DE BAIIERINA, „DE EEMLANDER" BUITENLAND jUNHHRNIB c.' rr? SZ "SZ P'iBKMIHIIIRIIIZSi'ÏÏfS "koloni ËnT BINNENLAND FEUILLETON. MATILDE SFRAO 16e Jaargang, No. 212 pa post f 2.00. per wetk to* «rzckerlng toga» ongelukken) f 0.11 ehonderlijke oummer» f 00? Wekelylcscb byvoegiel .D. HolUndxh* flwtMrroaw* tondes redactie ran rbfcrtse Hoven) pa J maanden 50 cent Wekelljkad» byvoegiel •JFarakfrevu* per 3 maanden <0 cent AMERSFDORTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR: M«. D. J. VAN SCHAARDENBURQ UITGEVERS: VALKHOFF A Ca BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hock utrcchtschcotr. INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Dinsdag 2 April 1918 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50, groote letter! naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advert teeren tn dit Blad, bij abonnement Eene circulaire, bevattende dc voorwaarden, wordt op «Anvraag tocgerondcn. Onze Politieke Partijen. XI. Deli'berale-Uniel. De commissie voor het progTam van actie der Lib. Unie heeft het volgend program van actie ter behandeling op de a.s. open bare vergadering ingediend. Wij weten niet of onze lezers er speciefiek Unie-Lib. beginselen in zullen ontdekken, ■wij voor ons zien ook na dit program geen enkele bestaansreden voor 'n Lib. Unie naast den Vrijz. Dem. Bond en den Bond van Vrije Lib. 'n Vereenigingspunt te vormen voor deze 'beide steeds verder uiteenwijken- de gToepen is natuurlijk uitgesloten. Gelijk uit de inleiding volgt, beschouwt de Liberale Unie de volgende punten voor spoe dige verwezenlijking vatbaar en aoht zij het derhalve plicht om die verwezenlijking te bevorderen 2. Invoering van het actieve algemeen vrouwenkisrecht voor de vertegenwoordi gende lichamen. 3. Een parlementaire commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden worde in gesteld. In alle verdragen met buitenlandsche mo gendheden, zonder onderscheid, worde de goedkeuring voorbehouden van de Staten- Generaal. Samensmelting van diplomatieke en con sulaire diensten. Medewerking aan elke ernstige algemeene poging tot volledige toepassing van het be ginsel der internationale arbitrage en tot ontwapening. 4. Toekenning aan alle 70-jarigen, die ter voorziening in hun onderhoud en dat van hun gezin een geregelde uitkeering noodig hebben, van het recht op een ouderdoms pensioen. Invoering een er verplichte verzekering tegen de gevolgen van ziekte en invaliditeit, in één regeling samengevat, die zoowel in geldelijke uitkeering als in geneeskundigen 'bijstand en verpleging voorziet. Algemeene invoering bij de wet van een imaximum-arbeidstijd in fabrieken en werk plaatsen. Nadere wettelijke regeling der collectieve arbeidsovereenkomst. Hetziening der woningwet Maatregelen ter bevordering der volksgezondheid. 5. Krachtige aanvatting eener herziening van het Wetboek van Koophandel en der 'hervorming van het burgerlijk procesrecht. Verbetering van het strafstelsel. Regeling van de rechtspositie der ambte naren. 6. Herziening der Wetgeving op het On derwijs. 7. Opheffing, zoodra mogelijk van de in verband met den oorlogstoestand inge voerde staatsbemoeienis met landbouw, han del en bedrijf. 8. Wettelijke maatregelen in het belang van de economische weerbaarmaking van Nederland. 9. Voor den duur van den wereldkrijg, inrichting der mobilisatie op beperkter schaal. Na den oorlog, zoolang ontwapening geen werkelijkheid wordt, grondige herziening der wetten op het stuk der defensie, ter betere 'bereiking van een naar eigen aard van volk en grondgebied, eenvoudig en practisch in gericht volksleger. 10. Algemeene verhooging van het peil der salarissen van ambtenaren en verder personeel in overheidsdienst. Nadare regeling der financieele -verhou ding tusschen Rijk en gemeente. Spoed i gel aflossing, zoover in redelijkheid mogelijk door een heffing in eens, van den door den oorlogstoestand en de crisisuitgaven veroor zaakten schuldenlast. Voorziening in de ver dere behoeften der schatkist door blijvende huldiging van het beginsel „belasting naar draaglo-acht." 11. Een algeheele herziening van het regeeringsreglement voor Nederlandsch Oost-Indië worde ter hand genomen. Uit breiding der bevoegdheden en wijziging in samenstelling van en in. verkiezing voor den Volksraad, doorvoering der decentralisatie, instelling van regentschappen. Bij de explo ratie en exploitatie van delfstoffen enz. moet staatsexploitatie op den voorgrond staan. 12. Voor Suriname bevordering van re- geeringswege van aanvoer van deugdelijke werkkrachten en van aanmoediging der deelneming van Nederlandsch kapitaal in het landbouwbedrijf en de industrie. Losla ting van vooropgestelde stelsels betreffende de financieele verhouding tot het moeder land. Politiek Overzicht De wereldstrijd in het westen. Voor de vierde maal is de hoogtijd van Paschen gevierd onder den donder der ka nonnen; maar nog nooit zijn de verschHk- kingen van den oorlog ons in zoo gruwelijke werkelijkheid voor oogen gebracht dan dit maal, nu aan het front in het westen de groote vernielingsstrijd aan den gang is, waartoe gedurende de rust der laatste win termaanden de hartstochten zijn opgezweept. Havas, het altijd bereidvaardige nieuws bureau als er berichten zijn "te verspreiden die ten doel hebben het volk fe misleiden, durft verkondigen, dat de leden van de Fran- sche Kamer, toen zij verleden Zaterdag avond naar huis gingen om in den familie kring het Paaschfeest te vieren, een indruk meenamen van groote opbeuring en vol strekt vertrouwden. Wij weten beter en als wij 't niet wisten, dan zouden wij het ver nemen uit de eigen woorden van Lloyd George, die in zijne verklaring, waarmee het besluit, dat eindelijk genomen is door de geallieerden om een eenhoofdig opperbevel aan het strijdfront in te stellen, wordt kond gedaan, zegt: „De eerste paar dagen na het begin van den Duitschen aanval op onze linie was de toestand uiterst kritiek. Die bekentenis komt wel wat laat, maar zij is niettemin van waarde. Men moet in deze dagen altijd eenigen tijd wachten om te vernemen hoe men aan de zijde van de Entente over den toestand denkt. Onder den eersten nadruk van de slagen, die het Duitsche zwaard toebrengt, is men aan die zijde er op bedacht naar troostgronden te zoeken en na te speuren of er niet iets is te vinden, waaraan een lichtstraaltje is te ontleenen .Men is daarin voor geen kleintje vervaard. Reuter's bijzondere correspondent aan het front heeft den goocheltoer ver richt, het feit, dat telkens nieuwe Duitsche stormcolonnes de aanvallen voortzetten, voor te stellen als een bewijs, dat de uitputting van den vijand aanstaande is. Tot dusver had men altijd gemeend, dat het een waar borg was voor succes, wanneer de aanvaller in stoat was telkens versche krachten in het vuur te brengen. Dat zal ook verder wel zoo blijven, en als men aan drogredenen gehoor schenkt, dan zal de ontgoocheling niet uit blijven. Maar nu verkondigt Lloyd George: „De eerste paar dagen was de toestand uiterst kritiek". Hij voegt er wel is waar bij„De toestand is thans verbeterd." Wanneer men echter de bulletins, die ons op de hoogte hielden van de verschillende onderdeelen van den strijd gedurende de Paaschdagen, leest en met elkaar vergelijkt, dan vraagt men zich af waarop die uitspraak steunt. Men leest wel van „geduchte échecs" die de Duitsche doorbraakpoging heeft geleden, maar behalve dat de Duitsche be richten daarmee in strijd zijn, vindt men ge wag gemaakt van zworen strijd, die op andere punten van het uitgestrekte front gaande is. Het is er dus ver vandaan, dat het gevaar, dat in de eerste aagen den toestand zoo kri tiek maakte, reeds overwonnen zou zijn. Dat verklaart Lloyd George trouwens zelf; hij zegt: „De strijd is nog in zijn aanvangssta dium en er kunnen nog geene voorspellin gen worden gedaan." Het einde is dus nog niet te voorzien van den strijd, die nu gaan de is en waarin het gaat om de vernietiging van de Britsche strijdmacht. Dat wordt ons van Britsche zijde uitdrukkelijk verzekerd. Men voelt daaruit hoe bezórgd men zich daar maakt over den uitslag, dien deze strijd kan hebben. Als- met zooveel stelligheid ver kondigd wordt, dat het voor het Britsche le ger een strijd is van zijn of niet zijn, dan volgt daaruit, dat het Britsche legerbestuur althans zich de mogelijkheid voorstelt, dat dit werkelijkheid zou kunnen worden. Wanneer het echter inderdaad tot dit uiterste is gekomen, dan kan men niet an ders dan met de grootste verbazing en te vens met de grootste ontzetting kennis ne men van de conclusie, die het hoofd der Britsche regeering daaraan verbindt. Men had zich tot heden voorgesteld, dat de strijd, die nu wordt gevoerd, de eindbeslis sing in den wereldstrijd zou brengen. Op het slagveld in Noord-Frankrijk zou, zoo hoopte men, het pleit beslecht worden. Maar dat schijnt weer een hersenschim te zijn. Althans Lloyd George komt er voor uit, dat hij voor zich er niet aan denkt den strijdbijl te begraven. Daarvan zal eerst sprake kun nen zijn, als de steeds onbereikbaarder wor dende eindoverwinning door de Entente zal zijn verkregen. Hij kondigt aan, dal de re geering, waarvan hij het hoofd is, aan het parlement machtiging zal vragen tot het ne men van nieuwe, onmiddellijk werkende maatregelen tot versterking van de Britsche •strijdmacht. En hij wekt de hoofden der regeeringen van de Britsche overzeesche Dominions op, hunnerzijds het moederland daarin te steunen en vooral niet zich daar van te laten weerhouden door de gedachte, dat het voor hen te laat is om nog nieuwe hulp te brengen. Want bij herhaalt: De strijd is nog slechts in zijn begin-stadium. Derhalve ondanks de tegenslagen, die in de laatste paar weken weer zijn ondervon den, ondanks de gevaren, waarmee het ver der doorzetten van den.strijd het Britsche rijk moet bedreigen, Blijft Lloyd George's leus: Vive la guerre, périsse le monder En hij zal den ondergang der wereld tot werke lijkheid maken, als niet het Britsche volk- eindelijk tot inkeer komt en dezen oorlogs maniak toeroept: Tot hiertoe en niet verder! Do oorlog» Het Duitsche bulletin, dat gister voormid dag is uitgegeven, vermeldt benoorden de Somme slechts artillerie- en mijnwerpersge- vechten. Tusschen de Luce en de Avre wer den in voortgezette aanvallen de hoogten ten noorden van Moreuil genomen. Een aan val op den westelijken oever van de Avre bracht de Diritschers in het bezit van het bosch Aviachies, De in meermalen herhaal de stormloopen ondernomen. Fransche po gingen om de ten westen van Montdidier en tusschen Don en Matz verloren dorpen te rug te winnen, mislukten. Het avondbulletin bericht niets nieuws. Ook de berichten uit Londen melden ten noorden van de Somme geen verandering- Ten zuiden van deze rivier is er harde strijd geweest in de buurt van Moreuil. En- gelsc'ne cavallerie heroverde tusschen Mo reuil en Hangard een bosOh, jiat vroeger verloren Was. Aan het Fransche front werd een vijandelijke aanval afgeslagen ten zuiden van Moreuil. De Fransche bulletins leggen nadruk op den strijd, die gevoerd is tusschen Montdi dier en den weg Péronne—Amiens; volgenj het avondcommuniqué blijft de slag aanhou den op het geheele front ten noorden van Montdidier. Op verschillende punten tus schen de Somme en Demuin kwamen de Fransch-Engelsche troepen in den loop van hevige gevechten aanmerkelijk vooruit. Lloyd George kondigt aan, dat aan het parlement nieuwe voorstellen zullen worden gedaan tot onmiddellijke versterking van de Britsche legermacht. Hij heeft de regeerin gen van de overzeesche Dominions aange spoord ook hunnerzijds hunne troepen op de meest mogelijke wijze en in den kortst mogelijken tijd te versterken Londen, 30 Maart. (R.) Bericht van de admiraliteit. Een Engelsche torpedojager is den 27en op een mijn geloopen en gezonken. Een of ficier en 40 man zijn verloren. L o n d e n 3 I Maart. (R.) De uitkomst van het op 31 Maart eindigende dienstjaar toont,"dat de totale ontvangsten hebben be dragen 707.234.565 tegen 573.427.582 in het vorige jaar. Alle bronnen van inkomst toonen vooruitgang, behalve de accijnzen en de kleine ontvangsten. Dc voornaamste vermèerderingen waren: 80.294.000 van de oorlog^winstbelasting en 34.476.000 van de inkomstenbelasting. De uitgaven waren 2.696.221.405 tegen 2.198.112.710 in het vorige jaar. Athene. 29 Maart. (R.). Naar aan leiding van beschuldigingen, door het Open baar Ministerie ingebracht, heeft het mili taire gerechtshof eene crimineele vervolging tegen den gewezen koning Konstantijn ge last. Stockholm, 31 Maart. (W. B.) Hoe slechter de toestand van de roode gardis ten in Finland wordt, des te 'meer ontaarden hunne gewelddaden. Naar Svensko Dagbla- det uit Haparanda verneemt, verhoalde een Zweedsche vrijwilliger, die aan de gevechten om Tammerfors heeft deelgenomen, dat men in boerenhofsteden de bezitters aan handen en voeten vastgenageld voor hunne tafels zittende heeft gevonden. Eenigen van de zoo mishandelden waren nog in leven, toen de witte» gardisten kwamen. Tokio, 26 Maart. (R.) Alvorens over te gaan tot verdaging van hel parlement heeft Terauchi (de minister-president) in het Hoogerhuis gezegd, dat de vrees gegrond is, dat Duitschland's invloed zich allengs kan uitbreiden tot een bedreiging voor den vre de in het verre oosten. Mocht de toestand de veiligheid en het welzijn van ons land in gevaar brengen of een optreden ter bescher ming van het gemeenschappelijk belang der geallieerden eischen, dan is de regeering be sloten om vastberaden slappen ta doen, van aard om den toestand het hoofd te bieden. De regeering drukt het volk op het hart op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Blantyre, 27Maart. (R.) In eene ver gadering van Nyassalanders werd heden eene motie aangenomen, waarin eenstem- mig geprotesteerd wordt tegen het herstel van de Duitsche koloniën in Oost-Afrika. Washington, 30 Maart. (R.) Het huis van vertegenwoordigers heeft met al gemeene stemmen aangenomen het wets ontwerp op de derde „vrijheids"Ieening overeenkomstig de voorstellen van den schatkistsecretaris Mc Adoo. Waarschijnlijk zal dit wetsontwerp Maan dag door den Senaat aangenomen worden. Washington, 30 Maart. (R.) D« voedselcontioleur Hoover heeft bekend ge» maakt, dat dank zij de groote vermeerdering van de meelvoorraden de tarwelooze dagen dadelijk gedurende dertig dogen zijn opge schort. Washin g t on,31 Maart. (R.) Bij het overmaken van een cheque voor een mil- lioen dollars aan het Britsche Roode kruis heeft de Amerikaansche gecommitteerde gezegd: Het Amerikaansche Roode kruis voelt het als een voorrecht, zooveel moge lijk het leed te verzachten, dat door den grooten slar* jvordt veroorzaakt. Wij voelen' hoe weinig het in onze macht is de afschu welijkheden van den oorlog te verminde ren, maar wij rekeneD het een voorrecht bij te dragen tot de zorg voor de gewonden, die zoo dapper streden voor de zaak, die nu de onze zoowel nis de uwe is. Oost-fndlê Iixlié en minister E ouiloii. Uit Batavia wodt geseind: De gouverneur-generaal heeft minister Loudon een telegram gezonden, waarin hij hem verzoekt Indië's warme instemming te aanvaarden voor zijn woorden in het Par lement. Bedoelde woorden luidden; „Zoo lang mogelijk heeft de Regeering er voor te waken, dat onze vloot intact blijvc, zoolang mogelijk te waken, dat de Ncder- landsche vloot niet van de zee, van de Oos- tersche zeeën, in het bijzonder, gebannen zij, zoolang mogelijk te zorgen, dat v.rij niel van onze koloniën geheel worden afgesne den. In geval van „requisitie" zullen onze schepen geen Nederlandsche schepen meer zijn, onze koloniale vaart zal verdwijnen, on ze koloniale handelsbelangen zullen geheel van den goeden wil der Geassocieerde Re geeringen komen of te hangen.") De znnkSnecvHcl. De advocaat-generaal bij het Hoogge rechtshof in Nederlandsch-Indië heeft, naar uit Batavia geseind wordt, tegen den heer Sneevliet negen maanden gevangenisstraf geëischt met last tot zijn onmiddellijke in hechtenisneming. Het Hof heeft dit laatste evenwel gewei gerd. Dc Staatscourant van 30 Maart bevat o.a. dc. volgende Kon. besluiten: benoemd lol burgemeester van Son en Brcu- gel A. C. d. Ven; van Riethoven J. A. Ba ken; van Bochollz .f W. II. Houbcrs, secreta ris; van Waarde C. Bal; van Jisp C. Wilschut; van Wijde Wormor ïl. ter Cock, secretaris; van Goed G. A. ÖajenuiS; bevorderd bij het departement van Koloniën lol hoofdcommies dc commies W. F. Gerdcs Oostcrbcek; lol commies de commies-titulair J. Moorman; tol adjunct-commies de klerk C, IC. Paltist; op verzoek eervol ontslagen J. P. W. Caland directeur van liet spoorwegpostkantoor I te Amsterdam en benoemd als zoodanig F. P. du Rieu, adjunct-inspecteur der posterijen te Utrecht; benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Culcm!>org IC. A. Ilcijblom, hoofdcommies der posterncn. To. bevorderd tot commies bij 's Rijks werven de adjunct-commies bij 's Rijks wer ven, geplaatst te Willemsoord, A. J. J. M. van Gessel; 2o. benoemd tot adjunct-commies bij 's Rijks werven de klerk bij 's Rijks wer ven, geplaatst te Hellevoefsluis, C. Leeflong. benoemd tot bouwkundig ambtenaar van het loodswezen, de betonning en de yer- lichting de heer J. van Kampen. rasAai Wat gemakkelijk het oor ingaat, gaat er gemakkelijk, ook weer uit; wat er moeielijk ingaat, blijft er langer in bewaard. Uit het Jlaliaansch door Anna Polak. 11 De babbelende stemmen van al die Vrouwen, terwijl zij zich kleedden voor 'het ballet Excelsior, maakten een oorverdoovend gedruisch gedempt een wei nig door het houten beschot van de groote lamer, terwijl er in de andere kleedkamers ook babbelende stemmen weerklonken, en ge lach en gegil en gekijf, het vallen van stoelen «n nog vele andere geluiden van vrouwen die ®ich kleeden in een nauwe ruimte. De meeste dier stemmen waren ruw, sommige gedempt door een heescbheid die niet wijken wilde, andere schreeuwerig en krijschend, alle onbe schaafd; tusschen het zeer uitgesproken Napo- litaansche dialect dat den grondtoon vormde -dier gesprekken, dier kibbelarijen mengden ïicli van tijd tot tijd Lombardische of Pie- monteesche klanken van een paar danseres oen dde kwamen uit Milaan, uit Turijn Vloe ien, gemeene uitdrukkingen hoorde uien tus schen het gekijf dier zenuwachtige, haastige vrouwen; terwijl de meer preulsche, de vroomste, voorwendden zich te ergeren bij elk ruw woord der onbeschaamdere vloek vers. Het vertrek leek meer op een. lange gang, met zijn planken vloer met breede reten er tus schen., waarin dikwijls de houten hakken der danseressen bleven haken als ze aankwamen, haastig omdat het reeds zoo laat was; terwijl de dansschoentjes van vleeschkleurig satijn, met dunne kurken zooltjes er door bescha digd werden. Maar wat kon dat den impre sario schelen, daar de schoentjes op rekening der danseressen komen? De muren van het kale vertrek waren ternauwernood gewit en overal vertoonden zich vochtige, donkere, groenachtige plekken, als Waren het de tee- kenen der vreeselijke melaatschheid. Drie gas vlammen flikkerden op een korten afstand van den muur en brandden cr lustig op los. de atmosfeer verhittend gelijk een fornuis. Maar het licht viel op een lange houten tafel die een kaptafel moest verbeelden voor alle acht danseressen en waarop door elkaar spiegel tjes stonden, kommen, doosjes met rouge, borsteltjes, kammen, haarspelden;" een tafel, zoolang als de muren van het vertrek en waar voor de meisjes stonden, half naakt en half gekleed, zich insmerend met rouge, de armen bestrijkend met cold-cream, een kunstbloem of een gesp van stras in het haar probeerend, het korset aantrekkend tot ze geen adem meer konden halen, om een dun middeltje te heb ben. En alles geschiedde daar in een grillige verscheidenheid, van de gezichten der zedig- sten of leelijkst gevormden die zich schaam den om zich voor de oogen der anderen uit te kleeden, tot de meest schaamteloozen die een uur in haar hemd bleven staan, xonder bet in het mins* koud le hébben in dien oven, met dat gas, die uitwasemingen, al die min of meer stcyke geuren der blanketsels. Kapotte stoelen, waarop door elkander de cosluums voor Excelsior waren neergegooid; langs den kalen muur haken waaraan de gewone kleeren der danseressen waren opgehangen, voor het meerendeel armoedig, van sommigen omdat zij haar goede goed niet wilden beder ven in dat rommelvertrek, van anderen om- dal zijn geen fatsoenlijke kleeren bezaten, ge drukt als ze werden door het lagen loon, de zorg voor nabestaanden, of minnaars die haar geen soldo gaven. Onder de acht danseressen der derde rij. hadden alleen Carlotta Musto en Marietta Sanges die ernstige en tamelijk vrijgevige minnaars hadden, zijden rokken en gekleurde blouses; de zes andere hadden grof katoenen onderklceren uitgetrokken, ka toenen kousen en blouses van 3 Ure 50. Filo- mena Scoppa, berucht reeds om haar fatsoen lijkheid en om haar vuilheid, had een geheel beslikten rok aan den spijker opgehangen, en op den grond lagen een "paar kousen van haar die het hart deden omdraaien. „Zeg eens, wasch jij je gezicht wel eens?"_ snauwde Checchina Cózzolino haar toe, mis selijk van dat opgezette witte gezicht dat wel een blaas geleek. „Kijk naar je eigen smerighedent" ant woordde Filomcna Scoppa onbeschaamd. Zij waren allen min of meer zenuwachtig en uit haar humeur, dden Carnavalsdag, waarop alle andere menschen pleizier hadden of ten minste rust namen, terwijl zij gedwongen wa ren tweemaal le dansen, overdag en 's avonds, en maar haastig een brokje konden eten tus schen de voorstellingen in, of nuchter moesten blijven tot één uur in den nacht terwijl zij Laar roinnaafs, haar huis hadden moeten verlaten om op de maat te huppelen. Uit haar humeur ook over zoo'n dagvoorstelling voor 'kinderen niet hun kinderjuffrouwen, en voor gansche huisgezinnen uit den kleinen burger stand, voor een hatelijk publick dat zij ook hartgrondig haatten! Niet zoo kwaad dc avondvoorstelling, met haar hofmakers in hun fauteuils, met al die rijkere of minder rijke deftige heeren die elk van haar hoopte te veroveren, hoopte le ontfutselen 'aan dc gelukkige danseressen der eerste rij, aan de hertoginnen, gravinnen, markiezinnen uit de groote wereld; niet zoo kwaad, die! Intusschcn, verscheidene uit de eerste rijen ontbraken, waren Abuis gebleven cn lieten zicli beboeten, daar zij niets gaven om den impresario, onderhouden als ze werden door rijke, voorname minnaars. De excelsior zou overdag onherkenbaar zijn! „Conceit a Giura is er niet!" zeide Carlótla Musto, een waag van haar zuster Rosina be antwoordend. „Gelukkig sterveling, dat zij het doen kan."' „Zou jij het dan niet kunnen doen? Waar om hoef jij te dansenV „Ik moet... ik moet..." antwoordde Rosina die nooit over haar aangelegenheden wilde spreken, op een gelicimzinnigen toon. „Maar zij is ondertusschen lekkertjes naar Sorrento met den hertog van SanframondL. ze komen pas van avond terug." „Geeft hij haar veel, Sanframondi?" „Ja, maar niet zooveel als vroeger," ant woordde Carlotta die altijd het best op de hoogte was. Twee, of drie zuchtten. Checchina Cozzo- lino die nooit twee stuivers op zak had, mom pelde: „Vervloekt zij mijn treurig bestaan." Er werd driftig geilopt tegen 4e fcamcr* deur: hel was tijd om op het tooneel le komen voor het eerste tableau. Ilct was een gewel dig gehaast; niemand was klaar, zij drongen de eene na de andere naar het tooneel ccn dichte stofwolk opjagend, dc schoudertjes van haar lijfjes optrekkend met die ongegeneerde bewegingen, aan balletdanseressen eigen, zich slaande op dc te wijd uitstaande gazen rokjes, en de spelden vaster stekend in het haar. Carmela Minino was één van de eersten ge weest; zwijgend, met haar onbeweeglijk ge laat, was zij altijd klaar, altijd op lijd. Zij kwamen weer terug, allen, in groote haast, om /ich te verklecden; dat vervloekte E x ce l s i o r cischt zes verschillende costuums voor jjet geheele ballet, iets om ra zend le worden! Met de avondvoorstelling mee moesten zij zich twaalf maal verklceden. Zij hadden tamelijk slecht gedanst, onnauw keurig, wel wetend dot alles goed genoeg was voor dat publiek, dat Zondagspubliek, in Car- navalstijd. Maar de directeur had hen achter dc schermen de huid volg'cscholdeu, wat hi) trouwens altijd deed voor liet minste of ge ringste. Zij klaagden cr over en riepen met schrille stem: „Wat een hondenleven 1" ,,'t Is om er bij neer le vallen 1" „Wanneer zt»l dat pens uit zijn, wanneer? - „Ik zou liever straatveegste* willen zijn datt balletdanseres!" „Gelukkige menschen die wat anders kua«» nen uitvoeren!" (Wordt "wmAgdJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 1