BINNENLAND. KOLONIËN. aan een niet-officieel, niet-bindênd toetsen, of het niet tijd was met den oorlog op te houden. Het Engelsche aanbod is ook als 'ïoodanig op te vatten. Zulke dingen moet 'men in «die kalmte als een begeleidend ver- •chiinsel van den oorlog opvatten, totdat de iweg voor onderhandelingen gebaand is. Of ide Paus en rijn echo dien weg zullen banen, Icann iemand zeggen. De één is sceptisch, ide ander optimistisch. Als een Centrum politicus nu toevallig optimistisch is, dan is net zonder meer duidelijk, dat dit verband houdt met de jongste pogingen van neutrale ■ijde om tot vrede te geraken. Principieel (toet vastDe vijand, die niet meer op mili- toire overwinningen hoopt én maar zeer voorwaardelijk aan de hulp van Amerika gelooft, ral te eerder bereid rijn over den Vrede te onderhandelen, naarmate hij min der teekenen van oneenigheid in Duitsch- Jand waarneemt. De Entente rekent nog op Onze oneenigheid. Met Hindenburg moeten wij zeggenLaten wij opnieuw den Gods vrede sluiten." Berlijn, 17 Sept. (W. B.) Officieel. Legergroep prins Rupprecht. Het heldere weer oefende een gunstigen invloed uit op ide gevechtswerkzaamheid. In Vlaanderen groeide de geschutslrijd aan de kust en in enkele sectoren tusschen het Houthulsterbosch en Lys verscheidene malen tot hevig trommelvuur aan. Engel- •che infanterie-aanvallen volgden niet, het kwam slechts tot plaatselijke gevechten van vooruitgeschoven afdeelingen waarbij ge vangenen in onze handen bleven. Ten N.-O. van Atrecht stietten 's nacht» Sterke vijandelijke verkenningsafdeelingen op onze linies, vanwaar ze door tegenaan vallen verdreven werden. Ook bij St. Quentin bereidde de vijand met vuurovervallen aanvallen zijner verken ners voor, die overal werden afgeslagen- Legergroep kroonprins. Langs de Aisne, voornamelijk ten N.-O. van Soissons, ven- -der in Champagne en voor Verdun toene mende artillerie bedrijvigheid van dikwijls sterke werking. In verschillende verken ningsgevechten verloren de Franschen ge vangenen. Uit vijandelijke vliegtuigeskaders, die gisteren tweemaal Colmar aanvielen, wer den twee vliegtuigen door een onzer Jacht vliegtuigen neergeschoten. Bovendien ver loor de vijand 16 vliegtuigen. De le luite nant Barthold bracht op 15 September 2 vliegmachines, le luitenant Schleich, de beide laatste dogen 3 vliegmachines ten val. B e r 1 ij n, 17 Sept. (W. B.) Officieel avondbericht. Alleen in Vlaanderen was de geschutwerkzaamheid krachtiger. Parijs, 17 Sept. (Havas.) Officieel. De nacht heeft zich door tamelijk leven dig geschutvuur onderscheiden, vooral in de streek der Froidmont-hoeve, bewesten Craonne en in het vak .van Massiges. Na een vinnig bombardement hebben de Duitschers den aanval op de Fransche stel lingen van het bosch van Aprémont laten schieten. Eenige Duitsche afdeelingen, die voet hadden kunnen krijgen in vooruitge schoven schansen van de Fransche, werden daaruit geworpen. Na een heet gevecht is de Fransche linie in den ouden toestand hersteld. In de Vogezen is een Duitsche overval op Fransche posten in het vuur der Fran schen misgeloopen P a r ij s, 17 Sept. (R.) Officieel avond- bericht. Op den rechteroever van de Maas is de beschieting krachtig geweest, in het bizonder benoorden het Caurièresbosch en heuvel 344. Londen, 17 Sept. (R.) Bericht van maarschalk Haig: Succesvolle aanvallen wer den gedaan ten oosten van Epchy en ten Z.O. van GavreHe. Verscheidene gevange nen werden gemaakt en twee machinegewe ren vermeeslerd; vele vijanden werden ge dood en onderstanden vernield. Londen, 17 Sept. (R.). Bericht van maarschalk Haig. In den afgeloopen nacht werden door Engelsche en Schofsche regimenten ge slaagde raids ondernomen op de Duitsche stellingen ten Oosten van Epeky in den omtrek van den spoorweg AtrechtDouai en ten Zuid-Oosten van Cavreüe. Er wer den verscheidene gevangenen gemaakt en twee machinegeweren door ons veroverd, vele vijanden gedood, schuilholen, loopgra ven en opslagplaatsen door middel van ont plofbare stoffen vernietigd. De vijandelijke artillerie toonde geduren de den nacht eenige bedrijvigheid ten Oos ten van yperen. P a r ij s, 17 Sept. (R.) Officieel. Wij hebben 15 ton bommen geworpen op Stutt gart, militaire inrichtingen Colmar, Logel- bach, bezuiden Metz, Diedenhofen, Ueckin gen en Saarburg. i.onden, 17 Sept. (R.) De admiraliteit meldt, dat marinevliegtuigen op 15 dezer een aanval hebben gedaan op de vijandelijke scheepvaart tusschen Ostende en Blanken- bergh. Een groote torpedojager werd mid scheeps getroffen en een vermoedelijk. Ver der werden twee trawlers tot zinken gebracht onden, 17 Sept. (R.) De admiraliteit meldt B j een laat ondernomen patrouifietocht werd een onzer hydroplanes aangevallen door twee watervliegtuigen, die toen door onze escorteerende vliegtuigen in gevecht betrokken werden. Een dezer watervliegtui gen is brandend neergeschoten; het andere k verjaagd in de richting van eenige vijan delijke torpedojagers. Gisermorgen viel een onzer patrouilles een vijandelijk vliegtuig- Oskader aan; een, waarschijnlijk twee machi nes rijn door ons vernield. B e r I ij n, 1 7 Sept. (W. B.) Officieel. Geen gebeurtenissen van belang. Petersburg, 16 Sept. (P. T. A.) In den nacht van 13 dezer vielen de Turken onze afdeelingen ar die hunne stellingen hadden ingenomen op den bergkam langs de Turksch-Perzische grens, nabij de ber gen Shinaresh en Bubaresh, op omstreeks 50 wersten van Revandoeza. Ondanks den tegenstand onzer compagniën verdreven de Turken ons van de door dezen bergketen gevormde linie. ï'eenen, 17 Sept. (Korr Bur.) Offi cieel. Aan de Isonzo gisteren den geheelen dag aanhoudend levendig artillerievuur. Na het invallen der duisternis ging de vijand ten Z. van Podlesce driemaal vergeefs tot den aanval over. Op de noordelijke helling van den Monte San Gabriele brachten honved-afdeelingen van een inval in de vijandelijke loopgraven gevangenen en een machinegeweer mee. Weenen, 17 Sept. (Korr. bur.) Staf- bericht. Aan de Isonzo overdag op ver scheidene punten levendige artillerie-ge vechten. Na het invallen der duisternis deed de vijand ten zuiden van Podlesce driemaal zonder succes een aanval. Op de noord westelijke helling van de Monte San Ga briele hebben Herwedlaldeelingen, die bij een aanval de vijandelijke loopgraven wa ren binnengedrongen, gevangenen ge maakt en machinegeweren veroverd. Rome, 17 Sept. (Stefani). Aan het Trentino-lront poogden vijandelijke afdee- "lingen de voorgeschoven posten der Italia nen in het Judtcaria-dal te naderen, maar zij werden door infanterievuur verdreven In Karinthië werd de toenemende artille rie-actie van den vijand door die der Italia nen aan den Boven-But en In het Fella-dal krachtig beantwoord. Op het Bainsizza-plateau poogde de vijand ln den nacht op 16 Sept. door vier opeen volgende tegenaanvallen opnieuw het ter rein, dat hij den vorigen dag verloren had, te heroveren, hij werd echter teruggedre ven door onze dappere troepen, die daarbij 73 gevangenen maakten, onder wie twee officieren. Konstantinopel, 16 Sept. (Ag. Willi). Ten Oosten van Suleimanie had een ontmoeting plaats op het Garanfront met verkenningsdetaohementen des vijands. Ten Oosten van Evendus wierpen onze troepen, hun in. ons vorig communiqué vermeld suc ces uitbreidende, den vijand uit zijne stellin gen ten N.O. van Baba Kerwazayat, daarbij 28 gevangenen makenden en twee mitrail leurs benevens oorlogsmateriaal vermeeste- rende. Op het Kaukazusfront trachtte ten Zuiden van het Wan-meer een vijandelijke com pagnie bij verrassing onze posten te over vallen, doch ze werd afgeslagen. Op een ander punt viel een vijandelijk detachement, dat was samengesteld uit een bataljon infanterie, een eskadron cavalerie en twee mitrailleurs onze stellingen aan. Hij slaagde er in onze posten terug te werpen tot onze eerste linie, doch werd door onze tegenaanvallen weer verdreven. Aan het Sinaifront onderhield ons ge schut een krachtig vuur tegen de Engel- schen, die een "schans ten Zuiden van Garza bezetten. B e r I ij n, 1 7 S e p t. (W. B.) O f f i c i e e 1. In den Atlantischen Oceaan, de goll van Bis- caje en in de Noordzee werden door onze duikbooten opnieuw vier stoomschepen, met 23.000 bruto-registertonnen inhoud, tot zin ken gebracht. Daaronder bevondên zich het gewapende Engelsche stoomschip Malda, 7884 ton, de Roanoke, 3755 ton, met stuk goederen, een duikbootva! in den vorm van een driemastschoener, die met twee kanon nen was bewapend en onder Zweedsche vlag voer. Van het stoomschip Raonoke werd de kapitein gevangen genomen. Londen, 17 Sept. (R). In een tele gram van lord Northcliffe uit New-York aan de „Daily Mail" verklaart deze, dat na nau welijks 5 maanden voorbereiding in Amerika reeds 1H millioen soldaten krachtig worden geoefend. Het gewone leger is door vrijwillige dienstneming op volle sterkte van 400,000 man gebracht. Op dezelfde wijze werd de nationale garde opgevoerd tot een sterkte van een half millioen. O. a. bracht de wet op de dienstplicht nog eens 6 7 honderd duizend nieuwe soldaten. Voor de oefening en volledige uitrusting te velde van al die manschappen zijn som men gelds uitgetrokken, waarvan men dui zelt. Alleen voor vliegtuigen 128 millioen pond sterling; voor het bouwen van transport schepen 227 millioen pond sterling. Washington, 17 Sept (Havas). De voorzitter van de commissie voor militaire aangelegenheden uit het Huis van Afge vaardigden, deelt officieel mede, dat er op 6 Sept. in de Vereenigde Staten 1,074,146 vrijwilligers onder de wapens waren, ver deeld als volgt: bij het geregeld leger 308,145 manschappen en 7,023 officieren, bij de nationale garde 337,421 manschappen en 14,250 officieren en bij de reserve 55,487 manschappen en 32,211 officieren- Bovendien zijn er 27,341 officieren in de oefenkampen. Onder deze cijfers is niet begrepen het effectief van Ret nieuwe leger, dat krachtens de dienstplicht onder de wa pens is en dat 67,000 manschappen telt. Hier is alleen het aantal vrijwilligers ge geven. Washington, 17 Sept. (Havas.) De commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat besprak het vraagstuk no pens de samenwerking van de parlementen der geallieerden. Franklin Bouillon diende een voorstel in, volgens hetwelk 25 leden van het Congres naar den interparlementai ren 'raad worden afgevaardigd, welke om de drie maanden zou bijeenkomen. New-York, 17 Sept. (R.) De uitvoer* raad maakt in een gisteravond verschenen verklaring, met het doel de noodzakelijke artikelen in het land te houden, een lange lijst ven benoodigdheden bekend, waarvan de uitvoer feitelijk verboden is, tenzij de la dingen tot het voeren van den oorlog op het oogenblik bijdragen. Op de lijst komen o voor: tarwe, meel, suiker, boter, ka toen, afval, ijzer en staal in alle vormen, vele scheikundige verbindingen en ettelijke andere artikelen. De verklaring voegt er bij, dat beperkte hoeveelheden der bedoelde artikelen in be paalde andere gevallen mogen worden uit gevoerd. indien dit zonder schade voor de Vereenigde Staten kan geschieden of voor noodzakelijke doeleinden op medisch en pharmaceutisch gebied. Boedapest, 15 Sept. (W. B.) Bij eigenhandig schrijven des konings wordt de minister van financiën, Glatz, van zijn ambt ontheven, waarbij de koning hem zijne er kentelijkheid uitspreekt en hem den titel van geheimraad verleent en tevens minis ter-president Wekerle met het voorloopige beheer van ministerie van financiën be last wordt. Warschau, 16 Sept. (W. B.) Nadat gisteren het manifest over de verdere ont wikkeling van het Poolsche staatswezen was voorgelezen gaf professor Mikulowski Po- morski uiting aan den dank van het Pool sche volk door eene in de Duitsche en de Poolsche taal gehouden rede, waarin hij uit naam van de overgangscommissie van den voorloopigen Raad van State verzocht aan de beide monarchen hulde en diep gevoel den dank te willen overbrengen. De gouverneur-generaal hield vervolgens een rede, waarin hij o a. zeide; De zoo juist bekend gemaakte verklaring levert u het on dubbelzinnige bewijs, dat de regeeringen van Duitschland en Oostenrijk nog steeds op het standpunt staan van de verklaring van 5 Nov. 1016, dat zij dus streven naar een vrij en onafhankelijk Polen, d.w.z. on der nadrukkelijke voorwaarde, dat het zich onvoorwaardelijk uit vrijen wil bij de Cen trale mogendheden, aansluit. Maar ik ver zoek de aanwezigen en allen, die ver der aan dit groote werk zullen moeten me dewerken, zich er van bewust te blijven, dat Polen in aansluiting en vriendschappelijk samenwerken met de centrale mogendhe den, zijn kracht uit zichzelf moet ontwikke len. Tracht al de ongeroepen vreemde in menging, die van andere zijde dreigt te zul len komen, af te wijzen. Warschau, 16 Sept. (W. B.) Zater dagavond begaven zich de wederziidsche regeerings-commissarissen naar de over- gangs-commissie van den voorloopigen Poolschen staatsraad en verzochten in naam der beide regeeringen, dat deze de perso nen bekend zou maken, die den verbonden regeeringen als leden van den Regent- schapsraad zouden worden voorgedragen. De vice-kroonmaarschalk bedankte voor het verzoek en verklaarde, dat de over gangscommissie zoo spoedig mogelijk haar voodracht zou indienen. Stockholm,17 Sept. (W.-B.). In ver band met bepaalde mededeellngen ln een telegram was den Washingtonschen corres pondent van de Associated Press in het Svenska Telegram Byran tot de volgende verklaring gemachtigd De oorlogstoestand tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland werd op 6 April ge proclameerd, de diplomatieke betrekkingen tusschen Amerika en Turkije werden op 20 April afgebroken. Op den 26en April nam ons gezantschap te Konstantinopel de be langen van de Vereenigde Staten in Turkije op zich, waarvoor op 24 April het ministerie van buitenlandsche zaken de instructies had verschaft. Naar de ministerieele verklaring van 10 dezer reeds vermeldt, ontving het ministerie reeds op den 14en April den dank van den staatssecretaris der Vereenigde Staten voor het verzenden van telegram men. Toen de Amerikaansche gezant te Stockholm verzocht om de verzending van telegrammen voor de Vereenigde Staten, verklaarde het ministerie van buitenland sche zaken zicfh bereid dit verzoek in te wil ligen zonder voorwaarden te stellen. In den eersten tijd waren de voor verzending over handigde telegrammen gesteld in de Fran sche taal, later werden dergelijke telegram, men ook in de Engelsche taal opgesteld. Van Zweedsche zijde is nooit beweerd dat de telegrammen, welke door het Amerikaan- sdhe gezantschap te Stockholm ter verzen ding waren afgegeven, geschreven zouden zijn geweest in Amerikaansch cijferschrift. Anderzijds zijn de voor het sjaatsdeparte- ment bestemde telegrammen bij zeer vele gelegenheden in Amerikaansche cijfers door het Zweedsche gezantschap te Konstantino pel aan het ministerie van buitenlandsche zaken verzonden, om aan het Amerikaan sche gezantschap te Stockholm te worden overgereikt. Gedurende den tijd dat Zwe den met de waarneming der Amerikaansche belangen in Turkije belast was, wezen de ingestelde onderzoekingen uit dat men ech ter, toen men het cijferschrift aan den Zweedschen gezant te Konstantinopel deed toekomen, de mogelijkheid van controle had, ofschoon men, in vertrouwen op de eerlijkheid der Amerikaansche ambtenaren, aan wie door den Zweedschen gezant de cijferstelling was opgedragen, de controle niet steeds toepaste. Wat eindelijk aangaat de verzending van brieven naar Turkije op verzoek van Amerika, zoo ontving het minis terie van buitenlandsche zaken reeds op den 25en April het verzoek van den Amerikaan- schen gezant te Stockholm om zendingen naar Turkije te doen plaat» hebben, aan welk verzoek eveneens gevolg gegeven werd. Intusschen had de Anverikq&r>»chë gezant Morris de verklaring afgelegd, dat deze zen dingen geen betrekking hadden op belan gen der Vereenigde Staten, doch op de be langen van vreemde mogendheden ln Tur kije, welker belangenbehartiging aan de Ver eenigde Staten was opgedragen. Het eerste verzoek om verzending van brieven, die uitsluitend de belangen der Ver eenigde Staten betroffen, werd op 23 Juli ingediend. Zóó wordt het gebrek aan overeenstem ming in de gepublicerde mededeelingen verklaard. Petersburg, 1 7 Sept. (P. T. A.) Ge neraal Kaledin heeft voor zijn post van hetman der Don-kozakken zijn ontslag aan geboden. Stockholm, 17 Sept. (Svenska Tele- grambyrau). Een manifest tot de bij de Inter nationale aangesloten partijen, dat door het organiseerend comité der Stockholmsche conferentie is uitgevaardigd, beschouwt het als noodzakelijk om na den terugkeer naar Londen, Parijs en Rome der afgevaardigde deputaties van socialistische- en arbeiders partijen, die aan de internationale confe rentie hebben deelgenomen, een korte ver klaring over den toestand te geven. Het comité verklaart in de eerste plaats duidelijk en beslist, dat het plan om in Stockholm een interhationale socialistische conferentie bijeen te roepen noch is, noch zal worden prijsgegeven. Wanneer de Engelsche en de Fransche delegatie passen had verkregen, zou de con ferentie op 0 September hebben plaats ge vonden. De conferentie zal plaats hebben zoodra de passenkwestie geregeld is en zal dan onmtddellijk worden vastgesteld. De Russische deputatie was in de gelegen heid zich in Groot-Brittannie, Frankrijk en Italië er van te overtuigen, dat de arbeiders klasse de Stockholmsche conferentie gene gen is en blijft en dat de beweging ten gun ste van een rechtvaardigen, duurzamen vrede in alle kringen toeneemt. De aanslui ting aan de Stockholmsche conferentie ge schiedde eenstemmig, wijl de arbeiders klasse meer en meer begrijpt dat ze politiek en economisch belang heeft om aan de in stelling van een duurzaam systeem in Europa onmiddellijk mede te werken, zoowel om het einde der heerschende tweespalt te bespoe digen als ook om een terugkeer van den wereldbrand te voorkomen. De brutale wei gering der passen, die een ieder beschouw de als een bewijs van toenemende reactie, zal het klassebewuste proletariaat niet af- sohrlkken, dat nog grootere moeilijkheden wist te overwinnen en begrijpt dat het in werkelijkheid er om gaat, dat men de arbei derklasse verhinderen wil hare historische rol te vervullen. Op dezen grond roept het manifest de ar beiders van Frankrijk, Italië, Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten op om een roof der elementaire vrijheden en der vrije uitwisse ling van meening niet toe te laten. Stockholm, 17 Sept. (Sv. Tel. ByT.) (Vervolg van het manifest). „Pertijgenooten! de conferentie te Stockholm is slechts een mijlpaal op den weg van het internationale socialisme. Het eensgezind optreden van de arbeidersklasse zal eerst duidelijk tot uiting kunnen komen, wanneer de conferentie haar arbeidsplan gevonden heeft: het zal niet ein digen met den dag waarop de vijandelijkhe den worden gestaakt. Onze meening Is, dat de samenkomst te Stockholm een nieuw tijd vak zal inleiden ln den strijd van het prole tariaat tegen het imperialisme, doordat de Internationale weer zal worden opgericht, die in staat stelt tot een gezamenlijk optreden. „De arbeidersklasse wenscht, dat deze oorlog de laatste zal zijn: zij wil de staten democratiseeren, nieuwe conflicten voorko men en een economischen oorlog beletten. Vóór alles wil zij op grond van het recht, door scheidsgerechten voor een ter zee en te land ontwapend volk zekerheid verschaf fen en een democratisch en waarachtig vrij Europa vestigen. „Partijgenooten, indien gij maar wilt, zal de internationale conferentie binnen korten tijd gehouden worden. „Om dat doel te bereiken is het voldoende, dat de partijen zich bewust zijn van de groo te verantwoordelijkheid die op hen rust. De leuze blijft voor het geheele proletariaat: „Op naar Stockholml" Verspreide Berichten. Het Nederlandsch l Brussel. De Toorts bevat een-brief uit Brussel van 15 Augustus. Daarin wordt ook over het gebruik van het Nederlandsch te Brussel geschreven: De eerste indruk dien Brussel mij gaf, was ontmoedigend, omdat, vooral als men het centrum der stad doorwandelt, het al Fransch is wat de klok slaat,'en men zich in een vreemd, verfranscht midden als verzinken voelt Maar na weinige dagen wijzigen zich deze eerste gewaarwordingen en komen de juiste verhoudingen aan het daglicht. Het Beulemans-vernis, en dat is slechter waar dan 3e klas plankier vernis ligt hier weliswaar met een vieze, kleverige laag, dik op de menschen, maar reeds ondervond ik, dat dit tegen een krachtig-bijtend Vlaamsch loog niet bestand is. Vlaamsch spreken overal, goed beschaafd Nederlandsch spreken overal, altijd en on danks alles en allen, is de plicht van ieder Vlaming in het Vlaamsche land en vooral te Brussel. Geloof mij, na twee dagen durf gaat het best, en noch de mooie zilverbeladen kepi van een politie-officier, noch de supra-Belgi- sche goudbestikste kepi van een Franschdoend tram-onlvanger, kunnen u nog doen aarzelen, met de latte, vóór-oorlogsche gewoonte te breken. Met beschaafd Nederlandsch komt men ln Brussel, op enkele uitzonderingen na, overal terecht; en zeer wenschelijk is het, dat onze Vlamingen niet al te spoedig naar het Fransch zouden grijpen. Zelfs vooraanstaande strijders onzer zaak, menschen waar nu ons aller blik ken op gericht zijn, zoitien, als ril rich in een welbczocht. voornaam restauraijt stoffelijï gaan verzorgen, het gerust kunnen wagen mê? de dienders onze mooie moedertaal te uebruK" ken. Een broodprogramma Metf schrijft uit Zurich aan de N. R. Ct.: Wat men elders een brood-kaart noemt* Heeft de volks-boert hier een broo d-p r o> gramma gedoopt, waarschijnlijk wel omdat het ding met zijn vier zig-zag-gevonv, en blaad jes veel gelijkenis heeft met de programma's der variétés. Per dag wordt den houder van zulk een kaart 250 gram brood toebedeeld. Arbeider* die zwaar werk verrichten, en een groep vaflf onbemiddeldcn krijgen daarenboven nog een bizondere kaart, die recht geeft op nog een portie van 100 gr. per dag Op de laatste blad zijde is een coupon afgedrukt voor 500 gram meel, die ingeruild mag worden tegen 650 gram brood. Tot ontvangst van een dergelijke kaart Is rédereen gerechtigd, die in Zwitserland ven blijf houdt; vreemdelingen kriigen zulk een kaart reeds bij het passeeren der grenzen. De groote vraag blijft echter: wat voor brood verstrekt zal worden, m. a. w. hoe de vermenging van brood-koren, mais, aardap* pelen, enz. wezen zal. Tot dusverre was bet brood nog voortreffelijk, wel grauw van kleur maar zeer smakelijk. Er is echter verandering op 'til. Men wil door het deeg aardappelen werken, wat naar verluidt niet slecht moet zijn. Maar veel Zwitsers verkiezen een deeg van meel en vruchten, hoofdzakelijk peren, dat het z g. Gallus- of St. Galler-brood geeft. Het een sluit het andere niet uit. Als men in tegendeel voor zijn broodkaart van slecht 250 gram een gebak kan krijgen, dat voor de helft uit het officiëele meel en voor de helft uit vruchten gebakken is, en dus dubbel "zoo zwaar weegt, dan zal dat zeker afnemers ge noeg vinden. Riga. In opdracht van het Duitsche legerbestuur heeft geheimraad Paul Gemen een onder zoek ingesteld naar den toestand, waarin de bouwwerken en«de overige kunstschatten van Riga zich op het oogenblik bevinden: „De groote kerkelijke bouwwerken, de Dom, de Petri-kerk, de Johanneakerk, zoo mede het Paleis en de Gildenhuizen hebbent niet geleden. De geheele oude stad verkeert in ongerepten staat; slechts de winkels en magazijnen in de hoofdstraten alsmede in de straten der voorstad, waardoor de Rus sische troepen ziin teruggetrokken, zijn ge plunderd. De Russen hebben evenals in Wilna alle bronzen standbeelden verwijderd, waaronder het monument van veldmaar schalk Barclay de Tolly, het gedenkteeken van bisschop Albert in den Domtuin, de ridderfiguur van de bron van het stedelijk' bolwerk, de buste van Herder en verder het eerst in 1910 opgerichte ruiterstandbeeld van Peter den Groote. Dit laatste zou per schip worden weggebracht, doch bij het eiland Oesel zonk het schip en het jómst- werk ligt thans op den bodem der zee. Alle oude en nieuwe kerkklokken, met uitzonde ring van de klok der Peterskerk, zijn uit de torens genomen en medegevoerd. Uit het Dommuseum en het stedelijk museum is al het koper, messing, brons en tin verwij derd, zoowel de negen oude bronzen kanon nen van het Dommuseum, als de medailles en penningen der stedelijke verzameling, die toch werkelijk als metaal geen waarde heb ben. Verder zijn alle gouden en zilveren voorwerpen medegenomen. De groote zilver- schatten van het gilde der „Zwarte Hoofden uit het huis met de „Zwarte Hoofden" zijn naar Moskou overgebracht. Hieronder bevin den zidh prachtige 16de-eeuwsche bokalen, tafelgerei en sierborden. De oudste Russi sche oorkonden van het stedelijk archief, uit het jaar 1229 dateerende, zijn in de Aca demie van Wetenschappen te Petersburg ondergebracht; het archief van den Zweed schen gouverneur-generaal, dat betrekking heeft op de jaren 16211710, bevindt zidh thans te Rjesan. Dat de Russen verder in artistiek opzioht onbeteekenende decoratie stukken, meubelen en schilderijen uit het paleis, dat als gouvernementsgebouw diende, hebben medegenomen, duidt aan dat zij Riga voor goed hebben prijsgegeven. Parijs,. T6 Sept. (R.) De patrouille boot Jeanne I is in den nacht van 6 op 7 September overvaren door een koopvaar der. De kapitein en 19 leden der beman ning zijn verdronken. Oost-In dlë. H. J. A. Jansen* f Uit Soerabaja wordt aan het Handels blad geseind: De kantoorchef van den post- en tele graafdienst H. J. A. Jansen te Amboina is bij het zwemmen ïn de rivier v*>y1 ronken I— De Staatscourant van gister bevat de vol-- gende Koninklijke besluiten: benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. 14 Veendam W. van Wettum te Utrecht eh té Stecnwijk G. A. Bouteljé aldaar; benoemd tot burgemeester van Noordwij* kerhout A. A. C. M. van Jerfel; op verzoek eervol ontslagen, met dank voo® langdurige diensten C. van der Wal als bur gemeester van Emmen; op verzoek eervol ontslagen K. Laan nis burgemeester van Deurne en Liessel en K. Koster Hzn. als burgemeester van Wieringer* •waard; op verzoek eervol ontslagen dr. R. van der Loeff als lector in de faculteit der LeU teren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; t.j op verzoek eervol ontslagen met dank langdurige diensten A. E. Zimmerman, ara burgemeester van Zutpben; op verzoek eervol ontslagen ihr. M. Mazel als secretaris van het goofd-ConJfeé yaa £Ied. Roode Krui».

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2