STADSNIEUWS den ontboden inspecteur uit Sittard in be slag genomen en de dames per rijtuig ver voerd naar de marechausséekazerne te Sit- tard, waar zij zullen worden voorgebracht bij den Oliicier van Justitie. Bij nader onderzoek in de marechaussée kazerne te Sittard werd op de drie smokke lende dames uit Munster—Geleen nog on geveer voor 6000 gulden meer gevonden ■aan goud geld, verborgen in de schoenen en het hoofdhaar, hetwelk met het reeds ge vondene, een bedraagt maakt van 24000 gulden. Oorzaak van de aanhouding is, dat zij er reeds lang van verdacht werden zich met de zen handel bezig te houden. De Economische bond en de beschermende rechten. Naar aan leiding van een door de Holl. Am. Lijn, de Kon. Ned. Stoomb. Mi], en de Rott. Lloyd ean de Tweede Kamer gericht betreffende hunne zienswijze ten aanzien der door ons land straks te volgen handelspolitiek met be trekking tot de hoógoven-, staal- en wals- werkindustrie, deelt de Econ. Bond in een schrijven mede, dat in dat adres de door dezen bond gehuldigde beginselen op een bijna aan onwelwillendheid grenzen de wijze worden misbruikt. Het hoofdbe stuur van den bond zet dan nader zijn stand punt ten opzichte van de handelspolitiek uit een en verklaart dat toen het indertijd enkel bij wijze van voorbeeld het hoogovenbedrijf aanhaalde, de bovengenoemde adressanten aan dit feit allerminst het recht konden ont- leenen om te beweren, dat deze Industrie bij voorkeur de aandacht van den E. B. had en minder nog, dat diens politiek gericht zou zijn op protectie van dat bedrijf door be schermende rechten. Het Hoofdbestuur herhaalt ten slotte wat het reeds zoo duidelijk heeft gezegd, in de verwachting thans goed verstaan te zullen worden: „Wij staan beslist vijandig tegen over een politiek van beschermende rech ten, doch de omstandigheden kunnen van dien aard. worden, dat het belang van de natie vordert, met handhaving van het vrij handelsstelsel aan bepaalde takken van be drijf, ter wille van onze volkskracht tijdelijk ▼an staatswege steun te verleenen." Belastingverhooging in den Haag. In de Haagsche raadsvergadering van gisteravond heeft de wethouder van fi nanciën meegedeeld, dat de financieele toe stand ven de gemeente van dien aard was, dat op de burgerij belangrijke lasten zullen moeten worden gelegd, om debegrooting voor 1919 sluitend te maken. Geen DeHtsche lustrum feesten. De Senaat van het Delftsch Stu dentencorps heeft besloten aan de corpsver gadering voor te stellen, dit jaar geen lustrumfeesten te geven. De overwegingen zijn in 't kort deze, dat in den tegenwoorjii- gen tijd alle overbodige uitgaven, alle kapi taalsverspilling vermeden moet worden en els onverantwoordelijk en niet gepast moet worden beschouwd. Het is geen tijd om het geld, dat overal in de maatschappij nu zoo noodig is, weg te gooien aan feesten, hoe belangrijk die ook voor de studenten mo gen schijnen. In verband hiermede bestaat ten tweede het bezwaar, dat in het gezin de heerschen- de voedselschaarschte aanstoot zou geven wanneer ?rooote diners werden gegeven, nog afgezien dat deze om dit gebrek aan grondstoffen niet goed mogelijk zouden zijn. Dat echter het opgeven van de lustrum viering een offer is dat het corps aan de slechte tijden brengt is zeker. Allen zullen het betreuren, maar de omstandigheden ma ken het noodzakelijk. Niet te oud om te leeren. Als een sympathiek bewijs ervoor, hoe lieden op leef- Hjd toch ook wel „met hun tijd kunnen mee gaan". vermeldt de .,N. R. Cthet feit, dat de !heer J H. Bödeker te Rotterdam Vrijdag met igoed gevolg het theor. staatse* voor radiotele grafist 2de klasse heeft afgelegd. Het practi- sche examen had hij reeds vroeger gedaan. De heer Bödeker is 62 jaar oud Voor het Nationaal Zee- mansfonds. Ten behoeve van het Na tionaal Zeemansfonds heeft de Nederland- sche Overzeetrust-Maatschappij een bedrag van 10050 afgestaan. Voorts werden van de Commissie voor Het genoemde fonds vier giften van 5000 toegezegd, n.l. van de directiën van de Hol- land-Amerika lijn en Rotterdamsche Lloyd, en de firma's Van Nievelt, Goudriaan en Co. en Gebrs. Van Uden, allen te Rotter, dam. De verongelukte G. IL Het is aan het bergingsvaartuig „Ruffel" van de firma Dirkzwager te Maarssluis gisteren ge lukt de machinekamer van de G II te lichten. Dit gedeelte van de G II werd hangende in het bergingsvaartuig door de Urus tot bui ten de haven van Terschelling gesleept en op het droge gezet, waar het zal worden af geleverd. Met het binnenbrengen van dit gedeeltè is de G II geheel geborgen. •*e firma £rduiauia en Hethey In ntHRl van faillissement verklaard Gistermorgen zijn, op aanvraag van mr. C. J. Pekelharing, namens de Disconto Maat schappij te Rotterdam, de firma Erdmann en Hetheij en haar individueele vennooten in 6taat van faillissement verklaard, met benoe ming van mr. J. Slingerberg tot rechter-com- missaris en mrs. H. A. E. Modderman en mr. O. J. Salm tot curatoren. Dezelfde curatoren treden ook op in de faillissementen van A. Hetheij, te Bussum, en W. Hetheij, te Amsterdam. De sin Hug der uinuitiewerkers. Het Bestuur van den Algem. Bond van Losse Rijkswerklieden kreeg gistermiddag een telegram van den Minister van Oorlog, luidende: „Onder verwijzing naar mijn vorige me- dedeelingen, meld ik u, dat ik niet tot toe- zegging of verdere besprekingen bereid ben alvorens de staking is opgeheven." Naar aanleiding van dit antwoord is gis teravond in de Beurs van den Diamanthan del te Amsterdam een druk bezochte verga dering gehouden van leden van den boven- genoemden Bond. Hier werd bij acclamatie een motie aange nomen, in hoofdzaak luidende: „De vergade ring, gehoord de besprekingen over het ant woord van den Minister van Oorlog, besluit onverzwakt den strijd voort te zette n." De directie van de fabrieken aan de Hem- brug-had kaarten gestuurd aan hen, die he den weder aan het werk moesten komen. Gedurende de vergadering kwamen velen dergelijke kaarten bij het bestuur inleveren om daarmede te kennen te geven dat zij aan die oproeping niet zouden voldoen. De vergadering was uitsluitend samenge steld uit leden van den bovengenoemden bond. Geen toegang was dus verleend aan leden van den Algem. Nederlandschen Rijkswerkliedenbond. Vele leden'van dezen bond echter kwamen zich na afloop der ver gadering aanmelden met de verzekering dat ook zij onder de omstandigheden niet aan het werk zouden gaan en dat in tegenstel ling met het besluit van hun bestuur. Een brutaal stukje. Te Onstwedde ontdekte de landbouwer Hoying Donderdag morgen. dat men 's nacht een zijner beste koeien in de weide vlak achter zijn huis ge slacht had. Het vleesch was meegenomen en alleen het vel en kop en pooten waren achter gelaten. Uitdentre-in gesprongen. Za terdagmiddag is een Italiaan, die door de marechaussee naar Breda weTd getranspor teerd, terwijl hij zich naar de retirade bege ven had, tusschen Tilburg en Gïlzerijen uit den trein gesprongen en ontvlucht. Hij schijnt bij dit waagstuk geen letsel beko men te hebben. Overreden. Zondagavond werd te te Steenwijk een ongeveer negenjarig zoon tje van N. van der Knokke door een zwaar met hout beladen wagen overreden en op slag gedood. Boschbranden. Onder Havelte is eeh vrij groote uitgestrektheid dennebosch, behoorende aan den heer W. Arends, te Rui- nerwold, zonder bekehde oorzaak geheel af gebrand. Bijna terzelfter tijd stond het heideveld, ge legen achter het Stcenwijker pompstation, eveneens onder Havelte, in lichte laaie en ver brandde geheel Van twee zijden werden daar door de ongeveer 60 HA. beslaande denne- bosschen van den heer J. Tromp Meesters, te Steenwijk, bedreigd. Reeds had het vuur op onderscheidene plaatsen de denne aangegre pen, doch toen gelukte het ernstiger uitbrei ding te vooricomcn. Een film-comedie. Schetsje van „Leo" in de Tel. Drie groote verhuiswagens bolderen traag over den weg. Meewarig sjokken de paarden. Het is warm. Een koperen zon blaakt aan een kobalt-blauwen hemel, wit-gloeiend aan den einder. De boomtakken, die den weg overhuiven, hangen moe neer, in roerlooze rust. Eenzaam op den langen, wit gepoeierd en weg, rollen achter elkaar de drie wagens, met veel geknars van kettingen en essen, en het matte neerploffen der paardenhoeven. Een eind voor de wagens uit stuift 'n atax als 'n vette tor. Bij 'n hoeve houdt de optocht stil. De wagens worden geopend. Mannen in blauwe kielen sjorren, blazend en kuchend, zware voorwerpen te voor schijn. Het zijn decorstukken. Op 'n weiland, dicht bij de hoeve, worden ze opgezet. Maar een bolle wind is eensklaps komen aanstormen uit een der hemelhoeken, tuk op een relletje. De gerechtszaal, zoo juist neergezet, wap pert, en de rechtersbank wappert, en ook de getuigenbank. De blauwe mannen worstelen nijdig met den wind. En zij overwinnen. Met staken en stokken en latten wordt de zaal tot rust gebracht. Een dikke, gladgeschoren, kleine man, met een paarsrood gelaat, zooeven uit de atax gekropen, bestuurt deze geste. Hij is verbazend vlug en gebruikt zijn handen als scheepsroeper. Onder zijn zwellenden lin- ker-biceps knelt hij een rieten wandelstokje tegen 't lichaam, onder den reelater 'n groot boek. Naast de zaal des gerechts verrijst 'n nachtcabaret, met be-lampte tafeltjes, 'n po dium voor 't strijkje, 'n wollig tapijt, daar naast 'n salon. De boomen er omheen ruischen zwaar wichtig. Ze begrijpen er blijkbaar geen sik kepit van. Nu verschijnen er heel, heel bleeke men- schen uit de hoeve, dames en heeren. De dames zijn voor 'n groot deel in avondtoilet, met gewaagde kapsels. De heeren zijn in de rok. Het zijn er vele dozijnen. Louis Bouwmeester loopt langzaam heen en weer Er zijn ook danseresjes, met lieve bloote kuitjes, smakelijk om te bezien. Een zwarte man met een kaashoedje op, heeft een reuzenspin met slechts drie gele pooten van hout en 'n vierkant zwart lijf tegenover de cabaretzaal opgesteld. Twee meisjes zwoegen met geellederen foudralen en geheimzinnige kistjes. De zwarte man draait aan het lichaam van de spin. De kleine, gladgeschoren man zwiept met het stokje. Allo I Zitten allemaal jullie zijn alle maal meisjes van de vlakte nee, u op 't podium, naast de drie violen en 'n bas, bas, bas. Jij lange vlerk met je gouden bril daar en dat kleine dikkertje met die pakket ten bij je nee, niet direct op je schóót komt straks. Waar zijn mijn bedienden? Wétte Ben jij 'n bediende Met 'n snor Bless me f Weg dat vod I 'n Korte ruk, 'n pijnlijk snuit van den ge maltraiteerde, en de valsche snor is weg. Nou mijn negers f Goed zoo old sport, you 're going to step here a bit, see Mooi zoo 'n paar maten hó-óe l Nou jullie beweging. Méér! Jullie zijn voor je lol uit, bless me I 'n Beetje vrijen met me kaar niet te erg zoo nou muziek de dirigent komt spelend 't trapje af righto langs 't vóetpad zoo naar voren als hij daar is, dan kom jij, Juul en godvergeefme Juul, waar zit je Steek 'n sigaret op langzaam loopen - groetjes geven jullie allemaal grijnzen tegen me kaar mooie meid, knappe meid prachtig stop nog es over doen 't Wordt nog eens overgedaan. En dan nog eens. Klaar aan de kast? Opletten daar gaat-ie draaien f We draaien I Het rieten stokje zwiept. De menschen in 't cabaret, met hun won derlijk bleeke gezichten, lachen uitgelaten, en drinken champagne, en rooken, en wer pen serpentines Alles onder den blooten hemel. „Pro Domo" wordt gefilmd. School- en Kerknieuws V r ij e Universiteit. Naar de Ned. verneemt is te verwachten dot binnenkort en kele hoogleeraars-vacatures ae nde Vrije Univer siteit zullen worden vervuld door de benoeming o.a. van dr. J. C. de Moor in de vacature—Sil- levis Smitt, mr. W. Zevenhoven voor de rech ten ,prof. A. Anema voor de Kuyper-Katheder, .terwijl voor een benoeming tot hoogleeraar in de geschiedenis (tijdvak vóór 1648) genoemd wordt de heer Wille, docts. in de Ned. Letteren, leeraor aan het Chr. Gymnasium te *s Graven- hage. Kunst en Wetenschap „Het 1*o o n e c 1". In de plaats van wijlen den heer H. L. Berckenhoff zal de heer Frits Lapidoth optreden als redacteur van Het TooneeL Jan Poortenaar. Op de tentoon stelling, die onze landgenoot Jan Poortenaar te Weenen van zijn werk heeft gehouden, werd een reeks zijner teekeningen voor het Albertina-museum aangekocht. Handel en N ij verheid. Gisteravond vergaderde in het gebouw der Middenstands Credietbank de vereeni- ging „Handel en Nijverheid" onder voorzit terschap van den heer Krook. Aanwezig waren 4 bestuurs- en 4 gewone leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van hulde aan die raadsleden, welke in de laatste raadszitting de belangen van de Middenstanders zoo goed behartigd hebben en hekelt de houding van andere raadsleden, die toonden geen goeden kijk te hebben op den winkelstand en de regeling van de lichtprijzen goed vonden. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende: De opkomst der leden op de vergaderin gen was slecht De instellingen verheugden zich in toenemenden bloei, speciaal de af- deeling informatie-bureau. Het ledental bedroeg op het einde van het jaar 148. Uitvoerig werd in het verslag medege deeld de actie inzake de prijzen van gas en electrlciteit. In voorbereiding zijn nog de oprichting van een veem en een midenstandshuis. Met een opwekking tot het volharden in den strijd sloot het jaarverslag. De voorziter brengt onder instemming" dank aan den secretaris voor notulen en jaarverslag en vindt het jammer dat er weer zoo weinig aanwezig zijn. Het verslag van den penningmeester wijst eenr batig saldo aan van 114.25kL De com missie welke rekening en verantwoording van den penningmeester zouden nazien, schitterde door afwezigheid. Bij de bestuursverkiezing, wegens perio diek aftreden der heeren L Krook, R. Levy en mr. Bos, waarvan de beide laatste heeren niet meer in aanmerking wenschen te ko men werd herkozen de heer L. Krook en gekozen de heeren Martens, directeur van de Middenstands Credietbank en R. Levy. De secretaris zal vragen of de heer Levy zijn benoeming aanneemt. De voorzitter deelt mede, dat hij nu nog de taak als bestuurslid zal aanvaarden, doch als de leden niet meer belangstelling too- nen, zal hij het volgend jaar aftreden. Naar het Midenstands Congres in Haar lem worden afgevaardigd de heeren Krook en Van Schaik, welke heeren de benoeming aannemen, terwijl de heer Houbaer als plaatsvervanger zal fungeeren. Bij de bespreking over de afwijzing van het adres in den gemeenteraad inzake verlaging van de tarieven gas en electriciteit, wordt voorgelezen hef bericht van het Stadhuis, dat het Raadsbesluit gehandhaafd blijft. De voorzitter zegt, dat, met het oog op den huidigen toestand, voorloopig daarin moet worden berust. De secretaris deelt mede, dat in Deventer de regeling veel beter is. Vanaf I April tot I October 19W5 bedraagt de prijs: De eerste 30 kub. M. 17 cent per kub. M. Van 50—40 kub. M. 18V, cent. Boven 40 kub. M. 25 cent. De rantsoeneering loopt van 40 tot 80 kub. M. naar gelang de grootte van het ge zin, voor ieder gezinslid 5 kub. M. meer. De secretaris protesteert tegen de uitla ting van den burgemeester, als zouden Han del en Nijverheid en de Hanze te lang ge wacht hebben met het indienen van het pro test. De voorbereiding daartoe is zoo vlug mogelijk gegaan. De heer Houbaer wijst er op, dat met de a.s. raadsverkiezing getracht moet worden om eigeii candidaten in den Raad te bren gen. De heer van de Burg zegt, dat we nu al vast een voorproefje hebben van den toe- komsrigen socinlistischen Staat. De heer Klonsen vraagt of er termen zijn om den heer Hofland te royeeren, want spr. meent, dat die den middenstand benadeelt. De voorzitter zegt, dat royement niet te gauw moet worden toegepast. Het bestuur zal in deze kwestie werkzaam blijven. Maatschappij, van N ij verheid. Gisteravond hield het departement Amersfoort van de Maatschappij van Nij verheid een algemeene ledenvergadering in hotel Reichmann, onder voorzitterschap van den heer Joh. H. v. d. Meiden. Na opening der vergadering leest de Secretaris de no tulen van 11 Maart, welke worden goedge keurd. Onder de ingekomen stukken is o.a. een motie van het Departement Deventer tegen de internationaliseering van de Ned. Jaarbeurs, met verzoek om adhaesie. Het bestuur is er voor deze motie te steu nen, uit vrees voor verwatering van onze nationale instelling, die ook nationaal moet blijven. De heer Fontein wijst op de voordee- len van buitenlandsche deelneming; voor namelijk dat de Hollandsche industrie zich zal gaan spiegelen aan de buitenlandsche, waarvan heel veel te leeren is. De Voorzitter wijst er op, dat een goed fabrikant wel over de grenzen zal gaan zien als hij weet dat er wat te leeren is en niet zal wachten op de Jaarbeurs. De heer Fontein meent, dat de jonge Hollandsche industrie over het paard is ge beurd. Nu is de concurrentie weg en behel pen wij ons er mee, maar zeker kan er nog veel geleerd worden, dat de fabrikant op de Jaarbeurs kan opdoen. De heer Kemper wil de buitenlandsche industrie weren, maar -wel zooveel mogelijk de buitenlanders trekken om te zien wat de Nederlandsche industrie praesteert. In dien geest gewijzigd, wordt besloten de motie-Deventer te steunen. Daarna wordt de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering besproken. Tot afgevaardigden naar deze vergadering worden gekozen de heeren v. d. Meideir en E. van Vollenhoven en tot hunne plaatsver vangers de heeren Kemper en Korthals Altes. Tot afgevaardigde, die de Rekening en Verantwoording over 1917 van de Maat schappij mede zal nazien en de begrooting over 1919 vaststellen, wordt aangewezen de heer E. van Vollenhoven. Expositie. In Fontein's Kunsthandel wordt Woensdag een expositie geopend, welke wel de aan dacht verdient. De Zwitsersche kunstschil der Francois Gos, professeur l'école d'art de Lausanne heeft een aantal schilderijen, studies en etsen ingezonden en van mej. de Koff, leerlinge van mevr. van Reumen Wegman, zijn er batikwerken, kussens, tea cosy's, boekomslagen, taschjes enz. met ver schillende bloemmotieven. In Elsevier's Maandblad lazen wij over Gos' werken „Deze jonge Zwitser deed zich kennen als een schilder met een zeer sterk gevoel voor heldere zonnige kleuren. Hij zocht geen tonaliteit, geen stemming, maar sterke tegenstellingen en daarom zat er iets frisch en levendigs in zijn werk." En G. D. Gratama schreef van hem„Tal rijke invloeden hadden hun werking op zijn geest, die dan eens door het impressionis me bevangen werd, dan weer tot het himi- nisme overhelde, om in verschillende doe ken de decoratief-monumentale richting van een Hodler aan te hangen, in gewoonlijk sterke kleuren, die wel eens wat geforceerd aandoen, doch ook wei fijn en teer kunnen zijn." Ook zijn Alpenschilderijen worden zeer geroemd, maar voor Amersfoort is Gos vooral bekend wegens zijn medewerking aan het Belgische monument, waarvan hij en Krop de sculpturale versiering voor hun rekening hadden. Van dat monument heeft hij een groote litho gemaakt, „dat in een diep zwart en wit, een silhouet geeft van het bouwwerk tegen den lichten hemel, ont vonkt in een laaiing van geweldig licht. Schoon is de contraswerking van het zware zwart tegen de blanke partijen't geheel geeft een schouwspel van tragische be wogenheid". (H.bld.) Korfbal. Onze stadgenooten trokken Zondag naar Arnhem, waar ter eere van het 3de lustrum van den N. K. B. een korfbaldag was georganiseerd. Amersfoort kwam uit in de 2de afdeeling. Er werden halve compe tities verspeeld, iets dat ten zeerste voldeed, aangezien zoodoende de sparring tot het laatst er in bleef. Om 11 uur werd begon nen tegen het Nijmeegsche Be Quick. Het overigens bijzonder mooie Vitesse-tcrrein was door den ochtendregen spiegelglad. Aan beide" zijden werd zeer laksch spel te zien gegeven. Rust O—O. Na de pauze de zelfde vertooning. Eindelijk maakt Be Quick een goal, 10. Op 't laatst meenen we de blauwwitten gelijk te zien maken, doch het schot scheerde de kort. Om 2 uur werd gespeeld tegen E. K. C. A. II uit Arn hem. Onze stodgenooten waren in dezen strijd voortdurend de meerderen en de Amersfoort-mand was dan ook geen enkele maal in gevaar. Van Achterbergh maakte het 1ste punt. Met 1—0 gaat de rust in. In de 2de helft zorgde mej. Van Achter bergh voor no. 2, terwijl mej. Vieleers de 3de goal voor haar rekening nam. Einde 3O voor Amersfoort. Om 4 uur werd de laatste match tegen Mercedes uit V^lp ge speeld. Ofschoon de blauwwitten sterker zijn, weten ze dit niet in cijfers uit te druk ken wegens slecht schieten en te ver door gevoeld samenspel. Uit een doorbraak for- ceeren de Velpennren een punt. 0—1. Met dezen stand gaat de pauze in. Na rust blijft de Mercedesvoorspron; ge- ruimen tijd gehandhaafd. Dan komen de blauwwitten, aangevuurd door de s»mj>or- ters, geducht opzetten en maakt mej. Van Achterbergh gelijk 11. Even hierna maakt Posthouwer no. 2, terwijl Hogenboom met een prachtschot de 3de bal door den mand jaagt. Tenslotte maakt Hoimer enkele se conden vóór het einde no. 4. Einde 41 voor Amersfoort, dat hiermee bezitter werd van den 2den prijs, een fraaie zilveren me daille, uitgeloofd door den N. K. B Hier onder volgt de eindstand van de betreffende afdeeling pe«p. govr. gel. vorl. pn« *r. teg. pom Bo-guiek 8 6 H-2 9-— Amersfoort 8 2 1 4 7—2 1.38 Mo roedes 3 1 2 2 1-6 0.67 E. K.C. A. II 8 3 1—12 De nieuwe gosregeling. In verband met den g a s n o o d en de daaromtrent verspreide circulaire, wordt ge vraagd wanneer deze regeling een aanvang neemt en zulks in verband met het feit, dat reeds een derde van de maand Mei is ver streken. Daaromtrent wordt ons het volgende me degedeeld Het bericht, dat moet worden bezuipigd is den 6 Mei bij het gemeentebestuur inge komen, zoodat het onmogelijk was de nieu we regeling vroeger bekend te maken. Het is de bedoeling dot deze direct in gaat en dot een ieder de grootst mogelijke zinnigheid betracht. Het zoude echter onbillijk zijn de regeling met de meeste gestrengheid op het verbruik in deze maand toe te possen. Daarom zal de tusschenweg worden bewandeld, wan neer inderdaad flink wordt bezuinigd. De controleurs zullen alle dagen hun bevindin gen mededeelen en daarvan zal afhangen, welke maatregelen nog moeten worden ge nomen, om ook in deze maand niet meer ten achter te geroken dar. strikt noodzake lijk is. Een ieder bezuinige dus terstond en zoo veel mogelijk. De bezuiniging is, naar wij vernemen, reeds goed merkbaar, al is nog niet bereikl wat bereikt moet worden; er bestaat echter alle hoop, dat binnenkort het .rbruik ge leidelijk teruggebracht ztl zijn 'Jt het .voor geschreven maximum, zocdat dan de r.og steeds dreigende maatregel var gedeelte lijke sluiting van gastoevoer voorkomen znl kunnen worden. Een meevaller. In 1914 is door den Minister den prijs van het tarwemeel voor bruinbrood gesteld op ƒ9.— per 100 K.G. De gemeenten mochten voor kosten enz. berekenen ƒ0.25 per 100 K.G. Vanaf het begin echter heeft men hier de bakkers meer laten betalen. Het is zelfs voorgekomen, dot ƒ10.30 per 100 K.G. werd gevraagd. De minister heett thans be slist, at het te veel betaalde aan de bakkers moet worden terugbetaald, hetgeen voor ve len, daar het al loopt van 1914, een aardig meevallertje is. Opgave von vertrokken personen van 15 Maart tot 4 Mei 1918. Johannes Schuurmg, IS9Ó, N.-H., var Achter b-si raat 54 anur Amsterdam, verpleger. Wijnend Elzen aar, geb. 183ü, N.-H., van Brou wersstraat 17 naar Soest, metselaar. Cornelia v. Dijk, R.-C., van Hoogi.weg 1 naar Amsterdam. Wed. L. Maac, N.-H., van ParcSlelweg 22 naar Rh enen. Mej. L. Pauw Markhorst, R.-C* van Kruiskamp 13 naar Amsterdam. Gerrii J. P. v. Ede, geo. 1893. N.-H-, van Kop« legracht 15 naar Amsterdam, kant oor bed. Uirk Freriks, geb. 1897, Ger„ van Weslsingel 2! naar Amsterdam, pianoreparateur. Tcuntje Lokhorst, N.-H., van Beekenst.laon 9 naar Zeist, on-lcrwijzercs. Agnes J. M. v. d. Brink, R.-C, van Hof 2 naar Amsterdam, assistente. Metje Florijn, N.-H., van Bemetraat 22 near Utrecht. Antonie C. J. Dieters, gcb. 1893, N.-H., van Koestraat 30 naar De Bilt, sigarenmaker. Wouter Uitlvnbogaard, Gei., van Heiligenb.- weg 39 naar Veenhuizen, zaalopzichter. Hendrik v. Vulpen, geb. 1878, N.-H., van G. v. Stellingw.stroot 58 naar Zwolle, wagenmees- ter. Vfllem Dijkhuizen» geb. 189a, N.-H., va» Woest.weg 21 near Goirk-, arbeider. Johanna T. A. M. v. d. Eynden, R.-C., van Schrmmelp.straat 13 naar Groenlo. Ludovicus W. J. te Kloeso, R.-C-, van L. Beek straat 23 naar Beverwijk, schilder. Lucas v. d. Water, geb. 190^ Ger-, van Hoo- ge weg 2 naar Kampen. BerJina E. M. Jonker, R.-C., vort .Weetsing«4 11 naar VegheL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 3