IT. 73. „DE EEMLANDER' Dinsdag 25 September 1917. bioscoop „de arend feüïlLetonl 't Winkeltje. Ons Onderwijs. 16'''' Jaara^ng AMERSFOORTS Hoofdredactie! MARIE VAN VBRSENDAAL» Mr. D.-J. VAN SCHAARDENBURO. Uitgevers: VALKNOFF Co ABONNEMENTSPRIJS; Par 8 maanden toot Amersfoort M f 1*50. Idem franco per post3*00» Per week (metgrati* verzekerinf tegen ongelukken) 0.14. Afzonderlijke nummers O.OÖ. Wekelykiob blireegeel ,D» BManiidu Rainrou*" tonder redeotie «en Thérèse Horen) per 8 mnd. SO cto. Wekelykeeb btfreegeel Wtnldmüt" per 8 and. S8 ole. Bureaut Arnhemscbe Poortwal. hoek U tr ecb tschestr. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADV ERTENTIEN V&ij 16 regela f O.SI». Elk o regel moerM - 0.1.1. DienetaAobiedingen 1—8 rsRela O.öt». Groote lettors naar plaatsruimU, Voor handel .en bedrijl bestaan /.eer voordeel ige bepalhiguii tot het herhaald advortoeron in dit Blad, -bij sbounenivut. Bene circulaire, bevattende <lo voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Zij «lie zich met 1 Oct. op liet Imersf. Dagblad abouneercu, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. VIII Over 't ongeoorloofd schoolverzuim werd eigenlijk alleen aan de Coninkstraat ge klaagd. Die school wordt bezocht door kin deren uit Amersfoort's armste wijk. De ouders zijn daar nog niet voldoende door drongen van het nut van schoolgaanzij werken dan ook weinig mee om het school verzuim te doen verminderen. Sinds eenige maanden wordt het schoolverzuim ook be vorderd doorhet Levensmiddelen- bureau. Tallooze malen komt het voor, dat de kinderen als excuus voor hun verzuim aanvoeren, dat ze naar het Levensmiddelen- bureau moesten. Nu kan men daar wel den toegang aan •kinderen verbieden, doch dat verhelpt het kwaad niet. Want in dat geval gaat welis waar de moeder zelf naar het levensmidde len-bureau, dodh dan laat ze het kind thuis om op de broertjes of zusjes te passen. Deze zelfde klacht vernamen wij ook op andere scholen. Overigens is het verzuim in het afgeloo- pen schooljaar, ook op de andere scholen, nog al groot geweest wegens het heerschen van de mazelen. Het simuleeren van ziekte blijft nog altijd voorkomener is hier weinig tegen te doen, want 'n briefje van den dokter is niet ver- cischt en verscheidene dokters weigeren zelfs om briefjes af te geven. Er is nog 'n bijzondere omstandigheid welke het schoolverzuim in de hand werkt. Favuslijders (hoofdzeer) moeten n.l. naar huis gestuurd worden en van die gelegen heid maken zij gebruik om 'n langdurige vacantie te nemen, want er bestaat geen dwang om ze te doen terugkeeren. Het zou ongetwijfeld overweging verdie nen voor de ouders uit het Coninckstraat- kwartier ouderavonden te organiseeren. Mo gelijk zullen zij op deze wijze wat beter de groote beteekenis van het onderwijs voor hun kinderen leeren begrijpen. Met de schoolkleeding en schoolvoeding zijn we er hier nog lang niet. Deze zijn in handen van particulieren, die inderdaad doen wat zij kunnen; 'edoch, hun middelen zijn beperkt. De gemeente zou krachtiger moeten steunen, liefst zelf de zaak ter hand moeten nemen. De Commissie van Toezicht heeft zich unaniem voor deze laatste oplossing uitgesproken. Dat zou ook meer ten goede komen aan de kinderen van de bijzondere scholen. Thans wordt voor dezen slechts 'n klein gedeelte der inkomsten besteed, waar schijnlijk omdat van de zijde van de voor standers der biz. school zoo bitter weinig finantieele steun ondervonden wordtin den beginne bestond er zelfs 'n boycot, omdat de zaak van de Loge. uitging. Overigens blijkt wel, dat de theorie heel wat gemakkelüker is dan de praktijk. Het is altijd moeilijk kiezen wie het eerst in aanmerking dienen te komen. Zij die er het me^st behoefte aan hebben, houden zich vaak op den achtergronden zij die het eigenlijk niet noodig hebben, maken zich soms aan het ergste misbruik schuldig. De schoolvoeding is niet populair. Nu de Centrale Keuken zoo'n grooten omkeer brengt in de volksvoeding, mag verwacht worden dat ook het vraagstuk van de school voeding 'n geheel ander aspect zal krijgen. Het verstrekken van kleeren is zeer nood zakelijk, vooral kousen en pantoffels. 't Heeft lang geduurd, maar ten slotte is dan toch de schoolarts benoemd. Algemeen koesterde men groote verwachtingen van dit instituut. Tot slot nog enkele woorden over de ver houding tusschen het openbaar en het bij zonder onderwijs hier ter stede. Deze laat niets te wenschen over. Stilzwijgend volgt men den régel tusschentijds geen leerlingen van elkaar aan te nemen. Slechts zelden verneemt men iets over pressie der geestelijken op ouders om hun kinderen van de openbare school af te nemen. Het aantal overgangen is vrij ge ring. De ouders schijnen over het algemeen hun keuze tusschen openbaar of sectarisch onderwijs reeds gedaan te hebben. Het aantal kinderen op de beide scholen is vrijwel gelijkop de bijzondere scholen zelfs iets meer, hetgeen echter niet zeggen wil dat de meerderheid der ouders voor bij zonder onderwijs is. Het tegendeel is waar maar de voorstanders van bijz. onderwijs hebben door-de-hank groote gezinnen en leveren dus ook meer schoolgaande kinde ren dan 'n gelijk aantal voorstanders van openbaar onderwijs. Politiek Overzicht Stockholm. De vredesnota van den Paus en het ant woord dat de Centrale mogendheden in .het laatst der vorige week daarop hebben be kend gemaakt, roepen de gedachte wakker aan de andere poging die in Europa werd gedaan om den weg tot den vrede te banen, een poging, die wat het tijdsgewricht betreft, vrijwel aan het optreden van den Paus paral lel liep, en óók wat het resultaat althans het voorloopige resultaat betreft tot dus ver nog géén practisch succes heeft kunnen boeken helaasl Wij bedoelen de Stock- holmsche conferentie. Rome en Stockholm het hoofd der Katholieke kerk ginds, de vertegenwoordi gers van het socialistische proletariaat hier, wel diametraal aan elkaar tegengestelde geestesrichtingen en levensbeschouwingen waren het overigens, die in de beide Euro- peesche hoofdsteden waren gezeteld. Maar, hoe scherp tegenover elkaar staand Reclame. 99 Heden- ei» Morgenn\oud nog slechts Tier voorstellingen v»n de film CVfltlQPllO MnPfitiPc'' ',woc Voorstellingen per avond. Om 7 ,)I 1 allobllu 111Uui*.-d-o on 9 unr. Zaterdag-, Zondag- en Maan- gn dagavond werd «le bioscoop bezocht door 1502 betalende bezoekers. jjjjy ■nmnwnHMHmnnn elders, ditmaal waren èn Paus èn socialisten bezield door hetzelfde streven: pogingen le doen om de mogendheden van Europa, ge wikkeld in een Moedigen strijd zooals de wereld'nooit gekend heeft, weer nader tot elkander, tot vredesonderhandelingen te brengen, en, mocht het zijn, daarna voor goed de zedelijke macht van het recht te doen heerschen over de brute macht van het geweld. Daarbij had de Stockholmsche conferentie nog een nevendoel: de sinds het begin van den oorlog ingestorte arbeiders-internatio nale weer te herstellen. Nu de Stockholmsche conferentie, na bij korte tusschenpoozen, maanden aaneen te hebben vergaderd, kort geleden uiteenge gaan is, t o t n a d e r, naar het, destijds door ons vermelde, manifest dat het uitvoerend comité bij die gelegenheid uitvaardigde, ver klaarde, lijkt het ons gewénscht hier nog eens een kort overzicht te geven van de voornaamste feiten, die ten aanzien van de conferentie vermelding verdienen. Het denkbeeld eener conferentie ontstond in April van dit jaar allereerst in den Hang bij 't Hollandsch-Skandinavische Comité uit het Bureau der Internationale, dat, vroeger in Brussel, thans in den Haag was gevestigd. De Russische revolutie, die in Maart was uit gebroken en de vredesdoeleinden die daar- i, nti/c n den een krach- tigen invloed uit op de gemoederen in de an dere landen van Europa; de hoop Segon bij file democraten en vrienden des vred?s te ontwaken. Op den I9en Mei vaardigde het comité der Nederiandsche en Skandinavi- sche socialisten een oproep uit tot herstel der Internationale en ter bespreking van de grondslagen voor een algemeenen vrede nevens een zoo spoedig mogelijke beëindi ging van den wereldoorlog. De inleidende besprekingen zouden on middellijk aanvangen met een reeks van speciale conferenties en tot het einde van Juni duren; daaraan zou zich de algemeene conferentie aansluiten. De oproep was voor de Zweedsche socialistische partij ondertee kend door Branting en Muller-Södenberg en voor de Nederiandsche partij door Albarda, Troelstra en Van Kol. Toen het medio Juni was, had Branting reeds een half dozijn co- mité's ontvangen en met hen onderhandeld, meest uit de Middenrijken: Oostenrijkers, Duitschers, Czechen, Bulgaren, Finnen en ook Russen. De Duitsche socialisten kwamen in twee fracties, die van de meerderheid en die van de minderheid. Opmerking verdient dat Branting geweigerd had de Duitsche meerderheid te ontvangen, indien tevens niet de minderheid meekwam. De Franschen en Engelschen kwamen niet, het vroegere bureau der Internationale was dus niet volledig. In het begin van Juli verschenen in Stockholm de vertegenwoordigers van den Russischen Arbeiders- en Soldatenroad (niet te verwarren met de vroegere Russische in ternationale) en deze brachten in den gan- schen grondslag der conferentie eene ver andering. Reeds in Juni had de Arbeiders- en Soldatenraad een manifest uitgevaardigd aan alle socialisten der wereld, waarin deze werden uitgenoodigd naar een speciaal Rus sische conferentie in Petersburg op te ko men. Hieruit bleek dat de Russen óf de be weging wilden vestigen op een breedere, zich over de democratie der geheele wereld uitstrekkende, basis óf de leiding tot zich wilden trekken. Dit bleek nog duidelijker toen in Juli de vertegenwoordigers van de „Sowiet" (afkorting voor genoemden raad) naar Stockholm kwamen en nu (dit was op 13 Juli)'in overeenstemming met het Hol- landsch-Skandinavische comité een nieuwen oproep uitvaardigden, die de conferentie te gen 15 Augustus te Stockholm bijeen riep en tevens het programma daarvan vaststel de. In dezen oproep kwfem de vermaard ge wórden formule voor: „Jot-stand-koming van een vrede zonder annexaties en schadeloos stellingen, gegrondvest op het zèlfb'estem- mingsrecht der volken." Vier Russische afgevaardigden Rosanof, Smirnof, Ehrlich en Goldenberg, onderna men daarop een reis om voor deze denk beelden propaganda te maken in de landen der geallieerden, en, vóór alles, om van de betrokken regeeringen toestemming en pas sen te verkrijgen voor de te zenden verte genwoordigers. Hun reis leed fiasco. Ze ver kregen de hier bedoelde toestemming niet, terwijl de ontvangst zoowel in Londen als Parijs een zeer koele, in Parijs zelf voor een deel onaangenaam was. Zelfs waar congres sen en vakvereenigingen voor Stockholm gunstige besluiten namen, konden ze deze toch niet ten uitvoer brengen tegen den wil der regeering en de arbeidersleiders, die deze op haar hand had gekregen; men denke aan het geharrewar in Engeland. Dit alles ligt nog versch in het geheugen. Het slot der geschiedenis was dat de Rus sische delegatie in Stockholm terug kwam zonder de gehoopte toestemmingen uit de geallieerde landen. Zoodoende moest de conferentie, die op 9 September was vast gesteld, opnieuw worden verdaagd. Het uit voerende comité heeft echter in het reeds genoemde manifest verklaard, dot de confe rentie-idee niet opgegeven is; de conferen tie zal plaats hebben als de passen-kwestic gerégeld is. Zal het spoedig zoo ver komen? Er is niet de minste aanwijzing dat de Entente-mo- gendheden, die al het mogelijke hebben ge daan om de conferentie-idee principieel en stelselmatig tegen te werken, spoedig tot een meer verzoenlijk standpunt zullen komen. Toch, wanneer in het manifest gezegd wordt, dat de Russische deputatie in de gelegen heid was zich in Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië er van te overtuigen, dat de arbei dersklasse de Stockholmsche conferentie ge negen is en blijft en dat de beweging ten gunste van een rechtvaardigen, duurzemen vrede in alle kringen toeneemt, dan behoeft hieraan niet te worden getwijfeld. Zoo heeft het eerste congres van Trade-Unions of 10 Augustus zich ten gunste van de deel name aan Stockholm uitgesproken. Mer herinnere zich in dit verband de Henderson- crisis in het Engelsche kabinet; Hendersor was voor de deelname aan Stockholm, ten. einde een overwicht van de meeningen dei Duitschers en Oostenrijksche socialisten oj de Russen te voorkomen. Allerlei machinaties volgden; op een latei gevolgd congres der Trade Unions werd te gen de deelname aan Stockholm gestemd; de Labour- en anti-Stockholn\-man Barnes kreeg de overhand en heeft die op het oogenblik nog. Op de stemming der Engelsche arbeiders blijkt aldus nog niet voldoende peil te trek ken; wellicht dat allerlei nationale instincten de proletarische en pacifistische nog krui sen. De Fronsche socialisten waren er voor al op gebrand de kwestie van de schuld aan den oorlog op het tapijt te brengen. Edoch zelfs daarvoor werden hun de passen ge- 1 weigerd. Eindelijk verklaarde ook de Amerikaan- sche arbeidersleider John Gompers, dat zijn mannen (die hij tot den strijd „againt the Kaiserism" aangespoord had) niet naar Stockholm zouden gaan. De Engelsche premier, Lloyd George, heeft in eene redevoering welke na de be slissing van het éérste Trade-Unioncongres werd uitgesproken, gezegd dat de arbeiders klasse nog niet het gêheele volk beteekendc. Deze uitspraak is juist, doch even juist is het dat een der gewichtigste factoren voor eene krachtige voortzetting van den oor log is of de arbeidersklasse deze gunstig of ongunstig gezind is. Daadwerkelijk kon ze in het ergste geval haar invloed doen gelden tot eene belemmering van de oorlog voering (wij in Nederland niet waar? kennen het rijmpje uit 1903 onzaliger nagedachtenis! „Heel het raderwerk staat stil; Als uw machtige arm het wil"), doch ook op politiek terrein breidt haar invloed zich steeds meer uit. Daarom had een ar- beidersconferentie, waaraan de vertegen woordigers van alle oorlogvoerende mo- De liefhebbende vrouw is een slavin die Kaar ketens doet dragen door haar meester. Komau door Thérèse Hoven. Cootje herkent in haar een vroegere piano- onderwijzeres. „Gunst, juffrouw Berghuis., bent u 't „Gootje, jij? Wat ben je gegroeid, je ziet er best uit."' Hoe gaarne 't goedhartige kind 't ook zou gedaan hebben, 't is haar onmogelijk iets vlei ends terug te zeggen. Juffrouw Berghuis ziet er fataal uil. Geen wonder, ze heeft al haar lessen verlo gen en ze heeft geen ander middel van be staan. Alsof het een afspraak, nee, een samenzwe ring was, hebben de verschillende moeders fcarer leerlingen haar bijna gelijktijdig ge schreven. dat haar dochtertjes, wegens om standigheden, voorloopig geen muziekles meer zouden nemen. an de eene week" op de andere is ze broo- "deloos geworden. De enkele „stukjes" die haar ^veerstandskas uitmaken, kan ze zelfs niet te gelde maken, omdat er geen beurs en dus geen koers is, en de banken er niets voor geven. Ten einde raad, is ze naar de zusters Maar* tens gegaan. Een enkelen keer kocht ze er wel eens wat choeolaadjes, als haar leerlingen bij haar thuis les kwamen nemen. Toevallig heeft ze gehoord dat 't vroeger versmade Win keltje, een goudmijntje is geworden. De zusters zijn zulke aardige, gemoedelijke mcnschen, mogelijk kunnen ze haar helpen met een klein voorschot... Niet. dan na lang aarzelen, heeft ze lot dien stap besloten en nu ze dien genomen heeft en zich iu tegenwoordigheid der fortuinlijke win kelhoudsters bevindt, is ze zóó verlegen, dat ze de reden van haar komst niet bekend durft te maken. Zè begrijpt nu niet, hoe zij 't over zich heeft kunnen krijgen om hulp te gaan vragen, om te gaan bedelen. Ze is van geboorte een dame. Haar vader was Majoor, ze is dan toch een officiersdoch ter... en dezulken vragen niet. Dan liever honger lijden! Om haar kamerhuur- den eerste der maand te kunnen voldoen heeft zij haar behoeften tot 't_ ailernoodigste beperkt. Ze leeft van een klein broodje en een halven Liter melk per dag. Als Cootje, de assistente-winkeljuffrouw, toonbankfreule, gelijk ze zich zelf betitelt, haar een schoteltje met choeolaadjes voorhoudt, kost 't haar moeite er voor te bedanken. Cootje dringt aan., niettegenstaande haar wijze bespiegelingen nog te veel kind om haai' strijd en de reden er van te begrijpen, maar juffrouw Cor, wier intuïtief gevoel van zelf grootér is, overziet den toestand... zonder ver klaring. Ook fatsoenlijke armoede /ingt een lied zon der woorden, lang nicl voor allen verstaan baar. fior, die naar geven en .weldoen snakt, ge deeltelijk als tegenwicht voor den onverwach- ten welvaart, haar door den oorlog toege gooid. als 't ware, vindt plotseling een gele genheid om aan dien drang te voldoen en zegt, op zakelijken toon: „Nee, Cootje, je moet me nu niet alle klanten afsnoepen. De juffrouw wordt 't liefst door mij geholpen, waar?" En, vóór de juffrouw kan antwoorden, doet ze met rappe hand hier en daar een greep; een massieve Deventerkoek, een blik sardines, een flinke pot marmelade en een groote bus beschuit worden in eenx ommezien door haar ingepakt. En, als ze met een goedig knikje zegt: „Als-'t-u-belieft, hier is uw bestelling; ik zal 't wel voor u opschrijven, ik heb nu hcusch geen lijdj" kan juffrouw Berghuis enkel een diep gevoeld „dank u wel," stame len. Al is ze de dochter van een hoofd-ofiicier, zc lieeft geen moed het vriendelijke birrger- menschje door een weigering le beleedigen. Ze buigt 't hoofd en gaat den winkel uit. „Had ze dat echt besteld?'' vraagt Cootje, verwonderd. „Daar heb jij nou 's niet mee noodig.'' Een der dienstmeisjes uit de buurt, die oen onsje Vcrkadc Biskwic voor 12 centen komt halen, mompelt met een minachtend trekken der mondhoeken, iets van „een kale Mcdam," waar Cor niet op in gaat. Zij begrijpt hoe juffrouw Berghuis en derge lijke dames, werkende vrouwen zooals ze tegenwoordig genoemd worden, 't nu hebben. Ze hoort en ziel., zoo veel! Nog meer dan Cootje en 't gaat dieper bij haar; zij voelt moe 't leed, waaronder de stumpers, die door geen comité geholpen kunnen worden, gebukt gaan. Net als de verpleegster van boven. Die heeft ook haar ontslag gekregen. Ja, God, de menschen kunnen 't niet beta-. len; een extra mond le vullen is geen kleinig heid in deze dagen. En, door een wonder, is de oude mevrouw zooveel beter dat ze haast geen hulp meer noodig heeft. ,,'t Is niet te geloovcn," heeft de dochter ver teld „Zoodra de ernst van den lijd tot moeder doordrong, is ze een heel ander mensch ge worden. Zc is opgestaan, heeft zich alleen aan gekleed... en ze was in geen jaren het bed uit geweest., en nu is ze zoo fttnk als iets. 't Is-de schrik, die ten goede heeft gewerkt; als de beterschap nu maar aanhoudt... Gijs van Poeieren, die als zoon uit een boek winkel, van zelf veel gelezen heeft, zegt dat dergelijke genezingen vaak voorkomen, le Lourdes in "t Zuiden van Frankrijk en op andere bedevaartplaatsen en ook wel in 'l ge wone leven, mits er een ongewone aanleiding toe is. Hij geeft er nog een hcelc verhandeling bij van voorgewende verlammingen cn zcnuw- locstanden... waarnaar Miel gretig luistert, omdat ze het zoo knap van hem vindt om dit alles te weten, doch waar de tantes zich Aan zelf nu niet zoo voor Ueresseeren. En dan, ze zijn moe! Dood op! Ze danken God, als ze 's aA'onds naar bed kunnen gaan. De zaak gaal prachtig, magnifique! Ze hadden zoo'n omzet nooit durven hogen. Dc heele buurt koopt bij ze, mevrouw van Rees cn juffrouw Paula, die anders nooit kwa men, en juffrouw Alewijn en mevrouw Plan ket en mevrouw Smit en Mr. Adriaan van de Velde en' Mevrouw Rimmers, en dc familie Hagedoorn en Mevrouw Thirene, tot zelfs meneer Vreugdestem, de beroemde Jan Wil lem, waar Cor zoo gek op was. Hes heeft altijd gedaan of zc 't niet merkte, maar ze heeft 't wel geweten, arme Cor; ze zou 't hart niet hebben er haar mee te pingen! Docli, wie niet meer om haar onsje Zater dags komt, is juffrouw Meier, de zuster van den adjunct-commies van 't Ministerie van Marine Die arme ziel heeft ook oorlogs-angsl cn durft hel huis niet uit, omdat ze te bang is.„ ze zit verwezen in een hoekje van de kamer- en schrikt op bij 't minste geluid. Ook al een slachtoffer, een geval, dat druk besproken wordt op de buurtsocietcit. HOOFDSTUK X Verdriet. Op ten middag komt Miel met zóó'n ernstig gezicht thuis en slaan haar guitige oogen zóó droef, dat tante Hes en tante Cor elkander ver wegen aankijken cn Hes fluistert: ,,'t Zal toch niet af zijn?" waarop Cor een verontwaar digd: „Iloe kom-jc e» op?" laat liooren. Maar lies merkt heel goed, dat ze evenmin gerust is als zij. Gek toch; ATOeger waren ze er allebei tegen en nu zouden ze 't vreeselijk vinden als 't af was Ja, ze maken er zich, ieder voor zich. zelfs een stil verwijt van dat ze het niet tot een engagement lieten komen. In den laatsten tijd, sedert de wereldbrand is uitgebroken, zooals Miel 't noemt, is Gijs van Poeteren veel bij ze gekomen, eigenlijk is hij er altijd cn, een"enkel keertje, geeft hij Miel wel eens een zoen, daar zc bij zijn. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1