STADSNIEUWS. OnverwarradespooTweg- wachtkamers. De spoorwegdirecties hebben den minister verzocht ontheven te worden van de ver plichting om de wachtkamers op de stations gedurende den a.s. winter te verwarmen. De nieuwe cousumptie-recelinK voor melk. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening schrijft: De melkregeüng, die thans voor Het komen de winterhalfjaar is vastgesteld, is gebaseerd op den gemiddelden productie-prijs, waarover inen het tor het voorjaar 1917 met de verschil lende producentgroepen eens was geworden. Die jaarprijs bedraagt 11% ct. per liter voor dc eerste mellczöne (d. f. de consumptiemelk Koord-Molland. Zuid-Holland en Utrecht) en 12 ct voor de tweede melkzöne (het overige deel desponds). Aangezien de productie in zomer 'en winter zich in het algemeen ver houdt als 2:1, komt aldus tegenover een zomerprijs van 11% ct resp. 11 ct. een winter- prijs te slaan van 14% resp. 14 ct De maximum productieprijs is dan nu- ook met 3 ct Verhoogd en op 14% resp. 14 ct ge bracht Naar rvcnredightid zou daardoor ook de maximum-consumptieprijs met 3 cent moeten stijgen. Door evenwel den bijslag d. w. z- het bedrag, dat rijk en gemeente samen op den jnelkprgs toeleggen met een cent te verhoo- gcn. behoeft de. maximum-consumptieprijs niet honger rlan 15 cl te worden Hel publiek zal dus in'geen geval meer dan 15 et. per liter to betalen hebben voor dc volle rauwe melk. Evenredig met dezen prijs is die voor geste riliseerde melk op 19 en die voor gepasteuri seerde melk op 18 cent gebracht Het verschil tusschen dezen prijs .en dien van dc rauwe melk wordt gemotiveerd door de meerdere moeite, aan deze melksoorLen besteed en door de flcsschenbreuk. In afwijking van de zomerregelïng zal nu. oolc voor knrne- en taptemelk een bijslag wor den gegeven, die echter 1% ct lager zal zijn dan die voor volle melk. Het zal dus mogelijk zijn, dat in sommige gemeenten, waar de be slag voor volle melk niet hoven cent komt, geen bijslag zal worden gegeven voor karne- en taptemelk. In geen geval zal echter voor knrne- en taptemelk meer van den consument worden gevraagd dan den thans op 7 cent bepaalden maximumprijs. Door dien prijs znl hol gebruik van karae- cn taptemelk allicht toenemen, waardoor meer volle melk beschikbaar zal kunnen komen voor boter- en kaasproductie. Dit is van belang, wijl in het algemeen de melkproductie in den komenden winter wel zal achteruitgaan en daarmede uil den aard derzaak oolc de pro ductie van boter en Icaas. Een belangrijke vraag voor de consumenten is of het melkgebruik vrij zal Blijven. Dit is, met het oog op de verminderde productie, niet mogelijk. Daarom is men uitgegaan van een rantsoen van 0.3 L. per persoon en per dag als normaal gebruik. Uw rantsoeneering voor het geheele land echter zou. tol buitengewoon, groote moeilijkheden leiden. Daarvan is dus afgezien, wat Le gereedcr kon geschieden, om dat in vele streken des lands het verbruik van melk, die voor een bijslag in aanmerking zou komen, slechts gering is. Gerantsoeneerd wor den daarom alleen die gemeenten, waar een tekort aan melk is en die dus „regeeTÏngs- melk" aanvragen. Stel een gemeente van 100.000 inwoners, die uit den omtrek geregeld 20;000 L. per dag krijgt aangevoerd. Volgens het rantsoen van 93 L. per dag en per hoofd, heeft zij dan recht op' 30.000 L. per dag. Zij zal dus niet meer dan 10.900 L. per dag bijge leverd kunnen krijgen. Mochten dc omstandigheden zich in den loop van den winter wijzigen, dan zal, bij sterk achteruitgaande productie, het rantsoen wel licht verlaagd moeten worden. Tol zooverre het belang der consumenten bij deze regeling. Wat de melkhandelaren betreft, voor .hen is met het oog op de stijgende cxplóitatie- kosten en den te verwachten minderen omzet de winstmarge met cent verruimd, terwijl melkveehouders, tevens slijters, voor het be zorgen der melk rechtstreeks van de boerderij aan de verbruikers cent per L. zullen kun- nen berekenen. Een en ander natuurlijk zóó, dat voor de verbruikers de prijs van 15 cent nooit wordt overschreden. Deze regeling za] gelden voor het tijdvak van 15 October a.s. tot nadere aankondiging. Witte Kool en Uien. Afen schrijft ons: Aan de A\ it te Kool die voor export ge veild wordt, moet 60 „overland" en -10 „overzee geveild worden. Dat zelfde geldt ook voor het uitschot. Dit laatste mag voor geen hoogeren prijs gekocht worden, dan den daarvoor door het Centraal Bureau voor de .Veilingen vastgestelden prijs. Van - de voor export geveild wordende uien moet 75 voor „overland" en 25 tooi- .overzee" bestemd worden. Van alle par tijen die aangevoerd worden moet 25 in het binnenland blijven en mag dus 75 worden uitgevoerd. Dit geldt voor alle soorten nien, zoowel sja- lojfen als <*ele nep of welke soort ook. A oor elke hoeveelheid van 100 KG. uien .waarvoor consent wordt aangevraagd, moe ien de exporteurs beschikbaar stellen, voor binnenlandsch 'verbruik, 30 K.G. prima, be vaarbare, ongestaarte zaaiuien. De levering geschiedt franco op de daarvoor aangewezen plaatsen. Verder moeten zij nog beschikbaar houden in eigen bewaarplaatsen 20 K.G. Friesche of Brakelsche knolrapen voor latere levering. 11 oor de uien krijgen zij 3% voor rapen 3 cis. per KG. vergoed. r alle geveilde uien, dus zoowel die voor Be distributie als die voor fabrieken en het hu.'lenlancl bestemde hoeveelheden moet door «e A eilingsbesturen 20 van den opbrengst JRorden ingehouden ten bate der voedselvoor ziening van h^t binnenland. Deze bepaling heeft terugwerkende kracht en geldt reeds voor de Sedert 4 October geveilde partijen. Zeeprantsoen. De minister van Landbouw heeft den bur gmeesters bericht, dat, met ingang van 9 flezer, onder intrekking van het ter zake be- paalde bij circulaire van 12 Februari jlr het Rijkswege te verwreldcen rantsoen zach te zeep zal bedragen 0,4-KG. per hoofd en Per 4 weken. - r Uitvoerverbod van gJes. Bij kon. besluit is de uitvoer van glas en glaswerk, met uitzondering van flesschen en ander glaswerk, gebezigd als verpakking, verboden van af 6 October. Baksteen en kalkzand steen. Bij ministerieele beschikking zijn de ver koop, de aflevering en het vervoer van bak steen en kaikrandsteen verboden. Rijksrequisitie van schepen voor de binnenvaart. Zaterdag hebben een aantal sleepbooten, hiertoe gerequireerd door de regeering, een aanvang gemaakt om de schepen, liggen de in het Noorden van ons land, geladen met gedroogde aardappelen, bestemd als veevoeder voor de Nederlandsche boeren, weg te sleepen. De eigenaars dier schepen weigerden voor de geboden vrachten te va ren, zoodat zij reeds geruimen tijd stil lig gen. Daar de Noord-Hollandsche boeren echter op veevoer wachten, zouden zij de regeering hebben aangezegd, dat zij hun vee zouden afslachten. De regeering nam toén het besluit de schepen door gerequireerde sleepbooten weg te laten sleepen. Ongeveer 36 schui ten zijn thans op weg. Ieder schip is be wapend met eenige militairen. Op den weg langs de vaart rijden bovendien een 40-tal gewapende wielrijders, alsmede een militai re auto. Van de zijde der beurtschippers toont men weinig oppositie. De Batavier. VF. Volgens een bericht van het W. B. heeft het Hamburgsche prijsgerecht ii£- het geval van het Nederlandsche stoomschip Batavier AH een gedeeltelijk vonnis gewezen. Er werd besloten schadevergoeding toe te kennen voor de in beslag genomen gloeilampen. Voor het Duitsche prijs- gerecht. De N. R. Ct. meldt in een verbeterd bericht betreffende het naar Zeebrugge op gebrachte stoomschip „Import" dat de uit spraak van het prijsgerecht te Hamburg al dus luidt dat schip en lading zullen worden verbeurd verklaard (in het eerste bericht stond „in beslag genomen") Overschot van het broodrantsoen Op eenige vragen van het Kamerlid Van Best over de aanwending van het overschot van het broodrantsoen van hen, die dit niet geheel gebrurken, ten behoeve van anderen, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel hel volgende geantwoord: Br zijn steeds personen, die van hun broodkaarten bons overhouden, óf omdat zij ook het tegenwoordig rantsoen niet geheel noodig hebben öf omdat zij in het algemeen belang hun broodverbruik beperken. Indien nu de overgebleven bons worden weggegeven, heeft dat een uitbreiding van het broodverbi ink ten gevolge. Het verzoek cot het publiek gericht om spaarzaam te zijn, heeft alleen ten doel de broodvoorziening" zoolang mogelijk te verze keren. Juist door het wegschenken der bespaar de bons wordt het resultaat van de opoffe ring van hen, die zuinig zijn en van hun rantsoen overhouden, niet verkregen, door dat het broodverbruik dan niet afneemt. PeTsonen. die hun broodverbruik beper ken, bewijzen hun land grooter dienst door de resteerende bons te vernietigen, dan door die weg te schenken. Itlijnen-statisiiek. q In September zijn op onze kust aange troffen niet minder dan 414 mijnen, waarvan 359 van Engelschen-, 9 van Duitschen-, G van Franschen- en 40 van onbekenden oorsprong. Hierdoor is het totaal generaal van de sedert het uitbreken van den oorlog op onze kust aangetroffen mijnen gestegen tot 2633 mijnen, zijnde 1893 van Engelschen-, 71 van Franschen-, 281 van Duitschen- en 388 van onbekenden, oorsprong. Mijn ontploft. Gistermorgen is op het strand te Zand- voort voor de boulevard Favaugt een mijn gesprongen. In verschillende villa's zijn de deuren en ruiten gesprongen. De schade is nog niet te berekenen. Nader wordt gemeld Een groote verwoesting is overal aange richt. In den omtrek van de ontploffing is geen ruit heel gebleven, terwijl de deuren uit hun verband gerukt zijn. Hier en daar zijn geheele waranda's afgerukt, o.a. aan de villa „Paula". In de villa van den heer Ege- man kwamen 2 plafonds naar beneden. Van het „Olympia-Palace" is geen ruit heel ge bleven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt geschat op 30.000.-. Het m ij nen ge vaar. Wegens het aanspoelen van een mijn aan de laagwaterlijn op het strand te Sche- veningen ter hoogte van Seinpost is Zater- veningen met alle toegangen daarttoe door militairen afgezet. Ook ter hoogte van Wassenaar is een mijn. aangespoeld. aZterdagavond zijn 10 ontplofbare mijnen aangespoeld langs de Schouwsche kust in het vak Haamstede-Scharendijke. Beslaglegging op voorraden. Hoewel nauwelijks een week in wer king, is het optreden van den nieuwen, aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam in gesteld en tak van dienst, ter opsporing van overtredingen van de Distributiewet naar de N. R. Ct. mededeelt reeds merkbaar in de daling der prijzen van verschil lende consumptieartikelen. Voortdurend worden nog voorraden in be slag genomen. Smokkelaar gedood. Bij een botsing tusschen koeiensmokkelaars en commiezen in de Overijsselsche grensge meente Manderveen is een der smokke laars, een met verlof zijnde landweerman, doodelijk getroffen en weldra overleden. Smokkelaars. Te Glanerbrug hebben de rijksambtenaren 5 smokkelaars aangehouden, die voor eene waarde van 4000 a 5000 manufacturen over de grens wilden brengen. Liberale Unie en Evenredige vertegenwoordiging. Op ceue te Amsterdam ouder Voorzitterschap van het Kamerlid P. Otlo, algemeen secretaris der Liberale Uuie, gehouden druk bezochte verga dering van afgevaardigden der afdeelingcn dier Unie, gcveslgid in' den kieskring Haar lem, waar de heer Otto wees op dc groote beteekenis welke de nieuwe organisatie in verband met het stelsel der Evenredige Ver tegenwoordiging in de naaste toekomst zal verkrijgen, is een Centrale Liberale Kiesver- eeniging in den kieskring Haarlem geconsti tueerd. - De Nieuwe Eeuw. Er is onlangs een nieuw Katholiek weekblad verschenen. In no. 6 lezen we het volgende zinnetje, als aanvang van een hoofdartikel onder het op schrift: ,,Wij zijn huisbakken": „Wij Katholieken zijn uitermate huiselijk, zeg liever huisbakken' Merkwaardige getuigenis van zelfkennis. Maai waf te denken van een huiselijkheid als waarover het volgende „Maneglimpje" in datzelfde nummer blijk geeft: „Zeg, waarom koos jij een appel als je handelsmerk?" vroeg een heer aan zijn kleermaker. Deze wreef zich vergenoegd in de handen en zei: „Omdat ik het aan dën appel te danken heb, dat ik als kleermaker zulke goe de zaken maak". Eigenaardige zinspeling op een Bijbelsch- verhaal. En dat in een weekblad voor Ka- itholieken, die aparte hondjes oprichten om dat er in neutrale vereenigingen zoo heel erg veel slechte en onzedelijke dingen ge beuren 1 Nu tengevolge van de toenemende be perking van den treindienst de treinaanslui- tingen in vele gevallen te wenschen over laten zoodat reizigeres, die van kilometer- kaarten gebruik maken, vaak verplicht zijn geruimen tijd te vertoeven op de stations, waarop zij moeten overstappen, is door de Spoorwegmaatschappij tijdelijk het volgende bepaald: Moet een houder van een kilometer- kaart op een station onderweg wachten op het vertrek van den aansluipenden trein, dan kan hem worden toegestaan zich buiten het station te begeven. In dit geval wordt de stationsnaam afgestem peld op de keerzijde van de coupon, en wordt daarboven het nummer vermeld van den aansluitenden trein, waarmede de reiziger verplicht is verder te reizen. Dit voorschrift is uit den aard avn de zaak eveneens van toepassing ten aanzien van houdeFS van kiiomeferboekjes, waarin een reis met den maximum-afstand (O. T. 240 K.M. is ingeschreven en afgestempeld. Plaatsgebrek inde treinen. In verband met den beperkten treinenloop is op de lijnen der H. IJ. S. M. bepaald, dat bij plaatsgebrek in de voor 6, of 8 reizigers 2e klasse ingerichte afdeelingen 8 of 10 reizigers dier klasse en in de voor 4, 6 of 8 reizigers Ie klasse ingerichte afdeelingen, 6, 8 of 10 reizigers van die klasse geplaatst moeten worden. Wanneer reserverijtuigen aanwezig zijn. mogen deze worden aangehaakt, doch het aantal assen van geen der reizigerstreinen mag het maximum aantal van 52 overschrij den. Indien reizigers wegens plaatsgebrek moe ten achterblijven,/dan gaan degenen voor wien de trein de laatste gelegenheid is ter bereiking van hunne bestemming vóór. Rei zigers die met een lateren trein nog weg kunnen, moeten dan uitstappen. Dc zaak Schiöder. Gister werd de zaak tegen den heer J. C. Schroder, Redacteur van „De Telegraaf', ter zake overtreding van art. 100 (het in gevaar brengen van de neutraliteit) voor het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch behandeld. De advocaat-generaal eischte vr ij spraak. Uit het verslag dezer rechtszaak in de Tel. blijkt dat het verhoor van beklaagde voor het 's Bossche Gerechtshof niets nieuws ople verde. De Procureur-Generaal, mr. Cnopius, wees er op dat beklaagde Schroder met zijn zaak een heele rondreis heeft moeten maken, voor deze zaak eindelijk haar beëindiging kan vin den. Spr. betreurt het voor het zoo noodige aanzien der justitie, dat deze rondreis noodig is geweest, want het groote publiek, dat deze geruchtmakende zaak met meer dan gewone belangstelling heeft gevolgd en dat van een juiste rechtsspraak al heel weinig verstand heeft, heeft in dit proces van de rechterlijke macht zeker geen hooger dunk gekregen. Spr. herinnert dan aan de beslissing van den Hoogen Raad. Door die beslissing heeft de Hooge Raad aan het O. Ai. een taak opgelegd, waaraan hij onmogelijk kan voldoen, en zoo zal Spr. dan ook niets anders resten dan vrij spraak te vragen. Aanklacht tegen de Tele graaf. De heeren Cohen en Ossedrijver, te Rottterdam, vertegenwoordigers der Duit sche Arbeidscentrale, hebben, naar de N. R. Ct. meldt, eten klacht ingediend tegen het dagblad De Telegaaf, naar aanleiding van berichten in dat blad over beweerde arbeidersronselarij voor Duitschland. Oplichtting. Voor he gerechtshof te Leeuwarden hééft terechtgestaan W. K., 32-jarig veehouder te Beets, beschuldigd dat hij H. Holtrop, veehouder te Oldeouwer, die landstormplichtig zou worden, heeft aan geboden om door tusschenkomst van dr. Rinkema te Groningen, te zullen zorg dra gen datt hij voor den militairen dienst zou worden afgekeurd tegen een belooning van 150, want „minder deed men 't te Gronin- gen niet". De rechtbank te Heerenveen veroordeel de hem voor poging tot oplichting tot 2 maanden gevangenisstraf, welk vonnis door het hof in hooger beroep is .bevestigd, met verzworing der straf tot 3 maanden. De eisch was 4 maanden. Gezuiverd van smaad. Er hebben eenigen tijd geleden in Maastricht allerlei praatjes geloopen over enorme voor raden levensmiddelen enz., die zouden zijn opgekocht ten huize van den burgemeester. Door een interpellatie van den heer Klijnen in den gemeenteraad is de burgemeester in de gelegenheid gesteld de verschillende praatjes te weerleggen. Er was bij het plaats gehad hebbend onderzoek niets anders ge vonden {voor een huishouding van 16 per sonen) dan een partijtje bruinkolen, en een 1200 kilo eigenverbouwde aardappelen, plus 8 kilo meel. Van hammen, spek, kisten thee en koffie zooals eerst verluidde werd niets gevonden. Broodkaartendiefstal. Weder om is te Amsterdam een broodkar tfptoor straat een enveloppe met ongeveer 60 broodkaarten weggenomen. Doodelijke val. Te Hunzel (L.) is een landbouwer van een korenmijt dood gevallen. Brand. Een brand die Zaterdag avond ontstond in het meubel- en bedden- 'magazijn van Engelche en Co. aan de Hoogstraat te Rotterdam heeft den gehee- len voorraadzolder benevens den kap van het gebouw verwoest. Dé brand was ont staan doordat een knecht achteloos een lu cifer had weggeworpen op den zolder, waar kapok, stroo en vulsel opgeborgen was. Tijdens het blusschingswerk viel een bootwerker van het aangrenzende perceel in de dakgoot. Met verwondingen aan het hoofd werd hij opgenomen en naar het zie kenhuis vervoerd. School- en Kerknieuw*. De inspecteurs van het M. O., de heeren dr. G. H. Coops en G. Bolkestein, hebben, naar het Weekbl. voor gymn. en middel, onderwijs meldt, aan directeuren der hoogere burgerscho len en directrices der middelbare meisjesscholen dezer dagen een circulaire gezonden, waarin, in verband met de brandstof- en lichtbesparing, het beter genoemd wordt, indien noodig, de hoe veelheid huiswerk te verminderen, dan dat het opgegevene slechts ten deele wordt geleerd of gemaakt. Daarom verzoeken zij deze aangelegenheid met de docenten der school zoo spoedig moge lijk te bespreken, ten einde te komen tot een re geling van het huiswerk, zooals die door de al- gemeene tijdsomstandigheden en door de bij zondere omstandigheden van de leerlingen der betrokken school wordt vereischt, een en ander onder voorbehoud van de nadere goedkeuring der betrokken auoriteiten. Mocht tegen het einde van den cursus te voor zien 2ijnf dat deze noodregeling haar invloed op de verschillende examens zal doen gelden, dan verzoeken de inspecteurs dat de aangeschreve nen van hunne meening in dezen, na overleg met de docenten uwer school, willen doen blij ken. Ontheven van de onderwijsbe- voegdheid. Ge<L Staten van Noord-Hollond hebben verklaard, dat de heer J. H. (niet eervol ontslagen hoofd der O. L. S. te Groötebroek), de bevoegdheid heeft verloren tot het geven van onderwijs. Kennisgevingen. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien zijne beschikking van I October 1917, No. 102211 inzake verbod van verkoop, afleve ring en vervoer van Calcium Carbid. Heeft goedgevonden te bepalen: dat voorloopig wordt ingetrokken de vrijstel- b'ng van het verbod tot aflevering en vervoer van hoeveelheden van minder dan I KG. ge noemd sub 2, en dat de uitzondering sub 2, ge meld, worde gelezen als volgt: Het verbod sub I gesteld is niet van toepas sing op de hoeveelheden calcium carbid van minder dan T K.G. aanwezig in verlichtingstoe stellen, welke bevestigd zijn aan en dienen ter verlichting van voertuigen. Amersfoort, 9 October I9T7. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWUCK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden: vast te stellen een maximum kleinhandelsprijs voor kindermeel, met uitzondering van buiten- landsche Kindermeelen in origineele blikverpak king, van 40 cent per pakje van K.G. en 21 cent per pakje van K.G. Amersfoort, 9 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RAND WIJ CK. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dot Dc Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikelen 20 en 22 der Distributieregeling voor huiden en leder; Heeft goedgevonden vast te stellen de vol gende: a. Maximumprijzen voor leder. 1. Tusschenhondelsprijzen (dit zijn de prijzen tegen welke leder door de leden der „Lederver- eenfging aan schoenmakers ten hoogste zei mo gen worden verkocht) 4 per K.G. 2. Kleinhandelprijzen (dit zijn prijzen tegen welke zolen en hakken aan zelfreparateurs ten hoogste zal mogen worden verkocht). Voor kinderschoenen, 25/30 (gewicht ong. 0.110 KG.) 0.50 Voor kinderschoenen 31/36 (gewicht ontf» 0.140 K.G.) 0.60. Voor vrouwen en ondermansschoonen 37/42 (gewicht ong. 0.175 K.G.) 0.75. Voor mansschoenen van af 40 (gewicht ong» 0.250 KG.) "T.TO. Maximumprijzen voor reparatie van: Kinderschoenen (zolen en hakken) 25/30 f Tj Kinderschoenen (zolen en hakken) 31/30 1.30. Vrouwen en onder mansschoenen (zolen en hokken) 37/42 1.65. Mansschoenen (zolen en hakken) vanaf 40 2 25 y Amersfoort, 9 October 1917. Dc Burgemeester voornoemd VAN RANDWUCK. Export Centrale. De Kamer van Koophandel hier ter sté«4 de heeft geen enkele inschrijving op het key pitaal der Export Centrale ontvangen. Stenografie. Bij bet op 6 October jJ. te Utrecht ge* houden stenografie-examen van den Nedeii, Sten. Bond I. Pitman slaagden voor diplomp A de domes C. de Haas, E. v. Heulen en w( van 't Wel, allen leerlingen deT Pitman* school, alhier. Theosofische Lening. In de Foyer van Amicitia zal de heer Kengen uit Utrecht Donderdagavond een lezing houden over het onderwerp: „Wat if Theosofie?" A. N. W. B. De A. N. W. B. zond ons een platte grond van Amersfoort, uit de serie van 50 plattegronden, duidelijk uitgevoerd in 4 kleuren. Er worden op aangegeven de ge schiktste verbindingswegen door de stad, de aanlegplaatsen voor pleiziervaartuigen, de belangrijke gebouwen, de punten waar men' fraaie stadsgezichten heeft, terwijl door ver schillende tinten aangeduid is hoe de stad in den loop der tijden zich uitgebreid heeft. Distributieleder. Het Centrnalbureau te 's Hertogen bosch heeft, naar ontvangen factuur, het dis-* tributieleer voor Amersfoort Zaterdag afge zonden. Dit wil echter niet zeggen dat reeds deze week van dit minder dure leder zol kunnen gebruik gemaakt worden. Na aankomst moeten de vellen onder de schoenmakers worden uitgegeven en deze zullen hun klanten daarvan eerst kunnen be dienen, als deze in de mogelijkheid zijn daarvoor bons in te leveren. Zooals men weet, zullen van deze distribu tie alleen de lagere inkomens profijt heb ben. Wenken van en voor huisvrouwen. Den vorigen winter, toen de aardap pels schaarsch en slecht waren, heeft meni ge huisvrouw ze ongeschild opgediend, „en •robe de chambre", „in jacket". Dat gaf een aanmerkelijke besparing door bij het schillen heel wat weggesneden wordt. Zijn ze ongeschild gekookt, dan is het zeer gemakkelijk om met behulp van vork en mes het uiterst dunne schilletje af te stroopen, zoodat niets verloren gaat. Men denke er slechts om boven en onder aan den aard appel een klein stukje schil weg te snijden, opdat het zout bij het koken binnen kan dringen. Prof. Van Leersum betoogt thans in de Groene Amsterd. dat ongeschild koken veel minder voedingswaarde doet verloren gaan. Ongeschilde aordappeln verliezen bij het koken slechts 1 pet. van de stikstofverbin dingen en 3 pet. van de minerale bestand- deelen; geschilde en onmiddellijk in kokend wa ter gedompelde aardappelen verliezen zelfs resp. 16 en 19 pet.; worden ze eerst eenigen tijd in koud water gelaten dan verliezen zij zelfs resp. 47 en 38 pet. Een bezwaar bestaat er tegen het onge schild koken, n.l. dot de schillen dan niet voor varkensvoeder benut kunnen worden. Maar hiertegen weegt het voordeel wel op. De meeste huisvrouwen vinden ongeschil de aardappelen onooglijk. Dit is een voor oordeel, in de fijnste restaurants werden ook vroeger reeds vaak de aardappels en robe de chambre opgediend. Ter besparing van gas worden door som mige gasverbruikers geperforeerde blikjes of plaatjes op de glazen der gloeibranders ge plaatst. Tegen dit middel, dat ook in het Dagblad aanbevolen is, wordt thans ernstig gewaarschuwd. Aangezien bij toepassing van deze metho de bij onjuiste regeling van de gaskraan of bij verhooging van den gasdruk het gas den brander gedeeltelijk onverbrand verlaat en zich door de vertrekken van de verbruikers verspreidt, is deze wijze van handelen hoogst gevaarlijk en kan zeer licht aanleiding geven tot gasvergiftiging. Een ander middel, dat eveneens tot de zoo zeer gewenschte gasbesparing leidt en niet zoodanige nacleelige gevolgen heeft, bestaat in het inkorten van de branderpen tot op een lengte van 5 c.M. boven den brander. Ook dan treedt bij ongeveer een zelfde lichteffect als bij bovenbedoelde me thode een groote gasbesparing in. -Politie n i e u s. Tegen zekeren G. is proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal van een boom van een terrein aan den Laagl. weg. En tegen zekeren A. wegens diefstal yen een aantal ledige gonjezakken op de Appelmarkt. Door de politie werd aangehouden een 13-jarige jongen, die hier ter stede een Hef* te koop aanbood. Aan het bureau gebracht bleek het, dat hij te Amsterdam heimelijk de ouderlijke woning had Verlolerr, omdat hij de lessen aan 'l Gymnasium niet kon vol gen. Hij is door de politie naar zijn ouderf terug gebrachl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3