STADSNIEUWSr UIT DEN OMTREK." hoeveelheden spiritus, ten einde door men ging daarvan met benzine (voor 200 pet. Bulk een mengsel voor motor- en verbran- jdingsdoeleinden zou kunnen worden gebe- tigd) de beschikbare voorraden langer te Jdoen strekken en zoodoende niet genoopt e zijn, de toewijzing op de tegenwoordige chaal aanmerkelijk te verminderen. Daar de spiritusprijs nagenoeg het dub- jbele bedraagt vein hetgeen tot nu toe voor •benzine moest worden berekend, zou de 'prijs van het mengsel spiritus en benzine [ongeveer het dubbele van den benzineprijs hebben moeten bedragen evenmin zou een onbillijkheid zijn gelegen ten opzichte van 'de industrieën en verbruikers, welke op het verbruik van zuivere benzine zijn aangewe zen. De commissie heeft daarom besloten de prijzen voor mengsel (hetwelk onder den naam auto-spiritus in den handel gébracht •wordt) en zuivere benzine op eenzelfde ni veau te brengen met als gevolg, dat voor de importeurs van benzine het verlies op auto-spirit te lijden, wordt gecompenseerd door een verhoogden prijs voor benzine. Beslag opbrandstof. Bij eenige ingezetenen van ïiel zijn groote voorraden steenkolen en anthraciet in beslag genomen. Men zegt dat ze verstrekt zijn door den di recteur der glasfabriek alhier, waar voor eenige dagen eveneens op den geheelen steenkolenvoorraad beslag gelegd is. Papierfabricage. Dezer dagen kwamen de Zweedsche stoomschepen Dux en Tellus uit Zweden te IJ mui den binnen met grondstoffen voor de Koninklijke Papierfabrieken te Velsen. Zater dag zijn opnieuw twee stoomschepen aange komen, namelijk de Rex en de Ask. Wegens bet gebrek aan losruimte voor de fabriek meest cén dezer schepen tijdelijk in IJmui- den blijven liggen. Toelage Staatsspoórwegperso- neel in het Mijrgebied. In verband met den buitengewoon hoogen levensstandaard in het mijngebied van Zuid- Limburg heeft de directie der Staatsspoor besloten, haar geheele peisoneel in het mijn- gebied gestationneerd, buiten den reeds ver strekten duurtetoeslag, die voor het geheele land geldt, eene toeiage te verleenen, in gaande 1 September i k en durende zoolang de normale tijden blijven voortbestaan. Een vliegeraanval. Uit Middelburg wordt bericht: Maandagavond omstreeks tien uur was van hier uit een vliegeraanval waar te ne men op de Belgische kust. - Vanaf de bui tenwegen op Walcheren zagen wij talrijke shrapnells in de lucht ontploffen en bom men een hel licht aan den horizon versprei den. De door ons waargenomen aanval duurde niet lang, maar was blijkbaar zeer hevig. Smokkelaar doodgeschoten Te Buurse is 's nachts de smokkelaar G. al daar door de kommiezen doodgeschoten. Spionnage? De Buitscher A. W., een letterzetter uit Keulen,'die te Rotterdam in een logement op de Gedempte Botersloot verblijf houdt, is te Oudenhoorn door den gemeente veldwachter aangehouden als verdacht van spionnage en het maken van teckeningen. In zijn logement te Rotterdam, waar hij sedert dc vorige maand verblijft, heeft hij ook reeds argwaan gewekt. Bij zijn aanhouding bleek hij ruim van Nederlandsch en Duitsch geld voorzien. De man beweert voor zijn ge noegen een uitstapje in de richting van Oost- \oorne te hebben willen maken. (N. R. Ct.) Directeur Rotterdamsche gemeentereiniging. B. en W. van Rotterdam hebben bij den gemeenteraad in gediend de volgende aanbeveling voor de benoeming tot directeur der Reiniging en van den OntsmettingsdienstD. H. Peere boom Voller, bedrijfschef bij de artillerie- inrichtingen, M. F. de Bruyne, ingenieur bij de gemeentewerken te Rotterdam en B. C. de Groot, gepens. officier-machinist 2e kl. bij de Kon. Marine. Wethouder Albarda. Het Volk weet mede te deelen dat de Haagsche Vrij zinnige raadsfractie te juister tijd op de hoogte gebracht is van Albarda's besluit, om, indien eventueel mocht blijken, dat de •vereeniging van de functies van wethouder en Kamerlid ernstige bezwaren oplevert, als wethouder af te treden. Met deze weten schap hebben de vrijzinnigen aan de candi- datuur-AIbarda hun stem gegeven. Om den winter doortekomen. Het Rotterdamsche raadslid Hollander heeft het voorstel ingediend om B. en W. uit te noodigen, den raad voorstellen te doen, die er toe kunnen leiden dat in den komenden winter van gemeentewege verwarmde en des avonds verlichte lokalen, over de gehee le stad verspreid, voor de burgerij openge steld zullen worden. Hoek van Holland badplaats. B en "W. van Rotterdam stellen den Raad voor van de Rotterdamsche Maatschappij tot Exploitatie van Bouwterreinen te Hoek van Holland haar geheele bezit, bestaande uit de breede duinstrook tusschen den straatweg .van s-Gravenzandc en het zeestrand, behou dens een duizendtal kubieke meter waarop reeds aan een ander recht is gegeven, aan te koopen voor dé" som van 1 325.000, waardoor jcirca 51 H.A. wordt verkregen. r voorstel steunt op de overweging, dat flezen duinstrook van nature voor bebouwing ïvan villapark is aangewezen en dat de ont wikkeling van Hoek van Holland als bad plaats afhankelijk zal zijn van den aanleg van uit deel, zoodat het wenschelJjk is dat de ge- töeente daarover de beschikking krijgt. 7~ e uitvinding van den heer Romer. Naar aanleiding van de, ook door Ons overgenomen, kritiek van „Het Gas" öp de uitvinding van den Maastrichtschen heer Romer, zegt de Limburger Koerier dat deze critiek niet overeenstemt met de feiten. De schrijver in „Het Gas redeneert steeds over het „emmertje op den kop", doch heëft blijkbaar geen kennis genomen van de be schrijving van de meer geperfectioneerde toestellen, welke in de ateliers van den heer Georges Hoeberechts zijn vervaardigd, en schijnt in het algemeén een.verkeerde voor stelling te hebben van hetgeen door den heer Romer gevonden is. Hij beweert ten slotte, dat het „toestel letje" in honden van het publiek hoogst brandgevaarlijk zou zijn. Hiertegen kan wor den aangevoerd, dat de heeren Romer en Hoeberechts niet van plan zijn om het oor spronkelijk toestelletje, waarmede de proe ven genomen werden, in den handel te bren gen. De door den heer Hoeberechts geper fectioneerde toestellen zijn, naar aan den „Limb. Kr." bij persoonlijke beschouwing bleek, even vrij van brandgevaar als een ge wone kachel. Als door het procédé schade lijke gassen zouden ontwikkeld worden, zou den deze toch geen gelegenheid hebben om verkeerden invloed op de gezondheid uit te oefenen, omdat voor een behoorlijken afvoer van dergelijke gassen is gezorgd. Actie Hembrug. Binnen enkele dagen zal een conferentie plaats hebben tus schen de Directie van de Artillerie-Inrich tingen aan de Hembrug en het Comité van' de Samenwerkende Organisaties, ter bespre king van de uitvoering van de nieuwe loon regeling. De organisaties hebben verschil lende grieven tegen de uitvoering, welke over eenigen tijd in een adres aan de Ka merfractie zullen worden uiteengezet. Een 100-jarige sigarenfa briek. De tabaks-, sigaren- en sigaretten- fabriek der N.V. Firma Gebrs. Philips te Maastricht heeft Zaterdag haar honderdjarig bestaan herdacht. Naar aanleiding daarvan werden aan de firma verschillende huldeblij ken aangeboden en kwamen de burgemees ter, andere burgerlijké, militaire en geeste lijke autoriteiten de firma gelukwenschen. Voorts hadden er verschillende feestelijk heden voor de werklieden plaats, benevens een feestmaaltijd, waaraan de directie met haar kantoor- en reizigerspersoneel deelnam. Een ouderw.etsche bruiloft heeft te Neede (Geld.) plaats gehad. Meer dan 300 huisgezinnen waren er uitgenoodigd en aan den maaltijd, waar men soep, aard appelen met roode kool en rollade at, zaten honderd personen aan. En dat in den tijd van levensmiddelen- nood Land van melk en honig I Poging tot doodslag. De 18-jarige arbeider J. v. D. is gevankelijk naar Gronin gen overgebracht als verdacht van poging tot doodslag. Hij moet te Middelstum op een landbouwer aldaar in een jachtveld met een met schérp geladen geweer hebben geschoten. Ondank's werelds loon. Een paar Russen, die door een inwoner van Heerlen gastvrij waren opgenomen, beloonden dit door ten nadeele van hun gastheer een hor logeketting en eenig gereedschap mee te ne men. Bovendien bleven zij hem nog 1 30 schul dig. Steedsmeerop z'n kerfstok. Ten huize van den geruimen tijd geleden gear resteerden rijksveldwachter te Oosterbeek, zijn thans door de recherche uit Amsterdam vijf nieuwe autobanden, ter waarde van eenige duizenden guldens, in beslag genomen die in de hoofdstad waren ontvreemd. Een der zoons van den gearresteerde beweert dat hij de ban den te Amsterdam gekocht heeft. Automobielongeluk. Op weg van Tilburg naar Eindhoven is een militaire auto nabij Wintelré tegen een boom gere den. De inzittende soldaat, uit Rotterdam af komstig, werd op slag gedood. Aan brandwonden overle den. Een 33-jarige bewoonster van de Obrechtsti aat te 's Gravenhage, die Zon dag door het in brand geraken van een spiritustoestel brandwonden bekwam, is Maandag in het R. K. ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Marktberichten. Eierveiiitj^ te Amersfoort. EXPORTEIEREN. Aangevoerd 64500 eieren. Hoogste prijs f 10.20. Laagste prijs f 9.95. Eendeieren prijs f 9.000.00. SLACHTGEVOGELTE. Midden prijs. Slachtkippen f 1.80—1.35 per K.G. Jonge Hanen f 0.0Ó- 0.00 per K.G. Oude Hanen f 0.000.00 per K.G. Konijnen f 0.00—0.0 per K.G. Eenden f 0.00o.CÖ. School- en Kerknieuws. l>e wereldboud der kerken en de vrede. In de Willemskerk te 's Gravenhage is gister avond de bijeenkomst gehouden, belegd door de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken, ter bespreking van het toenemend vredesverlangen bij alle volkeren en de houding door de christelijke gemeente daartegenover aan te nemen. Dr. J. A. Cramer, Ned. Herv. pred. te 's Gravenhage, zette het doel der bijeenkomst uiteen. Hij wees er op, dat er, behalve het of- ficieele kerkelijke leven, dat zich bewoog binnen do grenzen van reglementen, besturen en kerke lijke vergaderingen, ook nog een machtige stroom van kerkelijk leven was, die telkens spontaan te voorschijn trad. De vergadering van zoo talloos velen in de Willemskerk was hem niet alleen een getuigenis van een klein deel van de Haag sche gemeente, maar bovenal een uiting van wat daar leefde in breede protestantsche kringen. Vertegenwoordigd waren de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage en Schevenin- gen, de Evang. Luthersche Gemeente, de Christ. Gereformeerde Kerk, het Ned. bijbelgenoot schap, Ned Christelijke Studenlenbond, Vereeni- iring van Vrijzinnige Hervormden in Nederland, dc Anti-Oorlog Raad, de Vereeniging Vrede door Recht, enz. Gesproken is daarna door Dr. H. L. Oort, Re- nionsur. predikant te Utrecht, door ds. P. Veen, Herv. predikant te Utrecht, en door ds. P. Mole naar, Hen', predikant te 'sHagc. De slotrede werd gehouden door prof. dr. W. Pont. hoogleeraar te Utrecht, die na eenige inleidende woorden, waarin spr. de indrukken van den avond weergaf, het volgende manifest voor las «Wij, Protestantsche christenen, levend onder den smartelijken druk, dien deze ge weldige, nog steeds voortwoedende oorlog op ons werelddeel legt, en dankbaar voor het al krachtiger worden van het verlangen naar vrede en van de pogingen om aan den den strijd een einde te maken, zijn hier sa men gekomen, om uiting te geven aan wat In ons midden leeft. Al kunnen wij naar buiten niet openba ren een vast aaneengesloten eenheid, als de Roomsch-Katholicke Kerk; al sluit ons be ginsel elke politick-kerkelijke organisatie met een wereldlijk hoofd, die uit zoil kunnen spreken, wat ons bezielt, uit toch zijn wij overtuigd, dat van onze kerken een groote, godsdienstige zedelijke kracht uitgaat, die reinigend en vormend op de geestelijke at mosfeer inwerkt, waardoor ook dc wegen tot den vrede worden gebaand. Daarom verblijden wij ons over elke po ging, die wordt aangewend om langs een anderen-weg dan dien van bloedvergieten een einde te maken aan den wereldkrijg. Dien weg heeft eenigen tijd geleden ook het hoofd der Roomsch-Katholieke Kerk, Paus Benedictus XV, ingeslagen, toen hij zijn bemiddelingsaanbod deed aan de hoofden der oorlogvoerende volken en hun eenige grondslagen voorstelde, waarop de toekom stige reorganisatie der volken moet steu nen. Hierin wijst hij een weg, die tot een rechtvaardigen en duurzomen vrede zou kun nen leiden. Hij legt o.a. den nadruk op do suprematie van het recht, op de ware vrij heid en gemeenschappelijkheid der zeeën, reeds eeuwen geleden door onzen Hugo do Groot begeerdhij treedt op tegen alle stre ven om door annexatie volken tegen hun wil in te lijven cn tegen dc zucht tot gebieds- en machtsuitbreiding. Het kennis nemen van dieze door vele duizenden met hartelijke sympathie begroeto poging dringt ons elkander opnieuw op l© wekken tot het uitspreken van ons innig ver langen om mede te werken aan het voorbe reiden van een toekomst, waarin zedelijke be ginselen de verhoudingen van alle regee ringen en volken zullen bepalen (Jes 2) en bovenal tot het gebed. Want als christenen gelooven wij, dot God •alleen den vrede kon brengen en de harten der regeerenden neigen om zich te stellen onder de beginselen van het heilig recht; dot Hij alleen de verbroken banden kan her stellen en den hoog opgelaaiden haat blus- schen; dat zijn geest alleen een zoodanige vernieuwing van 't maatschappelijke en so ciale leven kon tot stand brengen, waar door verhoudingen, die aanleiding geven tot botsingen als de tegenwoordige, worden uit gesloten. In dot geloof wekken wij elkander en onze mede-christenen in andere landen met ollen aandrang op olie pogingen, die tot 'n duur- zamen vrede kunnen leiden» te steunen. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken met hoorders gevuld, zoodat zelfs geen staan plaatsen meer over waren. Aan den uitgang werd den bezoekers het door Jr Pont voorgelezen manifest ^rhandigd. Bloembollenteelt in Barn-e ve 1 d Een der grootste bloemkweekers uit Zuid-Holland heeft, naar uit Barneveld aan de N. R. Ct. gemeld wordt, op de hofstede Olden-Barneveld aldaar, de voormalige be zitting van Johan van Olden-Barneveld, voor den tijd van zes jaar een groot stuk grond gehuurd, waarop het bloemkweekers bedrijf zal worden uitgeoefend. Reeds is men druk heiig hierin hyacinte-, tulpe- en narcisse- bollen te poten. Leers urn. Niet minder dan 20 H.A. bosch, hoofdzakelijk dennenhout, is reeds in de bos- schen alhier geveld en nog meer zal er onder den hamer komen. Hoevelaken. De broodbakkers alhier hebben hun afnemers laten weten, dat zij éénd ag per week, in den nacht van Woens dag op Donderdag, geen brood bakken, met het oog op de schaarschte aan brandstoffen en verlichting. Achterveld. In de Coöp. Stoomzui- velfabriek „Juliana", waaraan een maalderij verbonden is, is een groote hoeveelheid rogge, tarwe en haver (of dito meel), die daar gemalen was, of zou worden, in beslag ge nomen. Een aantal landbouwers uit die streken maakten gebruik om hun koren al daar gemalen te krijgen. Hinderwet. B. en W. brengen ter kennis, dat de N.V. Snelpersdrukkerij Patria vergunning heeft gevraagd tot het plaatsen van een electro motor van 6 p.k. ter vervanging van den gasmotor, in het perceel Kon. Wilhelmina- str. 21. Bezwaren kunnen ingebracht wor den Zaterdag 22 Sept. Onze Brandweer. De Amersf. Brandweer bestond op 31 Dec. uit 20 brandweerlieden, waarvan 2 in tijd. dienst ais brandwacht aan het politiebureau, 1 ladderchef, 2 brandmeesters en 1 adj,, 1 chef van mat., 1 commandant en 1 adj. Het personeel bestaat op een enkele uit zondering na uit personen die in de bouw- of aanverwante vakken hun hoofdbestaan vinden; bij vacatures wordt aan dezen regel gehouden, daar de bouwvakarbeiders de meest gewenschte elementen zijn voor een organisatie, gelijk hier ter stede, het midden huoden tusschen een vrijwillige en een vaste. De taak van de agenten van politie, bij event, brandalarm, bestaat in het verleenen van eerste hulp. De agenten op het hoofd bureau aanwezig zijn daartoe bij alarm im mer gereed onmiddellijk uit te rukken met het daar ge&tationneerde materiaal. Het politiecorps telt 34 agenten, 2 rechercheurs en 1 hoofdagent; steeds zijn 2 agenten aan wezig om zoo noodig uit te rukken; als zulks niet het geval is (voorm. 5—8 en 's av. 10— 12) zijn 2 tijd. brandwachten aanwezig. De voorgenomen uitbreiding van het politie corps met 8 agenten kan wellicht deze tijd. wacht doen vervallen. In de opstelling van het materiaal is een belangrijke verbetering gekomen toen het allerwege verspreide materiaal verzameld kon worden in de remise der oude Am bachtsschool. Daar is voorts een werkplaats, een magazijn, een slangendroogtoren en een klimhuis. In de remise naast het hoofdbureau van politie zijn thans opgesteldeen groote hy- drantenwagen en een kleine slangenwagen, een rijwiel, een minimax-apparaat en 2 huis- water-bluschslangen; in de Centrale Remise: een groote reservewagen, een groote hy- drantenwagen, de mechanische ladder, een volledige brandspuit voor den buitendienst, drie kleine brandkraanwagens, een brand spuit, een ladderwagen, een slangenwagen en een wagen met brandzeilen Onder den watertoren op den Bergeen volledige brandspuit (ketel); In bergplaats politiepost Soesterwegeen kleinere brandkraanwagenvoorts een brandkraanwagen in de Phoenixbrouwerij. Het aantal brandkranen bedroeg 445 op afstanden van 70 5 80 M., het aantal blind- flensen 112. In de centrale remise worden brandvrije plafonds zeer noodig geacht, daar thans een nachtelijke brand in het gebouw noodlottig kon worden voor het materiaal. De overname van'de telefoon door den Staat dreigde den eenvoud van het alarmee- ringssysteem ernstig te schaden; na onder handelingen kon het gelukkig gehandhaafd blijven. Bij brand wordt het telefoonbureau opgebeld, de beambte informeert wat voor een brand het is en brengt dan terstond de wekkerschellen van de 4 kringen in bewe ging, welke de noodige mannen oproepen, lederen Woensdagmiddag worden de 4 schelkringen beproefd. Het geheele personeel is tegen ongeluk ken verzekerd. 1916 bracht opvallend weinig brand2 uitslaande branden (hooiberg en varkens stal), 2 kleine binnenbranden en 2 schoor steenbranden. Slechts voor de eerste be hoefde de brandweer uit te rukken, de ove rige werden gebluscht door politie en eigen personeel. Een keer was er loos alarm, het aanmaken van ketelvuren was voor brand aangezien. Er werden 6 oefeningen gehouden; bij een oefening bij veronderstelden brand in het Retraitehuis op Birkhoven kon in 40 minu ten de eerste straal gegeven worden. Bij een veronderstelden brand op Laan 1914 duurde het 45 minuten voordat de groote hydranten- wagen op het terrein kwam; de druk bleek hier onvoldoende, hetgeen aanleiding gaf de druk van de waterleiding op verschillende brandkranen van het bergkwartier te meten. Geconstateerd moest worden dat de druk op de hoogere gedeelten onvoldoende is om een krachtigen brand te bestrijden en dat de afstand van vele nieuwe perceelen zoo groot is dat de brandweer eerst na geruimen tijd ter plaatse kan zijn. Derhalve zal overwogen moeten worden de aanschaffing van een auto-motorspuit. In 1912 werd deze nog niet noodig geacht met het oog op de schaarsche bebouwing van den Berg, evenwel met dien verstande dat bij event, belangrijken aan bouw de aanschaffing overwogen zou dienen te worden. Deze zou gepaard moeten gaan met een vrij ingrijpende verandering in de organisatie. In Aug. werd een onderzoek ingesteld naar den toestand der hooibergen, een 51-tal werd gepeild en van 2 de omwerking gelast. De totaaluitgaven der brandweer beliepen in 1916 4107.96 Verwarmde en verlichte Lokalen. Een vrijzinnig Rotterdamsch raadslid heeft het voorstel gedaan om dezen winter van gemeentewege verwarmde en verlichte lokalen voor de burgerij open te stellen. Hij wijst er op dat de overheid, toen zij de burgerij beperking in de voeding moest opleggen, tegelijkertijd voor andere aanvul ling zorgdetoen er geen aardappelen waren, werd rijst verkrijgbaar gesteld; nu er gevaar voor ondervoeding dreigt, worden Centrale Keukens opgericht. Eischt de con sequentie niet dat, als warmte en licht dezen winter ontbreken, ook daarin voorzien wordt? Ook voor onze gemeente verdient deze vraag overweging. Vooral 's avonds zullen heel wat burgers in groote verlegenheid geraken. Velen heb ben 's avonds na volbrachten dagarbeid, zich aan bijzondere bezigheden te wijden ter wille van studie of huishouding. Gebrek aan brandstof of licht kan daarvoor een be letsel zijn. Maar de gemeente zou uitkomst geven zoo zij op koude dagen verlichte en verwarmde lokalen openstelde, niet voor buur- en babbelpraat, doch om rustig z'n be zigheden te kunnen verrichten. Overdag hebben de mannen buitenshuis en de vrouwen binnenshuis hun arbeid. Er is dan uit den aard voor de meesten minder behoefte aan verwarming. Toch zou voor ouden van dagen zulk 'n lokaal dan 'n waar toevluchtsoord zijn. Eigenlijk hebben wij in Amersfoort reeds iets van dien aard. Wij bedoelen „Ons Huis" op de Korte Gracht. Reeds vele jaren verzat melen zich hier eenige oude gebrouwen en men mag verwachten dat het becoek dezen' winter nog veel drukker zal worden. De gemeente zou dus bijvooifceeld kinw nen beginnen dit werk van de Toynbee< vereeniging, zoo wij ons niet vergissen, ovet te nemen en er uitbreiding aan te geveit door ook de andere lokalen van het gebouw in gebruik te nemen. Het gebouw is, in het centrum der stad, zeer gunstig gelegen. Mocht blijken dat de toeloop te groot wordt, dan kunnen in andere wijken nieuwe lo kalen gezocht worden. En blijkt er weinig gebruik van gemaakt te worden, dan is tocK niet van mislukking te spreken, omdat ten slotte aan de bestemming van het gebouw niets veranderd was, doch slechts 'i\ poging om het bezoek sterk te bevorderen gefaald zou hebben. Nieuwe dienstregeling. Volgens de nieuwe dienstregeling, welke reeds Maandag 17 September ingaat, zul len dagelijks 15 treinen van Amers foort naar Amsterdam loopen en 16 in om gekeerde richting. De laatste trein uit Am sterdam vertekt om 11.22 en komt hier aan om 12.25. Bij de tegenwoordige, reeds tweemaal be perkte dienstregeling is het aantal treinen in deze richtingen resp. 28 en 27. Van de 5 sneltreinen naar het Noorden blijven er slechts 2 gehandhaafd, 's ochtends omstreeks 8 uur en 's avonds om ruim half zeven. Ook in omgekeerde richting slechts 2 sneltreinen. Voor de Belg. krijgs- gevnngenen. Ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen der theeconcerten, ten bate der Belgische krijgsgevangenen zal Woens dag 19 Sept. a.s. een concert worden ge geven in Amicitia door een symphonie- orkest, onder directie van den heer Mam- bour. Medewerking wordt verleend door de be kende zangeres Lista Léonard en den bas zanger Balon. Zwemmen. In de Amersf. Zweminrichting werd 'het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt aan J. C. H. Swaving. Zwemwedstrijd. Wij herinneren nog even aan den 2 K.M. wedstrijd, welke morgen tusschen den Kop pel en de Zweminrichting gehouden wordt. Na afloop waarvan in de Zweminrichting een demonstratie zal worden gegeven doof de Haarlemsche reddingsbrigade. Het programma van deze demonstratie is zeer uitgebreid en belooft hoog6t interes sant te worden. W a te r pol o. Van den Zondag te Amsterdam gespeel den wedstrijd R. Z. C.A. Z. en P. C. met 4—1 door de Amersfoorters gewonnen, zegt het HdbL: ,;het was een leelijk, onsympa thiek gespeelde wedstrijd, waarin veel werd gestraft voor woest spel." Arrond. Rechtbank. De arrond.-rechtbank te Utrecht deed de volgende uitspraken J. G., 52 jaar, P. H., 45 jaar, beiden kooi* man te Amersfoort, wegens diefstal van ijzer en koper van verschoten projectielen ten nadeele van den Staat, elk tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. H. E., 18 jaar, los werkman te Amers foort, wegens diefstal van stukken ijzer van verschoten projectielen, ten nadeele van den Staat, tot 7 dagen gevangenisstraf. DE GROENTENTUIN. De cultuur van bloemkool. Grond. Bloemkool groeit op het zand, zoowel als op de zwaardere gronden. Alle kool heeft veel water noodig, zoodat men op het zand het meeste succes kon verwachten, als men in tijden plant, dat de grond geen gebrek aan vocht heeft. Bemesting. Bloemkool moet van weelde groeien; zij moet dus overvloedig over plan- fenvoedsel beschikking heben. Vooral kali, 'kalk en stilcstof zijn de belangrijkste stoffen voor deze teeh. Op zandgronden, (die arm aan kali zijn), vergete men dus vooral de kali niet. Op diep losgewerkten zandgrond gaf jaar lijks een bemesting met 8 K.G. superphos- phaat, 10 K.G. Patentkali, 4 K.G. zwavel zure ammoniak en 2 K.G. chilisalpeter goede resultaten. De bloemkool kan in verschillende tijden worden gezaaid, zoodat bijna het geheele jaar door geoogst kan worden. I. De eerste zaaiïng geschiedt laatste week van September in kouden bak. Deze plantjes worden één keer verspeend en overwinterd in koude bak. (Zie verdere be handeling vorige opstel). Deze planten (weeuwen) kan men gebrui ken om in December te planten in z.g.n. een-ruiters, waaronder wortelen zijn ge zaaid. Er komen aan onder- en bovenkant van de bak 5 planten onder de'twee één- ruiters. Oogstbaar begin Mei. Tweede planting heeft plaats in koude kas en warenhuis van half Dec.Kalf Jan. Oogstbaar AprilMei. De meeste planten gebruikt men voor den vollen grond in begin Maart. Voor dien tijd worden ze sterk afgehard, door op den dag het glas er af te halen. Op zandgrond is 60 c.M. afstand voldoen-, de. Men kan ze ook in dien tijd op denzelf^ den afstand door spinazie planten. Alleen uitgeplant kunnen er twee rijen kropsla tuW Langedijker en Panner's Laten. Als soorten voor deze zaaiing komen W aanmerking Haagsche vroege, en HaagtcNpj taaie, Delftsche kortpoot, Erfurter dwerg, Vroege HoUandsche broei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3