„DE EEMLANDER'* BINNENLAND Het nest verstoord TWF~DE blad UIT DEN OMTREK FEUILLETON. 13e Jaargang, No. 240 lonmicuruTCQfliic peTm"n<leo ,o°* flbUnntmLfllOrnlJO foor, f I.SO. Idem Franco pec poet f J.OU pet week imet gradi wickering igea ongelukken) f 0.14. ifionderlijkc nummer» 005. Wekelyksch bljvoegiel .0. HolUndsehs Hmttmuw (ondec redectte van rhtrtie Hoven) pm 1 meenden 50 cent WekelUkeck bijvoegt el oWeUberuee per 3 meenden 60 cent Zaterdag 4 Mel 1918 HOOFDREDACTEUR: Mm D. J. VAN SCHAARDENBURO UITGEVERS: VALKHOFF C. BUREAU: ARNHEMSCHE P00RTWAL, hock utrcchtschsct». INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50. groote lettew naar plaatsruimte. Voor handel co bedrijf bcstaaa xecr voordeellge bepalingen tot het herhaald ad vet» teeren ln dit Blad, bij abonnement Eene circulaire^ bevattende dt voorwaarden, «rordt op aanvraag toegezonden. Kameroverzicht Tweede Kamer Vergadering van Vrijdag 5 Mei. De Voorzitter deelt med, dat de voor zitters der afdeelingen hem medegedeeld hebben, dat alle afdeelingen nog niet ge reed zijn, waarom zij hem verzochten heden middag niet te vergaderen in het openbaar. Spr. stelt daarom voor de vergadering te verdagen tot a.s. Dinsdag 12.30 nam. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. Bericnten De Staatscourant van 3 Mei bevat o. a. <le volgende Kon. besluiten: op verzoek eervol ontslagen G. J. Somer, hoofdcommies der posterijen te Amsterdam; benoemd tot notaris te 's Gravenhage J. J. de Lange, candidaat-notaris aldaar; tot notaris te Velp gemeente Rheden F. H. Kooijman, candidaat-notaris te Velp; benoemd tot burgemeester van Marken K. Brug; benoemd tot stoomwerktuigkundig ambte naar aan het departement van marine de ge- pensionneerde officier-machinist' 2e klasse B. Schurink; benoemd bij hel reserve-personeel der land macht, tot reserve-lweede-luitenanlt, a. bij het wapen der infanterie, bij hun tegenwoordig korps, de vaandrigs H. \V. Aöhler, van het Hde regiment; C. Mijnders en A. B. Wolf, beiden van het 3de regiment; J. II. M. Kotting, van het 5de regiment; K. D. Koning, van het 7de regiment; K. A. Hame link, van het 14de regiment; J. van Schuij- lenburg, van het 5de regiment; P. J. Paete, van het 8sle regiment; J. S. R. Perrin, van het 12de regiment; R. Wilschut, van het 19de regi ment; T. J. van der Veer, van het 9de regi ment; II. B. Mensing, van het 19de regiment; M. W. H. Lagerweij. van het 2de regiment; A. II. Ziek, van het 19de regiment; F. van Vlaanderen, \an het 14de regiment; D. W. Kappelle, van het 7de regiment; D. van Hoog straten, van het 20ste regiment; U. P- Ohken, van het 21ste regiment; L. E Zuidema, van het 18de regiment; P. J. Naafs, van het 10de regiment; J. M. Gelder en G. P. W. de Bruin, heiden van het 15de regiment; P. J. H. Goo- ren, van het 17de regiment; P. M. Vissers, van het 3de regiment; A. P. Cornelissen. van het 17de regiment; W. N. II. vau der Vorm, van het 6de regiment; G. Jager en II. Funnekotter, beiden van het le reg.; H. L. Laponder, van het 8e reg.; II. Kallenborn en W. A. Coerengel, beiden van het 22e reg.; P. J. H. Wijnen, van hel 2e reg.; W. J. Mulder, van het 22e reg.; J- van Heugten, van het 2e reg.; H. J. C. Lou- man, van het 5e reg.; G. C. Wunderink, van hel 22e reg.; D. J. Bal, van het 3e reg.; M." G. Rerdok, van het 22e reg.; H. E. Oosterhuis, van het 12e reg.; A. van Gelder, van het 2e reg.: J. K. N. Koning, van het 16e reg.; A. B. Perduijn, van het 14e reg.; b. bij het wapen der artillerie, bij de vest.- art., bij hun tegenwoordig korps, de vaan drigs A. A. M. Termos, van het 3e reg.; J. Brunt, van het 4c reg.; c. met bestemming voor den dienst bij de landweer, hij de infanterie der landweer, de vaandrig B Hueting. van het 44e bataljon iandweer-infanterie; tijdelijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-tweede-luitenant, bij het 'wapen der infanterie, bij hun tegen woordig korps, de vaandrigs C. de Ruyter, van het 18e reg-: C. Jongelie, van het 7e reg. Opgezegde handels-overeenkomsten De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat zooals Hr. Ms. gezant te Parijs hem seint de Fransche ministerraad heeft besloten tot opzegging van de com- mercieele overeenkomsten, bevattende de bepaling van de meest begunstigde natie. De heer D. Matak Fontein is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Christiania. De waarneming van het Nederland- sche vice-consulaat te Ponce (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) is opgedragen aan den heer E. M. Moringlane. De Kamerverkiezingen. Door het Verbond tot Democratiseering der Weermacht (V. D. W.) zullen de navolgen de personen inderstaande districten candi- doat vooi de Tweede Kamer worden gesteld' In de kieskring Rotterdam: 1. W. Wijk, pres. Ond.-Offè Ver. „Oons Belang"; 2. H. B. Berguys, le secretaris Ond.-Off. Ver. „Ons Belang"; 3. E. J. L. Lankenau, Rotter dam; 4. H. F. Dordregter, Utrecht; 5. mevr. Langelaar-van Eijk, 's Hage; 6. Burgel, Nij megen; 7. A. M. te Kolsté, Naarden; 3. D. Berends, Dordrecht; 9. W. Klooster, Amers foort. In de kieskringen Friesland en Gronin gen: 1. W. Wijk, Pres. Ond. Off. Ver. „Ons Belang"; 2. H. B. Gerghuys, le Secr. Ond. Off. Ver. „Ons Belang"; 3. F. v. d. Pers, journalist, Amsterdam; 4. W. Klooster, Amersfoort; 5. H. E. Dordregter, Utrecht; 6. meviLangelaar-v. Eijk, 's Hage; 7. J. Bur gel, Nijmegen; 8. A. M. te Kolsté, Naarden; 9. D. Berends, Dordrecht. In de T5 overige-kieskringen: 1. W. Wijk, Pres. Ond. Offè Ver. „Ons Belang"; 2. H. B. Berghuys, le Secr. Ond. Off. Ver. „Ons Belang"; 3. H. E. Dordregter, Utrecht; 4. mevr. Logelaar-van Eijk, 's Hage; 5. J. Bur gel, Nijmegen; 6. A. M. te Kolsté, Naarden; 7. D. Berends, Dordrecht; 8. W. Klooster, Amersfoort. Alle lijsten zuben onderling worden ver bonden. De zaak Van Best. De heer Van Best schrijft aan de Katholieke bladen van Noord- Brabant: „Naar aanleiding van de talrijke vragen welke bij mij inkomen, of ik mijne candida- tuur bij de a.s. Zondag te houden stemming in de R. K. Kiesvereeniging handhaaf, zij het mij geoorloofd in uwe kolommen te antwoor den met een beslist: ja. Ik heb den 21en Maart j-1. in de Tweede Kamer gezegd, dat ik het mij terugtrekken zal beschouwen als eene erkenning van eene schuld, die mijne eer te na kwam. wat ik nooit of nimmer doen zal; datzelfde geldt nu ook nog en is de reden van mijn blijven." H. JL. B«rokenhofl. f Te 's Gravenhage is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer H. L. Berckenhoff, oud- redacteur-correspondent van de N .R. Ct. te Amsterdam en hoofdredacteur van het Maandblad „Het Tooneel". De heer Berckenhoff was een jour nalist van zeldzame gaven, iemand, die met het grootste gemak schreef over kunst, muziek, gemeente-politiek en andere gebieden van maatschappelijk leven. Ilij bezat een zeldzaam vermogen zich te assi- mileeren en in de zaken in te werken en tal- looze fijne essays en bijdragen zijn van zijn hand in de N. R. Ct. verschenen. Voor hij in de journalistiek trad was hij directeur van een telegraafkantoor; daarna werd hij admi nistrateur van de Rotterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel, welke na een drie jarig bestaan weer is opgeheven. Het tooneel heeft echter steeds zijn liefde behouden, waarvan te zijner tijd niet alleen de tooneel- critieken in dc N. Rott. Ct. doch later ook het hoofdredacteurschap van „Het Tooneel" het bewijs aflegden. Nederland en de oorlog £1 elk producten. Het Bureau voor Mededelingen in zake de Voedselvoorziening meldt Ten einde te ontkomen aan de maximum prijzen en meer geld te maken voor hun product, hebben verschillende kaasprodu centen in den laatsten tijd onder allerlei fraaie namen kaassoorten in den handel ge bracht, die vroeger hier te lande onbekend waren. Ofschoon deze soorten niet meer vet bevatten dan de volvette kaas, was de prijs dezer bijzondere producten veel hooger ge steld. Om dezelfde reden legden sommige pro ducenten zich ook toe op het maken van technische artikelen (saseïne -e.d.). Ook hiertegen bleken maatregelen noodig. Daarom is thans een regeling getroffen, waardoor technische artikelen alléén zullen kunnen worden vervaardigd Voor zooverre daaraan hier te lande behoefte bestaat, ter- werking van melk tot voedingsartikelen er voor gewaakt zal worden, dat een zoo groot mogelijk nut voor de volksvoeding wordt be reikt. Zoo zullen ontheffingen van het verbod om caseïne te maken niet worden gegeven aan inrichtingen, die andere producten kaassoorten vervaardigen. Voorts zullen de kaasfabrieken en de fabrieken van melk producten volle melk of ten deele afgeroom de melk alleen mogen verwerken tot kaas met een vetgehalte in de droge stof en niet meer dan 20 Bovendien zal melk en ge heel of gedeeltelijk afgeroomde melk alleen mogen worden verwerkt tot boter, volvette Gouda en Edammer kaas 40 30 en 20 nagelkaas, witte kaas, komijne kaas (Leidsche kaas), taptemelkpoeder en ge condenseerde taptemelk. Geen eieren. Ook nu weer zouden de eieren op de markt te Barneveld in beslag zijn geno men.... wanneer zij slechts waren aange voerd. Reeds dagen te voren echter waren de eieren door de kooplui bij de boeren aan huis opgekocht tegen 2 a 3 cent per stuk boven den door den minister bepaalden maximumprijs. Rantsoeneering van eieren? Naar het Ned. Wbld. voor den Handel in Kruideniers- en andere waren" verneemt, is zeer binnenkort een algeheel vervoerver- bod en een rantsoeneeringsstelsel voor eie ren te verwachten. Paardenslagers. Te Amsterdam is een vergadering gehou den van den Nederlandscheen Bond van Paardenslagers en Paardenvleeschhouders, ter bespreking van den onhoudbaren toe stand in het bedrijf. De bondsvoorzitter, de heer Ch. M. Nij- veen, uit Leeuwarden, wees er op dat toen verleden jaar de Bond werd opgericht, men niet kon vermoeden, -dat de toestand van het bedrijf zoo spoedig zoo benard zou worden als het thans is. Een deputatie bepleitte bij de autoriteiten krachtig het denkbeeld om naast de maxi mum-verkoopprijzen ook maximum-inkoop prijzen vast te stellen. Men vroeg de depu tatie een schema te ontwerpen inzake de paardenvleesch-distributie. Dit is geschied. Over dit ontwerp wordt echter nog in Den Haag van gedacht gewisseld. In Zweden worden deze paarden wel ge slacht. Noodslachtingen zouden dus ook hier voortgang moeten hebben. Men zou daar door le. fourage besparen, 2e. de volksvoe ding dienen, en 3e. een bedrijf zoo goed en zoo kwaad als het ging staande houden. De Regeering heeft naar aanleiding van het optreden der deputatie ingezien dat het de kettinghandel is, welke de prijzen zoo reusachtig heeft opgedrevèn. Inmiddels kan spr. mededeelen dat het slachtverbod direct zal worden opgeheven zoodra een behoorlijke regeling is verkregen. Doch het verkrijgen eener zoodanige rege ling is het kardinale punt. Daartoe dient naast het rundveekantoor een bureau tot aankoop van slachtpaarden in het leven ge roepen te worden. Mochten te weinig paan- den worden aangeboden, dan zouden er paar, den onteigend kunnen worden. Verschillende <ler aanwezigen voerden nog het woord. Aan het slot der vergadering is nog een motie aangenomen, waarin het betreurd wordt, dat het paardenslachtverbod tot een ernstigen wantoestand in het bedrijf heeft geleid. Aangedrongen wordt ten spoedigste de voorstellen, die den minister van Landbouw inzake de paardenvleeschdistributie van de zijde van den Bond hebben bereikt, aan te nemen. Oorlogswlnfttbelafttlag. Door het Verbond van Nederlandsche Fa- brikanten-Vereenigingen is, na overleg met meerdere niet bij het Verbond aangesloten organisaties, een oproep gericht tot alle nij verheids-organisaties in Nederland, ter bij eenkomst op eene spoedvergadering in Den Haag op Maandag 6 Mei a.s., alwaar om trent de navolgende punten zal worden be raadslaagd. 1. Dé noodzakelijkheid van wijziging in het huidig stelsel, waarbij van de nijverheid .een even hoog percentage, wordt geheven ■lis van den handel. 2. De^ iir vele gevallen onbillijke toepas sing rV- --t-rmde bepalingen, door bere gening op onjuisten basis. 3 De noodzakelijkheid, om bij den v":dl- gen toestond den belastingdruk voor de nij verheid te verminderen. 4. De absolute onmogelijkheid voor de nij verheid om nog hooger belasting te dragen. 5. Beraadslaging omtrent gemeenschappe lijke maatregelen. 6. Verkiezing uit de vergadering van eens comité van actie. Vacantie-toeslag. B. en W. van Bussum stellen den raad voor een toeslag van 30 te verleenen op de vergoedingen van reis- en verblijfkosten, voor eene afwezigheid, die den duur van 6 uur te boven gaat, aan leden van het be stuur en aan ambtenaren en beambten de zer gemeente. De buitensporig hooge prijzen, die tegen woordig in hotels en restaurants voor het verstrekken van logies en levensmiddelen worden gevraagd, billijken ,h.i. dezen toe slag. -v Op een mijn eeloopen. Donderdagavond om 9 uur zijn de over levenden van Hr. Ms. mijnenvisscher „Nae- rebout", die op een mijn liep en zonk, met de torpedoboot „G. 12" te Den Helder aan gekomen. Luit. ter zee Van Waasdijk en de opper- schipper Gayaard hadden lichte hoofdwon den en de machinedrijver Hablous had won den aan het been. De overigen, op één na, zijn slechts licht gewond. Het vaartuig was met de „Lutine" reeds eenige dagen aan het opruimen van mijnen. Gelukkig had de bemanning, zoodra het schip binnen het gevaarlijke gebied kwam, de zwemvesten aangetrokken, hetgeen voor de geredden hun behoud werd. Het schijnt, dat de „Frans Naerebout" met het voorschip op een mijn liep. Het vaartuig zonk binnen twee minuten, zoodat hieromtrent niets met zekerheid valt te zeg gen. De meesten der opvarenden werden door de „Lutine" opgepikt. Op Terschelling wer den zij van droge kleederen voorzien en ver bonden. De „Lutine" bracht 5 dooden hier aan. Vermoedelijk heeft men hier volgens het Hbld. te doen met eenzelfde geval als aan den mond'von de Schelde, n.l. hef willekeurig leggen van een mijnversperring^ die zich ook tot in ons watergebied uitstrekt. Waarschijnlijk heeft men ook hier weer met Engelsche mijnen te doen. De groote kerk te Alkmaar. Er bestaan sinds lang plannen tot restaura tie van 'de Groote Kerk te Alkmaar. Een paar jaar geleden warden reeds plan en be grooting daarvoor opgemaakt door den ar chitect Te Reile, te Deventer. De kosten zouden volgens dezen deskundige in nor male tijden bedragen 250.000. Hoewel het Rijk van het benoodigde bedrag 50 pet. subsidie zou verleenen, dreigden de plan nen op de hooge kosten af te stuiten. De kerkvoogden hebben thans (ongetwij feld door ne nood gedrongen) het groote kerkschilderij in 5 stukken, voorstellende de barmhartigheden, verkocht voor 50 000 aan het Rijk voor het Rijksmuseum te Am sterdam, onder uitdrukkelijk beding, dat de ze som moet worden gebruikt voor de res tauratie. Zutphenschc handelsplan nen. Er wordt te Zutphcn en omgeving ijverig gepropageerd voor het tot stand komen van een verbinding van het ontworpen Twente Rijnkanaal met den IJscl. Deze verbinding zou tusschcn Vorden en Zulpben worden gelegd. De Kamer van Koophandel te Deventer heeft per adres aan de Tweede Kamer warm voor het tol standkomen van dil zijkanaal gepleit en die te Zutphcn hecfl aan dat adres hare adhaesie betuigd. Ook B. en W. alhier hebbes in gelijken geest aan dc Tweede Kamer ge adresseerd. Kazernebrand. Over den brant in de kazerne te Weert meldt men ons ne der: Om 5 uur Donderdagmiddag brak 'n zwar. brand uit in de tijdelijke kazerne der mili tairen, voorheen graanpakhuis der fimu Hendriks—Meevis. De groote rookwolken en het ontploffei\ der vele voorradige patronen, deden hel ergste vreezen, ook wegens onmiddellijke nabijheid der gasfabriek. Van alle kanten stormlen de militairen de verdiepingen of, beladen met wat men in der haast kon me denamen. Binnen weinig minuten waren de plaatselijke militaire en gemeente autoritei ten aanwezig en werd aangevangen met het blusschingswerk. Gelukkig zijn de gehou wen, gelegen aan den oever der Zuid-Wil lemsvaart. Door de krachtige hulp der militairen was men binnen twee uur het vuur zoodanig meester, dat de brand beperkt bleef tot het hoofdgebouw en het gevaar voor de gasfa briek was afgewend. Het hoofdgebouw brandde geheel uit. Dt oorzaak van den brand is onbekend. Op den 9en Mei a.s. zal te Utrecht de 22e jaorvergadering gehouden worden door den Bond van Technici. Behalve de reglementaire voorgeschre ven verslagen enz. zullen in behandeling komen de voorstellen tot regeling der rechtspositie van de Middelbare technici ei\ ae mogelijkheid'tot samenwerking op fede« ratieven grondslag van de bonden dezer ►Technici. Als sprekers zullen optreden de heeren mr. J. C. Schreuder, adjunct-directeur van het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen te Amsterdam en J. M. de Groot *e 's Gra venhage, de eerste over de pensioenoctlt der Middelbare Technici in dienst van poiw ticuliere lichamen, terwijl de tweede spre ker zal inleiden het thans door den B. v. T« in te nemen standpunt inzake het Middel-' baar Technisch Onderwijs. Het is veel moeielijker een hart te blijven boeien dan het te winnen. Roman door ERIK LIE. Geautoriseerde vertaling uit het Noorsch door A. M. van der Linden—van Eden. 2 In de berichten der avondbladen werd bet roemwaardig geval bekend gemaakt. De kap- lein, wiens naam Kart Adeler Klinge was, was rertcheldene dagen de eenige man geweest öie_ tn staat was te werken. De een na den »nder waren de manschappen door de koorts •angetttt en hadden zich te kooi moeten be geven. Eindelijk waren er nog maar een paar gezonden overgebleven. M lar ook zij moesten bet opgeven en terwijl de storm steeds aan wakkerde, had hij laatstleden nacht daar ge- ft*an ln het woeste weer in stikdonker en was als door een wonder neergeworpen op Graa- fcoha. De zieke bemanning, die bestond uit Span aarden, Negers en Brasiliacen, was in den loop van den dag in de besmettelijke zieken barak in de naburige stad opgenomen. Maar bet gerucht ging, dat de kapitein verlof had gekregen om voorloopig aan boord van het wr3k te mogen blijven. Waarschiinlijk had hij nog papieren en dergelijken in orde te ma ken. Ja, sommigen meenden hem nu en dan te zien achter op het scheefliggende schip, dat tegen het eilandje uitstak als een groen kleurig schild. De wonderlijkste praatjes waren in omloop. Er werd gefluisterd dat er in het ruim din gen waren gevonden, die er op wezen dat het schip gebruikt was voor het vervoer van ne gerslaven. Er werd gepraat over ketens en ge heime luiken, en zelfs de omstandigheid dat de kaptein het wrak niet had willen verlaten, wees er op dat er iets verborgen moest wor den, hetwelk het volle daglicht niet verdra gen kon. Onderwijl verliepen de dagen. Maar op een avond begon de wind op te steken, en liet schuim der zee lichtte over de zee als fosfor. Het wrak stampte aanhoudend, en de duisternis van den nacht viel in. Den volgenden morgen was de Atalanta verdwenen. Zij was weggedreven in de schecren en slechts een stukje van den fokkemast stak bo ven het water uit. Wanneer de windstooten heviger werden, bruischle en kookte het over de ongeluks plaats. En uit de diepte kwam een gerekten metaalklank naar boven als het laatste rochelen van een zeemonster. Iemand zou ge zien hebben dat de kaptein op het laatste oogenblik in de scheepsjol was wegger.jeid en koers had gezet naar het quarantaine-gebouw van de nabij gelegen stad. En opnieuw lagen de lage huizen van Skjoergaardstrand daar zoo vredig, als of er niets bijzonders was gebeurd. De plaats zelve scheen met haar bevolking geheel vergeten en door de menschen en de vooruitgang voorbij gegaan te zijn. Spoortrein en telegraaf gingen buiten hen om, alsof zij zich slechts haasten om zoo gauw mogelijk voorbij zulk een afgelegen nest te komen. Alleen de meeuwen en de zeevogels van dc landtongen vlogen in kringen, fluitende en schreeuwende rond in de baai als zoekende naar de resten van iets, dat eens had bestaan en levend was geweest. Er is niets zoo stil en vergeten als zulk een afgelegen plekje. Daar leeft ieder zijn leven voor zich zeiven met slechts de zee en het hemelgewelf tot getuigen. De rook uit dc schoorsteenen der huizen, omringd door kleine tuineiv, stijgt er tegen het middagmaal gezel lig omhoog. En de markt en de hoofdstraat liggen verlaten in den zonneschijn, die glinstert in de ramen. Skjoergaardstrand lag nu, midden op den dag in een droomerige rust. In de schaduw van de pas geplante lindc- boomen, die die zijde van dc markt omringen waar de deftigste winkels lagen verscholen achter de neergelaten marquises, kwam een lange, vrouwelijke gestalte te voorschijn. Zij had haast even fis de godin van de faam. Een gouden lorgnet bengelde aan een haakje op haar platten boezem, en haar ronde, l^ruine oogen spiedden ijverig rond boven haar lan- gen, spitsen neus. Het was juffrouw Baltzersen, directrice van de particuliere-school van het plaatsje voor kin-deren van meer gegoede families. Idolette Baltzersen was in haar jonge jaren gouvernante geweest en had muzieklessen ge geven. Nu had zij sedert jaren aan het hoofd van de school gestaan en daarbij een leesbi bliotheek gehouden, waaraan een handel iri mode-artikelen verbonden was. Vooral in „het seisocn" wanneer de zomergasten naar het Skjoergaardsbad kwamen, dat buiten in het park op den landtong lag, gingen de zaken uitstekend, zoodat zij met de school en het geld dat zij 's zomers spaarde, het den ge- licelcn 'wintertijd gaande kon houden. Als dochter van een reedersfamilie nit het district en geboren op een hoeve in Rcbsla- gergang behoorde zij als het ware tot den in ventaris van het plaatsje. In ieder geval nie mand kon zich Skjoergaardstrand denken zonder haar; zij voelde zich thuis in de beste kringen, zoowel bij den dominee als bij den dokter en den groothandelaar Galtrik op dc markt. Zij zat in allerlei vcrecnigmgen vooral interesseerde zij zich voor het zen dingswerk en onder meer was zij de op richtster van ,.De verecniging tot bevordering van welvaart door eigen hulp." Juffrouw Baltzersen was een zeer gewaar deerde figuur in de kleine maatschappij. Daar door werd zij geacht en genoot ieders ver trouwen. Zij geloofde aan de ideale machten van het leven en aan de cindelijke overwin ning van het goede. Maar tegelijk had zij een open oor voor alle nieuwtjes cn verhalen, zoo- ais die op zulke plaatsjes dc ronde doen over de slechte natuur en het beklagenswaardig ge drag van onze medemenschen. Zij luisterde zelfs begeerig, en wanneer er niet meer te hooren viel, hervatte zij kalm haar afgebroken arbeid. „In wat een wereld leven wijl In wat een wereld leven, wij," zuchtte zij dan in zich zelve, terwijl zij droefgeestig haar hoofd schudde. Juffrouw Baltzersen had het van daag druk. In het vrije kwartier onmiddellijk vó^r het laatste schooluur, had zij een kariol voorbij zien rijden op den landweg, gehuld een wolk van stof. En de bestuurder van het rijtuig was niemand anders geweest dan d.6 vreemde kapitein. Zij had zich niet kunneft vergissen, want zij had hem vroeger nog eenl j gezien. Hij droeg een grijs pak cn achter 00 het rijtuig stond een elegante glimmend led©*; ren koffer. Zij had een schok gekregen; het bracht haafL bloed in beweging. En zij was nog meer ver*- baasd, toen zij een paar minuten later de ge-, stalte van den kapitein boven op het balcott, van het hotel Koppe zag, gelegen tegen het kleine loofboschje vlak tegenover haar schoof De merkwaardige man van het avontuur, ditf de fantasie van de geheele stad in beweging! had gebracht door op een morgen op eensj voor den dag te komen als een duivel uit eeal doosje achter op het wrak, was na een lange? afwezigheid weer te voorschijn gekomen vlali voor de ramen der school. En z ij .w.?s, .d<N eerste, die hem ontdekt had. Waarom hij hier, kwam en waarom hij zijn intrek in het hotel had genomen, die gedachten vervulden juf* frouw Baltzersens hoofd. De wetenschap, daf zij de eenige was die kennis droeg van zijtt onverwachte verschijning een gebeurtenis die over eenige uren het algemccne onderwerp! van gesprek zou zijn liet haar geen rust. Het spreekt van zelf dat zij haar leerlinge^ het laatste uur vrij gaf en dat rij zelve er otf uit ging. Jj (Wordt -verTolgAl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 5