Ei»i'fcle Ka me»-verkiezing. Bij de gister gehouden Eerste Kamer verkiezing in Noord-Holland (vacature prof. Drucker) werden uitgebracht bij eerste stem ming op mr. W. H. de Beaufort (vrij-lib.) 22, prof. Fabius (anti-rev.) 19, W. H. Vlie gen (s. d. a. p.) 17, prof. D. van Embden 10, J. H. Idenburg 1 stembij tweede stemming op den heer Vliegen 24, De Beaufort 22, Fabius 22, Idenburg 1 stembij derde stem ming op prof. Fabius 24, op Vliegen 23, De Beaufort 22 stemmen. Bij herstemming werd de heer Vliegen gekozen met 41 stemmen tegen 21 op prof. Fabius en 5 blanco. De verrassende benoeming van den heer Vliegen tot lid der Eerste Kamer is, naar het Hbld. weet te melden, een gevolg geweest van oneenigheid in her vrijzinnige kamp De vrijzinnig-democraten hadden vr\ te voren aangekondigd, «lat prof. Van Enib- den hun candidaat zou ziin. Daarop volgde een vergadering van de club der vrijzinnige Statenleden (waarvan, ook de vrijzinnig-de mocraten deel uitmaken) teneinde „overleg' te plegen over den opvolger van prof. Drucker. De vrijz.'-democraten meenden, dat het hier gold een vrijzinnig-democratische vacature waarop zij recht hadden, de unie liberalen hebben toen naar het schijnt her innerd aan het gebeurde in Den Helder, waar de vrijz.-dem. Oud tot Tweede Kamer lid gekozen werd in de unie-liberale vaca ture-De Meester. Het slot van het „over leg" was, dat de vrijzinnig-democraten de vergadering der Statenclub verlieten. Het Handelsblad besluit zijn ontleding van het gebeurde alsdus: Wij moeten verklaren, dat wij de tac tiek om le stemmen op een kerkelijk lid, terwijl men toch de verkiezing van dat kerkelijke lid niet wenscht, een handeling achten volkomen in strijd met de bedoeb'ng van de wet. Als ieder volgens eer en geweten den candidaat gekozen had, dien hij het best achtte, was niet de heer Fa bius, maar de heer De Beaufort in her- stemming gekomen, en niet de heer Vliegen maar.de heer De Beaufort ver kozen. Het is wel weer een soort „politiek", die de achting, voor politici niet kan verhoogen. Eerst dat „handelen" om een zetel, en dan deze intrigue. Het Vader la nd schrijft naar aanlei ding van het voorgevallene: De verkiezing van den heer Vliegen tot lid van de Eerste Kamer als opvolger van Drucker, zal wel voor velen eene groote verrassing geweest zijn, al was ze dan ook het gevolg van verschil in meening tusschen de vrijzinnige leden van de Staten van Noord-Holland, waarvan het grootste deel den heer De Beaufort en het kleinste deel slechts prof. Van Embden begeerde. Het wil ons voorkomen, dat men goed zou gedaan hebben bij deze tusschentijdsche verkiezing zich aan den regel te houden, die in den laatsten tijd gold, nJ. dat men aan de partij, waaraan een lid ontviel, ook overliet den vrijgekomen zetel te bezetten, wat natuurlijk ook inhoudt, dat men aan haar zonder eenige voorwaarde de keus van den persoon overlaat. Dan had men een man als den heer De Beaufort niet den ondienst gedaan van zonder succes in het rit geweest te zijn, dan had men ook de samenwerking der vrijzinnigen, die, zooals ook dit geval leert, zoo hoog noodig is, als men niet telkens zetels aan de sociaal-de mocraten of kerkelijken wil verliezen, niet meer ernstig bemoeilijkt De beschouwing wil natuurlijk allerminst zeggen, dat aan de S. D. A. P. ook voor Noord-Holland geen zetel in de Eerste Ka mer zou toekomen, of dat de heer Vliegen daar niet evengoed op zijne plaats zou zijn als de heeren Van Kol of Polak, maar daar gaat het niet om. Het gaat om het bedroevend feit, dat de verdeeldheid onder de vrijzinnige leden van de Staten van Noord-Holland een vrijzinnigen zetel aan de S. D. A. P. deed verloren gaan. En strijd over dien zetel had voorkomen kunnen wor den, als de vrijzinnigen zich direct na Drucker s dood op het standpunt hadden gesteld, dat diens zetel aan een van zijne partijgenooten moest komen. En nu moge het waar zijn, dat V. D. in den heer Van Embden nu juist geen gelukkige keuze had den gedaan, dat kwam voor hun rekening en niet voor die van de leden- der beide andere vrijzinnige fracties. Salarisregeling Rijksamb- tenaren. De staatscommissie tot onder zoek der salarisregeling van burgerlijke Rijksambtenaren en beambten brengt in de Staatscourant ter kennis van belanghebben de personen en vereenigingen, dat de ge legenheid tot het indienen van wenschen in verband met de voorgenomen salarisher ziening alsnog wordt opengesteld tot den 15en October e.k. Met verzoeken, welke na dezen datum worden ingezonden kan geen rekening meer worden gehouden. Wethouder Romeyn. Naar het Vad. uit vertrouwbare bron verneemt zal de heer Romeyn de benoeming tot wethouder van 's Gravenhage aanvaarden. Zijn poging om deze functie te combmeeren met zijn tegenwoordige betrekking van secretaris van den Woningraad, zich althans door verlof tot 1918 bij eventueele niet-h'erki ezing van dre betrekking te verzekeren, moet niet geslaagd zijn. De Regeering moet geweigerd' hebben baar medewerking daartoe te verleenen. Gemeente-ontvanger Ede. Op 3e voordracht voor gemeente-ontvanger te Bde zijn geplaatst D. yon Vliet, gemeente ontvanger te Veenendaal, en H. E. K. van der Worp, id. Doesburg. Begrafenis luitenant Bis dom. Op het R.-K. kerkhof te 's-Graven- hage had gisteren onder groote belangstel ling de begrafenis plaats van den reserve- 2de luitenant der veldartillerie P. F. Bis dom, die te 's-Hertogenbosch bij een militai re oefening van zijn paard viel en tengevol ge daarvan overleed. Tegen twaalf uur kwam het lijk van den overledene per Staatsspoortrein uit 's-Her togenbosch aan. Toen te ongeveer 1 uur de stoet, bestaan de uit den met talrijke krafvsen gedekten lijk wagen en 7 volgkoetsen, op het kerkhof aankwam, waren daar vele belangstellenden waaronder een groot aantal wapenmakkers Van den doode en overste Tuckerman, com mandant der Haagsche Brandweer, aanwe zig. In den stoet bevonden zich kolonel Bergonsius, regimentscommandant van den overledeneluitenant-kolonel Frieswijk, commandant der IVde afdeeling van het 1ste regiment veldartillerie, waartoe luite nant Bisdom behoordeeen deputatie van genoemde afdeeling, bestaande uit officie ren, onderofficieren, korporaals en minde ren en de vertegenwoordigers van den in specteur der bereden artillerie. De beaarding werd verricht door kapelaan Asselberg uit Breda. Nadat het lijk in den familiekelder was bijgezet, dankte {je oudste broeder van den zoo noodlottig om het leven gekomen offi cier met een enkel woord voor de betoonde belangstelling. Op 21-jarigen leeftijd is te Tjimahi overleden de 2e luitenant der genie bij het O.-I. leger J. J. Heerroa van Voss.- tfm oorlog. Mr. Troelstia over het antwoord der Centralen. Mr. P. J. Troelstra heeft den Stockholm- schen correspondent van de V or w arts zijn oordeel over het antwoord van Duitsch- land aan -den paus meegedeeld. Het heeft op hem een gunstigen indruk gemaakt, al heeft het hem, om hetgeen er niet in staat, niet voldaan. Gunstig is zijn indruk om dat het antwoord zich in het algemeen ver- eenigt met het beginsel van ontwapening, met de invoering van verplichte arbitrage en met het beginsel van vrij verkeer, van vrij heid ter zee. Deze algemeene eischen zijn naar Troelstra's meening niet alleen van groot gewicht voor de duurzaamheid van den vrede, maar ook van vergaand praktisch be lang voor de oplossing van de meeste ac- tueele vraagstukken als die van België, EI- zas Lotharingen en Trentino. Mr. Troelstra acht het volkomen juist als de Duitsche nota aanvoert, dat Duitschland door zijn ligging en zijn economische be hoeften op een vreedzame verstandhouding tot zijn buren is aangewezen en dat er geen volk is, 't welk meer reden heeft dan het Duitsche, om naar.vreedzame middelen ter verwezenlijking van zijn streven om te zien. Het moge ironie van het lot zijn, dat zich vaak in tegenstellingen voltrekt, vaststaat voor mr. Troelstra dat Duitschland door den loop der geschiedenis voorbeschikt is de drager van het ontwapenings- en vrijhan delsbeginsel te worden. Deze zijn indruk is tijdens de voorbereiding van de Stockholm- sche conferentie steeds sterker geworden. Uiterst jammer vindt mr. Troelstra het dat de Duitsche regeering nog steeds voor haar werkelijke oorlogsoogmerken niet is uitgekomen. De paus heeft het herètel van 1 België tot volkomen onafhankelijkheid en een verzoenlijke bespreking inzake Elzas- Lotharingen en Trentino voorgesteld. Daar omtrent rept het Duitsche antwoord niet. Het verwijst alleen naar de vredesmotie van den Rijksdag die er zich ook niet over uitlaat. Vooral is het stilzwijgen over België te betreuren, daar Asquith in zijn jongste rede hëeft" laten doorschemeren, dat de Engelsche regeering hoopte bij op lossing van dit vraagstuk den weg voor vre desonderhandelingen te kunnen effenen. Ook van andere kanten zijn opwekkingen in dien zin gekomen. Dat de Duitsche regeering er geen gevolg aan heeft gegeven acht mr. Troelstra te meer jammer, daar hem van zijn bezoek aan Berlijn in October 1914 de herinnering is bijgebleven, dat de Duitsche regeering toen, ten tijde van de hoogge stemde overwinningsverwachtingen, beoog de België en Frankrijk zoo onder den duim te krijgen, dat zij zich genoodzaakt zouden zien, zich aan te sluiten bij een Duitsch tol verbond. Voor hem als Nederlander bad dat plan nog bijzondere beteekenis, omdat de verwezenlijking ervan de handels-politieke bewegingsvrijheid van Nederland zou heb ben vernietigd. Het is dus van groot belang te weten, dat van dit plan voorgoed is af gezien. Indien Duitschland eerlijk voor nemens is België zijn onafhankelijkheid te hergeven, is het onbegrijpelijk waarom het dat niet ronduit zegt. Mr. Troelstra hoopt dat de Rijksdag er in slaagt de regeering tot een ondubbelzinnige verklaring hieromtrent te bewegen. Steenkolen uit Engeland. Met een convooi uit Engeland is te Rotterdam gearriveerd het s.s. „St. Anna- land" van de Scheepvaart- en Steenkolen- maatschappij, geladen met kolen en cokes. (Tel.) De «teenkooI-TOorziening. Naar Het Vaderland verneemt, zijn de onderhandelingen met Duitschland over de levering van steenkolen weer afgebroken. Duitschland was nu bereid de kolen te leveren tegen den prijs en het crediet dat Zwitserland er voor geeft; misschien zelfs nog iets goed- kooper. Dezerzijds vond men die voorwaar den echter te bezwarend. Men hoopt, dat de onderhandelingen eer lang, over een paar weken, zullen worden hervat.' De toestand rm» «len zandboer. Op - vragen van den heer Dtiymaer van Twist, betreffende den noodtoestand van de landbouwers op zandgrond heeft minister Posthuma de volgende antwoorden gegeven: Het is niet te miskennen, dat de landbou wers op het zand in veel hoogere mate den j terugslag van de buitengewone omstandig heden ondervinden dan die op de klei, ter wijl de vooruitzichten van de zandboeren niet anders dan donker kunnen worden ge noemd. De omstendigheden, die hiertoe hebben aanleiding gegeven, kunnen in het kort als volgt worden samengevat. De landbouwers op het zand zijn voor de uitoefening van hun bedrijf grootendeels aangewezen op toevoer van kunstmeststof fen en voedermiddelen uit het buitenland. Nu de aanvoer daarvan achterwege blijft, ge raakt het bedrijf in moeilijkheden. De moejiijkheden op het zand worden aan merkelijk vergroot door de omstandigheid, dat het hoofdproduct van het bouwland, de rogge, in normale omstandigheden niet ter markt komt, doch aan het vee wordt ver- voederd. De toestand van de broodvoorzie ning laat niet toe zelfs maar een deel van de rogge aan de landbouwers te laten, ter wijl andere voedermiddelen, welke de rogge kunnen vervangen, niet' in voldoende hoe veelheid aanwezig zijn. De toestand van den zandboer is dus in derdaad zorgwekkend. De Regeering streeft er dan ook naar om daarin zooveel mogelijk te voorzien. Verschillende daartoe strekken de maatregelen werden reeds genomen. Overwogen wordt voorts om het rantsoen veevoeder voor de zandstreken hooger te stellen dan elders, terwijl sommige voeder middelen uitsluitend ten goede van de zand streken zullen komen. De prijs van de rogge kan in het algemeen niet te laag worden genoemd; voor de klei streken is hij zelfs ruim Ioonend. Het bezwaar van de zandboeren is echter niet zoozeer, dat de prijs te laag is, als wel, dat hem zijn veevoeder ontnomen wordt. Nu de Regeering blijk heeft gegeven zoo ver als maar eenigszins mogelijk is aan de bezwaren der landbouwers tegemoet te ko men, vertrouwt de minister, dat uitzaai van graan op een ruime schaal zal geschieden. Hef kaasverbrnflc. Op een aantal schriftelijke vragen van het Kamerlid Bomans omtrent den toestand in het kaasbedrijf is door minister Posthuma het volgende geantwoord: De productie van kaas is grooter dan de binnenlandsche behoefte, zoodat, wanneer er geen ingrijpende veranderingen noodzake lijk blijken in de uitvoerpolitiek, deze over productie voor export in aanmerking zal ko men. De afgifte van consenten is in het begin van Augustus gestaakt, in verband met. een verschil van meening Omtrent de toepassing van de industrie-melkregeling, dat toen bleek te bestaan tusschen den minister en de Kaa svereen iging. Dit verschil is op 19 September opgelost, door een bevredigende verklaring van het. bestuur der Kaasvereeniging. fn verband met de onderhandelingen, die over levering van kolen gevoerd werden, kwam het ondergeteekende evenwel onraad zaam voor toen den kaasuitvoer te hervatten, voordat voldoende zekerheid ten opzichte vsn koleninvoer verkregen is. Het tijdstip van hervatting van den export kan nu nog niet worden aangegeven. De minister moet zich voorloopig op het standpunt blijven stellen, dat de hiervoor bedoelde onderhandelingen tot een gunstig resultaat komen en kan zoolang dan ook geen plannen overwegen om voor binnen- landsch verbruik meer kaas te doen aankoo- pen, dan voor de normale behoefte voldoen de is. Bij den aankoop wordt gebruik gemaakt van de diensten van hen, die bij export ook zorgen voor de levering van deze kaas. Zij kunnen kaas leveren in verhouding tot het reeds vroeger voor eiken handelaar vastge steld omzetcijfer. De omstandigheden brengen mede, dat op het oogenblik belangrijk meer leverbare kaas, dan bedoelde personen kunnen koo- pen, aanwezig is. Bevoorrechting in dien zin, dat de een voordeelen geniet, welke den an der onthouden worden, bestaat er echter niet. Een einder systeem is voor dezen over gangstijd niet in te voeren. Koffie en thee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening herinnert er aan, dat van 5 tot en met 13 October een half ons koffie of een half ons thee kan worden ge kocht tegen inlevering van het lichaam eener broodkaart voor de 28ste week, d. w. i. de kaart die op 4 October afloopt. Men beware dus deze broodkaart, ook indien alle broodbons reeds zijn afgescheurd, indien men tusschen 5 en 13 October a.s. koffie of thee wenscht te koopen. Reparatie lector. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: In aansluiting aan de vroegere mededee lingen omtrent de voorziening in leder voor reparatie van zolen en hakken, kan nader worden gemeld, dat deze regeling nu haar beslag heeft gekregen en in werking wordt gesteld. Zoowel voor den tusschenhandel als voor den kleinhandel zijn maximum prijzen vastgesteld. Die voor den tusschen handel is bepaald op 4.— per K.G. De prijzen tegen welke zolen en hakken aan zelfreparateurs ten hoogste zullen mogen worden verkocht, zijn aldusvoor kinder schoenen 25 30 0.50 en 31'36 0.60; voor vrouwen- en ondermansschoenen, 37,42 0.75 en voor mansschoenen vanaf 40 1.10. Voor reparatie (zolen en hakken) van kinderschoenen 25 30 zal ten hcogste 1.voor idem 31/56 1.30, voor vrou wen- en ondermansschoenen 37 42 1.65 er. voor mansschoenen van 40 af 2.25 rr"Ten worden gevorderd. Herinnerd zij, dat deze prijzen alleen gel den voor hen, aan wie vanwege het Ge- ntebestuur een bon voor deze verstik king is uitgereikt. De woningnood. De Nationale Woningraad vestigt de alge meene aandacht op de ernstige gevaren, die de huisvesting van het Nederlandsche volk dreigen. Het is algemeen bekend, dat gedu rende de drie jaren van den oorlog de wo ningbouw voor een goed deel is stilgelegd. Het noodlottig gevolg hiervan, is een sterke achteruitgang van den toestand der volks.- huisvesting. In tal van plaatsen doet zich een ontzaglijke woningnood voor. In het eind van 1916 en het begin van 1917 nam de regeering maatregelen, dat aan woningbouwvereenigingen extra bijdragen in de annuïteit ter compenseering van de hoogere bouwkosten kunnen worden gege ven. In April 1917 heeft het Kon/ Nationaal Steuncomité voor den bouw van midden standswoningen bijdragen toegezegd van 25 pCt. der bouw kosten. Enkele gemeenten hebben particulieren bouwers faciliteiten in het vopruilzicht gesteld. Maar hoe lofwaar dig deze pogingen ook zijn om den woning bouw te bevorderen, het is aan gegronden twjjfel onderhevig, of deze maatregelen kun nen verhoeden, dat de woningnood blijft stijgen. Waar de te overwinnen moeilijkheden zoo geweldig groot zijn, moeilijkheden van fi- nancieelen aard, moeilijkheden in het ver krijgen van bouwmaterialen, waar de lust tot bouwen door de omstandigheden sterk is verflauwd, is het uitgesloten, dat, wanneer op dezen weg wordt voortgegaan, er voldoende woningen worden bijgebouwd, zelfs voor zoover noodig in verband met den groei der bevolking. Indien het euvel, dat hieruit ontstaat yan tïjdelijken aard ware, zou het minder ernstig wezen. Maar het kwaad, dat reeds vóór den oorlog bestond, dat in de drie achter ons liggende jaren sterk is toegenomen, woekert voort. De achterstand wordt steeds grooter. Ongetwijfeld wordt hier en ginder alles in het werk gesteld om de moeilijkheden het hoofd te bieden, maar men late zich niet mis leiden door den aanblik der woningen, die wel gebouwd worden: hier is van veel meer belang, wat men niet ziet dan wat men wel ziet. Wij zijn niet zoo dwaas zegt de N. W. R. om het onmogelijke te eischen, maar wel dringen wij* met klem aan op een stelsel matige woningpolitiek voor nu en voor de jaren na den oorlog. Er dient een diepgaand onderzoek plaats te vinden naar de wijze, waarop het bouwen van woningen het krach tigst kan worden bevorderd. Maar bovendien zal het noodig wezen zich rekenschap te geven van wat na den oorlog moet worden gedaan, gelijk reeds in Duitsch land en Engeland geschiedt. De mogelijk heid ise niet uitgesloten, dat overweging van dit vraagstuk zal leiden tot de conclusie, dat wijziging van de woningpolitiek en een om vangrijke vermeerdering van de overheids bemoeiing op het gebied der volkshuisves ting noodzakelijk zullen zijn. Petroleum voor onderwijs- doeleinden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Voort van Zijp, betreffende de voorziening in de behoefte aan petroleum ten behoeve van lokaliteiten voor onderwijs heeft Minister Posthuma geantwoord, dat de petroleum voor verlichting der lokalitei ten voor herhalingsonderwijs, de normaal lessen en het vakteekenonderwijs in die ge meenten, waar niet over ander kunstlicht kan worden beschikt, zijne volle aandacht heeft. In verband evenwel met de nijpende schaarschte van petroleum en volslagen on zekerheid omtrent nieuwe aanvoeren, is een sterke rantsoeneering noodzakelijk. Met het oog daarop zal het avondonder wijs zooveel als eenigszins mogelijk is, moe ten worden afgeschalt of zooveel doenlijk beperkt, of op andere uren moeten geschie den. Indien eenigszins doenlijk zou in strikt noodzakelijke gevallen de Toewijzingscom missie petroleum ten behoeve an herha lingsonderwijs e.d. verstrekken; in verband hiermede kan nog worden medegedeeld, dat bereids in overleg met de rijkslandbouw- leeraren voor de land- en tuinbouwcui sus sen een hoeveelheid petroleum verstrekt is, al is deze aanzienlijk lager dan in het vorig jaar werd verbruikt. Broodgebrek. Gistermorgen vervoegden zich bij den burgemeester van Maastricht honderden mijnwerkers om hem mede te deelen, drt zij niet aan het werk koncfen gaan wegens ge brek aan brood. De kolennood. De havenstoombooten van Amsterdam naar Schellingwoude en Nieuewendam heb ben Wegens kolengebrek den dienst ge staakt. Vooral in het melkvervoer geeft dit groote vertraging. Wegens gebrek aan steenkolen zijn de fabrieken van de naaml. venn. Van Oerles' band- en damastweverijen te Boxtel stop gezet. Ongeveer 200 werklieden zijn hier door werkloos. De firma Kraoijeveld en Noordenne, aan nemers te Sliedrecht, hebben wegens kolen- gebrek hun werken moeten stopzetten, waardoor 50 arbeiders zijn ontslagen. V r e e m d e vliegmachines. Dinsdagavond hebben telkens weer vlie« gera an vallen plaats gehad op de Vlaamsch'W kust. Omstreeks 10 uur kwam een Engel sche vlieger achtervolgd door een Duitsche boven Nederlandsch gebied. Hij vloog laag over Aardenburg en gaf noodseinen rood,' wit en groen. Aan de grens gekomen werd hij door de Nederlandsche grenswacht en daarna dooit, de Duitsche beschoten. Hij wist evenwel weer omhoog te komen en ontkwam in noor«* deKjke richting. Ook later kwamen nog her-' haaldelijk vreedme vliegers boven ons land. Het geschenk voor sergeanf Lok. De generaal-majoor Boellaard tot Herwij- ren, adj. i. b. d. van H. M. de Koningin* deelt mede, dat aan zijn oproep, om aan ser geant Lok een herinnering te geven aan het ne'erschieten van een vreemd vliegtuig, ïn ruime mate is voldaan, daar hij voor dat doel 818,90 ontvangen heeft. Een firma, die in uurwerken handelt, en die hem verzocht haar naam niet te noe men, is zoo vriendelijk geweest, een fraai gouden horloge met ketting, tegen engros- prijs af te staan, met een daarin gegraveer de inscriptie, te zamen 172,20. Behalve dit uurwerk heeft generaal Boellaard aan; sergeant Lok doen toekomen een bedrag] van 646.70. Het geschenk is bijeengebracht door min stens 1225 personen. De doodelijke draad. Talrijk 2ijn in de laatste dagen weer- de ongelukken, veroorzaakt door den electri- schen grensdraad. Nabij Borkel werden drie personen ui( België, vader, moeder en kind, die naar Hol land wilden vluchtene door de draad gedood^ Tusschen Volder en Cab erg is een Maas trichtenaar door de draad gedood. Bij Haan- rade geschiedde hetzelfde met twee jeugdige Duitsche smokkelaars, beiden naar schatting niet ouder dan 14 jaar. Verder is er een be kend smokkelaar uit Bergeijk met den draad in aanraking gekomen en gedood. Door soldaat-commiezen doodgeschoten. Te Kerkrede zijn twee Duitsche jongens van ongeveer 15-ja- rigen leeftijd, die levensmiddelen over de grens poogden te brengen, door soldaat commiezen doorgeschoten. Liberale Unie. Te Middelburg is eene afdeeling van de Liberale Unie op- gericht. Dierenbescherming. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van Dieren bericht, dat de op 31 Maart IJ. ingestelde Commis sie voor Wetsherziening op het gebied van dierenbescherming zich met-de volgende leden heeft uitgebreid: Mr. N. de Bene- ditty, advocat te Amsterdam; mr. J. A1. Büchner, chef der centrale politie-admini- stratie te 's Gravenhage; mr. O. B. W. de Kat, advocaat te 's Gravenhage en mr. S. Rink, advocaat te Tiel. Leiden's ontzet. Van feestvie ren was te Leiden gisteren, op den gedenk dag van Leiden's ontzet, geen spreke. Al leen worden ter herdenking godsdienstoefe ningen gehouden en hebben twee uitvoe ringen in de Stadszaal plaats gehad van wege de 3 October-vereeniging van de Kin- der-cantate „Leiden's Strijd en Zegepraal", met muziek van het Haarlemsch Stedelijk Muziekkorps. Dinsdagavond belegde, mede in die zaal, de Leidsche Chr. Oranje Vereenigïng een openbare samenkomst met zang, muziek en een feestrede van ds. M, J. Punselie te Lei den. Het Leesmuseum te Am sterdam zal, wegens den financieelen toestand der instelling worden opgeheven. Klaarblijkelijk zeggen commissarissen in hun voorstel tot liquidatie bestaat in Am sterdam geen voldoende behoefte meer aan een instelling als het Leesmuseum. Drogistenjaarbeurs. 1 De 5e jaarbeurs van den Ned. DrogiStenbond zal het volgende jaar te Amsterdam worden gehouden, tegelijk met de viering van hef 25-jarige bestaan van den Drogistenbond. Diploma Drogist. Ter verkrij ging van bovengenoemd diploma zal doof de examen-commissie van den Ned. Dro gisten Bond op 4, 5, 8, 11, 12, 15, 13, 10^ en 22 December a.s. te Amsterdam gelegen heid gegeven worden tot het afleggen varf het examen voor drogist. He* examen omvat de vakken natuurkun* de, scheikunde, Latijn, warenkennis, algen*/ ontwikkeling, praktisch werken. Een nieuw klooster en wel def peters-minderbroeders zal komen te Opho- ven bij Sittard nabij de in aanleg zijndö staatsmijn Maurrts. Oude munten. Te Berkel (N.-B.) is onder een heg een steenen kruik gevon den, bevattende 37 zilveren munten uit deil tijd van 1690—1720 met de wapens van Zeeland, Philips II en Matthias. J Het Scheveningsche ba# seizoen wijst de volgende cijfers aan) buitenbaden 80411 of 5610 meer dan id 1916 en binnenbaden 14468 of 1806 dan in 1916.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2