STADSNIEUWS. <s i balen pindas en 18 pakken kaneelstokken. Te Tiel is een opslagplaats ontdekt van 101 kisten looistoffen. De eigenaar, een Di. ischer uit Langenberg, had de partij daar ongeveer een jaar geleden geborgen. In de chemische fabriek te IJmuiden is tienduizend kilo witte harde zeep in beslag genomen. Door den burgemeester van Oudewa ter werden bij particulieren de volgende voorraden in beslag genomen: 12,872 bus- Ben gecondenseerde melk; 126oO K.G. car bid; 28510 pak lucifers; 1377 kisten kwattö, alsmede zeep, stijfsel, enz. Alles te zamen voor ruim 30.000 aan waarde. De kaashandelaar W. E. te Zwolle had verzuimd te voldoen aan art. 9 der Distribu- tiewet, waarbij voorgeschreven is, dat-van alle voorraden opgave gedaan moet worden. Maandag hebben een inspecteur en contro leurs van de Kaasvereeniging, bijgestaan door politieagenten, zijn voorraad, onge veer 3500 kazen, in beslag genomen en overgebracht naar een riikspakhuis. S. D. A. P. Naar Het Volk meldt, heeft - de heer Albarda wegens vele werkzaamhe den bedankt als lid van het bestuur der S. D. A. P. Hij wordt vervangen door den heer* G. \V. Sannes. Amsterdam in Watergraafs meer. Naar Het Volk meldt, heeft het ge meentebestuur van Amsterdam opnieuw eenige groote complexen grond in Water graafsmeer aangekocht, met name een ter rein aan den Ringdijk, een belangrijk inpan dig terrein tusschen Linnaeusparkweg, Hoo- gevveg. Middenweg en Nieirweweg, en een groot deel tusschen de Oosterbegraafplaats en Diemerbrug. Het moet in het voornemen liggen, dit laatste terrein voor arbeiderswo ningbouw te bestemmen en het ten halve door de gemeente Amsterdam rechtstreeks te doen bebouwen, voor de andere helft aan woningbouwverêenigingen uit te geven. Er zouden aldus ten minste 1200 woningen ge- rffet kunnen worden, waarbij het plan voor zit, om aan den aknleg een tuinstad-karak ter te geven. Natuurlijk zal het daarbij noo- dig zijn om een goede verkeersverbinring met het centrum der stad tot stand te bren gen. Dc uitsluitiu!4' te Tilburg. In dit conflict heeft de burgemeester van Tilburg in een met de leiders der arbeiders organisaties gehouden conferentie zijn be middeling aangeboden. De conferentie duur de 3 uur. In antwoord op een schrijven van den Fabrikantenbond hebben de organisaties geantwoord, dat zij te allen tijde tot onder handeling bereid zijn en alsnog het gesohil aan arbitrage willen onderwerpen. Het Vak bureau organiseert, naar de Tijd meldt, een steunbeweging over het geheele land. Vijf tig vrijgestelden zullen een actie daartoe be ginnen. Binnen enkele dagen zullen eenige honderden textielarbeiders elders aan het werk worden gesteld. De eerstvolgende uitkeeringen aan stakers en uitgeslotenen zullen wegens de dure tijds omstandigheden met 20 pet. verhoogd wor- dert. Staking. Op de Kon. Pharm. Fa briek voorh. Brocades StKèeman te Meppel, is een staking van 70 man uitgebroken we gens een eisch van den bond van fabrieks arbeiders van het verplicht lidmaatschap van den Bond voor het personeel. De directie had dit nöoit verboden, maar niet willen op leggen. In de Iooneischen is een overeen komst verkregen; voorloopig is er geen stag natie in de aflevering van geneesmiddelen. Raads-Kamerlid beleedigd. Naar de Maasbode verneemt-, zal de offi cier van justitie te 's Hertogenbosch gevolg geven aan de aanklacht van mr. dr. J. van Best tegen den heer van Mens, burgemees ter van Eindhoven, wegens beleediging. Eenjeugdigemoordenaar. De rechtbank te Den Haag heeft den-18-jarigen J. J. de B. wegens moord op een vrouw te Delft, met wie hij leefde, veroordeeld tot 6 jnar gevangenisstraf. De eisch was 8 jaar. Poging lot doodslag. Voor de Ilaagsche rechtbank heeft terechtgestaan eene 31-jarige „artiste", ter zake dat zij op 2 Aug. 19)7 te Scheveningcn getracht had zekere Abdullah Ben Achmed, Arabi.er van geboorte, •te do oden door 5 revolverschoten op hem te lossen. Abdullah Ben Achmed kan den eed niet af leggen dan in bijzijn van een Mohamedaansch -prie.'iler met dc# koran op het hoofd. D:- officier van justitie vroeg hierna schor sing van de zaak tol a.s. Donderdag, xvaar- dede de rechtbank zich vereenigde. Op last van de rechtbank v/erd bekL onmid dellijk in vrijheid gesteld. Ontduiking Rijksbelastin- g e n. Wegens onduiking van de Rijks In komstenbelasting en de Oorlogswinstbelas ting heeft voor de Haagsche rechtbank te recht gestaan de fabrikant B. H. J. v. L., te Leiden. In Juli 1915 heeft hij opgegeven, dat zijn totaal-inkomen was 9850, het geen moest zijn 39.791, in Juli 1916, dat het bedroeg 15.879 dit moest zijn 'f 41.458. Voorts heeft hij onjuiste opgaven over zijn inkomen in 1911 en 1912 voor de Oorlogswinstbelasting gedaan. Bekl. bekent. Het O. M. eiecht twee geldboeten van f 1000, naast een gevangenisstraf van 3 maanden. jD e inbraak met geweldple ging te Leeuwarden. Omtrent den inbraak met geweldpleging ten huize van Mevr. de Wed. Kathe Bisschop Swift, de B3 jarige weduwe van den bekende kunst- ichilder Chr. Bisschop, is bij nader onder hoek gebleken dat de eigenlijke dader, de vriend van den vrijer der dienstbode, die ge maskerd het huis is binnengedrongen, het geheele huis doorzocht en verschillende kasten opengebroken heeft. De dader moet hebben meegenomen, ongeveer 100, zoo mede verschillende kostbare voorwerpen, o. a. een parelsnoer ter waarde vn ongeveer 6000, een horloge, geschonken door Prinses van Wied, vreemde gouden munten, talrijke antieke kostbare ringen, een broche met briljanten, gouden kettingen enz., ver tegenwoordigende een waarde van verschei dene duizende guldens. Het gestolen geld is bij een ingezetene in beslag genomen. De kostbaaheden heeft men gevonden in een sloot bij den Wester singel, zoodat thans alles terecht is. Mevrouw Bisschop maakt het goed. Zij is niet geschrokken, zegt ze, en verhaalt het gebeurde, alsof het een heel gewone zaak was. Inbraak. In een pand aan de Wijn- j straat te Rotterdam, waarin het pakhuis, van den wijnhandelaar Des Tombe is gevestigd is ingebroken en uit de opengemaakte brandkast een bedrag van 889 gestolen. Oplichting. Door iemand te Haar lem woonachtig is aangifte gedaan, dat hij Zaterdagavond jl- in een café te Amstetdam van twee bewoners dezer gemeente heeft ge kocht 6000 KG. margarine en aan een hun ner daarvoor had atgegeven 2000. Toen men gezamenlijk naar. de opslagplaats der margarine ging, koos een der twee bedoelde personen het hazenpad, met medeneming der 2000, zoodat oplichting wordt ver moed Houtstroope r s. Te Hengelo zijn in een bosch van Twickel 16 eikeboomen boven den grond ofgezaagd en meegeno men. Een brigadier der rijksveldwacht en een jachtopziener hebben de houtstroopers, vijf in getal opgespoord. Een misdaad? Onlangs werd bij het Interneeringskamp te Harderwijk het lijk gevonden van een Belgischen geïnterneer de, die naar men vermoedde, onder den trein was geraakt. Thans schijnen er ern- tige vermoedens te zijn gerezen, dat de man is vermoord en men daarha het lijk op de rails heeft gelegd. Een vondeling in een trein. In den laalsten trein Zaterdagavond tusschen Roermond en Maastricht is een meisje van ongeveer 14 dagen gevonden, dat daar blijk baar door de moeder, die inmiddels te Roer mond moet zijn uitgestapt, te vondeling is gelegd. De politie te Maastricht heeft een onderzoek ingesteM, terwijl menschen, die met de vrouw gereisd hadden, het kind zoo lang tot zich genomen hebben. Verdronken. Te Winschoten is de arbeider W. B. in het Winschoterdiep ver dronken. Het tramenceliik te Sloterrtïfk. De dame, die bij het tramongeluk te SIo- terdijk werd gedood, is de 36-jarige Mario Schrama, huishoudster te Amsterdam. In het Wilhelminagasthuis worden drie vrij ernstige gewonden behandekl. De toe- Stand van dr. Dros en echtgenoote is niet ongevaarlijk. Een ander slachtoffer, een dame, aldaar liggende in de oogheelkundi ge kliniek, moet een oog missen. De rech tercommissaris van Amsterdam is ter plaatse en heeft als deskundige voor het in stellen van het onderzoek nsar de oorzaak van de ramp aangewezen den directeur der Amsterdamsche gemeentetram en een in genieur. De politie te Sloten heeft in haar verbaal het getal van 9 gewonden, doch er berei ken haar nog verschillende berichten van personen, die licht zijn geblesseerd. Het tram on gel uk te Sloter- d ij k. De wagenbestuurder van den motor wagen, waarmee heto ongeluk bij Sloterdijk 'geschiedde, is gisterochtend te Haarlem ver hoord door den inspecteur der Electrisahe Spoorwegmaatschappij en den Raad van Toezicht. Uit dit verhoor is gebleken, dat de be stuurder te Halfweg den wagen no£ gestopt had voor het in- en uitlaten der passagiers. Toen was de luchtrem nog in orde. Bij Slo terdijk komende, reed hij, volgens de voor schriften, op een paar honderd meter vóór de bekende bocht stroomloos. Toen bemerkte hij dat de rem weigerde^ Hij zette de handle der electrische rem op achter. Wat er verder gebeurd is wist hij niet meer. Naar men verneemt heersoht onder de des kundigen der trammaatschappij de meening, dat er wel wat te hard is gereden. Verbrand. Terwijl de ouders afwe zig waren is het 4-jarig kind van D. v. d. Veen te Nieuweroord te dicht bij het vuur gekomen waardoor haar kleertjes in brand geraakten. Het kind had zulke ernstige brandwonden bekomen dat het aan de ge volgen is overleden. Oestervisscher verdronken. Bij Battenoord (Flakkee) is een jongeling uit Ierseke bij het oestervisschen over boord gevallen en verdronken. Lijk opgehaald. UH de Leuve- haven te Rotterdam is opgehaakt het lijk van den 21-jarigen Rus Anzul, die sedert den 13en October vermist werd. Toen werd het vermoeden uitgesproken, dat Anzul ver moord zou zijn door een landgenoot. Opper vlakkig gezien vertoont het lijk geen sporen van geweld. Het is naar Crooswijk overge bracht, waar het zal worden geschouwd. Gevaarlijke ligging. Het sleepbootje Actief II, dat door den storm op het strand bij Ballum (Ameland) is gezet, ligt ongeveer 2400 meter uit het vaarwater. Tusschen het bootje en den dijk ligt een mijn, zoodat de bemanning zich niet van boord durft te begeven. School* en Kerknieuws. Toeslag uaun predikanten. De Verceniging tot verbetering van Predikantstrak tementen in de Vrijzinnige Gemeenten in de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland heeft een cir culaire verzonden aan de vrijzinnige kerkeraden in de prvincie, waarin het bestuur den wensch uitspreekt, gemiddeld 20 pet. teslag aan de pre dikanten te geven, waarte een bedrag van f 30.000 benoodigd zou zijn. Gevraagd wordt voor dit doel in de godsdienstoefening van 31 October of den daarop volgenden Zondag een collecte te houden. Reclame. Zooeven verscheen als Nr. 1 van onze kleine Bibliotheek: Maarfsn Lulbei en de Keekhenormiog dei 16e bid* door Dr. II. J.TOXOPEUS, Evang. LutliArsoh Predikant to Amersfoort. 88 bladz., 9 illua- Iratioel Prijs slechts dertig cento. NUTS UITGEVERIJ Zalt-Bommel. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen de circulaire No. 55, Afdceling Crisiszaken (Bureau Volksvoeding), betreffende maximumprijs zout, d.d. 27 October 1917, maakt bekend, dat dc Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ge zien artikel S, 3de lid der Distributiewet 1910 heeft goedgevonden onder intrekking van het terzake .bepaalde bij zijne beschikking van 1 October 1917 No. 20308, Afdeelirig Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, vast te stellen een maximumkleinhondelprijs voor ge raffineerd zout van 13A cents per K.G. en 7 cents per l K.G. Amersfoort, 31 October 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RAND WIJ CK. Raadsverslng. Openbre vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 30 Octo ber des avonds 7 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig dc heeren: Oosterveen, de Kem- penaer, Koning, Hofland, van Nijnatten, Nieuwendijk. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen de. vorige vergadering wor den vastgesteld, zooals ze ter visie hebben gelegen. Afschrift van het Besluit van Gedepu teerde Staten van Utrecht d.d. 8 October 1917, waarbij wordt vastgesteld de gemeen te-rekening over het dienstjaar 1915. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 15 October 1917, waarbij het Raadsbesluit d.d. 28 Augustus j.l. tot aan koop van 3 huizen aan de Eemstraat. Kennisgeving. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht cLd. 15 October 1917, waarbij wordt goedgekeurd eene wijziging van het Raads besluit d.d. 28 November 1916 No. 595 tot verhooging van het aan de Stichting „Volks huisvesting D" toegekend voorschot voor den bouw van een badhuis met bovewoning. Kennisgeving. Brief van den Secretaris van den Raad van State d.d. 26 October 1917 No. 345, houdende eene oproeping om in zake het beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 30 Juli 1917, waar bij goedkeuring is onthouden aan het Raads besluit cLd. 26 Juni 1917, tot het aangaan van eene tijdelijke leening van ten hoogste 50,000 voor verbetering der binnenstad, nadere memoriën en bewijsstukken, die tot staving der geopperde bezwaren of bewe ringen noodig mochten worden geacht, voor den Qen November 1917 in te zenden aan den Raad van State. Kennisgeving. Brief d.d. 5 October 1917 van den heer mr. dr. H. Th. A. Verhoef, houdende ver zoek hem eervol ontslag te willen verleenen als lid der Commissie van toezicht op het la ger onderwijs. Het gevraagde ontslag met ingang van 1 Nov. a.s. eervol te verleenen. Aldus besloten. Mr. Verhoef bleef buiten stemming. Brief d.d. 12 October 1917 van B. en W.f houdende mededeeling van hun besluit tot het langer dan 35 weken in gemeentedienst houden van verschillende losse werklieden vermeld op een bij dien brief behoorenden staat. Kennisgeving. Brief d.d. 16 October 1917 van den heer H. Beenhakker te Velsen, houdende mede deeling, dat hij zijne benoeming tot direc teur der gemeentereiniging aanneemt- Kennisgeving. Bij de stukken voegen. Schrijven d.d. 17 October 1917 van het bestuur der afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P., houdende eene adhaesiebetui- ging aan het adres van het bestuur der ^afdeeling Amersfoort en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, in zake eene herziening van het salaris voor het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. Te behandelen bij de begrooting. Adres d.d. 18 October 4917 van het Be stuur van de Amersfoortschen Bestuurders- bond en der afdeeling Amersfoort van de S. D. A. P., houdende verzoek den petro- leumprijs voor lichtlooze gezinnen aanmer kelijk te verlagen. Te behandelen bij het desbetreffend punt der agenda. Brief d.d. 26 October 1917, van B. en W., houdende mededeeling van de door hen genomen maatregelen inzake controle op het brandstoffenverbruik op de verschillende scholen en overige geipeentegebouwen, met voorstel hun te machtigen de getroffen re geling te bestendigen en voor dit seizoen daarvoor een crediet te verleenen van f 200. Brief d.d. 27 October 1917 van B. en W., waarbij zij overlegg^ een afschrift van een circulaire van Gedeputeerde Staten betref fende het doen van uitkeeringen door het Rijk aan gemeenten, uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting, het antwoord dot zij daarop hebben gemeend te moeten geven, alsmede een schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarbij, mede in verband met genoemde circulaire wordt verzocht om eene beslissing inzake het doen eener extra uitkeering door het Rijk aan de gemeente met het oog op de aanwezigheid van een groot aantal Belig- sche gezinnen en ge intern eerden, alsmede de tijdelijke versterking van het garnizoen. Brief d.d. 27 October 1917, van B. ervW, waarbij zij voorstellen de aanwijzing van het thans nog door het hoofd van school F bewoond perceel aan de Beekstraat tot ambtswoning voor den nieuw benoemden directeur van den reinigingsdienst goed te keuren en machtiging te verleenen tot het doen van enkele werkzaamheden, noodig bij de verandering van bewoner. Adres d.d. 22 October 1917, van de hoof den van scholen A en C, houdende verzoek de ontworpen salarisregeling voor het on derwijzend personeel der openbare lager© scholen in dien zin te wijzigen, dat hun voor het geven van onderwijs in een der mo derne talen of wiskunde 150 wordt toege kend. Adres d.d. 24 October 1917 van den heer A. C. Beijer, houdende verzoek om eene aanstelling als makelaar. Advies B. en W. Adres ingekomen 29 October 1917 van het bestuur der vereeniging „Handel en Nijverheid" en der R.-K. Middenstandsver- eeniging „de Hanze", houdende verzoek de voorstellen van Burgemeester en Wethou ders betreffende de berekening der gasprij- zen op progressieven grondslag niet te aan vaarden. Bij de stukken voegen. Afschrift van het besluit van Ged. Staten van Utrecht, d.d. 22 October 1917, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 4 Mei 1917 tot aankoop van het perceel Hof 7 en het gebouw De Zaaier. Kennisgeving. Afschrift van het Besluit-van Ged. Staten van Utrecht, d.d. 22 October 1917, waarbij worden goedgekeurd de raadsbesluiten d.d. 5 en 22 October 1917 tot verkoop van een perceel grond aan de Anna Paulownalaan aan M. Klijnstra en tot aankoop van een perceel grond gelegen aan den Ouden Utrechtschen weg van het bestuur van de „Onze Lieve Vrouwestichting". Kennisgeving. 2. Benoeming van onderwijzeressen ln de nuttige handwerken aan de openbare loge- re scholen C en F. De voordrachten luiden School C (vacature mej. J. G. Salomons) 1. Mej. J. A. P. M. Jonker, 2. mej. E. Veldmeyer, 3. mej. A. Vonk. School F: 1. mej. A. Kloosterman, 2. mej. J. A. P. M. Jonker, 3. Mej. A. Vonk. Benoemd worden de dames Jonker en Kloosterman. 3. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs (vacature dr. H. J. Reijnders). De aanbeveling luidt: 1. A. Ph. Loumen, 2 .P. Kemper. Benoemd wordt de heer Louman met 11 stemmen tegen 2 op den heer Kemper. 4. Voorstal van B. en W. tot het geven van een subsidie tot bestrijding der onkosten voor de samenstelling van het Amersfoort- sche Adres- en Jaarboek voor 1918. De heer St a d i g vindt dat het adresboek niet voldoet aan redelijk te stellen eischen. Als er subsidie verleent wordt, mag geëischt worden dat het werk goed wordt geleverd. De Voorzitter zegt toe den uitgever hiervan in kennis te stellen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel grond bij de Eemstraat van het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 6. Afwijzend advies van B. en W. op het adres van den heer Omer Buyse om her ziening van het tarief voor de levering van water en het gebruik van beertonnen ten behoeve van Elisabethdorp. Als voren. 7. Voorstel van B. en W. om in te schrij ven voor een bedrag van f 5000 in het aandeelenkapitaal der op te richten Export Centrale. Dit voorstel wordt teruggenomen aange zien de inschrijving gesloten is. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een 20-tal beukeboomen met onder grond aan den Leusderweg van den heer H. Fliek. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W., tot overdracht aan het Rijk van gemeentegrond in onder houd en beheer, gelegen aan het Sint Jans Kerkhof. Als voren. 10. Voorstel van B. en W., om als stem lokaal in stemdistrict I aan te wijzen het Loge-gebouw in de Van Persiinstraat en in verband daarmede de verordening houden de aanwijzing van de stemlokalen te wijzi gen. Als voren. 11. Voorstel van B. en W., om een cre diet te verleenen van 700 voor den aan koop van gewone kachels met toebehooren, ten behoeve van het politiebureau. Als voren. 12. Voorstel van B. en W., om machti ging te verleenen tot het nemen van de noo- dige maatregelen tot verweer voorzoover de gemeente aangaat inzake een dagvas» ding van F. J. Willenborg. Als voren. 13. Voorstel van B. en W. tot verlenging van het ziekteverlof aan T. Beverioo, orvdeii wijzer aan de openbare lagere school G Als voren. 14. Advies van B. en W. op het adres van G. v. d. Klashorst houdende verzoek ont, kwijtschelding of vermindering van een tien» opgelegde boete. Ingekomen is nog een schrijven ven den heer Klashorst, waarin het stuk van B. eii W. omtrent de kwestie een „grove onwaaiw heidbevat. Wat „de vleesch- en worsfc, kwestie aangaat", schrijft v. d. KlashorsV „dat heb ik Jansen thuisgestuurd uit erken, telijkheld, omdat hij beloofd had gunstig ffl adviseeren op mijn aanvraag. En voor wafi hoort wat." Het voorstel van B. en W. wordt r. h'. st, eangbnomen. DeVoorzltter riet met genoegen, dad geen der heeren het noodig acht hieraan ook maar een woord te verspillen. 15. Voorstel van B. en W. tot betaling van den door de heeren Molle en Alben. Heijn ingedienden schadestaat wegens W. late oplevering van de aan hen verkochtg perceelen in de Langestraat. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot het geven van vergunning voor het majeen van eert beerput in gemeentegrond aan den heer IJ, Houbaer. Z. d. en z. h. st. aangenomen. De heer Houbaer blijft buiten stemming. De heer Kroes wijst er op, dat daar geen riool ligt, zoodat dikwijls geruimd sal moeten worden. Is dat geregeld De Voorzitter gelooft van niet, maar met de opmerking ral rekening worden ge- houden. 17. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van machtiging voor exploitatie der Centrale Keuken. De heer Overeem heeft een kijkje ge. nomen in de keuken en moet zijn voldoe, ning uitspreken, dat alles zoo goed (s inge richt. Hij mist echter een schaftlokaal cn een waïthlokaal en vraagt in de dringen, de behoefte nog kan worden voorzien. De Voorzitter deelt mede, dot inge komen is een schrijven van de Commissie der Centrale Keuken tot inrichting van.een schaft- en een woschlokaal. B. en W. zullen deze zaak spoedig behandelen. De heer Overeem wijst er op, dat eeni ge timmerlieden aan de keuken werken tegen 25 cent per uur. Dat Is 4 cent beneden het minimumloon te dezer stede. De mens< hen hebben gerekend op een toeslag, maar ook deze is uitgebleven. Het is zeer af te keuren, det deze menschen beneden het minimum loon gewerkt hebben, maar Spr. hoopt, dot de raek nog in orde zal komen. Wethouder Jorissen deelt mede, dat Wj gisteren over deze kwestie met den wet houder van O. W. heeft gesproken, die zoo rtpoedig mogelijk de zaak zal afwikkeien. De heer Stadig wijst er op, dat de com missie er een is van voorbereiding. Het .ou nu wel wensohelijk zijn, dat de Raad wat meer op de hoogte werd gebracht van de finesses, hoewel Spr. alie eerbied heeft voor de voortvarendheid dei Commissie. Hat voedsel zal verkocht worden tegen den koe tenden prijs, terwijl de kosten der eocploi- tefre komen voor de gemeente. Voorop is gezet indertijd, dat hoofdzaak was besparing van brandstof en niet zoozeer het verstrekken van goedkoop voedsel. Het ideaal was dat zooveel mogelijk aHen uit dien pot zouden eten, maar dan is het obsoktuf niet noodig het eten beneden den kostprijs te leveren. Spr." zou dan ook gaarne een overzicht hebben van dc kosten met het oog op de exploitatie. Wethouder Jorissen wijst er op, dat het doel niet bijna uitsluitend was brandstof- besparing. In de eerste plaats stond de zorg voor goed voedsel en in de tweede plaats pas de brandstoffen besparing. De voornaam ste taak van de Centrale Keuken is en blijft de voorziening van goed voedsel van ons volk. Wanneer attes in rekening wordt ge bracht, zal men het eerste doel niet bereiken!, daar de kostprijs dan te hoog zal worden. De heer Stadig zet uiteen, dat zijn hoofdbezwaar was, dat de opzet van de Cen trale Keuken een andere was, dan nu wordt uiteengezet. Spr. houdt voh- dat het in de allereerste plaats te doen was om brandstof fen te besparen. Voor de heter gesitueerden had de keuken nu een tarief moeten hebben iefsboven den kostprijs en voor de minder bedeelden een tarief tegen kostprijs. Sprekers hoofdbezwaar is echter, dat de Raad geen houvast heeft. Gevraagd wordt alles maar over te laten aan de commissie. Berst zal de Raad de hoofdlijnen voor de ex ploitatie moeten behandelen. Wethouder Jorissen kan alleen mee- deelen hoe de keuken zal worden ingericht, hetgeen hij doet. Hoe het in de werkelijk» heid zal gaan is moeilijk te zeggen- Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Mr. Stadig vraagt aanteeke'ning er tegen te hebben gestemd. 18. Voorstel van B. en W. tot oprieh'- ten van een cursus in de Fransche taal ten behoeve van aspirant-leerlingen der Han- delsschool. Z. d. en z. h. st. aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van het terrein voor de stichting van éen nieuw gebouw voor de H. B. S Alsvoren. 20. Voorstel van B. en W. tot het rooien van de hoornen op het L, Vr. Kerkhof en van een boom achter het Raadhu:s Alsvoren. 21. Voorstel van B. en W., om den van petroleum voor lichtlooze gednnee.M bepalen op 22 cent per Liter. Alsvoren

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 3