"binnenland" 'Konstantinopel, 15 Oct. (Corr- #ur.) De stad bereidt zich voor, den Duit- jbchen keizer bij zijne aankomst eene schit- jlerende ontvangt te bereiden. De hoofdstra ten prijkten met een rijke vlaggentooi; jprachtige tapijten met bloemen omgeven versieren de balkons en de huizen. Op den tfweg, dien de keizer zal nemen, zijn verschei dene tri ombogen opgericht 1 In het station zal de sultan zijn hoogen jjgast ontvangen. De beiden monarchen zul len in een a la daumont bespannen rijtuig, Waarin ook de minister van oorlog Enver Pacha zal plaats nemen, rijden naar het tot verblijf van den keizer bestemde paleis. Weenen, 15 Oct. (Corr.-bur.) De kei ler is gisteren naar het front vertrokken. In zijn gevolg waren de chef van den generalen staf von Arz en de Duitsche militaire gevol machtigde generaal-majoor Cromer. B e r 1 ij n, 1 5 O c t. (W. B.) Volgens een bericht van de Giornale d'Itah'a uit Peters- buig zal aan de conferentie van de geallieer den te Parijs geen Russische afgevaardigde deelnemen. B e r lij n 1 5 O c t. (K. N.). ifet huis van afgevaardigden van den Pruisischen land dag zal a. s. Dinsdag in de eerste najaarszit ting bijeenkomen. Hoewel het Huis een reeks van belangrijke wetsontwerpen te be handelen heeft en nog zal krijgen, zal toch geen enkel zoo gewichtig zijn als het ver wachte kiesrechtvoorstel, welks indiening door de regeering op zijn laatst in het begin van November werd aangekondigd. Het huis zal zich terstond grondig met dit wetsvoor stel bezighouden B e r 1 ij n 14 Oct. (W. B.) In de finan- cieele commissie van de Beiersche Kamer Verklaarde de minister van oorlog, von Hel- lingrath, in verband met den militairen toe stand. De gebeurtenissen in den afgeloopen zo mer beteekenen een belangr-ijke verbetering van den algemeenen toestand. Het leger heeft niet alleen het tot dusver bereikte ge handhaafd. maar dit nog sterk uitgebreid. Ons veldleger biedt alle waarborgen, dat wij de beslissende uitwerking van den duikboot oorlog kunnen afwachten, ook wanneer onze vijanden voortzetting van den oorlog willen, mits het vaderland slechts eenigezind is. In antwoord op een vraag verklaarde de minister van Oorlog, dat men geen uitbrei ding van den dienstplichtigen leeftijd voor het Duitische leger op hel oog heeft. De ver vaardiging van munitie en kanonnen is voor eiken duur van den oorlog verzekerd. B e r I ij n, 15 Oct. (W. B.) Op den soci- eal-democratischen partij dog in de groote zaal van den Huttenschen Garten te «U'ürzburg zeide het lid von den Rijks dag Scheidc-mann over den .vrede door vergelijk Nadat mm ons eerst in het buitenland heeft uitgescholden en ons dubbelzinnigheid heeft verweten, zijn wij er toe overgegaan een uitdrukkelijk vredesbe sluit kenbaar te maken. Onze tegenstanders in het binnenland kregen helaas in zoover gelijk, dat de vijanden ons wreed bespotten. Hoe meer wij orrs best deden voor den vre de door vergelijk, des te opgewondener werd men aan de andere zijde. De eischen wer den steeds onzinniger. Wat de binnenlandsche politiek betreft, gal Scheidemann de groote verdiensten van Michaëlis toe mp.ar voor het kanseliers ambt is hij niet geschikt. Wij hebben het parlementairs stelsel noodig. De vaderlands partij speelt va banque. Onze leus is Gelijk recht en brood voor allen, vrede en vrijheid. IV eigen lij're pó-irid.k-ig rd 'des avonds geopend; zij werd door 350 gedelegeerden bijgewoond. De partij-voorzitter Ebert-Ber- lijn zeide, dat alle volken heden zijn bezield door een hartstochtelijken wil naar den vre de. Zoolang onze tegenstanders niet bereid zijn tot den vrede, komen wij op voor de verdediging van ons land; aan den anderen kant echter eischen wij onder alle omstan digheden een duidelijke, vaste vredeshou- ding, vrij van eiken dubbelzinnigheid. Ebert sprak ook over het gebeurde in Stockholm en over de laatste voorvallen in den rijksdag. Hij zeide: Wij hebben een rijks bestuur noodig, dat gedragen wordt door het vertrouwen van de meerderheid van het volk, en eene politiek voert in den zin van den volkerenvrede. Wij zullen niet rusten voor dat het drieklassenkiesrecht en het heeren huis in Pruisen afgeschaft zijn. De sociaal democratie wil medewerken aan de nieuwe vorming van het lot der volden. De vergadering koos Ebert, Berlijn, en Auer, Munchen, tot voorzitters van den par tijdag. Ebert liet zich optimistisch uit over de toe komst van de partij en ten aanzien van de Stockholmsche beweging. Berlijn, 14 Oct. (W. B.) Den llen Oct. heeft de Rijksdag de wet tot schadeloos stelling van de scheepvaart aangenomen. De teederijen ontvangen subsidie, niet bij wijze van leening, maar als een schadeloosstelling 5n contant geld, die niet wordt teruggevor derd. Naar het grootste scheepvaartblad, de Hamburger Fremdenblatt van 11 Oct. in ver band hiermee opmerkt, zullen de reederijen ^onmiddellijk een aanvang maken met den herbouw van haar vloot. Het totaal bedrag ^ier subsidies werd in den Rijksdag op meer "klan een milliard mark geschat. Ondanks de (Jongste inbeslagneming van Duitsche sche lpen door ePru en Uruguay, rekent men daar- feom op een buitengewoon snellen herbouw fflran de Duitsche handelsvloot. B er 1 ij n15 Oct. (K. N.). Gisteren, bondag, had te Berlijn een groote propa ganda plaats voor de zevende oorlogslee- rtwvg. Kinderen van militairen deelden op Jltraat en op pleinen inteekenbiljetten uit. 'Ir de voorsteden ven Berlijn hadden de ge meentebesturen concerten voor de inteeke- ning op touw gezet. In de stedelijke parken en openbare speelplaatsen te Charlotten- burg* had een wandelconcert plaats, waar reeds vóór den aanvang voor meer da"h 150,000 Mark werd geteekend. Ook in de kerken werden inteekeningen in ontvangst genomen. Des avonds hadden in de voor steden van Berlijn talrijke goed bezochte feestvergaderingen plaats met voordrachten over de oorlogsleening, opgeluisterd door lichtbeelden. Berlijn, 15 Oct. (K. N.). Het Berl. Tageblatt verneemt uit Stockholm, dat vol gens berichten in Finsche dagbladen een goudzending van zes millioen roebel, welke door de voorloopige regeering naar Enge land zou worden gezonden, te Walkesaar, het grensstation tusschen Finland en Rus land, in beslag zou zijn genomen onder het motief, dat de regeering niet het recht zou hebben goud uit het land te zenden. Washington, 14 Oct. (R.) Eene pro clamatie van 14 October bepaalt den 24en October als vrijheidsdag en spoort de be volking van alle steden en dorpen aan, elkaar en de regeering in de ruimste mate steun te verleenen voor de vriiheidsleening. De proclamatie zegt: Laat de uitkomst zoo indrukwekkend zijn, dat zij zal weerklinken in het rijk van onzen vijand als een bewijs wat Amerika voornemens is te doen om de zen oorlog tot een zegevierend besluit te brengen. De Staatscourant van gisteravond be vat o. m. (\e volgende benoemingen: benoemd bij de Rijkscommissie voor de Vervaardiging en Ruiling van Reproduction van Kunstvoorwerpen te Amsterdam tot chef-mouleur J. B. H. .Janssen, thans mouleur bij die commissie, en tot mouleur J. G. P. Harsveld te 's Gravenhege; benoemd tot assistent bij de kliniek en de verloskunde aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht J. Kirkh, veearts aldaar. De Koningin-Moeder heeft Zaterdag middag in audiëntie ontvangen den nieirw- -benoemden gezant der Vereenigde Staten van Amerika, den her Garrett en dn nieuw- benoemden gezant van Cuba, den heer Agu&ro y Betancourt. De Prins heeft Zaterdagmiddag een be zoek gebracht aan den Minister van Oorlog in diens kabinet aan het Departement. Prins Hendrik brengt Donderdag een bezoek aan Groningen voor padvinders- aangelegenheden. Z. K. H. arriveert te 11 uur 21 en vertrekt om 4 uur i 1. De Prins zal de Friesch-Groningsche suikerfabriek bezichti gen. Audiënties. De gewone audiën tie van de ministers van Marine en van Waterstaat zullen op Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 24 dezer het nieuwe gebouw der Rijkslandbouw-winter- school te Leeuwarden openen en op Maan dag 29 dezer de nieuwe Rijkslandbouwwin- terschool te Hengelo. Consul-generaal van Zweden. Mr. dr. G. J. Fabius, directeur der Rotterdam- sche Bank is, in de plaats van den onlangs overleden heer C. Kolff A.Qzn. benoemd tot consul-generaal van Zweden te Rotterdam. Mr. Troelstra. Mr. Troelstra ver trekt naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, heden uit Stockholm; Zaterdag zal hij in Ne derland zijn. Burgemeester TJte r Laan. Het geen wij wel verwachtten is spoedig ge schied. De burgemeester van Zaandam heeft aan vertegenwoordigers der dagbladpers ver klaard dat de geruchten omtrent zijne ont slagaanvrage, waarvan de correspondent ven een der rechtsche bladen zich tot tolk maak te, onjuist en dwaze verzinsels zijn. Bij resolutie van den minister van Fi nanciën is mr. H. Giltay, te Vrijenban, met ingang van 1 November 1917, tijdelijk be last met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der directe belastingen, en is hij werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, enz., te Nijmegen, lste afdeeling. Hr. Ms. Zeeland is Zaterdag van Yoko hama naar Nagasaki vertrokken. Hooge Raad. Bij den aanvang der openbare terechtziting wenschte de presi dent, Mr. Hanlo, Mr. J. H. Telders, ter te rechtziting aanwezig, geluk met zijne benoe ming tot landsadvocaat. Z.E.H.A. sprak de hop uit, dat de benoemde zijne betrekking in goede gezondheid tot heil van het land zou kunnen vervullen. Mr. Telders dankte voor de uitgesproken gelukwensch. -•H. D. J. van Schevichaven. De. heer H. D. J. van Schevichaven, de bekende Nijmeegsche gemeente-archivaris, herdacht Zondag onder zeer vele blijken van belong- stelling zijn 90en geboortedag. Namens een commissie uit Nijmegen's ingezetenen werd den jubilaris bij monde van den heer G. M. Kam daarmede gelukgewenscht. Deze wierp een terugblik op het leven van den 90-jarige en wees op den belangrijken arbeid, dien hij vroeger in het buitenland en sinds 24 jaar in Nijmegen heeft verricht. De heer Kam besloot met de aanbieding van een pracht- album, bevattende de namen der gevers van een door den heer Van Schevichaven zelf gekozen geschenk een tijdmeter. Ook de Oudheidkundige Vereeniging „Gelre" bleef niet achter den heer Van Schevichaven, haar eerelid, op dezen dag de noodige huid» 'f bewijze Op de receptie die volgde, ontving de 90-jarige zijn gasten met een nog jeugdige opgewektheid. P. J. Goffart.f Te Rotterdam is overleden de heer P. J. Goffart, consul-gene raal van België. De heer Goffart was door minister Brocke- ville uitgenoodigd als minister van buiten- landsche zaken deel van het kabinet uit te maken. Hij gaf er de voorkeur aan in Neder land te blijven, w aar hij zijn land groote diensten bewees. N. R. Ct. Jhr. Mollerus van Westkerke. Ten gevolge van een val van de trap in zijn woning is te Arnhem in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer jhr. A. P. H. J. Mol lerus van Westkerke. referendaris, chef van de eerste afdeeling ter Provinciale Griffie van Gelderland. De overledene had onlangs zijn 40-jarig jubileum als ambtenaar ter Provin ciale Griffie gevierd. G. Box. f Te Amsterdam is heden nacht op 39-jarigen leeftijd overleden de heer G. Box, redacteur-verslaggever aan het Handelsblad. De overledene had een ernstige hartziek te; het harde werk van de laatste jaren en vooral ook de emoties die hij als verslag gever tijdens de aardappelenrelletjes, toen hij de geweren op zich gericht heeft gezien, heeft gehad, hebben waarschijnlijk die hart ziekte iets" sneller accuut en noodlottig ge maakt. Monument P. Hols. De nage dachtenis van een vooraanstaande, bekende personlijkheid uit de vakbeweging der typo grafen is Zondag gehuldigd door de ont hulling van een monument. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam, waar het stoffelijk overschot van den heer P. Hols, in leven secretaris van (Jen Alg. Ned. Typo grafenbond, eenigen tijd geleden ter aarde is besteld. De plechtigheid geschiedde in tegenwoor digheid van honderden typografen. Het woord werd gevoerd door den heer F. v. d. Wal, boncls-voorzitter, die in Hols den man teekende, die zich geheel gaf aan den Typo grafenbond, maar dat niet alleenhij 'gaf 2ich ook aan de menschheid. Iedereen kon bij hem heul en troost vinden. Niels was hem teveel. Da£ en nacht werkte hij. Steeds stond hij voor anderen klaar. Zelfs de pa trons getuigden van hun respect voor hem. De typografen hebben zich dor het werk van Hols een positie weten te verschaffen, welke zij zonder hem, zeker niet zouden hebben bereikt. Alle bondsleden hebben uit dank baarheid aan het monument bijgedragen. Nadat namens eenige afdeelingen van den Bond gesproken was, getuigde de heer F. Wierdels van zijn persoonlijke sympathie en namens alle drukkerspatroons van hun meening, dat Hols in zijn leven veel goed heeft gedaan. Ook voor de patrons, die hij, dor zijn strijd voor de arbeiders, tot nieuw leven bracht. De patroons hebben aan de totstandkoming van dit monument medege werkt. In Hols is een door en door betrouw baar, eerlijk en arbeidzaam mensch heen gegaan, iemand van groote verdienste. Het monument is een hoekige zuil met een marmeren medaillon, waarin de beelte nis van den overledene is gebeiteld. |M*d**rlanH mn d» Aorlng. lie wiai t «i> £iii;e|ai2<!. Naar aanleiding van een bericht van de Maasbode, als zou de vaart van Nedonund- sche schepen van Nederland op Engeland stopgezet zijn, kan de Tel. uit gezaghebbende bron mededeelen, dat dit berk-hl in geen enkel opzicht juist is. Het geschil met Kagelaud. Reuter seint ons uit Londen De Daily Chronicle schrijft, dat het ge schil met Holland nog onopgelost is en wel zoo blijven zal, totdat de Hollanders een weg ter oplossing aanwijzen. Men moet daarbij in het oog houden, dat de kwestie er heele- maal een is van loven en bieden en geens zins een van internationaal recht. Holland bewijst Duitschland een grooten dienst door toe te staan, dat groote partijen zand en grint, die gebruikt worden voor bepaalde 'versterkingen, naar het Duitsche front wor den gebracht via Hollandsche waterwegen. Het is geen onneutrale daad ven Holland dit toe te staan, maar evenmin is het on- neutraal dat niet verder toe te staan, zooals wij natuurlijk wenschen. Niet gedaan kunnende krijgen, wat wij van Holland verlangen, hebben wij onze toe vlucht genomen tot druk in den vorm eener weigering om de Hollandsche handelstele grammen door te zenden over de kabels die wij beheerschen. Door zoo te handelen zijn wij, juist als Holland, geheel binnen onze rechten gebleven. Er bestaat geen internationale verplich ting voor ons, om aan den Hollandschen handel het voordeel van het gebruik onzer kabels te gunnen. Ongetwijfeld is het een ongemak voor de Hollandsche handelaren afgesneden te zijn van den telegraphischen gemeenschap met de buitenwereld, in het bizonder met de Hollandsche koloniën, maar evengoed is het een groot ongemak voor ons dat de Duitschers hun blokhuizen aan het front in aantal doen toenemen met be hulp van uit Holland afkomstig grint en zand. Men moet de twee zijden uit een za kelijk oogpunt bezien. De Hollanders dienen voor zich zelf uit te maken, of de voordee- len, welke zij van Duifschland in ruil krij gen voor hunne coulantheid, opwegen tegen die, welke zij dientengevolge van ons niet meer krijgen. KiiiUoukostfi. Naar den Raad van State zijn thans ver zonden twee wetsontwerpen, suppletoire landbouwbegrotingen, waarbij voor de levensmiddelenverstrekking over het loopen- éie dienstjaar nog 40,000,000 worden aan gevraagd en over het eerste halfjaar van 1918 130,000,000 gulden. Buitengewoon oorlogscrediet. Het wetsontwerp voor het buitenge woon oorlogscrediet voor het tweede half jaar 1917 is naar den Raad van State ver zonden. Uitvoer verbod. Met ingang van 11 October is verboden de uitvoer van inmaaakpotten en dergelijk geglaceerd aardewerk, hetwelk voor den in maak kan worden gebezigd. De Exp«rt>t'eiiirnle. Gister heeft de oprichtingsvergadering plaats gehad van de Nederlnndsche Uitvoer Maatschappij (Export-Centrale) in de de Lai- ressezaal te 's Gravenhage. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel die de vergadering leidde heette de aanwezigen mede namens de Ministers van Financiën. Oorlog, Marine en Koloniën wel kom en deelde mede dat de Minister van Bui- tenlandsche Zaken verhinderd was om tegen woordig te zijn. Hij noodigde de vertegen woordigers van het Nederlandseh Landbouw Comité, den Nederlandschen Tuinbonwraad, de Maatschappij van Nijverheid, de Vereeni ging van Nederlnndsche Gemeenten en de Ver eeniging van Nederlandsche Werkgevers uit hel proces-verbaal van deze oprichtingsverga dering te leekenen, hetwelk door notaris van Herwijnen zal worden opgemaakt; voorts deélde hij mede dat liet kapitaal van vijf mil lioen ver ovcrteckend bleek. De concept-statuten werden hierna :n be handeling gebracht en met enkele wijzigingen, hoofdzakelijk van rcdactioneelcn aard, goed gekeurd. De Minister merkte verder op, dat uil den aard der zaak aan aandeelhouders zou wor den overgelaten de commissarissen te kiezen, doch dat de Regeering het wenschelijk achtte dat de verschillende groepen van belangen, onder de aandeelhouders vertegenwoordigd, zooveel mogelijk ook hun vertegenwoordiging vonden in het college van commissarissen, vandaar dat dc Regeering zich had gedacht eene indeeling' in vijf groepen t. w. Handel en Industrie. Landbouw, Tuinbouw, Geldhandel en Indische belangen. Aap deze vijf groepen zou worden gevraagd drie commissarissen voor elke groep aan te wijzen, terwijl verder nog vier commissaris sen zouden worden benoemd los van die vijf gi nepen en vertegenwoordigende: 1. de Nederlandsche Gemeenten-, 2 dc Consumptieve Coöperatie; 3. de Arbeidersbeweging georganiseerd in het N. V. V., de S. D. I. P. en de Socialistische Coöperaties; 4. de Arbeidersgroepen zooals die zijn geor ganiseerd in dc Permanente Commissie tot behartiging van crisisbelangen opgericht door do .verschillende Christelijke Werkliedenhon den. Voorts zullen worden benoemd: één Regce- rings-Commissaris voor Financiën, één voor Oorlog, één voor Marine, één voor Koloniën, één voor Buitenlandsche Zaken en twéé voor Landbouw, enz. Nader zal worden medegedeeld wie dit zul len zijn. Op voorstel van de Regeering werden ver volgens benoemd tot leden van de directie de hoeren: C. van Lennep. secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwraad te 's Graven- hage; Joh G. Hcijl te Bloemendaal; K. Huy- singa, oud-didecteur van Bierbrouwerijen te 's Gravenhage; A den Arend, directeur van het Rijks Centraal Administratiekantoor van Levensmiddelen te 's Gravenhage; J. L. La Gro te \s Gravenhage, laatstgenoemde met de spe ciale bedoeling dat hij in de directie zal ver tegenwoordigen de financieele aangelegen heden. Medegedeeld* werd dat deze vijf personen niet in den handel zijn en ten overvloede ver klaard hebben voor'zoover noodig, zich ge heel daaruit te zullen terugtrekken. Op voorstel der Regcering werd vervolgens benoemd tot Voorzitter van den Raad van Commissarissen en van de Gedelegeerde Com missie de heer S. de Graaff. oud-directeur van Binncnlandsch Bestuur in Ned.-Indië. dieuten-. gevolge zal de groep Indische belangen nog twee commissarissen hebben aan te wijzen. De overige leden van den Raad van Commissaris sen en van de Gedelegeerde Commissie zul len worden benoemd binnen een maand na de oprichting. Nog verklaarde de Minister het wenschelijk te achten naast het Hoofdkantoor in Den Haag, bijkantoren op te richten, in de eerste plaats ie Amsterdam en Rotterdam cn ver moedelijk ook in het Noorden en in liet uiterste Zuiden. Na afloop der vergadering bleef op verzoek van den Minister de groep Handel en Industrie nog eenigen tijd bijeen om te beraadslagen over de aanwijzing van drie commissarissen voor hun groep. De bijeenkomst van aandeelhouders in de Export-centrale ter beraadslaging over de be noeming van commissarissen voor de gToep handel en nijverheid, welke na afloop van de oprichtingsvergadering werd gehouden, heeft niet tot een besluit geleid. Aandeelhouders uit handel en nijverheid zullen in de gelegen heid worden gesteld, nader hun stem hier over uit te brengen. Export-centrale. De Vereeniging van Vernis en Verffabrikanten en Handela ren in Nederland heeft ingeschreven voor 25000 in het maatschappelijk kapitaal van de Export-centrale. Uitvoer van kaas. In verband met de weder afgifte van consenten voor den uitvoer van kaas zijn ver schillende maatregelen getroffen. O. m. is be paald, dat met ingang van 14 October opnieuw claims van alle soorten verstrekt worden. Ech ter zullen tot nader order slechts claims ver strekt worden voor den exportvoorraad op 1 Augustus j.l. In den claimhandel is eenige beperking aangebracht. Dc Kaasvereeniging zal allen exporteurs be richten, hoeveel K G. kaas zij mogen afleveren. Eerst na ontvangst van dit bericht mag tot aflevering worden overgegaan. Voor de D. H. H. verplichting, ontstaan of ontstaande uit de inkoopen resp. productie na 4 Aug. j.l. gelden de volgende afleveringsprij- zen: Volvette Gouda kaas f 87.50, Gouda kaas 40 -f f 83.50. id. 30 -f f 79.50, id. 20 -f f 7350, Edammer en broodkaas 40 -f f 84.50 id. 30 f 80-50. id. 20 f 74.50. In de lèveringsvoorwaaden zullen eenige wijzigingen en aanvullingen van ondergeschik ten aard worden aangebracht. Voor alle kaas, welke vóór 15 October ge maakt is, gelden de zomerproductieprijzen; voor kaas welke op of na 15 October gemaakt wordt gelden dc nader bekend te maken win- ter-productieprijzen. Aan de producenten zal wordftn voorgeschreven, alle kaas welke zij vóór 15 October gemaakt hebben aan de markt te brengen vóór 18 November a.s. Vóór dient datum mag geen na 15 October here We kaas door dc producenten verkocht worden? In verband hiermede is vastgesteld, dat de exporteurs tot 18 November slechts kaas mo gen koopen, welke vóór 15 October gemaakt is. Uitvoer vaii fruit. Naar aanleiding van het stopzetten van den uitvoer van fruit naar Duitschland heb ben de besturen van den Centralen Utrecht- schen Frictpachtersbond, den Fruit pach- tersbond Larnd van Heusden en Altena, Fruitpachtersvereeniging Ons Belang en do Ned* Vereeniging ter behartiging van de be langen van den Fruithandel rich tot de com missie van bijstand voor de uilvoering van de Distributiewet 1916 gewend niet het ver zoek om een onderhoud, daar de thans in het leven geroepen toestond uitsluitend zou ziïn ontstaan door h-et onoordeelkundig en niet bevoegd optreden van persoonlijkheden., die thans den fruthandel beheeren. De thans bestaande klasse-verdeel in# van het fruit o.a. schept willekeur en onzekerheid en schiint tot gerechtvaardigde klachten van Duitsch land en ten slotte tot het stil 2etten van den ganschen uitvoer te hebben geleid. De minister van Landbouw heeft gisteren, naar de N. R. Ct. meldt, aan adressanten medegedeeld, dat een onderzoek naar da juistheid der klachten wordt ingesteld, waar na zal worden overwogen, of het mogelijk is aan de bezwaren tegemoet te komen. Beschuit- De directeur van het Centraal Broodkan toor vestigt er de aandacht op dot, met in gang van heden, beschuit uitsluitend mag worden verkocht en gekocht op bons der wittebroodkaart. Het gewicht aan beschuit, dat op een bon moet worden geleverd, bedraagt van het broodgewkrht op de bon aangegeven. De 30ste Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodkan toor maakt bekend, d<at de broodkaart van de 30e week loopt van 16 tot en met 26 Octo ber. Landbouwgewassen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel; Gezien de aanbiedingen om in 1918 land bouwgewassen op contract te verbouwen of om bouwland te verhuren; Waarschuwt belanghebbenden nadrukke lijk tegen het aangaan van desbetreffende contracten, aangezien bij de ook het vol gend jaar te verwachten schaarschte# aan voedsel voor mensch en dier, de Regeering met de gesloten contracten geen rekening zal kunnen houden en geen ander vervoer van deze gewassen zal toestaan, dan van het land naar de opslagplaats van de betreffen de boerderij, waar ze door de Regeering in bezit genomen zullen worden. De voeding van eigen veel De Minister van Landbouw maakt be kend, dat de aan de landbouwers leruggegc* ven (zoogenaamd gelaten) hoeveelheden gra nen cn peulvruchten voor de voeding vart eigen vee slechts in gedorschten toestand mag gevorderd worden, en wijst belanghebbenden! er nadrukkelijk op, dat overtreding van Hit' voorschrift zal worden beschouwd als het be lemmeren van maatregelen in het belang der distributie genomen en als zoodanig zal wor- .dcn vervolgd. Thee en koffie op kantoren. De Algemeene Nederlandsche Bond van Handels en Kantoorbedienden heeft zicH tot het Rijksdistributiekantoor voor thee enj koffie gewend ter zake van de niet-verstrek- king van koffie en thee voor het personeel van kantoren en winkels, waar deze artike len immers slechts verkrijgbaar zijn op het lichaam der broodkaarten. Naar aanleiding van deze aanvrage vestigt,1 de directeur vair het Rijksdistributiekantoor er de aandacht op, dat volgens art. 12 vanl de distributieregeling van 5 October, de ver koop en aflevering van koffie en thee aart; werkgevers, die gewoon waren thee en kof*5 fie kosteloos aan hun personeel te verstrek*; ken, voorloopig blijft toegestaan, tot zooda-j nige hoeveelheden, als waarvoor vooraf eeri' machtiging van het T. K. D. is verkregen. Deze bepaling geldt dus niet uitsluitend voor arbeiders in den gewonen zin. T erpentijn. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft den verkoop, de aflevering en het vervoer van terpentijn verboden. Difi verbod is niet van toepassing voor zooven het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 1 K.G. Vergoeding kostwinnerschap. De Minister van Oorlog heeft den burge meesters kennis gegeven, dat tot nadere mede- dceling de bijslag op de vergoeding wegens kostwinnerschap ten aanzien van het verblijf in werkelijken dienst, na 15 October '17, aan de verschillende categoricn dienstplichtigen en vrijwilligers mag bedragen ten hoogste". 25 van liet bedrag, hetwelk als vergoeding volgens de bestaande besluiten en aanschrijf vingen kan worden toegekend, en dat uiler^ aard ook dan geldt, dat met inbegrip van dei^j bijslag de. uit te keeren som in geen geval hoo-1 ger mag wezen dan liet wettelijk maximum van 2 per dag. Gebrek aan grondstoffen. De Ned. Plantenboterfabriek te Amster*, dam heeft zich genoodzaakt gefcien aan hei personeel der afd. „Perserij", zijnde ongeveej^ 100 arbeiders, legen 27 October a- «- ontsla®

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2