BINNENLAND.- ^tonden van Turksche officieren. De vijand ywerd na een verwoed gevecht teruggesla gen. Ongeveer 1000 opstandelingen wer- jÜen gedood; de verliezen der Italianen zijn niet groot. Berlijn, 8 Sept. (W. B.) De Nordd. 'Algem. Ztg. schrijft in de vijandelijke pers en in bepaalde onzijdige bladen wordt on ophoudelijk de bewering geuit, dat gouver neur-generaal von Falkenhausen een schrik bewind in België voert. Hij zou dagelijks tal /van terechtstellingen loten uitvoeren en er niet voor terugdeinzen vrouwen en kinde xen onder de meest gruwelijk pijnigingen te laten executeeren. Wij zijn gemachtigd hier de volgende op pleiten berustende cijfers tegenover te plaat sen: Ten tijde van de benoeming van von Falkenhausen tot gouverneur-generaal van iBelgië, op 1 Mei 1917, werden 84 Belgen ■wegens verspieding ter dood veroordeeld. Op 19 Mei werd het vonnis voltrokken, ter wijl niet minder dan aan 65 genade werd ■verleend Vijf ter dood veroordeelde vrou wen werden begenadigd. Alle personen, aan wie de doodstraf werd voltrokken, hadden hun 20e levensjaar achter den rug. Reeds het aantal eBlgen, dat wegens spionnage ter dood werd veroordeeld, bewijst in welken omvang deze misdaad voorkomt. Tegenover de hornekkigheid, waarmede onze vijanden hun omvangrijken spionnagedienst in Bel gië te onzen nadeele trachten toe te pas sen, is het een dringende eisch van zelfbe houd om met krachtige middelen daartegen op te treden. Athene, 8 Sept. (R.) Een eerste te genslag is den koningsgezmden bereid door dat in alle plaatsen door de lichtingen "916 en 1917 gretig gevolg gegeven is aan den oproep om onder de wapenen te komen. TelegT'immen van militaire autoriteiten uit "de provincie melden, dat de werf okolen vol loopen. De geestdriftige recruten verlangen luidruchtig den oorlog. Ribot is begonnen met de samenstelling van een nieuw Fransch kabinet. Washington, 8 Sept. (R.) Het de partement van Buitenlandsche zaken heeft officieele documenten gepubliceerd, die aan- tonnen, dat het Zweedsche gezantschap in 'Argentinië als geheim bemiddelaar tusschen den Duitschen zaakgelastigde te Buenois Aires en het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn optrad. Duikbooten hebben inlichtingen over het uitvaren van schepen alsmede richting en bestemming overge bracht. Londen, 9 Sept. (R.) De onthullin gen van^Lansing hebben in Engeland groo- te beroering teweeggebracht Het blijkt, dat het Departement van Buitenlandsche Zaken te Stockholm als telegraafkantoor heeft dienst gedaan ten behoeve der Duitsche re geering en gedurende de laatste drie jaren geregeld of voortdurend telegrammen in Duitsch cijferschrift heeft doorgezonden on der het mom van Zweedsche regeeringste- legrammen. Cijfer-telgrammen, onderteekend door den Zweedschen minister vsn Buitenlandsche Zaken en geadresseerd aan de Zweedsche gezantschappen In bepaalde neutrale landen zijn door de Zweedsche legatie in het land, waarheen de telgrammen waren geadres seerd, aan het Duitsche gezantschap over handigd; in werkelijkheid waren deze tele grammen in Duitsche code gesteld. Op dezelfde wijze hebben de Duitsche gezanten in verschillende neutrale landen vrijelijk in telegrafische verbinding met Berlijn gestaan, door hun cijfer-telegrammen aan den Zweedschen gezant te geven, die ze teekende en als Zweedsche regeerings- telegrammen rechtstreeks aan het Depar- ment van Buitenlandsche Zaken te Stock holm seinde, vanwaar zij naar Beriijn wer den doorgezonden. Voor zcover het Amerikaansche conti nent betreft zijn de meeste telegrammen naar het schijnt naar de Zweedsche legatie te Buenos Aires gestuurd. De Duitsche le gatie aldaar ontcijferde ze en zond ze door aan de Duitsche gezanten in andere landen. In het voorjaar van 1915 heeft de Brit- sche regeering de Zweedsche op deze prac- tijken gewezen, waarbij zij te verstaan gaf, dat het, tenzij er stellige verzekeringen wer- den gegeven dat er een einde aan gemaakt zou worden, noodzakelijk zou zijn beper kende bepalingen voor Zweedsche cijfer-te legrammen vast te stellen, voor zoover hier toe gebruik werd gemaakt van telegraaf-ka- hels onder Britsche controle. Cir Eyre A. Crowe had op 11 Mei 1915 in opdracht van Sir Edward Grey in dezen zin met den Zweedschen gezant gesproken. Na eenig uitstel en na nogmaals aan het belang van de kwestie herinnerd te zijn, gaf de Zweedsche gezent namens zijn regeering de formeele verzekering, dat men in het ver volg zulke cijfer-telgrammen niet meer langs Zweedschen offïcieelen weg zou doorlaten. Gelijkluidende verzekeringen werden te Stockholm gegeven. De Britsche gezant meldde op 2 Juli 1915, dat de Zweedsche regeering beloofd had geen telegrammen voor rekening van het Duitsche departe ment van Buitenlandsche Zaken te verstu ren of te ontvangen. Op 10 Augustus 1915 wees hij den Zweedschen minister van Bui tenlandsche Zaken nogmaals op de kwestie. De laatste gaf toe, dat er een oogenblik re den tot klagen kon zijn geweest, maar hij voegde er aan toe: „Sinds maanden is er niets van dien aard voorgevallen en het zal niet weer gebeuren." Het verdient opmerking, dat de ontdek king èn ontcijfering van de gepubliceerde reeks telegrammen te danken is aan het in tellect van den Amerikaanschen inlichtin gen-dienst. Aldus heeft de nieuwe vijand, wien de Duitsche regeering voorgaf te ver achten, als een van zijn eerste daden een handelwijze aan het licht gebracht, die een verpletterend bewijsstuk, vormt tegen de Duitsche regeering en tegen de neutrale regeering, die men, om niet al te hard te zijn, als haar slachtoffer moet beschouwen. De inhoud van de gepubliceerde tele grammen kan de neutrale regeeringen slechts leeren, welk vertrouwen zij moeten stellen in Duitsche beloften en Duitsche concessies. Men ziet, dat de Duitsche ver tegenwoordiger te Buenos Aires, die de gastvrijheid der Argentijnsche republiek ge niet,. opzettelijk moord op Argentijnsche onderdanen in volle zee bepleit, opdat t' tot zinken brengen van Argentijnsche schepen door Duitsche duikbooten geen spoor zal achterlaten daar dit den misdaad in Argen- tië bekend zou maken, waardoor het land de vijand van Duitschland zou worden. Dit is de politiek, die voortdurend tegen andere neutralen, vooral tegen Noorwegen, in prac- tijk is gebracht. Elk neutraal land, dat aan onderhandelin gen met Duitschland denkt, moet een ver gelijking maken tusschen Duitschlands be lofte om de Argentijnsche vlag te eerbiedi gen en den raad van den Duitschen gezant te Buenos Aires om kleine schepen tot zin ken te brengen, zonder een spoor achter te laten. Een verder punt van belang is de verze kering, welke de Argentijnsche regeering blijkbaar gegeven heeft, dat Argentijnsche schepen in het vervolg alleen naar Las Palmes uitgeklaard zouder. worden. Met an dere woorden, de zoogenaamde veiligheid voor Argentijnsche schepen, welke verleend was om Duitschlands grootmoedigheid te toonen, blijkt niets anders dan een grap te zijn. In werkelijkheid is de veiligheid ver kregen, niet doordat Duitschland er van af zag Argentijnsche schepen in de oorlogs zone tot zinken te brengen, maar doordat de Argentijnsche regeering er in toestemde, geen Argentijnsche schepen door die zone te laten varen. Het zal van belang zijn, te vernemen, wat het publiek in Argentinië zal zeggen bij het vernemen van den waren aard der diplo matieke overwinning, welke de Argentijn sche regeering beweert te hebben behaald. Londen, 9 Sept. (R.) De „Observer" schrijft in een hoofdartikel: De berichten uit Washington, betrekking hebbende op de be wijzen van Zweden's medeplichtigheid aan den duikbootenoorlog, zijn van zeer emsti- gen aard. Een beslissend oordeel over de quaestie kan nog niet worden geveld zonder nauwkeurige bestudeering van de officieele documenten met inbegrip van de compromit- teerende telegrammen zeil. Als de deelneming van Zweden aan deze afschuwelijke wijze van oorlogvoering niet opzettelijk is geweest, maar slechts een on vermijdelijk gevolg van zijn toegeven aan Duitschlands pressie, dan is dat land niette min in een zeer leelijke positie gebracht, die de zwaarste verantwoordelijkheid met zich brengt. Washington, 8 Sept. (R.) Lansing heeft de vertalingen van de Zweedsche cijfer-telegrammen zonder commentaar ge publiceerd. Afschriften van zijn mededee- iing werden, gelijktijdig met de publicatie, overhandigd aan de Argentijnsohe ambassa de en de Zweedsche legatie alhier. Men hoort de meening verkondigen, dat het doel der Vereenigde Staten met de pu bliceering van deze telegrammen in de eerste plaats is, aan te toonen van welken aard de betrekkingen tusschen Duitschland en Zweden zijn, en in de tweede plaats, Ar gentinië, waar de Duitsche invloed büjkbaaT grooter dan in alle andere Zuid-Amerika3n- sche staten is, te laten zien op welke wijze de Duitsche diplomatieke agent in de Argen tijnsche hoofdstad aanwijzingen heeft gege ven voor de vernieling van Argentijnsche schepen en zijn regeering van advies heeft gediend bij de diplomatieke onderhandelin gen met Argentinië. Nagenoeg geheel Latijnsoh Amerika, met uitzondering van Argentinië, heeft zich bij de Vereenigde Staten aangesloten in den strijd tegen de Duitsche autocratie. Minneapolis, 8 Sept. (R.) De rede van Wesley Frost, voormalig Amerikaansch consul te Queenstown (Ierland), was gister de voornaamste merkwaardigheid van de sluitingszitting van den Amerikaanschen Ar beidersbond. Frost verhaalde zijn bevindin gen na het zinken van de Lusitania, de La- conia en van een aantal kleinere schepen van allerlei soort. „Het voorspoedige jacht gebied der Duitsche onderzeeërs strekt zich uit tot in den Oceaan bezuiden Ierland. Hon derden mannen en vrouwen vertelden mij hun bedroevende verhalen. Zij vertelden mij van de wreede grappen, welke door de ge zagvoerders der duikbooten werden uitge haald, die in sommige gevallen de overle venden boven op de duikbooten plaatsten, deze lieten onderduiken, om bij het opnieuw verschijnen de bemanning te veroorloven kiekjes te maken van de worstelende slacht offers, om ze naar him familie te kunnen op zenden. Dit zijn geen ijdele woorden, doch verklaringen van schreiende mannen en vrouwen, cjie hun woorden onder eede heb ben bevestigd." Kaapstad, 8 Sept. (R.) Botha, die gedurende de laatste weken in verband met eene ongesteldheid, de zaken van het eerste ministerschap tijdelijk aan andere handen heeft moeten overlaten, is nu veel beter. De Staatscourant van 8 September bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: bij de Rijksverzekeringsbank bevorderd tot hoofdcommies A. J. Donk, commies bij die instelling; tot adjunct-commies: P. L. Gerrit sen. ,T. Florisson. L. A- M. Vogels, G. A. L. Kennis, A. G. Kuijpers en P. G. A. Ingeuhuls, allen klerk hii dia inst*»llina- benoemd lol tijdelijk adjuiicl-accountant bij de directe belastingen te Tilburg L J. Aar- noudse, leeraar Middelbaar Boekhouden te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen J. Alving, te Amsterdam als landmeter bij het kadaster; op verzoek tijdelijk ontheven van de waar neming der functie als lid en secretaris van de Rijkscommissie van toezicht op de eier- en pluimveeverecniging II. B. Beaufort te Amers foort en in die functie lijdelijk benoemd F. B. Löhnis oud-inspectclir van den landbouw te Schcvcningen; benoemd van 1 October 1917 tot 1 October 1918 tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinler- school te Utrecht J. E. Péllen te Zeist. Audiënties. De gewone audiëntie van de ministers van Financiën en van Oorlog zullen in de volgende week niet plaats hebben. Sta ten-Gene raai. De beide Ka mers der Staten-Generaal zijn in vereenigde vergadering bijeengeroepen te^en Zaterdag 15 September, des namiddags te kwart vóór drie, in het gebouw 'van de Tweede Kamer Schepenvorderingswet. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft aan den heer mr. S. J. Bergsma, op ziin verzoek, met ingang van heden, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking als secretaris der commissie van advies inzake de Schepenvorderingswet, onder dankbetui- ging voor de als zoodanig bewezen dien sten, en benoemd tot secretaris van die com missie den heer mr. H. J Rink, te 's Graven- hage, thans secretaris van de toewijzings commissie voor Veevoeder. De N. Ct. meldt, dat blijkens een in Den Haag ontvangen telegrafisch bericht mr. A. H. Klein, van verlof in Ned.-Indië terug gekeerd, benoemd is tot raadsheer aan het Hooggerechtshof? in Ned.-Indië. De burgemeester van Gro ningen. Naar aanleiding van het bericht van het Groningsche Soc. Dem. Volksweek- blad dat het thans zeker zou zijn, dat de burgemeester van Groningen met April 1918 als zoodanig zou afrieden, heeft de heer Van Starkenborgh aan de N. Gron. Cour. medegedeeld, dat de zekerheid van 'het Volksweekblad voor hem nog geen ze kerheid is. Hij heeft het Volksweekblad de stelligheid, waarmede het blad dit bericht geeft, niet verschaft. Dr. Kuyperis Zaterdagmiddag van zijn langdurig verblijf in Duitschland in de residentie teruggekeerd. Hulde aan dr. Cuypers. Dr. P. J. H. Cuypers is te Valkenburg gehuldigd namens de Catacomben-stichting, zulks ter gelegenheid van de jaarlijksche bijeenkomst der Archeologische commissie van Advies. Men bood hem voor zijn groote verdiensten als voorzitter daarvan een sierlijke marmeren gedenksteen met Latijnsch opschrift aan. A r t b e n-j u b i 1 e u m. De Hangsche erts dr. C. Noë vierde Zaterdag onder veel belangstelling zijn 25-jarig huwelijksfeest en tevens den dag, dat hij zich 25 jaar geleden els arts vestigde. Prof. dr. H. Kamerlingh On nes is, naar Het Chem. Weekblad rueidt, benoemd tot eerelid van de Sociedad espa- nola de fysica y quimica. Bij beschikking van den minister van Waterstaat zijn met ingang van 1 OftobeT e. k. benoemd tot schrijver in algëmeenen dienst bij de Rijksverzekeringsbank: H. G. A. van Eek, A. Jansma, P. van Loon en M. Schoemaker, allen thans op tijdelijken voet bij die instelling werkzaam. In Den Haag is naar Het Vad. meldt in den ouderdom'van 82 jaar overleden de heer C S. van Geuns, oud-hoofdinge nieur in Ned.-Indië. CreniiiHe prof. H. f» Dr ticker. Met den trein van 10.28, die de familie en genoodigden uit Den Haag naar Wester- veld voerde ter bijwoning van de crematie van het stoffelijk overschot van prof. H. L. Drucker, lid van de Eerste Kamer, vertrok ken o.a. derwaarts de minister van Finan ciën, mr. Treub, en diens ambtsvoorganger, mr. Van Gijn; de deputatie der Gezond heidscommissie; enkele leden van de Twee de Kamer, behoorende tot de Vrijzinnigs- Democratische fractie, en mr. Tak, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad. In de ïe klasse-wachtkamer waren aanwe zig, ten einde den vertrekkende familieleden him deelneming te betuigen, de ministers van Binnenlandsohe Zaken, van Justitie en van Koloniën en de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas. Men meldt uit Driehuizen: Zaterdagmiddag 12 uur werd onder groo te belangstelling op Westeveld de laatste eer bewezen aan het stoffelijk overschot van prof. mr: H. L. Drucker. Onder de aanwezigen merkten wij op: Minister mr. M. W. Treub; de leden der Tweede-Kamer van de Staten-Generaal, de heeren mr.'H., P. Marchant, mr. J. Limburg, mr. L. N. Roodenburg, W. O. A. Koster, E. M. Teenstra; de oud-Kamerleden, de heeven M. Z. van den Bergh, prof. mr. W. van de Vlugt; den oud-minister van Financiën mr. dr. A. van Gijn, de staatsraden prof. mr. D. Josephus Jilta en prof. mr. J. Oppenheim, het lid van de Eerste Kamer, den heer T. Cremer, den griffier der Eerste Kamer nu. H. Zillesen; de raadsheeren bij den Hoogen Raad mrs. S. Gratama en H. Hesse; den ad vocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. A. Tok, den heer F. M. Wibaut, wethouder van Amsterdam De Handels-Hoogeschoo! te Rotterdam, waarvan prof. Drucker president was van het. College van Curatoren, was vertegenwoor digd door den onder-voorzitter, den heer C. A. P. van Stolk, den secretaris van het Col lege van Curatoren, mr. J. H. Mees, den rec- tor-magnificus prof. mr. G. W. Bruins, door den secretaris van den senaat, mr. M. W. Posthumus, de heer J. A. Ruys kwam als voorzitter der Ned. Vereen, voor Hooger Handelsonderwijs. Daar was een deputatie van het bestuur der „Jonge Democraten", het Congres voor Openbare Gezondheidsregeling had den onder-voorzit ter, den heer J. J. Hofman,* afgevoardigd; de heeren dr. Th. M. van Kleef en J. Binnen dijk, benevens de secretaris mr. H. J. Nie- boer kwamen voor de Gezondheidscommis sie in Den Haag, waarvan de overledene voorzitter was. Voorts waren nog aanwezig mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, directeuT van het Centraal Bureau voor Sociale Ad viezen, de heer J. Hovens Greve, algemeen secretaris der Mij. tot Nut van 't Algemeen, dr. W. W. van der Meulen, raadslid te 's Gra- venhage en vele anderen. Slechts een enkele krans Aaronskelken dekte de baar. Nadat de kist, waarin het stoffelijk overschot op het platvorm was ge plaatst, het orgel een stemmige melodie had doen hooren, trad prof. mr. J. Oppenheim naar voren. Geen bloemenhulde, geen toespraken mochten, volgens de laatste wilsuiting van den overledene, de dankbaarheid aan deze baar vertolken. Toch hebben velen hier en in den lande behoefte om hun rouw te too nen. De naaste familieleden meenden dat een allerlaatste groet door den intiemen vriend gebracht, niet in strijd was met den laatsten wil van den dierbaren overledene. Als zoodanig is het hem vergund een en kel woord van diepe droefheid te uiten. Hij heeft ons het zwijgen opgelegd om te ge wagen van zijn kennis, van zijn werk, van zijn naastenliefde. Groot was hij in alles, gevierd tot aan zijn stervensuur, in aanzien bij hoog en laag, bij arm en rijk. Zijn woord boezemde vertrouwen in, ie der voelde dat het kwam uit een mond die slechts het goede wilde. Zijne onafhankelijkszin, zijn groote objec- fiviteitsmin maakten op allen die hem ken den enorm en indruk. Verslagen staren wij thans op het stoffe lijk overschot nog niet beseffend welk ver lies wij geleden hebben. Doch wat betee- kent onze smart bij die van vrouw en kin deren die zonder hem achterblijven. Zijn dood op niet ver gevorderden leeftijd is een nationaal verlies. Waarde, diepberieurde vriend! Rust zacht. Na deze herhaaldelijk door snikken on derbroken toespraak dankte de zoon van den overledene voor de eer, zijn besten vader bewezen. De „Knwl". Het stoomschip „Kawi" van den Rotter- damschen Lloyd vertrok Zaterdagmiddag 12 uur van Roterdam naar Indië met 96 pas sagiers. Het vertrek van de „Grotiu s". Zaterdag is ook het stoomschip „Gro- tius" van de Maatschappij „Nederland" naar Indië vertrokken. Aan boord bevonden zich 234 passagiers, voor wier vertrek groote be langstelling was. Onder hen was öok de af getreden commandant der positie Umuiden, kapitein ter zee Van de Wal, aan wien te Umuiden een hartelijk afscheid werd bereid door vele officieren en minderen. Geduren de den langen tijd, welke men daar noodig had voor het nazien der passen van passa giers en opvarenden, gaf het muziekkorps van het reserve-bataljon verschillende num mers ten beste. Omstreeks half tien 's avonds was het schip buitengaats, waar het zich zou voegen bij het stoomschip „Kawi" van den Rotter- damschen Lloyd, teneinde gezamenlijk de reis te vervolgen. Onze scheepvaart. De stoomschepen Gooiland, Zaanland en Rijnland, alle van Amsterdam naar Buenos Ayres, zijn Zaterdagmorgen 9 uur' 45 voorin. Doggersbank Noord gepasseerd. Onze visseherlj. Om de uit Londen teruggekeerde deputa tie van reeders in de gelegenheid te stellen het verslag van de reis te geven, had Zater dagmorgen te Umuiden een druk bezochte vergadering plaats van de reeders van vis- scherij-vaartuigen. Omtrent alle onderdeelen der gevoerde onderhandelingen kon het bestuur zich nog niet uitlaten, doch het resultaat van de ge voerde besprekingen komt op het volgende neer: De Engelsche regeering biedt den reeders een overeenkomst aan, waarbij bepaald wordt, dat 55 van de visscherschepen, die op de versche visscherij varen, zal worden stilgelegd, tegen betaling van een vergoe ding, welke voor een deel tijdens den oorlog en voor een ander deel na den oorlog zal worden betaald. Engeland wenscht verder een bepaling dat gedurende twee maanden na het ingaan van het contract niet meer dan 2 millioen kilo visch aan Duitschland zal worden geleverd. De reeders vinden deze bepal-'ng nog al bezwaarlijk en er wordt be sloten verdere onderhandelingen te voeren om hierin wijziging te brengen. De Britsche regeering bood verder alle materiaal en steenkolen voor de exploitatie der schepen aan, als de reedfis zich willen verplichten niet meer aan Duitschland te léveren. De Britsche regeering deelde mede, dat wanneer dit contract tot stand komt, het vroeger aangeeane contract, de z.g. Haring- overeenkomst, zal ophouden te bestaan. Hollandsche zeelieden in Amerika. De Alg. Ned. Zeemansbond ontving het volgend telegram uit New-York: „Negen honderd zeven en tachtig Hol landsche zeelieden, in vergadering bijeen te New-York, hebben de volgende eischen gesteld: le. Amerikaansche gages voor schepen, die van Amerika naar andere Hollandsche havens varen; 2e. Bij evrlies van uitrusting door schip breuk 100 pet. boven de som, welke thans daarvoor als vergoeding wordt betaald; 3e. Voor schepen, die van Holland naar Amerika varen en terug, 100 pet. toeslag op de gages, wanneer de schepen langer dan maand uitblijven. - Br oo«I besparing. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening verspreidt een communi qué, waarin bij herhaling wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de meeste zuinigheid te betrachten ten opzichte van het brood. Nieuws bevat dit communiqué overigens niet; alléén polemiseert het tegen een der bladen, die de aanmaning van het bureau onlangs noemde: „een ietwat mallotige raad aan de rijke hii gegeven om niet te veel brood te eten, alsof zij zich daar ooit aan hadden bezondigd." Die raad mocht en mag allerminst „mallotig" worden genoemd. In Nederland toch eten ook de financieel beter gestekien betrekkelijk veel brood; in tegenstelling met verschillende andere lan den, zijn in het algemeen ook voor hen, die zich op andere wijze zouden kunnen voeden, twee maaltijden per dag broodmaal tijden. Zij zouden inderdaad veel brood kunnen besparen. Zij het dan met eenig geldelijk offer. De vermaning om zuinig te zijn met brood richt zich overigens niet uitsluitend tot de „rijke lui", tenzij men daaronder zou willen verstaan allen, die boven een zeker be staansminimum leven. En ieder die niet in de eerste plaats op broodvoeding is aange wezen, moge voor zich zelf nagaan of hij niet het brood geheel of ten deele door an dere voedingsmiddelen ken vervangen. Nieuwe dUtributleregeling kottie en thee* De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, de voorloopige regeling der distributie van thee en koffie d.d. 30 Augustus 1917 zoo spoedig mogelijk te ver vangen door een definitieve, ingevolge wel ke thee en koffie niet zal kunnen worden verkocht en afgeleverd dan op bons behoo rende tot eene „thee- en koffie-distributie- Icaart". Deze kaarten zullen te zijner tijd aan de burgemeesters ter uitreiking worden toe gezonden. tl Voor een kaart als bedoeld zullen slechts in aanmerking komen personen, die op October 1917 den leeftijd van 16 jaar heb ben bereikt; aan 15-jarigen die gedurende den geldigheidsduur van die kaart om streeks drie maanden 16 jaar zullen wor den, behoort geen kaart te worden uitge reikt, noch nu, noch in den loop van die drie maanden. De Minister wenscht vóór 16 September a.s. te vernemen het aantal kaarten, dat voor elke gemeente noodig is. De burge meesters worden uitgenoodigd die opgave te doen aan het thee- en koffiedistributie- kantoor, Vischsteeg 5, Amsterdam. De Minister zal het bijzonder op prijs stellen indien de burgemeesters ter vermij ding van onnoodige correspondentie en stagnatie bij de afzending der kaarten, hun ne opgave zooveel mogelijk den werkelij- ken toestand zullen doen naderen en niet bij globale schatting, zooals bij de invoering der broodistributie is gedaan. Schap enuitvoer. Belangrijke transporten schapen zullen van Purmerend en omgeving naar Engeland gaan. Kaas. In Alkmaar is er met de kaas nog geen krimp. De aanvoer op de kaasmarkt bedroeg gis teren wel een 250000 K.G. Omdat de handelaren nog niet konden koopen, doordat zij nog steeds geen con senten krijgen, werd thans de geheele voor raad gekocht door de Noord-Hollandsche commissie van de Kaasvereenigingen. Naar de Alkm. Ct. verneemt, verwacht men a.s. Woensdag de beslissing inzake de export door de Kaasvereeniging. Eieren. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat voor de dagen 1 tot en met 15 September voor iedere hoeveel heid van 100 volversche kipeieren, waar voor consent tot uitvoer wordt afgegeven, een hoeveelheid van 30 kipeieren beschik baar moet worden gesteld; andere eiersoorten behoeven niet voor binnenlandsch verbruik beschikbaar te wor den gesteld. Uasverbrnilc Anqrustns 1917. De Rijks-kolendistributie deelt mede, dat de gasfabrieken in Nederland gedurende de maand Augustus 1917 na aftrek der Juli- overschrijding 24.103.000 M*. gas moch ten afgeven en dat verbruikt is 26.831.000 M3., er blijft derhalve eene overschrij- ding van 2.728.000 M3. Deze overschrijding moet uiterlijk op 30 September 1917 zijn ingehaald door de gas fabrieken, welke hare overschrijding van Juli gedurende de afgelooperi maand niet hebben hersteld, of wel in Augustus meêr hebben afgeleverd dan voor die maand toe laatbaar was. Hetgeen alsdan onverhoopt niet mocht zijn ingehaald, wordt afgetrokken van het

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2