STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK. C^acent ratio T»a bfidrijveai Reeds geruimen tijd zijn bij de Rijks- kolendistributie plannen in uitwerking tot Concentratie in verschillende bedrijven zoo als die reeds heeft plaats gehad in de bak kerij. Daar men zich niet ontveinst dat der gelijke concentratie een diep ingrijpen is in het economische leven, gaat men bij de 'uitvoering der plannen slechts voorzichtig en niet dan in de grootste noodzakelijkheid te werk. In de eerste plaats, toen op de no minatie de meelfabrieken, weldra zullen ook volgen de steenfabrieken, waarna dan de wasscherijen aan de beurt komen. Daarmede zijn echter de concentratie-maatregelen nog niet beëindigd. Zoo noodig zullen tel kens nieuwe bedrijven in aanmerking komen voor concentratie volgens reeds ontworpen schema's, waarbij natuurlijk begonnen wordt met de bedrijven, waarin door con centratie de grootste brandstofbesparing te bereiken valt. Nog kon worden opgemerkt, dat slechts in het uiterste geval de betrokken bedrijven tot concentratie gedwongen worden. Aller eerst wordt getracht het doel te bereiken door overleg. Hbld. Maxim umpr ij s van Appelstroop. De maximum prijs, voor welken appel stroop zal mogen worden te koop aangebo den of verkocht, zal bedragen: voor levering aan den grossier 0.60voor levering aan den winkelier 0.65voor levering aan den verbruiker 0.78, alles per K.G. Deze prijs gèldt niet voor appelstroop in gedecoreerd blik. In de hierboven bedoelde appelstroop mogen zich geen andere bestanddeelen be vinden dan appel- en perenstroop, verkre gen door voldoende indikking, benevens glucose- en bietenstroop. Voor appelstroop, die andere bestand deelen bevat, worden maximum prijzen vast gesteld alsvoor levering aan den grossier 0.1714; voor levering aan den winkelier 0.20; voor levering aan den verbruiker 0.25, alles per K.G. Begrafenis- van een Duit- schen luitenant-vlieger. Op het kerkhof te Huisduinen is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Duitschen luitenant-aviateur Werner Joschkewitz, den 22en Augustus te Margate (Engeland) ge sneuveld, drager van het ijzeren kruis. De begrafenis geschiedde met militaire eer. De met een zestal kransen gedekte lijkwa gen werd begeleid door twee Duitsche offi cieren en gevolgd door een aantal Neder- landsche officieren van land- en zeemacht en vier volgrijtuigen, benevens eene afdee- ling matrozen. Onder het spelen van treur muziek trok de stoet door de straten van Den Helder, waar eene enorme menschen- massa op de been was. Aan de groeve sprak de kapitein ter zee A Pieren, commandant van Hr. Ms. wacht schip, een Duitsch predikant en een der Duitsohe geinten\eerde officieren, waarna een familielid uit Amsterdam namens de moeder dankte. Werving van arbeiders voor het buitenland. De N. R. Ct. gaf de vorige week een frag ment uit een brief van onzen consul-gene raal te Londen, aan den minister van bui- tenlandsche zaken, waaruit bleek, dat de hier te lande met name door E._ Gradon, Willemskade 10, tp Rotterdam, voor werk in Britsche fabrieken aangeworven arbeiders waren misleid. Verdiensten van 4 5 ^aren voorgespiegeld, loonen van 30 sh. a 35 sh. worden betaald, de arbeiders had den zich moeten verbinden zoolang de oor log duurt in Engeland te blijven en geen pogingen te zullen aanwenden terug te kee- ren. Waar het kostgeld thans in Engeland 25 a 30 sh. bedraagt, zijn die arbeiders, wier gezinnen hier bleven, zeer gedupeerd. De T e 1. komt met een tegenhanger van dit bericht en beweert, dat de Rotterdam- sche politie beschikt over materiaal, waar uit blijkt, dat de firma Cohen en Ossedrij ver, Zwarte Hondestraat 3, door misleidende voorwaarden arbeiders naar Duitschland lokt. die dan in de munitiefabrieken moeten werken. Onder de aldus aangeworvenen zóuden ook metaalbewerkers zijn. Een smokkelschip. De douane-beambten te Hansweert heb ben op het schip Oscar Eduard 250 KG. smokkelwaar ontdekt, bestemd voor fraudu leuze uitvoer naar Antwerpen. De schipper Is gevankelijk naar Middelburg gebracht, terwijl het schip in beslag is genomen. Haver in stijfselvaten. Een eigenaardige ontdekking is door de Rotterdamsche politie gedaan. Per stoom schip „Maasnymp" werd in 12 stijfselvaten een partij haver, groot ongeveer 750 KG., «artgevoerd. De persoon aan wie de haver was geadresseerd is in bewaring gesteld. Door de politie wordt een uitgebreid onder zoek ingesteld. De geheele partij haver is in beslag genomen. Aan den draad. Zondag is zekere Mathieu uit Maastricht bij het smok kelen aan den draad in Oud-Vroenhoven blijven hangen en gedood. Een kist brandbommen. De logger SCH 232 is de haven te Scheve- iunger binnengeloopen met een uit zee op- gevischte kist brandbommen. De militaire kustwacht nam de bommen in beslag. Interparlementaire Unie. In de afgeloopen week vergaderde in het ge bouw van de Eerste Kamer eene commissie de Nederlandsche groep der Interparle mentaire Unie, met het doel de vraagstuk ken van Internationaal recht, die na den oor- og om oplossing zullen vragen in studie te nemen. De commissie wordt voorgezeten door mr. S. van Houten. Leden zijn verder: jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, mr. M. C. Dresselhuys, mr. D. Hoek, mr. D. A. P. N. Kooien en mr. J. Limburg. Secretaris is jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hocgiand. Beginselverklaring der Chr. Hist. n i e. De Nederlander vermeldt de artikelen van de beginselverklaring van de Chr. HiSt. Unie. Art. 1 het onderwijs betreffende luidt: De Chr. Hist. Unie wenscht: a. Een zoo spoedig mogelijke uitwerking en toepassing van het beginsel, nederge- legd in art 102 der Grondwet, betreffende de gelijke financieele ondersteuning uit de openbare kas van het openbaar en het bij zonder onderwijs- Daartoe rekent zij ook de gelijkheid in zake de vaststelling en verbe tering van de salarissen der onderwijzers; b. evenzoo, naar genoemd art. 102 der Grondwet, een ruimere ondersteuning uit 's Rijks kas, ten behoeve van het bijzonder algemeen vormend middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs; c. voorts krachtige bevordering van het vakonderwijs in zijn vollen omvang, door ruimeren financieelen steiin van overheids wege, zoomede door een regeling van dit onderwijs bij de wet. Nationaal arbeidssecreta riaat. Het Nationaal Arbeidssecretariaat houdt Zondag 14 October a.s. een buiten gewone algemeene vergadering met alle on afhankelijke vakvereenigingen, onafhanke lijke vakbonden en vakfederatie's en plaatse lijke centrole's der onafhankelijke vakbej weging, in het gebouw „Handwerkers Vrien denkring" te Amsterdam, ter bespreking van den heerschenden toestand. De volgende 3 punten zullen aan een na dere beschouwing worden onderworpen 1. De levensmiddelenvoorziening en de door de regeering gevoerde politiek. 2. Productief werk voor werkloozen of uitkeering van garantieloon. 3. Hoogere steunuitkeering aan de ge- mobiliseerden. Een bond van straetklin- kerfabrikanten. „De Ingenieur" meldt dat opgericht is de Bond van Straatklinker- fabrikanten. Het doel van den bond is, het verbeteren van den straatklinker, en de be langen van de fabrikanten, werkende met overslaande vlam-kamerringovens, te be vorderen. De bond is gevestigd te Arnhem. Nederlandsche Kamer van Koophandel in Franse h-Z w i t - seriand. Te Genève is opgericht, voor Fransch-Zwitserland, eene Nederlandsche Kamer van Koophandel, waarvan het be stuur is samengesteld als volgt: President: Ch. G. Vermaire, Consul der Nederlanden; vice-presidept: L. -S. Baszanger, koopman, Nederlander; penningmeester: jhr. H. de Jonge van Ellemeet, Nederlander; secreta ris: John Kahn, koopman, Nederlander; be stuurslid: Gerth van Wijk, oud-vice-consul, Nederlander. Het adres der Kamer is* Rue de la Corra- terie 10, en het telegram-adres, „Koophan del" Genève. Verpleging van Israëlieti- sche krankzinnigen. Het bestuur van bet Centraal Israël, krankzinnigenge sticht heeft, naar de N. R. Ct. meldt, voor oe stichting van een Sara-hoeve een gift van 12.000 ontvangen. Voor deze som zijn drie H.A. grond gekocht, waarop wo ningen van verpleegden zullen verrijzen. De stoomtram Tie 1Buren C u 1 e m b o r g heeft nimmer te roemen gehad over druk vervoer. Niettemin hebben een aantal gemeenten belang bij de instand houding er van. Door gemeenten en polders der betrokken streek is gezamenlijk thans ruim 3000 per jaar gedurende 2 0 jaar toegezegd, terwijl Zaterdag de gemeenteraad van Tiel besloten heeft gedurende 20 jaar jaarlijks een subsidie van 500 te verlee- nen. Vr ij gesproken. De 5e kamer der rechtbank te Amsterdam deed bij vervroe ging uitspraak in de zaak^tegen den 23- jarigen Ch. F. J. M., los werkman, beschul digd van diefstal met geweldpleging in een perceel aan het Sarphatipark, welke ge weldpleging den dood tengevolge heeft ge had van W. H. T. De officier van justitie,, mr. Luyken Glas horst, had tijdens de behandeling der zaak op Vrijdag 21 September j.I. tegen beklaag de 8 jaren gevangenisstraf geëischt. De rechtbank achtte evenwel het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak beklaagde vrij met last tot zijn onmiddellijke i nvri j he i dsstelling. Courantenpapier in plaats van bankbiljetten. Voor de recht bank te Middelburg is behandeld de zaak tegen C. O., een Belgisch vluchteling, wo nende te Breskens, die op 18 April een ran- geteekenden brief verzond aan Davids te Rotterdam. Op den brief stond, dat hij 10.000 'inhield, terwijl er bij aankomst geen bankbiljetten van 1000, doch slechts uitknipsels uit de N. R. Ct. in waren en wel juist van een der nummers, die bij fcekl. ontbraken. Bekl. hield vol, in den brief 10 biljetten van 1000 te hebben gestoken. De presi dent wees er bekl. op, dat hij in 1000 in België wegens postdiefstal is veroordeeld.- Een zeer uitgebreid rapport, werd uitge bracht door den heer Van Wageningen, ka pitein-apotheker te Breda, die kon vaststel len, dat de brief op zij was opengemaakt, voordat de lakken met het lakstempcl van bekl. er werden opgezet. Het O. M. eischte een jaar en zes maan den gevangenisstraf en onmiddellijke ge- vangennemng van beklaagde. De verdediger, mr. J. Adriaanse, bestreed o.a. het rapport en keurde het af, dat een feit van 16 jaar geleden bekl. nu nog als verzwaring werd aangerekend. De rechtbank gaf gevolg aan de vorde ring van het 0. M. tot onmiddellijke gevan genneming. 5 October uitspraak. Gevecht met de politie. Zon dagavond is op den Dortschen straatweg te Rotterdam aangehouden een 22-jarige ke telbikker, die met drie andere personen nachtrumoer mankte. Toen de politie dit verbood gingen zij de agenten te lijf. Twee agenten werden verwond en moes ten buiten dienst worden gesteld. Een hun ner had vier schoten in de lucht gelost, waarop de drie aanranders de vlucht na men. Verduistering van tele grammen. Een ambtenaar van het hoofd postkantoor in den Haag, is naar het Volk meldt, door de politie in verhoor genomen, als verdacht van verduistering van telegram men voor Indië. Waarschijnlijk werden de aangeboden te legrammen vernietigd en het daarvoor ont vangen geld verduisterd. Diefstal van drijfriemen. Uit de veevoederfabriek van het departe ment van Landbouw aan de Heerenweg te Zoeterwoude, waar het kunstveevoeder ge maakt vordt volgens het procédé van pro fessor Van Calcar, zijn Zondagnacht de 6 Ieeren drijfriemen gestolen, vertegenwoor digende een waarde van eenige duizenden guldens. De fabriek staat stil. Een krasse maatregel. Een korporaal te Geldrop (N.-B.), werd in den donkeren nacht omvergereden door een fietser uit WoenseL De korporaal nam zijn geweer en schoot den fietser een kogel in den rug, zoodat de man ernstig verwond in het gasthuis moest opgenomen worden. Rijwielongeluk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de heer M., chef eener fabriek te Oosterbeek, ter hoogte van Hoogstede op den Utrechtsche weg zooda nig met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden, dat hij bewusteloos en zwaar ge wond op den weg bleef liggen. Toen hij door een late voorbijganger gevonden werd, was de heer M. reeds overleden. School- en Kerknieuwe. De heer dr. O. J. Wijnhausen te Am sterdam, is tot 16 September 1919 toegela ten tot privaat-docent in de leer der stof wisselingsziekten aan de uiniversiteit van Amsterdam. Gisteren herdachten de heer en D. R. te Wechel en dr. H. Bos te V/ageningen, den dag, dat zij 40 jaar geleden benoemd werden tot leeraar ann de in 1877 opgerichte Rijkslandbouwschool, waarin de bestaande gemeentelijke Hoogere Burgerschool werd opgenomen. Na de reorgani satie der Rijkslandbouwschool in 1904 werd de afdeeling H. B. S. weer afgescheiden en tot zelf standige Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus geëmancipeerd. Gedurende al dien tijd zijn beiden werkzaam geweest als leer aar aan de H. B. S., de eerste in wis- en werk tuigkunde, de tweede in natuurlijke historie. Ook buiten de H. B. S. toonden zij hun werk zaamheid de eerste is al sedert vele jaren de ziel van het departement Wageningen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeende laatste indertijd te Groningen gepromoveerd op een proefschrift„Bijdrage tot de kennis der roode boschmieren", waartoe de omstreken van Wageningen hem ruimschoots het mate riaal leverden ook op wetenschappelijk ge bied door publicatie van verschillende artikelen over plantkunde en tuinbouw, en verder nog vooral door zijn leerboeken, waarvan èen in samenwerking met prof. dr. Ritzema Bos over dierkunde en eenige meer of min uitvoerige werken over plantkunde, die om hun duidelijk heid en goede voorstelling zeer gezocht zijn en veel gebruikt worden. Met het oog op de tijds omstandigheden werd de gebeurtenis slechts in kleinen kring herdacht. De v ij and van het Kot hol ic isme. In alle V.-k. kerken van het bisdom Roermond is Zondag een bisschoppelijk schrijven voorge lezen, waarin ernstig werd gewaarschuwd tegen <?e gevaren van het socialisme, welks leerstel lingen, volgens de uiteenzetting van den bis schop, onvereenigbaor zijn met de katholieke be ginselen. Kun»t en Wetenschap. Larensche Kunsthandel. Heden was het tien jaar geleden dat de La rensche Kunsthandel zijne afdeeling Am sterdam op de Heerengracht opende, onder meer met een tentoonstelling van het werk van Suze Robertson. Genoemde kunsthandel houdt van 6 Oc tober een volledige tentoonstelling van haar werk in deze zalen. Verder worden ook geëxposeerd etsen van haar dochter, me juffrouw Sara Bisschop. Na een langdurig ziekbed is gisteroch- ten op 42-jarigen leeftijd overleden de beeld houwer Charles Hendrik Marie van Wijk, die zich door zijn werken .een welverdienden naam in binnen- en buitenland verworven had. Hij werd op 30 Januari 1875 te 's Graven- hage geboren en wijdde-zich reeds op jeug-" digen leeftijd aan de beeldhouwkunst. Hoofd zakelijk maakte hij toen figuren,, ontleend aan 't plattelands- en visschersleven, die een echt Holfandsch karakter droegen. Later zijn verscheidene belangrijke monumenten door hem ontworpen en afgewerkt; zoo het van 't Hoff-monument aan den 's Gravendijkwal te Rotterdam, het grafmonument voor don kunstschilder Blommers op Eik-en-Duinen, het Schürmann-monument te Rotterdam, een mausoleum op een buitengoed te Voorburg, het monument voor de Marissen te 's Gra- venhage, terwijl binnenkort te verwachten was de onthulling van het voor hem ge wrochte Thomson-monument op het Thom son plein aldaar. Zijn maquette voor een ruiterstandbeeld van Koning-Stadhouder Willem III verwierf den eersten prijs. Een be ga a ft en voor de toekomst nog zeer veel beloovend kunstenaar daalt. Tot tweeden dirigent van het Residen tie Orchest is benoemd de heer André Spoor. T h ij s M a r i s-t e n t o o n s t e 11 i n g. Met het cog op de vele werken van den meester, vooral van zijn laatste periode, welke in buitenlandsch bezit zijn, zal de door den Larenschen Kunsthandel voorgenomen Thijs Mans-tentoonstelling eerst na den oor log kunnen plaats vinden. Een eere-comité heeft zich gevormd en is als volgt samengesteld: H. L. Berckenhoff, E. H. Crone, mevrouw van Duyl-Schwartze, W. F. van Heukelom, Simon Maris, Willem Maris, Johan de Meester, W. van Meurs, ad viseur, dr. A. Pit, dir. Ned. Museum, Albert Plasschaert, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, Dir. Rijksmuseum, prof. jhr. J. Six, mr. E. Vissering, M. P. Voute. Onbekende teekeningen van Van Hoytema. Naar het Hbld. verneemt is Roland Holst bezig met het uitzoeken van het nagelaten werk van Van Hoytema. Uit oude portefeuilles, van onder dikke lagen stof, haalt Roland Holst een groote verzame ling onbekend werk te voorschijn. Natuurlijk zijn er veel onafgemaakte schetsen bij, maar er komen ook heel wat van de prachtigste teekeningen voor den dag. Kunst- en Teekenonderwij s. Verschenen is het Rapport der Ministeri- eele Commissie in zake de van Regeerings- wege te nemen maatregelen ten aanzien van het kunst- en teekenonderwijs. Aan de slotbeschouwing ontleenen wij De Commissie vreest, dat een deugdelijke gang van zaken nimmer bevredigend verze kerd zal zijn, indien de Regeering blijft mis sen een college, aangewezen om haar per manent van raad te dienen. Hoe voortreffe lijk de verschillende ambtenaren hier reeds werkzaam zijn, toch is juist in een zaak van zóó veelvuldig belang als het technisch on derwijs, waartoe het kunst- en teekenonder wijs door de nieuwe akten in zoo nauw ver band gebracht is, het geregeld overleg van meerderen inderdaad onmisbaar. Kon dit College of deze Raad van Advies, die door zijn samenstelling zich het contact moest verzekeren met de steeds voortwer- kende practijk, ook op geregelde wijze in verbinding blijven met-de Inspectie, zooals die namens de Regeering wórdt uitgeoefend en met het Hooger Onderwijs, zooals dit in de beide Hoogescholen wordt gevonden, dus met de Afd. voor Onderwijs en die voor K. en W., dan zouden moeilijkheden wellicht tijdig kunnen worden voorkomen en deugd zame maatregelen niet de stoornis van las tige complicaties ondervinden. De commissie bestond uit de heeren A. J. der Kinderen, voorzitter; B. W. Wierink, secretarisAarts, Henri Evers, Bart van Hove, K. Sluyterman, K. de Bazel, Jos Th. J. Cuypers en R. N. Roland Holst. Donderdag zal Prins Hendrik ten Paushuize een vergadering leiden van een commissie uit de Padvindersvereeniging. Z. K. H. zal dan bij den Commissaris der Koningin de lunch gebruiken en 's middags weder vertrekken naar den Haag De algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Recht" zal 3 November te Utrecht de algemeene ledenvergadering houden Kennisgeving. Vervoer van aardappelen. De Burgemeester van Amersfoort maakt be kend: Dat tot nader order het vervoer en de afleve ring van gewone (blanke) Eigenheimers of Bor- gers en Industries is toegestaan alleen voor zoo ver het betreft de aflevering aan handelaren en militaire depóts. In het vervoer en de aflevering aan consumen ten komt dus geen wijziging en mag alzoo niet meer dar» 10 K.G. worden afgeleverd; waardoor de gelegenheid tot winter-opslag is buitenge sloten. Alle andere verbodsbepalingen blijven onge wijzigd. Amersfoort, 1 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Mt. W. H. de Beaufort. Mr. W. H. de Beaufort is bij Kon. Be sluit benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijks Universiteit te Utrecht. Garnizoen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kapi tein bij den plaatselijken staf de le luit. C. A. J. J. v. d. Linden van dien staf, plaat selijk adjudant alhier. Amersf. Gemeentebelang. De kiesvereeniging „Amersfoort's Ge meentebelang houdt" Donderdag 11 Octo ber eene buitengewone ledenvergadering. De agenda vermeldt o.a. een bestuursvoor stel tot aansluiting bij den Vrijz. Dem. Bond. Socialistische moraal. 'n Socialistisch apostel, de heer Eizen- ga, heeft onlangs op een vergadering hier ter stede over de pers en, volgens het ver slag in de Toorts, daarbij blijk gegeven van 'n verbijsterende opvatting over pers-mo- laal. Men zal zich herinneren dat wij 'n paar weken geleden eenige belachelijk-domm* onwaarheden van den Toorts-correspondent recht gezet hebben. Welnu, dat moet heel slecht van ons geweest zijn. „Schunnig", zegt de propagandist van den heilstaat. Dat iemand leugens verkondigt, schijnt dus niet zoo erg te zijn, maar als 'n ander verklapt dat het leugens zijn, dan handelt de ander „schunnig". 't Is fraat. Maar de hemel beware on9 voor 'n socialistisch en heilstaat waar zulk' een moraal zou gelden. KORFBAL. Competitie. Zondag werd „Amersfoort 1" te Hil versum met niet minder dan 21—0 geklopt door „Excelsior" dat een twaalftal in 't veld bracht, waarmede het vorig seizoen zoo dikwijls succesvol in de eerste klasse West werd uitgekomen. De cijfers duiden aan hoe weinig „Amersfoort", dat 2 invallers in de gelederen had, had in te brengen. Het nieuwe Belgische woning kamp. Het nieuwe woningkamp voor Belgische gezinnen aan den Soesterweg, 't welk plaats zal bieden voor 250 gezinnen, kon heden de eerste 45 families opnemen. Deze eerste groep is gezocht onder hen, die het meest deze hulp behoefden, vooral de gezinnen met veel kinderen. Het dorp wordt gevormd door woning complexen elk voor twaalf gezinnen. Elk gezin heeft te beschikken over een woon kamer en twee slaapkamertjes, over berg plaats en cabinet. Als dorpsscholte zal optreden de sous- luitenant Wuyts. Deze had tot op heden de dagelijksche regeling in het Albertdorp. Ontruiming. Achttien Belgische gezinnen hadden in de vacantie onderdak gevonden in de school Elizabethsdorp. Toen de lessen weer moes ten aanvangen, werden deze families onder gebracht in de timmerfabriek Bimnik. Thans moet dit gebouw worden ontruimd om te kunnen dienen voor de Centrale Keuken. Vijf der gezinnen behoorden tot de eerste groep voor het nieuwe dorp en zijn daar heen getrokken, zeven konden een onder komen vinden bij kennissen of anderszins. Zes gezinnen echter wisten Maandagavond niet, waar zij heen moesten. Voor dezen werd de ontruiming tot heden (Dinsdags morgen opgeschort. Alle kleine beetjes helpen. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende uit Bloemend. Weekblad Er i? een groot tekort aan veevoeder, en dat beteekent voor dezen winter in elk ge zin een tekort aan melk, boter, kans en vet Met goeden wil en overleg kan echter d* nood wat gelenigd worden. In elke gemeente kan n.I., zooals zulks overal op het platteland geschiedt, eene flin ke hoeveelheid eerste kwaliteit veevoeder door de samenwerking van alle huisvrouwen vergaard worden le. Uit hetgeen anders naar de aschbelt gaat en in normale omstandigheden tot mest wordt verwerkt 2e. Uit hetgeen in menigen schoorsteen in rook vervliegt; 3e. Of steeds in den gootsteen verdwijnt. Nu de nood werkelijk voor de deur staat en alle aanvoer van veevoeder stop is gezet, wat een ware ramp voor onze eigen voeding beteekent, moest men in elke gemeente eene organisatie in het leven roepen, welke met een minimum van moeite en onkosten uit afval een maximum van veevoedsel oplevert. Niet ten bate van enkelen, maar van allen en voornamelijk van hen die het 't hardste in 's levens strijd hebben le verant woorden en die wij aan een extra stukj© spek willen zien te helpen. Huisvrouwen, hierbij kan het gemeente bestuur uwe trouwe, dagelijksche medewer king niet ontberen. Ziehier ons plan, uit privé initiatief ont staan. Velen uwer geven hunne schillen aan een schillenboer. Gaat daarmee daorniemand mag door wat wij beoogen benadeeld wor den. 't Kapitale punt is, dat uit minderwaar dige afval al wat veevoer is tot zijn recht komt. Maar wie tot dusverre schillen en anderen eetbaren afval in den aschbak liet verdwij nen, houde dit nu zorgvuldig apart. Het zou voortaan eiken dag door uw eigen groente boer (van enkelen werd de medewerking reeds belangeloos toegezegd), kunnen wor den afgehaald en van zijn winkel door de ge meentereiniging worden meegenomen. Daar door zou er alvast veel minder verloren gaan van wat als veevoeder kan dienen, dan wan neer het gezamenlijke vuil op de aschbelt pas na eenigen tijd wordt nagezocht, zooals thans geschiedt. Vele zuinige huismoeders verbranden te genwoordig hare schillen bedenkt toch, dat ge vroeger zoodoende slechts wat oude rom mel deedt verdwijnen, maar dat ge nu on ontbeerlijk veevoeder verbrandt en dat dit iri uw eigen belang, evenals in het algemeen belang, niet dan in uitersten nood mag ge beuren. En ten laatste: er mag, dank zij uwe goe de zorgen, niets meer in den gootsteen vei* dwijnen, wat uitmuntend varkensvoer kan worden. Vóór ge uw glazen, kopjes, borden, scho tels en vaatwerk met zeepsop of soda rei nigt, moet ge dit alles zorgvuldig met be hulp van zoo min mogelijk water, en vooral zonder zeep of soda (want dit is vergif voor de varkens), zoo goed mogelijk van de klein ste etensrestjes ontdoen en dit spoelsel in een kommetje bewaren, waarvan de inhoud (zegge IA h-lA L.) eveneens dageiijks kan worden meegegeven aan uw groenteboer,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3