koloniën. "binnenland ■poedlg zal worden bijgelegd. Tweede telegram. Op een verga- Bering van de tromstakers te Londen is een motie aangenomen, waarin aan alle leden öer vereeniging door bet geheele land de raad wordt gegeven morgen te staken. Stockholm, 17 Aug. (Zweedsch Tel.- bureau). Om de scheepvaart tusschen Zwe den en Engeland na het inwerking treden Ber groote overeenkomst te vergemakkelij ken, heeft de staatsverzekeringscommissie besloten de oorlogsrisicopremje op Enge land tot drie procent te verlagen. De staatshandelscommissie deelt in een verklaring het volgende mede: Gelijk bekend Is, is tegelijk met de handelsovereenkomst van Zweden met de geassocieerde rijken Sweden's ertsuitvoer naar Duitschland aan banden gelegd. Reeds vóór de genoemde overeenkomst tot stand kwam, werden in April daaromtrent met de Duitsche regeering besprekingen aangeknoopt, die een beper king van den ertsuitvoer naar Duitschland beoogden. Een nadere verdëeling van de uit- voer-hocveelheden zou, wanneer de over eenkomst met de Entente-mogendheden is gesloten, met de bevoegde autoriteiten in Duitschland worden vastgesteld. Na de bekrachtiging van de handelsover eenkomst, heeft de handelscommissie hnre bemoeiingen voortgezet en eene regeling verkregen, waarbij de vermindering van den uitvoer naar Duitschland opweegt tegen de evenredige vermeerdering van den uitvoer naar de Entente-landen, waarover met deze een overeenkomst werd getroffen. De ge heel e uitvoer van het volgende jaar zal naar alle waarschijnlijkheid niet bij dien van het vorige jaar achterstaan. Washington. 18 Ang. (RDe chef van «en generalen staf, generaal Marsh, heeft voor de militaire Senaats-corajnissie de volgende verklaring afgelegd: ..De geallieerden hebben aan de Amenkaari- sche regeering verzocht, een zoo uitgebreid mogelijk program voor het troepentransport te verwezenlijking. Het is onze plicht, ons pro gram uit te breiden en mannen ie rccrulec- ren. De regeering heeft een nieuwe leeftijds- grens vastgesteld, etn einde dit program te verwezenlijken en toch zoo min mogelijk de industrie des lands te ontwriehlen. Het beginsel, door den minister van Oorlog aanvaard, is, een zoo groot mogelijk aantal mannen naar Frankrijk te zenden.,Dat is het eenige middel om den duur van den oorlog te bekorten. Osaka, 13 Aug. (R.). Alle rijstwinkels zijn gesloten. Een gewapende menigte van 2000 personen viel het politiebureau aan en eischte de loslating van de arrestanten. 'De politie heeft met den sabel de oproerlin gen uiteengejaagd. Uit Kobe zijn troepen gezonden. 1 4 A u g. De rijst-onlusten ontwikkelen zich tot de meest ernstige in de geschiede nis van Japan. In bijna iedere belangrijke stad staan de troepen gereed om in te grij pen en op verscheidene- plaatsen hebben zij zich genoodzaakt gezien op de menigte te vuren. Te Kobe zfjn de kantoren van de Suzuki-maatschdppij en van het dagblad Kobeshimbun in brand gestoken. De politie stond tegenover de oproerige menigte machteloos. Te Nogoya is een menigte van 30,000 personen in den vierden nacht van de onlusten nog steeds bezig met het in brand steken dor rijstwinkels. Te Tokio zijn de ramen van vele winkels verbrijzeld. De politie bewaakt de bruggen, en de parken en woningen der ministers. Men gelooft, dat de hooge prijzen der rijst slechts een voorwendsel zijn voor het volk om uiting te kunnen geven aan zijne antipathie tegen de oorlogsvrinstmakers. Tokio, 14 Aug. (R.). De keizer heeft Hrie millioen yen gegeven om hulp te bren gen aan hen, die lijden door den abnormaal hoogen rijstprijs. De regeering heeft voor hetzelfde doel tien millioen yen beschikbaar gesteld. Tokio, 1 8 A u g. (R.). De oppositie be schuldigt de regeering, dat zij den tegen- woordigen toestand heeft verhaast. Zij be reidt eene campagne tegen de regeering voor. Oostrindië Ongeregeldheden te Poerworedfo. Te Poerworedjo zijn inlanders in verzet gekomen bij het gevangen zetten van een inlanaschen misdadiger. De resident van Kedoe is er heen regaan met troepen. De Staatscourant bevat o. a., de volgende Kon. besluiten: zijn benoemd: tot lid van de militieraad in bet tweede nnlitiedistrict van Gelderland voor de lichling öer militie van 1919 A. J. R. Brandt, gepension- neerd 1ste luitenant der infgnterie te Epe, thans plaatsvervangend lid; tot plaatsvervangend lid R. T. Mees. lid Öer Provinciale Staten; den tijdelijk als zoodanig benoemden reser ve-majoor B. M Goslings, van de infanterie «er landweer, op het daartoe door hem ge daan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; met ingang van 15 Augustus 1918 benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij de artillerie der landweer, tot-reserve-eerste- Initenant, de rcserve-tweede-luitenant F. J. C. Eylast van de artillerie der landweer; zijn ingetrokken onderscheidenlijk met ingang van 19 Augustus 1918, 20 Augustus 1918 en 28 Augustus 1918, de Koninklijke Besluiten van 19 Augustus 1914, van 20 Augustus 1914 en vaji 28 Augustus 1914 eerstgenoemde twee beslui ten onderscheidenlijk voor zooveel betreft A. M. van Erp en J- A. C. "Witting; en zijn tijde lijk benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, mcï bestemming voor den dienst bij de infanterie der landweer, tot reserve- eerste-luitenant: lo. met ingang van Ï9 Augustus 1918, de gepensionneerde onder-luitenant der infan terie A. M. van -Erp, van het leger in Ned.- Indië; 2o. met ingang van 20 Augustus 1918, de ge pensionneerde onder-luitenant der infanterie J. A. C. Witting, van het leger in Ned.-Indië; 3o. met ingang van 28 Augustus 1918, de met titulairen rang van tweede-luitenant gepensi onneerde onder-luitenant der infanterie P. H. Bollen, van het leger in Nederlandsch-Indië; in hun rang overgeplaatst bij de brigade grenadiers en jagers de kapitein jhr. E. H. L Goldman, van het 19c regiment infanterie, en de le luitenants K. J- Coenwel. W. GerlacH en M. Sieburgh, onderscheidenlijk adjudant bij het 14e regiment infanterie, adjudant hij het 21e regiment infanterie en van het 3e regi ment infanterie. Prins Hendrik in Zwitser land. Uit Zurich wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Zurich heeft bezoek gehad van den Prins der Nederlanden, vergezeld van jhr. A. van Riemsdijk. Na een korte begroeting aan Het station door de beide voorzitters der Kamer begaf de Prins zich naar de bureaux der Kamer, waar Z. K. H. de eerewijn werd aan geboden. Onder de aanwezigen waren baron Sweerts, als vertegenwoordiger van den Ne- deilandschen gggant, de voorzitters van de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Genève, een bestuurslid der Nederlandsche Studenienvereenigirtg Hollandia, en de overige bestuursleden der Kamer in Zurich. Het bezoek had op uitdrukkelijk verlangen van den Prins een vertrouwelijk karakter. De heer F. Gerth van Wijk hield in zijn kwali teit van Nederlandsch consul en voorzitter der Kamer een fcegroetingsrede. Na deze be groeting reed het gezelschap in auto's naar het hotel Baur en Ville, waar aan een rijk met bloemen versierde tafel het noenmaal gebruikt werd. Aan de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. In de St. Jacobuskerk in de Parkstraat te 's Gravenhage, is Zaterdag een stil le Heilige Mis opgedragen ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. Karei, keizer van Oostenrijk, koning ven Hongarije De Mis werd opgedragen door den deken, mon seigneur Wyttenburg, pastoor. Tijdens de Mis speelde het orgel, qnder andere het Ave Maria van Gounod. Na afloop der Mis zette het orgel het Ooster.rijksche volkslied in, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord. In het priesterkoor, dat met planten was versierd, hadden plaats genomen de charges d'aftaires- van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland, alle leden van de Oostenrijk- sche legatie en tal van leden der Duitsche legatie. In het schiip van de kerk waren tal van gereserveerde plaatsen bezet door leden tier Oostenrijksche en Duitsche kolonies. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Donderdag 22 Augustus niet plaats hebben. De KftbineUkrisIs. Aan de 'sHertogb. Ct. wordt medege deeld, dat jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, de portefeuille van blnnenlandsche zaken is aangeboden, met de bedoeling, dat hij te vens zcu optreden als minister-president. De heer Ruijs de Beerenbrouck zou het tot heden in beraad hoijden. De nieuwe directeur van landbouw. -De heer J. Sibinga Mulder, in 1868 -te Groningen geboren, ontving zijn opleiding aan de Rijks Landbouwschool te Wagenin- gen en ging begin 1887 naar Indië, waar hij in de suikercultuur werkzaam was. Geduren de zijn verblijf in Insulinde, 19 jaar onafge broken, heeft hij den geheelen ontwikke- lingstijd der suikercultuur meegemaakt en was hij een der eersten die deze op weten schappelijke basis beoefenden. De- heer Si binga Mulder eindigde zijn Indische loop baan als administrateur van Tegowongie in de residentie Kediri, toenmaals op een na de grootste suikerfabriek van Java. Sedert de heer S. M. in 1906 repa trieerde deed hij^voor landbouwkundig on derzoek verschillende reizen naar Oost en West. Eerst bezocht hij Demerara en Suri name voor landbouwonderzoek. Kort daarna reisde hij naar Burma in Achter-Indië voor een onderzoek naar suiker- en rubberterrei nen, 2 jaar nadien naar Argentinië voor sui ker. Eindelijk werd hij in 19T3 als lid der Am- sterdamsche Bananen-commissie naar de Centraal-Amerikaansche republieken en Co lumbia afgevaardigd ter bestudeering der bacoven-cultuur om met die kennis toege rust in Suriname een onderzoek in te stellen of deze cultuur daar op cornmercieel-we- tenschappeliike basis zou kunnen herleven. In de politiek .nam hij hier te lande al spoedig een actief aandeel, en 28 Febr. 1917 werd hij in de vacature-Borgesius gekozen tot lid der Tweede Kamer. Behalve als politiek spreker trad de heer Mulder hier te lande vaak op met lezingen over onderwerpen op gebied van cultuur en aardrijkskunde. Hij is schrijver van verschil lende artikelen over tropische landbouwkun de en koloniale politiek in Oost- en West- Indië. Als redactie-lid werkte hij mede aan „De Indische Mercuur" en verschillende In dische couranten en politieke bladen in Ne derland. Zoo interesseerde hij zich ook zeer voor de tot standkoming eener cuhuurbank voor Suriname. Naar men ons meldt, kunnen dit jaar 3 jongelieden als candldaat voor den oonsulairen dienst worden aangewezen. j De Staatscourant van 16 Augustus j.l. bevat hieromtrent nadere bijzonderheden. Stemplicht te.'sGravenhage. Naar wij vernemen hebben van de 74,479 kiezers in- den kieskring 's Gravenhage bij de op 3 Juli j.l. plaats gehad hebbende verkie zing van afgevaardigden voor de Tweede Kamer der Staten-Geheraal 6963 kiezers niet voldaan aan hun stemplicht. Op de uitnoodiging van den burgemeester om zich ter zake van het gepleegde verzuim te verantwoorden hebben 1409 kiezers niets van zich doen hooren, terwijl ten aanzien van 627 kiezers den burgemeester van een geldige reden van verhindering niet is ge bleken. Nederland en de oorlog Do haudel tns«chen de Ver» Staten en 5e<L-fadlë. Volgens een op 16 Augustus uit Washing ton verzonden telegram is tusschen den Ne- derlandschen chargé d'affaires, jhr. mr. De Beaufort, den gouverneur-generaal van Ned.~ Indië en den Amerikaanschen War Trade Board een regeling getroffen, krachtens welke thans beschikt kan worden over 2 mil lioen ton suiker in Ned.-Indië van den oogst 1918. Naar \ernomen wordt, liggen thans ongeveer veertig Nederlandsche schepen stil in Ned.-Indische havens, en volgens de bepalingen van deze regeling zullen deze schepen in dienst worden gesteld, voorna melijk in het belang van de N^lerlandsche koloniën en op deze wijze een veilig en voordeelig emplooi vinden. De suiker, rub ber-, tabak-, coprah- en koflie-oogsten, van welker voordeeligen afzet de welvaart van Ned.-Indië volkomen afhankelijk is, zullen worden vervoerd naar voordeelige. markten, hoofdzakelijk in de Ver. Staten. In het bij zonder zijn de Ver. Staten voornemens van den zeer grooten suikeroogst van 1918 zoo veel te koopen tegen de geldende hooge Amerikaansche prijzen als de Nederlandsche schepen in staat zijn te vervoeren. Krach tens de bepalingen van deze niet ofücieele, maar zeer bevredigende regeling van den handel tusschen de Vereenigde Staten en Ned.-Indië zullen de normale Amerikaansche uitvoeren naar Ned.-Indië onmiddellijk her vat worden, slechts onder die beperkingen, die beslist noodig zijn voor de uitvoering van het Amerikaansche oorlogsprogramma. De Ver. Staten zullen de normale aanvoeren van tin, kinine en andere inlandsche artike len moeten ontvangen. Meel uit Amerika. Het stoomschip „Hector" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij wordt onge veer 20 dezer uit Noord-Amerika met meel te Amsterdam verwacht. Reliefschepen. In Umuiden zijn aangekomen de „Relief schepen „Kroonprins Gustaf" en „Anvers" beide van Amerika. Kolen uit Duitschland. Sedert het begin van deze maand gingen dagelijks twee treinen met Duitsche kolen naar Nederland, die 1500 ton kolen vervoer den. In de volgende dagen zal het aantal treinen tot vier worden verhoogd, die 3000 ton kolen zullen vervoeren. Op die wijze zullen maandelijks 78.000 ton per trein naar Nederland worden gezon den. Van den te leveren voorraad van 120.000 ton zullen derhalve 42.000 ton maandelijks over water naar Nederland moe ten worden vervoerd. De ratificeering van het kolencontract moet nog geschieden. Vervoerverbod aardappelen. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het gestelde in de beschikking van 17 Juni 1918 ten aanzien van het vervoer van vroege aardappelen, méde vsn toepassing is op het vervoer van alle soorten aardap pelen oogst 1918. "VleeseliTOorxïeoInsr lu N.-Bral>»nt. Men meldt uit Eindhoven aan hei Hbld Het is op het platteland van N. Brabant wat de vleeschvoorziening betreft tegen woordig een goede boel. Op tal van dorpen wordt heimelijk geslacht (zoowel runderen als varkens). Menig ingewijd bewoner der steden in de omgeving brengt van den boer een heerlijk -stuk bief, klapstuk of een fijne ossetong mee. Vele zware koeien, z.g. door dieven in de weide gedood en verdeeld, zijn kalmpjes door de eigenaars in boeren schuur of stal afgeslacht, en het vleesch is voor goeden prijs aan bekenden in dorp of stad verkocht. Het geval staat niet alléén. In Noordwijk aan Zee zijn hotels en pen sions, waar men tweemaal per dag vleesch krijgt. In Leiden is vrij geregeld vleesch. In Zeist zijn bewoners dieniets te klagen hebben. Toch is er een slachtverbod. Maximumprijs suiker. De minister van Landbouw heeft met aanvulling van zijn beschikking van 10 Juli 1918 bepaald, dat de daarin vastgestelde m^ximum-gTOOthandelprijs van suiker is te verstaan of fabriek en de maximum-tus- schenhandelprijs af pakhuis grossier. Ook in Friesland. Vanwege het ministerie van Oorlog-in- pecteert een officier de noteboomen in Friesland, waarvan het hout gebruikt wordt voor geweerkolven. Tot nog toe bleven in die provincie die boomen gespaard. Opvordering R Ij wielbanden. "Wij lezen in ,de Kampioen": In antwoord op verschillende vragen, dee- len wij nog eens mede, dat op het oogenblik- opvordering van rijwielbanden, toebehooren- de aan particulieren, nog niet wordt overwo gen. Of het binnen afzienbaren tijd te ver wachten is, is natuurlijk niet met zekerheid te •zeggen, doch* vooralsnog onwaarschijnlijk te achten. Dat bij een eventneele opvordering geen hooge waarde zal vergoed worden, is evenwel vrij zeker aan te nemen. In bezit genomen. De Rotterdamsche Centrale Distributie- dienst nam in bezit in verschillende veemen: 150 balen cacaoboonen, 110 kisten cacao poeder, 40 doozen chocolade, en op het handelsterrein aan de Rozenstraat 16 ka zen, die, verpakt als visch, in manden uit Nieuwpoort naar Rotterdam waren verzon den. Een nieuw procédé. Te Epe op de Veluwe wordt een groote fa briek ingericht tot het maken van een nieuw artikel, n.l. het fabriceeren volgens een nieuw procédé van den grondstof voor zak ken, kleeden, loopers en ook fijnere stoffen uit plantenvezels. Een en ander is dezen tijd zeker van groot belang. Reusachtige hoe veelheden plantenmaterie^l worden hiertoe aangevoerd. Het interneeringskamp te Har derwijk gehandhaafd. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat het ijilerneeringskamp te Harderwijk ge vestigd. blijft. De geïnterneerden van Zeist zul len naar hier worden overgebracht. Toen generaal Lannoy het desbetreffende telegram aan de Belgen toonde, heerschte er groote blijdschap. De luit.-kol. W\ S. L. Ruempol, commandant der bewakingstroepen in het interneerings kamp te Harderwijk wordt vervangen door den maj. der inf. D. A. van dei- Wedden. Postverkeer met Oostenrijk- H o n g a r ij e. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de TTongaarsche censuur de navolgende regeling heeft getrof fen ter bevordering van eene spoedige behan deling van slakken voor Hongarije, afkomstig uit Nederland. 1. Alleen correspondentie betreffende spoed- eischende handelszaken of betrekking hebben de op publieke belangen, komt in aanmerking om op bijzondere wijze behandeld ie worden. 2. De afzender behoort zijn correspondentie le sluiten in een open omslag voorzien van het adres van den geadresseerde en gefrankeerd met Hongaarsche frankeerzegels, volgens het binnenlandsche Hongaarsche posttarief. Deze omslag is te sluiten in een tweeden omslag, bij voorkeur van roode kleur, vermeldende den naam en het adres van den afzender en is aangeleekcnd gefrankeerd met Nederlandsche frankeerzegels le verzenden aan: la censure militaire üi Budapest. Het binnenlaiKlsch port voor briaven in Hongarije bedraagt 20 filler tot een gewicht van 20 gram en 5 filler voor elk meerder ge wicht van 20 gram; in het lokaal verkeer: 15 filler tot een gewicht van 20 gram en 5 filler voor elk meerder gewicht van 20 gram. Laatstgenoemd locaal port is van toepassing in geval de brief bestemd is voor Budapest. "Wcnscht de afzender, dat de ingesloten brief door de militaire censuur aangeteekend doorgezonden wordt, dan is het aanteekens- recht. ten bedrage van 25 filler, op dien biref te voldoen. Stelt hij er prijs op, dat hem een ontvangbewijs deswege wordt toegezonden, dan behoort in den aan de censuur toegezon den brief bovendien een omslag met het adres van den afzender te worden gesloten, gefran keerd met Hongaarsche frankeerzegels tot een bedrag van 25 filler. Indien de afzender ziclï geen Hongaarsche frankeerzegels kan verschaffen, dan behoort hij het bedrag van het verschuldigde port, eventueel met het aantcekenrecht in den brief te sluilen door middel van internationale ant woordcoupons. berekend naar den maatstaf van 25 centimes is gelijk 25 filler. Bommen te Sluia. De drie bommen, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag in de nabijheid van Sluis in een stuk bouwland vielen, droe gen Engelsche opschriften. Het gevecht bij Ameland. Te Harlingen kwamen Vrijdagmorgen met de „Minister Kraus" van Terschelling aan 15 Engelsche geïnterneerden (een is we gens zware verwondingen nog achtergeble ven), welke aan het zeegevecht bij Ameland hebben deelgenomen. De reis werd later per spoor vervolgd. Te Nieuwediep is Vrijdagochtend de En gelsche duikbootjager K. 41, onder geleide van Nederlandsche torpedojagers, binnen gebracht. De boot had deelgenomen aan het gevecht bij Ameland. Er zijn nog twee En gelsche booten op de kust geloopen. Deze zullen ook naar Den Helder gebracht wor den. Aan de Tel. wordt omtrent het type der booten het volgende gemeld: Deze booten loopen zeer snel, van 40 tot 45 mijl. De bedoeling met dit wapen is, om wanneer zij een onderzeeboot ontdekken en deze ondergedoken is, er met groote snel heid heen te varen en op de plaats, waar zij vermoeden dat zich de duikboot bevindt, eenige bommen neer te werpen. Deze mijnen hebben tot uitwerking, dat er onder water een krachtige schommeling ont staat, waardoor de onderzeeboot naar boven wordt geworpen. Van dit oogenblik moet de duikbootjager gebruik maken, om met zijn twee mitrailleurs, die Wj aan boord heeft, en met handgranaten de duikboot te bestoken. Het geheele vaartuig is niet langer dan 10 M., terwijl de equipage uit 3 man bestaat. De doikbootaauTAl op liet Engelsche coavool. Zaterdagmorgenenkele oogenblikken voor de Saheveningsche logger „Voortva ren" Sch. 84 opnieuw de haven verliet, was de Telegraaf in de gelegenheid een omstan dig relaas te verkrijgen van de door den schipper C. Baak gerapporteerde torpedee ring van twee Engelsche torpedobooten. Donderdagmorgen omstreeks 11 uur be merkte men aan boord van de Sch. 84 op ongeveer 9 mijlen N.W. ten W. van Sche- veningen een convooi van 13 schepen. In de nabijheid van de Sch. 84, die op de thuisreis was, voeren ook twee sleepbooten met bakken, waarschijnlijk op de thuisreis en bestemd voor Hoek van Holland; Volgen^ gewoonte kwamen twee het convooi begen leidende torpedqbootm naar de Sch, 84 en de sleepbooten toe, om te zien of er oog onraad in de nabijheid was. Zij voeren orm de booten heen, doch de oppervlakte van de zee bleef en was onbewogen. Plotseling spleet echter een der torpedo- booten, de F. 83 in,tweeën, getroffen klaar» blijkelijk door een torpedo. Het voorw en achterstel stond rechtop in Ket water? we ai schijnlijk werd de machinekamer gespleten; want wolken stoom spoten de txx4£ frt, te?, wijl van de stokers en machinisten niets meer werd gezien. OogenbMWcéH^t schoten drie torpedojagers te hulp, om de beman ning van het getorpedeerde schip te redden, doch binnen 10 12 minuten was er van da F. 83 geen spoor meer te ontdekken. Het convooi was inmiddels doorgestoomd. Ook de Sch. 84 zette de zeilen btj om ts trachten weg te komen. Hulp behoefde niet geboden te worden, daar de drie oorlogs schepen aan alle kanten de schipbreukelin gen oppikten. Velen konden zonder twiifel gered worden, maar dat er ook zeer velen; zijn verongelukt,, stond voor den schipper vast. Terwijl de drie oorlogschepen lagen te wachten, werden opnieuw drie bellebaneni waargenomen, waardoor een der torpedo- booten zoodanig werd getroffen, dat zij oogenblikkelijk zonk. Van de Sch. was niet waar te nemen, welke torpedoboot het was, maar intusschen is het zoo goed als zeker, dat het schip met man en muis naar dert kelder is gegaan. "Waarschijnlijk bleven de drie torpedo- booten tegen de gewoonte in stilliggen/oir., dat men dacht, dat de F. 84 niet getorpe- deerd was, maar op een mijn was geloopen. De gezonken tórpedobooten wnren van het nieuwste tyPe met 4 schoorsteenen. Het convooi was nog vergezeld door eert zestal Pronsche watervliegtuigen, die de zea afzochten naar duikboofen. maar onverricht terzake moesten terugkeeren. Tegen den middag kwam een convooi den Waterweg uitstoomen, dat nsar Enge land koers zette. Waarschijnlijk is door da torpedobooten de duikboot opgemerkt, wanf er werd hevig in het water geschoten. Een eenigen tijd later dan de Sch. 84 ta Scheveningen binnengekomen logger rap porteerde, dat zij op de bewuste plek, waaf geschoten was, dor een zee-van petroleum was heengevaren Het is dus zeer wel mo< gelijk, dat de duikboot vernield is. Een watervlieger gered. Omtrent de daling van een EngelscR vliegtuig in de Wielingen nabij Cadzar.d, vernemen wij nog nader De daling had Woensdagmiddag om streeks half een plaats. Het voorval werd vanuit Cadzand gezien en dadelijk beman den eenige matrozen, soldaten en burger} een boot. Na een half uur roeien tegen dert storm op en door het mijnenveld heeit, waarbij men met de riemen niet te diep mocht gaan, konden -de inzittenden van hel vliegtuig nog bijtijds worden gered. De ge wonde waarnemer, de 2e luitenant DodwelJ, werd aan boord genomen van de roeiboot, terwijl de ongewonde vlieger aan boord kwam van het inmiddels toegeschoteit wachtschip. Eerst later verschenen de mip nenlegger „Hydra" en twee torpedobooten. De namen van de kranige bemanning valt de reddingsboot uiti Cadzand zijn nis volgtl Heuvel, stuurman en commandant. Icorpc rael J. C. Gales, de motrozen B. Daelmr.n, G. Dijselijnk en I. Colpa. de infanterist A Bos en de burgers Mesiljé en La Gosse. Gesneuveld. De familie te Wartenn (Fr.) heeft bericM ontvangen, dat H. Hijlkema uit dat dorp woonachtig In Amerika, op 8 Juni j.l. bij hel Amerikaansche leger aan het westelijk frori ia gesneuveld. Splomnge te Maaitrlfhl. De Rijksrecherche en de Marechaussee ft Maastricht hebben een viertal personen l1 arrest gesteld, die verdacht worden va3 spionnege voor Duitschland. Een bioscoop portier, een veld-artillerist en twee burger! zijn reeds aangehouden. De rechercheurs deden zich voor als gedelegeerden van hoe ge re personages en beloofden veel geld voor zekere inlichtingen. Naar wij vernemen zijn er nog andere per sonen in deze zaak betrokken en zouden ft zelfs relaties in andere steden zijn aange knoopt. Spionnage. In verband met het spionnage-geval va-;S den telegrafist vp^ - ^ctterdamsche tele- graafkantoor is cr techniker, Hubert geheeten, woner .'en Bergweg, aar' gehouden, die ech - a He medeplichtighei' aan de spionnage ontkent. De eerst aang? houdene, wiens naam Pot is, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij zou de dof hem ontvreemde code-telegrammen hebbtf verkocht aan Hubers tegen 3 of 4 cent P letter of cijfer. Hubers is een zwager va3N den telegrafist Pot, die in Januarii weg^'B spionnage veroordeeld werd.- Economische Bond. In de gadering van den bestuursraad van dj Économiseren Bond "heeft de heer mr. Tak medegedeeld, dat bij wegens zijn bezigheden reeds lang yoornemens was M voorzitterschap van den Bond neer te gen, in den aandrang hiermede te wacht tot na de verkiezingen. Nu deze zijn 0 loopen, legde hij' dus het voonritteracu-'. neer. Een monument voor van Oldebarneveld. Wethouder riaan Kok te 's Gravenhage heeft 88n Nieuwe Ct. meegedeeld, dat er een P^01^ voorbereiding is voor de oprichting van monument voor Johan van Old-ebarn^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2