DE EEMLANDER' Zaterdag 13 October 1917. BINNENLAND., 't Winkeltje. N°. 71. Tweede Slad. 16" Jaarnang FEUILLETON. hoofdredactie i MAKIt VAN VERSENOAAU Mr O VAN SCHAARGENHUHG. Uitgevers VALKHQf f ft Co. abonnementsprijs P.T 3 m*aDd®D .ooi Am.ratooH 1 SO. Idem fr*noo por post3 ",'- Perwook (metgralii.orzek.riOR Urod ong.lukk.o) l«. Aftocd.rlpko nummers 0.«»(l. W.k.lykeoh b(j»o«g»»l „Dt Boümdtch, Bumrmut' «o au rodmotie 'r»o ThOrOee Flooen] por 8 mod. SO «U. Wokoliikeob bt.oojt.ol .W„,ldr*v4u" por 8 mnd. M Bureau: Arnhemscbe Poortwal, hoek U tr ecb tscbestt;. Intercomm. Telefoonnummer 60. 0.15. PBU8 DER ADVERTENTIEN Vip 1—6 M Elks r«g»l meerH (l DisnslJtHnbirviinpen 1—4 regelt Qrooto letters naar plaatsruimte. Vooi handel en'bedryl bestaan teer voordeeligo bspaltugon tet het herhaald advortoeren in dit Blad, bij abonnement. Bene circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op Aanvraag toegezonden. De Staatscourant van 12 October be trat o..a de volgende Kon. Besluiten: benoemd tot amanuensis aan de R. H. B. 5. te Coevorden, W. H. Kisjes, thans be diende aan het Van Hoff-laboratorium der Rijks Universiteit te Utrecht; benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrondissements Rechtbank te Utrecht, mr. C. Star Busmann, thans rechter in gemelde rechtbank benoemd hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht, met bepaling dat ge melde benoeming gerekend zal worden te tijn ingegaan met den dag waarop de be noemde zijn ambt van hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht zal hebben aan vaard en is $an mr. C. W. Star Busmann voornoemd toestemming verleend tot het ge lijktijdig bekleeden der hier bovengenoem de betrekking van rechter-plaatsvervanger met dien van hoogleeraar aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen met dank, mr. A. W. Gerritzen als kantonrechter plaatsvervanger te Amsterdam; benoemd tot registratie-ontvanger te Nij- kerk A. Mijs, thans idem te Boxtel; benoemd tot lands advocaat mr. J. H. Tel- ders, advocaat en procureur te 's Graven- hage; tot schoolopziener in het arrondisse ment te Hilfegersberg, A. E. van Dishoeck te 's Gravenhage; idem in het arrondissement Rotterdam Hl, H. J. Hijman te Rotterdam; tot burgemeester van Achlkarspelen, P. Eeringa met toekenning van eervol ontsiag als burgemeester van Hemelumez Olde- iphaert; I idem van Brunssum F. A. J. Schmier met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Maasniel; op verzoek eervol ontslagen met dank, dr. W. P. Ruysch, als lid en voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad en is hij be noemd tot buitengewoon lid van dien Raad; benoemd tot lid en voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, dr. N. M. Jo- sephus Jitta te Amsterdam; bevorderd tot inspecteur-generaal van den Rijks Waterstaat, de hoofdingenieur-direc teur van den Rijks Waterstaat 'Ie klasse G. Rooseboom te Zwolle; benoemd tot voorzitter van de commissie Belast met de zorg" voor den aanvoer en dis tributie van kunstmeststoffen G. J. H. Pe ters, burgemeester van Bergen (Limburg), wonende te Well; verplaats^ de adjunct-inspecteur der di recte belastingen J. N. Scheltema te Am sterdam 2e afdeeling naar Winschoten, en H. S. Beukenhorst te Amsterdam 3e afdee ling naar idem 2e afdeeling. aan den reserve tweede luitenant J. A. H. Hoogendoorn, van het 17e regiment in fanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. N^d«Hand «n oorlog. Biet bHiik«tif»kkei'Kl)Oflrijt en meelschnnrseltte. Het Bestuur voor mededelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Nu ten aanzien van het broodvcrbruik de grootst mogelijke zuinigheid geboden is, in verband met de geringe hoeveelheid brood koren, bloem en meel, is de opmerking geuit, dat men de productie van hel banketbakkers bedrijf, waarvoor toch ook bloem noodig is, in iedere gcwcnschte hoeveelheid kan koopen. Menigeen zal zich wel eens hebben afge vraagd, of in dit opzicht geen beperkende maatregelen noodig zijn. Ten aanzien hiervan valt op te merken, dat de banketbakkers reeds lang zijn gerantsoe neerd. Zij ontvajigen aan „rpgeerings-bankct- bakkersbloem" slechts 50 van hun omzet in 1916. Men moet bovendien niet vergelen, dat voor het vervaardigen van banketwaren maar heel veinig bloem noodig is. Met een betrek kelijk. kieine hoeveelheid bloem is een groote hoeveelheid gebak te maken. Nu is ongetwij feld alle gebak een artikel, dat niet bepaald noodig is, maar het gebruik er van is onder alle klassen der maatschappij verspreid, ook in de buurten, waar minder gegoeden wonen, vindt men koek- en banketbakkerijen. Hoofd zaak echter is, dat in dit bedrijf een zeer groot aantal personen werkzaam zijn, zoodat het van groot belang is, het in stand te hou den, zij het dan niet in de eerste plaats ter wille van hen die lekkernijen wenscht te koo pen, maar van de velen, die in dit bedrijf hun brood verdienen. ▼et en margarine. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verboden is bak en braadvet en mar garine te verwerken ten eerste in producten van bakkerij of banketbakkerij; ten tweede in hotels, restaurants, sociëteiten en daar mee gelijkstaande inrichtingen bij het be reiden van spijzen. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen iniake de voedselvoorziening geeft een overzicht van de reeds in Mei ontworpen distributie regeling voor peulvruchten, waaruit blijkt, dat als gevolg van de zware Augustusregens de erwtenoogst ongeveer een derde lager zal komen dan destijds was geraamd. Op grond hiervan is een nieuwe distributie regeling ontworpen, die in hoofdtrekken op het volgende neerkomt: Gerekend wordt per hoofd der bevolking op een beschikbare hoeveelheid van 8Yt K.G., waarvan te beginnen met 6 November in vierweeksche perioden telkens 1 K.G. ter beschikking van de verbruikers zal worden gesteld. Wanneer deze hoeveelheid vijf maal is verstrekt, blijft er voor het verbruik na 26 Maart 1918 ogneveer 3Jj K.G. per hoofd over, waarvan een deel bestemd is voor het maken van eene reserve van bruine boonen, die van Rijkswege moet worden beschikbaar gehouden, voor het geval dat in de maanden Mei en Juni de oude aardappelen zeer slecht mochten zijn. Het ligt in de bedoeling de peulvruchten, naar gelang zij van de verbou wers inkomen en geschoond zijn, aan de ge meenten toe te zenden in zoodanig quantum, dat deze een» hoeveelheid, strekkende voor ongeveer 6 weken, in voorraad hebben. Mocht dan door eene vroeg invallende of langdurige vorst, het verkeer te water wor den gestremd, dan ondervindt de distributie van peulvruchten hiervan slechts weinig of geen belemmering. De gemeenten zullen de peulvruchten al of niet door bemiddeling van grossiers moeten doen toekomen aan de winkeliers, van wie de verbruikers ze kunnen verkrijgen tegen .afgifte van de daarvoor be stemde bon en tegen betaling van 22 cent per K.G. of.11 cent per '/i K.G. Ook met de fijnere soorten, als witte boonen en capucij- ners, zal op dezelfde wijze worden gehan deld, behoudens één verschil. De prijs zal n.l. niet lager worden gesteld dan de kost prijs. Hierop zal dus niets door het Rijk wor den toegelegd. Wie de2e soorten wij gebrui ken, zal het geheel op zijn eigen kósten kun nen doen. Maar de aldus te koopen hoeveel heid komt in mindering van het aan iemand toebedeelde quantum peulvruchten. Ook deze soorten zijn dus alteen op een bon ver krijgbaar. Iedere gemeente moet voor zich zelve beoordeelen, of zij bij hare aanvrage van peulvruchten zal verzoeken, voor een deel hiervan fijnere soorten, als witte boonen en capucijners, te itiogen ontvangen. Voor hei overige gedeelte zal zij voorloopig groe ne erwten en bruine boonen ontvangen in eene verhouding van 3:1. Bruinkolen en briketten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: In een vorige „Mededeeling" van het Bu reau over de exploitatie van. de bruinkool- velden in Limburg, is gezegd, dat de gepro duceerde ruwe bruinkolen in gewone om standigheden zouden worden verwerkt tot bruinkoolbriketten, maar dat dit thans on mogelijk was, omdat de machinerieën voor een bruinkoolbrikettenfabriek thans niet te verkrijgen zijn. De juistheid van deze mededeeling wordt In een der dagbladen betwist. Uit het feit, dat thans in Limburg z.g. „brandsteenen worden vervaardigd door vermenging van klei met de z.g. stiep der locomotieven, wel ke brandsteenen worden vervaardigd met behulp van de steenpersen der kalkzand- steenfabrieken, wordt geconcludeerd, dat met die persen uit bruinkoolgruis en kalk bruinkoolbriketten kunnen worden gefabri ceerd, die veel beter zijn dan die welke tot nu toe gemaakt zijn. Inderdaad worden in Limburg „brandstee nen" vervaardigd en de Rijkskolendistribu- tie bevordert deze fabricage zooveel zij kan, zoodat dit op grooter schaal zal kunnen ge schieden dan thans reeds het geval Is. Maar het is volgens de deskundigen der R. K. D. nog zeer de vraag of die brandsteenen ook uit bruinkool gemaakt kuifhen worden. Voor het maken van bruinkoolbriketten, zooals vroeger in groote hoeveelheden uit Duitsch- land werden ingevoerd, moet het waterge halte der ruwe 'bruinkool, dat 50 be- draögt, worden teruggebracht tot 15 het geen geschiedt door persing onder een druk van 150G atmosferen. De daarvoor benoo- digde installatie is thans niet te maken. Brandhout. Door een particulier te Harderwijk is een groot bo^ch aangekocht, om daaruit aan de ingezetenen brandhout te distribueeren beneden de door de gemeentelijke brand stoffen-distributie gevraagde houtprijzen. Het aardappelver voer. Te Heerenveen is een detachement infanterie gestationeerd om toezicht te houden bij het vervoer van aardappelen. De Rotterdam sche gemeen teraad heeft op \oorstel van den heer Van der Molen het voorstel van B. en W. om de verbintenis tegenover het Rijk tot het dragen van Y* van de kosten van de verbe tering van den Nieuwen Waterweg te aan vaarden, aangehouden, ook in verband met de behandeling van het wetsontwerp be treffende den DordrechtSchen Waterweg in de Tweede Kamer. In zake het voorstel-Hollander om ver warmde en verlichte lokalen beschikbaar te stellen, vereenigde de Raad zich met het praeadvies van B. en W„ dat het wensche- lijk was dat deze zaak door eene commis sie uit de burgerij worde ter hand genomen- met toezegging van medewerking van het gemeentebestuur. Kauwende vrouwen. 'tlsal een heel oude gewoonte, dat de garnalen- pelsters in Stellendam hun werk niet kunnen verrichten, of ze moeten iets in hun mond hebben om te kaüwen, zulks zeker in navol ging van de bij vele mannen onmisbare tabak. Vroeger hadden de pelsters dan ook geregeld een stukje spek in hun mond. Daar dit laatste echter moeilijk te krijgen is tegen woordig, is men naar andere kauwproducten om gaan zien en ook iets gevonden. Voor dat doel worden thans gebruikt waskaarsen en schemerlichten. Vandaar dat men de meeste pellers en pelsters ziet kau wen, bij al het lichtgebrek dat bestaat, op deze noodverlichting. Als een bewijs, dat deze „dames" nog al wat kunnen verorberen diene, dat een huismoeder, die meende dat zij nog een pak kaarsen bezat, tot de minder aangename ontdekking kwam, dat haar kauwzieke dochters ze hadden opgepeuzeld. Zouden hiervoor sonp£ aparte bons moe ten worden uitgereikt? (Msb.) Schraapzucht gestraft. Zeker landelijk dorp,'aldus het Hbld., had een fan fare-corps, dat mede door subsidie der .ge meente in stand werd gehouden. Bij het een of ander plaatselijk feestje verzocht de bur gemeester het korps tot verhooging der feest vreugde te willen medewerken. Natuurlijk zou deze medewerking gratis geschieden. Alle leden stemden dadelijk gaarne toe, behalve één lid, dat wist, één van de weinige goede muzikale krochten te zijn. En op dien grond meende hij, er eer. slaatje uit te kun nen slaan. Hij beweerde, dat hij wel 4 gemis van verdiensten had, wonneer hij dien dag zijn beroep niet kon uitoefenen, en vroeg dnor- 43m 4 vergoeding voor zijn medewerking. Noodgedwongen werd op zijn ei-sch inge gaan. Maar toen hij zijn aanslagbiljet voor den „hoofdelijken omslag der gemeente" thuis kreeg, keek hij verbaasd, dat hij, di^ andere jaren naar een minimum-inkomen was oan- ges&gen, thans weid aangeslagen naar een inkomen van.1200. Hij dacht aan een vergissing en spoedde zich naar den burgemeester. Deze rekende hem even voor, dat iemand, die volgens eigen opgave 4 per dag ver dient, in 300 werkdagen per jaar dus een inkomen moet hebben van 300 maal 4 ol 1200. Zijn protest hielp niet: hij bleef aange slagen voor 1200. Stijgende criminaliteit. Op de binnenplaats van het Huis van bewaring te den Haag is men begonnen met den bouw van een houten hulpgebouw, waarin 40 ge vangenen kunnen worden ondergebracht. De mi sdaad te Mierlo. Uit nadere berichten omtrent den kindermoord en aanranding Donderdag te Mierlo ge pleegd, blijkt nog, dat de inwoners van Mierlo, die het eerst de achtervolging on dernamen/ waren gewaarschuwd door een dochtertje van den veldwachter Lensen uit Mierlo, die de kinderen der weduwe Joos- ten ging bezoeken, en de vrouw met haar kind op den grond zag liggen, waarop zij luidkeels om hulp begon te roepen. De achtervolgers werden nog door de Duitschers met een revolver bedreigd. Een der eersten bereikte spoedig per fiets Gel drop, waar hij den veldwachter waarschuw de, die echter niet vlug genoeg in actie kwam, waarop hulp bij den luitenant der militairen werd aangevraagd, die onmiddel lijk 10 soldaten ter beschikking stelde. De schurken waren nog in het bezit van een dolk, patronen, revolver, goud en zilver. De menigte was zoo woedend zoo meldt het Hbld. dat zij door de militairen op een afstand moest worden gehouden, anders zouden de inwoners de kerels gelyncht heb ben. Het parket uit Roermond is te Mierlo aangekomen voor nader onderzoek. Pessimisme is ontgoocheld optimisme. Roman door T h r s e Hoven. h düel haar uiterste best om haai antiqui teiten te verkoopen en, als'haar dal niet lukt, koopt ze zelf maar wal, hopende het later weer met winst van de hand ie doen. Ze is rusteloos en opgewonden, volgt den oorlog gepassionuceid en maakt er zich fel driftiü over. De zusters schrikken, als ze haar de deur in zien komen; haar eindeloos redeneeren is zoo vermoeiend. liet praten van de meeste menschen js trou wens het ergste voor de overwerkte oudjes. vroeger, toen cr eens, nu en dan, een spo radische klant verscheen, vonden ze. het wel aardig nog eeils cen V(.rzetje en je hoorde nu eens wat; maar nu suizen haar ooren er van. De menschen moesten toch eens beseffen, dat ^ij ook zenuwen hebben. De eenige, die kalm blijft, is juffrouw Berg- ihuis. de vroegere piano-onderwijzeres, ja, wel •vroegere, want ze is al haar lessen kwijt en ae gaat eigenlijk nu zoo wat uit noodhulpen! Ook hard, maar haar ouders zijn beiden JOCKJd en haar familie laat zich niets aan haar gelegen liggen... en ze moet toch leven. 'g% 1 f5 efn kraan van een meisje, dat zegt Gootje Wouters zeil'! Als ze hair toevallig be dient, want zoo vaak ze kan, komt ze nog even mee helpen, geeft ze altijd wat toe. Tusschen al de egoïsten, plunderaars, zenuw slappen en zieken, maakt zij, met haar ge distingeerde kalmte, een weldadigen indruk. Ze heeft het hard, ze voelt den toestand aan den lijve, maar ze heeft haar waardigheid be houden. Evenals Admiraal de Ruyter, de dikke kater en 't troetelkind der gezusters! Hij ook voelt 't aan den lijve, dat er wat gaande is; hij zit lang zoo vaak niet meer op schoot; de stortvloed van lieve naampjes: „schattebeeat," „dot dat je bent," „beeld," „lieveling" met een groote verscheidenheid, is gekrompen tot een enkel woord, of een kort zinnetje. „Zoo, ben jij daar?" „Mot Je melk hebben?" „Jij trekt er je niets van aan," en dergelijke. Met zijn aristocratische poesenbeschouwing ziet hij laag neer op al dat drukke, plebejische gedoe om zich heen. Hij voelt zich schromelijk achteruitgezet en verongelijkt, doch draagt het met stoïcijnsche gelatenheid. Alleen vermijdt hij den winkel, want daar ondervindt hij vaak de smadelijkste bejege ning Ze loopen hem omver of ze trappen op zijn staart en, wat nog het ergste van alles is, ze nemen geen notitie van hem of snauwen hem toe met een nijdig: „Hé, poes," cn daartegen verzet zich de traditie van zijn ras. Dat is goed voor honden... maar een kat, en dat nog wel een kater, verdient een betere behandeling. HOOFDSTUK XV Neutraal. En toen op eens, tusschen 'l melige, be krompen gedoe van do aeutraieo in, die ge weldige oorlogsmanifestatie. 't Ongelukkige België, overrompeld, ver woest, de bevolking als oproerlingen behan deld; onder de zwakke beschuldiging van als franc tireurs te zijn opgetreden. De uiting van 't brute geweld bereikt het culminatie-punt in hot bombardement van Antwerpen, gevolgd door de, bijkans gedwon gen, exodus der bevolking. De Antwerpenaren, luchtig en vroolijk van natuur, zorgeloos als kinderen, staan op eens voor de wanhopige keuze, zich dood te laten schieten op straat, in hun huizen, zelfs tot in hun kelders óf huis en haard te verlaten, af stand te doen van hun bezittingen,-van alles, wat ze zich door noesten vlijt verworven heb ben, en weg te gaan als ballingen in den vreemde. En werwaarts kunnen <it hun schreden rich ten? Frankrijk is afgesloten; de Duitschers heb ben er zich genesteld, naar Engeland is ge vaarlijk door de mijnen, er door de Duit schers gezaaid. Blijft alleen Holland, Noord- Nederland, zooals het in den laatsten tijd heet. Holland, dat neutraal is gebleven, getuige het kernachtige lied, dat er door de gemobili seerde soldaten in de forten en door het gc- hecle land gezongen wordt. NEUTRAAL'. Aan het wakkere leger van Ho 11 and Tekst van Muziek van Francois Pauwel», R. M. Wertheim. Neutraal? 't goed, maar we zullen het zijn met krachtl De Jacheode, zonnige Hollandeclic zijn veilig voor vreemde, begecrige handen, want ginds aan de grens staat het geuzenkind, met blozende, wangen en recht in den wind en hel weet wat het wil,.het v t rn wacht: Neutraal? 't is goed, maar neutraal met kracht! Neutraal? 't Is goed, maar we zullen het zijn met vuur: We hoeven den vreemdèn geen gunsten te vragen, \^e zien met vertrouwen terug op de dagen toen Holland, in bijkans een eeuw van strijd, den dierbaren grond van geweld had bevrijd, 't Verleden herleeft in dit moeilijk uur: Neutraal? 't Is goed, maar neutraal met vuur! Neutraal? 't Is goed, maar wij zullen het zijn met lustl Klein-HollaUd, bevochten op polders en plassen, duikt liever in 't nat met zijn bloeiende grassen, dan dat hel den vijand zijn poorten ontsluit; één woord, en geen mensch die het water stuit! We zijn ter verdediging toegerust Neutraal? 't Is goed, maar neutraal met lustl j Maar dat kennen de Antwerpenareu nog niet, als ze, bij honderden en duizenden, vluchten voor de kanonnen van den vijand. De Schelde ligt vol met vaartuigen van allerlei soort en afmetingen en de ongclukkigen drin gen zich half dood om er zich een plaats op te bemachtigen. M-oeders zeulen kinderen mee of hebben den kinderwagen volgeladen roet 't geen ze .er op ber#en konden. De vaders dragen de zwaardere lasten, slor dige bundels, met in de baast bijeengezochte kleeren en stukken huisraad. De meesten zijn half waanzinnig van stflirik en pakken, in bun doodsangst, de vreemdste dingen mee. Een oud grootje van 80 draagt haar kanarie-vogeltje in zijn kooitje, oen grijsaard torst een varken in een zak op zijn rug. De een neemt, als gedachtenis van huis, een klok mee, een tweede een spiegel, een derde een beddewarmer. Anderen weer stop pen zich de zakken vol met wat ze maar kun* nen bergen, portretten, tafelzilver, appelen, spek, een amalgama van de meest heterogene zaken. Ze weten niet wat ze do^n. de stumpers Ilun denkvermogen is verlamd, hun blik gaat niet verder dan de voorwerpen, waar toe vallig hun blik op rust en die binnen hot be- raik van hun greep zijn. Door de straten ijlen «e, als indertijd de bevolking van Jeruzalem, toen dc tempel in vlammen-opging. Dat was in dc eerste eeuw van 't Christen dom (70 na Chr.), nu hadden de volgelingca van Christus, negentien eeuwen lang zijn leer van liefde en humaniteit beleden In alle landen van Europa zijn tal van Christenkerken, maar helaast getuigt de we reldbrand van 1914... van minder wreedheid en barbaarschheid dan de oorlogen in den aanvang van het Christendom? Vespasianus trachtte Jeruzalem af te slui ten, Titus zijn zoon liet de bevolking uithon geren, tot ze als schimmen waren en moeders eigen kinderen verslonden... en de Zeloten maagd en meld verkrachtten. (Wordt vervolgd.!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 5