„DE EEMLANDER" PiwiEiimraiËZS^SS- BUITENLAND BINNENLAND KOLONIËN. 16e Jaargang, No. 112 ii« pet 3 maanden voor Amers foort f 130. idem franco per port 1 2.00. per weck (met gratis veteekering tegen ongelukken) t 0.14. afzonderlijke nummers f 0.05 Wekelijksch bijvoegsel HolUndscke HnissTomw (onder redactie van Tbérèse Hoven) j*t 1 maanden 50 cent Wekelljksch bijvoegsel »W«Wdre*uee per 3 maanden 52 cent. AMERSFOORTSCH DAG HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF 4 Co BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hoc» utuccktschest» INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Vrijdag 30 November 1917 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 030, groote lettert naar plaatsruimte. Vn0r handel en bedrijf bestaan reer voordeelige bepalingen tot het herhaald adver» tecrcn iD dil Blad, bij abonnement. Eene circulaire, hevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De wapenstilstand in 't gezicht. Er komt licht in de duisternis. Dc regee- ping, die door de omwenteling van 7 No vember in Rusland aan het bewind is geko men, toont, dat het haar ernst is om tot den vrede te komen en heeft den opperbevelheb ber aan het front opgedragen de noodige pstappen te doen om aan de tegenpartij haren !Vensch kenbaar te maken, dat er een wa penstilstand zou worden gesloten als voor- [t>ereiding tot besprekingen over het herstel van den vrede. Het teekent den in Rusland heerschenden toestand, die van anarchie alle kenmerken draagt, dat de opperbevel hebber, generaal Duchonin, geweigerd heeft die opdracht uit te voeren. De regeering heeft daarop geantwoord met een besluit, ïiat zijne afzetting inhield en een ander in zijne plaats benoemde. Zoo staat nu aan het hoofd van de gehee- le Russische strijdmacht een man, die uit een der ondergeschikte rangen in de mili taire hiërarchie tot die waardigheid geroe pen is. Het maakt een vreemden indruk, dat «en luitenant (volgens een ander bericht IWas. hij zelfs maar vaandrig) op de hoogste plaats in het leger is gezet. Maar men heeft het meer zien gebeuren, dat in tijden van revolutie een luitenant avanceert tot opper bevelhebber. Uit den tijd der groote Fran- sche revolutie kan men daarvan verschillen de voorbeelden noemen. In elk geval heeft de Russische regeering daarmee dit bereikt, dat aan het hoofd van het leger nu iemand Staat, 'dien zij onvoorwaardelijk vertrouwen kan. Krylenko is een belangwekkende figuur. Hij heeft als reserve-luitenant den oorlog fcan het front meegemaakt en is een aanhan ger door dik en dun van Lenfn. Terwijl in Petersburg na den val van den czaar de Pravda de meeningen van Lenin verkon digde, heeft Krylenko aan het fron^ een orgaan uitgegeven, dat den titel droeg Loop- gra venwaarheid en dezelfde strekking had. Krylenko was dasrna vertegenwoordiger van het front in den raad van soldatenafgevaar- digd'en. Hij is betrokken geweest in den mis lukten aanslag van Lenin van 1618 Juli en werd gevangen genomen. Een maand ge leden werd hij tegen borgtocht uit de ge vangenis ontslagen. Dit is de man, die zich gekweten heeft van de opdracht van zijne regeering om zich met het aanbod van een wapenstilstand lot de vijandelijke opperbevelhebbers te wenden. Daar de wapenstilstand, al kan hij politieke gevolgen hebben, althans voorloo- pig eene militaire handeling is, handelde de Russische regeerine volkomen correct, door 'den opperbevelhebber met het inleiden van de besprekingen daarover te belasten. Daardoor wordt ook de netelige kwestie op gelost, of bij de onzekerheid van den toe stand in Rusland de tegenwoordige regee- ring kan worden beschouwd als geschikt om er onderhandelingen mee te voeren en, als mocht worden besloten een wapenstilstand aan te gaan. wat er dan zou gebeuren bij «ene nieuwe politieke omwenteling. Aange zien de opperbevelhebber bevoegd is den wa penstilstand te sluiten, dien hij door zijne handteekening bekrachtigt, kan er bij eene «ventueele systeemverandering niets an ders gebeuren, dan dat mogelijk de wapen stilstand wo^dt opgezegd. Er is dus geen re den om uit dien hoofde,Jiet aanbod af te wij zen. Dit is dan ook van Duitsche zijde niet ge schied. De Duitsche opperbevelhebber heeft ihet. aanbod beantwoord met een schrijven, «dat zijne toestemming inhoudt tot het ope nen var. onderhandelingen over een Wapen stilstand op alle fronten, waar de Duitschers en de Russen tegenover elkaar staan. Over morgen zuilen de wederzijdsche gevolmach tigden bij elkaar komen tot bespreking van de voorwaarden van den wapenstilstand. Waar inmiddels heeft Krylenko bevel gege ven het schieten op het geheeie Russische front onmiddellijk te staken. Feitelijk rust dus nu reeds de strijd. De wapenstilstand is hiermee in 't gezicht gekomen op het front, dat zich uitstrekt van Riga tot aan den mond van de Donau, want het zal wel niet aan twijfel onderhevig zijn, 'dat Oostenrijk zich zal haasten het door Duitsohland gegeven- voorbeeld te volgen. Het is niet de eerste maal, dat men aan de zijde van de Entente een der oorlogvoeren den van het strijdtooneel heeft zien ver dwijnen. Toen de Oostenrijksche troepen Cettinje waren binnengetrokken, heeft de koning van Montenegro in Weenen laten weten, dat hij bereid was den strijd te be ëindigen. Dat kwam toen de eer van de En tente te na. Koning Nikita is gedwongen ge worden zijn vredesaanbod te herroepen; hoe wel koning zonder land, staat hij nog als vijand van de centrale mogendheden te boek. Nu herhaalt zich de geschiedenis. Rusland verlangt naar den vrede; het heeft den vijand «en wapenstilstand aangeboden met het uit gesproken doel om daardoor tot den vrede te komen. Het is bij dit besluit gebleven, on danks de bedreiging, die zijne bondgenooten deden hooren, dat daardoor het verdrag van 9 September 1914, de verbintenis inhouden de om niet anders dan gezamenlijk den oor log te beëindigen, werd geschonden en dat dit zou worden beschouwd als eene on vriendschappelijke daad. Weldra zal de wa penstilstand tussdhen Rusland en de cen trale mogendheden zijn beslag gekregen hebben. En als Rusland dan den weg opgaat van afzonderlijke vredesonderhandelingen dan is niet alleen het verdrag van 9 Sep tember 1914 waardeloos geworden, maar slaat het geheeie gebouw der Entente naar den grond. Wat zullen in dat geval de andere leden van de Entente doen? Daarop zal de loop, dien de gebeurtenissen verder nemen, ons het antwoord brengen Het is beter daarop niet vooruit te loopen. Wij staan voor groote veranderingen. In Engeland zelf staat de barometer op Veranderlijk; daarop wijst on miskenbaar de stem, zoo geheel verschillend van wat wij tot dusver plachten te vernemen uit de heersohende kringen, die een staats man van de positie van lord Lansdowne heeft laten hooren. Verandering zit in de lucht en voor het eerst na veertig bange oor logsmaanden kunnen wij ons verblijden in de gedachte, dat het eene verandering ten goede kan zijn, die in aantocht is. De oorlog. Van het front zijn geene berichten van eenig belang ontvangen, behalve dat in het westen Kamerijk door de Engelsche artil lerie beschoten is. In den Duitschen rijksdag heeft rijkskanse lier von Hertling gister uitvoerig zijn regee- ringsprogramma uiteengezet. Bijzondere aan dacht verdient zijne verklaring over het voor stel, dat door de regeering, die thans in Rus land aan het roer is, tot de regeeringen en volken van de oorlogvoerende landen is ge richt om op een korten termijn in onderhan delingen over den wapenstilstand en den al- gemeenen vrede te treden. Hij is van oor deel, dat in de voorstellen der Russische regeering, voor zoover zij tot dusver bekend zijn, discutabele punten kunnen worden ge zien, en is bereid in onderhandelingen te treden, zoodra de Russische regeering hare gevolmachtigde vertegenwoordigers zendt. Aan het einde van het debat, dot zich aan de rede van den rijkskanselier aansloot, werd het nieuwe oorlogscrediet van 15 milliard mark, dat de regeering heeft aangevraagd, in eerste en tweede lezing toegestaan. De eind- behandeling zal morgen plaats hebben. De door de Bolshewiki-regeering aange stelde opperbevelhebber heeft van den Duitschen opperbevelhebber een toestem mend antwoord ontvangen op zijn aanbod tot het sluiten van een wapenstilstand op alle fronten. Zondag zullen de wederzijdsche gevolmachtigden bijeenkomen tot bespre king van de voorwaarden. In afwachting van het resultaat, dat men hoopt te verkrijgen, heeft de Russische opperbevelhebber bevo len het schieten op het geheeie front onmid dellijk te staken. Ber 1 ij n, 2 9 Nov. (W. B.) Het bericht var. Reuter, dat de Duitschers de op hevel van de maximalistische regeering gezonden gemachtigden niet hebben ontvangen, en dat zii siechts met de constitueerende vergade ring over den vrede willen ondai handelen en als prealabele voorwaarde hebben ge- eischt, dat de Russen zich 100 Kilometers zouden terugtrekken, heeft het Berliner Ta- geblatt aanleiding gegeven zich ter bevoeg de plaatse te informeeren. Daar werd aan het blad verzekerd, dat dit bericht van het begin tot het einde verzonnen is. De markies van Lansdowne, een staats man, die sedert vijftig jaren vooraan staat in het Britsche openbare leven, drukt in een dagbladartikel zijne overtuiging uit, dat eene 'verdere verlenging van den oorlog de on dergang zou zijn van de Beschaafde wereld en slaat tegenover Duitschland een toon aan. merkwaardig verschillend van wat wij tot dusver uit de in Engeland heerschende krin gen te hooren kregen. Stockholm, 29 Nov. (W. B.) De Alandkwestie staat op den voorgrond van de belangstelling. Aftonbladet verklaart, dat men uit c!e gepubliceerde stukken kan wor den afgeleid, dat bij de overwinning van de Entente Zweden den dood zou hebben ge vonden. Thans is men aan het gevaar ont komen. Althans kan men gelooven, dat het vocrloopig voorbij is. De koningen van Zweden en Denemarken vertoeven in Christiania als gasten van den koning van Noorwegen. De hoofden van de drie regeeringen en de drie ministers van buitenlandsche zaken nemen deze gelegen heid waar om samen overleg te plegen. Tokio, 2 9 Nov. (R.) Officieus wordt tegengesproken, dat Japansche tioepen wor den gezonden naar Charbin. Waarschijnlijk zal eene kleine politiemacht gezonden wor den. Maar daarover is nog niets beslist. Washington, 29 Nov. (R.) Wilson heeft een proclamitie uitgevaardigd, waar bij op den invoer van de voornaamste arti kelen dezelfde mate van controle wordt uit gebreid, die de regeering sedert het begin van den oorlog over den uitvoer uitoefent. Het geven van vergunning voor den uitvoer zal in handen zijn van het oorlogshandels- departement. De nieuwe maatregel verschaft aan de regeermg een nieuw krachtig wa pen, waarvan ten volle gebruik zal worden gemaakt in den economischen oorlog tegen Duitschland. Een officieel telegram uit Washington meldt: Het aantal ambtenaren van de regeering der Vereenigde Staten te Washington is met 20.000 vermeerderd sinds de deelneming van Amerika aan den oorlog. Naar schat ting is de bevolking der stad Washington met meer dan 40.000 personen toegeno men. Alleen het departement van Oorlog heeft 5000 namen aan zijn personeel-lijst toegevoegd. De voedings-administratie heeft op het oogenblik bijna 1000 personen in dienst, de Raad voor den Oorlogshande! 700, de Raad voor Nationale Verdediging en het Roode Kruis ongeveer 1400. Londen, 29 Nov. (R.) Officieel be richt. Heden morgen is wegens een gezwel in de twaalfvingerigen damt eene operatie ver richt aan prins Albert. De toestand van den prins is op dit o ogenblik bevredigend. (Prins Albert is de tweede zoon van den koning; hij is geboren den 14en December 1895 en dient bij de marine). Ooet-lndlë. Ziekenverpleging op Jnva. r Uit Batavia wordt aan de N. R. Ct. ge seind: De gemeenteraad van Bandoeng vraagt van het gouvernement 350.000 voor de oprichting van het eerste stedelijke zieken huis op Java. Persrielict. Volgens een N. I P. A.-telegram uit Batavia, is tegen den heer Boon. directeur van het Soerabajasche Handelsblad eene vervolging ingesteld wegens de opneming van een hoofdartikel, d.d. 29 October j.l., getiteld „Right or wrong my Country' Kameroverzicht Eerste Kamer In de zitting van Donderdag kwam aan de orde Grondwethcrzieningsvoorstellcn. De heer 't Hooft (a.-r.) zegt, dat het on gewone en onbetamelijke bericht, dat hij in een uitvoerige rede zijn stem zou motivee- ren, onjuist is. lede-; kan weten -dat hij nis anti-revolutionnair moet zijn tegen alge meen kiesrecht. De motiveering der heeren De Vos van Steenwijk en Bavinck voor al gemeen kiesrecht aanvaardt spr. niet, even min als de motieven van laatstgenoemde voor vrouwenkiesrecht. Genoemden hebben positief medegewerkt tot wat zij zelf ver keerd achten. Algemeen kiesrecht is geen overgang naar organisch kiesrecht. Blijk baar is ook dr. Kuyper het niet met anti-re- volutionnaire voorstemmers eens. De heer Bosch van Ou d-A melis- w e e r d (r.-k.) bepleit afwachting der wetten tot uitvoering van art. 192 nog in deze wet gevende periode. De heer Van den Berg (a.-r.) zal voor stemmen, niet op grond van de anti-revolu- tionnaire beginselen, doch van de opportu nistische overwegingen, dat er evenredig kiesrecht komt tot kans op einde van de schoolstrijd. De heer Reekers (r.-k.) meent, dat nlle- mans-kiesrecht een bederf zal zijn voor de politiek door het opnemen in het kiezers corps van velen, die geen ander doel heb ben dan van de gemeenschap te halen wat zij kunnen. Vrouwenkiesrecht zal schade toebrengen aan het gezin, terwijl bovendien geen finale kiesrechtregeling wordt gebracht. Evenwel zal spr. toch voorstemmen met het oog op art. 192. Minister Cort van der Linden betoogt, dat evenredig kiesrecht de vorming van organisch kiesrecht veeleer zal bevorde ren dan belemmeren. Hij weerlegt de bezwa ren van den heer Reekers. Het kiesrechtontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 1 stem, evenals het onderwijs- ontwerp. (Tegen de heer 't Hooft). De addi- tioneele artikelen worden aangenomen, met 41 tegen 2 stemmen. (Tegen de heeren 't Hooft en Stork). De voorzitter wenscht de regecring geluk onder applaus der Kamer. Na de pauze werd een aantal ontwerpen zonder beraadslaging of stemming aange nomen, o.a. maatregelen tot verkrijging van een juiste statistiek van voorbrenging en verbruik en de wijziging der oorlogsmolest- verzekeringswet 1915. Te halfdrie ging de Kamer uiteen tot nadere bijeenroeping. Tweede Kamer Aan de orde was Donderdag de Justitie begroting voor 1918. De Voorzitter opent de algemeene be schouwingen. De heer V a nS c h a i k (r.-k.) bespreekt het processie-verbod in Gelderland en Noord Brabant, hetwelk een grievend onrecht is voor de daar wonende katholieken. Optoch ten en betoogingen voor elk doel mogen ge houden worden, maar processies toegewijd aan God worden verboden. Een oud arrest van den Hoogen Raad oordeelt deze proces sie wel toelaatbaar Er is echter een conflict fusschen de rechtsprekende en rechtschrij- yende macht, welke tot een groote rechtson zekerheid aanleiding geeft. Spr. vraagt den minister aan een ieder de volle vrijheid van godsdienst te waarborgen, welke vrijheid op onze Grondwet is gebaseerd. De heer D e J o n g (u.-l.) bepleitte de her ziening der huurcommissiewet en wees voorts op de ongelijkheid in de berechting van de overtredingen der Distributiewet. De heer Juten (r.-k.) vroeg hooger be roep in zake de beslissingen van distributie- ambtenaren en krachtiger optreden tegen spionnage en smokkelen. De heer Van Hamel (u.-l.) wees voorts op de nadeelen der celstraf. Spreker bepleitte het breken met dit ouder- wetsche en neerdrukkende stelsel en zou eene regeling, wenschen het mogelijk ma kende, dat de vrijheidsstraf in de tweede helft wordt omgezet in een soort gedwongen landarbeid. Hij besprak voorts de uitleve ring en betoogde dat alleen uitgeleverd dien de te worden, wanneer met zekerheid vast staat, dat men met een misdadiger te doen heeft. De heer Hugenholtz (s.-d.) betoogde de urgentie van een wetsontwerp op de psy- chopatische behandeling en bepleitte een soort doorgangshuis voor de voorwaardelijk veroordeelden. Spreker achtte voorts wettelijke registe ring en nummering von rijwielen noodig. De heer Heeres (u.-l.) wenscht afschaf fing van het zoogenaamde collotierecht in de Ned. Hervormde Kerk. De Minister Van Justitie zal zoo veel mogelijk zorgen, dat de Hooge Raad opnieuw de gelegenheid krijgt eene beslis sing te nemen, betreffende de openbare godsdienstoefeningen buiten de kerkgebou wen. Een beroep op de beslissingen der dis tributie-commissies ochtte ook de minister wenschelijk, maar de zaak gaat over verschil lende departementen. Spreker zeide zoo spoedig mogelijk met zijn betrokken ambtgenooten overleg te zul len plegen. Tegen smokkelaars moet streng opgetreden worden. Het instituut van voor waardelijke veroordeeling tot gevangenis straf heeft hier veel succes gehad. Wat art 426 van het Strafwetboek betreft, spr. zal overwegen wat in deze is te doen. Met art 450 van het Strafwetboek zijn alle gemeen teverordeningen vervollen. Het artikel 100 is voldoende, om elke poging tot het in ge vaar brengen der neutraliteit strafbaar te stellen. Zou men hierin voorzien door wets wijziging, dan zou de persvrijheid gevaar loopen. Een nieuw onderzoek zal ingesteld worden omtrent de werking der huurcommissiewet. Een ontwerp is gereed, om onredelijke op zeggingen ongedaan te maken. Verbetering van het celwezen zal Spr. ter hand nemen. Een commissie is werkzaam. Aan de uitleve ring wordt niet gedacht, vórdat spreker de overtuiging heeft dat personen om politieke overtuiging geen haar wordt gekrenkt. De psychopatenwet zal zoo mogelijk nog dit zit tingsjaar behandeld worden. De registreering van rijwielen is aan den Minister van Waterstaat in overweging ge geven. Spreker zal de zaak van het collatie- recht in studie nemen. Na de beslissing van den Hoogen Raad in zake de processies zal de minister een na dere regeling ter hand nemen. De alge meene beraadslagingen werden hierna ge sloten. Uit de Pers De socialisten en <le regeering. H e t V o 1 k bespreekt, naar aanleiding van de daarover gevoerde debatten in de Ka mer het niet-deelnemen der soc.-democra- ten in 1913 aan de vorming van het kabinet en zegt: „Laten de heeren, die ons verwijten willen doen om de portefeuilleweigening, nog eens lezen, wot de heer Tydeman nu vier jaar ge leden over het samenwerken met de socialis ten op het stuk van het militairisme heeft gezegdIaat men eens vragen, hoe lang de Eerste Kamer, die het leven aan dit Kabinet al zoo moeilijk heeft gemaakt, een vrijzinnig- socialistisch ministerie het bestaan zou heb ben gegund een ministerie, dat niet de onderwijs-pacificatie tot stand had kunnen brengen; laat ons erkennen, dat het huidige kabinet cr in geslaagd is, het politieke leven te verlossen van twee hinderlijke beletselen voor een normale ontwikkeling; en wij mogen in gemoede volhouden, dat de oplossing van '13 de vruchtbaarste en zegenrijkste is ge weest, die in de gegeven omstandigheden denkbaar was. Desniettemin verlangt niemand naar herha ling ook wij niet, zegt het blad verder. De feitelijke beteekenis hiervan echter is, dat ieder verlangt naar het einde der valscne ver houding, die in T9T5 bestond, naar het ver dwijnen uit den politieken rtsijd van het reli gieus element. Diegenen onder de liberalen, die beweren dit verlangen te deelen, en toch opnieuw de concentratie hedden willen zien werken, spelen in de kaart der klerikalen De evenredige vertegenwoordiging ook een vrucht van het optreden van dit kabinet bevordert het verdwijnen der antithese. Dc vrijzinnig-democraten, dit moet men hen tot hun eer na-zeggen, grijpen de gelegenheid aan om aan de valsche verhouding, waaraan zij tot nog toe mede schuld hebben, een eind te maken. Laten de overige vrijzinnigen der gelijks doen." Be «nti-revoiutionnaiten en het kiesrecht. Enkele dagen geleden maakte de Nieu we Ct., naar aanleiding-van het door dr. Kuyper gesprokene op de jongste verga dering der Deputaten, de opmerking, dat bij of na de stembus van 1918 met een anti* revolutionnaire campagne tot herziening vart de nieuwe kiesrechtregeling rekening moesf worden gehouden. i Een driestar in De Standaard van Maandag bevestigt dat vermoeden. Na gewezen te hebben op de voorbarig* heid van het scheppen eener geheel nieuwe a.-r. partij-organisatie met het oog op dei E. V., besluit de driestar-schrijver: „Als dc regeling definitief wordt, zullen we ons allicht moeten voegen naar wat niet bij ons hoorL Doch zoover zijn we nog niet. Er is nog geen wet, die dc zaak regelt. We hebben nog niets dan de Additioneele artike len. die bovendien slordig in elkaar zitten. Dit nu blijft niet zoo. Vermoedelijk teeds in 1919 komt de defi nitieve regeling. Daarbij zal eon p o- g i n g kunne n g ewangd worden, om wat nu zoo averechts in elkaar ie gezet, op gewcnschten voet te re gelen. En don kunnen, ja moeten odk wij ons vöegen. Tot zoolang daarentegen is het al nog wer ken achter de schutting, en wachten op do definitieve regeling, die straks de schutting vallen doet." Berichten H. M» de Koningin verwel komt de „Tromp". H. M. de Koningin zal heden te Den Helder arriveeren met het doel een bezoek te brengen aan „De Tromp", welk sdhip uit Indië aldaar wordt verwacht, H. M. zal zidh aan boord van de „Medusa" inschepen en de Tromp tegemoet komen, waarna zij zich op dot pantserschip embai» queert. Minister Treub centra minister l'ost liiiniit. Gisteravond is het voorloopig verslag ver schenen van de Tweede Kamer over het ontwerp tot heffing van 150 oprenten op de Verdedigingsbelasting, hetwelk is bo« doeld om de kosten der distributie te dek ken. Daarin krijgt minister Treub van de Ka mer enkele harde noten te kraken. „V r ij algemeen" zoo heet het „had men met verbazing en ontstemming gezien, dat de Minister von Financiën goed gevonden heeft in zijn Memorie van Toe lichting een bestrijding van de voorstellen van zijn ambtgenoot van L., N. en H. op te nemen. Geschillei\ tusschen ministers ple gen in den Raad van Ministers beslist te worden; kan men het daar nret eens worden, dan vraagt de dissentieerende minister zijn ontslag. Zoo werd het geschil tusschen den minister Van Gijn en zijne ambtgenooten beëindigd." Het Verslag wijst er dan verder op, dat minister Treub zich thans bij de distributie- politiek heeft neergelegd, maar dat de strijd tusschen beide ministers in 1918 zal herle ven. Er is weinig uitzicht dat vóór dien tijd veel verandering in den staat van zaken zal komen. Sommige leden meenden daarom, dat, indien de minister voor zijne bezwaren bij de meerderheid van den ministerraad geen steun heeft kunnen vinden, hij beter zou hebben gedaan thans heen te gaan. Verderop wordt nog gezegd Wil deze (n.l. de minister van financiën) zich niet schikken naar de beslissing van den Raad, dan ligt het, naar men meende, op dien weg tot zijne v e r w ij de ring het initiatief te nemen en niet genoegen te nemen met het voort bestaan van een gemis aan homogeniteit ten aanzien van belangrijke punten van staatsbeleid. Er waren echter ook andere leden die ver klaarden, dat zij het zeer zouden betreuren, indien minister Treub als gevolg van het ge rezen geschil tot aftreden mocht worden ge noopt." Aan den Haagschen berichtgever van de Tel.-wordt nog van betrouwbare zijde mede gedeeld, dat minister Treub zich niet zou hebben kunnen vereenigen met het opnieuw consent verleenen voor den uitvoer van kaas en aan de douane-ambtenaren zou heb ben loten sginen, de kaas die voor uitvoer was bestemd, aan te houden. Deze mededeeling, die op een nieuw con flict tusschen beide ministers zou wijzen, komt zelfs dezen berichtgever zóó krps voor, dat hij dit onder voorbehoud publiceert, hoe wel zijn zegsman verzekerde, voor de juist heid er van volkomen in te staan. Uit het bovenstaande zou de vertraging in den uitvoer van kaa? gedeeltelijk te ver klaren zijn. v De droogmaking van de Zuiderzee. In een vergadering van den Landbouwbond „Hollands Noorderkwartier" heeft het Kamerlid jhr. Van Foreest mede gedeeld, dat de voorzitter der Tweede Ka mer voornemens is in het begin van het volgend jaar het wetsotwerp tot droogleg ging der Zuiderzee in openbare behande ling te brengen. Verkiezing Provinciale Sta ten N.-H o 11 a n d. Bij de gisteren gehou den verkiezing in district Amsterdam IX voor de Provinciale Staten (vac. W. H. Vliegen) zijn uitgebracht 4931 stemmen, van onwaar de 203, alzoo 4728 geldige stemmen. Hier van verkregen de heeren J. van Eizenga 3041 en W. Oosterbaan 1687, zoodat dus gekozen is de heer J. van Eizenga (S.D.A.P.)L

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 1