BINNENLAND iT' Kameroverzicht Tweede Kamer f In de zitting van Dinsdag was aan de orde ,fle Interpellatie-Kruyt inzake de mededee- 'Jingen van den minister van Binnenlandsche 'Zaken op 8 October omtrent de schorsing ^der verloven. Interpellant vraagt of de minister ftiet van oordeel is, dat hij, als behoorende Jot een rechtsch ministerie, dat beweert, het Christendom politiek en maatschappelijk in 'praktijk te willen brengen en in rt bijzonder Cis overtuigd aanhanger van de roomsch- katholieke levens- en wereldbeschouwing op dit kritieke oogenblik van den wereldoor log andere maatregelen had behooren te nemen clan de op 8 Oct. medegedeelde en wel zulke maatregelen als overeenstemmen met den wil tot wereldontwapening, wat thans voor Nederland beteekent een alge- heele en -onmiddelijke demobilisatie. Spr. beschuldigt in zijn rede tot toelichting van zijn vraag de soldaten van diefstal bij de huiszoekingen in Haarlemmermeer. Van •verschillende kanten wordt geroepenfei ten 1 noem feiten I De Voorzitter noemt het onbehoor lijk, in het algemeen een groep menschen te beschuldigen, die zich niet kunnen ver dedigen. De heer K. t e r L a a n interpelleert over het gebeurde in de Harskamp^. Hij betoogt dat bij de officieren geen begrip bestond van wat er groeide. De muiterij begon in de Harskamp doch was uiting van een geest die leeft in het geheele Nederlandsche le ger. Het intrekken- van de verloven was de druppel die den emmer deed overloopen. De groote fout is geweest dat aan de sol daten niet is verklaard, waarom deze maat regel moest worden genomen en zoo eenig- zins mogelijk hoelang hij zou duren. Spr. somt de grieven van de soldaten op, dringt aan op instelling van een uit en door de soldaten te kiezen commissie in elk gar nizoen. Hij wil voorts het leger grootendeels demobiliseeren en de stelling Amsterdam 1 loslaten. De heer Ter Laan, zijne interpellatie voortzettend, vraagt- welke oorzaken- hebben geleid tot het gebeurde, wat er in de Hars kamp is voorgevallen, welke maatregelen zijn genomen en nog zullen worden geno men, of tot die maatregelen ook zullen be hooren schadevergoeding aan hen die bij muiterij bezittingen verloren hebben; en voorts naar de voortgezette demobilisatie. De heer Duymaer van Twist kan van het stellen van vragen afzien. Hij had willen vragen om de instelling eener com missie met burgelijk element, tot het onder zoek van grieven, welke commissie inmid dels is geïnstalleerd. Spr. betreurt dat de Minister bij de installatie zelf grieven noem de, daar ook dient gekeken naar het depar tement en de hoogere legerleiding. De heer Troels tra vraagt naar de be doeling van de uitdrukking in de troonrede, 'dat de regeering de onafhankelijkheid tot Ivet uiterste wil verdedigen; of en zoo ja, welke maatregelen zijn genomen dat de po litieke leiding van een eventueel ons opge drongen strijd berust bij de Regeering in overleg met de Staten-Generaal en niet bij de militaire autoriteitenof de Regeering de Kamer wil inlichten omtrent het militair vermogen van leger en vloot welke plannen •de regeering heeft ten opzichte van eventl- eele overschreiding onzer grenzen; wat de regeering bedoelt met de uitdrukking in dre troonrede, dat getracht zal worden de lasten der mobilisatie te verlichten zonder vermin dering der weermacht; en of de Minister van Oorlog voldoende waarborg heeft, dat het leger geschikt is voor even-tueele verde diging van onze neutraliteit en onafhanke lijkheid. Spr. meent dat de opperbevelheb ber moet worden afgezet onder wie het ver- Jkeerde stelsel is gegroeid en dat anders de .Regeering afgezet moet worden. Minister Ruys de Beerenbrouck d^elt mede, dat aan de regeling der open baarheid hard wordt gewerkt. Hij betoogt (Voorts dat de zinsnede in de Troonrede, be treffende de eensgezindheid van het volk glaat op de eensgezindheid naar buiten. Spreker is overfuigd dat het geheele volk- pal wil staan tegen ieder die ons wil aan ballen van welke zijde ook. (Applaus.) De jüitdrukking verdedigen tot het uiterste be teekent niet het inluiden van een nieuwe fichting. Het beleid van de vorige regeering blijft in dit opzicht onveranderd. We zullen pet volk en vermogen van onze weermacht Zoowel militair als economisch gebruiken, pm onze neutraliteit en onze onafhankelijk heid te handhaven. De regeering, niet de Inilitaire autoriteit heeft de leiding. De militaire autoriteit is een instrument Van de regeering. De strategische leiding Is en blijft ondergeschikt aan het politiek beding. De'instructie van den opperbevel hebber zal ter griffie worden neergelegd. pe Regeering is bereid steeds overleg te plegen met de Staten-Generaal. Welke maat regelen zullen worden genomen bij een Bventueelen vijandelijken aanval volt nog niet te zeggen. Dat hangt af van de gebeur tenissen van het oogenblik. Spreker protes teert tegen het neerhalen van Nederland sche jonge mannen door den heer Kruyt. De Regeering zal de demobilisatie vermin deren zoodra zulks eenigszins mogelijk is. De Minister van Oorlog zal de vakbonden In het leger een nieuwe plaats doen inne- jnen, een andere dan ze tot dusver bezaten. De Minister betoogt dat het niet moeilijk js ontevredenheid te kweeken in het leger ,ïoor de grieven op te schroeven. L uur 5 worden de beraadslagingen Jrerdaagd tot mos®en een' uur. Uit de Pers De ongeregeldheden oader de militairen. Het Handelsblad is van meening, dat de commissie van onderzoek, door den Min. van Oorlog benoemd inzake de gebeurtenis sen in de Harskamp en elders, aan ons leger en volk een grooten dienst kan bewijzen, in dien zij den moed heeft haar taak niet te be perken tot een eng onderzoek van de feiten, maar ook aandacht wijdt aan de diepere oorzaken, aan het wéérom. Wanneer een dergelijk diepgaand onder zoek wordt ingesteld naar het zieleleven van ons leger en niet geschroomd wordt aan de hand van 'de conclusies daarvan tot ingrijpende maatregelenover te gaan, nu het nog tijd is, dan zullen de'diepbetreurens- waardige militaire incidenten van den laat- sten tijd ons leger ten slotte ten goede ko men. Wil men werkelijk een onderzoek, dat tot de -kern van de zaken doordringt en <5ók van moreelen invloed zal zijn, dan achten wij het noodzakelijk, dat in de eerste plaats deze militair burgerlijke commissie wordt aangevuld met militairen ook beneden den officiersrang, met een paar onderofficieren en soldaten, en ten tweede dat het onder zoek in het openbaar plaats vindt. Het geldt hier een kwestie, die het geheele volk raakt. Het blad wijst ei- op hoeveel hier op het spel staat. Zoo in éénige weermacht, dan is wel in het Nederlandsche leger met zijn geringe matericelc kracht een alleszins hoogstaand moreel een levensquaestic. Zulk een hoog staand iTtoreel, dat gehandhaafd blijft ook in de geweldigste beproevingen, kan alléén aanwezig zijn, wanneer soldaat en aanvoer- der elkaar kennen, begrijpen en v e r t r o u- w e n. Zijn -er aanwijzingen, dat dit vertrou wen ontbreekt, dan is het plicht van de le- ger-autoriteiten de oorzaak daarvan op te sporen en weg te nemen. Laat men niet bevreesd zijn, dat de dis cipline en het prestige geschaad zouden kunnen worden door ook militairen beneden den officiersrang in de commissie van on derzoek op te nemen, zij zullen integen deel er door verhoogd wórden, indien de soldaat ziet, dat men de zaak krachtig en niet éénzijdig aanpakt In ons officierskorps zijn wij verschillen de mannen rijk, die de groote kracht besef fen van die echte soldaterij aan die leden van het officierscorps, waarop thans in zijn geheel in de publieke opinie een smaad is geworpen, is men verplicht op afdoende wijze en in het openbaar het kaf van het ko ren te scheiden. Berichten De Staatscourant van 5 November bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd lot burgemeester van Breda mr. "W. G. A. van Sonsbeeck, idem van Asenliorn J. de Groot; tot algemeen voorzitter rijkscommissie voor monumentenzorg het lid dier commissie mr. S. Gralama, vice-president van den Hoogen Raad en tot lid der afdecling B, C. B. Posthu mus Meijjes, architect te Iluis ter Heide; tot directrice van het Rijksopvoedirigsge- slicht te Zeist mej. D. I. Dobbe hoofdonder wijzeres aldaar; benoemd lot tijdelijk adjunct-commies de partement Financiën mr. J. II. Blijen te Utrecht; benoemd lot officier-vlieger 3e klas bij den marine-luchtvaardienst G. C. Meulcman, H. IL Schmidt Crans, "W. Yerploegh Chassé, C. P. Ouwerda, jhr. E. L. T. van der Maesen de Sombref, P. I.. F. Doorenbos en J. H. Akveld. den lijdelijke-officier van gezondheid der 2de klasse "W. J. Assies, van het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend; overgeplaatst in zijnen rang en ouderdom van rang bij den generalen staf en benoemd tol provinciale-adjudani in Friesland, de lui tenant-kolonel G. J. A. baron van Hardenbrock van Ammcrslol,-van het 3de 'regiment huza ren; met ingang van 1 November 1918, den reser ve tweede-luitenants C. P. Auwerda, J. II. Akveld en jhr. E. L. T. van der Maesen de Sombreff, onderscheidenlijk van het 8sle bataljon landweer-infanterie, het 6de regi ment infanterie en het 4de regiment veld artillerie op het daartoe door hen gedaan ver zoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; den lijdelijk als zoodanig benoemden reserve- kapitein van de militair administratie H. J. E. Dekker van dc landweer, op zijn aanvrage een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; den reserve-tweede-luilenant P. II. van Hoorn Janssen, van het 3lste bataljon land weer infanterie, Ier zake van ongeschiktheid voor dc verdere waarneming van den mili tairen dienst wegens lichamsgebreken een eer vol ontslag uit den militairen dienst verleend; benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den Genees kundigen Dienst, lot reserve-off icier van ge zondheid der 2de klasse, dc heer T. Ilal- berlsma, arts. Generaal Van Keulss; ca»r bet Daltselae kftoldkvurtler. Naar het Hbld. verneemt, is luitenant- generaal J. B. van Heutsz, oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, gistermor gen voor eenige dagen naar het groote hoofdkwartier van het Duitsche leger ver trokken. Ou d-rn inistej Loudon. Het bericht van hel Vaderland, dat jhr. dr. Loudon, af getreden minister van Builenlandsche Zaken en gewezen gezant van de Nederlandsche re- peering te "Washington, in eene of andere hoe danigheid aan het Nederlandsche gezantschap te Parijs zou worden verbonden, mist, naar het Haagsch Corr. Bureau van hoogst be trouwbare zijde is gebleken, allen grond. Jhr. Loudon is eenvoudig in gezelschap van zijn broer, voor eenigen tijd naar Parijs vertrok ken. Met bUiooopseranr. Ingesteld is een Staatscommissie om te onderzoeken welke maatregelen van over heidswege behooren te worden genomen om het zedelijk en maatschappelijk gevaar te be strijden dat aan bioscoopvoorstellingen ver bonden is. Zij bestaat uit de heeren: Mr. A. B. Ledebocr, advocaat, generaal bij den Hoogen Raad, lid tevens voorzitter; J. Bemelmans, redacteur van „Tooneel en Bioscoopleeraar te Rolduc; mr. J. van Dijck, raad adviseur bij het departement van justitie; TI. Ter Ilall, Tweede Kamerlid; mevrouw M. llugenholtz to 's Gravervhage; mr. J. Limburg, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland; T. van der Molen Tzn., Tweede Kamerlid; W. Th. TI. G. Trcussard Ridder van Rappard, inspecteur van het Rijks Tucht- en Opv^pdwezen; S. L- Veenstra, inspecteur bij het departement van Justitie, leden, terwijl secretaris is mr. II. Doogcweerd Hzn., commies redacteur ter ge meente-secretarie van Leiden. Losse werklieden Artille rie-I ar i c h t i n g e n.. In antwoord op een tweetal schriftelijke vragen van het Kamer lid Helsdingen betreffende het voorgenomen ontslag van losse of lijdelijke werklieden aan de artillerie-inrichtingen heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat dit ontslag geschiedt wegens personeelsvermindering. De minister vindt geen aanleiding om bij ontslag een uitkeering te verstrekken, gelijk staande met drie maanden loon, maar wel is besloten om de betrokkenen hoewel de voorschriften, onder welke zij zich indertijd verbonden, een dergelijke tegemoetkoming niet eischen met ruimen opzeggingster mijn en onder toekenning van een soort wachtgeld te ontslaan. Ten aanzien van los se werklieden, die een jaar of langer in dienst zijn geweest, zal een opzeggingster mijn van een maand, ten aanzien van hen, die korter dan een jaar gediend hebben, een opzeggingstermijn van veertien dagen in acht genomen worden. Eerstbedoelde werklieden zullen geduren de de eerste maand na het ontslag in de tweede maand de helft van het loon ontvan gen, terwijl de laatstbedoelde arbeiders ge durende twee weken na de dienstbeëindi- ging van hun loon zullen genieten. Te Oude Pekela is overleden dr. R. van Wering, sedert kort burgemeester dier gemeente. Te Utrecht, te Bussum, te 's Graven- hage en te Arnhem heeft gister de begrafe nis plaats gehad van de militairen, die Vrij dag bij het ernstige vliegongeluk te Soester- berg om het leven kwamen. Nederland en de oorlog Verlies van belangrijke hoeveelheden v 1 e e s c h Naar aanleiding van het feit-, dat sommige burgemeesters op grond van plaatselijke verordeningen bezwaar maken om vleesch van afgekeurde runderen, hetwelk volgens de meening der veeartsen of keurmeesters voor sterilisatie in aanmerking zou kunnen komen, naar een abattoir te doen vervoeren, indien ter plaatse geen gelegenheid tot ste rilisatie bestaat, terwijl een zelfde bezwaar bestaat om geheel voor de consumptie afge keurd vleesch voor technische doeleinden beschikbaar te stellen, heeft de Minister een aanschrijving tot de burgemeesters ge richt, waarin hij mededeeling doet van voor schriften, die de Minister heeft uitgevaar digd, om zulks te voorkomen op grond van' plaatselijke verordeningen. Gemeentevarkens. In de stedelijke varkensmesterij van En schede houdt men thans ruim 50 varkens, waarvan eenige het reeds brachten tot een gewicht van meer dan 325 pondterwijl er heel wat zijn, die over de 200 pond halen. De dieren worden gemest met keukenaf val, dat tweemaal per week vanwege den Reinigingsdienst wordt opgehaald en met af val uit de Centrale Slagerij. Uitvoer van kinine en kinabast. Naar aanleiding van een bericht in De Telegraaf van gisteren over moeilijkheden bij de onderhandelingen te Londen wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat hetgeen daarin wordt vermeld over het wei geren van vergunningen tot uitvoer van kinine en kinabast door den gouverneur- generaal, onjuist is. Reeds voor eenigen tijd deelde de Land voogd mede, dat het niet in zijn voornemen lag aan de normale uitvoeren van kinine en kinabast moeilijkheden in den weg te leg gen an nog pas enkele dagen geleden werd van hem bericht ontvangen, dat tot dusver geen enkele uitvoervergunning voor bedoel de artikélen door hem geweigerd was. Gediplomeerde verpleegsters gevraagd. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis deelt mede, dat, aangezien de lijst van gediplomeerde verpleegsters, die zich naar aanleiding van de kort geleden in de dagbla den geplaatste advertenties opgaven, uitge put dreigt te geraken, het zeer wenschelijk zou zijn, wanneer nog meer gediplomeerde verpleegsters-zich aan zijn bureel Prinsesse- gracht 27, 's-Gravenhage schriftelijk aanmel den. Dp heer Van Kol naar België. Het Eerste Kamerlid de heer Van Kol is Maandagmiddag 2 uur in Zeeuwsch-Vla3n- deren over de Belgische grens vertrokken, om zich naar Brugge te begeven De sociaal-democraten en de vrede. Het partijbestuur der S. D. A. P., het Nëd. Verbond van Vakvereenigingen en de Bond van Ned. Arbeiders-Coöperaties heeft, naar Het Volk meldt, een oproep tot de moderne arbeidersbeweging gericht tot het bijwonen van een congres, dat op 24 November tre- houden zal worden, om de houding van de Nederlandsche sociaal-democratie tegen over de nieuwe wending in het wereldgebeu ren te bepalen. Huldiging van gevallen strijders. Nadat de Belgische Vaderlandsche Bond Herdenken om te Strijden Vrijdag reeds een vaderlandsche betooging op de graven der te Middelburg rustende Belgische soldaten had gehouden, had Zaterdagmiddag een be tooging te Vlissingen plaats. De daar gein- terneerde geallieerde soldaten, de kinderen der Belgische .onderwijsinrichtingen te Vlis singen en Middelburg, het personeel van het Belgische loodswezen, en tal van andere Belgen trokken in optocht met treurmuziek naar het kerkhof; twee Engelsche en twee Belgische soldaten hebben op een baar een houten kruis medegedragen, waarop stond 2 Nov. 1918. Aan de roemrijke geallieerde strijders. Aux glorieux combattants alliés. R. I. P. Op de begraafplaats vereenigde men zich rond de graven der 11 Engelsche en 2 Bel- gischè militairen, die op een afzonderlijk deel van het kerkhof zijn ter aarde besteld. Hier werd het kruis geplant en door den Bel gischen pater Huismans ingewijd, waarna verschillende heeren, o.a. de heeren Percy Jones en Deroover, Engelsch en Belgisch consul, het woord hebben gevoerd. VaacSc ZeeiiF8«h'Vlaaia8ohe *r«ns. Men meldt ons uit Sas van Gent d.d. 5 NovDe laatste dagen waren aan de grens te Sas van Gent zeer emotievol. Enkele per sonen die er op het gerucht dat de Duit- schers wegtrokken, Zaterdagmorgen aan de buurt De Kette zeer vroeg bij waren, moes ten zich meermajen trachten te bergen voor in het rond vliegende stukken van opgebla zen spoorwegen, geheele rails vlogen over hunne hoofden. Dat vernielen van alles wat den achter volgenden vijand msar-eènigszins van dienst zou kunnen zijn, duurde den geheelen dag en geschiedde zeer systematisch. Heden heb ik een bezoek aan de grens gebracht in gezelschap van het Kamerlid den heer De Muralt, die herwaarts is gekomen om de toestanden aan de grens op te nemen, ook in verband met de komst van vluchtelingèn en die vergezeld was van den heer dr. van Barmen te Loo, geneesheer,bij het Nederl. Roode Kruis te Sas van Gent. Aan de wijk De Stuiver bij de grens gekomen, vernamen wij reeds spoedig, dat in den morgen een voorhoede der Belgische Ianciers aan de grens bij Het Staakje gezien was.. Aan de westzijde van het Kanaal was nog een sterke bezetting der Duitschers waar te nemen, blijkbaar in afwachting van een aanval der geallieerden. Het was toen omstreeks half elf en verscheidene vliegtuigen zweefden over het grensgebied. Behoudens een enkel Duitsch vliegtuig, vermoedelijk vliegtuigen der geallieerden, die verkenningstochten deden. In het Kanaal dreef veel doode visch en groote stukken van de vernielde bruggen. Er bleek echter bij een tocht langs de grens die gemaakt werd onder geleide van den sergeant Pennings van het Ned. Roode Kruis, dat zich ook nog afdeelingen Duit schers aan de westzijde van het Kanaal be vonden, een daarvan was geposteerd in een huisje bij de grens, juist waar de spoorlijn naar Gent doorsnijdt, waar tot voor een paar dagen de keuken van de posten was. De Duitsche bezetting was blijkbaar in volle ac tie, volledige wapens stonden alle verdekt opgesteld, uitziende naar hetgeen van de zijde van 't Staakje langs de Vrijstraat, die juist naast onze grens loopt, te wachten was en van burgers die daar reeds stonden ver namen wij, dat daar voorposten van het Bel gische leger waren. Spoedig zagen wij die mannen vooruit komen, gebukt van boom tot boom voortsluipende, het geweer steeds tot gebruik gereed. Plotseling klonken vanuit die patrouille geweerschoten, gericht op een Duitscher, die in het kraaiennest op de ver sterking beoosten het Kanaal stond.. Die kogels namen hun weg over neutraal terrein en de dienstdoende Nederlandsche officier trok er spoedig met een hoornblazer met een man met een witten zakdoek als vlag, op uit om den voortrukkende Belgen te beduiden, dat zij de neutraliteit van ons gebied schonden, door daar over heen te schieten. De Duitschers waren inmiddels vaix de uitkijkpost omlaag gedaald.. Daar te verwachten was, dat binnen enkele oogen- blikken Duitschers en Belgen elkaar zouden gaan beschieten," achtten onze begeleidende onderofficieren het raadzaam noordwaarts langs de spoorbaan te trekken, teneinde bui ten het bereik der geweren te komen. Het was omstreeks 11 uur toen het gevecht ook inderdaad begon, doch tevens bleek, dot wij allerminst veilig waren, want nu begonnen de mitrailleurs der Duitschers ten westen van het Kanaal, zich niet om het neutrale gebied bekommerend, hun achterhoedepost te helpen door de Belgen te bestoken.. Later hoorden wij van een Belgisch officier, dat die mitrailleurschoten de meeste gewonden hadden bezorgd. Het was noodig ens te dek ken langs de spoorbaan en daar lag nu ook or.s Kamerlid plotseling in de vuurlinie. Ten slotte vonder* wij dekking achter de gebou wen van de spiegelglasfabriek. In een wo ning daarbij waren sporen te zien dat ook daar kogels insloegen. Om verder nog een en ander te kunnen waarnemen, trokken wij nu langs een bin nenweg naar de grens, die ons nabij de Bel gische voorposten moest brengen. Nabij de villa van den heer Jacobs, directeur der Glasfabriek, onmiddellijk bij de grens, werd er geroepen dat er gewonde Belgen waren en hulp noodig was. Onmiddellijk was dr. Van Barmen bereid hulp te gaan verleenen en toen wij in een huisje even over de grens kwamen jonden wij daar reeds 3 jonge IST mannen op stroo liggen.. Aanstond* giite dr. van Barmen, geholpen door den toef tf« Muralt en den sergeant Penning*, aan tol' werk. Drinken was niet voorhanden, 1? beer; De Muralt zond een boodschap naar Sa» van' Gent om flesschen wijn en chocolade voof opwekking der gewonden. Terwijl wij ons oj den weg bevonden, vielen nog enkele man schappen gewond neer, terwij! 1 werd ge dood. D^ Belgen trokken eenige meters te rug om zich beter verdekt te kunnen opstel len en groeven zich inmiddels eenigszins in' het terrein in. Toen wij weer in het geimpro-? viseerde hospitaal kwamen, waren de ver wonden reeds verbonden. Er waren toen ook aanwezig dr. Henno van het Belgische Roode Kruis en de eerw.. heer Velghe, aal moezenier. Te ongeveer 3 uur kwam een auto van het Belgische Roode Kruis ter plaatse, die de zwaarst gewonden meevoerde naai* Brugge. Er was nu in het voorpostengevecht stil stand gekomen. De bevelvoerend^ officieren wenschten te wachten tot het geschut der geallieerden, dat nu in de verte donderde, naderbij gekomen was. De Duitsche post was te sterk verschanst en voorzien van mi trailleurs, zoodat te veel soldaten zouden moeten geofferd worden om hen daar te ver- jagen. Men meldt ons uit Terneuzen, d.d. 5 Nov.: Alhier zijn 300 vluchtelingen aangeko men uit Selzaete en omgeving, die bij Sas van Gent over de grens kwamen. Volgens personen, gisteravond uit Selzaete gevlucht, zijn daar door de beschieting der stad vele gewonden en ook dooden onder *de burge rij. Een grenaat sloeg in een gebouw dat door velen tot schuilplaats was uitgekozen.' Te middernacht werd met zeer zwaar geschut gevuurd. Heden werd te Sas van Gent de Zondag aan de Vrijstraat gesneuvelde sol daat V. Termolle, begraven. Uit Sas van Gent seinde men Maandag Om vier uur begon bij Selzaete een he vig artillerie-duel, waaraan ook nog ten westen van het kanaal staande Duitsche af deelingen deelnamen. Vele granaten sloe gen in de huizen, doch ook in het kanaal. Vele bewoners vluchten naar Nederland. Be vluchteliageu. Uit Valkenswaard wordt aan het Hbld. o. m. gemeld Te Valkenswaard zijn thans 30 zieke uit gewekenen. Een dame uit België en hare dochter overleden bijna gelijktijdig. Te Weert werden 29 vluchtelingen op één dag ter aarde besteld, die allen aan longontste king waren gestorven. Droevige tooneelen spelen zich bij de begrafenissen af. Zoo brachten vijf kleinen hun moeder grafwaarts. Vader en bro^r zijn in den oorlog, en het oudste zusje van II jaar ligt zwaar ziek, hier, in het voor hen zoo vreemde land. Even vreeselijk is de toestand der moeder, wier man. krijgsgevangen is, terwijl de beide oud ste zoons zijn gesneuveld. "Van de overige 10 jonge kinderen die met haar naar het gastvrije Holland vluchtten, zijn er 8 op den tocht door België overleden En toch zijn er ook weer menschen bij, die een en al opgewektheid zijn, en zich onmiddellijk aan den veranderden toestand aanpassen,. alsof zij dat reeds maanden ge wend waren I En ook zijn er daarbij, die bij het over trekken der grens vriendelijk de medelij dend toegestoken boterham afwijzen en hun eigen heerlijk blank wittebrood uit knapzak of valies voor den dag halen Volgens geruchten aan de Belgische zijde der grens zouden Stijn Streuvels en Hugo Verriest ook hunne woonplaatsen hebben verlaten, doch in welke richting zij gegaan zijn, kon niet met zekerheid verteld wor den. Maandagmiddag kwamen op 220 karren 1030 vluchtelingen uit Valkenswaard en 174 uit Veldhoven door Eindhoven, welke in de gebouwen van het Rijkskrankzinnigen- gesticht te Woensel zullen worden onder gebracht. Volgens nader te Vlissingen ontvangen bericht zullen de vluchtelingen niet van Vlissingen, doch van Rotterdam naar Fran krijk terugkeeren. Het Roode Kruis te Rotterdam, dat bezig was de loods Holland van den Rotterdam- schen-Lloyd, tot nog toe gebruikt om krijgs gevangenen in onder te brengen, te verbou wen voor het onderdak brengen van ziekt vluchtelingen, heeft van het hoofdbestuin' van het Roode Kruis telegrafisch order ge kregen deze verbouwing te staken. Havas meldt uit Parijs: De minister van Marine heeft last gege ven, om onmiddellijk gebruik te maken van de vier stoomschepen, die door Nederland ter beschikking zijn gesteld van de Fransche regeering ten behoeve van de vluchtelingen. Er zal dagelijks een dienst heen en weer worden georganiseerd tusschen Nederland en Frankrijk, zoodat er iederen dag twaalf honderd vluchtelingen vervoerd kunnen wor den.. 't Is waarschijnlijk, dat een Engelsch en een Fransch schip gevoegd zullen wor den bij de schepen, die met zooveel vriende lijke welwillendheid door de regeering in Den Haag zijn aangehouden, zoödat de re- patrieeringen verhaast kunnen wrorden. Duitsche schepen. Voor de haven van Ilansvveert komen steeds meer Duitsche schepen uit Antwerpen aan. In t geheel komen ér 38 Duitsche en 4 Oostenrijkschc booten, o. a. ligt nu voor Iians- weert de „Gneisenau", de boot die eenige jaren onder water heeft gelegen voor Ant werpen. De hospitaalschepen. De hospilaalsch-epen „Sindoro" en „Zee land", die. door stormweer opgehouden zijn komen waarschijnlijk Woensdagmorgen voor hun laatste reis binnen.. De „Sindoro' heeft 68 passagiers, de „Zeeland" 61, waar bij 27 vrouwen en kinderen. "Voorloopig

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2