STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. Ueekcnen verklaring moet blijken, dat de maxj- "mum-winkelprijs niet ia overschreden. Een valsche verklaring van den winke.ier stelt „hem, behalve aan eventneele strafvervolging, fbloot aan onmiddellijke schrapping van de lijs» van winkeliers, bij wie met bons kan worden gekocht. Verwacht wordt dat, zooals de prijzen zijn gesteld, de winkeliers met het oog op de nog bij den kleinhandel aanwezige prijzen, allen lot deze voorziening zullen willen medewerken, ook omdat de gelegenheid tot onderlinge con currentie in dit stelsel niet wordt weggenomen Voo.- klompen zal de regeling in het alge meen dezelide zijn als voor schoeisel. Er ruilen bons worden verstrekt, waarvan de houder bij den winkelier zal kunnen krijgen een paar mans- klompen voor f 0.60, een paar vrouwenklompen voor f 0.50, een paar jongensklompen voor f 0.10 en een paar kinderklompen voor f 0.30. De winkelier zal tegen inlevering van den bon. ontvangen f 0.60 voor een paar mansklompen, f 0.55 voor een paar vrouwenklompen. J 0.45 voor een paar jongensklompen en f 0.35 voor een paar kinderklompen. Per gezinslid zal één paar schoenen per jaar volgens deze regeling verkrijgbaar zijn. Het aan tal paar klompen is in verband mét productie vermogen der klompenindustrie nog niet vast te stellen. Voorloopig zal met één paar per ge- einslid worden begonnen. De uitvoering dezer regeling zal onder toezicht der gemeentebestu ren geschieden, door de plaatselijke steuncomi- té's-»of eenig ander plaatselijk orgaan, dat zich voor deze voorziening beschikbaar stelt, waar in echter ook de arbeidersorganisaties-dienen te zijn vertegenwoordigd. Ilzer en Staal. Het uitvoerend Bureau van de Rijks commissie voor de Distributie van ijzer en staal maakt bekend uit» den uit Duitschland te verwachten aanvoer van ijzer en staal geen toewijzingen te kunnen doren voor: dunne platen, ijzer- en staaldraad, staaf- ijzer in „Weichstahlqualitat" voor de fabri- katie van blanke schroeven, moeren en fa- Condeelen, staaiijzer in „Weicheisenquali- tat", (weiijzer), werktuig- en veerenstaal, rondstaal als gecomprimeerde assen, naad- looze pijpen koud getrokken, vlampijpen on der 60 m.m. naadloos of geweld, naadloo- ze gaspijpen onder 60 itkitl, wijl de Duit- sche regeering voor dit materiaal roestem ming tot uitvoer niet verleent. Pogingen om dit verbod te doen ophef fen, leidden tot heden niet tot eenig resul taat. IteektzchêB v»ft leiten. Naar het bureau van. mededeelingen in zake voedselvoorziening meldt, is de voor stelling, die de „Telegraaf" in haar avond- (biad van 21 deze heeft gegeven omtrent de in ons land beschikbare voorraden veel te gunstig. Het is onjuist, dat wij zoodanige graanvoorraden hebben, dat tot Mel 1918 op voldoende brood kan worden gerekend, op den voet als thans brood beschikbaar wordt gesteld. Even onjuist is dat de thans aanwezige rijstvoorraad tot Maart 1918 zou strekken. Ten aanzien van de zuivelproduc ten en het rundvleesch is de toestand anders dan in bovengenoemd blad geschetst is. Ned. Heide Maatschappij. Vrijdag is de 29e algemeene vergadering van de Nederlandsche Heide Maatschappij in het gebouw de Harmonie te Groningqji gehouden. De voorzitter, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck^ Commissaris der Ko ningin in Limburg, heette de aanwezigen, onder wie de directeur-generaal van den Landbouw, den heer P. v. Hoek, den Com missaris der Koningin in Groningen en den burgemeester van- Groningen welkom. Spr. uitte zijn beste wenschen voor den bloei van stad en provincie Groningen. Daarop gaf hij een overzicht over de ge schiedenis der vereeniging in het afgeloo- pen jaar en herdacht daarbij de drie com missarissen die aan de maatschappij zijn ontvallen: de heeren Y. Tydeman, v. d. Tuuk en. Wellenhergh, aan wie de maatschappij veel te danken heeft. Spr. hoopte, dat allen nr, den strijd die in het afgeloopen jaar is uitgestreden zullen samenwerken ter berei king van het beoogde doel. Dat doel is bij allen hetzelfde, al verschilt men van meening over den weg die er toe leidt. Spr. verheugt er zich over, dat betrek kelijk nog zoo veel kon worden gedaan ter verhooging van het productievermogen ven 'den Nederlandschen bodem en dat in de zen berrarden tijd voor velen die vroeger daarmede niet op de hoogte waren, de be- teekenis van de bodemcultuur naar waarde wordt geschat. Hierop verklaarde de voor zitter de vergadering voor geopend. Blijkens het jaarverslag van den direc teur, den heer J. P. van Lonkhiryzen, be droeg het led entaantal op 15 Juni 1916, 5/52 en het aantal begunstigers 259. De hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij telde op 15 Juni T9T6 392T leden. 6 begunstigers en twee leden van verdienste. De oorlogstoestand heeft ook dit jaar zijn stempel gedrukt op de ontginningswerk- zaamheden en op de exploitatie, der ontgin ningen. Mest en arbeidskrachten waren on voldoende. bi het noorden van het land, m. n. in het oosten van Groningen en Dren te, kon men over de in 1916 aangelegde ontginningen tevreden zijn. Ook in Over- ijs el en Gelderland ten oosten van den tJsel was dit het geval. In Utrecht en in «iet Gooi was door gebrek aan mest en ar beidskrachten het ontginningswerk zeer be lemmerd. Op het gebied van ontginning en bosch- bojw- van de duinstreek was de stand der gewassen niettegenstaande het gebrek aan Jftest en arbeidskracht toch bevredigend. ïn unburg en Noord-Brabant werd geklaagd over onvoldoende resultaten wegens ongun- P o iveer en insectenplaag. Hoewel de angsten der zoetwatervisscherij over het gemeen niet bepaald ongunstig waren, le toch van de voornaamste vischsoór- €n de vangsten tegen. Door strooperij en waterverontreiniging is veel schade gele den. Na goedkeuring der rekening en verant woording over 1916 kwam aan de orde de verkiezing van commissarissen. Gekozen werden de heeren: W. M. de Beaufort, te Baarn; J. B. Westerdijk, te Uit- huizermeden; mr. J. F. Baron van Haersol- te, te Zwolle en mr. J. van de Mortel, te Tilburg. Reclasseering. Vrijdag is op uitnoodiging van het Departement van Jus titie in de Lairesse-zaal, Binnenhof, Den Haag, een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van reclasseeringsraden. Zooals men weet zijn in den laatsten tijd in de steden vari ons land, waar zich de belangrijkste strafgestichten bevinden, re classeeringsraden gevormd, lichamen ter gemeenschappelijke vertegenwoordiging der instellingen, die zich met de reclasseering der in die strafgestichten gedetineerden bezig houden. De bedoeling van het samenkomen was, het houden van gedachtenwisseling over de mogelijkheid van de uitbreiding van den taak der Raden, die zich tot nog toe alleen bezig hielden met het uitbrengen van ad viezen terzake van de voorwaardelijke in vrijheidstelling van gedetineerden, die krachtens de wet daarvoor in aanmerking komen. De Raden zouden hunne bemoeiin gen dan ook gaan uitstrekken tot andere groepen gedetineerden. De vergadering werd gepresideerd door den heer S. L. Veenstra, inspecteur der Re classeering. Over bovengenoemd punt, be nevens enkele andere belangrijke punten betreffende den reclasseeringsarbeid, ont stond een levendige gedachtenwisseling, waaraan ook door de Utrechtsche vertegen woordiging, bij monde van Prof. Simons, deel genomen werd. Het was niet de bedoeling der vergade ring besluiten te nemen. Het Departement wenschte alleen de meening der verschil lende Raden over bovenbedoelde punten te vernemen, ten einde bij het maken van nieuwe regelingen daarmee rekening te kunnen houden. Onze indruk was dat het altijd zoo hel dere woord van prof. Simons, ook weer in deze moeilijke materie de juiste lijnen aan gaf waarlangs men zich moest bewegen. Hij stelde de aangename samenwerking in het licht die op het gebied der reclasseering te Utrecht bestaat en achtte voorts de door het Departement gewenschte uitbreiding wel voor verwezenlijking vatbaar. Mr. de Jong, voorzitter van den eersten Reclasseeringsraad dien te Amsterdam dankte aan het eind der laatste zitting de Regeering voor het samenroepen dezer vergadering en den heer Veenstra voor zijn uitnemende leiding. Rumoerigheid in de Jor- daan. Zaterdagmiddag zag 't er in de Jor- daan te Amsterdam een oogenblik uit of men weer de oude tooneelen zou beleven van volksoploopen en plundering. Een groot aantal huismoeders had zich voor een drietal bakkerswinkels verzameld en eisch- te brood zonder afgifte van bons. Zij rede neerden tegen de bakkers: „Jullie hebben brood in den winkel en wij willen betalen geef dus brood". De vrouwen uitten klachten over het te karige broodrantsoen en. 't scheen of zij van plan waren te ne men wat men hen niet goedschiks wilden afstaan. Onmiddellijke politieversterking wist het gevaar bijtijds te keeren vóór het tot ongeregeldheden Jew am. School- en Kerknieuwe. Wethouder s-idéaal Zaterdagmid dag is op eenigszins feestelijke wijze het nieu we bondsgebouw der afd. 's Gravenhage van den Bond van Nederl. Onderwijzers aan de Valken- bosclikade in den Haag geopend- De bouw- en installatiekosten, ongeveer f 18000 «tjn voor een groot deel door de leden bijeengebracht door middel van een obligatie- ieening. De voorzitter, de heer Posthumus, uitte zijn leedwezen over het feit, dat de nieuwe wethou der ven onderwijs, de heer Albarda, verhinderd was. Wij hebben, zeïde hij, wethouders gehad, die werkten, maar niet in onze richting; wethou ders, die niet werkten, niet in onze en niet in andere richting, laat ons vertrouwen, dat er nu een. komt, de wèl jverkt en in onze richting. Als het den nil nïaar goed wil gaar. Te Utrecht is gisteren overleden de gepensionneerde vice-admiraal Fr. Pïncke, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, offi cier in de orde van Oranje Nassau, enz. De heer Pincke was liier pas enkele weken woonachtig. De begrafenis vindt plaats Donderdag a s. op de Nieuwe Begraafplaats, 's middags onge veer half 1. Naar wij vernemen bestaan er ernstige plannen om te Utrecht een Beurs voor den -Tabakshandel te stichten. Kort gele- denis zulk een beurs tot stand gekomen te Tilburg op initiatief van eenige groote Brabantsche tabaksfirma's; deze Beurs bleek levensvatbaarheid te hebben, de handel deed er zaken en de betrokken belangheb benden waren zeer ingenomen met de voor loopig behaalde resultaten. Inmiddels zijn stemmen opgegaan om te Utrecht zulk een Tabeksbeurs te stichten; Tilburg ligt onge legen, te veel uit het centrum des lands en Utrecht zou voor den handel oneindig beter gelegen zijn. Dit heeft er toe geleid om te overwegen, of het opgevatte denkbeeld voor Utrecht kans van slagen zou hebben, en als wij ons niet vergissen, heeft een be spreking te dezer zake reeds plaats gevon den in het College van B. en W-, aange zien het plan alleen dèn verwezenlijkt zou kunnen worden, wanneer de gemeente zich finantieel voor dè zaak wil interesseeren, wat trouwens óók het geval is geweest te Tilburg. De tabakshandelaren zouden dan op een daarvoor aangewezen dag te Utrecht hun zaken komen doen, en zouden daar stands kunnen worden ingericht voor firma's, die dit wenschten, enz. enz. Op het oogenblik worden besprekingen gevoerd met verschillende vooraanstaande firma's in den tabakshandel, teneinde er zich vsn te vergewissen in hoeverre het denkbeeld van een Beurs te Utrecht kans van slagen kan hebben. Naar men ons mededeelde voelt men in handelskringen véél voor dit plan en wordt zéér gehoopt, dat het zal wor den uitgevoerd. Op het Zaterdag en gisteren te ütrecKt gehouden concours voor militaire hormonie- en fanfare-corpsen werden de volgende prijzen be haald: Afdeeling IA (harmonie-corpsen van meer dan 28 leden). Deelnemers: 6. (Eén gediskwali ficeerd wegens het medespelen van beroeps- muzikanten) le prijs A: Mobilia te Den Haag (dirigent J. J. Los) groote zilveren medaille van H. M. de Ko ningin, 112 punten. le prijs B: Muziekcorps van het Depot Genie troepen (dirigent W. v. d. Blij) 109 punten. le prijs C: Depót Bataljon 5e Inf. brigade (dirigent J. v. d. Meer), 96 punten. 2e prijs: Depót Bataljon 9e Inf. brigade (diri gent J. Boers) 89 punten. Afdeeling HA (harmoniecorpsen van meer dan 18, doch hoogstens 28 leden). Aantal deel nemers: 11. le prijs: Hie Bataljon 8e Regiment Infanterie; zilveren medaille van H. M. de Koningin; 90 punten. 2e prijs A: Tot Ontspanning (dirigent H. v. 't Hof); 77 punten. 2e prijs B: Depót-aldeeling Motordienst (diri gent J. C de Ridder), met 73 punten. 2e prijs C: lie Bat. 16e Reg. infanterie (diri gent J. W. v. Doorn), 71 punten. 3e prijs: Depót Bat. 6e Inf. brigade (dirigent Joh. Hondijk); 66 punten. 3e prijs; Willen is Kunnen (dirigent J. C. Kra mer); 66 punten. Afdeeling IIB (Fanfarecorpsen van meer dan 18, doch hoogstens 28 leden). Aantal deelne mers: 3. Eerste prijs niet toegekend. 2e prijs A: 45e Bat. Landweer-infanterie (diri gent C. C. J. Rinket), 76 punten. 2e prijs B: le Bat. 21e Regiment infanten® (dirigent G. De Rie); 72 punten. Afdeeling m A (harmoniecorpsen van hoog stens 18 leden). Aantal deelnemers: 2. Eersto prijs niet toegekend. 2e prijs: Iïïe Bat. 10e Reg. infanterie (diri gent K. Zeilmaker); 84 punten. Afdeeling UI B (Fanfarecorpsen van hoogstens 18 leden). Aantal deelnemers: 6. le prijs A: He Bat. 3e Reg. infanterie (dirigent A. de Boeck) zilveren medaille van den Burge meester van Utrecht; 91 punten. le prijs B: 10e Bat. Landweer-infanterie (diri gent van Breemen); 90 punten. 3e prijs: 4e Bat. Landweer (dirigent J. Aime- veldt); 64 punten. Eer e~p rij zen. le Eereprijs (Groote zilveren lauwerkrans van de Officieren van het Depót Genietroepen) voor hel hoogst aantal punten: Mobilia (dirigent J. J. Los). 2e Eereprijs (zilveren krans en medaille van Corn. L. J. Begeer): Depót genietroepen (diri gent W. v. d. Blij). Marschprijzen. le prijs: Mpbilia met 55 punten (verg. zilv. nir-d. van d°r Commandant der N. H. Water linie). 2e prijs: Depót Genietroepen met 51 punten. 3e prijs: 2e Bat. 3e Reg. Inf. (dirigent A. de Boeck) met 48 punten. Volksliederenprij z e n. le prijs: Depót Genietroepen (zilveren medail le van de Nat Ver. voor den Volkszang). 2e prijs: 10e Bat. Landweer-infanterie (diri gent v. Breemen). 3e prijs: 3e Bat. 8e Reg. infanterie. S o e s t d ij k. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Maandag 1 October het zo merverblijf te Soestdijk te verlaten om naar Den Haag terug te keeren. Israël. Kerk. In de Zondag te Utrecht gehouden ressor- tale vergadering van het synagogaal ressort Utrecht werd de weleerw. heer J. Tal, reeds benoemd tot opperrabbijn in het ressort Drente, eveneens benoemd tot opperrabbijn in het ressort Utrecht. Tevens werd in die vergadering, zijnde de eerste in het nieuwe ressort Utrecht, den af getreden secretaris in het voormalig ressort Amersfoort, den heer I. J. Cohen, bij monde van den voorzitter van den Ressortalen Raad mr_J. Hamburger A.Dzn., namens het res sort een ets van Harting, voorstellende een stadsgezicht van Amersfoort aangeboden, onder warme dankbetuiging voor de aan het ressort bewezen diensten. Fröbelschool. Mej. T. van de Stadt, 1ste onderwijzeres aan de Nuts-Fröbelschool alhier, is benoemd tot directrice eener dergelijke inrichting te Wageningen. Voetbal. Gisteren was Quick op bezoek in Tiel. Een paar minuten na het begin valt een onzer spelers uit en het is nagenoeg half-time als de invaller het veld inkomt. In den tijd dat onze stadgenooten met 4 voorwaarts speel den, wist Theole eiken aanval tijdig te onder breken en domineerde de thuisclub voort durend, wat zij in 2 doelpunten uitdrukte. Na dé rust is het met het overwicht van de Tielenaren gedaan en de linksbinnen en centervoor der „reds" brachten ten slotte den uitslag op 2—2. H. V. C—Wageningen 1—0. Achter Rustoord heeft gisterenmiddag H. V.C, gespeeld tegen S^ageningen en ditmaal hebben onze stadgenooten hun talrijke aan hangers niet teleurgesteld. Wel hadden zij een zware partij, vooral toen na rust groo- tendeels met IO man moest gespeeM worden maar ze hebben met 1O gewonnen en de twee puntjes dus in Amersfoort gehouden. H. V. C. kan hiermee zeker tevreden zijn, want Wageningen was vaak sterker, maar miste een schutter om de meerderheid uit te drukken. Hoe goed Wageningen vaak ook speelde, we zagen bijna geen enkel schot Wel kwam dit ook door de hardwerkende achterhoede van H. V. C., maar schot had den de Wageningers absoluut niet. In 't laatste gedeelte zette H. V. C. nog kranig op en verwachtten we nog wel een puntje, maar het geluk was niet met onze stadgenoo ten, zoodat ze met 1—0 moesten teweden zijn. KORFBAL. Competitie. „Amersfoort T' verloor zeer onverdiend te Weesp met 1O van „Olympia". Zoo niet een overwinning, een gelijk spel had de ver houding veel beter weergegeven. „Amersfoort" II, dat de competitie zoo kra nig begon door met 5—3 van het Haarlem- sche H. O. C. te winnen, leed gisteren een nederlaag met sprekende cijfers. Eerst 5 mi nuten voor het einde wist „Amersfoort" de eer te redden en maakte het eerste en eenige tegenpunt. „Advendo" won welven diend. R.-K. Drankbestrijding. Met vaandels en muziekkorpsen trok gis ternamiddag van het Zand langs Westsingel en Utrechtsche straat de stoet van R.-K. drankbestrijders van hier en elders naar het meetingsterrein nabij het oude station. Buiten de drie vereenigingen hier ter ste de waren aanwezig in haar geheel of gedeel telijk de vereenigingen van Utrecht, Baam, Zeist, Hoogland, Laren en Blaricum. De heer R. van 'tWel, voorzitter der Prop. Comm. „Eemland", van welke de meeting uitging, opende met een terugblik op de meeting van twee jaar geleden. Hierna kwam aan het woord de heer Jac. Kamerbeek, van Haarlem, oen te behande len: „Beginselen der r.-k. drankbestrijding". Dit was in de eerste plaats een zedelijk, godsdienstig beginsel, het bestreven der matigheid als versterving, het aanzien van den drankzuchtige als een godsdienstig tu berculose. In deze lijn ligt, dat elke uiting van ma tigheid als versterving wordt gewaardeerd, en geen algemeene dwang wordt uitgeoefend voor geheelonthouding. Verder behandelde spreker het brengen der drankbestrijding ln het lichaam der vakvereeniging. Als tweede spreekster zou optreden mej. Chr. Vetter van Zutfen, met het onderwerp: „De vrouw in de drankbestrijding". Een fiefsongeval was oorzaak, dat zij niet is kun nen komen. De eerw. heer Van Dijk, geestelijk advi seur van het Krufsverbond St. Pranc Xev,, wees er in enkele woorden op, hoe de vrouw wel in de eerste plaats de slavernij van den drank krijgt te gevoelen. Maar zij kan ook de ideeën wijzigen en reeds in den verlovingstijd kan zij met drankweer den grondslag leggen voor een gelukkig ge zin. Nadat een vrouwenkoortje onder leiding van mej. Geuer had getracht zióh te doen hooren, besteeg de tweede spreker de tri bune, de eerw. heer Hoogman, kapelaan te Hilversum, om te behandelen: Heeft de drankbestrijding haar doel bereikt? Schitterend zijn reeds de successen, maar de groote siag moet nog aanvangen. Deze tijd van lichtgebrek gaf nog 20,000 drank- wetovertredmgen. Jaarlijks trekken door drankoorzaak 200 personen het gekkenhuis binnen. En de strijd tegen het misbruik, tegen de dronkenschap is slechts een kletn deel van den strijd. De volle strijd gaat tegen de drinkgewoonte, het te veel, te dikwijls, te geregeld gebruik, hetwelk brengt godsdien stig verre neerhalend de ziel met zijn trek naar God. Zedelijk verval, storende de fijne werking van de ziel met haar geweten. De helft der bekende misdaden rust op drank. En dan komen de onbekende, de geheime zonden, de liefdeloosheid der echtgenooten, de tirannie der ouders, de opstand der kin deren. Lichamelijk en geestelijk verval, want het lichaam wordt gesloopt en daarmee verliest de ziel haar denk- en werkkracht. En als ieder nog maar alleen zijn eigen last had te dragen.' Maar daar is de bittere wet der overerving. Zoo'n stumper ziekelijk of idioot geboren zou hier op de meeting al leen reeds door zijn tegenwoordigheid de treffendste redenaar zijn. Tegen dat alcoho lisme is de strijd. Afschaffing van sterken drank zoo ver mogelijk; onthouding van alle drank voor wie dit oodig blijkt, vermindering van drankgebruik. We moeten een matig volk worden. Ontzegging van lichamelijk ge not geeft sterkte van zieL Hierna schetst spreker den vreeselijlcen tijd van heden; de oorlogskosten beloopen reeds 25 Omiiliard. Er is stoffelijke vernieti ging; het bloed wordt als water uitgegoten, zooals de profeet zegt. Wat zal de toekomst brengen? Duitschland veramt tot den laatsten cent. Europa wordt in goeden boeien geklonken van Amerika. Evenmin als na den oorlogs tijd van honderd jaar geleden zullen de oude tijden terugkeeren, dat men voor matig geld brood en kleeding zal kunnen krijgen. Alles schreeuwt tot zuinigheid, tot inspanning van iedere kracht tot hoogste sterkte. En (och In 1916 smeet Nederland 100 millioen weg aan drank, en de eerste helft van 1917 toont nog weer stijging van accijns. Kou en hon ger in zicht, en toch't Doel is nog niet bereikt, maar ook de moed niet verloren, want drankbestrijding spruit uit diepe over tuiging en dit geeft onverwoestbre kracht om geen enkel middel onbeproefd te laten. In zijn dankwoord wees de heer Van Dijk' op de ondervinding der priesteri dagelijkt te maken, dat de drank niet is overwonnen. De rijen der strijders dienen vooral uit den Middenstand versterkt te worden. Daaruit komen er te min en ook daar is de strijd hooge noodzaak. Na de meeting trok men weder op naar het Zand, waar in de kerk St. Franc. Kave- rius plechtii Lof was, waarbij de predicatia werd gegeven door den ïeereerw. heer pastoor Hoorneman. Ku n s 11 i c h t. Ook in de r.-k. kerken zullen voorloopig geen avondgodsdienstoefeningen plaats heb ben. De Brandstolvoorzientng. Ten gevolge van een misverstand hebben wij geen verslag kunnen geven van de rede in de openbare vergadering van den Amersf. Bestuurdersbond gehouden door den heer Mebius, lid van de Brandstoffencommissie. Wij nemen dus het verslag m de Amersf. Courant over. De heer Mebius stelde in den aanvang van zijn betoog in het licht, dat de Brand stoffen-commissie hier ter stede zich op het juiste standpunt gesteld heeft, dat eerst ge zorgd moet worden dat elk gezin 1 mud cokes of andere hrandstof kan bekomen en dat dan de gelegenheid gegeven kan worden voor een tweede mud. Dat de gegoeden van Amersfoort hun huizen vol met hout stoppen, kan de commissie niet verhinderen, omdat hout niet valt onder de distributie. Het voor nemen van de commissie om te zorgen, dat er voor elk gezin voldoende is om 1 kamer te verwarmen beteekent overigens nog niet, dat iedere arbeider de brandstoffen tal kun nen koopen, want de prijzen zijn hoog, te hoog. Er zijn spreker gevallen bekend, dat han delaren de gestelde maximum-prijzen over treden hebben, door het vragen van bezorg- loon, waarom hij in het licht stelde, dat de prijzen niet gewijzigd mogen worden, noch' naar boven, noch naar beneden. Deze maatregel is genomen, teneinde elke concur rentie te vermijden. Was er vrijheid om be neden den maximum-piiis te verkoopen, dan zou dat aanleiding geven tot allerlei moeilijkheden. Geprobeerd is bij turi den prijs naar be neden te ontduiken. Levert het onderzoek positieve resultaten op, dan wordt de be trokken handelaar uitgesloten. De commis sie zal streng optreden, niet alleen tegen de handelaren, doch ook tegen de consumenten die trachten te knoeien. De handelaar Van Ginkel, die trachtte bij iemand 10 mud co kes te bezorgen, is reeds uitgesloten. De ontvanger was bovendien zijn cokes kwijt. Eenige personen, die de bezorging hadden geconstateerd, waarschuwden de commissie. Spreker ried zijn gehoor aan dit voorbeeld te volgen. Constateert men een overtreding, dan waarschuwe men dodelijk de commis sie, die dan maatregelen kan treffen. Op het oogenblik is ten opzichte van 2 of 3 handelaren, nog een onderzoek han gende. Blijken de vermoedens juist, dan wor den zij onherroepelijk uitgesloten. Voor de verbruikers geldt 't zelfde. Wordt een opzettelijke fout ontdekt, dan volgt als straf iritshiiting van wat gedistribueerd wordt. Er zijn reeds meerdere pogingen ontdekt ter misleiding der commissie, niet alleen van de zijde van de meergegoeden, doch ook door arbeiders. Van de laatste kan spr. 't wel begrijpen, omdat voor hen de omstandigheden zooveel moeilijker zijn. 't Kan evenwel niet getolereerd worden. Alleen volstrekte opvolging van de geno men en de te nemen maatregelen door Brandstoffen- en Levensmiddelen-commissie en de Centrale keuken waarborgt de arbei dersklasse, dat zij althans iets krijgt. Dat de arbeiders 't hebben zooals ze 't nu heb ben, is te danken aan die maatregelen. Omtrent den prijs van de cokes en de turf heerschen bij meerderen onjuiste be grippen. Men vindt den prijs van den turf te hoog. Spr. geeft toe, dat de prijs hoog is, doch 't is onmogelijk den prijs lager te stellen. De commissie berekent voor den turf alleen den kostenden prijs, welke be draagt 1.17 f 1 25 per 100 stuks, in het schip met stukken en molm. Uit de speling in de uiterste prijzen worden de kosten van distributie, enz. bestreden. Er is geprotes teerd tegen den hoogen prijs en tegen den verkoop uit het schip. Zouden de turven ge sorteerd verkocht worden, dan zou de prijs echter worden 5 a 6 per 100, wat voor een arbeider niet te betalen is. De cokesprijs blijft voorloopig op 1-50 per mud, waarop een winstmarge van 0.15 voor de handelaren, wat in dezen tijd niet te veel is. Op anthraciet wordt meer ver diend, een verdienste, welke den handelaars echter toekomt, om hun bedrijf gaande te houden. De hooge prijs van de cokes wordt voornamelijk veroorzaakt door de sterke stijging van de gaskolen, welke uit het bui tenland moeten betrokken worden De controle over dè distributie is sinds enkele dagen verscherpt, zoodat knoeierij thans voorgoed als uitgesloten is. De opge dane ervaringen hebben tot deze scherpe, controle geleid. Spreker vertelde van een inwoner, die 75 mud had opgedaan en deze gedeeltelijk onder den grond had verstopt. Blijkt uit het onderzoek dat die kolen on rechtmatig door een handelaar ziin geleverd, dan zullen beiden zwaar worden gestraft, De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat de ontvanger voor de rechtbank terecht komt. Ook in de industrie zijn knoeierijen ge pleegd, zelfs door eigenaren van fabrieken die al stil staan, teneinde op or.r;chtmatig« wijze aan brandstof te koto**

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3