STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK lu opdracht van den Minister van Oor log zullen de hoofden <Jèr technische afdee- Üntten van zijn~ficpartement, t-\y. de chef van de afdeeling Generale Staf, majoor JnsinRer; die van de afdeeling artillerie, majoor Farsl- ner- de majoor Bucno de Mesgnita, van de •(decline genie en de majoor-intendant van Mbada, chef der afdeelin» intendance, bezoe ken aan de Jaarbeurs te Utrecht brengen. Klrecbtscta I.andhonw-Gcnootsclmp Naar aanleiding van een vraag van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han- flel aan den voorzitter van het U. L. G. ge richt, het verzoek inhoudende de medewer king der veehouders in te roepen voor een geregelde afgifte van slachtvee, op grond •ran de overweging dat de regeering natuur lijk niet dan ongaarne tot vordering van liet vee zou willen overgaan, heeft het Da- gelijksch Bestuur van het U. L. G. het vol gende antwoord aan Z. Bxc. doen toeko- -tnen: Excellentie. De reeds vóór ontvangst van Uw telegram van 22 dezer door den voorzitter van het U. L. G. telegrafisch bijeen geroepen Dag. Bestuursvergadering van heden, is, kennis nemende van den inhoud van Uw telegram voornoemd, van oordeel: dat het Utrechtsch Landbouw Genoot schap. hoezeer gewillig zijn tusschenkomst te verleenen en hoezeer doordrongen van iden eisch der tijden en den emst der om standigheden, van oordeel is, dat in deze tusschenkomst ter elfder ure wordt ingeroe pen en het zich vrijwel voor een voldongen feit geplaatst ziet, dat naar zijn meening de inbeslagname op de weekmarkt te Rotterdam en de vast stelling van 1.25 per K.G. slachtgewicht een fout is, die gedoemd is hare gevolgen met zich te sleepen, dat het aanbreken van een vleeschnood- periode. van landbouwzijde ten overvloede vermeld, reeds maanden te voren Ie voor zien was, dat de regeering mitsdien alle tijd heeft gehad het gevoelen der landbouworganisa ties over «ene geleidelijk verloopende vleeschvoorziening in te winnen en het Ne- derlandsch Landbouwcomité zeer stellig be reid zou hebben gevonden, in zijn geregeld plaats vindende bijeenkomsten met de voor zitters van Provinciale Landbouworganisa ties een' regeling in dezen voor te berei den, dat thans het vertrouwen der veehouder» dermate is geschokt, dat een voldoen zon der meer door het genootschap aan het ver zoek in Uw telegram omschreven, het wan trouwen der veehouders in de regeerings- maatregelen nog zou uitbreiden met een wantrouwen in de bemoeiingen van het U. L. G., hunne eigen organisatie, dat intusschen het bestuur voornoemd van oordeel is, dat het eenige, wat hier nog helpen kan, hier bestaat: t. dat regeeringsmaatregelen worden ge nomen. die den indruk vestigen, dat alle maatschappelijke groepen met gelijke maat toegemeten wordt, m.a.w. dat bij maatrege len op aandrang van de slagers genomen, ook daar worde toegepast, wat tegenover Hen landbouw steeds geschiedt: het toeken nen van niet meer dan een „matige winst" boven de exploitatiekosten. 2. dat, gezien de prijs van 1.25 per K.G. ilachtgewicht, deze ten vorigen jare in dit gewest nog aanmerkelijk overschreden is en toen tot 1.50 toe besteed werd (voor namelijk bij de steeds oploopende voor- jaarsmarkt) en dat deze prijs, gezien de Steeds duurdere tijden thans ten minste 'f 1.60 per K.G. behoort te zijn. Concludeerende, is het Dag. Bestuur voornoemd van oordeel, dat bij toekenning 'van behoorlijke prijzen voor de veehouders van vleeschnood voorloopig nofj geen spra ke behoeft te zijn en dat, zoo het hiertoe niet kom"n kan, de schrik door het gebeur de te Rotterdam zijn nawerking zal doen ge voelen op alle veemarkten, speciaal op de Utrechts che. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente op Dinsdag 26 Februari om 7 Uur.' Voorzitter: de burgemeester mr. Graaf v. Randwijck. Secretaris de heer A. R. Veeristra. Afwezig de heeTen: v. d. Wal, de Kempe» Staer en Evsink. De notulen worden goedgekeurd, zooais ie ter visie hebben gelegen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Brief van den Minister van Staat, Minis ter van Binnenlandsche Zaken, d.d. 19 Febr. '1918, houdende mededeeling, dat in de tij delijke herbenoeming van den heer H. Mooyen Jr., tot leeraar aan de Burgeravond school zal worden berust. Adres Jngekomen 23 Februari 1918 van W. Velfchuizen en H. B. Rouwhorst, houdende verzoek den gemeentelijken verkoop van fruit in de kiosk aan de Groenmarkt te dóen staken. De heer Nieuw end ij k wenscht na af loop van de agenda over dit adres en de twee volgende het woord te voeren. Adres d.d. 20 Februari 1918 van J. van Praag, houdende eveneens het verzoek den gemeentelijken verkoop van fruit in de kiosk san de Groenmarkt, te doen staken. Adres <Ld. 22 Februari 1918 van het Be stuur der Afd. Amersfoort van den Neaerl. Bond van Aardappel-, Groenten- en Fruit handelaren, waarin hij de medewerking van den Raad Inroept om aan den gemeentelij ken handel in appelen een einde te maken. Adres d.d. 8 Februari 1918 van de Con sumenten-commissie, houdende eene adhae- •ie-betulging aan het door de besturen der Afd. Amersfoort van de S .D. A. P. en den Amersf. Bestuurdersbond gedaan verzoek om het reeds verleend crediet ten behoeve der beschikbaarstelling van goedkoope brand stof te verhoogen. Adres d.d. 14 Februari 1918 van B. B. van Iperen, houdende verzoek aan H. M. de Ko ningin voor te stellen aan B. en W. machti ging te verstrekken om voor het perceel Sta tionsplein 6 eene vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen boven het maximum. Adres d.d. 23 Februari 1918 van de Afd. Amersfoort van den Ned. R.-K. Textielar- beidersbond en den Ned. Chr. Textielarbei- dersbond, houdende verzoek een steunrege ling in het leven te roepen voor de textiel arbeiders hier ter plaatse, gelijk of ten min ste in den geest zooals die is ingevoerd in Enschedé, Hengelo, Leiden enz. Adres d.d. 20 Februari 1918 van het Be stuur van het Algemeen Pensioen-comité, houdende verzoek aan het'gepens. gemeen- tepersoneèl, weduwen en weezen en op wachtgeld gestelden, een bijslag op het pen sioen te willen verleenen, groot 25 van den pensioensgrondslag. Brief van B. en W. d.d. 19 Februari 1918, waarbij zij naar aanleiding van de daartoe door den heer Nieuwendijk gedane vraag, de resultaten mededeelen van de verorde ning ter beperking van het tabaksverbruik door kinderen. Brief d.d. 28 Januari 1918 van het Burger lijk Armbestuur, waarin het inlichtingen ver strekt omtrent de voorwaarden van,, opne ming in en het doel der Mr. J. P. A. Stich ting. 2. Benoeming van stembureaux voor de verkiezing van leden voor de 2e Kamer der Stat en-Ge neraal Ie Stemdistrict (tévens hoofdstembureau) school D. Hellestraat. Mr. J. C. graaf van Randwijck, Voorzitter; plaatsverv. voorz. N. Veis Heijn. Leden: A. C. R. O. Leinweber, J. J. Berens en B. Groenveld. Plaatsverv. leden: H. Noorman, S. W. Mel- chior, G. Janssen, J. A. Hamers, W. A. van den Bovenkamp en C. M. M. Vermolen. lie Stemdistrict, sdhool Coninckstraat. J. van W es sum, voorzitter. Leden: J. W. Wentzel, H. H. de Reuver en G. Dekker.' Plaatsverv. leden: H. C A. de Jong, A. van Veen, L. A. Houbaer en Joh. Knoppers. Iïïe Stemdistrict, school Schimmelpenninck straat. Th. J. H. Bianchi, voorzitter. Leden: S. van Vollenhoven, J. W. Putman Cramer en K. Westveen. Plaatsverv. leden: H. Kroes, A. Dooye- waard, J. C. van Eendenburg en J. Kerkhoff. IVe Stemdistrict (Logegeboyw v. Persijiv straat A. M. Tromp van Holst, voorzitter. Leden: F. M. Houbaer, F. J. C. baron van Harden'broek van Ammerstol en M. H. E. Hubers. Plaatsver\r. leden: Joh. H. van der Meiden, G. J. van Amerongen, J. Bolk, P. A. J. Blom. Ve Stemdistrict, School Puntenb. laan. Mr. L. Stadig, voorzitter. Leden: J. L. Werner, A. Wtfpstra en H. J. J. Radstake. Plaatsverv. leden: C. Renes, J. Bunnik, W. van Genderen, A. A. van Haselen. Vle Stemdistrict, school B. Leusderweg. Mr. dr. H. T. A. Verhoef, voorzifter. Leden: J. van der Wal Dzn., H. J. de Kem- penaer en E. van Vollenhoven. Plaatsven', leden: J. van de Lijken, P. H. G. Montenberg, J .Mebius, A. M. E. des Tombe, jhr. S. M. Reigersberg Versluys. Vile Stemdistrict, voormalig schoolgebouw Koestraat. J. W. Jorissen, voorzitter. Leden: A. H. van Kalken, J. Hofland en L. A. baron van Ittersum. Plaatsverv. leden: F. J. van Grasstek, C. Ruitenberg, J. Sinnige en D. v. SohoonveW. VlIIe Stemdistrict, school L. Beekstraat A. Eysink,, voorzitter. Leden: H. Koning, J. Overeem en J. A. Rant. Plaatsverv. leden: J. Bonk, G. van Wijland, C. Jorna, L. van Wijngaarden en H. Gord eau. IXe Stemdistrict, school Heerenstraat. M. R. Oosterveen, voorzitter. Leden: T. H. J. Nieuwendijk, J. van der Plank en C. J. Verhoef. Plaatsverv. lederu B. Bomas, W. van Vlo ten, A. J. Boode en G. van Alphen. 3. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School G. De voordracht is als volgt 1. Mej. G. J. van Haselen; 2. Mej. P. G. H. Beijer; 3. A. Vonk, allen wonende alhier. Benoemd wordt mej. G. J. van Haselen met 14 stemmen tegen 1 stem op mej. Vonk en 1 stem op mej. Beijer. 4. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd wordt de heer J. Visser met 11 st. tegen 3 st. op den heer Montenberg, 1 st. op den heer Leinweber en 1 blanco. 5. Advies van B. en W. op het verzoek van de-heeren Beyer en Buitenbos -om aan gesteld te worden als makelaar, alsmede op het adres van de broederschap van Candi- daat-notarissen inzake aanstelling van ma kelaars. De heer Kroes wenscht zich te houden aan vroegere besprekingen en wil, nu de gemeente zich uitbreidt, ook meer- make laars, vooral zooals de personen in kwestie, die uitsluitend makelaars zijn in onroerend goed. De heer v. N ij natten vindt, dat de heer Kroes nog nader moet aantoonen het nut van makelaars en de argumenten heeft spre ker niet gehoord. De heer Hofland vond bij de stukken een advies vsn één lid van de Kamer van Koophandel. En het Wetb. van Koophandel kent geen makelaars in onroerende goede ren. Grootere gemeenten stellen geen ma kelaars meer aan en vindt het niet noodig om het hier wel .te doen. Spreker wil graag van den heer Kroes na dere argumenten hooren. De Voon. zegt; dat B. en W. de praktijk der laatste jaren als*maatstaf hebben geno men. De Raad heeft in beginsel besloten geen makelaars meer aan te stellen en nu wil men daarover weer gaan discussieeren. Wel zijn de ingebrachte argumenten van krachtigen aard, doch Spr. vindt "het niet noodig van het ingenomen standpunt af te wijken. De heer Kxoes noemt het besluit van 1906 een verouderd standpunt. De uitbrei ding van Amersfoort brengt mee de uitbrei ding van het college van makelaars. Al is het niet van belang voor de gemeente, dan kan het van belang zijn voor den makelaar, die de vertrouwensman wordt, terwijl dat in het belang zal zijn van den handel. We behoeven ons niet te storen aan het advies van de K. v .K. en de Broederschap van candidaat-notarissen. Voor Beijer vindt Spr. het gewenscht, dat hij benoemd wordt. De heer Stadig meent dat door het laatste raadsbesluit het hek van den dam is. Hier in Amersfoort zijn van gemeente wege benoemde makelaars, die bij het pu bliek de voorkeur hebben. Spr. vindt het onbillijk pm nieuw gevestigden achtpr te stellen en wil ieder geval apart beoordeelen. De heer v. N ij n a 11 e n wijst er op, dat de onroerende goederen bijna uitsluitend in handen zijn der gemeente (d. w. z. de bouw terreinen.). Wat den overgang van huizen be treft, die is hier niet groot. Spr. ziet geen nut in het uitbreiden van het instituut ma kelaars en vreest wantoestanden, waarvan het publiek de dupe wordt en spreker wil daaraan niet meewerken. De Voorz. zegt dat veel personen juist door tusschenkomst v&ivden makelaar grond van de gemeente koopen. De heer Houbaer meent, dat iedereen het praedicaat makelaar voor rijn naam kan zetten en zegt, dat geen open deur behoeft opengetrapt te worden. De heer Kroes houdt zijn meening staan de en wijst er op dat er in het belang der gemeente niets tegen is, om den heerr Beyer als makelaar aan te stellen. De heer Stadig vindt stemmen over het beginsel bezwaarlijk, omdat de Raad slechts een paar maanden geleden reeds een besluit heeft genomen. Er wordt met 9 st tegen 7 (alle rechtsche leden, behalve de heer Jorissen) besloten op het vorige besluit terug te komen, zoodat geen makelaars worden aangesteld. 6. Advies van B. en W. op het adres van agenten van politie inzake regeling der periodieke verhoogingen hunner salarissen. De heer Hofland is in weerwil van alle stukken nog niet goed op de hoogte. Spr. vindt het eigenaardig, dat ér nu nog, als er sprake is van 5-j. verhoogingen van 25 agenten zijn, die hun laatste verhoo ging nog niet te pakken hebben bij 40-j. dienst. De Voorzitter zegt, dat het systeem van 2-j. verhoogingen gebracht werd tot 1- jaarl. Over dit systeem is bij de begrooting niets gezegd. In de verordening is bij art. 9 die zaak geregeld en die regeling was niet van terugwerkende kracht. De agenten met hun maximum krijgen de laatste verhooging niet met 1918, maar met 1919. Dat klinkt vreemd, maar dat ligt aan het vroegere stel sel. De heer Hofland kan zich de zaak niet goed voorstellen en vraagt of er principieel bezwaar is om die laatste verhooging uit te keeren. De Voorzitter zegt, dat juist de over gang het geval zoo eigenaardig maakt. Het prae-advies van B. en W. wordt daar na met 10 tegen 6 stemmen verworpen. 7. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor het aanstellen van drie tijde lijke leerkrachten aan school H. Z. h. st. of d. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening regelende het verleenen van verlof aan het onderwijzend personeeL Z. h. st. of d. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. tot het instel len van een commissie van bijstand van het Lager Onderwijs. Z. h. st. of d. aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van verlof aan mevr. Eysink—Daamen, onderwijzer aan school A. Z. h. st. of d. aangenomen. 11. Vaststelling verslag kindervoeding over 1917. Alsvoren. 12. Advies van B. en W. op het verzoek van A. J. de Wilde, inspecteur in Algemee- nen Dienst inzake nadere regeling van zijn salaris. De heer Leinweber vindt dat het met dit advies niet in den haak is. Hij zou het billijk vinden als het-bedoelde tractement in gaan zou op 17 October 1917. Z. h. st. of i aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van een drietal verordeningen in verband met duurte van materiëelprijzen. Z. h. st. of d. aangenomen. 14. Voorstellen van B. en W. lo. om den Havenmeester te belasten met het opmeten van schepen en in verband daarmede diens salaris met 100 te ver hoogen 2o. tot vaststelling van een tarief voor het opmeten van schepen. Z. h. st. of d. aangenomen. Z. h. st. of d. aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot overne ming van een strook grond langs den Utrechtscheweg van G. J. Sasbach. Z. h. st. of d. aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot rooien en snoeien van boomen langs«<ier\ S>o*8terweg. Z. h. st. of d. aangenomen. 17. Advies von B. en W. op het adres van den Amersfoortschen Bestuurdersbond en de Afdeeling Amersfoort" der Sociaal Democratische Arbeiders Partij inzake het leveren van electriciteit over den muntmeter. Z. h. st. of d. aangenomen. 18. Voorstel van de Commissie van Wet geving tot wijziging der verordening, hou dende het verbod van het gebruik van gas en electriciteit op bepaalde plaatsen en be paalde tijdstippen. De heer N i e u w e n d ij k vraagt inlich tingen over art. 2, wat betreft het gebruik van gas en electriciteit voor reclame. De Voorzitter zegt, dat het gebruik van licht uitsluitend voor reclame verboden is. De heer Nieuw end ij k wil in plaats van 8 uur zetten 8.30 uur. Indertijd waren er nog kaarsen en carbid. Een geval van een kapper, die geverbaliseerd werd toen hij even na 8 uur een klant afhielp, wordt door spreker gehekeld. De heer Kroes wil ook op de hoogte gebracht worden. Spr. vindt, dat het niet aangaat om een kapper tusschen 8 en half 9 te verbaliseeren, hij mag afhelpen maar dan moet hij ook licht mogen branden. Het prae-advies wordt daarna aangeno men z. h. st. of discussie, het punt door den heer v. N. aangeroerd zal nader onder oogen gezien wdrden. 19. Voorstel von B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening voor de aanwij zing van stemlokalen. Z. h. st. of d. aangenomen. 20. Vaststelling begrooting woningbedrijf 1918 en het inbrengen van eigendommen in dat bedrijf. Als voren. 21. Wijziging gemeentebegrooting met bedrijfsbegrootingen dienst 1918. Z. h. st of d. aangenomen. Nu wordt overgegaan tot het benoemen van een commissie van bijstand voor het Lager onderwijs. Benoemd worden de heeren Stadig, Lein weber, Rant en Hofland. Bij de rondvraag spreekt de heer N i e u- w e n d ij k over het adres van de groente handelaren, waarin veel grieven werden blootgelegd. Met opzet wordt de normale toestand gemaakt tot een abnormale. Spr. wijst er op, dat de Raad aan particulieren geen concurrentie wilde aandoen en herin nert aan de advertenties in de Distributie bode. Maar het aankoopen van 2 wagons appels door de gemeente is in strijd met het belang der groentehandelaren en bovendien schadelijk voor de gemeente. De kleine mid denstand zal misschien geen belasting meer kunnen betalen. De gemeentelijke vischver- koop heeft oen kiosk geplaatst tegenover een groentenhandelaar. Die menschen moe- Jpn lijdelijk aanzien, dat hun verdiensten worden ontnomen. Een der gem. vischkiosken blijkt volgens den heer Nieuwendijk te weinig gewicht te geven, omdat men met gewicht „uitkomen" moestdat noemt spr. bestelen van het pu bliek. Spr. begrijpt dat de burgemeester bij rijn drulcke werkzaamheden veel aan ande ren moet overlaten, maar wie heeft dat zoo gelast? Spr. vraagt lo. is het waar dat er opdracht gegeven is om te weinig gewicht te geven 2o. door wie is dat verzonnen; 3o. waarom zijn de groenlenhandelaars in dezen niet gekend. De heer Hofland wil op de adressen der groentenhandelaren prae-advies van B. en W. Z. h. st. of d. aangenomen. De heer Houbaer wil liever nu afhan delen, daar anders de verkoop doorgaat. De heer Van Kalken vindt fruithandel vanwege de gemeente niet op zijn plaats, vooral nu zulks niet noodzakelijk is. Spr. steunt het voorstel van den heer Nieuwen dijk, Kroes en Houbaer, waarin gezegd wordt dat het verkeerd is, van gemeentewege scha de te doen aan particulieren handel door telkens den tusschenhandel uit te schakelen. De heer Overeem is daartegen, omdat het ingrijpen door de overheid soms noodig is. De heer Hofland vraagt de gronden waarop B. en W. him besluit namen, daar van hangt rijn meening af. In Nov. nog wa ren zij er tegen. De voorzitter zegt, dat het reusach tig verschil in prijs tusschen fruit in Utrecht en hier een der motieven was voor gem. fruit verkoop. Overigens gaaf het nu over de vraagdadelijk beslissen of afwachten B en W/s prae-advies. De heer Van Nij natten meent, dat het niet vol te houden is, zelfs niet door de voorstellers, dat B. en W. niet in het alge meen belang zouden gehandeld hebben. Hij ziet in de motie een protest tegen de uit schakeling van B. en W., en deze is vaak noodzakelijk. Spreker juicht eiken maatre gel op gezonden basis toe in het belang der bevolking. Hij meent wel dat de appelen in vrijen handel duurder waren dan thans. De heer Nieuwendijk zegt, dat de motie alleen bedoelt in bepaalde gevallen het ingrijpen der overheid af te keuren. De heer Stadig kan ook niet voor de motie stemmen. Het lijkt spr. onmogelijk, om nu er over te beslissen en dringt aan op een prae-advies. De heer Kroes zegt dat het niet de be doeling is van het indienen der motie om het ingrijpen van de overheid altijd af te keuren. Het algemeen belang kan soms de palen en perken te buiten gaan. De spreker vraagt of het niet mogelijk is om aan ver trouwde groentehandelaren den appelver koop in handen te geven. Dat vindt hij vei liger, ook voor het publiek. Bij vleeschver- koop bleek spr. dat aan één der ldosken op één dag tweemaal geld te veel ven het pu bliek werd afgenomen. Spr. vraagt of de verkooper dor nppeli gratis consumptie der appels heeft. De Voorzitter zet nu uitvoerig uit* een hoe B. en W. er toe gekomen zijn, om tot den verkoop van appels van gemeente* wege over te gaan. B. en W. doen het lie ver niet, maar de tijd dwingt er toe. Over de plaats van de kiosken valt moeilijk te rede neeren. Een juiste plaats te vinden is zoo lastig.- De heer Oosterveen vraagt of er over leg gepleegd is met de fruithandelaren. Spr, is bang, dat in de toekomst de verkoop van gemeentewege gevaar loopt. De Voorzitter zegt, dat juist de groo- te verantwoordelijkheid bij B. en W. hen tot den verkoop van verschillende artikelen deed overgaanmaar deze motie gaat groo- tendeels over de hoofden van B. en W. De heer Van N ij natten wijst er op* dat <le gemeente bij de winkeliers de meeste distributie-artikelen wel kan controleeren, maar nis de appels bij groentehandelaren worderiflPrrkocht, dan is er geen controle. De heer Nieuwendijk bespreekt nog uitvoerig de controle op den gemeentever koop. Na opneming van het begrip „onnoo- dig" in de motie, deelt de voorzitter mee, dat B. en W. ze dan wel willen overnemen. De heer Kroes zegt een beteren indruk te hebben van de winkeliers dan de heer Van Nijnatten. De heer Van N ij natten protesteert er tegen, dat hij de winkeliers bedriegers zou genoemd hebben en noemt nog een staaltje, dat mand in een slagerij kalfs- vleesch, dat voor 80 cent geprijsd stond, in den winkel 1.50 betalen moest en het ten slotte voor 1.25 krijgen kon. De overheid moet er voor waken, dat geen misbruik van de tijdsomstandigheden gemaakt wordt. De heer Hofland wil het woord „tel kens" uit de motie. De heer Stadig leest in de motie dat onnoodig zou zijn*ingegrepen en daarvan is spr. niet overtuigd. De motie-Nieuwendijk wordt daarna ver worpen met 11 tegen 5 stemmen. (HoubaeT, Van Kalken, Koning en Nieuwendijk). De vergadering pant daarna over in eene met^eslofen deuren. Na heropening vraöct de heer Kroes de hulp van den voorzitter voor de opening van den verkeersweg nifar het station. Gisteren was de brug nog gesloten. De Voorzitter zegt dat de zaak ook de aandacht heeft getrokken van B. en W. De heer S t a d ig spreekt over de afwij kende tarieven van gas en electriciteit. Spr. meent, dat er esloten is om eventueel den- gelijke afwijkingen ter kennis van den Raad te brengen. De heer Hofland spreekt over de fa milie-omstandigheden van een der ingezete nen, die niet meer in Staat is te zorgen voor zijn moeder. Spr. heeft hem verwezen naar den voorzitter van het Burgerlijk Armb^» stuur. Op een vergadering van het Burgerh Armbestuur is de voc/rloopige bespreking afgewezen, omdat de vrouw zich eerst bij haar kerkbestuur moest melden. Dat zou ge beurd zijn op grond van de wet. Spr. kon zulks in de wet niet vinden. Spr. dringt er op aan, dat B. en W. uitspreken, dat de kwes tie van onderstand buiten de kerk mag en moet omgaan, als do betrokkenen zulks wen- schen. De Voorzii zegt, dat B. en W. c zaak zullen onderzoeken. Daarna wordt de vergadering gesloten. Hinderwet B. en W. van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 Februari 1918, aan P. J. Goedhals vergun ning is verleend tot het oprichten van eeiu smederij in het perceel aan de St JorisstTaat Ambachtsschool. Voor den nieuwen cursus hebben zich 102 leerlingen doen inschrijven, verdeeld over de beroepen als volgt: 40 smeden bank- werken, 24 electriciens en instrumentmaken, 19 timmeren, 14 m»ubelmaken en 5 voor 't schilderen. Heilig Licht. Wij herinneren er nog even aan, dat de kaartverkoop voor de opvoering van „Heilig Licht", in Valkhoffs Boekhandel openge steld is tot 1 M«art n s Overtreding Arbeidswet;, Tegen een groentenkoopman is proces verbaal opgemaakt, die een jeugdig persoon een vracht deed vervoeren, die zijn krach ten te boven ging. Aangehouden. Door de politie is een'landlooper aange houden, die uit Veenhuizen ontvlucht was. Hij is wederom daarheen overgebracht. Diefstal. Zondagnacht werden door een agent van politie twee militairen aangehouden, die op vallend dik gekleed waren. Zij bleken een deken om hun lichaam gewikkeld te hebben en deze met een paar sokken uit de kazerne ontvreemd te hebben. Ze zijn gearresteerd en aan de militaire autoriteit overgeleverd. Jeugdigezwervers. Zaterdagnacht zijn door de politie vier jon* gens aangehouden uitbeen naburige ftich- ting, die niet veel goeds in het schild voer den. Zij zijn naar het gesticht teruggebracht. Mosselvergiftiging. Ons werd verhaald van eenige gevallen van mossel vergiftiging, welke zich dezer da gen zoude hebben voorgedaan. De Distri butie gaat vrij uit, want sinds 5 weken ziin geen mosselen gedistribueerd. De gevallen rijn vermoedelijk niet te wij» ten aan de mosselen, doch aan een bee^tte, een parasietje- in de mosselen. Het is duS zaak mosselen ter dege schoon te molcen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3