uti sr - BUITENLAND BINNENLAND ÏBOH«EMEHTSPRIiS DE EEMLANDER" PüiisoiiMimüiir.S'rjo'S F- EERSTE BLAD Billijke prijzen. - Prima waren. Flinke voorraden Levensmiddelen. H.V. voorheen VAi SENT J Co., 17e Jaargang, Wo. 2* pa port 2-00. po week (met graüi rtnekering tegen ongelukken) f 0.14. ifeonderÜjke nummer» (jas. Wekelljlueh bijvoegsel .De HoUtndichê Wouwenw londet redie«e"nn Tbtrtee Hoven) pel 3 maanden 30 cent Wekclykaeb b||voegieI •Wereüreree» per 3 maanden <0 cent I» HOOFDREDACTEUR: M«. D. J. UITGEVERS: VALKHOFF C. VAN SCHAARDENBURB BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hoi» unteeHrscxatT*. INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 613 Zaterdag 27 Juli 1918 dienstaanbiedingen l—5 tegeb f olJO. grootc lefitn naar plaatsruimte. Voor handel eo bedrijf bestaan xccr Toordeclige bepalingen tot het herhaald ad ver. tceren In dit Blad, bij abonnement Eene circulaire» bevattende da voorwaarden, wordt op tan vraag toegezonden. Reclame. Pieter PUperstraat 7 Leusderweg 83, Bloemendaalsche Binnenpoort, OE adru:e.i lan accurata Rnime sortsering in Surrogaten op MÜeriei seblede Aincrstoort-rirenhl-JSiisenui- Snestriijk. U Fusie noch concentratie. u. Hoe komen de vrijzinnigen uit het moeras? 'n Beduidende numerieke aanwas is voor alsnog niet waarschijnlijk. De vrijzinnigen mogen er allereerst op bedacht zijn de kie zers die zij hebben te behouden, en hun in nerlijke positie te stevigen. Er is veel wat hen scheidt, maar er is ook veel wat him gemeenschappelijk bezit is ©n juist dat wordt thans bedreigd. Daarover dienen de vrijzinnigen wel met zichzelf en elkaar te rade te gaan. In de eerste dagen na den fatalen 3en Juli hebben wij wel hooren zeggen: „dat komt nu van 't verbreken der concentratie" Maar 't waren schuchtere stemmen, die ei genlijk wel beseften dat die opmerking er volkomen naast was. Waar toch is de kiezer, die, als er wèl con centratie geweest was, vrijzinnig gestemd zou hebben doch nu z'n troost zocht bij rechts of rood? Die kiezer bestaat eenvoudig niet. De duizenden die thans roomsch gestemd hebben, zijn allen en uitsluitend roomschen en geen hunner zou z'n partij ontrouw ge worden zijn, ook al waren alle vrijzinnigen tot één mengelmoes samengesmolten. En met de anti-rev. is 't precies zoo. gesteld. De teleurstellende cijfers van de chr.-hist. wij zen 't uit dat ook naar die partij weinig vrijz. overloopers de vlucht genomen heb ben. Integendeel, honderden kiezers aan de politieke grens zijn juist tot de vrij-lib. ge gaan nu zij dezen van compromittéerehden Omgang vrij wisten. Bij voortzetting van de Concentratie waren deze honderden precies den anderen kant opgedreven; en aan de linksche vleugels zou men dan eveneens 'n zelfde verschijnsel opgemerkt hebben, 'n Samengaan van vrij-lib. en vrijz.-dem. zou beiden partijen op honderden en honderden Btemmen te staan gekomen zijn. Willen de vrijzinrygen de kiezers die zij nog hebben, behouden, dan moeten zij maar nooit meer aan concentratie denken. Daar mee hakt men z'n beide vleugelpunten af, alsof men nog niet genoeg gekortwiekt wa re. Het niet-herkozen unie-lib. Kamerlid Si- binga Mulder verwacht ook niets meer van concentratie. Maar wat hij wil, zou, hoe aan lokkelijk het oppervlakkig schijne, nog ramp spoediger worden. Hij wenscht n.l. 'n algemeene fusie! Dat zou nu eens recht 'p uittocht geven! t Zou gewoon zelfmoord beteekenen. En men verwondert zich hoe iemand die toch iets moet weten van de stroomingen onder de kiezers in ernst zulk 'n denkbeeld opperen kan. Zoo'n fusie zou feitelijk beteekenen 'n te rugkeer van de vrijz-dem. en de vrije lib. in de Lib. Unie, zij het wellicht onder anderen haam. Hoe kan men zich echter die moge lijkheid indenken? Gesteld al eens dat de vrijz. dem. en vrij- lib. hun beginselen overboord wierpen en berouwvol terugkwamen, dan zou natuurlijk 'n compromis gesloten worden, dat noch vrijz. dem. noch vrij lib., doch zuiver kleur loos was. Maar als de stembus van 3 Juli Sets geleerd heeft, dan is het wel dit, dat rie kiezers van vagé, kleurlooze programma's ïriets weten willen en de hardste slagen toe- Eebracht hebben aan de eenheidspartij, de ib. Unie. Als zulks de Lib. Unie, welke toch gezui verd was van de uiterste elementen, over komt, hoe zou don 'n beter lot kunnen be schoren zijn aan 'n fusie, die nog bonter, nog véél meer „schijneenheid" was? Men werpt ons misschien tegen: de R. K. .Staatspartij is ook 'n schijneenheid en daar gaat toch wel kracht van uit. Maor wie zoo spreekt, zal ons moeten toe geven, dat er groot verschil is tusschen 'n Bchijneenheid welke door allerlei machtsmid delen geschraagd wordt, en 'n schijneenheid ne ergelijke middelen ten eenenmale vrH M,"SArgHÜkki-?' nlet waarschijnlijk dat de C vr,jz.-dem. iets zulleh prijsge- Peral-e"". PrlnciPieel standpunt om te n er?eliike schijneenheid. tehikh™?6 Is ™or?°ed van de baan de mo- Eers m Z" f"S,e' Welke kie ken d -6n te" slotte niets and<*s e" m' Politiek Overzicht De oorlog en de belasting- vermeerdering. L De bondsraad van het Duitsche rijk heeft zijne toestemming verleend aan den bundel belastingwetten, die de rijksdag in zijne laatste zitting heeft aangenomen. Bij de be handeling van de ontwerpen dezer wetten in den rijksdag hadden de vertegenwoordi gen van de verbonden regeeringén princi pieel e bezwaren laten gelden tegen sommi gen van de genomen besluiten, die zwaar bij hen schenen te wegen. Die bezwaren hebben hen echter niet weerhouden aan het geheele samenstel van. deze wetten hunne stem te geven. Het besef der dringende noodzakelijkheid -beeft hen bewogen hunne overtuiging ten offer te brengen, zooals trouwens ook bij den rijksdag dikwijls het geval is geweest. De behandeling van deze belastingher vorming in den rijksdag is-een toonbeeld van vlugheid geweest. In vier zittingen zijn de veertien wetsontwerpen in tweede en derde lezing afgedaan, waarmee .vier mil liard mark in nieuwe belastingen zijn toe gestaan. Men zou moeten zeggen, dat de behandeling te vlug is geweest, ware 't niet, dat de beraadslaging in de openbare zitting degelijk was voorbereid door het onderzoek in de commissiën, waardoor met behoud van de grondslagen de regeeringsontwerpen in menig opzicht aangevuld en verbeterd zijn. Hoezeer de tijden ook op het gebied der belastingpolitiek door den oorlog veranderd zijn, leert eene vergelijking van het heden met den toestand voor den oorlog. In 1908 is ook een plan tot hervorming van de rijks financiën in den rijksdag aan de orde ge weest. Toen is daarover met verbittering ge streden, de rijkskanselier vorst Billow is er over gevallen en de geheele binnenlandsche politiek is er door beïnvloed. En toen was het bedrag, dat de regeering verlangde, nog geen 500 millioen. Thans zijn regeering en rijksdag bijna zonder strijd het eens gewor den over wetten, die den belastingdruk van het Duitsche volk met vier milliard verzwa ren, een bedrag acht maal zoo groot. Het gemeen overleg heeft ditmaal haast een wonder verricht. De toestemming tot de door haar ontwor pen regeling van de belasting op dranken had de regeering den rijksdag vergemakke lijkt door de verzekering, dat zij deze be lastingen beschouwt als een onderdeel van de volledige belastinghervorming, die later zal worden ter hand genomen. Tegen het belasten van den brandewijn in den vorm van het monopolie bestond aanvankelijk groot bezwaar; de principieele tegenstan ders wilden in plaats daarvan liever eene verhooging van de tot dusver geldende ver bruiksbelasting. Men is gekomen tot een compromis, dat in de hoofdzaak aan de grondslagen van de regeeringsvoordracht vasthoudt. Ook de bierbelasting is in hoofd zaak naar de voorstellen der regeering aan genomen. Bij de wijnbelasting is, tegen den wensch van de commissie, de belasting be paald op 20 pet. van de waarde met deze beperking, dat na het einde van den oorlo: de bondsraad de belasting voor wijnen met een verkoopsprijs tot 2 rr.^rk per liter moet verminderen tot 15 pet. Voor de belasting van de alkoholvrije dranken is -het regee- ringsvoorstel gehandhaafd. De aanvulling van deze belastingen vormt de verhooging van de rechten op koTfie en thee; het ver hoogde recht op cacao en chocolade is ver worpen. De porto's voor brieven en verdere post- zendingen, die reeds in 1916 zijn verhoogd, zijn andermaal verhoogd met dooreen 20 tot 25 pet. Het woordtarief voor telegram men is van 7 op 8 pf. per woord gebracht tegen 5 pf. in den vredestijd. De door de partijen der linkerzijde verlangde opheffing van den portvrijdom der vorsten werd door de regeering toegezegd in een later in te dienen voordracht. Een hoofdpunt van deze belastinghervor ming is de belasting op den goederenomzet. Zij is eene uitbreiding van het sedert twee jaren bestaande zegelrecht op den omzet van goederen. De tax van deze belasting be. droeg 1 per 1000; daarmee werd een omzet van 200 millioen verkregen. De nieuwe tax is 5 per ÏOOO, om eene opbrengst van een milliard te krijgen. Voor den omzet van voorwerpen, bestaande uit edele metalen, parelen en edelgesteenten, werken van schilder- en beeldhouwkunst en antiquitei ten, is een afzonderlijke tax opgenomen; de regeering had daan-oor 20 pet. van de waarde voorgesteld, de rijksdag Heeft hem op 10 pet. bepaald. De nieuwe bepalingen over de verhooging van het zegelrecht voor den omzet op de effectenbeurs zijn eerst na langdurige over leggingen tot stand gekomen. De regeering stelde oorspronkelijk een recht voor van 3 per 1000, zijnde het tienvoud van het thans geheven bedrag. Het besluit van den rijksdag is een compromis, waardoor het recht is vastgesteld op 2 per 1000 met bepaling, dat bovendien een oorlogstoeslag wordt gehe ven van 1 per 1000, dien de bondsraad naar zijn bevinden kan laten vervallen of wel op 2 per 1000 kan brengen. De nor male tax zal dus zijn, zoolang de oorlog duurt 3 per 1000, maar de bondsraad is be voegd hem öf te verminderen tot 2 öf te ver- hoogen tot 4 per 1000. De kroon op het werk wordt gezet door eene nieuwe belasting op het bezit. Er is eene oorlogsbelasting vastgesteld, te heffen van naamlooze vennootschappen voor het vierde oorlogsjaar en daarnaast eene oor logsbelasting, die alle voor de bezitbelasting van het jaar 1913 aangeslagen personen hebben te betalen van hun hcoger inkomen en vermogen. De opbrengst, die uit deze be lasting is te halen, wordt geraamd op 1200 millioen, die van de oorlogsbelasting op naamlooze vennootschappen op 600 mil lioen. Uit de nieuwe indirecte belastingen wordt 2 milliard voor de schatkist verwacht. Zoo komt men voor alle nieuwe belastingen te zamen,tot eene opbrengst van 4 milliar- den mark in ronde som. De oorspronkelijk door de regeering voorgestelde nieuwe be lastingen zouden volgens raming 2875 mil lioen mark leveren, waarmee het tekort der rijksbegrooting van het loopende dienstjaar gedekt zou zijn. Het overleg tusschen de regeering èn de rijksdag is dus niet zonder invloed op hef eindcijfer gebleven; het ver schaft. de- regeering nog een milliard meer dan zij. aanvankelijk had gevraagd., In nauw verband met den nu verrichten arbeid op belastinggebied staat de wet te gen de „Steuerfhicht", die moet beletten dat vermogende lieden na den oorlog, doOr zich naar het buitenland te begeven, zich onttrekken aan den plicht tot belastingbeta ling, en de oprichting van een rijkshof van financiën, dat waarborg moet verschaffen voor gelijkheid in de toepassing en uitleg ging van de belastingwetten in het geheele rijksgebied. De oorlog, „Aan het slagfront een rustige dag." Zoo melot het avondbericht uit Berlijn. De parij- sche berichten melden nog enkele plaatse lijke voordeelen, die door de Fransrhen wer den verkregen. Londen, 26 Juli. (R.) Officieel be richt. De hulpkruiser Marmora is 23 dezer door een Duitsche duikboot getorpedeerd en tot zinken gebracht. Tien leden der bemanning worden vermist. Een Britsche torpedojager is 24 dezer op de kust geloopen en«gezonken. Dertien le den der bemanning worden vermist. P a r ij s, 2 6 Juli. (Havas.) Men seint van het Fransche front: De president van de republiek heeft het zich niet laten ontgaan om zelf aan generaal Fayolle, aanvoerder van een groep reserve-legers, het grootkruis van het legioen van eer te verleenen. Het was een eenvoudige plechtigheid op den commando-post van den generaal te midden van de officieren van zijn staf. Generaal Pé- tain, opperbevelhebber van de Fransche. le gers, was er bij tegenwoordig. Ook heeft de president eenige onlangs heroverde dorpen bezocht, n.l. Longpont, Torcy, Coeuvres, Valsery en Saint-Pierre-Aigle. In- een dorp in de buurt van het bosch van Yillers-Cotte- rets zijn^ onderscheidingen verdeeld onder de mannen der divisie, die zich pas van Vio- laine, Villers-Hélon, het bosch Maunois en Blanzy heeft meester gemaakt. B e r 1 ij n, 2 6 Juli. (W. B.) De Norddeut- sche deelt uit do aanteekeningen van baron Rosen, die van 1907 tot 1915 te Petersburg woonde, eerst lid van de Rijksdoema en daar na van den Russischen Rijksraad was, over de voorgeschiedenis van den oorlog het vol gende mede: Op een vergadering van aandeelhouders van de Nowoje Wremja, het leidende orgaan der oorlogspartij, zei Goetskow, oud-voorzit ter Van de Doema en daarna minister van oorlog, in Maart 1914: „Wij moeten krachti ger met den s^bel rammelen. Een oorlog met Duitschland kan ons veel voordeelen bezor gen. Frankrijk krijgt Elzas-Lotharingen, En geland de Duitsche koloniën, Rusland Gali- cië en daarna jagen we Nikolaas weg". Reeds in den winter van 1913 op 1914 eischte de 'regeering een verhooging van de recruten-contingenten van 420.000 tot 580.000 man jaarlijks. Dit werd zonder be zwaar ingewilligd. In een geheime commis siezitting verklaarde de minister van buiten- landsche zaken dezen eisch met te wijzen op de noodzakelijkheid om te-zamen met Frank rijk een leger te bezitten, dat het Duitsch- Oostenrijksche leger in sterkte onvoorwaar delijk de baas was, waarbij hij woordelijk zeide: „De vredelievendheid van den Duit- schen keizer staat er ons borg voor, dat wij het tijdstip van den oorlog zelf zullen kunnen bepalen." In den zomer van 1914 bliezen daarop de grootvorstenpaTtij en Soechomlinow, de mi nister vèn oorlog, den czaar in, dat hij tot den oorlog moest besluiten. In alle kringen der Russische bevolking werd dit besluit geestdriftig en met het geloof aan een snel le en gemakkelijke overwinning begroet. Weenen, 24 Juli. (W. B.) De uitwis seling van de ratificatieoorkonde over het Duitsch-Ukrainische vredesverdrag heeft hed enhier plaats gehad. Weenen, 26 Juli. (Corr.-bur.) In het, Huis van Afgevaardigden heeft minister president Hussarek voor een goed gevuld huis en volle tribunes zijne programrede ge houden, waarin hij zeide: De geweldige oor log heeft op het heele openbare leven zijn stempel gedrukt en schrijft aan de po litieke werkzaamheid gebiedend voor wat moet worden gedaan. Het komt er op aan gemeenschap met het van ouds verbonden Duitsche rijk, waarmee eene steeds hoog gehouden, in het vuur van den strijd nog gestaalde onuitroeibare vriend schap, die in de toekomst nog inniger zal worden, ons vast verbindt (levendige bijval links), en met de dappere wapenbroeders, die deze oorlog ons heeft verschaft, een gelukkig einde der gruwelijke worsteling af te dwingen. De staatslieden der centrale mogendheden hebben hun niemand bedreigende, op de al gemeene verzoening van de volken ge richte bedoelingen (bijval) meermalen en on dubbelzinnig onder woorden gebracht. De regeering zal er met alle kracht naar streven, tot verwezenlijking van dit veelbe geerde doel te komen. Machtsontplooiing naar buiten is daarvoor niet'voldoende, nerlijke kracht en vastberadenheid is er niet minder voor noodig (teekenen van instem ming). Om daartoe te komen ïs bestendige samenwerking met de wettelijk bevoegde vertegenwoordigende lichamen een ver- eischte, waaraan de regeering onwankelbaar zal vasthouden. (Instemming). Als de taak, die allereerst voor de hand ligt, kenschetst de minister-president de aanneming -van de begrootingscredietwet. In de laatste toekomst zal het er op aankomen, toebereidselen te maken voor de opklaring en regeling van het vraagstuk van het natio nale leven, dat uitsluitend binnen de gren zen der monarchie en door de bevoegde overheid kan worden opgelost. (Instemming). De regeering wil in de eerste plaats een at mosfeer von vertrouwen doen ontstaan, waar in geleidelijk de vele ingewikkelde en ingrij pen vraagstukken kunnen worden aangevat. Tot zekere hoogte in wisselwerking daarmee staat de bestuurshervorming, de bestendige medewerking van den Rijksraad, de regeling van de voedingsaangelegenheden, het orde stellen op de financiën, hetgeen van de aller gewichtigste beteekenis is en niet kan wor den uitgesteld, alsmede het groote werk van den economischen wederopbouw door het scheppen van betrouwbare, economisch ge~ zonde voorwaarden voor de industrieele huishouding en voor den zeer benarden land bouw, verder door het verkrijgen van bevredigende levensomstandigheden der heele bevolking, vooral voor den midden stand, die 'i het zwaarst heeft te verantwoor den, en door ontwikkeling van de sociale voorzorg. De minister-president eindigtvv ij moe ten er naar streven om een grondslag voor een werkzaamheid in onderling vertrouwen met het Huis te leggen, waarbij men aan weerskanten openhartig moet optreden. In deze richting wenden v,ij ons in de eerste plaats tot die groepen, welke krachtens hunne grondwettelijke positie reeds vroeger aan den kant van den in den zwaarsten strijd gewikkelden staat hebben gestaan. Wij hou den ons de plichten dezer beproefde verhou ding ook wat ons betreft vóór oogen. Wij zouden echter ook bij degenen, die een wei gerachtige houding aannemen, althans een zoodanige mate van vertrouwen willen ver wekken, als loyale tegenstanders jegens elkander kunnen koesteren. Rechtvaardi; heid jegens allen, jegens eiken volksstam en elke maatschappelijke klasse moet evenwel onze eerste leiddraad zijn en blijven. (Leven dige instemming, de minister-president ont vangt gelukwenschen). Een stem van een Duitsch radicaalWaar is de Duitsche koers? (Levendig geroep daartegenin der Czechen). Het Huis begint de tweede lezing van de voorloopige begrooting. Berlijn, 26 Juli. (W. B.) Ook op de achtste oorlogsleening zijn thans de stortin gen volledig ingekomen. Den 23en Juli wa ren bij alle acht oorlogsleeningen met een gezamenlijk bedrag van 88 milliard mark, de voorschotkassen nog slechts betrokken met 812 millioen mark, zijnde 0.9 pet. Budapest, 26 Juli. (W. B.) De achtste Hongaarsche oorlogsleening, waarvoor de inschrijving gister is gesloten, leverde bij de financieele instellingen te Budapest op 3018 millioen kronen. De uitkomst in de provin cie is nog onbekend. Berlijn, 26 Juli. (W.-B.). Dr. Helffe- richt, benoemd al$ opvolger van den ver moorden graaf Mirbach tot gezant te Mos kou, is vandaag daarheen vertrokken in ge zelschap van gezantschapsraad graaf Basse- witz, die Mirbach's lijk naar Duitschland heeft gebracht. Londen, 26 Juli. (R.) Long, minister van koloniën, door Reuter over het werk van 's rijks oorlogsconferentie ondervraagd, heeft gezegd: De hoofdzaak betreft misschien handelskwestiën. Wij hebben nu een actie in onderlinge samenwerking van het geheele rijk in het leven geroepen. Wij zullen uit komsten bereiken, die zeer naar ons genoe gen rijn, als het vrede is. Als uitkomst van de besprekingen zullen wij in vredestijd de vruchten kunnen behouden van de overwin ning, die ons zulke groote offers heeft ge kost. Londen, 26 Juli. (R.) Het ontwerp over den handel met den vijand is in het Lagerhuis in derde lezing aangenomen, met den aanvullenden maatregel, dat 't embargo op vijandelijke banken zich niet alleen over vijf jaren na den oorlog zal uitstrekken. maor ook nog daarna, totdat het parlement anders heeft besloten. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp ^>p den staat van vreemdelingen in tweede lezing aangenomen. Londen, 26 Juli. (R.) Wegens sta king in sommige gebieden waar munitie wordt gemaakt, maakt de regeering bekend, dat de bepalingen betreffende vrijstelling van den militairen dienst niet meer zullen gelden voor allen, die na Zondag het werk nog niet hebben hervat. Boekarest, 26 J-uü. (W.-B.). De senaat heeft gisteren het ontwerp over de naturalisatie van de Joden met 69 tegen 2 stemmen aangenomen. De minister van bui- tenlandsche zaken Arion deelde bij de ver dediging van het ontwerp mede, dat bij de herziening ^an de zevende alinea der grond wet de jodenkwestie later voor goed zou worden opgelost. Verder verklaarde Avion, dat de middenrijken niet hebben geëischt,5 dat aan de Joden in Rumenie dezelfde rech-1 ten als de andere burgers worden verleend, maar dat de Rumeensche regeering aan den gaarne Tege- wensch van den vierbond moet was gekomen. Kiew,25Juli. (W. B.) Naar in de poli tieke kringen verluidt, staan er veranderin gen voor de deur in het Ukrainische kabinet. J Naar alle verwachting zal Lisogub minister president blijven, maar het ministerie van binnenlandsche zaken aan andere handen overdragen. In de spoorwegstaking is eene kentering ten goede ingetreden. Londen, 2 6 Juli. (R.). Naar wij ver- nemen, neemt de boerenopstand in de U- kraine een schrikbarenden omvang aan. 70,000 welgewapende boeren rukken onder leiding van een voldoende aantal officieren en-instructeurs tegen de Duitschers op, die naar Kiew zijn teruggetrokken. Kopenhagen, 26 Juli. (W.-B.). Na tional Tidende verneemt uit Stockholm: De stoombootmaatschappij Svea heeft be sloten, ondanks het cholera-gevaar, de scheepvaart naar Petersburg te hervatten. Er zullen dokters en pleegzusters meevaren en den gezagvoerders werd op het hart ge drukt, in Petersburg geen móndvoorraad to koopen en 'geen water uit de Newa te ge-, bruiken. i Londen, 26 J u 11. (R.). Er is officieel bericht "ontvangen, dat Japon het Arneri- kaansche voorstel heeft aangenomen, om do Czecho-Slowakische legers in Siberië to steunen. Kiew, 25 Juli. (W. B.) De Russkij Golos bericht, dat de bolshewiki Stawropol ontruimd hebben, dat door het vrijwillige le ger bezet is. - Simla, 26 Juli. (R.) De nizam van Hyderabad heeft 25.000 gegeven bij ge legenheid van de zilveren bruiloft van HH. MM. tot ondersteuning van hen, die door den oorlog lijden. De inschrijvingen voor de tweede Indi sche oorlogsleening hebben het bedrag van 200 millioen ropijen bereikt. Kameroverzicht Eerste Kamer In de zitting van Vrijdag wordt het ont werp tot wijziging der Wet op de Vermo gensbelasting aangenomen met 24 tegen 22 st. (van rechts voor de heeren Bavinck, De Waal Malefijt, Diepen, Gilissen, Van der Hoeven, Van Wichen. Van links tegen de heer Fokker). i Ove de Opcenten op de Verdedigingsbelasting staken de stemmen (2323). Daarom zal de vergadering te 1 uur worden gesloten en zal te 2 uur een nieuwe vergadering worden gehouden, waarin de herstemming zal plaat* hebben. Aan de orde is de Scheurwet. De heer D e B o e r betoogt, dat het scheur- gebod de productie meer zal schaden dan' bevorderen. Bij de bebouwing van den grond is hulp van de boeren noodig. Verwacht wordt echter dat.de preventieve werking' van een facultatief boinvgebod een te strenge toepassing onnoodig zal maken. De heer d'Aumale van Harde n- broek wenscht te weten hoe de minister meent dat de noodige arbeidskrachten zul len kunnen worden gevonden. De heer Westerdijk gaat mee met de mogelijkheid van een scheurgebod omdat de noodzakelijkheid van productie vërhoo- ging ertoe dwingt en een ander middel niet wel denkbaar is. Ook de heer Dojes kan zich met het ontwerp vereenigen, omdat de mogelijkheid van scheurdwang noodzakelijk moet worden geacht. De heer Van Holthe tot Echten vraagt vrijstelling van scheurdwang voor de zandgronden. MinisterPosthArma verklaart, dat de noodige gematigdheid bij de toepassing der wet niet zal ontbreken. De bedoeling is, de' Scheurwet te brengen onder de werking van de crisisrechtspraak. Bij de aanwijzing over het te scheuren weiland zal worden gelet op den aard en de structuur van den grond, op den ijwater- stand cn op het economisch complex, waa#*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 1