Amersfoortschs Particuliere Bewakingsdienst. Bill, tarieven, vertrouwd personeel, automatische controle „DE EEMLANDER" BUSH maim EERSTE BLAD Nu de donkere winteravonden aan breken is het in Uw eigen belang om U ten spoedigste aan te sluiten bij de Barcbman Wuytierslaan 1SS. Tel. 399. BUITENLAND "BINNENLAND 17e Jaargang No. 104 IDnUIITIAEUTQDDIIQ Pcr 3 maanden voor Amers» AuUnlvLlviCn 1 Ol VilJO foort 1.80, idem franco per post f 2.30, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15, afzonderlijke nummers f 0.05. Wekelijksch bijvoegsel »De Hollandsche Huisvrouw* (onder redactie van Thérèse Hoven) per 3 maanden 75 cent. Wekelijksch bijvoegsel eldrcvue* pet 3 maanden 60 cent. AMERSFOORTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF 4 Co BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hoek utrechtschest». INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Zaterdag 26 October 191B dienstaanbiedingen 1—5 regels f 0.50, grootc lette, naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald ad ver* teeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Van week tot week. Het vraag- en antwoordspel van Amerika en Duitschland had het vredesoptimisme ider vorige weken langzamerhand doen 'plaats maken voor 'n zeer sceptische stem- ming^ Eenerzijds toch meende men waar te ne men 'n verflauwing van de begeerte naar *n rechtvaardigen vrede, 'n toegeven aan .den even dommen als misdadigen en nood- lottigen drang naar voortzetting van den oorlog, anderzijds bespeurde men angstval ligheid om ronduit de consequenties van z'n vredesstap te erkennen. De Duitsche diplomatie is nooit zeer ge lukkig geweest. Zoo ook nu weer niet in de vorige Duitsche antwoord-nota aan Ameri ka. t Was of de nieuwe regeering hare be reidwilligheid om Wilson's oude en nieuwe voorstellen te aanvaarden wat bemantelen wilde. Zij nam alles wel aan maar 't woord da; Wilson haar in den mond gelegd had, sprak zij niet uit. De oorlogsdolle pers vond er nieuwe stof in om haar onzalige actie tegen den vrede te hervatten en Wilson af te leiden van z'n streven naar 'n betere wereldorde, welke reeds zoo nabij scheen. De geweldspolitici sturen aan op 'n vrede, welke geen rechts- vrede is, welke wel wrok achterlaat en de - kiem tot 'n nieuwen nog vreeselijker oorlog in zich zou dragen, het tegendeel dus van den vrede, waarvoor de geallieerden vier jaar lang gestreden hebben. Wilson is z'n idealen trouw gebleven. Hij houdt 't hoofd koel en erkent in z'n aller jongste nota dat Duitschland thans oprecht is en 't goede wil. Maar duidelijker dan nog ooit te voren geeft hij te kennen dat keizer Wilhelm nog de eenige hinderpaal is voor den vrede. In Duitschland zelf waren breede lagen der bevolking zich daarvan reeds bewust. De keizer bewees noch z'n dynastie noch z'n volk 'n dienst door te treuzelen met wat hem te doen stond. Als hem straks afge dwongen wordt, wat hij thans vrijwillig had kunnen doen, zal zij zulks slechts aan zich zelf te wijten hebben. In Oostenrijk heeft men eerder de situ atie begrepen; daar is men zelf begonnen het wankele gebouw, voordat het instortte, af te breken om op de fundamenten 'n bouwwerk op te trekken. Over 't nieu we bouwplan zal men 't misschien niet spoedig eens worden; over 't voorlcopig plan heeft Wilson reeds z'n veto uitgesproken. IHier is 't niet de vorst, hier zijn het.de vol keren zelve die elkaar in den weg staan.. Van het oorlogsterrein kwam deze week niet veel belangrijk nieüws. Na de ontrui ming van de Vlaamsch kust, gaat de terug tocht van de Duitsche legers in heel wat langzamer tempo. Duitschland's militaire macht is nog niet gebroken; mocht onver hoopt de vrede verijdeld worden, dan zou de nieuwe gigantische strijd allicht eindi gen met Europa's totalen ondergang. 'n Groot deel van Vlaanderen is bevrijd. Zonder verwoestingen of oorlogsgruwelen. In gespannen aandacht volgen wij, Hollan ders de gebeurtenissen vlak over de gren zen, jubelend telkens als nieuwe dorpen of steden na 4 lange, zware jaren plotseling tot de vrijheid wederkeeren. 'n Nieuwe, schoone roeping heeft ons volk te vervullen gekregen door de verzor ging van duizenden Fransche vluchtelingen, die door de wijkende Duitsche legers ge scheiden en steeds verder weggedrongen van hun haardsteden in gastvrij Nederland, 't toevluchtsoord van West-Europa, veilig heid en rust komen zoeken. Wij zullen hen even liefderijk als in 1914 de Belgen ontvangen en hen, die 4 jaar leef den in of vlak bij de. oorlogshei de zegenin gen van den vrede doen ervaren. Onze nieuwe Tweede Kamer is wel 'n de ceptie. De verkiezingen volgens het algemeen kiesrecht zouden eens 'n opruiming houden onder de „leuterende en politiseerende Ka merleden" en hen vervangen door. „man nen van de daad". De „opruiming" heeft inderdaad plaats gevonden. Tal van parlementariërs die 'n sieraad der Kamer waren, zijn aan den dijk gezet, maar met hun vervanging was men minder gelukkig, 'n Parlement van mannen van daden hebben wij niet'gekregen, inte gendeel het peil der Kamer is aanmerkelijk gedaald. Het woord ^leuteren" kan thans niet meer „onparlementair" genoemd wor den, het is juist zeer parlementair gewor den; en het "politiseeren was nooit erger dan thans tusschen de concurreerende socialis ten, de tegenwoordig zeer ordelievende S. D. A. P.'ers en de revolutionaire S. D. P.'ers wien niets „te dol" is. Heel veel hebben de discussies over het levensmiddelen-vraagstuk niet opgeleverd, resultaat is althans niet geevenredigd aan den langen duurmaar Minister Van IJssel- steyn heeft menige waarschuwing ter harte kunnen nemen. En voor prijsopdrijving der distributie-artikelen behoeven wij ten min ste niet meer te vreezen, voor meer dan een is zelfs verlaging in 't vooruitzicht gesteld. Het Volk en de kiene soc. pers pleegt het geheele land te doorsnuffelen naai* schan daaltjes. De redactiën zijn nooit gelukkiger dan wanneer zij hun lezers kunnen opwar men met 't verhaal van 'n hamsterenden dorpsnotaris of 'n smokkelenden dominee, Dat dient dan natuurlijk om er politieke munt uit te slaan want op schandaaltjes moet immers de soc.-dem. heilstaat gebouwd worden. Nu is er dezer dagen weer 'n geruchtma kend hamsterzaalqe uitgekomen, en het wa ren nog wel 'n wethouder van 'n groote gemeente en de directeur van het distribu tiebedrijf, bij wie verboden voorraden aard appelen in beslag genomen werden. Maar 't was nu niet het Volk doch de Te legraaf die 't uitbracht. Hoe is 't mogelijk dat het Volk zich dat nieuwtje door de Tel. liet afsnoepen? 't Geschiedde nog wel in 'n stad waar de S. D. A. P. hare allerbeste re laties heeft. Namelijk in Zaandam. Is de verklaring soms te zoeken in 't feit dat het 'n soc.-dem. wethouder en 'n dito directeur betrof? Het Volk heeft later wel z'n afkeuring uitgesproken maar 't feit trachten te ver goelijken met de opmerking dat duizenden zoo deden. 't Is mogelijk, dat duizenden zoo doen, burgers èn socialisten. Maar juist daarom deed de soc.-pers zoo verkeerd toen zij op jacht was naar schandaaltjes om er politieke munt uit te slaan en den klassenstrijd aan te wakkeren. Wij vinden 't Zaandamsche geval afkeu renswaardig, dubbel zelfs nu het officieele personen waren die het slechte voorbeeld van ontduiking der voorschriften gaven, maar overigens achten wij-'t zeer onbelang rijk. Wij hebben geen oogenblik de illusie gehad, dat de soc.-dem., ondanks hun cri- tiek op de anderen, zelve 'n zier beter wa ren en blijk zouden geven menschen van hoogere orde te zijn. Het socialisme moge heel mooi zijn, de socialisten zelve deugen niet, ze zijn menschen met precies dezelfde fouten van alle andere menschen; alleen nog 'n beetje meer verpolitiekt en dat maakt den mensch er niet beter op. Wij zullen 't dus wel uit 't hoofd laten om uit dit zaakje politieke munt tegen 't socialisme te slaan. Maar we zijn er zeker van dat morgen aan den dag de soc. pers weer even lustig voort gaat met haar schandaalreportage om de „verdorvenheid" der anderen te demon- streeren en stemming te maken voor het al leen zaligmakende socialisme. Maar in Zaandam zal men daar toch wel niet vepj meer van gejoovenl Reclame DE DIRECTEUR. Politiek Overzicht De Ëntente en Wilson's vredesprogramma. In het Britsche lagerhuis heeft Bonar Law gezegd, dat niets dwazer kon zijn, dan dat op dit oogenblik in het huis een discussie werd gevoerd over de Engelsche vredes voorwaarden. In dat opzicht vaart de Brit sche schatkistkanselier in één schuitje met de hoofden der Duitsche rijksregeering, die op het huidige tijdstip een debat over de Duitsche nota's aan president Wilson niet gewenscht vinden. Maar toch nadert de tijd, waarop dé beslissing zal moeten ge nomen worden over de vraagWelk soort van vrede zal worden gesloten Zal de vre de, die den strijd van meer dan 50 maan den zal beëindigen, zijn een rechtsvrede of een geweldvrede? Dat is de groote vraag, die zich naar voren-dringt In verbancl met deze vraag verdient een artikel in de Daily News de aandacht, waar in de hoofdredacteur Gardiner zijne mee ning over deze kwestie uiteenzet. Hij schrijft „Er bestaat een richting, een zeer mach tige richting in onze pers, die den oorlog nog niet wenscht te beëindigen en pogin gen aanwendt hem te verlengen. Wanneer daardoor iets van beteekenis voor de we reld kon worden gewonnen, zou zij in 't ge lijk zijn. Maar wanneer haar eenig doel daar bij is Duitschland te vernietigen en het boete op te leggen err voorwaarden, die door wraakzucht en belustheid op buit in plaats van door de gerechtigheid gedic teerd worden, dan is de verlenging van den oorlog een misdaad. De strijd achter de coulissen draait zich niet om de voorwaar den van den wapenstilstand. Allen zijn 't er over eens, dat die bepalingen moet be vatten, die onze overwinning waarborgen en het weer uitbreken van de vijandelijkhe den verhinderen. Ook over den val van de Pruisische autocratie, over België, Servië, Elzas-Lotharingen, Polen en Rumenië en verder over den plicht van Duitschland om de aangerichte schade weer goed te maken en de schuldigen te bestraffen, 'bestaat tus schen ons geen meeningsverschil. Maar aan den anderen kant moeten wij ook aan de Duilschers zekerheid verschaf fen. Wij moeten hun een rechtvaardige be handeling waarborgen. Als wij dit niet dóen, •dan zou de oorlog zich rekken en zal Duitschland aansturen op noodlottige da gen van anarchie en bolsjewisme. Men moet bedenken, dat niemand minder dan lord Milner voor weinige dagen aan deze be zorgdheid uiting gegeven heeft. Hij is geen vriend van den „strijd tot het bittere einde", omdat hij het bolsjewisme vreest. Milner is zeker geen democraat, maar niemand heeft de witehfetdL r*' in trokken. Er zal niets door gewonnen, maar veel verloren worden, als wij den oorlog voortzetten en Duitschland in den afgrond storten. Eert bolsjewistisch Duitschland zal voor niemand voordeel opleveren, allerminst voor de verwoeste gewesten, die van een de mocratisch Duitschland het goed maken van hunne schaden verwachten. Wij moeten dus aan Duitschland voor waarden stellen, die rechtvaardig zijn en het zijn toekomstig bestaan verzekeren. Heeft het ooit zulke voorwaarden vernomen? De regeeringen hullen zich in zwijgen en de pers bevat geheimzinnige aanwijzingen van het tegendeel. De geheime verdragen zijn niet herroepen en de Parijsche economische besluiten zijn nog van kracht. De 14 punten van Wilson houden die voorwaarden in, maar niemand weet hoe Frankrijk, Italië en wij daartegenover staan. Wel is waar zijn er gebeurtenissen, die ons ondubbelzinnig daaraan binden. Lloyd George heeft den 5en Juli tot de Amerikaan- sche troepen in Frankrijk gezegd: „Wanneer de keizer en zijne raadslieden morgen de voórwaarden van uwen president aannemen, dan kunnen zij niet alleen met Amerika, maar ook met Engeland en Frankrijk vrede heb ben. Wij verlangen geen voetbreedte Duit- schen grond, en wij willen Duitschland van zijn rechtmatig bezit niets ontrooven." Dat dit woord officiee*'- beteekenis heeft, bewijst éen schrijven variëren minister Barnes, lid van den oorlogsraad, dat deze in het begin van October tot de Kamer van koophandel in Glasgow heeft gericht. Daarin wordt ge zegd: „Wat het slellen van onze voorwaarden voor het treden in vredesbesprekingen be treft, heb ik te wijzen op de rede, die de eerste minister tot de soldaten van het wes telijke front heeft gehouden, waarin werd ge zegd, dat de vijand op grond van de voor waarden van president Wilson vrede zou kunnen hebben." Waarom heeft dan nu Bonar Law op een vraag in het lagerhuis naar onze voorwaar den een ontwijkend antv.roord gegeven. We ten de bondgenooteri, ondanks alle verklarin gen, nog niet of zij de beginselen van Wil son zullen onderschrijven? Niet alleen het verloop van den oorlog, maar ook de betrek kingen tusschen Engeland en Amerika han gen van deze vraag af. Lloyd George heeft Engeland gebonden. Laten wij ons haasten deze verbintenis r.a te komen." De vraag waarom het hier gaat, is duide lijk gesteld. Hoe staat de Entente tegepover Wilson's programma voor de aanstaande vre desbesprekingen? Duitschland heeft dit pro gramma aanvaard. Neemt de Entente harer zijds het als grondslag voor het aanstaande vredesdebat aan? Die vraag zal op den duur niet kunnen worden ontweken; zij wordt, naarmate de kans op vredesbesprekingen grooter wordt, steeds dringender. Do oorlog. De Duitsche rijksdag heeft besloten met de bespreking van Wilson's wederantwoord te wachten totdat het officieele stuk is ont vangen. In de debatten van gisteren kwam vooral de Poolsche kwestie naar voren. De Pool- sche eisch werd aldus geformuleerd, dat wordt verlangd de vereeniging van de vroe gere deelen van hef koninkrijk Polen met de vrije zeekust, loopende van den linker oever der Weiohsel tot het schiereiland Hela. Tegen dezen eisch komen de Duit- schers eenstemmig op, ook de onafhanke lijke socialisten, uit wier naam Ledebour heeft gezegd, dat door toevoeging van Dant- zig, een stad die evenals de geheele Weich- sellinie zuiver Duitsch is, bij Polen het hoogste onrecht zou worden begaan. Het wetsontwerp tot het verleenen van volledige autonomie aan Elzas-Lotharingen werd in alle drie lezingen aangenomen. Te voren was aangenomen de grondwetswijzi ging, die aan den rijksdag meezeggenschap verleent bij oorlogsverklaring en bij het slui ten van vredes- en andere verdragen. In verband met den door Duitschland ge vraagde wapenstilstand, waarvoor de mili taire adviseurs van Amerika en de Entente de voorwaarden moeten opstellen, bericht de Times, dat maarschalk Halg en admiraal Beatty in de vorige week in Londen gecon fereerd hébben met de staven van leger en vloot en dat Wilson's raadsman, kolonel House, in Frankrijk is aangekomen, waar maarschalk Foch in nauwe voeling is met de bevelhebbers van de Amerikanen en de geallieerden. Lord Robert Cecil, de vice-minister van buitenlandsche zaken in Engeland, heeft verklaard, dal, als het noodig is, op nog grooter krachtsinspanning een beroep zal worden gedaan. Als vertegenwoordigers van Amerika bij de beraadslagingen over het Duitsche voor stel nopens wapenstilstand en vredesonder handelingen zijn kolonel House en admiraal Benson in Parijs aangekomen. De legers der geallieerden hebben hun vooruitgang voortgezet tusschen Oise en Serre, op het front van dc Serre en beoos ten de Souche. Bijzonder verwoed was de strijd tusschen Sissonne en Chateau-Porcien. Op het front van Verdun breidden de Amerikanen hunne winsten uit ten Z. van den weg ConsenvoyeDauviller en bezetten net bosch van Ormont. Van het boson van Belleu werd het oostelijk deel weer prijsge geven. Ten Z. van de Schelde werden Seponeries en Querenaing bemachtigd en de spoorweg bereikt van N.W. Le Quesnoy tot O. van Maing. Ten N. van Valenciennes werd de vijandelijke achterhoede verdreven uit Bruille en Buridon. Aan het Italiaanschc front is, na lange rust, de strijd hervat en zijn de Italianen aan vallend opgetreden aan het Venetiaansche bergfront en in de streek ten Z. van den Montello. De Monie Solarolo en een deel van den Monte Prassolo en den Monte Per- tica zijn door de Italianen genomen. In de breede Piave-bedding werden eenige eiland jes bezet. Het aantal naar Europa ingescheepte Amerikaansche soldaten wordt uit Washing ton opgegeven als 2.008.000. B e r 1 ij n, 2 5 O c t. (W. B.) De rijkskan selier, die de griep heeft gekregen, is nu veel beter. Om échter het gevaar te voor komen, dat complicaties intreden, gelijk dit dikwijls bij griepgevallen gebeurt, moet de rijkskanselier voorloopig nog te bed blij ven. W e e n e n, 2 5 Oct. (Corr.-Bur.) In de legercommissie der Oostenrijksche delegatie keerde de minister van oorlog, Stoeger- Steiner, zich tegen den eisch der Czechische en Zuid-Slavische gedelegeerden, om de na tionale troepen van de fronten terug te roe pen. De minister verklaarde: Ons aanvaar den van Wilson's punten bewijst, dat wij be reid zijn onze monarchie in een geest van verzoening en democratie te hervormen. Voor deze reusachtige taak, alsmede voor het terugbrengen van het leger is rust en orde in het binnenland een onvermijdelijke voorwaarde. De minister richtte een dringenden oproep tot cle gedelegeerden, om de legeraanvoe ring bij de demobilisatie te ondersteunen. Hij antwoordde daarna de interpellatie der Zuid-Slavische gedelegeerden over de voor vallen in Fiume, met een beschrijving der gebeurtenissen, die geëindigd zijn met het herstel van de orde. Budapest, 25 Oct. W. B.) De koning heeft de voorstellen van het kabinet We- kerle, waardoor de zelfstandigheid en onaf hankelijkheid van Hongarije zoowel in be trekking tot buitenlandsche aangelegenhe den als tot hei leger en alle economische vraagstukken, volkomen vastgesteld, goedge keurd en toegestaan dat die in het parlement worden ingediend. P a ij s, 2 5 Oct. (Haves). Naar aanlei ding van een bezoek, dat de commissie van den gemeenteraad van St.-Quentin ter be studeering van den wederopbouw der stad, den I3en October 1.1. aan St. Quentin heeft gebracht, is besloten het volgende ter ken nis der regeering te brengen: De verwoesting der stad is volkomen, daar men geen huis en geen fabriek heeft aange troffen, welke gespaard is gebleven. Wanneer men zich achter de gevels begeeft, die nog overeind staan en de illusie van gebouwen wekken, staat men tegenover een leege ruimte; doorgeschoten plafonds en schoor- steenen, afgerukte behangsels, enz. Geef spoor meer van meubelen;'het linnengoed en de kleeren, tot de meest onbelangrijke keukenbenoodigdheden toe, zijn .meegeno» men. Het stadhuis is betrekkelijk ongeschon. den. Het heeft slechts zijn fresco's, zijn oude ruiten en zijn klokkenspel verloren. Da basiliek ligt in puin. Voorts zijn de archieven van den burger lijken stand in het arrondissement, familie* papieren, historische documenten en zeld zame manuscripten weggevoerd. Het monu- ment ter herdenking van de soldaten uit den oorlog van 1870 is van zijn brons beroofd* Naar aanleiding van hetgeen werd vast gesteld, brengen de vertegenwoordigers van de gemeente St. Quentin deze praktijken, die in niets door de oorlogsnoodzaak kun nen worden gerechtvaardigd, ter kennis dei beschaafde wereld. Helsingfors, 2 3 Oct. (W B.) Offi cieel bericht. Het Finsche persbureau deelt mede, ciat prins Frederik Karei van Hessen tot dus ver de Finsche regeering noch eene verkla ring, noch een officieel antwoord heeft doen toekomen, ten aanzien van zijne verkiezing tot koning van Finland. Alle anders luidende dagbladberichien zijn ongegrond, in Het bijzonder de mededeeÜng van een blad te Wiborg, volgens welke cle Finsche senaat van den prins bericht 2ou hebben ontvangen dat hij gedurende de ko mende twee jaren de kroon niet wil aanne men. De Finsche afgevaardigde Navalina, die tot de deputatie behoort, welke den prins zijn verkiezing is gaan aankondigen en op zijn terugreis uit Duitschland in Stockholm heeft vertoefd, heeft aan bladen aldaar verklaard dat de vooruitzichten, dal prins Frederik de Finsche kroon zal aanne men, gunstig zijn. Washington, 25 O c t. (R.) President Wilson heeft een oproep tot het volk gericht om in November het democratische Congres te herkiezen, als het zijn politieker, koers in dit kritieke tijdperk goedkeurt. Aan de Staatscourant van gisteren ont kenen wij nog de volgende'kon. beslui len met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, lot 1 September 1919, benoemd lot leeraar aan de Middelbare Kooniale Lundbouwschool le Deventer, A. van As, te Wressel, gem. Apeldoorn benoemd tol amanuensis le klasse ean de Lantibouwhoogeschool te Wagenir.gen H. Ab- ouwer, thans amanuensis-concierge aan de Rijkriendbouw-winterschool ;e Boskoop, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstbedoelde betrekking de le luit. der -inf. van het Ned.-Indisch leger P. L. Mulder voor den tijd van ten hoogste drie laren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indi<l om ie worden ingedeeld bij de hoofdcursus- compagnie H. J. Vr.clink benoemd tot ambtenaar van administratie 2e kl. bij het Koloniaal Etablis sement, thans tijdelijk in dic-n rang werkzaam; M. Nessy op zijn verzoek eervol ontslagen els buitengewoon lid van den raad van bestuur in de kolonie Suriname, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen dien sten aan J. W. J boron van Heersolle op zijn ver zoek eervol ontslag verleerd uit zi;n functie van ingenieur bij, tevens jdaotsvervangend lid van den Octrooiraed nxej. A. P. C. de Vos tijdelijk benoemd tot assistente bij het Rijksinstituut voor biologisch visscherijond-erzoek te Den Helder aan A. J. P. Spiesz le Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der Renleccm- missie in het d-strict Alkmaar, en is als zoo danig benoemd S. van Buren Lens ink; ontvan ger der registratie te Hoorn bevorderd lot hoofdcommies dei posterijen. J. P. J. de Kleyn, J. F. H. Heidenrijk en mei. D. C. Waltheer, allen thans commies der poste rijen lc kl. aan M. van der Vliet, te Kruituruyon, op diens verzoek, eervol ontslag- verleend ais leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, onder dankbetuiging voor de langdurige goede dien sten, dooi hem in die functie bewczi n. De Nederlandsche gezan* ie Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen, heeft, na zijn hier te lande doorgebracht kort ver lof, zijn werkzaamheden hervat. Snlariicauimissle hiirseriï:Uo rijk «-am bl en arc u. De volledige samenstelling van de bij K. B. ingestelde salarisccmmisrio voer bur gerlijke rijksambtenaren is als volgt: lid en voorzitter: jhr. M. de Jonge, secre taris-generaal van het departement van fi nanciën; lid en ondervoorzitter: J. N, Hendrix, voor zitter van den Nederlandschen Aannemers- bond, lid van de Prov'nciole Staten en van den gemeenteraad te Amsterdam; leden: P. Bossen, voorzitter ven de Cen trale van hoogere rijksambtenaren en van het Comité van actie uit de vereer.igda cen- tralen van rijksambtenaren, te Amsterdam; J. H. A. L. von Frijtag Drabbe. voorzitter van den Algemeenen Roomsch-Kniholieken' Ambtenaarsbond, te Amsterdam; N. van' Hinte, voorzitter van het Comité er behar tiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel uit de Bonden van Over heidspersoneel, aangesloten bij het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen, to Amsterdam; J. F. Hondius, referendaris bij het departement van justitie; mr. A. de Jonge, wethoud*? te Rotterdam; P. W. de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 5