jtfeling van het wetsontwerp tot wijziging der iconsessie van de Billiton-Maatschappij. De heer Bolssevain betoogt dat som- jnige der consessie-voonvaarden het Rijk niet gunstig zijn. Voorts verklaart hij zich te gen het denkbeeld van den heer IJzerman om na 10 jaar tot staatsexploitatie over te gaan. Spr. acht het tinbedrijf veel te specu latief voor een staatsbedrijf. De heer Rutgers acht de bepalingen omtrent liquidatie onvoldoende, omdat zij aan den staat te weinig zeggenschap zou den geven. Hij verklaart zich tegen de mo- tie-LJzerman. De heer Boissevain dient een motie in, houdende verzoek om nader overleg met 'de Billiton-Maatschappij over een meer be vredigend contract. De heer Nolens betoogt, dat staatsex ploitatie hier niet gewenscht is. Wordt het ontwerp verworpen dan zal ontginning niet meer op intensieve wijze plaats hebben. Spr. zal tegen de motie-IJzerman stemmen. Nq dupliek van den minister wordt de mo tie-IJzerman verworpen met 35 tegen 32 stemmen. De motie-Boissevain wordt aangenomen met 44 tegen 24 stemmen, waarna het ont werp wordt verworpen. iiiiiteiilHiMlsclie Zaken. B«j het oftieelin^sonderzoek van de begroo ting voor Buitenlondsche Zaken wordt Minister Loudon lof gebracht voor zijn beleid, dat eent- gen in sommige gevallen krachtiger wenschten, met name ten aanzien van toenemende schen dingen van ons gebied door vliegtuigen. Ten aan zien van moeilijkheden met Amerika verwachtte men billijke oplossing op grond van de door Amerika^als neutrale mogendheid gevolgde po litiek. Gevraagd werd waarop de opvatting steunde dat door bijzondere stappen ter ondersteuning van do Pauselijke nota het beoogde doel niet werd gediend, aooals op d? schriftelijke vraag aan het Kamerlid Dresselhuys was geantwoord, en of dit de mecning weergaf van het geheele kabinet don wel van Minister Loudon. Gevraagd werd of de Regeerinif nadere me- dedeeling kon doen omtrent onderhandelingen betreffende dc ernstige inbreuk op onze neu traliteit bij de beschieting van Duitsche vaar tuigen in Juli waarbij projectielen op de Noord- hollandsche kuststreek vielen. Inlichtingen werden gewenscht omtrent het terugvoeren der naar Duilschland gedeporteer de Belgen en omtrent de opneming van Ne derlanders in het Amerikoansche leger. Gevraagd weid of de regeering stappen heeft gedaan naar aanleiding van het met de Rijn vaart-acte strijdig geachte, in Duitschland in gevoerde „Gesetz ueber die Besteuenmg des Personen- imd Gtrclcrvrrkehrs"- BwwhtM. De Staatscourant van 30 October bevat o. a. <le volgende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Gouda W. J. Mijs. met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Middelharnis; benoemd lot directeur van het telegraafkan toor tc Groningen E. J. van Lienden, thans idem le Leiden; benoemd bij het dienstvak der militaire administratie, bij het personeel der intendan ten, tot reserve-twccde-luilenant voor speciale diensten, dc milicien-sergeant P. M. Kalkman, van het regiment grenadiers; voor den duur der bijzondere tijdsomstan digheden benoemd/ tot Voorzitter van het Hoofdbestuur der Vereeniging bet Nederland sche Roode Kruis, Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg; tot onder-voorzitter van gemeld Hoofdbe stuur de heer H. Colijn, lid van de Eerste Kamer der Slatcn-Generaaï, oud-minister van Oorlog; tot lid, tevens Secretaris-Generaal van meer gemeld Hoofdbestuur Mr. II. C. Dresselhuijs, lid van dc Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; 1 leden, de hecren Mr. "W. A. Baron van Illersum, Referendaris bij het Departement van Waterstaat, Eerc-Ridder .der Orde van St. .Ian; Prof. dr. J. Rotgans, Ilooglceraar aan 'de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, mej. A. H. M. Thorbecke te 's Gravenhage; L. F. i M. Baron van Voorst tot Voorst te ffwcllo, Ridder in de Souvereine Orde van Malta; Mr. J. Wnltman, administrateur bij het Departement van Oorlog. Chef van het Kabi net des Ministers; en voorts in zijne hoedanig heid van: Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, de Generaal-Majoor dr. E. Halberlsma; Inspecteur van den Ge- n. -kundigen Dienst der Zeemacht, de Schout bij-Nacht J. Vorstman; tot Secretarissen van meergemeld Hoofdbestuur dc heeren: Jhr. O. 'J. Quarles van Ufford te 's-Gravenhage; als (Adjunct-Secretaris werkzaam geweest bij het [voormalige Hoofdcomité van de Vereeniging het Nedcrlandsche Roode Kruis en Mr. A. ïtueb, Advocaat* en Procureur te 's Graven hage. Z. K. H. de Prins wordt deze week van zijn verblijf op het Loo in de Residen tie terug verwacht. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag P November, des namiddags te half drie uur. De onderwijzersjaarwedden. Het Kamerlid Teenstra, heeft, naar men aan de N. R. Ct meldt, in een openbare vergade ring in het Noorden des lands meegedeeld, 'dat het regeeringsvoorstel, betreffende ver hooging van de salarissen der onderwijzers 5nhoudt een verhooging van 50 van h^t maximumsalaris. Dr. Kuypers 80e v e rj a a r d a g. Dr. Kuyper heeft ter gelegenheid van zijn 80en verjaardag ook nog een telegram van gelukwensching ontvangen van den Duil- pchen minister van Buitenlandsche Zaken, Hr. von Kühlmann, die tot den kring zijner kennissen behoort, reeds uit den tijd dat de beer von Kühlmann, alvorens hij later tijde lijk aan het hoofd stond tan bet Duitsche gezantschap te 's Gravenhage, als gezant- schapsraad aan die legatie verbonden was. Ter aanvulling van het verslag van de re ceptie van dr. Kuyper, deelt men ons nog mede, dat het bloemstuk met de gelukwen- schon- van den Duitschen Keizer, des och tends in de woning van den jarigen Staats man waren aangeboden door den Duitschen gezant, dr. Rosen. Tot gemeente-ontvanger van Muiden is benoemd de heer J. A. Karsemeijer, te Mui den. Uitvaart Jhr. van den Berch van Heemstede. Maandag half elf had in de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat te den Haag, de plechtige uit vaart plaats van het oud-Tweede Kamerlid jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede. De H. Mis werd opgedragen door den.Hoog- eerwaarden Heer Deken van 's Gravenhage Mgr. Wytenburg. Onder de talrijke belangstellenden wer den o.m. opgemerkt graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, jhr. mr. Ch. Rtrys de Beeren- brouck. lid der Tweede Kamer, graaf Van Bylandt, oud-voorzitter dier Kamer en ba ron Sweerts de Landas Wyborgh, Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Hof land. In het priesterkoor stond het omfloerst vaandel van „St. Antonius", vereeniging van postbeambten, waarvan de overledene destijds eere-voorzitter w^s. Het zangkoor der kerk voerde de Re- quuimmis van Perosi uit. Na den uitvaartdienst had op het R. K. kerkhof de plechtige teraardebestelling plaats. Op den dooden akker waren o.m. aanwe zig baron Sirtema van Grovestins, Groot meester van het Huis van H. M. de Ko ningin, mr. Harte van Tecklenburg, lid van den Raad van State, de Tweede Kamer leden Loeff, van Vuuren en van Veen en verschillende andere autoriteiten, vertegen woordigers van plaatselijke Katholieke cor poraties, enz. Na afloop der plechtigheden bij het giaf dankte een zoon van den overledene voor de betoonde belangstelling. Onthulling monument Pas- stoor s. Zondagnamiddag is te Ginniken op het Roomsch-Katholieke kerkhof het mo nument onthuld, dat door de Ginnekenaren voor hun overleden burgemeester, den heer W. C. J. Passtoors, als herinnering, was op gericht. Op het R.-K. kerkhof waren onder meer aanwezig het eere- en het uitvoerend comi té, de gemeenteraad, de gemeente-ambtena ren, benevens de familie van den overlede ne. De eere-voorzitter van het comité, de te genwoordige burgemeester van Ginniken, jhr. mr. Th. E. Serraris, sprak woorden van waardeering voor hetgeen zijn ambtsvoor ganger was geweest en daarna herdacht de voorzitter, de heer G. van Dijk, den ont slapene. De heer Jan Smit uit Amsterdam, centraal-voorzitter van den R. Katholieken Volksbond, sprak woorden voor dén arbeid door Passtoors "verricht. De oudste zoon aanvaardde het gedenk- teeken amens de familie. Nederland en de Oorlog. Nederland en Amerika, Men meldt uit Den Haag: Naar aanliding van de In het communiqué der Amerikaansche legatie omtrent de poli tiek der Vereenigde Staten ten aanzien van het verstrekken van bunkerkolen aan onzij dige schepen voorkomende mededeelingen, dat die politiek verband houdt met het ver krijgen van inlichtingen uit de aan den vij and grenzende onzijdige landen ten einde te kunnen beoordeelen welke handelswaren direct of indirect den vijand be voorde elen, en dat aan die politiek moet worden vastge houden zoolang die inlichtingen niet geheel zijn verkregen, hebben wij ter bevoegder plaatse navraag gedaan hoe 't ten aanzien der door Amerika gevraagde inlichtingen stond ten opziohte van ons land. Ons werd medegedeeld dat de Nederland- sche delegatie, welke zooals men weet op dit oogenblik in Amerika vertoeft om de economische belangen van ons land te be hartigen, bij haar vertrek voorzien was van alle inlichtingen, welke door de Vereenigde Staten gevraagd waren en dat de sedert na der verlangde opgaven steeds langs telegra fisch en weg waren gezonden. Naar de Td. uit den Haag verneemt, is bij de betrokken autoriteiten aldaar gisteren een telegram van het Amerikaansche De partement van Buitenlandsche zaken ont vangen waarin wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen met de Nederlandsche commissie een bevredigender loop nemen, dan onlangs viel te venvachten. Bemoeilijking un onzen handel «looi* Dnitschlaud. Het Handelsblad drukt een yhrij- ven af dat een aanzienlijk Amsterdamsch koopman van een handelsvriend in Zwitser land ontving, waaruit blijkt dat Duitsche grossiers alle moeite doen om den directen doorvoer van Zwitsersche goederen naar Nederland en andere noordelijke landen, die reeds door alle bedenkbare middelen werd tegengewerkt, geheel te doen ophouden. Deze .pogingen schijnen succes te hebben, zoodot 't waarschijnlijk binnenkort onmoge lijk zal worden direct met Zwitserland zaken te doen. Men zal zijn aangewezen op de Duitsche tusschenhandeloars, wat alles duur der zal maken. Dit bericht komt naar het Hbld. opmerkt, overeen met de ervaring, die ook Neder- landsrhf» handelaren, als rij gnpderen in Zwitserland wilden afzetten, hadden. En zoo als de bovengenoemde Amsterdamsche koopman verder schreef: „Er staan in Zwit serland voor Nederlandsche rekening groo- te voorraden goederen, die niet worden doorgelaten, en tevens stelt men zich in Duitschland op de hoogte van den aard der textielgoederen, die Duitschland vroeger te- verde en nu door Zwitserland worden gele verd. De doorvoer van deze goederen wordt bemoeilijkt om de Nederlandsche markt niet te vei liezen". „Dit zijn feiten, die van Nederlandsche zijde absoluut vast staan. Zelfs is het be kend, dot de Duitsche huizen, die hier in Nederland zijn gevestigd, of de eigenaren nog zijn Duitschers of van Duitsche af komst, bij den uitvoer der goederen en bij het verkrijgen van passen in het bijzonder worden bevoordeeld tegenover zuiver Ne derlandsche firma's". Het blijkt, dat men deze tactiek die in lijn rechten strijd is mei onze handelsovereen komsten met Duitschland ook van Zwitser sche zijde begint in te zien. I>e nieuwe staatsEeeniiig. Men verzoekt ons opneming van het onder staande Met het oog op den te verwachten stroom van nieuwe uitgiften, waarvan de eerste teeke nen zich reeds vertoonerv, is het in het belang van het beleggend publiek te achten met nadruk op het volgende te wijzen. In het dezer dagen bij de Tweede Kamer in gekomen wetsontwerp vraagt de Minister van Financiën machtiging voor de uitgifte van eene nieuwe H pets. Staotsleening groot f 500.000.000. Het ligt in de bedoeling de nog uitstaande 5 pet. schuldbekentenissen der Staatsleening 1914 tot een gezamenlijk bedrog van f 247.500.000, in do obligatiën der nieuwe leening te convertee- ren en wel op deze wijze* dot de oude schuldbe kentenissen tegen den koers van. 100J pet. in be taling kunnen gegeven worden bij de stortingen op de nieuwe lecning Worden zij hiertoe niet gebezigd dan zullen zij, indien de Staten-Gene- raal zich met het wetsontwerp vereenigen op 1 Februari 1918 pari worden afgelost. Feitelijk wordt dus, afgescheiden van den koers van uit gifte, aan nieuw geld gevraagd f 500.000.000 r 217.500.000 252 500.000. Teneinde, in verband met het voor ons land buitengewoon groote bedrog der transactie, bet slagen ven het pion te bevorderen, is ;n het wetsontwerp bepaald, dat, bij onvoldoende in- teekening op de nieuwe leening van vijfhonderd millioen gulden, eenc gedwongen leening zal worden uitgegeven u pari tegen een rentevoet van slechts 3 pet. Deze rentevoet blijft dus li pet. beneden dien van de vrijwillige leening. In de zooeven bedoelde gedwongen leening .-Ou, wanneer het onverhoopt tot de uitgifte daarvan moet komen, deelgenomen moeten wor den vooreerst door hen, die voor het belasting jaar 1917/1918 zijn aangeslagen in de vermo- gensbelpsting naar een vermogen van f 75.000 of meer en voorts door de naamlooze vennootschap pen enz., die in de Rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen wegens uitdeelingen van f 10.000 of meer over een boekjaar, dat geëindigd is tus- srhen 1 Mei 1910 en 1 Mei 1917. Ned. (Jitvocr-Maatscliappij. Voor de verkiezing van drie commissaris sen voor de groep Handel en Nijverheid in de Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij is gekozen de heer D. W. Stork, terwijl voor de nog te vervullen plaatsen een nieuwe vrije stemming moet geschieden. Dc kolen-distributie. Naar de Nieuwe Crt. verneemt, heeft het Rijkskolenbureau de brandstoffencom- missies ee ncirculaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat in afwachting van de regeling, aan pensionhouders en kamer verhuurders een zekere hoeveelheid brand stof moet worden toegewezen, opdat ook zij desgewenscht kunnen beginnen te stoken. Voor de hoeveelheden wordt een schaal ont worpen in den geest van de klasseindeeling voor gezinshoofden. Paardenvereeniging. Tot lid van de Rijkscommissie van Toe zicht op de Paardenvereeniging is door den minister van Landbouw benoemd de heer H J. C. van Lent, Rijksveearts te Tiel. Een lading koffie en tabak aangekomen. Met het Nederlandsche stoomschip Aga memnon van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij is na geruimen tijd weer eens e.en lading koffie en tabak te Amsterdam aangekomen. Het schip vertrok 26-September van Port su Prince en had dus een tamelijk voor spoedige reis. Het oponthoud in Halifax voor het onderzoek schijnt dus zeer kort te zijn geweest. Uit zee teruggekeerd. De Zondagavond van Hoek van Holland uitgevaren Nederlandsche schepen welke in Engelsche convooi zonden varen en sindsdien voorgaats gelegen hebben, komen weder naai' binnen. Ou zo verliezen Ier ree. Uit een artikel van den heer P. v. Hui zen in In- en Uitvoer blijkt, dat van Jiet begin, van den oorlog tot einde 1916 in 't geheel 66 schepen zijn gezonken, 26 be schadigd, 39 gestrand, 29 vermist en 11 wrak geworden, met een totalen inhoud van 121.452 bruto registertonnen. In dien tijd gingen 447 menschenlevens verloren, waarvan er 284 tot de visschers- vloot behoorden, terwijl 85 zeelieden ver wond werden; 2073 maal hebben onze koop vaardijschepen,. mijnen en duikbooten ten spijt, in genoemd tijdperk een lading uit En geland Aangebracht. Onze gezamenlijke zee- en kustvisschers- vloot telde in 1915 5879 vaartuigen. Het aantal malen, dat een Nederlandsch vis- schersvaartuig de veilige haven verliet en zee koos, moet in de tienduizenden Ioopen, De 21.573 opvarenden onzer visschersvloot brachten in 1915 totaal '211.247.103 K.G. visch binnen, die meer dan 56J? gulden op bracht; in 1916 251 110.277 K.G. ter ymar- de van 83.4 millioen. - Bestelling: van vliegtuigen in Zweien In verband met het bericht uit Stockholm omtrent een pestetting ven vliegtuigen enz. door Nederland in Zweden, meldt men ons uft Den Haag, dat reeds een drie- of viertal weken geleden vanwege het Munitiebureau te 's Gravenhage eene commissie van des kundigen naar Zweden is uitgezonden, ten einde den aankoop van vliegtuigen en vlieg tuigmotoren bij Zweedsche fabrieken tot e£n goed einde te brengen. Thee en Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 en eindigende 15 November, zal door detaillis ten aan verbruikers mogen worden afgele verd: op bon no. 3 A ons thee en op bon no. 4 A ons koffie. Gedurende het tijdvak dat aanvangt 16 en eindigt 30 November-zal mogen worden afgeleverd op bon no. 5 A ons thee en op bon no. 6 1 ons koffie, tfaxitanin-prijzeii. De minister van Landbouw heeft vastge steld Voor vetkaarsen een maximumprijs van 2 per KG. en voor nieuwe gele bijenwas van 6 per KG., onder voorbehoud dat de verkoop van deze laatste over de toonbank zal geschieden bij hoeveelheden van ten hoogste Yt KG. Groenten-zouter ij en en -d r o g e r ij e n. Te Den Haag zijn een groot aantal tuin ders bijeengekomen om de wenschelijkheid van de oprichting van groenten-zouterijen en -drogerijen door de tuinders zelf te bespre ken. De heer J. A. M. van Kampen, van Poel dijk, heeft het onderwerp ingeleid. Hunropri rij ving en personeele belasting;. Uit betrouwbare bron deelt men aan het N. v. d. D. mede, dat de Minister van Financiën reeds-in December 1916 de vraag of men uit de bekende huuropdrijving van den laatsten tijd mag afleiden, „dat de huur niet onder normale omstandigheden is bedongen'bevestigend heeft geantwoord. In zulke gevallen wil de Minister de be lastbare huurwaarde niet hooger gesteld zien dan het bedrag, dat op 15 Januari 1916 als belastbare huurwaarde heeft gegolden. De ontvangers werden zelfs gemachtigd, voor perceelen, welke in 1917 nog op de zelfde wijze in gebruik waven als op 15 Ja nuari 1916, ook al had de belastingplichtige op zijn aangifte-biljet geen beroep gedaan op abnormale omstandigheden, de belastbare huurwaarde van 1916 voor te dragen. In andere gevallen moest er schatting plaats hebben. In gemeenten waar de huuropdrij- ving reeds eerder is begonnen, kan de in specteur een vroeger tijdstip dan 15 Janu ari 1916 als basis nemen voor de vaststel ling der belastbare huurwaarde. Wie dus meent een beroep op dezen maat regel te kunnen doen, zal verstandig han delen door hiervan blijk te geven op het aan giftebiljet voor 1918. Kapverbod, Uit Nijmegen schrijft een houtkooper aan de N. R. Ct. Velen zijn van meening, dat de houthan del de aanneming der Nood-Boschwet on gaarne heeft gezien. Dit is echter over het algemeen geenszins het gevalweliswaar zijn sommigen onzer teleurgesteld, omdat op% enkele plaatsen uit hoofde van het na tuurschoon een*kapverbod werd gelegd op boomen, die zij gaarne tot werkhout zouden hebben verzaagd, maar dit zijn uitzonderin gen. Wanneer ik spreek van houtkoopers, heb ik hen op het oog, die van ouds handel drijven !n inlandsch werkhout, niet op de genen, die de laatste maanden als padden stoelen uit den grond opkomen, ik meen d<» brandhouthandelaren- en hun agenten, die rijp en groen koopen om dit tot brandhout te verzagen. Het spreekt vanzelf, dat het in dezen tijd een uitkomst is, dat wij in Neder land voor een deel in de behoefte aan brand stof kunnen voorzien door hout, maar erger lijk is het feit, dat op vele plaatsen mooi jong bosch, dat weelderig groeit, te vroeg tot brandhout wordt gehakt of voor andere doeleinden gebruikt. Reeds vernam men. dat i-n den Achterhoek van Gelderland, op de Veluwe, in Drenthe, enz., veel onrijp hout frerd gekapt, en tusschen Berg-en-Dal en Groesbeek zag ik voor weinige dagen, dat veelbelovend jong dennenbosch, ter dikte van weinig meer dan boonenstaken, -niet dunnings-gewijs maar voor den voet werd kaalgeslagen. Eerst begon het met kleine perceelen, maar op steeds grooter schaal ging men verder. Gisteren werd aan dit be drijf, dat eiken rechtgeaarden houtkooper moet tegenstaan een einde gemaakt; de bord jes met „Kapverböd, volgens art. 1 der Nood-Boschwet'' werden aangeslagen, als een bewijs dat de minister een maatregel had genomen, die niet alleeh wij, houtkoo pers, maar allen die verder zien dan het tegenwoordige oogenblik, zullen toejui chen. Naar schatting is hierdoor de velling van wel honderd H.A. bosch verboden. Wij hopen, dat de minister ook elders het kappen van onrijp hout zal tegengaanhet is dringend noodig. Misbruik van de Nederlandsche viag? De te 's Gravenhage gevestigde Deutscher Nachrichtendienst geeft uit een „gezagheb bende Duitsche bron" een heel verhaal \rj\ de ervaring, die, op 26 Augustus j.L, diis al ruim twee maanden geleden, door een Duitsche duikboot nabij het Noord-Hinder lichtschip zou zijn opge daan, alwaar men een Heine stoomboot met de Nederlandsche vlag m top en van de Nederlandsche neutraliteitskenmer ken voorzien, allerlei „eigenaardige manoeu vres" zag verrichten, waardoor nadere ob servaties voor de duikboot onmogelijk waren. Daar nu bij onderzoek is gebleken dat dit schip geen der beide verzorgingsschepeHj van het Noord Fhnderlichtschip kan geweetï zijn, aangezien deze zjch op den bewust en d8g in de haven van Vlissingen bevonden^ wordt bedoeld schip nu voor een duikboot val aangezien, wat dan maar meteen moei dienen als aanleiding om te zeggen „dat hef voor de Duitsche autoriteiten uitermate moeilijk wordt de veiligheid der betrokken verzorgingsschepen vérder te waarborgen^ aangezien de veronderstelling voor de hand- ligt, dat men er niet voor zal terugschrikken deze schandelijke practijken ook In de toe komst voort te zetten." Een EngelscK agitator opifeK preekstoel. „De Nederlander" schrijft: De EngelscKa predikant, ds. Rattord, schijnt den preek stoel in de Engelsche Kerk (te 's-Gravenha ge) te bezigen om zijne hoorders waar onder vele Nederlanders op te Mtsen tof deelneming aan den oorlog. Natuurlijk met het doel om ons te scharen aan Engéland'i zijde. Hi? wees ons neutralen op den tekst? „Daar gijlieden koud noch warm zift, zal ik u irit mijnen mond spuwen." Nu, de Bijbel is, niet het minst door Engelschen, dikwijls tot politieke doelein den gebezigd. In een rede, in eene achter buurt gehouden, voor een onberekenbare massa, zouden zulke toepassingen van hef Woord Gods op de tijdsomstandigheden al licht eenigen invloed kunnen uitoefenen. Maar ook op eene zoo gedistingeerd pu bliek als de Angtiaansche Kerk pleegt te be zoeken? In Engeland, aldus sprekende, zou thans een foreigner allicht als undesirable uit het land worden verwijderd. Hier achter, wij dat niet de moeite waard. De papi er schaarschte. De prijs van het courantpapier is al weer gestegen en thans viermaal zoo hoog a*9 v<5ór den oorlog. Toch worden er nog nieiw we bladen opgericht I Velen lezers zal het belang inboezemen te weten, hoeveel courantpapier in Neder; land per jaar noodig is. Naar wij vernemen zegt de Zw. Ct wordt in dezen tijd, waarin vele uitgevers meer of minder beteekenende bezuiniging op het papierverbruik hebben toegepast, per maand ruim twee millioen K.G. papier voor de Nederlandsche couranten verwerkt of meer dan 24.000.000 K.G. per jaar. En uit de opgaven van hetgeen de druk kers in voorraad hebben, is gebleken, dat die te zamen, aan rotatie- en formaatpapier, drie millioen K.G. bedraagt. Over allen ge lijk verdeeld zou dat dus genoeg zijn voor anderhalve maand. Men kan nu>geen voorraad meer maken j zoowel de drukkers die dat wèl als zij die dat niet gedaan hebben, krijgen nu zooveel als zij noodig hebben, meer niet. Nu de nood aan den man komt, is voorgesteld, dal de voorraden door de betreffende drukke rijen eerst opgebruikt zouden worden al vorens men meer kreeg; maar de meerder heid van de vergaderde uitgevers verklaar de zich daartegen. Zooals men weet is de distributie niet irï handen der regeering. Beslaglegging op voorraden. Te Amsterdam zijn in een week in beslag genomen: 553 kisten en 347 pakken lucifers, 901 kisten stijfsel, 36 kisten en 370 vaten cacao, 1037 doozen en 12 kisten Kwatta- reepen, 5757 kisten gecondenseerde melk', 40 vaten melkpoeder, 267 kisten en 15}A\ vaten slaolie, 816 kisten vermecelli, 360 ;fj kisten, 9 doozen, 132 pakjes maizena, 55 colli verschillende merken Padvindersree- pen chocolade, 10 kisten Faamreepen, 50.000 paar opgek gedragen militaire schoenen, 101 baal, 11 pak en 2 zakken ka neel, 178 balen peper, 3 kisten en 10.750 K.G. vet, 116 vaten koolzure soda, 2 vaten waschpoeder, 1148 K.G. sel de soude, 17, vaten caustic soda, 2 vaten krenten, 109F}; balen en 3450 K.G. koffie, 8 vaten stroop, 11 vaten honig, 7 kisten pruimen, 6 kisten muscaatnoten, 3M kist thee, 30lA baal gries- meel, 226 balen meel, 109 vaten olie, 3 balen havermout, 1 baal haver, 1A baal ge mengd veevoer, 1 vat spiritus, 212 pond boter,* 1200 stuks eieren, 6 balen ceresinc, 10 baal amandelen,-227 kisten macaroni, 37 kisten foelie, 4 kisten excelsior zeep, 14 kis ten zeep zonder merk, 7 kisten Sunlight zeep, 7 kisten zonder merk, 10 kisten Con dor zeep en 280 doozen zeep. De politie heeft te Alkmaar nog in beslag genomen 89 kisten zeep, 14 kisten lucifers, 25 kisten stijfsel, 450 kisten gecondenseer de melk, 10 kisten vermicelli, 15 balen pin das, 100 vaten pek en 3 vaten rum. In totaal is nu reeds te Alkmaar voor 300.000 in beslag genomen. Te Finsterwolde zijn bij een graanhan delaar (1) 958 wollen dekens in beslag ge nomen. De politie te Gouda heeft in beslag ge nomen 900 K.G. cacao, 100 K.G. carbid, 4000 stukjes zeep, 7650 pakjes lucifers, elH pakje bestaande uit 10 doosjes en 2 groote' kisten lucifers. Te. Vlaardingen zijn de laatste dagen in beslag genomen 81 kisten geconden seerde melk, 74 kisten maizena, 30 kisten stijfsel, 258 kisten harde zeep, 29 kisten ver micelli, 35 pakken lucifers, 9 vaten roode menie, 50 vaten cocosvet. De in. beslag ge nomen goederen vertegenwoordigen een be drag van 35.000. Door de politie te Enüiuizen is bij onder scheidene ingezetenen het volgende in be slag genomen: 5000 KG. carbid, 13.000 Ka sten f ijzer; 48.000 stukshoefnageU, 2400 KG. au ca de, 5 vaten krenten, 12 kisten kreifere, 10 kisten thee, 25 vaten honig, 50 kisten reep, 1720 KG. cacao, 174 kisten gecondenseerde mellL/ 99 KG. rozijnen, 5000 KG. hazelnoten, 85

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2