BINNENLAND. 0chut neergeschoten. Acht van onze ma chines worden vermist. Londen, 13 Sept. (R.) Maarschalk Haig bericht. Ondanks het slechte uitzicht werd er gisteren door onze vliegtuigen nog eenig artillerie werk verricht en werden er .photographien genomen. Zoowel over dag els bij nacht werd het bombardement van vijandelijke vliegparken, ammunilie-depots en spoorwegstations voortgezet. Drie vijandelijke vliegmachines werden saiurioos tot dalen gebracht. B" e r 1 ij n, 13 Sept. ((\V. B.) Bericht van het groote hoofdkwartier. Front piins Leopold. Ten zuiden van den sti ïofwpg Riga—Wenden weken onze cava- lerieposten voor een sterke Russische troep, over Moritzberg en Neukirpen. Ten N.-W. van Boronowitsji, ten O. van Tomopol en aan den Zbrutsch levendig vuur en schermutselingen van verkennings patrouilles. Tusschen de Dnjestr en de Zwa-.te Zee geen gevechtsactie van betee- keris Weenen, 13 Sept. (W. B.) Offi- cieel. In de Boekowina en aan de Zbrucz levendig vijandelijk artillerievuur en pa trouille-bedrijvigheid. Weenen, 13 Sept. (W. B.) Offi cieel. Het zware vijandelijke geschutvuur tegen onze stellingen op de Monte San Ga- briele en ten O. van Görz duurt voort. Bij de zuivering onzer loopgraven op de N.W. helling van de Monte San Gabrïele werden uit de verbitterde gevechten sedert gisteren 23 officieren en 525 man als gevangenen binnengebracht en werden 12 machinege weren buitgemaakt. Tegen Podlesce werden sterke patrouille-aanvallen afgewezen. In Ti- rol en Karinthie beletten heftig onweer, regens en sneeuwstormen alle gevechts- actie. Rome, 13 Sept. (Stefani). Offici eel. Ten N.O. van Görz heeft de vijand gisteren de afdeelingen, die hij daar onlangs had samengebracht, in den strijd geworpen en met de grootste verbittering met man en macht opnieuw ons van den Monte San Ga- briele trachten te dringen. Zijn woedende aanvallen konden eenige voorposten over weldigen, maar stuitten tegen onze voor naamste linie, welke taai verdedigd door de dappere troepen van de elfde divisie, on wrikbaar bleef. Op het Trentino-front zijn in gevechten van voorposten vijandelijke patrouilles op de vlucht gejaagd. Een vijandelijk vliegtuig, door ons afweer- vuur geraakt, stortte neer in den omtrek van Duino. Konstantinopel, 12 Sept. (Ag. Milli). Aan de Tigris verrichtte de vijand verkenningen met vier eskadrons cavalerie en twee gepantserde auto's. Aan de Diala volvoerde de vijandelijke cavalerie eenzelf de operatie tegen Deliabas. Aan het Kaukazische front was de werk zaamheid van patrouilles en verkenners des vijands minder levendig. Aan het Sinai-front werd een vijandelijk vlieger door ons geschutvuur gedwongen om achter het eigen front te landen. B e r l ij n, 1 3 S e p t. (W. B.) Officieel. Een onzer onderzeebooten, gecommandeerd door kapitein-luitenant ter zee Gerlach, •bracht onlangs in den Atlantischen Oceaan acht stoom- en twee zeilschepen met 31.000 bruto registertonnen inhoud tot zinken. Daaronder waren het bewapende Engelsohe stoomschip Vilodia van 5689 tonnen, gela den met landbouwmachines en voedingsmid delen voor Engeland, Heatherside van 2767 ton met kolen voor Malta, Papmion van 4066 ton met haver en staal voor Bordeaux, Treloske van 3071 ton, waarschijnlijk met een lading schietvoorraad, het gewapende Engelsche hulptTansportschip Elswick Lodge met 5700 ton mais voor Engeland, het Ita- taansche gewapende stoomschip Asti van 5300 ton met kolen voor Italië, de Portu- geesche stoomschepen Ovar en Casablanca, •ieder 1650 ton, met steenkool voor Portugal, henevens een stoomschip met 6000 ton mais voor Engeland. Weenen, 13 Sept. (Corr.-bur.) Naar 'de Wiener Rundschau meldt, zal het ant woord van de Centrale mogendheden op het vredesvoorstel van den Paus de volgende week worden gepubliceerd. Tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zou over het tijdstip en over den inhoud van het antwoord volkomen overeenstemming ver kregen zijn. Naar in goed ingelichte kringen verluidt, is de nota in een zeer tegemoet ko menden en vriendschappelijken toon gesteld en spreekt ze de warmste erkentelijkheid uit jegens den paus, die met zijn optreden slechts het welzijn en het geluk van de ge- heele menschheïd op. het oog gehad heeft. Het antwoord der centrale mogendheden legt den nadruk op hunne principïeele bereid willigheid tot een duurzamen vrede, die de rechten van alle staten en volken beschermt, terwijl ze zich grondig bezig houdt met spe ciale voorstellen in de Pauselijke nota. De werkelijke inhoud van het antwoord za! op den dag der overhandiging, de tekst een week later officieel openbaar gemaakt worden. B e r 1 ij n, 13 Sept. (W. B.) Hindenburg heelt in zijn antwoord op de verklaring van de Kamer van Koophandel te Lübeck er op ge wezen,, dat de geheele wereld thans weet, hoe de Duitsche keizer voor het be houd van den vrede heeft gearbeid. Het Duitsche volk staat vaster en eensgezinder 'dan ooit rondom den keizerlijken leider ge- tch iard. Stockholm, 13 Sept. (W. B.) De ochtendbladen van gisteren staan vol En gelsche en Amerikaansche persstemmen over de aangelegenheid te Buenos Ayres. Qver deze persstejpmen, die door hun drei genden toon ongetwijfeld opwindend wer ken, laten verscheidene bladen zich op kalme wijze uit Stockhoims Dagblad schrijft o.a. onder het opschrift: „Het roffelvuur der Entencspers", dat de opruiende artikelen op een gemis aan een volkenrechtelijk-psycho- logischen blik wijzen, daar zij van het stand punt uitgaan, dat krasse woorden in dagbla den een paniek-stemming in Zweden kun nen veroorzaken. Zweden's regeering en volk zijn thans, evenals vroeger, eensge zind ten opzichte eener loyale ónzijdig- heidspolitiek naar alle zijden. Zij kunnen eerlijk alle bedoelingen om dezen weg te verlaten loochenen. Het roffelvuur van cou rantenredacties te Londen en New-York heeft, indien dit Zweden van zijn neutrali teit zou willen afbrengen, zijn uitwerking ie eenemale gemist. Hetgeen men in Ar gentinië bereikt, is een andere zaak en heeft voor Zweden slechts een secondair belang. Svenska Dagbladet en Dagens Nyheter uiten zich in denzelfden zin. P a r ij s, 13 Sept. (Havas). Pichon zegt in het Petit Journal, dat de verklaring der Zweedsche regeering niet als ernstig kan worden beschouwd. Door op zich te nemen het overseinen van geheime telegrammen heeft Zweden de oorlogvoerende mogend heden in staat gesteld den oorlog voort te zetten met middelen, die een schending zijn van het volkenrecht. Het Zweedsche volk, dat niet met zijn re geerders moet worden vereenzelvigd, is even diep onder den indruk van het ge beurde als net Amerikaansche. Dit kan zwaar wegen op de toekomst van den voor- naamsten Skandinavischen staat. Ook de andere bladen zijn van oordeel, dat de Zweedsche verklaring waardeloos is. Boedapest, 13 Sept. (Corr.-bur.) In de heden gehouden zitting van het Huis van Afgevaardigden ontvouwde minister-presi- dent Wekerle het program der nieuw ge vormde regeering en verklaarde dat hij met name ten aanzien van het kiesrecht dezelfde grondbeginselen aanhing als zijn onmiddel lijke voorganger. Mocht het onmogelijk zijn in het bestaande Huis van Afgevaardigden een kiesrecht-hervorming tot stand te bren gen, dan zal de regeering deze kwestie aan het oordeel der natie onderwerpen en nieu we verkiezingen gelasten. De minister-presi dent besprak vervolgens grondig de hervor mingen, welke in verschillende organen der regeering waren aan te brengen en zeide daarop: Wat onze buitenlandsche politiek aangaat, moet ik releveeren dat deze op de grondslagen welke tegenover dit geëerde huis herhaaldelijk zijn uiteengezet, in de nuances zelf onveranderd blijven, zoodat ik mij volkomen overeenstemming met den minister van buitenlandsche zaken niet al leen wat de richting en de grondbeginselen, doch ook wat den aard en wijze van toepassing ervan speciaal op den voorgrond kan stellen. Trouw en aanhankelijkheid aan onze bondgenooten, benevens een overeen stemmend optreden met hen in alles, zijn de grondpilaren van deze politiek, welke ons in den ons opgedrongen verdedigingsoorlog niet alleen in gemeenschappelijke gevech ten, doch ook in zijn einddoel vereent bij het sluiten van een eervollen en duurzamen vre de. Wij waren de eerste die, aan de neigin gen van Zijne Majesteit getrouw, in overeen stemming met het aan ons verbonden Duit sche rijk niet alleen onzen wensch, doch ook onze bereidwilligheid tot het sluiten van zulk een vrede te kennen gaven. Deze bereidwil ligheid werd plechtig bevestigd door de in overeenstemming met de Duitsche regeering uitgevaardigde vredesresolutie in den Duit- schen Rijksdag, zoowel door de op 17 Juli gepubliceerde officieele verklaring van on zen minister van buitenlandsche zaken. In groote^rekken gaven wij z^lfs de voorwaar den aan van een vergelijk door te verklaren dat onze verdedigingsoorlog geenszins ver overingen op het oog heeft, dat wij den eco- nomïschen oorlog der volkeren eveneens af keuren, dat wij streven naar een eervollen vrede, die onze belangen niet schaadt en dat wij zelfs "om een herhaling van den oorlog te vermijden, ook dit voor gewenscht hou den, dot in de plaats van het ruwe wapen geweld in het verkeer der volken het moreele rijk van het recht zal treden. Ook onlangs namen wij met dankbaarheid en bereidwil ligheid eveneens van de hierop doelende vredesvoorwaarden van den Heiligen Vader kennis. Onze vèr-strekkende bereidwilligheid kan, zooals vanzelf spreekt, slechts dam-tot het doel leiden, wanneer ze ook-in den kring onzer vijanden de gewenschte waardeering ontmoet. Zonder dit laatste zullen wij in het bc-wustzijn onzer kracht en van den niet weg te praten militairen toestand met een besl'st- heid, welke ook door de jongste krijgssuc- cessen onzer troepen nog versterkt is, den strijd tot het uiterste voortzetten, opdat wij voor de oekomst niet alleen onze bestaans- belangen, doch ook de zegeningen van een duurzamen vrede en een wederzijdsch be grijpen waarborgen. Boedapest, 13 Sept. (W. BIn den loop van zijn programrede verklaarde minis ter-president Wekerle het volgende over de ecenomische kwesties: Behalve in de met Oostenrijk af te sluiten overeenkomst en de onderhandelingen, welke tot een bijna geheel voorbereid ver gelijk hebben geleid, met Duitschland, waar mede wij de meeste economische en finan- cieele* betrekkingen onderhouden, bestaat onze gewichtige en dringende taak hierin dat wij de waardevermindering van ons geld stuiten. Het lijdelijke karakter van onzen bui- tenlandschen handel en de gevuldheid van onze beurs zijn de oorzaken van deze ver slechtering. Wij hebben alle mogelijke maat regelen om verdere waardevermindering van de buitenlandsche valuta te voorkomen reeds ter hand genomen en wanneer ik aan den overvloed der nog onontgonnen schat ten van ons vaderland denk, durf ik hopen dat wij bij de groote afrekening van werke lijke waarden dit doel zullen bereiken. Minister Wekerle bestreed verder de in Oostenrijk aan den dag gekomen kuiperijen tegen het dualisme en zeide: Ofschoon het in de gedachtensfeer van Zijne Majesteit is uitgesloten om welke verandering ook in den dualistischen vorm der monarchie te veroor loven (bijval van rechts en links) heb ik door zijn allergenadigst vertrouwen de uit drukkelijke verzekering verkregen, dat de in Oostenrijk aan de orde zijnde nationale en autonomistische kwesties op "de integriteit van het gebied der Hongaarsche Heilige Kroop, noch onmiddellijk, noch middellijk invloed kunnen hebben. (Levendige bijval). Daarop verklaarde dë leider der oppositie dat hij het volkomen eens was met de ver klaring van den minister-president, vooral wat betreft de buitenlandsche politiek. Wat de kiesrecht-hervorming betreft, persisteert hij echter bij zijn vroeger standpunt. Vervolgens gaven de vertegenwoordigers der verschillende fracties hunne instemming met de mededeelingen van den minister president (e kennen. Par ij s, 13 Sept. (Havas). Het minis terie is officieel als volgt samengesteld Premier en minister van ooflog Painlevé, justitie Petit, buitenlandsche zaken Rrbot, binnenlandsche zaken Steeg, marine Chau- ment, bewapening Louchowi, financiën Klotz, koloniën René Besnard, openbare werken Claveille, onderwijs Daniel Vincent, crbeid Renard, handel Clementul, landbouw David, levensmiddelenvoorziening Maurice Long, missies in het buitenland Franklin Bouillon. Staatssecretarissen, leden van het oorlogscomité, Barthou, Leon Bourgeois, Doumer en Jean Dupuy. P a r ij s 13 Sept. (Havas^ De bladen heeten het nieuwe kabinet-Painlevé in vrij goeden zin welkom. De Petit Parisien schrijft: Painlevé heeft aan den wensch der natie gehoor ge geven door een waren oorlogsraad in het leven te roepen, welke behalve de mi nisters voor de nationale verdediging en die van buitenlandsche zaken ook vier ministers zonder portefeuille bevat, benevens de staf chefs van oorlog en van marine, die nu van alle andere zorgen bevrijd zijn en zich zul len kunnen wijden aan de behandeling der vraagstukken van militairen en diplomatieken aard. Painlevé heeft eveneens den wensch vervuld van degenen, die zich bezig willen houden met de vraagstukken van né den oorlog, door het stichten van een economische commissie onder voorzitterschap van Doumer. De Excelsior zegt: Frankrijk zal met voldoening vernemen, dat het kabinet-Pain levé definitief gevormd is en geleid wordt door een jong, werkzaam man van hooge moreele waarde, die het vertrouwen van land en leger geniet en alle waarborgen biedt welke het oorlogvoerende Frankrijk moet eischen. De aanwezigheid van hooggeplaat ste personen, die den oorlogsraad vormen, is een gelukkig voorteeken van den krachti- gen stoot dien het nieuwe kabinet aan de oorlogvoering zal geven. De H u m a n i t betreurt het dat Painlevé zijn kabinet vormde volgens de traditioneele gewoonte, maar in overeenstemming met de aangenomen motie zal de socialistische frac tie niet met haar stemmen pingelen, als de medewerkers van Painlevé door hun daden bewijzen dat zij mannen van vurige werk kracht zijn, en als het land spoedig den geest van vastberadenheid zal gevoelen, welke hen bezielt. In zijn verklaring gewaagt Painlevé-van de moeite welke hij deed om een kabinet van nationale eenheid te formeeren en geeft hij zijn spijt te kennen, dat de socialisten ge meend hebben, niet met hem te moeten samenwerken. Hij hoopt echter dat zij het kabinet hun yerlrouwen zullen schenken en het hun moreelen steun zullen verleenen. Het kabinet zal alsdan nuttig voor de zaak der nationale verdediging werkzaam kunnen zijn. Londen, 13 Sept. (R.) Officieel. De invoer over Augustus bedroeg 100,567,416 24,475,977 méér dan in Aug. 1916; de uitvoer bedroeg 49,803,715 2,083,392 méér dan in 1916). Rome, 13 Sept. (Stefani). De minister raad heeft in twee zittingen over de hoofd lijnen der algemeene politiek beraadslaagd. Het einde daarvan was, dat hij zich eenstem mig met die hoofdlijnen vereenigde, welke beantwoorden aan de eischen des lands van het oogenblik. Men heeft eveneens over de levensmiddelenpolitiek en een hervorming daarvan beraadslaagd. Peters burg, 12 Sept. (R.) De voor- loopige regeering benoemde Kerensky tot opperbevelhebber en Alexieff tot chef van den staf. Petersburg, 13 Sept. (R.) De bladen melden, dat Kornilof zijn overgave op be paalde voorwaarden heeft aangeboden. De regeering eïscht een onvoorwaardelijke over gave. Petersburg, 13 Sept. (R) De diplo matieke vertegenwoordigers der "geallieerde mogendheden hebben doen*bekend maken, dat ze hun bemiddeling aanbieden, teneinde bloedvergieten te voorkomen. Petersburg, 13 Sept. (R.) De minis ter van Arbeid verklaarde, dat Kornilof's avontuur definitief is mishikt en dat diens hoofdkwartier zich heeft overgegeven. Stockholm, 13 Sept. (W. B.) Svenska Dagbladet meldt, dat Kerenski zich aan het hoofd zijner Petersburgsche troepen heeft gesteld en Kornilof tegemoet is getrokken. Men verwacht voor Woensdag een treffen tusschen de beide legers, buiten de hoofd stad. B e r l ij n1 5 S e p t. (K. N.). »Naa: de Lokalanzeiger uit Stockholm verneem*, be schrijft de correspondent van een Finsch blad den toestand in de hoofdstad van Rus land tijdens de binnenlandsche crisis als volgt „De ontstemming neemt buitengewoon sterk toe. Het verlangen naar een krachti- gen leider wordt elk uur sterker. Op straat en in de electrische trams hoort men telkens openlijk den wensch uiten, dat er iemand zal komen, onverschillig wie, om orde te scheppen. Onder dergelijke omstandighe den spreekt het van zelf, dat een stroom van geruchten de ronde doet. Langen tijd geloofde men, dat de regeering naar rechts zou zwenken, totdat de proclamatie van Kerensky bewezen heeft, dat hij hard tegen- overh ard stelde. Tot dusver wordt slechts het aftreden van den minister van marine Lebedew en van den minister van handel Sanuitsch bevestigd. Beiden zagen in, dat zij den toestand niet meester konden wor den. Bovendien heeft de minister van jus titie Zarudeti zijn ontslag ingediend, omdat hij het strenge optreden van Kerensky tegenover de grootvorst afkeurt. Van 4 tot 8 September liep het hordnekkige gerucht van het aanstaande aftreden van Kerensky. Het bericht, dat het daartoe zou komen, werd door de Engelsche ambassade in de retrosse gelanceerd. Al zijn de Engelsche wenschen niet in vervulling gegaan, moet Kerensky, volgens de meening van genoemden cor respondent, in elk geval den invloed daar van gemerkt hebben. Men is van meening, dat Kerensky thans zijn geslotenheid, die hij aanvankelijk betrachtte, mist. Ook deze correspondent meldde vervol gens, hoe de positie van Kerensky door de vijandelijkheid van de Bolchewiki buitenge woon moeilijk gemaakt wordt. Stockholm, 1 3 S e p t. (W. B.) De Birsjewfa Wjedomosti maakt mel ding van een gesprek, dat Kerenski gehad heeft met den vroegeren opperprocurator Lwof. Prins Lwof zei dat Kornilof in verband met den dreigenden toestand niet langer de verwarring kon aanzien. De toestand kon, naar hij meende, alleen door een militaire dictatuur gered worden. Daarom vorderde hij het burgerlijk en militair gezag voor zich op; de voorloopige regeering zou moeten weggaan en hij zou een nieuwe voorloopige regeering vormen. Lwof voegde hieraan toe, dat in het nieu we ministerie Kerenski minister van justitie, Sawinkof van oorlog zou worden. Indien de voorloopige regeering weigerde zich naar de eischen te schikken, zou Kornilof tégen Pe tersburg oprukken en de regeering gevangen zetten. Lwof verklaarde, dat hij het weigerend antwoord van Kerenski naar het hoofdkwar tier zou brengen. Kerenski echter antwoord de, dat dit niet mogelijk was, daar hij van plan was Lwof in hechtenis te laten nemen. Washington, 13 Sept. (Havas). De senaat .heeft met 69 tegen 4 stemmen de wet op de oorlogswinstbelasting aangeno men, welke een bedrag van 2 milliard 470 millioen dollar zal opbrengen. New-York, 13 Sept. (R.) De meelfa brieken te Minneapolis hebben den arbeid stopgezet tengevolge van gebrek aan tarwe; dit is de eerste maal dat de meelmolens sluiten tijdens den oogsttijd. Verspreide Berlohteti. Sjanghai, 12 Sept. (R.). Wegens overstroomingen zijn in Sjihli drie millioen menschen dakloos. Het aantal verdronkenen kan niet bij benadering worden vastgesteld. Er is ook groote verwoesting door de over stroomingen aangericht in de provincies Henan, Hupeh -en Hunan. De nitctrahkin? „spiegelgevecht". De oorsprong van den vooral in den strijd van politieke redevoeringen en telegramwis selingen vaak gebruikten term „spiegelge vechten" zal wel niet algemeen bekend zijn. Het woord is afkomstig uit den tijd van de eerste natuurkundige proeven met dubbel- oogig zien, waarmee in de 16e eeuw Porta en in het^ begin van de 17e eeuw Magini zich bezig hielden. Hierbij speelde de ken nis van het door een hollen spiegel ontwor pen z.g. reëele beeld een bijzondere rol. Men gebruikte voor deze proefnemingen een degen of dolk, daar het bij deze voorwerpen bijzonder goed gelukte spiegelbeeld en ob ject te laten samenvallen. Het kunststuk werd daarna voortdurend herhaald en reeds in 1644 deelt de Jezuiet Kirchner mee, dat het onder den naam „spiegelgevecht" in de taal gekomen is, In den loop der tijden heeft die uitdrukking de beteekenis gekregen, waarmee ze nog tegenwoordig gebezigd wordt. Papiercn-kleedin^. Weet ge wat het allernieuwst is op mode gebied? Kleeren uit papier. Nog komen ze slechts sporadisch voor, maar over eenigen tijd, als de Duitsche industrie, die al zooveel wat vroeger onmogelijk scheen, tot stand heeft gebracht, geheel en al op de hoogte is van de fabricage, zullen onze oostelijke na buren, groot en klein, arm en rijk, in papie ren hemden en papieren bovenkleeding het einde van den oorlog verbeiden. Het „Berliner Tageblatt" weet te berichten dat de papierweefsels die linnen, wol en ka toen moeten vervangen, ook „bezugschein- pflichtig" worden. De kans op het aanschaf fen van een uitgebreide papieren garderobe is dus bij voorbaat reeds verkeken, maar desniettegenstaande zal er toch heel wat van het nieuwe goedje in den handel gebracht worden. Men spreekt van papieren tafellakens, die de hotels en restaurants, nu het voorschrift werd uitgevaardigd om geen tafelkleeden en servetten meer te gebruiken, zeker dankbaar auiien aanvaarden Wij lezen van papieren „Bettwasche", vai\ papieren handdoeken die aan goedkoope ongebleekte katoen doen denken en zeer goed gev.asschen kunnen worden. Tegen zeepwater van ongeveer 45 graden Celsius bleken ze bestand te zijn, maar ze mogen niet vooraf „in de week" gezet wdr« den en het „uitkoken" van een dergelijke wasch is natuurlijk geheel en al uit den booze Dat men het nieuwe weefsel wil gebruiken voor binnenvoering in mantels en jassen, zal niemand verwonderen, die uit ervaring weet hoe heerlijk warm papieren dekens zijn. Meer verbazing wekt waarschijnlijk de mede* deeling, dat een wit papierweefsel, den in druk van „shirting" wekkend, reeds thans in Duitschland voor het vervaardigen van doodskleeren wordt gebruikt. Voor monteurpakken, arbeiderskielen, schorten en andere werkkleeren heeft men reeds een sterk donkerblauw weefsel. Ook werden donkerblauwe, aan twee kanten met witte sjreepen of stipjes bedrukt materiaal voor vrouwenkleeding vervaardigd. En wie zou denken, dat een bordeauxroode kinder- schort eveneens slechts uit papier bestond Voorloopig zal het papierweefsel wel irs hoofdzaak voor beroepskleeding gebruikt worden. Bij het vervaardigen van hemden en andere lijfgoederen stuit men vooralsnog op het bezwaar, dat de stijfheid van het ma teriaal de huid schaaft, maar de techniek zoekt naar middelen om ook soepele, zachte weefsels uit papier te vervaardigen en gezien hetgeen reeds werd bereikt kan men gerust voorspellen, dat ook dit zal gelukken. Volgens de deskundigen staat het reeds vast dat op 't eind van het jaar een goed soort papierlinnen in den handel kan worden gebracht, dat -hoofdzakelijk voor waschbare kleeren dienst moet doen. Dan krijgen we dus jongensblouses en sporthemden uit pa pier. Heerenpantalons, zoowel donker ala lichtgestreept, die, naar n\en verzekert wa terdicht zijn, liggen gereed om aanstonds de tot dusver gebruikelijke beenbekleeding' te vervangen. Voor de lente worden geheele pakken uit papier aangekondigd en als 't eenmaal zoover is, zullen papieren dames rokken en luchtige papieren blousjes ook wel niet lang meer op zich laten wachten. „Hbld." De Russische kloosters. De Voorloopige Russische Regeering heeft dezer dagen eene statistiek gepubli ceerd omtrent den rijkdom der kloosters. In deze statistiek zijn de volgende getallen van belang. Rusland telt ongeveer honderd duizend monniken. Deze monniken bewonen zes honderd en vijftig kloosters. De gezamenlijke eigendom dezer kloosters wprdt geschat op twee hon derd millioen roebel. Zes dezer kloosters bezitten ieder aan land tien duizend bunder. Zeven hebben tusschen de tien en vijf dui zend bunder ieder, twaalf tusschen vijf en drie, negen en vijftig tusschen de drie dui zend en duizend, vier en negentig ieder on geveer duizend en vier honderd hebben 500 bunder, of daaronder. Bovendien bezitten de meeste kloosters in de groote Russische ste den hotels, winkels en huurhuizen. Het klooster Alekander Njefski bezit bijvoor beeld te PetrogTad meer dan dertig huurhui- zen, veertig winkels, enzoovoort. Te Mos kou bezitten de kloosters honderd zes en veertig huurhuizen en twee en dertig hotels. Het merkwaardigste in dit verband lijkt de geringe rijkdom der kloosters als aangege ven: slechts twee duizend roebels per mon nik! Ook bewijst deze statistiek wel de ge ringe waarde van den grond in Rusland. Het enkele grondbezit der dertien grootste kloosters toch zo>«i! in Nederland a! 200.090 000 ,o( i v Sfaten-Generaal. Schriftelijk beant oorde vragen Vragen van den heer Van B create ij n om trent het instellen van een onderzoek naar be weerde onregelmatigheden bij het uitvoeren der maatregelen betreffende den export van pluim vee, wild en eieren door de Pluimvee- er. Eicren- vereeniging (ingezonden 1 September T9I7). Heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel termen gevonden naar aanleiding van loopende geruchten omtrent ernstige onregel matigheden bij het uitvoeren der maatregelen betreffende den export van pluimvee, wild en eieren door de Pluimvee- en Eiervereeniging, een onderzoek daaromtrent in te stellen? Zoo ja, is de Minister dan bereid de resultaten daarvan mede te deelen? Zoo neen, is de Minister niet van oordeel dat er alsnog een onderzoek daaromtrent dient plaats te vinden, hetzij door een Commissie van Enquête, hetzij in overleg met den minister van Justitie door de rechterlijke autoriteiten? Antwoord van den heer Posthumo, minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel. (Inge zonden 11 September 1917). lo. Naar aanleiding van loopende geruchten omtrent ernstige onregelmatigheden bij het uit voeren der maarregelen betreffende den export van pluimvee, wild en eieren door de Pluimvee- en Eiervereeniging, wordt door mij een onder zoek ingesteld. 2o. Ik ben bereid te zijner tijd de uitkomsten daarvan mede te deelen. 3o. In verband met het vorenstaande is de be antwoording van deze v^aag onnoodig. Beriefete*. De Staatscourant van 13 Sep tember bevat o. a. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot burgemeester van s-Her- togenbosch mr. F. J. Lanschot, griffier vsn het kantongerecht te 's-Hertogenbosch. eervol ontheven van het bevel over de „Brinio" en de „Tyr", de luitenants ter zee le klasse C. A. Brugman en N. Maas en ziin geplaatst aan boord van het wachtschip Wh- leffksoord, laatstgenoemde als eerste officier;

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2