een portie warm eten worden beschikbaar gesteld tegen lagere betaling dan den kost prijs. Voorts zullen op alle plaatsen de bestel- lingij tot ten hoogste uur worden terugge bracht en de zwaarste nachtdiensten zoo veel mogelijk worden beperkt. De burgemeester van W a g e- ringen. Woensdag 17 dezer herdacht mr. H. F. Hesselink van Suchtelen den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn ambt als bur gemeester van Wageningen aanvaardde. Dien dag had hij zich door uitstedigheid aan alle huldebetoon onttrokken. Zaterdag echter werd in een uitsluitend daartoe be legde raadsvergadering het jubileum her dacht. De.oudste .wethouder, de heer Cd. Bergacker, huldigde den burgemeester voor hetgeen deze in den loop zijner ambtsbe diening voor de gemeente heeft gedaan, waarop onlangs de kroon gezet is door de vestiging der Landbouwhoogeschool. Als hulde van raadsleden en secretaris bood hij den jubilaris een tegeltableau aan, waarop symbolisch is weergegeven wat onder zijn bestuur werd tot stand gebracht. Nadat de openbare vergadering gesloten was, sprak prof. L. Broekema namens eene commissie uit de burgerij. De heer A. L. van Beusekom bood een cheque aan, benevens de pecalligrafeerde stichtingsoorkonde-van het Hesselink van Suchtelên-fonds, waarvan de grondslagen gelegd werden op den dag, waarop de Twee de Kamer het wetsontwerp op het Hooger Landbouwonderwijs aannam en hetwelk be oogt den bloei van en de studie aan de - Landbouwhoogeschool te bevorderen. De burgemeester sprak voor dit alles zijn hartel'iken dan!- uit. G e p. ge n.-m a j. int. J. H. B a k- k e r. t In den ouderdom van 76 jaren is te Den Haag overleden de gepens. generaal- majoor-intendant J. H. Bakker. De heer Bakker was officier in de Oranje Nassau-orde. Nederland en de oorlog JBoiuuien op Zierikzee. (Officieel.) Het ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: De Prilsche regeering heeft behalve het bedrag van 92.976.36, dat zij reeds eer der betaalde, thans nog 27.023.64 ter be schikking van de Nederlandsche regeering gesteld, waardoor voldaan is aan alle door de Nedeilandsche regeering ingediende vor deringen wegens de schade die in den nacht van 20 op 30 April 1917 te Zierikzee werd veioorzaakt door uit een Engelsch vliegtuig geworpen bommen. Ome koopvaardijschepen Naar wij vernemen hebben de beman ningen van de te Hongkong in beslag ge nomen Nederlandsche schepen „Prinses Ju liana", „Kambangan" en „Boeroe", den 19en dezer Hongkong kunnen verlaten om via .Vancover en Halifax naar Nederland terug te keeren. De rijst van de „Nlenw-Aiiisterdnm" Op het telegrafisch verzoek van de Centrale Comm. uit de arbeidersbeweging voor de levensmiddelen-voorziening om de rijst van de „Nieuw-Amsterdam" te distribu- eeren, heeft de minister het volgende ge antwoord dat de lading rijst in de „Nieuw- Amsterdam" niet ten volle voldoende is. om de geheele Nederlandsche bevolking gedu rende 1 week 1 K.G. rijst te verschaffen. Be doelde rijst moet worden bewaard als reser ve in tijden van uiterste voedselschaarschte bij gebrek aan aardappelen. De minister kan dan ook geen aanleiding vinden deze rijst beschikbaar te stellen. Mocht beschikbaar stelling noodig zijn in de periode tot aan vulling der aardappelen, dan zal verstrekking plaats vinden tegen 20 cents per Kilogram. Nederland en Dnltschlaiid. Aan het Hbld. wordt uit Londen geseind: Onder den titel „Een Duitsch complot te gen de Nederlandsche neutraliteit" meldt de Daily teltrgr. in een lang telegram van zijn correspondent te Rotterdam: „Ne derland zal in de eerstvolgende weken, mis schien wel dagen, tegenover de meest ernstige gevaren komen te staan sedert het uitbreken van den oorlog. In Berlijn wordt een complot ge smeed om Nederland te noodzaken actief deel te nemen aan den wereldstrijd." Dit bericht voegt het Hbld. hierbij slaat op een ook ons ter oore gekomen ge acht, dat van Duitsche zijde pogingen zou- jden zijn gedaan om eenige concessies van I ons te verkrijgen, omtrent den doorvoer van zand en grind, den aanvoer van verschillen de benoodigdhedén, niet voor militaire doel- tinden bestemd, langs een spoorweg door .Limburg, en een regeling van de vaart der Rijnschepen. Wij vernemen er tevens bij, j dat omtrent deze punten reeds overeen stemming is verkregen. Wolff seint ons uit Berlijn. i De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt: De Duitsch-Hollandsche onderhandelin gen bewegen zich in drie richtingen. Ten eerste economische onderhandelin gen ener de vernieuwing van het op 31 Waart gesloten economisch verdrag. Deze {Onderhandelingen betreffen in hoofdzaak Sie levering van kolen en hout uit Duitsch- land naar Nederland. Nederland moet daar door levensmiddelen, boter, kaas, groenten Sn vetten, leveren. t Ten tweede hebben tusschen Nederland sche en Duitsche commissies onderhande- fcngen plaats over het tot stand komen van .een overeenkomst betreffende de uitwisse ling van de in Nederlandsche havens lig gende soheepsruimte tegen schepen, die jich in handen der Entente bevinden en met horen beladen naar Nederland zullen ko men. Het ontwerp van deze commissies heeft de verschillende Duitsche regeerings- bureaux reeds doorloopen en zal met eeni ge veranderingen vermoedelijk binnen eeni ge dagen aan de Nederlandsche r eg eer i h g overhandigd worden. De overige onderhan delingen houden verband met tolquaesties. Vorderlns van vee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tot nu toe laat de levering van vee door de boeren nog veel te wenschen over. Daar om heeft, in opdracht van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het Rund vee-kantoor alle provinciale combinaties, die in overleg met plaatselijke commissies op oordeelkundige wijze slachtvee zouden uit zoeken en aan het Rundveekantoor leveren, dringend aangeschreven, dat nu zonder ver wijl tot die levering behoort te worden over gegaan. Geschiedt dit niet, dan zal door in beslagneming gezorgd worden, dat het be- noodigde quantum vee er wekelijks komt. Daarbij zal het dan niet altijd mogelijk zijn met zóó groote zorg het vee uit te kiezen, dat niet ook dieren op de slachtbank ko men, die beter gespaard waren gebleven. De veehouders rullen dit dan alleen aan zich zelf te wijten hebben. Het is volstrekt noodzakelijk, dat binnen zee, korten tijd de noodige hoeveelheid vee ter beschikking komt, en dat iedere pro vincie daartoe haar evenredig deel bijdraagt. Het is dus in het belang der veehouders, thans terstond tot levering te besluiten. Wordt er gevorderd, dan kan met hun parti culiere belangen geenerlei rekening worden gehouden. Hanen en hennen enz. De Minister van Landbouw enz. heeft d.d. 22 April verboden de aflevering van hennen en hanen, alsmede het vervoer van hennen en hanen uit eenig deel des lands, hetzij in- of buiten die gemeente gelegen. Ontheffing van deze verbodsbepalingen kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eier- vereeniging en de Pluimveevereeniging vol gens een door haar te treffen regeling. In een in verband hiermede aan de bur gemeesters gerichte circulaire, deelt de mi nister mede, dat het genoemde verbod reeds in eenigszins anderen vorm op 9 dezer in de Staatscourant is gepubliceerd. Naar den minister gebleken is, werd aan dit verbod in tal van gemeenten niet de hand gehouden. In het belang der eierproductie vraagt nu de minister de speciale aandacht van de burgemeesters daarvoor en verzoekt hij hen op de handhaving daarvan ten strengste toe te zien. Mede vestigt de minister er de aandacht van de burgemeesters op, dat beschikkingen krachtens de Distributiewet 1916 genomen, van kracht zijn zoodra ze in de Nederl. Staatscourant zijn gepubliceerd en dat de burgemeesters niet slechts ingevolge het le lid van art. 4 der Distributiewet 1916 in hun qualiteit van burgemeester, maar daarenbo ven ook in hun qualiteit van hulpofficier van justitie, gehouden zijn voor de handhaving van een zoodanige beschikking zorg te dra gen, ook wanneer ze hem niet bij afzonder lijke circulaire is medegedeeld. KrAHse maatregel. De Regeering heeft gisteren te Amster dam alle -goederen in alle veemen in beslag doen nemen. Adviesbureau inzake teelt van voedingsgewassen. Ter bevordering van de voedingsge- wassenteelt hebben B. en W. van den Haag een bureau ingesteld, bestemd om eigena ren van tuinen en andere gronden desver- langd van advies te dienen bij de teelt van voedingsgewassen door particulieren. Het bureau verleent zijn diénsten tegen betaling van 0.25 of zooveel meer als men geven wil, welke gelden in de kas van het Plaatselijk Steuncomité zullen worden ge stort. Kaashandelar em. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren te Gouda en de Vereeni ging van Kaashandelaren in Noord-Holland hebben een adres gezonden aan den minis ter van landbouw, nijverheid en handel, waarin de aandacht wordt gevestigd op de bedrijven der kaas-exporteurs, welke gedu rende de crisisperiode meer en meer drei gen te worden uitgeschakeld. Nu er in dit seizoen een grooter deel van de productie in het binnenland zal moeten blijven dan in vorige jaren, vt moeken adressanten, in de eerste plaats de voor de. exporteurs bestaan de winstmarge over alle voor het binnenland bestemde hoeveelheden te handhaven, en voorts maatregelen te nemen met betrek king tot het toelaten van exporteurs. Harde zeep en zeeppoeder. De minister van Landbouw heeft vastge steld een harde zeep en zeeppoeder-regeling krachtens welke de aflevering en het yervoer uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen van harde zeep en van zeeppoeder is verboden. Dit is niet van toepassing op toiletzeep, scheerzeep en medicinale zeep, welke op het tijdstip van inwerkingtreding dezer beschik king de fabrikanten reeds hebben verlaten en op harde zeep en zeeppoeder, welke in den handel zijn gebracht door fabrikanten die als harde zeep, respectievelijk zeeppoederfabri kant, zijn ingeschreven bij het Rijkszeep- bureau, mits de zeep verpakt zij en de ver pakking en of de zeep gemerkt zij overeen komstig de aanwijzingen door het Rijkszeep- bureau te geven. Lompen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Overeenkomstig de voorstellen der Com missie van Advies in zake Lompen, die te gelijkertijd onder dankzegging is ontbon den, heeft de Minister van Landbouw inge steld een Rijksbureau voor Lompen, waar voor zich tijdelijk als directeur beschikbaar heeft gesteld prof. dr. G. van Iterson Jr. te Delft, voorzitter der ontbonden commissie. Het bureau is tijdelijk gevestigd Stadhou derslaan 102 te Den Haag. Bovendien is dadelijk ingaande, de aflevering en het vervoer verboden van alle lompen, waaronder ook worden gerekend afgedankte kleedingstukken, nog bruikbare deelen van zulke kleedingstukken, gebruikte oliezakken, gebruikte poetslappen, oud pa- piermakersvilt, snijdsels en snippers van nieuwe manufacturen en ook oud touw, als mede van kunstwol en effilochées. Deze ver bodsbepalingen zijn niet toepasselijk op oud papier of snijdsels van nieuw papier en op lompen in hoeveelheden van minder dan 200 K.G., voor zoover deze niet per spoor, per schuit of per sleeperswagen worden ver voerd. Overigens kan het Rijksbureau ont heffing verleenen van de verbodsbepalingen, onder daarbij te stellen voorwaarden. De bedoeling is, dat het Rijksbureau lom pen-verwerkende industrieelen, groothande laren en handelaren in lompen als zoodanig zal erkennen, wanneer zij, voor zooverre die erkenning niet reeds is geschied, dit aan vragen en in ieder geval zich verbinden tot het nakomen der door het bureau te stellen bepalingen en het in acht nemen der vast te stellen prijzen. Bij niet-nakoming kan de erkening worden geschorst of ingetrokken en kunnen -boeten worden opgelegd. Ook om andere redenen kan de erkenning wor den geschorst of ingetrokken. Voorts zal geregeld gecontroleerd worden welke voorraden niet-verwerkte lompen enz. bij de fabrikanten aanwezig zijn en welke hoeveelheden zij hebben verwerkt. Het Rijksbureau distribueert de voor de erkende industrieelen bij de erkende groothandela ren voor verkoop beschikbare lompen. Aan- koopen van lompen door erkende industri eelen bij erkende groothandelaren zonder bemideling van het Rijksbureau worden niet toegelaten. Een proces tegen minister Posthuma? De Tel. meldt uit Rotterdam: Gistermiddag had te Rotterdam een pro- test-vergiadering pdaats vain de Vereeniging van varkensfokkers en mesters, waar beslo ten werd de toegezegde vergoedingen on der protest te aanvaarden en een proces aan te gaan tegen minister Posthuma. Het Engelsche convooi. Na acht dagen werkeloos te hebben ge wacht, is toestemming verleend dat de sche pen van het Engelsche convooi, die voor het afgekondigde uitvoerverbod reeds beladen waren, die lading, in hoofdzaak bestaande uit suiker, niet behoeven te lossen. Ze zijn dan ook uitgeklaei<j en zullen de reis n^ar Engeland aanvaarden. De uitwisseling van krijgsgevangenen. Zondagavond zijn met de hospitaalschepen te Rotterdam aangekomen 29 burgers en 221 Duitsche gewonden, o. w. 65 officieren. 64 officieren blijven ter interneering in ons land. De overigen gingen gisterochtend 10.15 uur per extratrein naar Duitschland. Wegens ruw weer was het vertrek der schepen uit Boston telkens uitgesteld. He dennacht zijn de schepen wederom vertrok ken met de in de Hollandloods verblijvende 53 Engelsche gewonden. Door een Duitsche vlieg machine beschoten, n De te Hoek van Holland aangekomen vischlogger „Vlaardingen 92", genaamd „Balder", rapporteert Zondag 6 mijl ten N.-O. van Terschellingerbank door een Duitsche vliegmachine te zijn aangevallen, met bommen bestookt en met machinege weervuur te zijn beschoten. Niemand van de •bemanning werd geraakt. O.a. werden een 4-tal bommen naar het schip geworpen, die echter misten. De kogels hadden de scheepsboot en an dere scheepsdeelen doorboord. Ook de gistermorgen binnengeloopen Nederlandsche motorschoener Bertha is door vliegtuigen met bommen en mitrailleuses be stookt, zoodat de bemanning zich gedwon gen zag het schip te verlaten. De sleepboot „Simson", die de bemanningen der licht schepen Doggersbank Noord en Zuid zou gaan aflossen, pikte hen in de vrije vaargeul op en sleepte de Bertha naar het Schulpen- gat, waarop de equipage weer aan boord ging. De ter Terschelling binnengeloopen Wie- ringer blazer No. 55 rapporteert door drie Duiitsche vliegtuigen te zijn aangevallen. Overal aan boord waren de kogelgaten te zien; een scheepsjongen had eenige» kogels in het been gekregen. Broodrelletjes. Heden ochtend zijn weder, thans in de Vleerstraat en Groenendalstiaat, te Den Haag, broodwagens leeggeplunderd. In de Warmoezierstraat wist bereden politie nog juist bijtijds plundering van een bakkerswa gen te voorkomen. Werkgelegenheid na den oorlog. De heeren F. B. Löhnis en A. G. MÖrzer Bruyns hebben aan de commissie voor ver ruiming van werkgelegenheid, ingesteld door den Nationalen Werkloosheidsraad, een rapport uitgöbrachtt, waarin betoogd wordt, dat er in ons land na den vrede een overgroot aanbod van werkkracht zal ont staan, omdat dan Nederland's zielental be langrijk grooter zal zijn dan in Augustus 1914 het geval was, terwijl er althans in de eerste maanden na het sluiten yan den vrede gebrek aan grondstoffen voor de in dustrie zal zijn. Vele militairen immers zullen hun plaats bij demobilisatie ingenomen vinden; gedu rende de oorlogsjaren is het natuurlijk ac- crès van de bevolking normaal geweest; de normale emigratie heeft niet plaats gehad; van de vele vreemdelingen, hier te lande aanwezig, zullen wel verscheidene blijven; vele Nederlanders, in het buitenland woon achtig, zijn hier te lande om hun militie plicht te vervullen. Verwacht wordt, dat de landen, die den vrijgekomen soldaten werk zullen moeten trachten te geven, de immigratie tijdelijk zullen stopzetten. Het eventueel hier te scheppen werk moet aan de volgende eischen voldoen. Ten eerste moeten er zoo min mogelijk grondstoffen voor noodig zijn, daar die in onvoldoende mate aanwezig zijn en moei lijk kunnen worden aangevoerd. Ten tweede moet het werk productief zijn en commercieel worden opgezet. Afgescheiden van staatsregeling der scheepvaart en hulp bij den aanvoer yan grondstoffen komen volgens het rapport in aanmerking: ontginning van daarvoor ge schikte woeste gronden op commercieele wijze; droogmakerijen en inpolderingen; hulp bij den aanleg van wegen en kanalen; uitbreiding van het staatsiboschbeheer; ver betering van den waterafvoer in verschil lende deelen van ons land; faciliteiten voor het bouwen van woningen en bedrijfsgebou wen. Indien groot opgezette ontginningswerken, of droogmakerijen en inpolderingen, waar aan een belangrijk risico verbonden is, niet tot stand zouden kunnen konven, als dit ri sico voor particulieren te gVoot blijkt, mee- nen de rapporteurs, dat het óp den weg der regeering ligt om hiervoor subsidie te ver leenen en om deze weiken te bevorderen door indirecte hulp, zooals: spoedige aanne ming van de wet op de ruilverkaveling, snelle hulp bij onteigeningen van terrein van onwillige eigenaars volgens de aanvul ling-onteigeningswet van 27 Maart 1917. Reed's worden vanwege de directie van den landbouw plannen overwogen om ver betering ran den waterafvoer te bevorderen door het verleenen van voorschotten en het tot stand komen van waterschappen te ver gemakkelijken. Het rapport onderschat het belang der droogmaking van de Zuiderzee volstrekt niet, maar meent, dat voor het hier beoogde doel fcioh kleine droogmakerijen en heide- ontginning meer leenen, omdat ze vlugger efloopen, en de tentakels der indirecte werkverschaffing zich meer op het juiste moment in alle lagen der maatschappij zul len vastzetten. Rotterdam en de oorlogs winstbelasting. Gelijk bekend is, heeft de minister van Financiën het bedrag van 5,643,000 waarvoor de gemeente Rotterdam door Ged. Staten was voorge dragen ter uitkeering uit de Oorlogswinst belasting teruggebracht tot 3,643,000. B. en W. hebben nu de correspondentie hierover met de Regeering aan den Raad overgelegd, en deelen aan den Raad mede, dat zij zich met de vermnidering niet kun nende vereenigen, aan den minister een schrijven hebben gericht, waarin zij aan dringen het bedrag, door Ged. Staten voor gedragen, te handhaven en voor het geval de minister daartoe niet kan besluiten, toonen zij aan dat het voor de gemeente uitgetrok ken bedrag toch ten minste 1,029,698,75^ hooger gesteld moet worden. Maalscr.appj) Tan NijTerlielri. Het departement Enschedé-Lonneker, waar dit jaar de alg. vergadering der Maat schappij van Nijverheid zou gehouden wor den, heeft bericht dat het van de ontvangst der Maatschappij ontheven zou wenschen te worden, „bij de zekerheid dat in Juni a.s. de geheele Twentsche nijverheid stil zal staan". Het hoofdbestuur heeft nu het departe ment Groningen bereid bevonden de alge- meene vergadering in zijn midden te zien. De militaire en burgerlijke autoriteiten (Gro ningen verkeert nog steeds in staat van be leg) hebben daartoe toestemming verleend. Óp het programma staan o.a.: normalisatie; bevordering van de nijverheid door de over heid, een instituut van arbitrage voor con tracten betreffende de levering van machine rieën, technische artikelen en grondstoffen; herziening van het Wetboek van Koophan del; de middelen tot voorkoming van werk staking en uitsluiting. Van de directeuren treden af de heeren Ir. A. Deking Dura, H. ter Kuüe Jzn. en J. E. Kuipers. Ter voorziening in de vacature-Deking Dura draagt het hoofdbestuur aan de alg. vergadering voor het volgende tweetal: J. W. IJzerman, oud-hoofdingenieur der Staats spoorwegen in Ned.-lndië, en D. Blanson Henkemans, voorzitter van het dep. Leeuwar den. De departementen Deventer en Dor drecht moeten in de beide andere vacatures voorzien. Brandverzekering van ge- .meent e-e igendommen. Een door het bestuur der Vereeniging van Nederland sche Gemeenten benoemde commissie heeft rapport uitgebracht over de mogelijk heid om door samenwerking van gemeenten op de kosten van verzekering van gemeente eigendommen tegen brandschade te bespa ren. De commissie komt tot de conclusie, dat het bestuur der Vereeniging zou kunnen trachten met een of meer solide verzeke ringsmaatschappijen omtrent afsluiting van een collectief contract betreffende verzeke ring van gemeente-eigendommen tot over eenstemming te komen. Qnder de gemeefir te-eigendommen zou de commissie ooi? wenschen te begrijpen eigendommen vai\ gemeentelijke instellingen van weldadig} heid en woningen van woningbouwvereenl* gmgen met rijksvoorschot, wegens het nauw gemeentebelang hierbij betrokken. Wordt die overeenstemming bereikt, dan zou vóór de definitieve afsluiting van hel contract kunnen worden onderzocht welke gemeenten bereid zijn daartoe toe te tre* den en voor welke eigendommen. Het bestuur heeft zich met deze con* clusie vereenigd en zal stappen in gemelde richting doen. Het Twent eR ij n k a n a a 1. De raad der gemeente Wisch (Geld.) heeft be* sloten een bedrag van 100.000 te geveif voor het Twente—Rijnkanaal, mits de ver* binding over Doetinchem—Varse veld—Win* terswijk binnen een afstand van 2 K.M. van: Varseveld en de kanaliseering van den Ou den Ussel tot dezefde capaciteit in het plart wordt opgenomen. Geen 1 el-betooging in de hoofdstad. De federatie Amsterdam van de S. D. AL P. en de Amsterdamsche Bestuurdersbond hebben dit jaar van den burgemeester der hoofdstad géén toestemming verkregen om op den middag van 1 Mei een optocht te mc* gen houden, ziulks met het oog op den hul digen toestand in de gemeente. De Him a-R ondrit 1918. Met het oog op den ecomomischen toe stand hier te lande heeft het Hima-Comité besloten dit jaar* den Hima-rit niet te doen plaats vinden. Een* zeldzaam feit. Op eei\ steen- en dakpannenfabriek te Druten vier den 16 personen van het personeel tegelijk hun 25-jarig jubileum als arbeiders op die fabriek. Een vangst van 10.0OO.— Te IJmuiden is de zeilbeuger „Eibergen" uit Pernis, schipper A. Meyboom, binnen geko* men met een aanvoer van bijna 10.000 waarmede alle hooge besommingen van vroeger worden overtroffen.' I>© gepitste ..znlnigheH", De Nieuwe Ct. schrijft: Wij zagen in een bekend magazijn op de Heerengracht te den Haag een juweel van een Fransch kroontje voor electriscb licht met twee bijbehoorende wandluslers voor den schoorsteen. Prijs, niet onbehoorlijk maar ook lang niet gering: f 880. Voor wien dat wel bestemd zou zijn? Stel-» lig een vermogend man die in deze dagen zijn: huis met zoo kostbare gebruiks-artikelen: opluistert. Een O. "W.-er misschien? Toch niet. De Staat der Nederlanden./ Het dnre voorwerp is bestemd voor... de kamer van den secretaris-generaal van Kolo niën in den nieuwen aanbouw van het depar tement op het Plein. Er gaat sedert jaren geen begrooting voor bij of een van de weinige Kamerleden die er zich om bekommeren, houdt een speech om op zuinigheid in het beheer der Staatsuitga ven aan te dringen. De minister die ant* woordt, premier of Financiën, is het met de gemaakte opmerkingen altijd roerend eens. Waarna de zaak wordt voortgezet op den zelfden voet. "Wij maken natuurlijk den h. Yioresco geen verwijt van dc weelderige stoffeering van zijn arbeidsvertrek; moge hij er z-jn zware taak bthagelijk verrichten. De inrichting is, meenen wij, zaak .van „Rijksgebouwen", res- sorteerendc onder Waterstaat. Maar wij vragen, nu men toevallig zoo iels op het spoor komt in dezelfde dagen waarin de minister van Financiën om zijn honderd en vijftig opcenten vecht* of zich uitslooft om andere belastingen te bedenken, die de Neder landsche burgerij tientallen millioenen extra per jaar zullen doen opbrengen, of het aan gaat dat een tak van staatsbeheer maar on verstoorbaar voortgaat met het doen van weelde-uitgavcn voor inwendige inrichting van gewone werkbureau's, als waarvan zoo n enkel détail, een verlichtingsapparaat van acht honderd en tachtig gulden, ge- tuigt. Fusi van spoorwegpersoneel. Het spoorwegpersoneel heeft gisteren te Am sterdam vergaderd. De Ncd. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel kwam bijeen in Frascati, terwijl dc Bond van Locomoliefper- soneel een vergadering had belegd in Park zicht. In beide bijeenkomsten is besloten tot fusie over te gaan. 's Middags, had een gecombineerde vergade ring plaats, die zeer geestdrifH" ?*s'emd was. De Bond. die door dc/.^ -^smeiiinc, is ont staan, telt 15.000 leden. De «ta'itng der mnnltlewerkera. Te Zaandam is het gistermiddag tus schen de politie en de stakers to een bot sing gekomen. Den geheelen dag was het al rumoerig geweest, doordien werkwilligen, die zich op straat vertoonden, steeds door een groote groep stakers werden gevolgd en lastig gevallen. Op de Gedempte Gracht, waar de werk willigen een zijstraat wilden inslaan, drongen de stakers naar het oordeel van de politie te veel op_en werden met de blanke sabel eenige charges uitgevoerd, waarbij eenige personen klappen opliepen. De orde was echter weer spoedig her steld. In een gisteravond door ongeveer 3800 stakers bezochte vergadering is besloten den strijd onverzwakt voort te zetten. Een jeugdige avonturier. Een tienjarig knaapje uit Amsterdam is er Za terdagavond in geslaagd een plaatsje te be machtigen op den gashouder van een trein wagon. Hij heeft het daar uitgehouden tot heel in Groningen, waar hij Zondagavond uit zijn schuilhoek te voorschijn kwam. Men gal hen op het politiebureau to eton.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2