsten, thans tij delijk; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Wageningen G. H. Mouw, thans tijdelijk; op verzoek eervol ontslagen J. A. van Amerom als directeur van het post- en te legraafkantoor te Hulst; idem met dank mr. J. J. de Wit als rech ter m de rechtbank te Maastricht; benoemd voor den tijd van één jaar C. MatseT tot observator bij het Kon. Ned. Metereologisch Instituut te de Bilt. De Koningin-Moeder te Bus- sum. Gistermiddag werd de gemeente Bus- sum met een bezoek vereerd van H. M. de Koningin-Moeder, met gevolg. Men bezocht de Openbare Leeszaal, daar na de nieuwe Ned. Herv. Kerk en vervol gens het ziekenhuis, de St Gerardus Ma- jella Stichting. Na een vrij lang bezoek in deze laatste inrichting werd gereden naar het Gemeen tehuis, waar het Dagelijksch Bestuur tegen woordig was en de thee gebruikt werd. Hier werden de geschenken bezichtigd, door de oud-Bussumsche vrouwen op 1 Mei j.l. bij 't 100-jarig bestaan van Bussum aan 't ge meentebestuur ten behoeve der raadzaal aangeboden. Duizenden menschen waren op de been. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel zal zich heden naar As sen begeven tot bijwoning van hei Ned. Landhuishoudkundig congres. Minder Marinepersoneel De Minister'van Marine, schout-bij-nacht Rambonnet heeft gisterochtend in zijn ka binet een vrij langdurig onderhoud gehad met de deputatie uit den Bond van Minder Marinepersoneel en daarbij z ijn schrijven van eenige maanden geleden betreffende het recht van vereenigen nader toegelicht. De epeulng der Staten-Generaal Naar wij vernemen zal H. M. de Ko ningin waarschijnlijk ditmaal niet persoon lijk de nieuwe zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 18 dezer openen, doch zal de opening uit Haren naam door een commis sie van Ministers geschieden. De tweede lezing van de grondwetsherzie- ningsvoorstellen wordt in parlementaire kringen nog tegen het einde 'dezer maand, maar stellig in de eerste dagen van October verwacht. De gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee J. L. von Leschen ls, naar wij ver nemen, met ingang van 1 September we der in diénst gesteld en wordt met ingang van 3 September bevorderd tot kapitein ter zee. Verder vernemen wij dat aan den officier van gezondheid 2e klasse W. Harmsen een verlenging van buitenlan Isch verlof we gens gezondhei Isredenen is verleend voor d^n tijd van 6 maanden. Kaasvereeniging. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden aan den heer J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als lid der Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging. Te Nieuw- en St. Joostiand (Zeeland) is op 77-jarigen leeftijd overleden de heer A. van Waarde, sedert 28 jaar burgemees ter dier gemeente flederlend mi de oorlog» De graanvoorraad. Men meldt ons uit den Haag: Naar aanleiding van een dagbladver- slag van de Zondag door den heer Hey- koop te Amsterdam in een vergadering van hoofdbesturen van bij het N. V. V. aange sloten organisaties gehouden rede, volgens wélk verslag genoemde heer zeide: „Verle den week heeft Minister Posthuma nog te gen den directeur van het Rotterdamsche distributiebedrijf gezegd, dat als er niets bijkomt er nog voldoende graan is tot Au gustus 1918" vernemen wij uit de beste bron, dat Minister Posthuma, die het /erle- den week zeer druk had, o.a. ook tengevol ge van de openbare behandeling in de Eer ste Kamer van de noodboschwet en de Ex port-Centraio, in die week den directeur van het Rotterdamsche distributiebedrijf noch gesproken noch gezien heeft. Een Engelsche beschouwing over onze onzijdigheid. De Rotterdamsche correspondent van de „Daily Telegraph" wijdt een artikel aan de moeilijke positie van Nederland in dezen oorlog en prijst de strikte onzijdigheid, die het steeds heeft gehandhaofd. „Nederland is niet maar één der onzijdi- gen, het is de onzijdige staat bij uitnemend heid. Tusschen de twee oorlogvoerende groepen heeft het zóó juist het evenwicht weten te bewaren, dat geen van beiden ooit de voldoening heeft gehad de schaal naar eigen kant te zien overheMen. Vandaar, dat beide groepen, of liever dat uit beide groe pen gelijkelijk ven tijd tot t.jd is geklaagd over begunstiging door Nederland van den tegenstander. Uit Dvitschlond is t.idens heel den oorlog de klacht gehoord- „Gij zijt En tente-gezind en uw onzijdigheid is maar schijn." 't Laatste is on. aar, zegt de schiij ver t' eerste (de Entente-gez«ndheid) is al thans voor 't meerendeel der bevolking van Nederland juist. De groote meerderheid van ons volk wenscht, naar zijn meening dat de geallieerden den oorlog winnen, om dat de Nederlanders met hun democratisch regeeringstelsel de tegenvoeters zijn van hun militaristische en autocratische nabu ren. Ook beseffen zij, clat hun bij een over winning van Duitschland het lot van België zou wachten. Duitschland is- van die stemming volko men op de hoogte, zegt de schrijver, die het betreurt, dat Nederland in een deel der En gelsche pers er van wordt beschuldigd, den oorlog opzettelijk te verlengen door het voeden van Duitschland en de wereldramp te beschouwen als een bron van voordeel voor zich zelf. Nederland zeggen dezelf de bedillers protesteert nu en dan voor de leus tegen maatregelen van Duitschland, maar verzet zich met woord en daad tegen eiken maatregel der entente, die zijn be langen benadeelt. Geen van die aantijgin gen is gerechtvaardigd, zegt de schrijver. Distributie van kaarsen en schemerlichten. Met de distributie ven kaarsen en sche- meiiichten schijnt het nog niet naar wensch te gaan. Door de Toewijzignscommissie voor deze verlichtingsartikelen is tenminste den burgemeesters medegedeeld, dat het haar gebleken is, dat de distributie van kaarsen en schemerlichten in sommige gemeenten niet tot het gëwenschte doel heeft geleid. Bij de laatste toewijzing werd medege deeld, dat voortaan ook schemerlichten (theelichtjes enz.) konden worden gedistri bueerd aan gezinnen, die over andere ver lichtingsartikelen beschikken. Thans blijkt echter, dat in sommige gemeenten schemer lichten onverkocht blijven liggen, omdat wel diè ingezetenen, welke reeds jaren aan het gebruik daarvan gewend zijn, genoemde lichtjes betrekken, doch de zeer velen, die voor toewijzing in aanmerking komen, deze noodverlichting niet opvragen. Dan zijn er ook gemeenten aldus schrijft de Toewijzingscommissie waar de winkeliers, zoodra zij een partij kaarsen en lichten ontvangen hebben, deze zoo spoedig mogelijk en in soms vrij groote partijen te-. gelijk, uitverkoopen, wat natuurlijk voor een juiste distributie geenszins bevorderlijk is. Aan de burgemeesters van gemeenten, waar zulks het geval mocht zijn, verzoekt de Toewijzingsoommissie thans zorg te willen dragen, dat een meer rationeefe verdeeling worde ingesteld, en dat meer dan tot nu toe, de afgifte van kaarsen en schemerlichten gecontroleerd worde. Vordering van Noteboomen. De burgemeesters zijn, naar de Leeuw- Crt. meldt, ingevolge een aanschrijving na mens den opperbevelhebber uitgenoodigd van alle ingezetenen opgaaf te verzoeken van de op hun eigendommen in de gemeen te aanwezige noteboomen. De opperbevelhebber heeft den last ver strekt -voorbereidende maatregelen te ne men om zoo spoedig mogelijk tot de vor dering van noteboomen over te kunnen gaan. G o e d er e n a a n v o e r uit Zwitserland. Naar ons wordt medegedeeld is er thans door bemiddeling van de N. O T. eene definitieve regeling tot stand gekomen betreffende den aanvoer van goederen uit Zwitserland via Duitschland, daaronder be grepen de fijne kwaliteiten chocolade in beperkte hoeveelheden. Kolenbesparing op de scholen. Het Dag. Bestuur der gemeente Hilver sum overweegt plannen om ten opzichte van alle lagere scholen een aanmerkelijke kolen- besparing te bevorderen. De Zaterdagochtendschooltijd zal gebracht worden op den Woensdagmiddag, waarop thans geen onderwijs wordt gegeven. De uren yan den Vrijdag zullen over de andere dagen worden verdeeld, zoodat dc scholen van Don derdags tot des Maandags gesloten zullen zijn, een en ander onder goedkeuring van het Rijks Schooltoezicht Men berekent alsdan een kolenbesparing van 30 i» 10 pCl. te verkrijgen. De W a a 1 d ij k. Tot groote teleurstelling der bloembollen exporteurs op Amerika heeft de „Waaldijk" n°g geen toestemming der Regeering om met haar kostbare lading bloembollen uit te varen. Men deelt van welingelichte zijde aan het H b 1. mede, dat het stoomschip „Waaldijk", met ca. 35,000 kisten bloembollen geladen en bij welks overige lading groote Amster- damsche belangen zijn betrokken, heden middag beslist zal vertrekken. De neutraliteitsschending te Bergen. De Nieuwe Ct. schrijft „Het is nu bijna zeven weken geleden, dat de Nederlandsche zeegrens voor Bergen werd ge schonden door Britsche oorlogsvaartuigen, die in Nederlandsche wateren een aanval deden op enkele Duitsche koopvaardijschepen. Daarop is een protest gevolgd van de Neder landsche regeering. Sedert heeft men vad de zaak niet meer ge hoord, hoewel de verplichting van de Britsche regeering, de buitgemaakte schepen aan onxe Regeering uit te leveren, uit de Haagsche Con ventie glashelder bleek. Wij hebben destijds doen uitkomen, dat wij het voor de Britsche regeering beleedigend zou den achten te veronderstellen, dat zij haar hand- teekening onder de Conventie niet zou hono- reeren. Moet zij daarover zeven weken nadenken Waarom hooren wij niets meer van deze zaak en van 't geval van „Zeemeeuw" en ,3atavier"? Kan het Britsche departement van Buitenland- sche Zaken niet van de Britsche Admiraliteit ge daan krijgen, dat die zich onderschikt aan de internationale overeenkomst, door de Britsche regeering onderteekend. Heeft de Britsche regeering wederom wij hebben het al eens beleefd in dezen oorlog het niet noodig gevonden aan onze Regeering een antwoord te geven Of heeft zij een ander antwoord gegeven dan het eenige, dat in overeenstemming te brengen is met haar uitdrukkelijke verplichting tegen over den onzijdige, wiens terreitoriaal gebied haar marine heeft geschonden I Of ligt de fout bij onze Regeering Vindt zij het niet noodig ons publiek in te lichten over de resultaten van de door haar gedane stoppen De pluimvee-export. Naar aanleiding van de in „de Telegraaf" gepubliceerde onthullingen omtrent de pluim veeexport zijn door het lid va» de Tweede Kamer dr. dr. E. A. van Beresteijn (V. D.) op 31 Augustus j.l. tot den Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel de volgende schriftelijke vragen gericht: lo. heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel termen gevonden naar aan leiding van loopende geruchten omtrent ernstige onregelmatigheden bij het uitvoeren der maatregelen betreffende den uitvoer van pluimvee, wild en eieren door de Pluimvee- en de Eicrverccnïging een onderzoek daaromtrent in te stellen? ,2o. Zoo ja is de Minister dan bereid de resul taten daarvan mede te deelen? 3o. Zoo neen, is de Minister niet van oordeel dat er daaromtrent alsnog een onderzoek dient plaats te vinden, hetzij door een com missie van enquête, hetzij in overleg met den Minister van Justitie door de rechterlijke autoriteiten. De heer H. B. Beaufort, te Amersfoort, heeft aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel het volgende schrijven ge richt: Nu de laster-campagne tegen de Pluimvee- vereeniging gevoerd, meer en meer gericht tegen mij persoonlijk, en wel allereerst in mijn qualiteit van lid en secretaris der Rijkscom missie van Toezicht op die vereeniging, heb ik de eer, Uwe Excellentie te verzoeken, mij tij delijk te ontheffen van de waarneming van voornoemde functiên. Voor hel prestige der Rijkscommissie toch komt het mij beter voor, dat eerst het volle licht over deze zaak opgaat, alvorens ik we der aan hare werkzaamheden deelneem en zal ik bovendien vrijer in mijn verweer zijn, indien ik geencrleï officiccte functie bekleed. Ik herhaal hier het verzoek, reeds in mijn vorig schrijven aan Uwe Excellentie gedaan, een diepgaand onderzoek in te stellen naar dc uitgebrachte grieven, maar meen dan ook te mogen verwachten, dat door de Regeering aan het resultaat van het onderzoek de ruimst mogelijke publiciteit zal worden gegeven. Ik heb gemeend aan de voornaamste dag bladen een afschrift van dezen brief ter publi catie te moeten toezenden. Aangespoelde vliegeniers. Bij paal 69, bezuiden Zandvoort, is aangespoeld het lijk van een vermoedelijk Duitsch vliegenier. Aan den binnenkant van de uniformjas stond W. Paatz II S. P. A. Op het hoofd bevond zich een bruin le deren motorkap. Zondagmorgen is 500 Meter bezuiden strandpaal 40 bij Egmond aan Zee het lijk aangepoeld van een vliegenier. Op het lijk werd gevonden een bruin lederen porte feuille waarin verschllende bescheden, o.a.r een dienstneming in het Fransche Vreem delingenlegioen van 1 Juni 1917, ter name van Julian Bidele, geboren te Philadelphia, 19 April 1890, van beroep bankier, een dienstorder, waarin opgedragen wordt op 17 Augustus 1917 des namiddags te half twee van St. Pol naar Duinkerken te vertrekken en een brevet van vliegenier, behaald in Amerika van de „Aeroclub" op 11 October 1916. Voorts werd op het lijk gevonden een bedrag van 565 francs aan bankpapier. Doodgeschoten. Onder Nis pen is een militair, die smokkelwaar vervoer de en op het haltgeroep er van door ging, door een soldaat-kommies doodgeschoten. Aan den draad. Bij Budel is het zesde slachtoffer aan den draad gedood. Het is een zwervend man, die alleen in het bezit van een schilderij was. f s c h c i d D r. J i 11 a. Gisterenmid dag had ten stadhuize van Amsterdam hei afscheid plaats van den wethouder dr. N. Mj Josephus Jitta van zijn hoofdambtenaren, chefs van afdeelingen ter gemeente-secre-' tarie, en directeuren der onder hem ressort teerende dienstent Mr. Ph. Falkenburg, secretaris der ge meente, sprak hem namens allen toe en overhandigde hem een gouden medaille mei bijbehoorende oorkonde. Hij wees er op, dat de in de medaille gegrifte woorden: „Ter herinnering aan zijn onvermoeiden arbeid en beminnelijken omgang", slechts beschei den weergeven den indruk, dien de vertrek kende wethouder bij zijn hoofdambtenaren achterlaat. Uitvoerig schetste spreker wat in de twaalf verloopen jaren (5 September 19054 September 1917) op het gebied der armenzorg en der openbare gezondheid is tot stand gekomen en het aandeel, dat d« heer Jitta heeft gehad in de werkzaamheden van het Steuncomité voor de Belgische uit gewekenen en den watersnood. Spreker wenschte den heer Jitta toe. nog vele jaren dien zelfden onvermoeiden ar beid en groote toewijding te kunnen toonen in het openbare leven en dankte hem harte lijk voor de sympathie, die hij zoowel aan de hoofdambtenaren zelf als hun gezinnen had bewezen. De heer Jitta, zijn erkentelijkheid voor het hem aangeboden geschenk betuigende, sprak ieder der heeren persoonlijk toe en herinnerde hen aan het in den tijd van zijn wethouderschap te zamen volbrachte werk. Hij verklaarde geen absoluut afscheid van hen te nemen, maar hoopte in de toekomst ook nog in de gelegenheid te zijn hen te ontmoeten. Gemeenteraadsverkiezing. Tot Kd van den gemeenteraad te Arnhem is gróteren bij enkele candidaatstelling ge kozen mr. A. D. H. Fockema Andreae (vrijz.), rechter ir. de rechtbank aldaar. Middenstandsbond. De oor spronkelijke agenda voor de algemeene ver gadering op Woensdag 5 September te Gro ningen is gewijzigd. Op verzoek van de Zwolsche Vereeniging voor Handel en In dustrie en de Utrechtsche Handelsvereni ging zal de heer mr. J. A. Willinge Gratema bij de rondvraag het eerst het woord gege ven worden om te spreken over de nood zakelijkheid van „Kort en snel recht". De officieele ontvangst ten stadhuize zal plaats vinden op Dinsdag 4 September, des avonds te 6 uur. Donderdagochtend 6 September te 9 uut zullen de heeren Ed. Gorzon, van Amster dam, en J. Das Dzn. van Utrecht, prae- advies uitbrengen over „Het heden en da toekomst van den Middenstand". Ontevreden haringkooplieden. Op initiatief van dc Vereeniging van Handelaren te Vlaardingen zal op Woensdag 5 September, 3 uur n.m in „Ilollandais" te 'a-Gravcnhage (Groenmarkt), een protest-ver gadering gehouden worden van geaccredi teerde kooplieden, van wie dc voorraad Noordzecharing in Maart 1917 door de Engel sche controleurs is opgenomen. Op deze ver gadering zal de houding worden bepaald tegenover Engeland, dal, volgens het convoca tiebiljet, deze kooplieden al zes maanden circa drie millioen gulden schuldig is. Diefstal van ƒ116 0. Ten nadee- le van een bewoonster der Zandstraat te Rotterdam is een bedrag van ƒ1160 ont vreemd. Door den storm gered. De be manning van den zeilbeuger MA 112 (Nelly Johanna) is, naar we in het Hbld. lezen, aan een groot gevaar ontsnapt. Het schip stiet tegen een mijn, welke tot ontploffing kwam. Door den harden storm liep het vaartuig echter zulk een vaart, dat het inmiddels over de gevaarlijke plek heenging. Nu kreeg men alleen een groote waterzuil op dek en kwam er met den schrik af. De „Nelly Jo hanna" keerde Zondag van de visscherij te Umuiden terug. Onweer. Zondag sloeg de bliksem in de woning van den arbeider Oosterloo te Smilde. De woning brandde geheel af. Verdronken. Te Gorinchem is het 28-jarig meisje A. S. in de rivier de Waal verdronken. Autoongeluk. Zondagmorgen 4 uur is van een militaire vrachtauto, uit Har derwijk op weg naar de slachterij te Huls horst, de as gebroken. De inzittende geïn terneerde Belgische soldaat A. Meessaert werd tegen een boom geslingerd en was on middellijk dood. De Bilt. Blijkens de Sta;:;s-- jii'. van hedenavond is voor den tijd van één jaar benoemd tot observator bij bet Kon. Ned. Metereologisch Instituut alhier de heer C. Matser. De Bilt. Zondagavond 10 uur werden op den Soestdijkschen weg nabij het station door de politie, bijgestaan door een militaire patrouille, een 3-tal militairen gearresteerd en overgebracht naar het kamp te De Bilt Deze militairen werden aldaar in arrest gf steld ter zake dat zij dronken zijnde het wan» delend publiek weer hadden lastig gevallen en in dien roes getracht hadden geld af te dwingen. Zeist. Gedurende de maand Aaigt» tU6 werd alhier in de Nutsspaaibank lag-» legd op 53 posten 5493.21 en. terugbetoeli op 25 posten 2171,40, soodat meet werd ingelegd 3321.81. Er werden T ideuw* boekjes uitgegeven,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2