AanartilleriIemater 1 e c 1 zal in ver- fcand met de te verwachten leveringen in de 2de «Lelft van 1917 noodig zijn 0.3 millioen voor 16 Swecdscheen 0.5 millioen voor 16 Duitsche hou witsers; 2.5 millioen voor 1000 Amerikaansche «nitrailleurs en 0.3 millioen voor 400 hier te pnnde met behulp von de particuliere nijverheid In aanmaak zijnde bommenwerpers. ■^"at patronen betreft, zal hetgeen de pa- tronenfabriek in dit half jaar uit de aangeschaf te materialen kan verwerken, een uitgave van '(©ngeve< r 1,5 millioen vereischen. Mede gelet op fcet groote aantal aangekochte mitrailleurs kan •ch'.er voor het verkrijgen van een voldoenden voorraad met de productie van die fabriek niet j:worden volstaan, om welke reden tot een be- i<drti van 7.5 millioen 100 millioen patronen in JAmerika zijn aangekocht. Voor de vervaardiging van munitie voor ge schat, gezamenlijk door de munitiefabriek en een aantal particuliere fabrieken, benevens voor hetgeen het buitenland levert, hetzij aan vol ledige schoten, hetzij aan bestanddeelen daar voor. is voor dit halfjaar ongeveer 8.9 millioen noodig. Eindelijk moi n de onstmciie-werkplaatsen te Delft, krachtdadg bijgestaan door de parti culiere nijverheid, met volle vermogen blijven voortwerken om te kunnen voorzien in een uit gebeelde behoefte aan velerlei bijkomend artil lerie-materieel, in de eerste plaats affuiten en voertuigen met hun uitrusting en tuigen. Voor een en ander zal'in de 2de helft van 1917 onge veer 2 millioen noodig zijn, waaronder 0.75 mil lioen voor affuiten en voertuigen ten behoeve van de Amerikaansche mitreilleurs. de besluis van het Sovjetcongres reeds Voor den dienst der genie worden o.a. voorgeteld de volgende sommen: 1.800.000 voor aanschaffing van cement; 300,000 vooa aanschaffing von znnd- cn steenstuk', ?n; 1,900,000 voor aanschaffing van' wapenings ijzer; 1,000,000 voor het in het werk bren gen van deze materialen; 1,500.000 voor ennschaffing van materialen en gereedschappen voor den aanleg van hindernissen en verdere technische werkzaamheden; f 160,000 voor uit breiding van de verbindingen en aanschaffing van materieel voor den militairen telegraaf dienst; 250,000 voor aanschaffing van mate rieel voor den verlichtingsdienst. Voor den geneeskundigen dienst is twee millioer meer uitgetrokken dan bij de c» rste kredietaanvrage voor 1917. In dit bedrag is begrepen 1,200,000 voor den aanmaak van gas makers met monteertng. Na de be steding van dit bedrng zal de reeds aanwezige voorraad gasmakers zoodanig aangevuld zijn, dat ieder, die in of nabij het gevechtsfront kan komen, van een gasmasker kan worden voor zien. Voorts is gerekend op 500,000 om de voorbereiding te verzekeren van een meer doel treffende verpleging van den zieken en gewon den soldaat in tijd van oorlog. De bedoeling is het doorheen te leiden, dat 20,000 bedden beschikbaar zullen komen. Het bovendien meer aangevraagde houdt ver band met de hoogere kosten van verpleging in de militaire ziekeninrichtingen en met de ver hooging van de verpleegprijzen in burgerzie- keninrichtingen, terwijl ook voor santoriumbe- handeling me»-r noodig wordt geacht. Berichten De Staatscourant van 13 November bevat a. de volgende Kon. besluiten: aan A. P. Mol op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1918 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als hoofdinspecteur van het gevangeniswezen (voor den arbeid) bij" het Departement van Justitie, onder dankbetui ging voor de door hem aan den lande bewezen dienst, cn is benoemd met ingang van 1 Jan. 1918 tot adjunct-inspecteur van het gevange niswezen (voor den arbeid) bij gemeld Depar tement J. II. J. ITuijgöns, werktuigkundig Ingenieur, inspecteur van den arbeid 2de klasse te Ütrechl, onder bepaling dat J. II. J. Huijgons voornoemd als adjunct-inspecteur van het gevangeniswezen (voor den arbeid) bij het Departement van Justitie den rang zal innemen van hoofdcommies; benoemd bij het Departement van Marine tot hoofdcommies de commies E. A. Becht, tot commies de adjunct-commies J. H. Bimberge, to: adjunct-commies de klerk E. C. TVitscheg. net ingang van 16 November 1917 aan den reserve-luitenant-kolonel J. C. Sommer, com mandant in Landweerdistrict Amsterdam IV, Ier zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tenge volge van lichaamsgebreken een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend; met ingang van 16 November 1917 aan de reserve-kapiteins A. C- Gouvée en A. G. Lan- daal, respectievelijk van het 18de bataljon landweer-infanterie en van het 3de regiment Vesting-artillerie, tengevolge vai* ongeschikt heid voor de verdere -waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsge breken een eervol ontslag uit den militairen Iflienst verleend; met ingang van 15 November 1917 benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-majoor, ÏÏc reserve-kapitein C. van Fenema, van bet regiment jagers; met Ingang van 8 November 1917, de heer H- W. J. J. van Deventer te Rotterdam, op zijn Öaartoc gedaan verzoek, eervol van zijne tijde- tökc werkzaamstelling aan het Departement fcan Oorlog ontheven. De zaakgelastigde van Noorwegen te Gravenhage, d? heer E. Huitfeld is van Verlof op zijn post teruggekeerd. Het Zwitsersche gezantschap te 's Gra- jeivhage wordt gevestigd aan de Laan Co pes van Cattenburch no. 30. Tweede Kamer De leden der Tweede Kamer zijn in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 Novem ber, des namiddags halféén. Herhalingsoefeni mg en re serve-officieren. Op voorstel van den topperbevelhebber zullen naar de N. R. JCt. meldt alle reserve-officieren der land- jmacht, die sedert 1015 met onbepaald (klein) jverlof zijn, voor den tijd van vier weken Voor herhalingsoefeningen onder de wape nen worden geroepen, waarbij met het door cc belanghebbenden gewenschte tijdstip Ven opkomst zooveel mogelijk rekening zal protden gehouden, De le luitenant der infanterie J. Schoon, wordt werkzaam gesteld bij het hoofdkwartier van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Mr. J. W. van den Biesen. De toestand van het Eerste Kamerlid mr. J W. van den Biesen blijft, naar het Dgbl. van N.-Br. meldt, bevredigend. Hoewel de patiënt zeer zwak is, kan toch geconstateerd worden, dat direct levensgevaar geweken is. Tot wethouder van 's Hertogenbosch is gekozen de heer J. A. M. Scheffers. Tot gemeente-ontvanger van Leeuwar- deradeel is benoemd S. J. Hoving, waarne mend ontvanger der directe belastingen te Oude Pekela, thans te Alkmaar. Nederland en de oorlog l>e zand- ei» griiwtkwestie. (Vervolg van het Engelsche Witboek). Het Nederlandsche memorandum ver klaart dat de doorvoer van metalen gewaarborgd wordt door de Rijnvaart- acte. Er is een onderzoek ingesteld naar de bepalingen der verdragen welke betrekking hebben op de Rijnvaart, doch er is geen bepaling gevondendie op deze kwestie kan worden toegepast. Deze verdragen houden zich bezig met het recht van doorvoer van goederen Rijn-op- en Rijn-afwaarts tusschen de verschillende aan de rivier gelegen staten. Er is geen bepa- ling gevonden die de Nederlandsche regee ring verplicht den doorvoer toe te laten van goederen over de Nederlandsche waterwe gen, die niet op weg zijn van of naar zee. Ten aanzien van de zand- en grintkwestie legt het memorandum van Jhr. De Marees van Swinderen den nadruk erop, dat de Nederlandsche regeering krachtens de Rijn vaart-acte gebonden is den doorvoer van alle goederen toe te laten, waarvan niet met zekerheid kan worden verklaard dat ze val len onder artikel 2 van de conventie betref fende de onzijdigheid te land en ter zee en dat zij haar best gedaan heeft om de vergun ningen tot doorvoer, welke zijn toegestaan, te beperken tot die, welke bestemd zijn voor niet-militaire doeleinden. Dit zand en grint wordt door de Duitsche ïegeering naar België gezonden voor eigen doeleinden. Het komt er niet op aan of deze doeleinden beweerd worden burgerlijke of militaire te zijn. Duitschland is de bezetter van België, zuiver en alleen om militaire doeleinden na te streven, en er kunnen geen andere doeleinden zijn, waarvoor zand en grint over Nederlandsche waterwegen verzonden worden, dan het aanvullen door den vijand van de voorraden die noodig zijn voor- en verband houden met den oorlog. Zelfs indien deze voorraden via Nederland naar België worden gezonden alleen met het doel. te voldoen aan de verplichting, welke op den bezetter van België rust krachtens art. 43 van de bepalingen te land en ter zee en zelfs indien ze beperkt werden tot de hoeveelheden die voor dat doel noodig zijn, dan zou dit nog geen wettig antwoord voor de Nederlandsche regeering opleveren. De theorie, dat de doorvoer van deze goe deren door Nederland wordt gerechtvaar digd door de bovenvermelde redenen, kan Inderdaad niet worden volgehouden, zelfs niet aan de hand van de feiten, welke door de Nederlandsche regeering worden aange voerd. Zijner Majesteits regeering twijfelt er niet aan, dat de Nederlandsche regeering zal toegeven dat de Duitschers van de Neder landsche waterwegen gebruik maken met hel doel om naar België enorme hoeveel heden voorraden te vervoeren, die in nauw verband staan met de militaire verdediging der Duitsche strijdkrachten aan 't Westelijke front staan en dat ze zeker niet geneigd zal zijn, in te 'gaan op eenigerlei argument, het welk tengevolge zou hebben dat Nederland gebonden ware dit vervoer toe te staan het zij krachtens de Rijnvaart-acte of krachtens eenig beginsel van het internationale oor- logs- of publiek recht. Integendeel blijft zij er bij, dat Nederland verplicht is dadelijk een einde te maken aan den doorvoer van zand en grint, tegelijk met dat van metalen. Het Witboek drukt dan een telegram af van Sir Walter Townley, waarin wordt ge meld dat de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken verklaart, dat de mededeeling van Jhr. De Marees van Swin deren, als zoude de doorvoer van koper zijn toegestaan, berustte op een misverstand en dat in werkelijkheid niets was doorgela ten sinds 10 Juni. In een nader memorandum, gedateerd 30 October, verschaft Balfour het bewijs aan de Nederlandsche regeering, dat het zand is gebruikt voor oorlogsdoeleinden bij de aankomst in België. Hij zegt daarin, dat de Pransche deskundige Tur berekeningen heeft gemaakt op den grondslag van de bur gerlijke werken, die in België bestonden vóór den oorlog, waarbij hij uitging van de hoveelheld van 1,345,000 ton, die gemid deld voor niet-militaire werken in vredestijd in België werd gebruikt. Het wordt toege geven dat veel meer dan deze hoeveelheid, n.L ongeveer 2,300,000 ton zand en grint dit jaar reeds via Nederland is verzonden en het schijnt daarom meer dan duidelijk, dat een aanzienlijk deel van de op deze manier vervoerde hoeveelheid, n.l. onge veer 600,000 of 700,000 ton, voor niet- burgerlijke doeleinden is gebruikt. Er zijn in België groeven, die in vredes tijd tot 5,000,000 ton voortbrengen van deze materialen. Naar men vermeent, wordt thans in deze groeven door Russische krijgs gevangenen voor de Duitschers gewerkt. Zelfs wanneer men aanneemt dat die pro ductie zeer veel verminderd is, dan is het volkomen duidelijk, dat daar het zand en grint meer dan voldoende de burgerlijke behoeften van België dekken kunnen en naar alle waarschijnlijkheid ook doen. Hef gebruik dat in de bewuste groeven wordt gemaakt van krijgsgevangenen, is, krach tens art. 6 der Haagsche conventie, een onwettig gebruik. Zijner Majesteits regee ring kan niet geloeven dat de Nederlandsche regeering, zonder het bewijs er voor te heb ben, zou willen betwisten dat de productie in bedoelde groeven inderdaad wordt aan gewend voor militaire doeleinden en dat zij zal willen beweren dat, wanneer die produc tie daarvoor gebruikt wordt, Nederland ge rechtigd zou zijn zand en grint voor burger lijke doeleinden in België door te voeren, teneinde zoodoende den Duitschers in staat te stellen tot deze schending van het inter nationale recht. Ter ondersteuning dezer zienswijze wordt de Nederlandsche regeering er aan herin nerd, dat uit de geschiedenis van het ge schil duidelijk blijkt, dat zij zelf sterken twij fel heeft gekoesterd omtrent het zand en grint,- dat door Nederland werd vervoerd. Toen de zaak in 1915/16 het eerst ter spra ke werd gebracht, achtte zij het noodig de Duitsche regeering te vragen, haar certifi caten te verschaffen omtrent het gebruik van het zand en het grint en de Duitsche regee ring verschafte haar onverwijld „vodjes pa pier", waarin verklaard werd, dat het zand en grint alleen voor burgerlijke doeleinden noodig was. De Nederlandsche regeering besefte, dat zij aan deze certificaten niet veel waarde kon hechten en in den zomer van 1916 besloot zij dan ook den doorvoer van zand en grint te beperken tot 75.000 ton per maand, zooals reeds vermeld werd. Weliswaar veranderde de Nederlandsche re- geering op dit punt geleidelijk van meening en na veel aarzelen en blijkbaar na veel twij fel besloot zij deze certificaten weder te aanvaarden. Maar zelfs nu was zij nog niet voldaan, want begin Juli van dit jaar deelde zij de Duitsche regeering mede, tot de meening te zijn gekomen, dat zand en grint in voldoen de hoeveelheid voor de Belgische burger lijke behoeften waren doorgevoerd en dat zij besloten was, na 15 Aug. niets meer door te laten. Deze beslissing was in Juli aan de Engel sche regeering mede 4eeld en met niet ge ringe verbazing hoo zij iets later, dat de Nederlandsche regeering besloten had den doorvoer van nog 300.000 of 400.000 ton zand en grint tot 15 November toe te staan op grond, dat ongeveer een dergelijke hoe veelheid rechtens in de eerste maanden van het volgende jaar gezonden kon worden en dat het misschien op dien tijd zou gaan vrie zen, hetgeen gebruik making van de Neder landsche waterwegen zou beletten. Het schijnt slechts noodig er op te wijzen, dat, zoo het in de eerste maanden van het ko mende jaar mocht vriezen, het feitelijk on mogelijk zou zijn zand en grint te gebrui ken voor beton- of wegwerken of voor an dere doeleinden en dat, zoo dit, door toeval lige weeromstandigheden ioch mogelijk zou zijn, er geen feitelijk bezwaar was het werk, dat anders in die maanden zou geschieden, één of twee maanden uit te stellen. De Engelsche regeering moet wel de ge volgtrekking maken, dat de reden, waarom de Duitsche regeering den doorvoer van 300.000 of 400.000 ton voor November vroeg, was, dat zij ze onmiddellijk noodig had voor militaire doeleinden en zija cht het tot haar leedwezen moeilijk om te gelooven, dat de Nederlandsche regeering niet zeer goed wist, dat dit de bedoeling der Duitsche regeering was. Een beëedigde verklaring van een on langs ontsnapten Belg is er bij gevoegd, waarin wordt aangetoond, dat het zand en grint, door Nederland vervoerd, door de Duitschers wordt gebruikt voor den aanleg van versterkingen. In een brief aan gezant Van Swfnderen d.d. 6 Nov. beantwoordt mi nister Balfour den gezant, die de aandacht van den minister had gevestigd op de Rijn akte van 17 October 1868 en het Verdrag van Londen van 1839,- waarin resp. de vrije vaart op Rijn en Schelde wordt gewaar borgd. Balfour zegt, ten aanzien van de bepaling betreffende den Rijn, dat de vrije vaart al leen betrekking heeft op den handel In de gewone beteekenis van het woord; zij kan geen betrekking hebben op maatregelen, die een Staat zou moeten nemen of die zij ge rechtigd zou zijn te nemen ter verdediging V8n haar neutraliteit. Wat het Schelde-tractaat betreft, de bepa lingen, welke thans gelden ten opzichte van de vrije vaart, worden door de Nederland sche regeering beschouwd als belettende dat haar op eenigerlei wijze verplichtingen als neutrale steat worden opgedrongen. De Britsche regeerirrg begrijpt niet op welke grond de Nederlandsche regeering het recht -opelschte, het vertrek van Duit sche schepen uit Antwerpen te verhinde ren, welke schepen daar ter stede door Bel gische strijdmachten waren genomen. Ten slotte wordt gezegdZijner Majes teits regeering kan niet toestemmen dat de bepalingen van de Rijnvaart-acte van 1868 of eenig ander verdrag waaraan gerefereerd wordt, eenigerlei rechtvaardiging verschaf fen aan de Nederlandsche regeering voor het in gebreke blijven in hare verplichting als neutrale mogendheid en in het paal en perk stellen aan het gebruik van de Neder landsche waterwegen door de Duitsche re geering voor de aanvulling harer benoodigd- heden, als zand en grint, voor België, fïe cemcnt-Uvrestle. Reuter seint ons uit Londen Op eene vergadering van leden der Korenbeurs is met algemeene stemmen een resoluiie aangenomen, waarin de onmiddel lijke stopzetting van den cementuitvoer naar Nederland wordt geëischt, een Intrekking van alle verleende vergunningen en een schorsing yen aUe verschepingen, - De resolutie is opgezonden naar der. eer sten minister, den minister van buitenland sche zaken, den secretaris van het ministe rie van blokkade en den president van het departement van handel. Het telegrafisch verkeer niet JSugeland. Men seint aan de N. R. Ct uit Batavia d.d. 8 dezer: In de laatste dagen werden in Indië we der eenige handelstelegrammen uit Londen ontvangen. Naar het N. v. d. D. van welingelichte zijde te Amsterdam verneemt, zijn er nog niet de minste aanwijzingen, dat er veran dering is gekomen in het stopzetten van het telegrafisch handelsverkeer tusschen Enge land en Nederland of Indië. Er mag mis schien eens een telegram „doorslippen" of doorgelaten worden, omdat Engeland er be lang bij heeft, maar officieel is nog niets vernomen omtrent een verandering in den toestand. l>e NeclerlaiMlsclie commissie iu Amerika. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht zou de Nederlandsche Handelscommissie Van Voilenhoven c.s., die in Amerika ver toefde, met het oorlogsschip „Tromp", dat dezer dagen van New-York vertrok, de thuis reis hebben aanvaard. Hbld. Amerika en >'ederlai»d. Reuter seint ons uit Washington: Het voedseldepartement onderhandelt met de buitenlandsche eigenaars van voe dingsmiddelen, die in New-York opgeslagen zijn, met het doel ze allen op te koopen en te plaatsen op de Amerikaanschê markt. Men verneemt dat indien het verlof hiertoe niet te verkrijgen is, er wel een weg zal wor den gevonden om tot het beoogde resultaat te komen. De ambtenaren wijzen er op dat tot de betrokken levensmiddelen behoqren een paar millioen schepels haver, gecon signeerd aan Nederlandsche kooplieden. De ambtenaren beweren dat de Neder landers nimmer zulke groote hoeveelheden plachten te gebruiken, maar dat de Duit» schers er naar verlangen. In andere Amerikaansche steden is nog voor verscheidene millioenen dollars aan levensmiddelen voor buitenlanders opgesla gen. Een uienw viselicoutrnct met £tiselao«l. De berichtgever te IJmuiden van het Hbld. verneemt uit goede bron dat tusschen de reeders van stoomtrawlers aldaar en de Engelsche regeering opnieuw besprekingen gaande zijn tot het verkrijgen van een over eenkomst omtrent de levering van visch aan Engeland. Zooals bekend werd het onlangs door dat land aangeboden contract door de reeders van stoomvisschersvaartuigen aan- genoméh dóch door die der loggers verwor pen, zoodat het geheel als niet gedaan moest worden beschouwd. De thans gevoerde besprekingen zouden in hoofdzaak loopen over een van Britsche zijde gedaan voorstel om 35 40 der groot ste stoomtrawlers aan de westkust van En geland te doen visschen. De vangsten zou den dan uitsluitend op Engelsche markten aangevoerd en verkocht worden. Daarente gen zou men zich van Britsche zijde ver plichten de nog in IJmuiden overblijvende stoomtrawlers ruimschoots van kolen te voorzien. Van de door deze vaartuigen aan te voeren visch zou dan door Groot-Brittan- nië niets gevorderd worden, doch deze zou geheel ter beschikking van Nederlandsche en zelfs Duitsche afnemers blijven. De unniHie*oi8<Ver!iaiBdellngen met Zweden. Uit Stockholm wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Verwacht mag worden, dat de delegatie, welke het Nederlandsche munitiebureau naar Zweden heeft gezonden voor den aan koop van vliegtuigen en vliegmotoren, in haar zending slagen zal, daar die productie der Zweedsche fabrieken in den laatsten tijd geweldig toegenomen is, en deze zich dus niet kunnen beperken tot de nationale le ger- en marineleveringen, maar ook aan uit voer moeten denken. De militaire autoriteiten verklaarden, vol gens de Zweedsche pers, geen bezwaren te gen den aankoop te hebben, en de onder handelingen, die met de Zweedsche han delscommissie gevoerd worden betreffende de toelating tot uitvoer ^an de aangekoch te motoren, hebber, een gunstig verloop. Er wordt van Zweedsche zijde compensa tie gevergd, en deze zal vermoedelijk be staan in den uitvoer uit Nederland van 2500 ton suiker. De onderhandelingen hier over schijnen nog niet geheel afgeloopen te zijn. Een moeilijkheid voor den Nederland- schen aankoop in Zwaden is de voor Neder land ongunstige wisselkoers. Maar er wor den van Nederlandsche zijde pogingen aan gewend om tot een schikking te komen voor een algemeene valutaregeling. -De kansen, dat men daarin zal slagen, schijnen den jongsten tijd toegenomen te zijn, wat voor den. Nederlandschen uitvoer in 't algemeen van groot gewicht ziin kan. Er bestaat in Zweden onder meer groote behoefte aan landbouw- en zuivelproducten. Koper, iiikbcl en brons. Door den Minister van Landbouw is in gesteld een Rijks bureau voor koper, hetwelk gevestigd zal zijn Buitenhof 8 te 's Graven hage, tot directeur van dal bureau is benoemd de heer J. \Y. van Ilouten te Rotterdam. De Minister van Landbouw heeft verboden hel vervoer van Nederlandsche bronzen of nikkelen pasmunt, dil verbod is niet van toe passing op hoeveelheden van niet meer dan 2 K G. Van het verbod kan, zoo noodig onder daar bij te stellen voorwaarde, ontheffing worden verleend door bovenbedoeld Rjfks barej^j I beschikking treed in -werking 25 NaJ 11917. Dc Minister heelt voorts verbodcu den veil koop, de aflevering en het vervoer van ortf, rood koper, oud brons in soorten en oud geef koper. Van dit verbod kan, zoo noodig ondej daarbij te stellen voorwaarden, ontheffinj worden verleend door het eerder genoertK Rijks bureau. De Minister heeft vastgesteld de volgend* maximum-prijzen: oud rood koper f 3.50 pei£ K.G; oud brons in soorten f 2 per K-G.i ou<Jj geel koper (messing) geslagen of licht f 2 pe/ K.Ggegoten of zwaar f 2.50 per K.G. plaats van levering. Deze beschikking treed iH werking op 25 Nov. 1917. JVed. Uitvoer-Maatschappij- Naar wij vernemen is benoemd tot alge» meen secretaris van de Nederlandsche UiW voer-Maatschappij (Export-CentTale) jhr. nm W. D. de Jonge, commies aan de afdeelingj Onderwijs van het departement van BinnerV* landsche Zaken. Deze laatste functie heeft hij gisteren veiw laten. Verder zijn de volgende regeeringscom* missarissen benoemd: Voor het departement van Landbouw ene, de heeren K. de Boer Czn., te Assendelft* lid der Eerste Kamer, en Th. F. A Delpraf, voorzitter van de Nijverheids-commissie. Voor het departement van Financiën de heer J. C. E. Kellermann Slotemaker. direo teur der directe belastingen te Breda. Voor het departement van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. A. M. Sncuck Hurgronje* referendaris bij het departement van Buiten* landsche Zaken. Voor het departement van Koloniën de heer J. A. van Delden, directeur van Cuh tuur-Maatschappijen te 's Gravenhage. Voor het departement van Oorlog prof. L\ A. van Roijep, voorzitter van het Munitie* Bureau. Voor het departement van Marine de ge- pens. kapitein-luitenant ter zee A. F. J, Romswinckel, te Berg en Dal. stottie. De hier te lande nog aanwezige voor raden koffie en de bestaande vooruitzichten met betrekking tot verderen aanvoer maken het noodzakelijk om ook die koffie, welk* werd aangevoerd zonder eenige beperkende 'bepaling ten aanzien van haren wederuit> voer, hier te lande in consumptie te bren gen. Ter verkrijging ven een juist o -r iu van de hier bedoelde voorraden zal dezer dagen overgegaan worden tot het vorderen van opgaven van voorraden op den voet van het le lid van artikel 9 der Distributlewet 1916. Runderkoppen. De minister van Landbouw heeft van heden af de volgende maximum kleinhar.- delprijzen vastgesteld: voor runderkoppen- vleesch 20 cents per Vt K.G., voor runder harten 15 cents per M K.G. Aanvullingsbroodkaarten. Aan de lijst van personen, aan wie krachtens circulaire d.d. 26 September van den Minister van Landbouw een aanvul lingsbroodkaart kan worden uitgereikt, zijr toegevoegd de rijksveldwachters. Een lading pyriet aangeko men. Door een van Mö te Amsterdam aan gekomen stoomschip is een volle lading, circa 2500 ton pyriet (erts) aangevoerd. Logger tot rinkets geliraeht, De haringlogger „Huiberlje" Sch. 242 is gistermorgen tusschen IJmuiden en Scheve^ ningen in -toet versperde gebied door een Duitsche duikboot tot zinken gerabclit. Nadat- drie granaalscholen op den logger waren af gegeven, waarvan het derde schot den scheepsjongen, Cornells Grootveld, trof en doodde, werd dc logger verder met brand bommen tot zinken gebracht. De opvafenden en de doodc werden in de kleine scheepsgoot aan hun lot overgelaten en later opgenomen door den logger ..Marten Bernardus" YM. 205, die ze hedenmorgen te IJmuiden aanbracht. De gemeenteraad van Leeu warden beeft den gasprijs bepaald op 25 ct. per M' en verder aangenomen een motie strekkende tot afschaffing van den bakkers- nachtarbeid. He*!A~le£s;<ii£: op Toorniden. Door de politie te Koog aan de Zaan is uit de pakhuizen aan het Kalf in de Zaan streek in beslag genomen 21.750 K.G. rneeL 33.088 K.G. cacaoboter, ongeveer 50.000 K.G. cacao, 1825 K.G. foelie, 1800 kisten lucifers, 797- kisten gecondenseerde meld, 180 kisten zeep en 6000 K.G. kaneelstok ken, toebehoorende aan den heer H de Boer, terwijl bij de firma Blans beslag werd gelegd op 1000 kisten gecondenseerde melk. Door de Zaandamsche politie werden in een week tijds in beslag genomen de vol gende goederen: 21.750 K.G. tapioca meel> 33.080 K.G. cacaoboter, 27,975 K.G. cacao, 1825 K.G. foelie, 6000 K.G. kaneelstokken, 4000 K.G. cacao-masso, 250 K.G. eiwit, 300 K.G. gruttemeel, 1800 kisten lucifer», 1797 kisten gecondenceerde melk, 130 kis ten zeep en 9 kisten slaolie. Smokkelaar doodgeschoten Te Zevenaar is Zondagavond een Duitsche smokkelaar aangeschoten en Maandag wn de bekomen verwondingen overleden. De electris.che grensdraaö. Terwijl bij bezig was prikkeldraad naaf Nederland tc smokkelen, welk artikel moei lijk te bekomen is en dot de boeren daai* om goemc von de Duitschers koopen is té St. Anna ter Muiden een Duitsch soldaat aan den electTlschen draad dood gebleven. ^rlje TJbemlen. De Zwolsche Vrijzinnige Kiesvereenigïnf zal zich aansluiten bij de Vrije Liberalen. Liberale Unie. De Vrijzinnig* kiesyereeniging te Hoogeveen heeft s&et

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2