"BINNENLAND. KOLONIËN. ▼an Engeland gevlogen; voor een deel heb ben zij Londen bereikt en daar hun werk yerricht. B e r 1 ij n, 1 O c t. (W. B.) Op het noorde lijke oorlogstoon eel is door den arbeid van onze U-booten weer 25.000 bruto-register- tonnen vrachtmhnte in den grond geboord. B e r 1 ij n r 1 O c t (K. N.) In de volgende week zal, zooals de Berliner Zeitung" am •Mittag verneemt, een bespreking der Elzas- Lotharingsche Rijksdagafgevaardigden met den rijkskanselier over de toekomstige orga nisatie van" Elzas-Lotbaringen plaats hebben. Reeds in de vorige zitting waren de bedoelde afgevaardigden bij den rijkskanselier; maar toen verliep de samenkomst zonder gevolg De rijkskanselier verzocht de heeren geduld te hebben en beloofde hun gedurende de volgende rijksdag-bijeenkomst opnieuw met hen te beraadslagen. Vanwege de ELzas- Lotharingsche rijksdagleden wordt groot ge wicht gehecht aan die bespreking, teneinde de beslissing in deze gewichtige zaak zoo spoedig mogelijk te treffen Berlijn, 1 Oct (W. B.) De Nordd. Allg. Zeitung bericht, dat het «voorbereidend werk voor de wetsontwerpen betreffende de her vorming van het kiesrecht voor het huis van afgevaardigden en de verandering der sa menstelling van het heerenhuis nu zóó ver gevorderd is, dat de indiening van deze wetsontwerpen bij het huis van afgevaardig den einde October of begin November kan worden tegemoet gezien. Sofia, 1 Oct (Bulg.-ag.y De generale staf van het veldleger heeft vernomen, dat in Epirus de Grieken mohammedanen bij het Grieksche leger inlijven en tegelijk hunne huizen in brand steken en hunne vrouwen schenden- De over deze behande ling ontstelde muzelmannen vluchten bij hoopen met hunne gezinnen en zoeken eee toevlucht in de Italiaasche bezettings- streek. Peking, 1 Oct. (R.) De regeering heeft een bevel uitgevaardigd" tot gevangenneming van Suntjatsen en zijne medestanders, die onlangs eene zoogenaamde militaire regee ring in Canton hebben ingesteld. Verspreide Bertotite*. New-York, 30 Sept. (R.) De bankieT Isaac Seligmasn is door een ongeluk met zijn rijtuig gedood. Oost-lndlö. Fanatieke Atjeberi. Uit Batavia wordt aan de Tel. geseind: Een fanatiek Atjeher heeft te Langsu twee Europeanen aangevallen. De plantage assistent Rabrecht werd ernstig gewond en zijn vriend Jalinke gedood. De dader werd gearresteerd. Hij verklaarde, dat God den moord op Europeanen had bevolen. De Staatscourant van 1 October be vat de volgende Kon. besluiten benoemd tot lid van het ooilege van cura toren der Rijks Universiteit te Leiden jhr. mr. P. H. Feith; idem te Utrecht mr. H. W. ide Beaufort; tot secretaris van het college van curato ren der Rijks Universiteit te Utrecht jhr. mr. IJ. F. Hooft Graafland, aldaar; benoemd tot conservator voor de tropische ziekten aan het instituut voor parasitaire en infeditieriekten der Rijks veeartsenijschool te Utrecht J. B. Douwes, aldaar. met afwijking voor zooveel noodig van de bestaande organisatiën, A. met ingang van 1 October 1917 I. benoemd a. bij den Provincialen Staf, tot luitenant kolonel en provinciaal adjudant, onder scheidenlijk in Utrecht en Noord-Brabant, de majoors E. G. J. Bueninck en V. A. J. Bloem, respectievelijk van het 10de regi ment infanterie en van het 3de regiment veld-artillerie b. bij den Plaatsebjken Staf, tot kapi tein, de-.eerste-luitenant C. A. J. J. van der Linden, van dien staf, plaatselijk adjudant te Amersfoort; c. bij het wapen der infanterie tot ma joor hij het 10de regiment, de kapitein P. iW. van Weeren, van het 7de regiment; tot majoor, de kapiteins H. Janssen, H. L. J. Vermeulen en IJ P. Goudschaal, respectie velijk van het 8ste, het 20ste en het 6de regiment; tot kapitein, de eerste-hiitenants mr. dr. J. S. Barbas, A. R. van den Bent, W. IA. Slicher en WVF. Nijland, respectieve lijk van de VÏÏIste brigade, het 8ste regi ment, het 20ste regiment en adjudant bij het 7de regiment, alsmede de ordonnans- officier van Hare Majesteit de Koningin, de eerste-luitenant van den grooten staf, jhr. IJ. H. Backertot directeur der Normaal- Schietschool, de majoor H. G. Post, van het lste regiment; bij het wapen der Artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein, de eerste luitenant H. F. H. C. C. A. von Freytag Drabbe, van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Militaire 'Academie; bij de Vesting-Artillerie, tot kapitein de eerste luitenants, H. J. Karei, L. J. de Decker en R. P. J. van den Berg van Sapa- roea, respectievelijk van het korps pantser- fort-artillerie van het le regiment veld-artil lerie en van het le regiment veld-artillerie tot commandant van de Instructie-compag nie, de kapitein G. H. van Affelen van Saemsfoort, van het 2e regiment vesting-an- tillerie; e. bij Het reserve-personeel 'der land macht: hi! het jïqööd der Infanterie tot res&ye- kapitein, de resrve eerste luitenants J. J. Adrian, van het 20e regiment; G. van Wal beek van het 21e reg.; H. W. Holsteyn, van het 19e reg.; J. M. Kroll, van het 11e regi ment; G. E. Lambert, van het 17e rég.; G. R. Ebens, van het 21e reg.; A. A. van Heer- de van het 3e reg.; L. D. L. Appeldoorn van het 15e regiment; J. H. A. J. Daniels en J. W. Buurman, beiden van het lie reg.; H. C. A. Sickesz, van het 7e reg.; L. J. E. Assel- bergs, van het 3e reg.; J. H. A. Modder- man, van het 12e reg.; dr. J. J. F. Steylng, van het reg. Grenadiers; M. Bles, van het 17e reg.; J. Bergmans, van het 2e regiment; G. H. A. Habets, van het 13e reg.; J. M. Kolff, van het 6e reg.; J. M. Sweep, van het reg. Grenadiers en H. F. C. Bos, van het 3e reg.; II. overgeplaatst: a. in zijn rang en ouderdom van rang bij den generalen staf, de kapitein M. L. de Boer, adjudant ven de lste Infanteriebrigade, zulks met bepaling, dat hij in de ranglijst van dien staf zal rangschikken onmiddellijk on der den kapitein A. A. den Hoed; b. in zijnen rang en-ouderdom van rang bij het wapen der artillerie en wel bij de vesting-artillerie, de luitenant-kolonel C. van Tuinen, van den generalen staf; c. bij het lste regiment vesting-artillerie de kapitein J. A. Brandon, commandant van de Instructie-compagnie, zulks onder eer volle ontheffing uit zijn tegenwoordige be trekking; AL ingetrokken: de koninklijke besluiten van 16 Septem ber 1914, no. 54, 12 Augustus 1914, no. 52, en 20 Augustus 1914, no. 54, respectievelijk voor zooveel betreft P. F. T. van Veen, R. G. D. Z. baron van Haersolte en W. C. M. G. Kleyn, mr. G. H. de Jongh en T. W. te Nuyl; IV. tijdelijk benoemd: bij het reserve-personeel der landmacht: a. bij het wapen der infanterie, tot reserve- kapitein de eervol ontslagen reserve-eerste- luitenant P. F. T. van Veen, van het wapen; b. bij het wapen der artillerie, tot reserve- kapitein, de eervol ontslagen eerste-luite nant T. W. te Nuyl, van het wapen; c. met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-kapitein de eervol ontslagen eerste-luitenant R. G. A. L. baron van Haersolte en W. C. M. G. Kleyn, alsmede de eervol ontslagen reserve-eerste-luitenant mr. G. H. de Jongh, allen van het wapen der in fanterie; B. met ingang van 15 October 1917 over geplaatst in zijnen rang en ouderdom van rang, bij den provincialen staf en benoemd tot provinciale-adjudant in Gelderland de hritenant-kolonel J. M. C. Vermande, van het wapen der infanterie. Bij Kon. besluit is aan de luitenant kolonels van den Provincialen Staf, provin ciale adjudanten odnerscheidenlijk in Gel derland en Utrecht, E. G. Staal en M. Q. Buys Ballot, enn aan den majoor van den Prov. Staf, provinciale adjudant in Noord- Brabant J. Suermondt: met ingang van on derscheidenlijk 15 en 1 October 1917, ter zake van Iangdurigen dienst, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en zulks voor zooveel de luitenant-kolonels Staal en Buys Ballot betreft, op hunne aanvrage. H. M. de Koningin-Moeder bracht gis termorgen een niet-officieel barnek aan de Spoor van Haar langdurig zomerverblijf te Soestdijk, via Amsterdam alwaar zij gis teren een bezoek bracht aan de tentoon stelling „Holland's Noorderkwartier" in het Sted. Museum in de residentie terug gekeerd. Aan het Koninklijk Paviljoen werd de Koningin-Moeder verwelkomd door den burgemeester jhr. mr. dr. Van Karnebeek en den waarn. gouverneur der Residentie, generaal-majoor Van Delft. Bij het stationsgebouw stond een vrij tal rijke menigte, die de Vorstin hartelijk be groette. Kod. Wil. Academie. Herexamens. Van het Ie naar het De studiejaar gaan alsnog over de navolgende cadetten Infanterie hier te lande C R. BartelS, jhr. F. L. G. Leijssius, H. A. Verkuijl." Artillerie hier te lande A. Baretta, L. V. M. E. Drukker, K. A. Enklaar, J. R. Koer- selman, J. J. Peeters. Infanterie in Ned.-IndiëI. A* C. van Doom, A. G. J. Muskens, J. L. M. van der Vinne, M. H. J. Bergamin, J. W. G. A. Hoedt, H. J. A. M. Schnijder, G. J. van der Meulen. Cavalerie in Ned.-lndiëK. J. Schum- melketel, P. J. J. van Willigen Gatsonides. Artillerie in Ned.-IndiëG. P. Eijken. Van het lie naar het Hie studiejaar gaan alsnog over Infanterie hier te landeA. J. de Lad- houder, M. de Vries, P. H. Steenhauer, I. H. Bolman. Cavalerie hier te landeA. C. Eland. Artillerie hier te lande H. J. Hamerslag. J. van Heuven, J. G. M. Huisman, J. K. H. de Roo van Alderwerelt, J. R. H. Lagas, G. C. Bosch, P. T. Goossens. Infanterie in Ned.-Indië: C. J. M. de Vlaming Pleysier, N. L. W. van Straten, N. F. E. Jansen, E. N. J. Hoorweg, B. C. D. Drejer. Artillerie in Ned.-IndiëC. G. van Mou- rik, H. W. J. J. Savalle, A. S. Schuiling, H. W. Tersteege. De nieuwe burgemeester van Groningen mr. dr. E. van Ketwich Ver schuur is gisteren geïnstalleerd. Hij werd toegesproken door den waamemenden voor zitter en oudsten wethouder mr. A. W. Rom- kes en daarna, namens den Raad, door jhr. mr. R. D. de Marees van Swinderen. - Vervolgens hield mr. van KetwicK Ver schuur een rede. Het Kamerlid Mendels wordt, naar Het Volk verneemt, morgen in het Haagsche ziekenhuis opgenomen tot het on dergaan van een operatie, denkelijk het ver wijderen van een vergroeiden blinde-darm, die hem vermoedelijk een week of drie het bed zal doen houden. Haagsche wethoudersbe noeming. De Haagsche gemeenteraad heeft in de plaats van den afgetreden wet houder Verbroek bij eerste stemming geko zen tot lid van het Dagelijksch Bestuur mr. dr. H. J. Romeyn met 29 van de 41 stem men, waarvan 11 blanco waren uitgebracht en 1 op den heer Hoejenbos. Te voren ant woordde de voorzitter op de vraag van den heer Ankerman of B. en W. bij de verdee ling der functies rekening zullen houden met den wensch van den Raad en of de nieuwgekozen wethouder met het onderwijs- departement zal kunnen worden belast, dat B. en W. zich te dien aanzien volle vrijheid moeten voorbehouden; terwijl de heer Hu- genholtz namens zijn politieke vrienden mededeelde, dat de sociaal-democraten zich ten sterkste zullen verzetten tegen het ver drijven van den heer Albarda van Onder wijs. Jot adjunct-directeur van het Centraal Israël. Krankzinnigengesticht te Apeldoorn is benoemd de heer Kersten, oud-Oost-In- disch ambtenaar. Mevrouw W. D r u c k e r is Zon dag j.l. 70 jaar gewoiden, en is bij die ge legenheid door tal van belangstellenden ge huldigd. 's Middags had esn eceptie plaats in de maimerzaal van het Amercnn hotel. Daar waren vertegenwoordigers van de noclclbe- sr. rer en verschillende afdeelingen in het land der beide groote vrouwenkiesrechtor- ganisaties. Bovendien hadden afgevaardig den der Vereeniging ter behartiging vunde belangen der vrouw, de Nat. Vrouwenraad, de Bond van onderw'izeressen voor het frö belonderwijs, de Socialistische Vrouwen- club, de Vereeniging De Dageraad en haar afdeelingen Handwerkers Vriendenkring en nog menig andere organisatie in wier rich ting de jubilaresse m haar leven gewerkt had. Verschillende vereenigingen nadden pr>chtige bloemstukken gezonden, terwijl behalve de officieele vertegenwoordigers nog tal van personen a's particuliere vriendin nen en vrienden mevi Drucker Kwamen gelukwenschen, o.a. de heer en mevrouw F. Domela Nieuwenhuis, mevr. Th. M. Kete laar en tal van anderen uit de vrijdenxers- en vrouwenbeweging. Talrijk was ook het aantal ingekomen schriftelijke en telegrafische gelukwenschen, o.m. van mevr. dr. Aletta Jacobs, van de Internationale anti-milituristsche vereeniging en van een aantal militaire dienstweige raars. Bij den aanvang der receptie bood mevr. C M. BeylbongePeyra namens het hul- digings-comité de 70-jarige het door mej. Truus Claes geschilderd portret van mevr. Drucker aan met een korte toespraak. Daar na werd mevr. Drucker nog toegesproken door den heer W. Havers, president van de Vereen. „De - Dageraad" en door den heer F. Domela Nieuwenhuis. Xe<lcrias«i eia hnitsclilund. De „New-York Times" publiceert volgens een telegram van Reuter's bijzonderen dienst, een lang telegram van Washington, waarin een overzicht wordt gegeven van de onderhandelingen, die zouden hebben plaats gehad tusschen het Landbouw-export-bureau en het Duitsche handelsagentschap te 's-Gravenhage, over een Duitsch-Neder- landsche overeenkomst. Het heet dat de Duitschers verlangen ten minste 75 van den totalen boterexport, 66 'A van den totalen kaasuitvoertenminste evenveel varkensvleesch en worst als naar andere landen wordt uitgevoerd (met inbegrip van den uitvoer naar de Belgian Relief-commis- sie); ten minste 75 van den groentenuit- voer en den eieren-export; 50 van den uitvoer van vlas en ten minste dezelfde hoe veelheid vee en rundvleesch als naar ande re landen geëxporteerd. Volgens het blad zou de regeering der Vereenigde Staten deze overeenkomst onbillijk achten en zou waarschijnlijk gëen levensmiddelenuitvoer toestaan eer de overeenkomst is gewijzigd. De mededeeling betreffende onzen uitvoer naar Duitschland is, naar bij navraag ter bevoegder plaatse bleek, wat de cijfers aan gaat, in hoofdzaak juist. Er kan nog aan toegevoegd worden, dat van den uitvoer van melk en melkproducten 25 pet. aan Duitschland en Oostenrijk is toe gezegd en voorts, dat deze percentages al leen betrekking hebben op de uitvoeren naar oorlogvoerende landen. De verdeeling van den Nederlandschen export van land- en tuinbouw- en veeteelt voortbrengselen is het resultaat van lang durig en zorgvuldig overleg met handels vertegenwoordigingen van beide groepen van oorlogvoerenden, te weten de „British and General Trading Association" te Lon den en de „Deutsche Handelsstede im Haag" alhier. Wat de N.-Y. Times mededeelt als nieuw tje, is in zekere kringen in Engeland en Duitschland reeds lang bekend. Men heeft er daar niets onbehoorlijks in gezien, omdat de verdeeling grootendeels berust op de verhouding in welke de export naar de?e vóór den oorlog bestaan Had - Export-centrale. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Rotterdam heeft aan den minister van landbouw bericht gezonden, dat verschillen de firma's en instellingen aldaar zich door hare bemiddeling bereid hebben verklaard, voor een totaal bedrag van 325.000 deel te nemen in het kapitaal der op te richten Export-Centrale. Gemeld wordt, dat de gemeente Am sterdam voor 25.000 zal deelnemen in het kapitaal der Export-Centrale. Aardappel e« broodrantsoen. Het Vaderland weet mede te deelen, dat een der redenen, dat tot rantsoeneering van den ruimen aardappeloogst is overge gaan, daarin gelegen is, dat de minister van Landbouw een gedeelte der aardappelen wil laten vermalen om In het brood te verwer ken. Het broodrantsoen zou daardoor niet verminderd behoeven te worden en tot het volgend voorjaar kunnen strekken. De vetnood. In verband met vernomen klachten, dat de N.O.T. de vrije vetten ongemotiveerd zou vasthouden, heeft het informaties ingewon nen bij het betreffende N.O.T. waar men het volgende mededeelde. Volgens overeen komst met Engeland mag de N.O.T. van het vet dat zij beschikbaar heeft per week 300 ton afgeven. Sedert Februari bestaat een rege ling met de Regeering, volgens welke de N.O.T. het tekort aan regeeringsvet aanvult naar de behoefte. Allengs is die aanvulling zeer toegenomen, zoodat de N.O.T. van de 300 ton, welke zij per week mag uitgeven, maar kleine gedeelten overhoudt voor den vrijen handel, zoo zeer dat zij vaak moeite heeft haar overeenkomst met Engeland na te leven en niet grootere dan de gecontrac teerde hoeveelheden af te geven. Om dat te voorkomen is het vaak noodig, dat bij importeurs liggende voorraden worden vast gehouden tot de eerstvolgende distributie- periode. Men acht het waarschijnlijk dat hierdoor het gerucht van vasthouden door de N. O. T. is ontstaan. Intusschen vernam het blad te bevoegder plaatse dat de vetnood niet mag worden toegeschreven aan een werkelijk bestaand tekort aan vet, maar ge weten moet worden aan het maken van voorraden door particulieren. In dit ver band wees men er op dat de beschikbaar stelling per maand volgens het systeem van de Regeering het hamsteren in de hand werkt. Bij distributie per week zouden de tegelijk te verstrekken hoeveelheden zoo klein zijn, dat het maken van voorraden er door werd bemoeilijkt Nog verneemt het blad, dat bij de Regee ring de bedoeling voorzit de hoeveelheid regeeringsvet uit te breiden door inbeslag neming van alle slachtvet, dus ook van de slacht door particulieren. Al het vet zal dan verwerkt worden tot regeeringsvet, het gaat eerst naar de vetsmelterijen, en van daar naar de margarine-fabrikanten, die het zoo danig verwerken, dat er een mengsel ont staat van 20 dierlijk vet met 80 plant aardig vet. Koffie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft op verzoek, eervol ontslag ver leend aan C. van den Berg, te Bussum, als lid van de commissie van advies in zake kof fie en in diens plaats benoemd Joh. Verduyn, te Aiphen a/d. Rijn. Vischlever, haringvet en traan. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft ingesteld een Rijksbureau voor vischlever, haringvet en traan (R.L.T.B.), waarvan tot directeur is benoemd de heer F. J. H. Schneiders, te LJmuiden, en dat geves tigd is te LJmuiden. Lever en traan. De verkoop, de aflevering en her ver voer van vischlevers, haringvet en traan is verboden. Dit verbod geldt niet voor hoe veelheden traan van minder dan 50 K.G. Kaas. De Kaasvereeniging heeft in een circulaire aan" de expediteurs mededeeling gedaan van een nieuwe regeling voor den verkoop vah uitschotkaas. Deze regeling is alleen geldig voor volvette Goudsche kaas. Spiritus en moutwijn. Naar gemeld wordt, zal de minister dezer dagen beslag laten leggen op alle voorra den spiritus en moutwijn, zulks ter voorko ming van grooten speculatieven handel en opdrijving der prijzen, die daarvan het ge volg zijn. Mout. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft het verwerken van gerst tot mout verboden. Ook de verkoop, de af levering en het vervoer van mout zijn ver boden. Hiervan kan door den minister ont heffing worden verleend. Zout De Minister van Landbouw, heeft onder intrekking van het bepaalde bij zijne be schikking van 3 April j.l.- een maximum klcinhandelpiijs van geraffineerd zout van 11 cent per kilo vastgesteld. Calcium carbid. De verkoop, de aflevering en het ver voer van calcium carbid is verboden. Dit geldt niet voor hoeveelheden van minder dan 1 K.G. De p etroleumprijs. De Minister van Landbouw Keeft den maximumprijs voor den verkoop van petro leum voor huishoudelijk gebruik voor den kleinhandel met ingang van 2 October 1977 vastgesteld op 'f 0.44 per Liter. Het Delftsche brandstof f eiv- bureau. De Keer P. A. Lebens heeft, naar aan leiding van de critiefc waaraan zijn beleid als directeur van het brandstoffenbureau door de enqu te-commissie is onderworpen, mede met het oog op zijn drukke particu* liere werkzaamheden, tegen 15 October a.e. ontslag gevraagd. Concentratie van steen fabrieken. Naar de Tel. verneemt, wordt, evenals reeds met de bakkerijen is geschied, ernstig overwogen, verschillende steenfabrieken te concentreeren. Tevens wordt hier en daar overwogen, de hitte van steenfabrieken te gebruiken voor het drogen van in de steden te verzamelen huishoudelijk afval voor veevoeder. De kolennood. - Met ingang van 1 October zal de boot tusschen Terschelling, Vlieland en Harlin- gen 's Zondags en 's Woensdag niet varen. Wegens kolengebrek is de fabriek der Deventer Koek Mij. grootendeels stopgezet. Tweehonderd arbeiders zijn zonder werk; 80 konden er aan den arbeid blijven. De afdeeJing katoenweverij van de firma Diddens en Van Asten te Helmond wordt wegens kolengebrek voorloopig stopgezet. Een 50-tal werklieden zal hierdoor werk* loos worden. In het land van behelpen. Door gebrek aan steenkolen, worden de overs der gasfabriek te Vlaardingen ge stookt met een gedeelte van de stadsreini ging als grondstoffen. Graphiet en potlood. De N. O. T. is thans weder in de ge legenheid om op bepekte schaal consenten te verleenen voor den aanvoer van graphiet en potlood, inclusief daarvan vervaardigde smeltkroezen. Warmwatervoorziening van gemeentewege. B. en W. van Den Haag hebben den gemeenteraad voorge steld hen in verband met de zuinige gas- rantsoeneering te machtigen tot de regeling eener warmwatervoorziening over te gaan en hun daarvoor te verleenen een nader te regelen crediet. Voorgesteld wordt sproeiwagens van de Gemeente-reiniging voor dit doel te bezi gen, door die gevuld met warm water op be« paalde centraalpunten in de stad te postee- ren en den ingezetenen de gelegenheid té geven daar het warm water tegen den kos- tenden prijs af te halen. Tegen honger en duurte. Zondag is te Zaandam een betooging g -houaen tegen honger en duurte, waarsan pl.m. 40 organisatie met vlaggen en banie ren deelnamen. Ne een demonstratie door de stad, werd in den Tuin der Nederlanden gesproken door de heeren J. E. W. Duys en A. de Vries voer pl.m. 2000 betoogers. De houding der sociaal-democratische Ka- me fractie ten opzichte van de levensmid- delenpolitiek we d uiteengezet, waarbij ge waarschuwd werd tegen de taktiek van roe keloos eischen r-n op te hitsen, door de anarchisten gehuldigd. De aanwezigen wer den opgewekt tot een organisatorischen strijd met alle wettige middelen, om door middel van vakverernjging, coöperatie of politiek te komen tot een gezonde levens middel enpolitiek. ItoniuieN op SIni*. Gisteravond werden omstreeks 10 uur twee bommen geworpen op- Sluis. Een bom op het huis van den bakker en een op dat van den schoenmaker. De bommen vielen op het achtergedeelte der huizen. Er zijn geen dooden of gewonden. Den geheelen avond waren er vliegers in de lucht. Het af weergeschut was voortdurend in actie; er zijn scherven van bommen gevallen, waar van de herkomst nog niet is vastgesteld. Vreemde vliegmachines. De Zaterdag onder Zuidzande gedaalde vliegmachine is een fonkelnieuwe Fransche tweedekker, die pas 17 September j.l. was af geleverd. Het vliegtuig ligt over den kop ge slagen in het land en de schroef is in den grond stuk geslagen. Het is bewapend met een machinegeweer. De beide inzittende of ficieren waren Engelschen en zijn naar het interneeringskamp te Groningen overge bracht. Duitsche ballon gedaald. Te St. Maartensdijk (Tholen) is een Duit sche ballon van 2 M. middellijn en 1 M. hoogte neergekomen. Een granaat op ons gebied. Nabij de gemeente Oostburg is in een land met suikerbieten, toebehoorende aan den landbouwer A. Buyck8, gemeente Water landkerkje, Zaterdag namiddag een granaat terecht gekomen. Het projectiel is nogal diep in den grond gedrongen en daar ont ploft. Een knal heeft men feitelijk niet ge hoord. Verscheidene stukken zijn opgedol ven en in beslag genomen. Nederlandsche dienstplich tigen in N.-Amerika De heer J. Kuiper, hoofd eener Chr. School te Leeuwarden, heeft aan den Minimier, van Boitenlandsche Zaken per adres verzocht, om de Nederlandsche dienstplichtigen, die in Noord-Amerika verblijf houden, in de gelegen heid te stellen per bijzondere of andere scheepsgelegenheid naar Nederland terug le keeren, om te voorkomen, dat zij bij het Amerikaansche leger ingelijfd en naar de ge vechtsfronten in Europa gezonden worden. Over de grens gekomen. Te Vlodrop zijn vijf Duitsche deserteurs over de grens gekomen, terwijl te Maastricht 2 Duitschers in uniform zijn aangebracht, die per roeiboot de Maas waren overgekomen» de grens bij Roosteren hadden overschreden en betrapt waren bij het overbrengen van smokkelwaar. Te Enschede zijn 3 ontvluchte Russische krijgsgevangenen over de grent gekomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2