„DE EEMLANDER" MHMS 7",";." ,Z mm ADVERTEHT1EK EERSTE BLAD Van week tot wsek. B U ITEN LAN D" T 17e Jaargang No. 110 per post f 2.30, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15. afzonderlijke nummers f 0.05. Wekelijksch bijvoegsel »De HolUndsche Huisvrouw* (onder redactie van Thérèse Hoven) per 3 maanden 75 cent. Wekelijkscb bijvoegsel >Wtr*ldr«vut* per 3 maanden 60 cent. ERSFOORTSCH DAGBLAD HOOFDREDACTEUR: M>. O. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF Co BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL, hoek ui«ECMt,cns»Tn INTERCOMM. TELEFOONNUMMER 513 Zaterdag 2 November 191B dienstaanbiedingen 1 5 regels f 0.50, groote let! naar plaatsruimte. Voor handel cn bedriji bestaat, zeer voordeeligc bepalingen tot het herhaald adver» teeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Het is" 'n geweldige tijd welke wij thans ^eleven. In deze dagen wordt de geschiede nis niet geschreven doch gemaakt. Nieuwe ptaten vormen zich, oude rijken vallen uit een. Wat kort geleden nog prat ging op on gebroken kracht, ligt thans geveld. Het voelt en gist over heel de wereld en wat lyog komen 2a!, kan niemand bevroeden. Maar één ding staat vast: het is hoog, hoog tijd voor den vrede. Wie den vrede ook maar één dag vertraagt, kan Europa s noodlot bezegelen. Lloyd George's woord, idat het misdadig zou zijn den oorlog één dag langer'te doen duren dan noodig was, moge in vlammende woorden gegrift staan in de raadzaal der Geallieerden, waar thans over vrede of ondergang beslist wordt. Elke oplossing welke tot n duurzamen vrede kon leiden, was welkom. Dat de in eenstorting der Centralen 'n oplossing brengt, welke meteen de wereld verlost van het Pruisisch militarisme, geeft dubbele vol doening. Toch kan de wijze, waarop de vre- de tot stand zai komen, niet de meest wen schelijke worden, als de Geallieerden in hun begrijpelijke overwinningsroes in de waan vervallen dot het hun werk is wat thans bij den vijand geschiedt, niet inziende, dat het veeleer het werk der evolutie is, ver haast door den oorlog. In dot licht wordt de toc-stand helaas niet gezien door de invloedrijke pers der gealli eerden. Er gaan daar stemmen op, welker verhooring de Europeesche ontreddering ten top zou voeren en in den val der Centralen ellcht de geheele wereld zou meesleepen. Dat deze nationalisten of chauvinisten of hoe mc-n die kliekjes noemen moge, nooit den toestand begrepen hebben, is wel zonne klaar gebleken toen zij, tot voor heel kort hardnekkig de meening staande hielden, dat al wat wij in de centrale rijken zagen gebeu ren, slechts 'n valstrik of n truc was! Die voorstelling was óf 'n opzettelijke ver- drraiing der .'.aarheid óf 'n grenzelooze lichtzinnigheid van oordeel, welke de nood- lottigste gevolgen kon hebben. Met zorg vraagt men zich af of hun ge toeter 'de militaire en diplomatieke raads lieden der geallieerden doof zullen maken voor Wilson's verstandige taal en goede be doelingen en Duitschlond's verzoek om wapenstilstand zullen beantwoorden met voorwaarden, welke 'n slag in t gezicht zijn voor diegenen hunner, die vroeger steeds voorstanders waren van n duurzamen, de- mocratischen vrede, welke niet de kiem van 'n nieuwen oorlog in zich dragen. Nog enkele spannende dagen en wij zul len zekerheid hebben, of wijs beleid en klaar inzicht dan wel dolle wraakzucht Europa s lot beschikken zal. In hef laatst van deze week immers wordt de publicatie der voorwaarden verwacht. En Duitschlar.d zal dan wel niet te lang met z n antwoord wachten. Nu Ludendo'rff, de veld heer wiens politieke macht zoo fataal gewor den is, aan den dijk gezet is, kan Duitsch- land's pacifisme en democratie ongestoord voortgang vinden. Zijn de voorwaarden niet te dol, dan zal Duitschland's antwoord niet twijfelachtig zijn. Van voortzetting van den oorlog heeft het immers niets meer te verwachten, nu het 'door alle bondgenooten verlaten is. Turkije heeft het voorbeeld van Bulgarije gevolgd en 'n wapenstilstand is reeds gesloten: de Bosporus, zoo taai verdedigd, wordt voor de vloten der Geallieerden geopend. Oosten- riik-Hongariie bestaat niet meer, het valt uiteen in 'n half dozijn brokstukken. In Hon garije zelf is de republiek- uitgeroepen. De regeering ie Weenen heeft zich tot n afzon derlijken vrede bereid verklaard, de legers, 'die zich aanvankelijk met zooveel kracht te gen het nieuwe Italaansche offensief verde digden, zullen het ten koste van de zwaar ste offers veroverde Italiaansche gebied en zelfs meer dan dat ontruimen en aan Italië is 'n wapenstilstand gevraagd. De stad Fiume heeft zich zelf bij Italië ingelijfd. Wat zit er voor Duitschland anders op dan capitulatie? Duitschland moge in de toekomst hope loos verloren zijn, op dit oogenblik weten 2'n legers zich nog te handhaven. Het groo te offensief der Gealieerden maakt nog mnar weinig vorderingen en de ontruiming .ven België schiet niet op. Gent, welks be vrijding reeds 1 week geleden verwacht iwerd, is nog in Duitsche handen. De nadering van de millioenenlegers, de verplaatsing van den wereldslag tot vlak aan onze grenzen, heeft volk en regeering weer angstige oogenblikken bezorgd. Onze neu traliteit wordt -door de oorlogvoerenden op nieuw geëerbiedigd. De regeering was op hare hoede. Maar in deze moeielijke dagen heeft zij niet den vol komen steun van het leger ondervonden. Raddraaiers hebben de noodzakelijke voor zorgsmaatregelen gebruikt om onrust te Uekken. 'n Deel gelukkig 'n zeer klein 'deel der soldaten heeft zich ergerlijk misdra gen, hier en daar relletjes gemaakt en is in^ '<de Harskamp zelfs tot formeel oproer over geslagen. Slechte elementen komen in elk gezel schop voor, maar het is bedenkelijk, dat hun invloed zoo groot en zoo verderfelijk kon fcijn, 3/elk 'n allerdroevigst figuur maakten die soldaten, die aan het muiten sloegen, omdat de verloven gedurende 1 of 2 weken ingetrokken werden. Vergelijk daarmee nu eens de houding der soldaten, die nu reeds 4 jaar in den oorlog staan, de Belgen die 4 jaar lang geen voet in hun land konden zetten, de Amerikanen, die over den Oceaan trokken en toch niet eens voor de verdediging van hun geboortegrond vochten! Wat 'n misselijke slappelingen zijn dan die muiters uit onze gelederen! Wat deze week gebeurd is, vormt de zwarte bladzij uit de geschiedenis van onze mobilisatie. Dat was Nederland op z'n slechtst. Thans worden de verloven Weer verleend en is deze aanleiding tot woelingen dus weggenomen. Maar het gebeurde kan 'n vin gerwijzing zijn, dat spoedige demobilisatie, zoodra zij mogelijk wordt, dringend noodig is in het belang van de rust en de orde in het land. Intusschen is de stroom Fransche vluchte lingen over onze grenzen onafgebroken voortgegaan en overal is de ontvangst door burgers en militairen schitterend geweest. Dat was Holland op z'n best. Onze Tweede Kamer is toegekomen tot de democratiseering van het buitenlandsche beleid. In andere landen zou zulks stellig noodiger zijn dan bij ons; niettemin vond Troelstra s voorstel tot instelling van 'n Commissie voor Buitenlandsche Zaken, 'n trait d'union tusschen Kamer en Kabinet, geen ernstige bestrijding. 'n Regeeringsvoorstel tot verruiming van de gevangenisgelegenheid ging er natuurlijk terstond door. De revolutionaire socialisten wilden er niet aan, al maakte Duys de snij dende opmerking, dat in Rusland de gevan genissen een zeer integreerend onderdeel van de maatschappelijke hervormingen der Bolsjewiki vormen. Hoe zuilen straks onze Bolsjewijci in Nederland 'n „betere samenle ving" vestigen als ze geen gevangenisruim te hebben om hun tegenstanders op te slui ten? Ons Christenvolk heeft de eerste zege ning van 'n christelijke regeering kunnen ondervinden. Voor de nominatie van een lid van den Ho<5gen Raad had, dit college als no. 1 van de voordracht den afgetreden mi nister van Justitie, mr. Ort, gesteld, 't Zou niet meer dan 'n hoffelijke daad geweest zijn zoo de Kamer, 3an wie de nominatie ten onrechte opgedragen is, zich aan de voor dracht gehouden had. Maar de kleine poli tiek sprak 'n hartig woordje mee en deed den R. K. mr. ^an Meeuwen no. I plaatsen. Zulke dingen zijn 't kenmerkende van 'n rechtsche meerderheid; zij heeft niets ver geten en niets geleerd. Politiek Overzicht De wapenstilstand met Turkije De overeenkomst over dén wapenstilstand tusschen Turkije en de geallieerden is eer gister onderteekend en onmiddellijk in wer king getreden. Als het alleen van Oosten rijk afhing, dan zouden op de strijdtoonee- len, waar Oostenrijkscn-Hongaarsche troe pen ageeren, ook reeds de wapenen rusten. Maar Italië is er niet mee tevreden, dat Oostenrijk bereid is het Italiaansche gebied, dat het vroeger al strijdende heeft veroverd, zonder strijd weer wil ontruimen. Dat ge bied moet en zal door oorlogsgeweld terug gewonnen worden. Zoo verschaft Italië bij het scheiden van de markt zich nog goed- koope lauweren. Aan den uitslag van den strijd kan dit natuurlijk niets afdoendie staat van te voren reeds vast. Van den vierbond, die voor weinige we ken nog overeind stond, heeft eerst Bulga rije den strijd opgegeven. Nu is ook Tur kije afgevallen en Oostenrijk-Hongarije staat op het punt het zelfde te doenhet wacht met smart op het oogenblik waarop de te genpartij hare toestemming zal geven. Dan zal Duitschland, door al zijne bondgenooten verlaten, alleen staan in den strijd tegen een wereld van vijanden. Voor Turkije komt de wapenstilstand als een redder uit den nood. Wanneer juist is wat de Londensche Evening News zegt te kunnen verzekeren, dan is de onderteeke- ning van den wapenstilstandsovereenkomst juist bijtijds geschied om het neerleggen der wapenen door de Tjjrksche legers in Mesopotamië, Syrië en aan den Kaukasus en hunne onderwerping te verhoeden. Let tende op wat wij in de allerlaatste dagen nog hebben zien gebeuren in Syrië, waar de Engelschen nu gevorderd zijn tot voorbij Aleppo, en in Mesopotamië, klinkt dit al lerminst onwaarschijnlijk. Het Turksche le ger was inderdaad tot het uiterste gebracht. Nu is de wapenstilstand gekomen als eene verlossing. De kort vóór de onderteekening uit Konstantinopel ontvangen berichten ge wagen er van, dat fïten daar hoopvol ge stemd was, ook wat de voorwaarden betreft, die zouden worden opgelegd. Het is te be twijfelen, of men op dat punt optimistisch ge bleven is. De hoofdvoorwaarde die reeds da delijk bekend is gemaakt, houdt in den vrijen doortocht voor de vloot der geallieerden door den Bosporus naar de Zwarte zee met bezetting van de forten aan de Dardanellen en aan den Bosporus, om dien doortocht te verzekeren. Turkije moet zich dus laten wel gevallen, dat de vijand verschijnt in het hart van het land en zich daar kan gedra gen als heer en gebieder. Met zulk een voorwaarde als begin kan men zich gemak kelijk voorstellen wat Turkije te wachten heeft bij de vredesvoorwaarden, die het zul len worden* opgelegd. Het Vae victisf (Wee den overwonnene) zal Turkije in ruime mate ondervinden. Daaraan valt niet te twijfelen. Er is dan ook reden voor het pessimisme, dat door straalt in een artikel van den gewezen Turk- schen gezant te Washington, Achmed Rustem Bey, waarm de toekomst van Tur kije behandeld wordt. Hij meent, dat de vooruitzichten, die hét programma van Wil son voor Turkije opent, zeer smartelijk zijn, en zegt: „Twee voorwaarden zijn het, welker er kenning ons wordt opgelegd, namelijk de vrije ontwikkeling van de niet-Turksche ras sen van het Osmanische rijk en de open stelling van de Dardanellen voor den wereldhandel. Mét de eerste voorwaarde zijn Irak, Svrie, Palestina, Arable en Egypte voor ons verloren. Men kan zich geen Turk voor stellen, wien niet bij dit vooruitzicht de schrik om hel hart slaat, want dit is de vreeselijkste slag, die de Turken ooit heeft getroffen. Irak zou de korenschuur van de wereld k;:nnen zijn. Syrië en Palestina zijn de meest verlichte, misschien ook de bloeiendste gewesten van het Turksche rijk. Het bezit vr.n de beide heilige steden is hoofdvoorwaarde voor het recht p de kali- fenwaardigheid. Egypte is liet rijkste en best bestuurde gedeelte van. de mohamnie- daansche wereld, eh, te zamen hebben deze gebieden een oppervlakte, die driemaal zoo groot is als Duitschland. Dat alles wordt ons "met één slag ontnomen. „Is er dan geen mogelijkheid om deze gebieden, die sedert 500 jaren in Turksche handen zijn, te redden? Bij daze vraag komt het hoofdgebrek van de Turksche soeverei niteit ons in de gedachte* het slechte b°- stuur. Had de verheven Porte haar bestuur ingericht op denzelfden grondslag als de westersche mogendheden en den vooruit gang van het rijk, de welvaart van.de onder danen verzekerd, jdan zouden ongetwijfeld onze broeders in «het geloot, de Au.biereij, eene scheiding van ons niet gewer-scht heb ben. De.Arabierep zijn ten gevolge .Van de onophoudelijke ortgerechtigheder. en" kneve larijen, die zij hadden te verdu en. tot vij anden van de Turken ge.wordïn. Niettemin ligt het in het belang van de Arabieren, weer gemeenschappelijk met de Turken te leven." De Schr. doet hiervoor eene oplossing aan de hand; hij stelt zich een sanier.le\en van Turken en Arabieren voor in een dubbel rijk naar het model van Oostenrijk-Honga rije. Zulk een samenleven zou z. i. beide par tijen kunnen bexredlgen. Het voorbeeld, dat wordt genoemd, maakt een wel wat zonder lingen indruk in een tijd, nu men juist ziet, dat de Oostenrijkers en da Hongaren uiteen gaan. Dat zou wel iriet zijn gebeurd, als zij met hun samenleven eene goede ondervin ding hadden opgedaan. Wanneer men wil trachten de Turken en de Arabieren bijeen te houden, dan zal men daarvoor naar een anderen weg moeten zoeken. Dfc oorfocjo De Engelsche regeering heeft, volgens een bericht van Reuter, gisteren de defini tieve vredesvoorstellen van Turkije ontvan gen. Londen, 1 Nov. (R.) Hieronder volgt de tekst van de voorwaarden van den wapen stilstand, welke met Turkije gesloten is: 1. Openstelling van deT)aidanei1er.. den Bosporus en den irrtgang naar de Zwarte zee en bezetting van de forten aan Dardanellen en Bosporus dooi de geallieerden. 2. De/ligging van alle mijnenvelden, tör- pedobuizen en andere belemmeringen in de Turksche wateren moet aangewezen worden en er moet hulp worden verleend, om ze te vegen of te verwijderen, al naar het noodig is. 3. Alle beschikbare inlichtingen omtrent mijnen in de Zwarte zee moeten worden •meegedeeld. 4. Alle geallieerde krijgsgevangenen en geinterneerde of gevangen genomen Arme niërs moeten in Konstantinopel bijeenge bracht en onvoorwaardelijk aan de geallieer den uitgeleverd worden. 5. Onmiddellijke demobilisatie van het Turksche leger, behalve van de troepen, die vereischt zijn voor de bewaking van de gren zen en tot handhaving van fte orde in het binnenland. Het aantal van-het effectief en zijn opstelling moet later door de geallieer den, r.a overleg iriet de Turksche regeering, worden vastgesteld. 6. Overgave van alle oorlogsschepen in de Turksche of door Turkije bezette wateren. Deze schepen moeten in Turksche of andere aan te wijzen havens geïnterneerd worden, met uitzondering van kleine vaartuigen, die noodig zijn voor politie- of soortgelijke doel einden in de Turksche territoriale wateren. 7. De geallieerden zullen het recht heb ben alle strategische punten te bezetten in geval zich een toestand voordoet, die ge vaar oplevert voor de veiligheid der geal lieerden. 8. Vrij gebruik door de geallieerde sche pen van alle havens en ankerplaatsen, thans onder Turksche bezetting en verbod van hun gebruik door den vijand. Overeenkom stige voorwaarden moeten op de demobilisa tie van het leger worden toegepast. 9. Gebruik van alle faciliteiten tot het herstellen van schepen in alle Turksche ha vens en arsenalen. 10. Bezetting door de geallieerden van het spoorwegsysteem van den Taurus-Uin- r.el. 11. Onmiddellijke terugtrekking der Turk sche troepen uit N.-W. Perzië tot achter de grens van vóór den oorlog is reeds bevo len. De troepen van Turksche nationaliteit zullen het gebied moeten ontruimen. De rest zal wegtrekken, indien het door de geallieer den, na bestudeering van den toestand al daar, geëischt wordt. 12. Draadlooze telegrafie- en kabelstations zullen door de geallieerden gecontroleerd worden. Turksche regeeringstelegrammen zijn' uitgezonderd. 13. Verbod om eenig maritiem, militair of commercieel materieel te vernietigen. 14. Er zullen faciliteiten verleend worden voor den aankoop van kolen, olie-brandstof en vlootmaterieel uit de Turksche hulpbron nen, nadat in de behoeften van het land is voorzien. Van bovengenoemd materiaal mag niets woeden uitgevoerd. 15. Geallieerde controle-ambtenaren zul len op alle spoorwegen worden geplaatst, met inbegrip van de deelen van de Trans- Kaukasische spoorwegen, welke thans onder Tuiksche controle staan en ter vrije en vol komen beschikking van de geallieerde auto riteiten worden gesteld, na-dat er voldoende rekening is gehouden met de behoeften der bevolking. Deze clausule omvat bezetting van Ba- toem door de geallieerden. Turkije zal geen bezwaar maken legen de bezetting van Ba koe door -.Ie geallieerden. lö Overgave van alle garnizoenen in Hedjaz, zoowel 8is in Yemen, Syrië en Me sopotamië aan den meest nabij zijnden ge allieerden bevelhebber, en terugtrekken van de* troepen uit Cilicië, behalve die welke voor de handhaving der orde noodig zijn, gelijk in punt 5 bepaald wordt. 17. Overgave van talie Turksche officie ren in TripoÜlanië en Cyrenaica aan het naastbijzijnde Italiaansche garnizoen. Tiiriaje v a er borgt, dat het geene voorraden aan die officieren zal doen toekomen en hen van al le verbindingen zal afsnijden, indien zij het bevel, om zich over te geven, niet gehoor zamen. 18. Overgave van alle in Tripolitanië en Cyrenaica bezette havens, met inbegrip van Miscirata, aan het naastbijziinde geallieerde gernizoen. 19. Alle Duiischers en Oostenrijkers, zoo wei zij, die behooren tot de marine en de vloot als c!e burgers, moeten binnen een maand uit het Turksche gebied verwijderd zijn, en zij die in afgelegen streken wonen, zoo spoedig mogelijk na dien termijn. 20. Onderwerping aan die bevelen, welke gegeven mochten worden in verband met het ter beschikking stellen van uitrustingen, wapenen en munitie, alsmede met het ver voer van dat deel van 'l Turksche leger, dot kracht ns punt 5 gedemobiliseerd wordt. 21. Een vertegenwoordiger der geallieer den zal worden toegevoegd aan het Turksche departement voor de legervoorziening, ten einde voor de belangen der geallieerden te zorgen. Deze vertegenwoordiger zal de be schikking krijgen over al hetgeen ter vervul ling \r.n zijn opdracht noodig is. 22. De Turksche gevangenen zullen ter be schikking van tie geallieerden blijven. De vrijlating van Turksche burgergevangenen en ven gevangenen boven den militairen leeftijd, zal in overweging v.orden genomen.. 23. Verplichting van de zijde van Turkije, om alle betrekkingen met de Centrale mo gendheden af te breken. 24. In geval van wanordelijkheden in de zes Armenische vilajets, behouden de ge allieerden zich hel recht voor elk willekeu rig gedeelte daarvan te bezetten. 25. De vijandelijkheden tusschen de geal lieerden en Turkije zullen gestaakt worden vanaf 12 uur, middag, plaatselijke tijd, Don derdag 31 October 1918 New- York, 31 October (R.). Roosevelt en Taft hebben een oproep openbaar ge maakt, waarin wordt gezegd dat de republie- keinen de onvoorwaardelijke overgave van Duitschland wenschen, een krachtiger stem voor de republikeinsche partij bij de vast stelling van de vredesvoorwaarden eischen en de 14 punten van den president over het algemeen vaag achten en geschikt om het opstellen der vredesvoorwaarden tot een eindelooze discussie te maken. Zij zijn van oordeel dat de president geen macht heelt om de Vereenigde Staten aan de 14 punten te binden, evenmin als hij de macht heeft onze edele bondgenooten te binden. Zij zeg gen: Wij weten niet of deze punten alles bevatten wat onze bondgenooten rechtma tig mogen eischen of niet in iets toestem men wat zij rechtmatig mogen weigeren. Wij ziin onzen bondgenooten de grootste trouw verschuldigd, voor hetgeen zij voor ons hebben gedaan. In het westen is weei hevig gestreden in de streek van Banogne, ten W. van Herpy en op het Aisnefront. N. en Z. van Vou- ziers met het gevMg, dat de Duitschers weer eenige Kilometers zijn teruggegaan. De Amerikanen hebben, in aansluiting met het vierde Fransche leger, hunne aan vallen op den westelijken oever van de Maas voortgezet. Ten Z. van Deinze hebben de Duitschers,' door op de Schelde uit te wijken, zich aan de vijandelijke aanvallen onttrokken. B e r 1 ij n, 3 1 Oct. (W. B.) Bij de ontrui ming van een deel van het vijandelijke ge bied staat de aanvoering voor een buiten gewoon moeilijke kwestie, n.l. betreffende de Belgische dienstplichtigen, ten getale van meer dan 100.000. Ofschoon onze tegen standers al dadelijk bij het begin van den oorlog algemeen tot een nergens rekening, mee houdende interneering van de dienst plichtige Duiischers besloten en die ten deele op de ruwste wijze hebben toegepast, zou het opperbevel zich zoo eenigszins mo gelijk liefst niet bij zulk een optreden tegen over deze dienstplichtigen aansluiten. Aan den anderen kant is het om militaire redenen onmogelijk, den Belgen, die de wa-, pens kunnen voeren, de vrijheid te laten, aanstonds na de ontruiming van de steden in vijandelijke krijgsdienst te treden. Daarom is de Belgische en ooi< de Fran sche regeering verwittigd, dat het opperbe vel bereid is, de heele bevolking van het ontruimde gebied niet achterwaarts mee te voeren, maar ze met inbegrip van de voor den krijgsdienst in aanmerking komende mannen in hun woonplaatsen te laten. Daarvoor venvacht het evenwel den waar borg, dat alle mannen tusschen de 18 en de 35 jaar niet in Belgische, Fransche of geallieerde strijdkrachten worden ingedeeld ook niet, waar het een vrijwillige aanmelding betreft. Het is te hopen, dat de Belgische en de Fransche regeering hierin zullen tre den. Tweede telegram. Daar een ge deelte van de teruggebrachte Belgische dienstplichtigen tracht zich met geweld te verbetten tegen hot bevel tot ontruiming, is het te verwachten, dat de Duitsche militaire autoriteiten binnen kort gedwongen zijn de nakoming van hunne bevelen met kraent door te zeten, omdat de militaire operatiën di-t beslist r.oodig maken. Het zou te be treuren zijn als de vertraging in het ant woord van de Belgische en de Fransche regeering ïtwangmaatregelen onvermijdelijk noodig zoude maken. In Noord-Italië wordt, volgens bericht uit Weenen, de ontruiming voortgezet. Het Ita liaansche bulletin geeft daarvan deze om schrijving: „De vijand handhaaft zijn tegen stand vari de Stelvio tot de Astico; hij won kelt op de hoogvlakte van Asiago en is op het overige front in vollen terugtocht, on weerstaanbaar door onze troepen terugge drongen, die zich met geestdrift op de ver volging werpen." De Italiaansche cavallerie is, na den vij andelijken tegenstand aan de Livenza te hebben gebroken, op weg naar de Taglia- menlo. De terugtocht uit het Balkangebied is nu zoover gevorderd, dat de Duitsche troepen aan weerszijde van Belgrado en Semendria op den noordelijken oever van de Donau zijn teruggegaan. Ook uit Weenen wordt bericht, dat de hoofdmacht van de Oostenrijkers den noor delijken Donauoever heeft bereikt. Voor de 'liquidatie van de Oostenrijksche oorlogsvloot zijn door het ministerie van oorlog, marineafdeeling, voorschriften gege- en. De zeevloot met bijbehoorende inrich tingen en eigendommen gaat over aan den -Ziiid-Slavisc'nen nationalen raad, de rivier- vloot (Donau-flottille) aan de Hongaarsche regeering. Alle manschappen, ciie niet be hooren tot de Zuid-Slavische, respectievelijk Hongaarsche nationaliteit, worden ontsla gen. Het nieuwe hoofd van het Hongaarsche ministerie, graai Michaël Karolyi, vereenigt met het ambt van minister-president dat van president van den pas opgerichten nationa len raad. Met hem is de leider van de Hon gaarsche onafhankelijkheidspartij en een verklaarde vriend van de Entente aan het bewind gekomen. De nationale raad heeft in een proclama tie dank betuigd aan de troepen voor hunne medewerking aan de vrijheidsbeweging, waardoor deze revolutie zonder bloedvergie ten in haar werk is gegaan. Weenen, 1 Nov. (W. B.) De .bladen melden i:it Fiume: De Italiaansche vloot is Woensdagavond op verzoek van de Italiaan, sche inwoners, die de heerschappij d»r Zuid- Slaven in Fiume niet willen erkennen, dp haven van Fiume binnengeloopen. Alle daar, liggende schepen hadden de Italiuansche en Amerikaansche vlaggen geheschen. Warschau. 3 0 Oct. (W. B.) Minis ter-president Swieczynski heelt vandaag zijn program ontvouwd. Hij betuigde zijn inge nomenheid met het algemeene vertrouwen, waarmede de nieuwe regeering is ontvan gen en deelde mede, dat ze haar voornaam ste taak in de algemeene nationale OP1"4", sing omtrent een vereenigd cnafhanze.ijk Polen met toegang naar de zee ziet. ,-e heeft haar werkzaamheid daarvan alhanke- lijk gemaakt, dat ze niets met de bezettings overheid ie maken heeft. In de naaste toe komst zal ue bezetiing worden afgewikkeld. Dit is reeds met wederzijdschen goeden wil.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 1