BINNENLAND Verspreide Berichten ïrc rmui» bij Halifax. De Daily Mail verneemt volgens een Reuter-tlegram aan eenige bladen nog de (volgende bijzonderheden: Te Dartmouth en langs de kust van de baai werd groote schade aangericht. Tot op een afstand van zestig mijlen werden rui ten verbrijzeld. Op een afstand van vier mij len werd een telegrafist aan zijn lessenaar gedood. Het inunitieschip dat van New-York kwam was reeds den nieuwen ingang gepas seerd, die van de buitenhaven naar het Redford-aok leidt, toen de botsing met de uitvarende Belgische reiefsstoomboot plaats bad. De loods van dat schip, die werd ge red, zegt dat spoedig na de botsing bran dende olie zich over het voordeel van het schip verspreidde. De mooiste gebouwen van Halifax zijn aan den brand ontkomen, maar de schok deed de gebouwen schudden en alle ruiten zijn vernield. De meeste menschenlevens gingen verlo ren in de wijk Richmond, wear vooral kleine bouten huizen staan in nauwe stroten. Groote uitgestrektheden in de Richmond- wiik zijn verbrand. Het aantal dooden zal waarschijnlijk slechs bij benadering kunnen worden opgegeven, daar alleen verkoolde beenderen zijn overgebleven van geheele gezinnen. De bittere koude verhoogt het lijden van de dakloozen. Het door het vuur geteisterde gebied is thans met ijs bedekt. De correspondent van de Daily Mail te Montreal seint, dat de hoofdcommissaris van politie te Halifax het aantal dooden ©p meer dan 2000 schat. Zeven en twintig wagons volgeladen met dooden zijn naar bet lijkenhuis vervoerd. En nog steeds wor- dn er meer lijken gevonden. Er waren geen op inscheping wachtende troepen te Halifax. Staten-Ueneraa) Sla*t»üegr<H»liiig 1918. Hoofdstuk VII (Financiën). Aan de Memorie van Antwoord op het Afdee- flnffsverslag is het volgende ontleend Nikkelen stuivertjes. De minister zegt o.a. in zake den nikkelen stuiver, dat 't niet ■iet zekerheid uit te maken is, in hoeverre de gezamenlijke muntstukken, zij het langs fraudu leuzer* weg, over de grenzen worden gebracht. Vrij zeker is het, dat zeer veel munt voor bin nenlandse!* verbruik wordt versmolten. Goudpolitiek der Ned. Bank. De groote toeneming van den goudvoorraad hééft ongetwijfeld haar schaduwzijden. Vooral de idt- «etting van de uitgifte van bankbiljetten, welke daarvan het onvermijdelijk gevolg wezen moest, werkt ongunstig. Zij versterkt de factoren, die toch reeds zoo krachtig naar prijsstijging van «chier alle producten voeren. Dit gevolg van den goudvoorraad wordt wel verzacht door de omstandigheid, dot een groot deel van de uit gegeven bankbiljetten niet aan de circulatie deelneemt en alleen dient als middel tot bewa ring van waarde, toch wordt het door de bui- fengewor i groote wegsluiting van bankpapier in brandkasten en kluizen niet geheel weggenomen. Had men bij de beoordeeling van dit bij uitstek fagewikkelde probleem dan ook alleen met bin- ■enlandsche toestanden en verhoudingen te ma ken, dan zou de hier gevolgde goud-politiek niet ■onder bedenking zijn. Het goudvraagstuk is echter in d'e eerste plaats een internationaal Vraagstuk. Van dit gezichtspunt uit moet het dus ook worden beoordeeld. Met het oog op de toekomst na den oorlog, wanneer vers drillende industrieën groote be dragen aan grondstoffen van elders zullen moe ten betrekken en getracht zal moeten worden graan uit Argentinië, Britsch-Indië en Noord- Anierika to krijgen, daar men het waarschijn lijk vooreerst uit de graan-exporteerende lan den van Europa wel niet in beteekenende hoe veelheden zal kunnen betrekken, is de goudvoor raad bij de Nederlandsche Bonk zeker een voor de betaling van een en ander waardevol Ne- derlandsch bezit. l'oe icht op Rijkscommissien. De Minister heeft niet zorvder bevreemding kennis genomen van de beschouwingen onder het hoofd' Toezicht op het Beheer van Rijkscommissiën enz. in het Voorloopig Verslag weergegeven. Blijkbaar maken de hier aan het woord zijnde leden zich een voorstelling van de positie van den Minister van Financiën en van diens be voegdheden tegenover zijn ambtgenooten, wel ke ten eenenmale buiten de werkelijkheid staat. Dit neemt intusschen niet weg, dat hij het rich uit den aard der zaak tot plicht rekent zooveel als in zijn macht staat mede te werken tot het verkrijgen van een zuinig beheer en van een nauwlettende controle op de gestie van hen, die Rijksgelden onder zich hebben. Zijn Depar tement is steeds in die richting zooveel mogelijk Werkzaam geweest. Op aandrang van 's Ministers ambtsvoorganger werd een accountantsdienst in het leven geroe pen, welke met het toezicht op het beheer der vereerdgingen in zake beschikbaarstelling voor binnenlandsch verbruik en uitvoer van levensmid delen belast is. Op voorstel van den Minister werd aan het fiijks Centraal Administratiekantoor voor de Dis tributie van Levensmiddelen een financieel amb tenaar verbonden, tot wiens taak het behoort om trent de geldelijke aangelegenheden, bij de dis tributie van levensmiddelen en de gestie der vo renbedoelde vereenigingen' betrokken, van voor lichting en advies te dienen. Aandeel uit de belasting op de oorlogswinst. Wat de toekenning van steur. uit de opbrengst der Oorlogswinstbelas ting aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten betreft, verklaart de Minister zijner-, wijds de indiening" van hel tot voorloopige rege ling dez^r aangelegenheid noodigc wetsontwerp coovecl mogelijk te zullen bespoedigen. Dat, gelijk in het Voorloopig Verslag staat ver- nu'd, aan Amsterdam reeds bij wijze van voor- scV:. mïlk'ocren uit 's Pijks kas zouden vex- fcer-aU ..1 moe', du Miiu.-icr ten stelligste cr.l-. kennen. Vermoedelijk is ebt misverstand ont staan uit de door 's Ministers ambtsvoorganger aan die gemeente gedane toezegging, dat hij, onder een sedert in vervulling gegane voor waarde, bereid zou zijn in het aanhangig te ma ken wetsontwerp voor Amsterdam een bedrag van f 2.000.000 op te nemen. Verder is te dezer zake niets geschied. Belasting van landgoederen niet voor vrije wandeling ge opend. De Minister is allerminst blind voor hft groote belang, dat het natuurschoon van het lend zooveel mogelijk onder het bereik ook van het groote publiek kome. Hij twijfelt echter, ol het mogelijk is, dat te bevorderen door de eige naars van landgoederen, die hun buitenplaat- dezer goederen, meer dan reeds in de wet op de personeele belasting geschiedt, van belasting vrij te stellen, zonder de belangen van den fiscus in gevaar te brengen. Pensioenwetgeving. Aan de Staats commissie voor de pensioenwetgeving heeft de ipinister verzocht met haar werkzaamheden zoo veel mogelijk spoed te betrachten. Huwelijksverbod. Wat betreft het huwelijksverbod meent de minister niet verder te kunnen gaan don de toezegging te geven, dat hij dispensaie zal bevorderen ?n al die ge vallen, waerin daarvoor aanleiding bestaat. Bij de Memorie van Antwoord is een nota van wijziging gevoegd tot verhooging van eenige begrcotingsartikelen, om voor salarissen van den Reg. Commissaris bij de N. II. M., voor com miezen buitengewone commiezen. Rijksadvocaat te 's Gravenhage, vlootpastoor, etc., waardoor het eindcijfer der begTOOting verhoogd wordt met f 2.797.582. 50, onder welke som f 2.769.500 onder dc crlsisuitqraven is te rangschikken. Berichten De Staatscourant vna 8 December bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-kapitein, de gepensioneerde kapi tein der infanterie L. Marcal, van bet leger in Nederlandsch Jndië; J. Frank, hoofdcommies bij hel Departement van Koloniën, met ingang van 1 Januari 1P1S, eervol uit 's lands dienst ontslagen; aan Jonkheer P. R. A. Melvill van Carnbee, Gezanlschapsraad met den titel van Minister- Resident, tijdelijk belast met het Gezantschap te Sofia, verleend den persoonlijken titel ven Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister; 2o. de Gezantschapssecretaris Jonkheer mr. W. H. de Beaufort bevorderd tot Gezant- schapsraad en geplaatst aan het Gezantschap te Washington. Overgang van verlofsof fieieren der infanterie naar l;et korps beroepsofficieren. Zij die voor overgang in aanmerking wen- schen te komen, zullen daartoe uiterlijk 24 December 1917 het verzoek aan den Minis ter van Oorlog moeten doen toekomen door tusschenkomst van hun onmiddeilijken chef, onder overlegging van de bewijzen onder lo. en van de verklaringen onder 5o. (men zie ons vorig nummer) genoemd. Deze chef zendt die bescheiden aangevuld met een uittreksel uit het stamboek, een afschrift van de straflijst en de geneeskundige verklaring onder 3o. bedoeld voorzien van zijn ad vies o n v e r w ij I d langs den hiërarchieken weg verder. Alle verzoeken om overgang naar het korps beroepsofficieren en alle voorstellen te dezer zake vóór het verschijnen van deze aankondiging bij het Departement van Oor log ontvangen, worden buiten beschouwing gelaten. Nederland en de oorlog Economische besprekiu .«h. Men meldt ons uit Den Haag: Wij hebben ons heden naar de N. O. T. begeven om inlichtingen in te winnen om trent den stand der te Londen door de Ne derlandsche gedelegeerden gevoerde econo mische besprekingen. Naar wij vernemen was er een telegram ingekomen van den heer Valstar, secretaris der N. O. T., vol gens hetwelk de onderhandelingen een be vredigend verloop nemen en ten aanzien van verschillende artikelen een gunstige be schikking spoedig kan worden tegemoet ge zien. De annulatie «Ier Rnssisch', nnld Men meldt ons uit 's Gravenhage: Wij hebben den minister van Finan ciën naar zijn oordeel gevraagd over het be richt betreffende de annuleering der Russi sche buitenlandsche schuld. De minister verklaarde, dat het natuurlijk onmogelijk was thans te voorspellen hoe het met deze aangelegenheid verder zal loopen, maar dat het wei zeker was, dat Rusland voor zijn verdere ontwikkeling na den oorlog bin nen betrekkelijk korten tijd na den vrede een beroep zou moeten doen op het buiten- landsch crediet en dat dit Ongetwijfeld aan Rusland niet zou worden verstrekt, zoolang het 't thans genomen besluit niet had in getrokken en aan zijn verplichtingen te de zer zake behoorlijk had voldaan. Voor het publiek bestond er dus, naar de meening van den minister, geen aanleiding zich al te ongerust te maken. In verband met het bericht, dat bij decreet der Maximalistische Russische Te- geering alle buitenlandsche leeningen zijn geannuleerd en de rentebetaling van die leeningen is gestaakt, vernemen wij van de meest bevoegde zijde, dat de verschillende Nederlandsche Staatsinstellingen, die voor belangrijke bedragen aan effecten hebben belegd, hiervan geen, of althans geen noe menswaardig nadeel kunnen ondervinden. Het kapitaal van de Rijkspostspaarbank is uitsluitend belegd in Nederlandsche fondsen, terwijl ook de Rijksverzekeringsbank en de verschillende Pensioenfondsen krachtens de wet hun gelden niet in buitenlandsche Staatsschuld kunnen beleggen. Alleen bij het Pensioenfonds voor de Weduwen en Weezen vc;i B.:: Arn-lenri'^n .r. v.jr cC.» klein bedrag in Russische Spoorwegobliga- tiën belegd. Naar de bankier Ederstein ons verklaarde, werd laatstelijk hier te lande jaarlijks voor ongeveer 70 millioen gulden aan rente van Russische Staatsschuld ontvangen; hetgeen neerkomt op een waarde van ongeveer 114 milliard, in Russische Staatsschuld belegd. Overigens achtte de heer Edersheim geen enkele aannemelijke reden aanwezig waar om de Russische buitenlandsche schuld moet worden geannuleerd. Wanneer Rusland hetgeen wel als zeker kan worden aangeno men thans niet in staat is aan zijn ver plichtingen tot aflossing en rentebetaling te voldoen, dan kon het deze tijdelijk staken. Het Hbld. zegt, in een artikel hierover, te gelooven, dat er voor al te groote ongerust heid geenerlei aanleiding bestaat en dat de maatregel voornamelijk moet worden be schouwd als een buitenhgewoon sterke tegenzet der maximalisten tegen de nieuwe politiek der Entente. Dat de Entente bezig is de sympathie in Rusland geheel te ver spelen, kan nauwelijks worden betwijfeld. Het nieuwe decreet wijst er op, welke machtsmiddelen men in Rusland kan stellen tegenover de pressie der bondgenooten. Er kunnen nog meer van deze zetten voigen: een economische oorlog, een tolverbond met Duitsphland, etc. Het eind van al deze verschrikkingen zal echter wel moeten zijn, dat de internationale verhoudingen worden hersteld en alsdan zal ook door het opzienbarende besluit in zake het annuleeren der staatsschulden een streep moeten worden gehaald, indien dit al niet veel eerder zal geschieden door een wijzi ging in de Russische regeering, of door een verandering in de politiek der Entente. Niet temin is de financieele en economische toe stand van Rusland niet van zoodanigen aard, dat anderszijds voorloopig groot optimisme zou zijn gewettigd. Er is sprake van, zegt het blad, het de creet van nog verdere strekking te doen wor den, door het n.l. ook toe te passen op de door den Staat gegarandeerde spoorweg- leeningen en op het gedeelte der binnen- landsche leeningen, dot in het buitenland is geplaatst. De laatste toevoeging versterkt ons in ons vermoeden, omtrent de beteeke- nis van dezen zet. Wanneer deze als een socialistische maatregel, gericht tegen de kapitalistische belangen, was bedoeld, dan zou er voor de Maximalisten, die niet met fluweelen handschoenen regeeren, geen aan leiding hebben bestaan, om alleen het bui tenlandsche bezit te treffen. Ons inziens ligt het ernstigste gevaar voor houders van Russische fondsen dan ook niet in het beslui' der Bolsjewiki, dat niet op den duur Jcnn worden gehandhaafd, doch in de mogelijkheid, dat het Russische rijk in een tal afzonderlijke staten ^al worden opgelost, van welke het quaestieus is. of zij bereid en in staat zullen zijn de schulden van het oude Riik voor hun rekening te nemen. Deze mid delpuntvliedende tendenzen worden echter ernstiger, naarmate de uitputting in het vroegere Tsarenrijk toeneemt. Ook om die reden is het zoo onverstan dig, dat men in de Entente-landen met alle geweld Rusland tot een voortzetten van den strijd wil nopen. Intusschen zouden ook de nieuwe staten op den duur het niet zonder de hulp der Westersche geldmarkten kunnen stellen, zoodat zelfs in dit uiterste geval al licht na een kortere of langere periode van staking van betaling, weder een betere tijd voor de houders van Russische fondsen zou aanbreken. Intusschen wil de N. R. Ct er op wijzen, dat de maatregel van schuldannuleering door de Bolschewiki reeds lang in hun geschriften is gepropageerd. Zoo heeft o.a. Trotzky, de tegenwoordige volkscommissaris, in het be gin van den oorlog een brochure over- den oorlog doen verschijnen (er bestaat een Ne derlandsche vertaling van), waarin als een der punten van het revolutionaire program wordt genoemd: de annuleering der staats schulden. Het kan dus best zijn, dat de Rus sische regeering hier geen opportunistische maatregel heeft genomen, voortspruitende uit een viiandelijke houding van de „bond genooten", maar dat.de maatregel niet an ders is don een weloverwogen tactiek, voort vloeiende uit revolutionaire opvattingen. Ter RcniststellinE. Berlijn, lODec. (W.-B.). Het Peiers- burgsch Telegraaf-agentschap meldt uit Pe tersburg, dat een Regeerings-decreet betref fende de ongeldigheidsverklaring van Bui tenlandsche leeningen niet werd uitgevaar digd. Het betTof hier slechts een artikel van het Bolshewiki-oigaan Pravda. De Xienw-tmstcnlani. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Bij navraag aan het departement van Bui tenlandsche Zaken vernamen wij, dat daar nog geen bericht was ingekomen omtrent de „Nieuw-Amsterdam", die zich, gelijk men weet, op het oogenblik te Halifax bevindt, waar een groote ontploffing heeft plaats ge had. Men meende intusschen, dat men zich over het lot van het schip niet ongerust be hoefde te maken, aangezien bekend is, dat de schepen, die daar tijdelijk worden opgehou den, meestentijds niet de haven binnenloo- pen, maar op de reede liggen, dus buiten den wal. Intusschen zijn vanwege het depar tement ten allen overvloede telegrafisch in lichtingen ingewonnen. „Giroiins" en „Vwiwlor". De directie der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" heeft thans officieel bericht ont vangen, dat het s.s. „Grotius hetwelk 8 September van Amsterdam vertrok, den 3en R:"ic Be La vla is aangekomen. Ook de „Vondel" is 3 December te Ba taria gearriveerd van San Francisco. Xederlnxlsc'lie schepen door de sealllcerden opgevor«lerd. Bij Bureau Wys Muller Scheeps- en Zee- sleepvaart-Maatschappij is bericht ontvan gen, dat hare sleepbooten „Utrecht" en „Limburg" sinds 24 September en 2 Fe bruari 1917 respectievelijk liggenden te Bor deaux en Londonderry, door de Fransche en Engelsche autoriteiten zijn opgevorderd. De equipage van de „Limburg" is bereids te Rotterdam teruggekeerd, terwijl de ree- derij vermoedt dat de equipage van de „Utrecht" op haar stoomschip „Curacao", eveneens Hggende te Bordeaux, is overge gaan. D« broodprijs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf medegedeeld, dat aan het verzoek om verhooging van den maxi mumprijs van wittebrood, niet kan worden voldaan. De prijs van het broodkoren. De Vereeniging van Ned. Akkerbou wers heeft zich met een adres tot de Twee de Kamer gewend. Daarin dringt zij er op aan, een prijs vast te stellen voor het koren vaststellen niet voor één jaar, maar tot zelfs een of twee jaar na den oorlog gel dende een prijs, die den boer schadeloos stelt voor de omzetting van zijn bedrijf, die het hem mogelijk maakt een zaaiplan voor meerdere jaren te maken, die hem tevens in staat stelt te voldoen aan de hooge finan cieele verplichtingen die men hem oplegt, in den vorm van hoogere huur, hoogere lasten, hoogere arbeidsloon en etc. De vereeniging is overuigd, dat dan Mie gronden, geschikt en voor andere gewassen bestemd, èn voor nu èn ook voor de toekomst voor tarwe en rogge zullen worden gereserveerd. Maar het doel willende, zegt zij. moet men ook de middelen willen, en dat middel is niets an ders dan een goeden, niet krenterigen prijs vaststellen, een prijs, waarbij de landbouwer schadeloos ook wordt gesteld voor 't missen van de opbrengsten zijner handelsgewassen, opbrengsten waaruit hij in gewone tijden voor verreweg 't grootste deel zijn inkom sten trok. Een prijs van 25 per 100 K.G. èn voor rogge èn voor tarwe acht zij een billijken, maar ook noodigen prijs. Dc moeilijkheden In het bakkersbedrtyt. In de Vrijdag gehouden hoofdbestuurs vergadering der Nederlandsche Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf kwam ter sprake een schrijven door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gericht tot de arbeidersorganisaties in het bakkers bedrijf, waarbij de Minister, op grond dat een verlaging van den prijs van het onge- build Regeeringsmeel in verschillende pro vincies heeft plaats gehad, meent, op dien grgnd aanspraak te kunnen maken op het in dienst houden van personeel tegen rede lijke vergoeding. Wanneer een bakkersgezel wordt ontslagen, heeft de Minister verzocht aan de arbeiders-organisaties dit eventueel gepreciseerd te zijner kennis te brengen. Naar aanleiding van het bovenstaande heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van werkgevers in het Bakkers bedrijf de andere in Nederland bestaande patroonsorganisaties uitgenoodigd, een ge meenschappelijke vergadering, toegankelijk voor alle bakkers in Nederland, te beleggen, ter bespreking van den onhoudbaren toe stand in het Bakkersbedrijf. - Telera het eraan verbruik in branderijen. De Nationale Commissie tegen het alco holisme en de Volksbond tegen Drankmis- bruik verspreiden een manifest aan het Ne derlandsche volk, waarin landgenooten wor den opgeroepen tot den strijd tegen „dc graan- en kol en verspilling" in branderijen en tegen het drankmisbruik. Tn het manifest wordt er op gewezen, dat waar de branderijen nog 4T pet. graan ont vangen van hun normale gebruik, dit betee- kent volgens eene berekening in het mani fest, dat zij thans nog 8000 H.L. per week otvangen en dat dit gelijk staat met het broodrantsoen* van 4 a 500.000 menschen, dat is 7Vi pet. van ons dagelijksch brood gebruik, dat is ons rantsoen van een halven dag per week." Engelsche krijgsgevangenen. Te Den Haag heeft zich, in overleg met generaal-majoor Onnen, chef van den dienst der geïnterneerde krijgsgevangenen, een co mité van dames, bijgestaan door eenige hee- ren, gevormd, welks doel zal zijn speciaal de belangen van de Brïtsche geïnterneerde (zieke) krijgsgevangenen in den Haag en omstreken te behartigen. Een Duilmch vliegt nis: tredaald. Vrijdagmiddag omstreeks half 5 ver scheen boven het dorp Reuver (L.) een vliegtuig, komende uit zuid-oostelijke rich ting. De Nederlandsche grenswacht opende on middellijk het vuur. Ofschoon het vliegtuig, voor zoover bekend, niet geraakt werd, land de het. Het vliegtuig kwam van Keulen. De in zittenden, een Duitsch officier en een onder officier, werden door een met verlof te Reu ver vertoevenden luitenant geinterneerd en daarna door den grenscommandant naar het quarantaine-station te Venlo overgebracht. Het vliegtuig is Zaterdagmorgen door perso neel van Soesterberg gedemonteerd. Frauduleuze uitvoer. De schip per van het Diritsche shepsdup Charlotte is door de douanebeambten aangehouden wegenspoging tot frauduïeuzen uitvoer van diverse smokkelwaar. Hij is gevankelijk noa» Middelburg gebracht. Een Hfederlandsch persmuseum Vrijdag heeft te Amsterdam de opening plaats gehad van het Nederlandsch Pers* Museum, gevestigd in een der zalen van de lettergieterij der firma Tetterode. Het Pers-Museum is indertijd opgericht door den directeur van het Nieuwsblad vooa Nederland, den heer D. A. van Waalwijk, doch toen het blad werd opgeheven, werd de collectie, die door de goede zorgen van den heer A. Th. Hartkamp geordend en ge catalogiseerd was, ter beschikking van hef bestuur der vereeniging De Amsterdamsche Pers gesteld. Dit verzekerde het voortbestaan der instelling door de vorming van een stich ting, waartoe een aantal vertegenwoordigers van belangstellende vereenigingen hun me dewerking verleenden. Na heel wat moeite slaagde het bestuur der stichting er in voor de collectie, die voorloopig onder dak was gebracht in een vroegere gemeenteschool, een plaats te verkrijgen in een zaal van de nieuwe fabriek der firma Tetterode en daar heeft de formeele opening van het museum plaats gehad. De besturen van de vereeni gingen, die tot de stichting medewerkten, waren tot bijwoning der plechtigheid uitge noodigd, evenals het gemeentebestuur van Amsterdam en de donateurs der stichting. De voorzitter van De Amsterdamsche Pers, de heer J. W. Helmer, krachtens de statuten voorzitter der stichting, heette de aanwezi gen welkom en schetste daarna de wordings geschiedenis van het museum. Vervolgens nam de heer A. G. Boissevain, voorzitter der Vereeniging van directeuren van dagbladen De Nederlandsche Dagblad pers, het woord om getuigenis af te leggeni van de belangstelling zijner vereeniging ini stichting. Voorts sprak de heer Verrijn Stuart "na mens de directie van de Lettergieterij Am sterdam de beste wenschen uit voor den bloei van het Persmusetnu. Ter gelegenheid van de officieele opening van het Museum is een kleine tentoonstel ling geopend van merkwaardige stukken uit de verzameling. Niet doorgaande geweren veiling'. Het HWd. meldt: Wij kwamen eenige dagen geleden near aanleiding van een schrijven van een inzen der op tegen een publieke verkooping van 13700 Beaumontgeweren, oud-model, docH overigens in goeden staat. De makelaar De Vlaming zou op lO De cember a.s. voor rekening van een particu lieren eigenaar in Franscatie te Amsterdam de wapens in veiling brengen. Onze opmerking trok de aandacht der rijkswapenfabricage-autoriteiten, met dit ge volg, dat de geweren door het rijk werdert gekocht en de veiling dus niet doo-rgaat. Te vondeling gelegd. Den 12en September j.l., toen de landbouwer J. v. B. te Ubbergen zich met zijn knecht naar het weiland aldaar begaf, vonden rij achter een hoop hooi een jongetje staan van on geveer 3 jaar oud. Op de borst had het ke reltje een briefje gespeld, houdende het ver zoek dat de vinder van het kind het als zijri eigen zou aannemen, daar rijn ouders waren overleden. De vinder deed ven het gebeurde aangif te bij de politie en deze stelde een onder zoek in. Als gevolg hiervan stond Zaterdag voor het gerechtshof te Arnhem terecht een vrouw uit Kleef, beschuldigd van dit kind daar te hebben achtergelaten, zijnde zij da moeder daarvan. De rechtbank te Arnhem had beklaagde veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal concludeerde tof b'evestging van het vonnis van den eersten; rechter. Mr. M. van Gelein Vitringa ver dedigde beklaagde De moord te Alphen. Hef bericht dat in verband met den moord te Alphen de 24-jarige H. aldaar zou zijn ge vangen genomen wordt tegengesproken. P. en v. d. P., die de vorige week werden aan gehouden, zijn nog niet vrijgelaten. Slachtoffer van een vecht- p-artij? Sergeant M. van het 16e regiment Infanterie te Naarden, die sedert enkele da gen werd vermist, werd gevonden in een half-dicht gegroeide sloot aan den Thierens- weg, even buiten de vesting. De sloot ligt langs den weg, maar is hiervan door een berm en de trambaan gescheiden. Het lichaam, dat in het ijs gevroren zat, lag. achterover met het hoofd tegen den giooien- den kgnt. De oogen waren gesloten, mond erf neus boven het ijs. De pet nog op het hoofd. Een eigenaardige houding en aan verdrin ken door een ongeluk te denken. Men mom pelde van een recente vechtpartij te Bussum en wees op het gedeeltelijk opgezwollen ge laat vSh den omgekomene. Diefstal in den trein. Eene tö 's-Gravenhage wonende dame heelt aangifte gedaan van diefstal van f 500 uit laaar hand* taschje, gepleegd in den trein tusschen Amsterdam en den Haag. Bestolendoor z'n dienstbode. Ten nadeele van een bewoner der Haarlem merstraat te Amsterdam zijn door zijn gewé zen dienstbode ontvreemd verschillende gou den sieraden, ter waarde van 200, bene vens een Fransch waardepapier van 4000 francs. A f p e r s i n g. Te Amsterdam zijn twee vreemdelingen in heohtenis genomen, sto kers van beroep, verdacht van afpersing vf.tï 500. Eenmisverstand. De Resb. meldt, dat de assistent der posterijen in Den Haag, die ten postkf.ntore aangehouden werd, op*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1917 | | pagina 2