Rantsoeneering van Couran tenpapier. De Neder' Dagbladpers, veree niging van uitgevers van dagbladen, houdt (Maandag 10 September a.s. te Amsterdam een buitengewone alpemeene vergadering, ter bespreking van de rantsoeneering van courantenpapier, waartoe wegens den kolen- nood en om andere ongunstige toestanden eecr waarschijnlijk spoedig zal moeten wor- ïden overgegaan. De leveringen zullen reeds voor cle maand October zeer waarschijnlijk niet meer kunnen bedragen dan 50. ten hoogste 75 pet. van het normale gebruik van den laatsten tijd. Stop gezet. De firma Spanjaard te Borne Heeft we gens gebrek aan goede kolen haar fabrieken weer moeten stopzetten. Malaise. Op de plettexij v.h. I. J. Enthoven cie., te Delft, waar in normale tijden ongeveer 500 werklieden arbeid vinden, werken t.Vns slechts ruim 120 arbeiders. Uit de textielindustrie. Maandag heeft de heer van IJsselstein, secretaris van het Kon. Nat. Steuncomité 1014 te 's Grsvenhage een bespreking ge houden met vertegenwoordigers van de ver schillende textielorganisaties over te nemen maatregelen in verband met de steeds toe nemende werkloosheid in de textielindus trie. Aan deze conferentie, die te 's Graven- hage werd gehouden werd deelgenomen door de heeren J. Bevers, voorzitter van De Eendracht, ~H. Verveld, id Unitas, J. Nij- kamp, id. R. K. Textielarbeidersbond en Grotenhuis, id. Vrije Organisatie van Tex tielarbeiders. Direct na afloop dezer confe rentie had de heer IJsselstein een bespre king met de heeren J. Bevers, J. Nijkamp, Jul. Scholten, M. Menko Nzn. en G. El- horst, wethouder der gemeente Enschedé, allen leden van het Steuncomité te Ensche dé. Gold de eerste bespreking de textielar beiders in 't algemeen, zoo had laatstge noemde ten doel het nemen van maatrege len speciaal voor Enschedé. Omtrent de te verwachten resultaten waren de deelnemers niet pessimistisch gestemd. Gebrek aan springstof voor de m ij n e n. Wegens gebrek aan springstoffen, be- noodigd bij het koléndelven in de Limburg- sche mijnen, is de Nederlandsche regee ring voornemens deze uit Zweden te be trekken. Voor dien aankoop is naar de Tel. meldt, den heer Van Iterson, directeur van de Staatsmijnen, last gegeven naar Zweden te vertrekken. Daar de heer Van Iterson voornemens was over Duitschland te reizen, werd bij de Duitsche autoriteiten een pas aangevraagd, welke geweigerd werd, zoodat de reis nu over zee zal geschieden. Uitvoerverbod van sigaren. Het uitvoerverbod van sigaren en ta baksfabrikanten moet, naar men aan het •Hbld. schrijft, zijn oorzaak vinden in ver schillen, die heerschen tusschen de Duit sche inkoopcentrole en onze nijverheids commissie. Dientengevolge heeft zoowel Ne derland als Duitschland den uitvoer (invoer) verboden. Vermoedelijk bestaat het hoofdverschil in de valutaquaestie der Duitsche in- en ver- koopen; doch naar men mededeelde,, zal het geschil vermoedelijk spoedig tot bevredigen de oplossing worden gebracht. Passeningeirokken. Naar men verneemt, zijn aan de mossel- vïsschers, uit Philippine, die passen hadden om mosselen naar Antwerpen te brengen, deze passen weder ontnomen, zoodat zij in hun verdiensten weder zeer* worden getrof fen. Reizen naar Duitschland. Tert einde het gebruik maken van ver- valschte paspoorten zooveel mogelijk te be moeilijken, heeft de Duitsche regeering be sloten van I October af de toelating in Duitschland onder andere afhankelijk te steden van de navolgende voorwaarden: 1 de paspoorten mogen niet ouder zijn dan één jaar, te rekenen van den datum der efgifte van het paspoort. Daar de Nederland sche paspoorten een geldigheidsduur van een jaar bezitten, voldoen in het buitenland ver lengde Nederlandsche paspoorten niet aan bovenstaande voorwaarde; 2 pasboekjes mogen niet van een verleng stuk - n voorzien; .en paspoorten, die op een enkel ij'el papier zijn gedrukt, van één of meer ver lengstukken zijn voorzien, moeten deze ver lengstukken op zoodanige wijze aan het ori- gineele paspoort zijn bevestigd, dat verval- Bching onmogelijk is, terwijl het aantal ver lengstukken officieel op het oorspronkelijke paspoort moet zijn vermeld. Paspoorten, die aan bovenstaande voor waarden niet voldoen, zullen door de be- ivoegde Duitsche overheden niet worden jvoorzien van het vereischte visum, ten dienste van het overschrijden der Duitsche grens, van 1 October af. Over de grens gekomen. Te Enschede zijn 2 FransGhe krijgsgevan genen over de grens gekomen. le Almelo zijn 3 uit Duitschland ont vluchtte Russische krijgsgevangenen aange komen. Te Maastricht is een Duitsche deserteur jn uniiorm aangekomen. Bi' Aalten zijn twee Duitsche deserteurs Dver de grens gekomen. Bon Nederlandseh priester gedood. Bij de familie te Gastel is bericht i-nge- frozen, dat pater Bergmans S. J. te Kortrijk t e gedood is door een inslaande bom ajn studeercel. Peter Bergmans was 56 Door den electrischen draad gedood. Nabij Stramproy, aan de Limburgsch- Belgische grens, kwam een Duitsch soldaat, toen hij een pakje v.ilde aannemen, dat hem van Nederlandsche zijde werd toegestoken, in aanraking met de eleririsch geladen draadafsluiting, ten gevolge waarvan hij on middellijk dood bleef. Spionneu omlcr «le ïlottordninsclic politie Aan he: Volk wordt uit Rotterdam het vol gende gemeld: Reeds lang bestond het vermoeden, dat on der het politiekorps spionnen hun luguber werk in dienst van de Duitsche regeering verrichtten. Evenwel kon, bij gebrek aan tastbare bewijzen, niét worden ingegrepen. In stilte werd het onderzoek voortgezet en een dezer dagen was men daarmee zoover gevorderd, dat met kracht tegen een de: ver dachten kon worden opgetreden. Deze was een hoofdagent der recherche, M. Buch genaamd, voorzitter der plaatselijke vereeniging van chef-agenten. Men heeft zijn lessenaar opengebroken en daarin zijn zooveel aanwijzingen voor zijn schuld ge vonden, dat tot onmiddéllijke schorsing is overgegaan. De wildste geruchten doen in de kringen der politiebeambten de ronde. Naast enkele rechercheurs zouden ook enkele inspecteurs bij dit zaakje betrokken zijn. De geschorste moet ook betrokken zijn bij het jachtmaken op Duitsche deserteurs, om deze weer in han den der Duitsohe autoriteiten te brengen. Spionneerende politie be ambten? De Rotterdamsche hoofdcom missaris laat officieel mededeelen, dat een hoofdagent van politie geschorst is op grond van verdenking van het verstrekken van ge gevens, welke hem ambtshalve bekend wa ren, aan een agent van oorlogvoerende mo gendheden. De politie-autoriteiten ontkennen, naar de Rotterdamsche correspondent der Tel. meldt, ten stelligste, dat meerdere man nen in deze zaak betrokken zouden zijn. Het bericht, dat een lessenaar opengebro ken zou zijn, waarin bezwarende mededèe- Jingen gevonden zouden zijn, is geheel'uit de lucht gegrepen. Vernietiging van eenraads besluit. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben uitspraak gedaan ten op zichte van de bezwaren van W. Stans Sr., lid van den Raad der gemeente Hendrik- Ido-Ambacht, tegen het besluit van dien raad, waarbij Jb. Visser als raadslid werd toegelaten: Genoemde Visser was gekozen bij herstemming tegelijk met P. C. Smaal, die evenwel op den dag van de herstemming een half uur vóór het sluiten van de stem bus overleed. Gedep. Staten hebben het besluit van den gemeenteraad tot toelating van Visser ver nietigd, uit overweging, dat hier zich voor deed het geval waarin volgens art. 14 der gemeentewet eene nieuwe verkiezing had behooren te zijn uitgeschreven. De heer J. P. Dudok van Heel, in den Naardenschen gemeenteraad aftredend als wethouder, die bij de verkiezing, tengevol ge van een door de overige raadsleden ge troffen accoord, geen enkele stem verkreeg, heeft enkele uren later ontslag ingediend els raadslid. Gemeenschappelijk congres A.-R, en Ch r.-H is t. "raadslede n. Op het gemeenschappelijk congres van A.-R. en Chr.- Hist. raadsleden, onder leiding van mr. S. de Vries Czn. te Amsterdam gehouden, kwam in bespreking een motie der Vereeniging van anti- rev. gemeenteraadsleden in de provincie Gro ningen, die, daar in den loop van dit jaar de ge meentelijke verordeningen betreffende de regc- b'ng der jaarwedden van de onderwijzers op nieuw zullen moeten worden herzien en door Gedeputeerde Staten moeten worden goedge keurd, van oordeel, is, dat zoolang de regeering een verbetering van olie onderwijzerssalai issen blijft afwijzen, terwijl het voorzien der Jinksche partijen onregelmatig en niet afdoende is. de A.-R. Kamerleden terecht zich tegen het link- sche voorstel hebben verzet. De motie stelt voorts de vraag, of het wel op den weg der anti- rev. Gemeenteraadsleden ligt, de verbetering dex-onderwijzersjaarwedden thans in de richting van gemeentelijke verhoogingen te stellen, wes halve wordt verzocht dit punt in deze vergade ring aan de orde te stellen. De besturen van den Bond van A.-R. Gemeen teraadsleden en van de Vereeniging van Chr.- Historische Raadsleden ontkennen, ;n het des betreffend uitgebracht advies, dat in het feit, dat het door de; Tweede Kamer aangenomen voorstel om de onderwijzers-salarissen met 100 te verhoogen, hoogstwaarschijnlijk geen resultaat zal hebben, eenige aanleiding ligt, om nu alleen de salarissen der openbare onderwij zers te verhoogen. Een gelijkmatige verhooging met f. 100 van alle salor- de ongunstige tegenstelling tusschen de seinrissen der open bare en de bijzondere onderwijzers ion minste niet wijzigen; wat thans bij de Staten-Generaal aanhangig is, is een eenzijdige verhooging der salarissen van de openbare onderwijzers uit de gemeentekas. De vraag, of de salarissen der openbare on derwijzers moeten worden verhoogd, dient be schouwd te worden los van het Ka ner-voorsteJ. Plaatselijk- kunnen de salarissen der openbare onderwijzers als te laag worden beschouwd, dus moeten die onderwijzers bij hunne werkgeefstets aankloppen. De buitengewone omstandigheden behooren liever, volgens het advies, aanleiding te geven tot tijdehj <en duiirtcbijslog, dan to: blijvende salaris verliet erin g. Het resultaat der discussies was dat aan het bestuur werd opgedragen, zich tot de regeering te wenden, ten einde recht te verzoeken voor de bijzondere onderwijzers. Het advies zelf werd niet in stemming ge bracht. Daarna hield mr. dr. H. V7. Hovy, burgemees ter van Loosduinen, een rede over ,,Electrici- teitsvoorziening ten plattelande." Het congres werd gisteren voortgezet. Aan de orde kwam allereerst een inleiding over de fi- nancieele verhouding, tusschen Rijk en Gemeen te, door het Kamerlid ihr. dr. J. D. De Geer, waarop gedachlcnwisseling volgde. JIldtlenwUHMls-uonsres. (Tweede Dag.) Gisteren is het Middenstandscongres voortgezet. Aan de orde waren gesteld inleidin gen van de heeren J. Das uit Utrecht en Ed. Gerzon uit Amsterdam over het He den en de Toekomst van den Middenstand. Deze inleiders hadden te dier zake prae-ad- viezen uitgebracht, waarin tot de volgende conclusies werd gekomen. Prae-advies Das: 1. Heeft de Middenstand zich tot in alle geledingen te organiseeren. 2. Heeft hij te overwegen de noodzakelijk heid om door voldoende ontwikkeling, zich bekwaam te maken om de juiste berekenin gen te maken van in- en verkoopprijs. 3. De kanalen te zoeken waar en hoe men op de meest billijke manier zijn waren kan betrekken en ze op de meest productieve wijze tedistribueeren. Dat is niet altijd de hoogst mogelijke prijs, doch moet de ge dachte van billijke winst steeds dominee- ren. 4. Door verstandige Coöperatie zich te combineeren om door grooten en tijdigen inkoop tot den laagsten prijs de benoodigde artikelen te betrekken. 5. Te overwegen of het niet verstandig is de gedachte der Coöperatie, niet slechts toe te passen op handelsartikelen, heel of half fabrikaten, doch ook wel degelijk op industrieel gebied. Bedrijfscoöperatie. 6. Saamvloeiing en saamvoeging van ver schillende kleine bedrijven in een branche en daardoor de bedrijfsonk-sten tot het al lerlaagste te kunnen terug brengen. 7. De stichting van vereenigingen van kleine, gecombineerde bedrijven, om te voorkomen dat een ongezonde concurren tie de prijzen ongemotiveerd omlaag drukt, doch er regelend kan worden opgetreden ook wat de hoeveelheid der te verwerken grondstoffen betreft. Prae-advies Gerzon: le. Het congTes beveelt de oprichting aan van, door het Rijk of gemeente te benoe men commissiën die ouders moeten advi- seeren met betrekking tot de beroepskeuze hunner kinderen. 2e de Handeldrijvende Middenstand be hoort zich voor de toekomst zóó te organi seeren, dat meer partij getrokken wordt dan tot nog too van een „gemeenschappelijk be drijfsleven' n draagt het bestuur van den Bond op, du vraagstuk in behandeling te nemen. Beide prae-adviseurs lichten hun conclu sies nader toe, op den voorgrond stellende, dat het niet gemakkelijk is dit onderwerp te bespreken, waar dr. F. van der Goes decre teert dat de middenstand en de kleinhan del ten doode gedoemd zijn en mr. J. A. Levie precies het omgekeerde leeraart. Coö peratie is best, mits de. cocperatie zich be perkt tot den middenstand. Zoodra de coö peratie zich uitbreidt buiten den midden stand, dan is de coöperatie veroordeeld. Veroordeeld is daarom óók de coöperatie onder het spoorwegpersoneel, met hoofdbu reau te Utrecht; wanneer deze coöperatie- vorm zich onder duizende en dui2ende spoorwegambtenaren en beambten gaat ver takken, en dat gevaar bestaat blijkens de jongste berichten, dan dreigt er voor den middenstand een onheil, dot men niet on derschatten moet. Achter de toonbank in den .winkel, blijve de practische zakenman de leider, niet de buitenstaander, die meent met een theoretische opleiding het werk van de practijk wel te kunnen ver richten. Wat men mist, dat is vertegenwoor- diging in de Kamers, want. welke Kamer er den laatsten tijd ook geweest is, het is er nooit door iemand voor den middenstand opgenomen. De Tweede Kamer zorgt voor de belangen links en rechts, maar nimmer voor de belangen van hèn, die daar tus- schenin staan, de middenstanders. In dat opzicht staat de middenstand nog een taak te wachten, waarvan het gewicht worde on derwezen aan het tegenwoordige- en het opgroeiende geslacht. Tot zoover de toe lichting van den heer Gerzon. De tweede prae-adviseur, de heer Das, wees op de dringende noodzakelijkheid van coöperatie in eigen kring, wil men niet door de ver- bruiks-coöperatie worden doodgedrukt. Als verweermiddel ij'vere men daarom overal voor groeps-cooper8tie Er ontspon zich over deze\ prae-adviezen een zéér uitgebreid debat. Het congres werd daarna met de gebrui kelijk plichtplegingen dank voor de lei ding, enz. gesloten. De dag werd besloten met een excursie naar het Middenstandshuis te Paterswolde, aen welken tocht méér dan 100 Bondsleden deelnamen. Een honderdjarige. Gisteren vierde te den Haag, in de met vlaggen ver sierde Brueghelstraat, de oud-marinier A. R. Stade zijn honderdsten geboortedag. Door den president der feestcommissie, den heer A. J. van der Boom, werd den krassen jubi laris onder eenige hartelijke woorden een fraai bloemstuk aangeboden, voorstellende de „Triton" waarop eertijds de heer Stade zijn eerste reis haar Oost-Indië had ge maakt. Een stroom van felicitaties in allei- hanaen vorm w^s reeds vroeg in den och tend binnengekomen, ook kwamen velen persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. Onder dezen merkte men o.a. op den ko lonel der Mariniers, den heer De Jonge Oudraat, die namens den Minister van Ma rine den honderdjarige complimenteerde. Voorts behoorden onder de autoriteiten die den 100-jarige te zijnen huize kwamen gelukwenschen, de burgemeester ripr resi dentie jhr. mr. dr. H. A. van Karneoeek. De secretaris van de zaken van Welda- 'Ujheid van Hnre Majesteit de Koningin- Moeder,^ jhr. Witsen Elias, kwam derv jubi laris een feestgave namens Hare Majesteit aanbieden. Voorts werden gelukwenschen aangebo den door hoofd- en oud-hoofdofficieren der Mariniers, namens wie de oud-kolonel der Mariniers Van Rees den jubilaris een wan delstok aanbood. Een kleindochter van wijlen overste Sorg was uit Utrecht gekomen om den heer Sta de te felicileeren. (Deze hoofdofficier is in dertijd gesneuveld in een gevecht in Indië waaraan ook de heer Stade deelnam en is begraven in een fort naar hem „Overste Sorg" genoemd.) Omstreeks half vier defileerde het in de school aan de Fischerstraat gelegerde mili taire depot met de muziek aan het hoofd voorbij Stade's woning; het maokte daar halt en front, waarna het muziekkorps nog eenige nummers ten beste gaf. Vijftig kinderen, buurtjes, zongen een cantate: „Gegroet, gij lieve grijsaard", en des avonds bracht het in de mariniersuni form gestoken kindermuziekkorps „Klein maar Dapper" den honderdjarige, die zich trots de groote feestdrukte kras en flink houdt, een serenade. Standbeeld Gebroeders De Witt. In de vestibule \rn het raadhuis te Dordrecht is in een bloemen- en planten- versiering het ontwerp opgesteld van een standbeeld voor de gebroeders De Witt door Toon Dupuis. Het vertoont Cornelis de Witt, zittende, en Johan de Witt, achter hem staande, met de rechterhand steunende op de rugleuning van zijns broeders zetel. De hoogovens. Zooals men weet, schrijftde Limb. K., zijn er, sinds het land goed Ter Worm (280 H.A. groot) onder de gemeente Voerendaal in handen van de mijn Oranje-Nnssau gekomen is, door een buitenlandsche hoogoven-maatschappij stap pen gedaan om het kasteel Cortenbach met bijbehoorend terrein <106 H.A.) te verwer ven. Sinds hoorde men niet veel meer van de ze zaak. Thans echter vernemen we, dat ook van den kant der Staatsmijnen geneigd heid betoond wordt om zich den eigendom van laatstgenoemde bezitting te verwerven. Misschien is het niet al te gewaagd hieruit af te leiden dat onze regeering afgezien heeft van het oorspronkelijk plan om een hoogovenwerk nabij de monding van den Nieuwen Waterweg aan te leggen en thans de voorkeur aan Zuid-Limburg geeft. Of Jjet perceel in handen van een dezer beide gegadigden zal komen, blijft intus- schen onzeker, daar we reden hebben om aan te nemen, dat laatstelijk ook nog door een derde maatschappij op het kasteel Cor tenbach c.a. gereflecteerd werdè „Niet rooken". In verschillende treinen op de lijnen der H. IJ. S. M. zal het aantal rookcompartimentën worden vermin derd, om meer plaatsruimte beschikbaar te krijgen voor „niet rookende" reizigers. Voor dezen waren de laatste dagen dikwijls plaat sen tekort. N a a s t i n g w a t e r 1 e i d i n g. De ge meenteraad van Maastricht heeft besloten tot naasting der waterleiding. De Echo van Muiderberg. De zeer vermaarde Echo van Muiderbeïg komt naar „De Tijd meldt, half October onder den hamer. Met de omliggende ter reinen is ze bijna 6'A H.A.. Verdwijnend boomenschoun. Nergens heeft het vellen van boomeu zoo grooten omvang aangenomen als in Noord- Brabant. Thans vallen de 500 mooie zware iepen langs de kunstwegen Zeeist—Gestel en Strijp—Oerle. De gemeente Zeelst verkoopt 15000 dennen, Oerle 21000, Stratum 15 H.A. bosch. Te Bladel verdwijnen 80 zware eiken, langs verschillende wegen elders zware Cana da-populieren met een omvang van meters op Dorslhoogte. Een film over Nederland. De Vereeniging tot verbreiding van kennis over Nederland in den Vreemde heeft een commissie benoemd om de aangelegenheid van een film over Nederland nader voor te bereiden en uit te werken. In deze commis sie hebben zitting de heeren prof. H. D. J. Bodenstein, W. H. de Buisonjé, H. A. Crom- melin, mr. H. C. Dresselhuys, J. M. Gant- voort, dr. M. de Hartogh, jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten, C. R. T. baron Kray- enhoff en G, J. Scheurleer. Goed kippenvoer. Men vestigt er de aandacht der N. R Ct. op, dat rijpe lijsterbessen een uitnemend voer vormen voor hoenders en duiven. Vadermoord. Voor de rechtbank te Breda heeft terechtgestaan de 19-jarige Pvde R-, wonende te Oud-Gastel, beklaagd van moord op zijn vader, die veel misbruik maakte van sterkedrank en dan zijn vrouw (bekl.'s moeder) mishandelde. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Rassers, pleitte voor waardelijke clementie. Kindermoord Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan de Belgische vrouw V., beschuldigd haar op 23 Juli gebo ren kind, terwijl haar man zich aan het Wes telijk front bevond, met een zakdoek te neb ben verslikt, daarop in papier gewikkeid en in een beerput geworpen te hebben. Eisch: VA jaar. De „aanslag" op het hotel de „Zeven Provincien". Het Ge rechtshof te Leeuwarden deed uitspraak in de zaak tegen A. B., J. v. d. B., B. en C. Z., die terecht hadden gestaan wegens brand stichting in het hotel de „Zeven Provinciën'* te Groningen Alle beklaagden werden vrijgesproken. Verdediger was mr. Julés Keizer. Menschenroof. Voor de recht bank te Maastricht wordt behandeld een zaak, die nog nooit op de rol heeft gestaan aldus lezen wij in het Hbld. Het be treft een geval van menschenroof. In de nabijheid van Vaals werd een Duit- scher, die noar Nederland was gedeser teerd, naar de grens gelokt en daarna te gen zijn wil er over heen getrokken en door de Duitsche militairen gearresteerd. De beklaagde in deze zaak (thans gede tineerd) is J. J. Bertram, wonende te Wylre. Nadat beklaagde was voorgeleid, verzocht de officier van justitie de geheele zaak met gesloten deuren te behandelen, hetgeen de Rechtbank toestond, uit overweging, dat het verhoor der in bezet België wonende en gedagvaarde getuigen in onbevangenheid zal winnen, nl deze zaak zullen niet minder dan 92 getuigen worden gehoord. De ru bbe'r-die fs ta 1 te Arn hem. Omtrent de inbraak in de Rijksop slagplaats te Arnhem wordt nog vemomeiVr dat de inbrekers zich toegang hadden ver schaft tot het dak van het goed gesloten pak huis. Door de dakgoot loopende kwamen ze bij een naar buiten openslaand luik op derv zolder, dat van binnen met een stevigere boom was gesloten. Ze hebben blijkbaar de luiken zoover weten open te breken, dat ze er met een zaag tusschen konden komen, waarmede ze den boom doorzaagden. Zoo kwamen ze op den zolder, die met een aan de benedenzijde afgesloten luik, van het pak huis was afgesloten. Dit luik hebben ze er uitgezaagd en toen' kwamen ze in het pakhuis, waar ze uit twee kisten 115 KG. schijven rdbber door een gebroken ruit naar buiten wierpen, vanwaar het werd overgebracht near een garage ln de buurt. Zakkenrollers opde tram. Eeit heer uit Arnhem heeft bij de politie te Am sterdam aangifte gedaan, dat hem op een tramwagen zijn portefeuille, inhoudende geldswaardig papier tot een bedrag van 140, is ontrold. In hel hol van den leeuw. Uit' het gebouw van het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout te 'sGravenhage werd gistermiddag een rijwiel ontvreemd ten na- deele van een advocaat. Poging tot uitvoer van Sal ve r s a n. De Amsterdamsche politie, heeft naar het Hbld. meldt een Argentijn aange houden, die trachtte 21 kisten met het ge neesmiddel Selversan, ter waarde van 90,000 mark, uit te voeren. De kisten wa ren reeds in loodsen te Amsterdam opgesla gen en zouden met de Frisia verzonden wor den. Doodgevallen. De 22-jarige dienstbode J. D. is van een balkon van een perceel aan den Boezemsingel te Rotterdam gevallen. Zij bekwam een schedelbreuk, ten gevolge waarvan zij is overleden. Motorongeluk. Te Smilde is de kunstmesthandeloar Spijkman uit Coevorden in volle vaart met zijn motorijwiel op de trom bij het station te Hykersmilde gereden en onmiddellijk gedood. - Marktberichten. ilicrxnz *e Amsterdam* S«*pt. 1017. Kipoieron V. I'. N. f 9.30 —f 10.55 Handelaars Kipeieren f 6.858.60. Eendei V. P. N. f 10.25-0.00. Aanvoer 80270 stuks. Middenprija V, P. N. 10.08* Handelaars f 7.01. Jonge Hanen f 0.42—0.71. Oüde Hanen f 1.302.00. Oude Kippen f 0.841.63. Duiven f 0.21. Aanvoer 254 stuks. Veel vraa? naar volverache eieren. School- cn Kerknieuwo. De KorKor.*:ud der Gercf. Kerk te Bodegra ven heeft van iemand, die onbekend wcnscht te h'ijven, een gift van f 1000 ontvangen, waar van do helft bestemd is voor de armen en de helft voor de kerk. Bovendien heeft een over leden zuster een legoat geschonken groot f 1200 even" gelijkelijk te v^rdcelen Kunst en Wetenschap. Louis Bouwmeester 75 jaar, Louis Bouwmeester 75e verjaardag is voor den grooten tooneelspeler niet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds in de morgenuren werden tal van bloemstukken en vele tele grammen aan zijn woning bezorgd. In den middag liep het af en aan van kunstbroe ders- en zusters, die den nog jeugdigen grijsaard hunne hulde kwamen bieden. Woensdag werd aan 't slot van de eerste acte van de „Roepstem van het leven" een drama van Schnitsler, Louis Bouwmeester ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag gehuldigd, allereerst door den heer Ed. Ver kade, die namens het Nederlandsch Too- neel hem een krans aanbood. Vervolgens werd hem door mr. Merkelbach namens de Stadsschouwburg-commissie een krans aan geboden. evenals door Herman Heyermant namens het Ned. Tooneelverbond, afdeeling' Amsterdam. Een mooie mand met bloemen ontving hij van de collega's artisten. Na Het eerste bedrijf werd Bouwmeester gecompIi-T menteerd door de leden van den raad vart beheer en den wethouder mr. dr. Van Tienen. De Wognummers. Naar Het Hbld verneemt is de Zangvereeniging „Ja cob Kwast", beter bekend onder den naam „De Wognummers", ontbonden. De reis van Nieuwenkamp. 5V* S» L Nieuwenkamp zon Maandag per „Grotius- naar Indië vertrekken. Maar, zooals reeds t**

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3