BINNENLAND Tweede telegram. Joffe heeft zijn 'geloofsbrief als vertegenwoordiger van Rus land overhandigd. Konstantinopel, 2 0 April. (W. B.) De Ukrainische gezant Levicki is met het personeel van het gezantschap hier aange komen. 1 P ar ij 8, 21 April. (R.) De Italiaansche ministers Orlando en Blanchd zijn uit Rome ftwer aangekomen. I Londen, 20 April. (R.) De Temps bevat een interview van lord Milner, die verklaarde, zich gelukkig te achten, dat de Fransche bondgenooten ten volle de krachts- Inspanning en den moed der Engelsche troe len in de jongste gevechten gewaardeerd [hadden. „Wij van onzen kont stellen de dapperheid yan de Pransche troepen op grooten prijs, Üie ons een machtige hulp hebben geboden. (Engeland is dankbaar voor den arbeid, dien rij thans verrichten en nog zullen verrich- j ten. Wij hadden niets beters kunnen doen öm deze gevoelens kenbaar te maken dan [onze troepen te plaatsen onder het gezag van een Pranschen aanvoerder. Ik geloof niet, dat één bondgenootschap met zooveel oprechte trouw en toewijding is uitgevoerd als het onze, ooit ter wereld werd aanschouwd. Niet tevergeefs zullen wij als broeders dezelfde vrees, dezelfde vreug den hebben gekend. De dagen, welke wij thans doorleven, knoopen onvergankelijke banden". Londen, 20 April. (R.) De Home secretary Sir George Cave, die heden in eene vergadering het woord voerde, heeft gezegd: Amerika maakt zich gereed ons te helpen op eene wijze, die wij waardeeren. Maar zijne toebereidselen eischen tijd en wij moe ten op dit oogenblik steunen op onze eigen krachten en die van onze bondgenooten in Europa. Onder deze omstandigheden heeft de regeering een nieuw beroep gedaan op het land en dit heeft daarop een prachtig antwoord gegeven. Sedert het begin van den oorlog hebben onze werklieden in de oorlogsindustrie zich fn groofer aantal aangesloten dan ooit. Al was dit niet algemeen bekend, zoo is toch dé uitwerking van de stakingen, waarvan wij vroeger zoo veel hebben moeten hooren en nu zoo weinig hooren, zeer gering. Het totale tijdverlies, door de stakingen in het oorlogsbedrijf veroorzaakt, is niet meer dan een kwart percent in een geheel jaar. De voorloopige opbrengst van de achtste Duitsche oorlogsleening Is 14.550 millioen mark. Dit is ruim twee milliard meer dan de zevende leening en slaat het record van alle vroegere oorlogsleeningen. B e r 1 ij n 2 0 April. (W.-B.). Op den economischen toestand van Duitschland wordt een duidelijk licht geworpen door het bericht van de Vorwarts, dat van het begin van den oorlog tot einde 1917 een bedrag van T19.494.914 maric door de Duitsche vak vereen igingèn aan ondersteuningen zijn v betaald. 15.353.220 mark werden uitge keerd aan de gezinnen van de bij het leger opgeroepenen. Berlijn,2I Apr 1. (W. B.) Tot 1 Maart hebben de centrale mogendheden 3.450.000 gevangenen gemaakt. Dit aantal overtreft het totale cijfer van de in het bedrijfsleven v. crkzame bevolking van Zweden, Noorwe gen en Denemarken met meer dan een half millioen en is meer dan een vijfde van de in vredestijd in Duitschland in het bedrijfs leven werkzame mannelijke bevolking. De centrale mogendheden hebben daarmee een arbeidersleger gewonnen, dat op gewichtige gebieden van de volkshuishouding diensten van beteekenis bewijst en een groot deel van dc voor den dienst te velde opgeroepen eigen arbeidskrachten vervangt. Met den duur van den oorlog groeit dit arbeidersle ger aan en ook zijne aanpassing aan de eco nomische en technische behoeften der cen trale mogendheden. De zegevierende slag In Maart vermeerderde het aantal gevangenen met rond 125.000. Londen, 20 April. (R.) Blijkens een Russisch draadloos telegram aan de Duit sche regeering zijn maatregelen genomen voor een spoedige terugzending van de Duit sche krijgsgevangenen uit Oost-Siberië. Budapest, 19 April. (.W.-B.). Als demonstratie voor de invoering van het rechtstreeksche algemeene, gelijke en ge heime kiesrecht is heden in alle fabrieken en bedrijven het werk gedurende een half uur stop gezet. Ook de dienst van de tram werd gestaakt. Er werden verzoekschriften overhandigd aan de fabrieksbesturen en in de onder militair toezicht staande fabrieken aan de militaire commando's, waarin de be noeming verlangd wordt van eene regeering, die de dadelijke invoering van het alge meene en geheime stemrecht op haar pro gramma plaatst. Londen, 21 April. (R.) In eene ver gadering van Iersche nationalistische leden van het lagerhuis, die gisteren in Dublin gehouden werd, is besloten in Ierland te blijven om het verzet tegen de dienstplicht bij het leger te organiseeren. Tweede t e 1 e g r a m. De politie heeft gisteren alle wapenen en munitie uit de winkels van wapenhandelaars d'oen wegne men. Naar verluidt, is hetzelfde in geheel Ierland geschied. W a s h i n g t o n, 2 0 A p r i 1. (R.) De' Pro- fost Marshal Genera-I Crowden heeft in een too juist verschenen rapport de mobilisatie aanbevolen van de geheele mannelijke be volking tusschen 18 en 50 jaar. Hij heeft Waarbij niet het oog op eene onmiddellijke Dproeping van cfe- mannen, maar op eene fclassificatie van de beschikbare krachten, frpdat als de oproeping noodig mocht zijn, de gegevens aanwezig zijn waarop die kan worden gebaseerd. Washington, 21 April. (R) Het Huis van Afgevaardigden nam met alge meene stemmen een wet aan, waarbij onmid dellijk 1312 millioen dollar ter beschikking wordt gesteld ten behoeve van de marine voor oorlogsdoeleinden. Dessau, 20 April. (W. B.) Omtrent de ziekte van den hertog, is op het slot Bal- lenstedt het volgende communiqué uitgege ven: Er doen zich nieuwe verschijnselen voor, die op een ongunstige ontwikkeling van hèt ziekte-proces wijzen en ernstige bezorgd heid verwekken. Dessau, 21 April. Hertog Friedrich II van Anhalt is hedenavond even voor zeven op het slot BaBenstein overleden. (Leopold Friedrich II Eduard Karei Alex ander hertog van Anhalt, hertog van Saksen, heer van Zerbst mr., werd te Dessau gebo ren 19 Aug. 1856. Zijn huwelijk met Marie prinses van Baden is kinderloos gebleven). Verspreide Berichten Berlijn, 21 April. (W.-B.). Officieel bericht. Op den avond van den 15en April ont stond op de werven bij Friedrichshafen brand, die ook de oude Zeppelinloodsen aan tastte. Men slaagde erin den brand tot zijn haard te beperken en spoedig te blusschen. De schade is onbeteekenend. De arbeid wordt op denzelfden voet voortgezet. Halifax, 20 April. (R.) Het admirali teitshof heeft de Montbfanc aansprakelijk verklaard voor de botsing met de Imo op 6 December jl. De vraag van de schadever goeding werd verwezen naar een college, samengesteld uit den inspecteur van de scheepvaart en twee kooplieden. De Staatscourant van 20 April bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd bij den Rijkswaterstaat tot hoofd ingenieur de ingenieurs le klasse E. van Konij nenburg, (thans met verlof); A. Th. de Groot en \V. G. C. Geelinok; tot hoofdingenier-direc- teur 2e klasse de hoofdingenieurs F. Baucke en A. R. van Loon; benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie M. T. van Leer, thans hoofd commies der telegrafie; op verzoek ingetrokken het Koninklijk be sluit waarbij de directeur van bet Post- en Telegraafkantoor te Varsseveld M. W. Bos, eervol van het beheer van dat kantoor is ont heven en benoemd tot commies der posterijen en felegrafie le klasse; benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Zwolle mej. F. A. Wassenbergh te 's Gravcn- hage. De Britsch gezant. De Haag- sche redacteur van het Volk schrijft: De Engelsche gezant gaat naar Engeland om een beetje vacantier te nemen. Hij heeft wat ontspanning rloodig. Men zou echter al heel naïef moeten zijn om te geloovei^ dat hij niet tevens eens met de Britsche regee ring over de verhouding tusschen Engeland en ons land zal spreken. Wij vernemen dan ook uit betrouwbare bron, dat het feit, dat de Britsche gezant juist thans met verlof gaat, het gevolg is van de omstandigheid, dat 't hem wenschelijk voorkomt, met de Britsche regeering de verschillende hangen de kwesties, met name wat de requisitie der schepen aangaat, te bespreken. Zijn overtocht schijnt te wachten op een convooi. De 8. D. A. P. en de Kamer- ontbinding. Men herinnertz ich de uitlatingen betref fende het verslag vain de vergadering van het Partijbestuur der S. D. A. P., waaruit naar buiten de indruk werd gevestigd, dat ten aanzien van het genomen besluit tot Kamer-ontbinding geen eenstemmigheid be stond. Naar wij vernemen is in deze vergade ring echter, niet tot Kamerontbinding beslo ten, doch werd een besluit genomen t o t b e- vordering eener bespoediging der a.s. Kamer-verkiezingen, zoo dat dan ook deze regeering spoediger zou kunnen artreden. Daar dit besluit aan het slot der vergade ring, toen het reeds zeer urn<; «reworden, was genomen, betsand er 'iet., elegenheid meer over de strekki»-.. van besluit té be raadslagen. Vandaar, ecu. -oor de meeste le den van het Partijbestuu.,w. o. ook de hee- ren Wibaut en Matthijsen, die het verslag gaven voor „Het Volk", dit besluit be schouwd werd als een eisch tot Kameront binding, terwijl de heer Schaper deze mee ning, klaarblijkelijk niet ten onrechte, tegen sprak. B. en W. van Rheden hebben op de voordracht voor directeur der gemeentebe drijven geplaatst de heeren1. P. Brouwer, adjunct-ingenieur bij de gemeente gasfabrie ken te Amsterdam2. J. Doets, adjunct-di recteur van de gemeente gasfabriek, water leiding en het electriciteitsbedrijf te Schie dam, en 3. I. F. B. Grandpré Molière, ad junct-directeur der gemeente lichtfabrieken te Gouda. Jhr Ruys de Beerenbrouck. In den toestand van jhr. mr. G. Ruys de Bee renbrouck U een gunstige wending geko men. Z. E. is vooruitgaande. N. Tierie. F Op 67-jarigen leeftijd is Den Haag overleden de oud-kapitein der infanterie van het Nederl.-Tndische leger N. Tierïe, oud-administrateur van het garni- loens-kleedingmagazijn te 's Gravenhage. Nederland er» cfe oorlog Verlenuiiu: van tien c3 iriiblpliclit bij militie, landweer en lamlnform Een wetsontwerp is ingediend, waarbij de diensttijd van de militieplichtigen en van de dienstplichtigen bij de landweer en bij den landstorm, die 31 Juli a. s. zou zijn ge ëindigd, wordt verlengd tot 31 December a. s., indien de heerschende buitengewone om standigheden na 31 Juli a. s. voortduren. De inbeslagneming onzer fichepen De Daily Chronicle verneemt dat het Britsche departement van buitenlandsche zaken een nieuwe nota zal zenden aan de Nederlandsche regeering over het re- quireeren van Nederlandsche schepen. Na onderzoek door de autoriteiten Is gebleken zoo zou worden uiteengezet dat de in beslagneming (tegen behoorlijke schadeloos stelling) nog meer gerechtvaardigd is dan eerst werd gemeend. Een regeering die in oorlog is, heeft het onbetwistbare recht be slag te leggen op den eigendom van haar burgers, dot recht wordt geenszins verzwakt, indien de eigendom (binnen de souvereinl- teit van die regeering) aan neutralen be hoort. In de nota's van de Britsche en Amerikaan- sche regeeringen, die aan de requireering der Nederlandsche schepen voorafgingen,, werd het optreden gerechtvaardigd met een beroep op het angarierechf. Wolff meldt d.d. 20 April uit Stock- htln: De rorrespr.no -ut var. „Nye Dagl. Alle- handa" te Christiania verneemt uit betrouw bare bron, dat Amerika tot inbeslagneming der Nederlandsche schepen is overgegaan op aandringen van de Engelsche en Fran- sche militaire commissies te Washington. Onze ftchepeii In Slacgupore. Blijkens een telegram uit Batavia, d.d. 12 April, ondervinden in Singapore ook de Britsche autoriteiten al moeilijkheden met het samenstellen van het Europeesch ge- déelte der bemanningen voor de van Ne derland genomen schepen. Dc Haiv! en Rindjani. De stoomschepen Kawi en Rindjani (van de Rotterdamsche Lloyd) zijn, volgens te Rotterdam ontvangen bericht, dezer da gen te Batavia aangekomen. Dnhscbe schepen ln Xed. koloniën Uit Keulen wordt aan de N. R. Ct. ge meld: In een bericht uit Berlijn in de „Köln. Ztg." wordt gesproken van een (hier niet beken de) poging van de entente om de in Neder landsche koloniën liggende Duitsche sche pen weg te nemen. Het wegnemen van deze schepen zou, zoo wordt gezegd, slechts met schending van de Nederlandsche souverei- niteit kunnen geschieden, en de Entente kan, gezien de houding van Nederland tot dusver, er niet over in het onzeker en ver- keeren of de Nederlandsche regeering zal zich een dergelijke ernstige schending van de Nederlandsche neutraliteit niet laten wel gevallen. Nederland heeft meermalen uit drukkelijk verkloard, dat degene, die de Ne derlandsche souvereiniteit schendt, als Ne derlands vijand zal worden beschoüwd. Deze opvatting zal ongetwijfeld ook de houding van Nederland in het geopperde geval moé ten bepalen. liet uitzenden van graanschepen. Naar men ons mededeelt, heeft het Co mité, dat het adres tot de Regeering richtte, waarin op uitzending van graanschepen naar Amerika werd aangedrongen, tot dusverre ,545 bewijzen van instemming ontvangen. Het aantal adhaerenten zou ongetwijfeld nog veel grooter geweest zijn, indien inmid dels de minister van Buitenlandsche Zaken op 16 dezer niet in de Tweede Kamer ver klaard had, dat de Regeering bereid was te handelen, zooals in het adres werd verzocht. Dit feit heeft er ook toe geleid, dat het Comité heeft afgezien van zijn oorspronke lijk voornemen om de namen der adhaeren ten te publiceeren; het heeft er zich mits dien toe bepaald deze namen aan de Regee ring mede te deelen, ten einde deze de overtuiging te geven hoe krachtig op dit punt de wensch der bevolking is. Aangezien het doel der petitie thans in zooverre bereikt is, wordt het verzoek om bewijzen van instemming niet verder ge handhaafd. Het uitgaand Engelsch con vooi. In den toestand is sedert Maandag der vorige week geen verandering gekomen. De levensmiddelen welke reeds geladen waren, zijn nog aan boord, en dfe, welke ter verscheping waren aangebracht, bevin den zich op den wal. Mocht de toestand zoo blijven, dan kun nen de Engelsche schepen niet uitklaren zonder te voren de geladen levensmiddelen te hebben gelost Russische staatsschuld. Naar wij vernemen heeft onze regeering nog geen antwoord ontvangen van de Duit sche regeering naar aanleiding van haar ver zoek om bij de Oekrainische regeering te bevorderen dat deze de rente zal betalen van de Staatsschuld, welke voor publieke werken is aangegaan en door Duitsche banlders hier te lande geplaatst.. CemcniuUvoer van Eageland naar Nederland. Naar Reuter uit Londen seint is het rapport van de commissie, benoemd om een onderzoek in te stellen naar den uitvoer van cement uit Groot-Brittannië naar Nederland, in den vorm van een Witboek uitgegeven. Het behandelt de vraag van de wenschelijk- heid, of uitvoer van cement naaf Nederland moet worden hervat, wanneer het algemee ne verbod van uitvoer naai Nederland wordt opgeheven, en zoo ja: op welke voorwaar den. Er worden twee beschouwingen opgewor pen om de stelling te steunen dat uitvoer van cement uit Groot-Brittannië naar Nederland gevaarlijk en ongewenscht is, n.l. le. dat het Britsche cement weer uit Nederland naar België wordt uitgevoerd voor den bouw van Duitsche verdedigingswerken (met name de pillendoozen). 2e. dat het cement, naar Nederland uitge voerd, Duitschland ontheft van de verplich ting om gelijkwaardige hoeveelheden uit te voeren en dit land dus in staat te stellen om meer naar het eigen front te zenden. In het rapport wordt o.m. medegedeeld dat enkele monsters van Duitsch cement en beton van Duitsche verdedigingswerken en monsters van Engelsch cement, van de soor ten, die naar Nederland sedert 1914 zijn uit gevoerd, door een deskundige van den ge- ologischen dienst en van het museum te Londen onderzocht zijn, die als zijne mee ning te kennen gaf, dat geen Engelsch ce ment gebruik is bij het maken van werken op het westelijk front. Het comité weet, dat al het cement, gedu rende het besproken tijdstip ven Engeland naar Nederland uitgevoerd, geconsigneerd is geweest aan de N. O. T. met bindende waar borgen tegen wederuitvoer. Er zijn geen be wijzen, dat de waarborgen niet nageleefd zijn. Ten aanzien van de theorie, dat de Engel sche uitvoeren naar Nederland aan Duitsch land de gelegenheid zouden geven, gelijke hoeveelheden aan te wenden voor militaire werken, merkt het Ministerie van Buiten landsche Zaken op, dat er een surplus aan cement in Duitschland was, dat daarmede zijn handel handhaaft en zijn wisselkoers steunt en daarom in staat en bereid was uit te voeren naar aangrenzende onzijdigen. In ieder geval sluiten de voorwaarden, waaron der slechts cement naar Nederland uit het Vereenigde Koninkrijk mag worden uitge voerd, de mogelijkheid van wederuitvoer naar Duitschland of België uit. Is Duitschland verplicht, Nederland droog te houden gezien zijn afhankelijkheid van dit land door den toevoer van levensmidde len, Groot-Brittannië heeft gelijke aanlei ding. Dit kan evenmin als Duitschland vóe len, dat Nederland getroffen wordt door overstroomingen uit gebrek aan cement. De commissie kan géén enkele reden zien, waarom de verscheping van Britsch cement naar Nederland niet zou worden aangemoe digd. Er is hiertoe reden: lo. de politieke wen- schelijkheid om elke poging van Duitsche zijde te bestrijden, wejke er op uit is diens onzijdige naburen economisch van zich af hankelijk te maken; 2o. de economische over- weging, dat Duitschland aan de onzijdigen niets moef kunnen leveren, wat voor deze- varTgroote waarcje [S/ wanneer Groot-Brittan nië dit in eenig opzicht kan voorkomen, het geen het rapport dan nog in blzonderhedcn uiteenzet Boter. De Minister van Landbouw heeft een cir culaire aan de Gemeentebestnren gericht, be- oogende een bindernis op te werpen tegen grooteren opslag boter, dan met een normaal verbruik in overeenstemming is te achten. Er zijn aanwijzingen, dat deze bedoelingen niet het gewenschte resultaat hebben gehad, in 't bijzonder doordat producenten rechtstreeks aan verbruikers groote hoeveelheden boter zijn blijven leveren. Dc hierbijgaande beschikking heeft ten doel aan de ondervonden bezwaren tegemoet te komen door elke aflevering door een produ cent le verbieden zonder vooraf verkregen toestemming. Zulk eene toestemming zal nim mer worden gegeven voor aflevering door een producent aan verbruikers indien de pro ducent niet reeds vroeger in zijn filialen of depots boter aan verbruikers placht al te le veren. Dat op die wijze in de zaken van pro ducenten moest worden ingegrepen, is een onvermijdelijk gevolg van de omstandigheden dat zij te rechtertijd nalieten te bevorderen, dat het doel zou worden bereikt, dat met vol doende duidelijkheid uit de in den aanleg dezer bedoelde beschikking sprak. Tevens werd de beschikking van 23 Septem ber 1917, welke van het verbod van vervoer van boter uitsloot, hoeveelheden van 5 K.G. of minder in dier voege gewijzigd, dat thans vervoer van meer dan één K.G. boter reeds ge dekt 2al moeten zijn door eene vervoerver- gunning, afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging. De Minister van Landbouw heeft, bepaald onder intrekking zijner beschikking dd. 6 April 1918 beoogende een beperking in*de aflevering van boter te bevorderen: a. Het is aan producenten verboden boter af te leveren; dit verbod is van toepassing op alle producten onverschillig of zij, al dan niet in filialen, depots, of op welke andere wijze ook boter plegen af te leveren. Dit verbod is niet van toepassing op de aflevering van boter waartoe een producent opdracht is gegeven door de Botervereeniging ingevolge dc Boter- distributieregeling. b. Van het verbod sub 1 gesteld, kan al dan niet voorwaardelijk ontheffing worden ver leend door de Rijkscommissie van "Toezicht op de Botervereeniging: zulk een ontheffing ral niet worden verleend aan producenten die niet reeds vroeger boter aan verbruikers plachten af te leveren, zulk eene ontheffing kan ook worden verleend aan producenten die in depots of filialen e. d. boter aan ver bruikers plegen af te leveren. c. Bepaald, dat in de beschikking van 22 September 1917. het bepaalde sub c van art. 1 zal worden gelezen als volgt: c. op hoeveel heden van 1 K.G. of minder. Rantsoeneei-lng van vetten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Burgemeesters een cir culaire gericht, waarin gezegd wordt, dat het in de bedoeling ligt met ingang van een na der te bepalen datum over te gaan tot de invoering van eene rantsoeneering van vet ten, die zoowel het bak- en braadvet als de margarine en de boter omvat. Om redenen van technischen en administratieven aard I het niet wel doenlijk alsdan met de distrii -.ijtie van het bak- en braadvet op den huw digen voet te blijven doorgaan en daarnaas( de vele soorten margarine, die thans in dan I bandel zijn, te behouden. In verband hiermede ligt het in de bec'oes ling in de toekomst ééne bepaalde soorf margarine te doen vervaardigen, die in dé plaats komt van het bak- en braadvet, dé normaal-margarine en andere goedkoops soorten margarine. Daarnaast zullen verkrijgv baar worden gesteld een tweetal mengsel! van morgorine met boter, en wel eene mé lange A, bevattende 25 boter en 75 margarine, eneene mélange B, bevattende 50 boter en 50 margarine. Voorts zal nevens deze drie soorten ook boter verkrijg* baar worden gesteld. De prijzen, waarvoor deze artikelen de be* volking zullen bereiken, zullen de navolgen de zijn: normaal-margarine 50 ets. en boten f 1,60, belde per Jé K.G. De juiste bedragert voor de margarine-mengsels kunnen nog niet" met zekerheid worden genoemd; zij zullen vermoedelijk worden gesteld op 75 cents pen X K.G. voor wat de mélange A en op 1,10! per K.G. voor wat de mélange B betreft Het rantsoen aan vetten, dat per hoofd der bevolking beschikbaar wordt gesteld, kin deren beneden den leeftijd van één jaar niet medegerekend zal 250 gram per k bedragen. Het ligt in de bedoeling, dat de genoemde vetten uitsluitend op bons verkrijgbaar zul- len zijn. Te dien einde zullen in den loop der volgende maand aan de gemeentebestu ren de noodige Rijlcsvet- of boterkaarten worden toegezonden. De kaarten zullen, al naar gelang der daarop verkrijgbare soort tn verschillende kleuren worden gedrukt; elke kaart zal in totaal 13 bons bev. on, elk recht gevende op 250 gram yt- op de kaart vermelde soort vet. De 1 3e s bijge volg geldig gedurende eene van drie maanden en elke bon ge e één week. De minister acht het wenschelijk, dat de bevolking geheel vrij zal zijn in de keuze van de soort vet, welke zij wensdht te ont vangen, met dien verstande, dat de eens ge dane keuze zal gelden gedurende den ter mijn van den geldigheidsduur der kaart, te weten drie maanden. Men kan dus bekomen óf normaal-margarine, óf margarine-mélange A, óf margarine-mélange B, óf boter. Aan het hoofd van het gezin is toe staan verschillende soorten vet te betrek k.. zoodat bijv. voor een gezin van vier pe, nen één kaart van iedere soort kan worden aangevraagd. De minister voet hieraan nog toe, dat de rantsoeneering der vetten algemeen zal wer ken, en dus b.v. niet aan hotels, restaurants, lunchrooms, volksgaarkeukens, cenlrule keukens en dergelijke met boter of marga rine bereide spijzen zullen verkregen kun nen worden, zonder dat daarvoor bons wor den afgegeven. In verband hiermede zullen naast de vetkaarten met 13 bons 250 gram verkrijgbaar worden gesteld vetkaarten met 25 bons 10 gram; een bon van 230 grant zal 'dan in ruH kunnen worden gegeven voor een veikeart met 25 bons 10 gram. Laatstgemelde kaarten zullen door u aan de houders der hotels, eethuizen, centrale keu kens e. a. op afrekening kunnen worden ver strekt en tegen inlevering van de bons van 250 gram zullen deze houders hun vetvoor- raden weder kunnen aanbevelen. Ten behoeve van vreemdelingen zullen voorts dagkaarten voor boter en margarine verkrijgbaar worden gesteld; deze dagkaar ten bevatten 7 bons 5 gram, zoodat elke dagkaart recht geeft op 35 gram boter of 35 gram margarine. In het algemeen zullen de restaurants, lunchrooms en hotels slechts in aanmerking komen voor het ontvangen van bijkaarten en dagkaarten van boter; bij* kaarten en dagkaarten voor margarine zullen alleen mogen verstrekt worden aan volkslogementen, volksgaarkeukens, zee manshuizen, centrale keukens en daarmede gelijk te stellen inrichtingen. Waar het uit den aard van het bedrijf niet mogelijk zijn zal koek- en banketbakkerijen in de hier geschetste regeling der vetrantsoe- neering te betrekken, ligt het in de bedoe» - ling aan deze ondernemingen buiten de vet- ranitsoeneering om vetten van 25 van hun normaal verbruik. Voor de hier bedoel de ondernemingen zal uitsluitend boter be schikbaar worden gesteld. Ook teekent de minister ten behoeve van ziekenhuizen e. c. b'pnalde hoeveelheden vellen ter 1 eschifcking zullen worden gesteld, opdat de verpleegden de hoeveelheid'vet zullen kunnen bekomen, die door de behandelende geneesheeren noodig worden geacht. Voor zooveel noodig merkt de minister nog op ••■•en» landbouwers aanwezi0 zijn one ucj muilen yoor eigen gebruik, aan hunne gezinnen geen boter- of margarinekaarten zullen mogen worden uit gereikt. ïk zal het op prijs stellen, Indien u bij het verstrekken uwer opgaven hiermedo rekening wilt houden. Ten slotte teekent de minister aan, dat eene afzonderlijke regeling zal worden ge troffen ten behoeve van militairen in het^ genot van periodiek verlof; ik stel mij voor u hieromtrent spoedig nadere mededeellng te doen. levensmiddelen-voorraden. Nu er werkelijk sprake kan zijn van levens- middelennood, achtte Het HbL het ge- wenscht eens na te gaan, of er hier en daar wellicht nog voorraden zijn, waarop de ge meenschap recht heeft. Als resultaat van het onderzoek deelt het blad mede „Wij hadden enkele aanwijzingen, dat hier en daar op het platteland nog voorraden le vensmiddelen van beteekenis zijn. En ten einde ons zekerheid daaromtrent te verschaf fen, rijn wij het land ingegaan om zelf te iie«

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2