ALCOHOLVRIJ versterkend, voedzaam - gezond UIT DEN OMTREK I'lHIIvMY MALTO Eindelijk werd het besluit genomen het aantal vereenigingen en commissies niet te vergTOoten, maar het fonds dat bijeenge bracht zal worden ter beschikking te stellen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité met uitdrukkelijk beding dat de met dat doel "bijeengebrachte gelden afzonderlijk fcullen worden beheerd en besteed. Aanvankelijk werd aan de vergadering Blechts door enkele vereenigingen en orga nisaties deelgenomen, maar de bedoeling is Verschillende anderen tot medewerking uit te noodigen. Zooclra het vast zal staan welke lichamen den oproep mede zullen onderteekenen, zal die op zoo ruim mogelijke schaal worden verspreid. Op de vergadering bleek voorhands niet, dat ook de organisaties van Katholie ken, anti-revolutionairen en Christelijk-His- itorischen aan den oproep zouden willen meedoen, hoewel zij daartoe reeds den <18sten November werden uitgenoodigd. Do aanwezigen, ter vergadering waren echter overtuigd dat hier een misverstand in het spel moet zijn en dat niet is aan te nemen, dat die organisaties, ook al ging het initia tief daartoe niet van haar uit, niet bereid zullen zijn tot medewerking aan een zoo al gemeen nationaal doel, dat vreemd is van ■elke partijpolitiek. De ter vergadering aanwezigen vertrouw den dan ook dat de medewerking van de eijde der rechtsche organisaties alsnog zal worden verleend. Do Haagsche burgerwacht. Aan een voorloopig comité te den Haag is opgedragen met den burgemeester dier ge meente overleg te plegen om te komen tot de oprichting van een blijvende burger wacht. De iatcrnatiOBale kwesties. Het Tweede Kamerlid, de heer Duys, heeft de volgende schriftelijke wagon gesteld ©an den Minister van Binnenladsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad. I. Is de Regeering bereid ten spoedigste de volksvertegenwoordiging en daarmede ons land en het buitenland de meest volledige in lichtingen te verschaffen omtrent de volgende zaken: a. het standpunt dat zij inneemt ten aanzien van het verblijf hier te lande van den ex-Kei zer van Duitschland, diehs zoon en hun bei der gevolg? b. de doortocht van naar Duitschland terug- jteeren^a-troepen door ons land? c. een eventueel intermediair optreden ha rerzijds bij een of meer der Entenlc-mogend- heden in verband met de wenschelijbheid van het verzachten dor wapenslilstands voorwaar den voor Duitschland? II. Zoo ja, is de regeering dan genegen om bij het doen dezer mededeelingen aandacht te wijden aan het door de gezanten van Amerika, België, Frankrijk, Engeland en Italië aan onze pers verstrekte bericht, als zoude de Nederlandsche regeering de door deze gezanten vertegenwoordigde landen voor een „ait accomple'' hebben gesteld? III. Is de regeering niet van meer.ing dat in het algemeen wanneer in de buitenlandsche pers onjuiste of tendentieuze berichten wor den verspreid omtrent de wijze waarop ons land zijn neutraliteitsplicht vervult, op zoo danige wijze dat min of meer van een pers campagne kan worden gesproken en het aan zien van ons land ernstig dreigt te schaden, het de taak der regeering is met den meesten spoed hetzij rechtstreeks, hetzij door onze diplomatieke vertegenwoordiging duidelijk cn gemotiveerd te doen tegenspreken? Vragen van Kamerleden. De heer Duys heeft den Minister van Arbeid eenige vragen gesteld over het lang uitblijven van het rapport van het onderzoek in zake de verhoudingen in het hotel-, café- en restau- xantsbedrijf. De heerHuger.holtz heeft een drietal reeksen van vragen ingediend. In de eerste plaats heeft hij tot dar Min. van Landbouw enkele vragen gesteld over de ©choarschte aan taptemelk en karnemelk en de mogelijkheid om daarvan groot er hoeveelheden beschikbaar te stellen. Dan heeft hij tot den "Minister van Marine een paar vragen gedaan over een vergoeding als kostwinner aan de zoogenaamde verplichte reservisten en de vrij willigers en over het ruim toekennen van ver loven, speciaal aan de kustwacht. Ten derde heeft hij den Minister van Buiten landsche Zaken inlichtingen gevraagd over de door de Engelsche regeering toegezegde scha deloosstelling aan de nagelaten betrekkingen van do zeelieden, omgekomen bij het vergaan door een mijnontploffing van de stoomloodsboot no. li. De heer K. ter Laan heeft den Minister van Oorlog gevraagd aan gedemobilïseerden vergoeding toe te kennen, b.v. f 50 in eens of een daggeld, desnoods vcor langer tijd dan een maand. De heer Otto heeft tót den Minister van Landbouw een tweetal vragen gericht omtrent de mogelijkheid van intrekking of opschorting der Scheurwet. De heer He ykoop heeft tot den Minister van Oorlog enkele vragen gedaan, waarin hij er op aandringt aan reserve-olficiercn bij de mobilisatie het salaris zoo noodig gedurende enkele maanden uit te betalen. Of heeft hij reeds andere maatregelen genomen? D«? heer Ketelaar heeft bij den Minister ,van Koloniën er op aangedrongen de duurte- bijslagen op de Ind'sche pensioenen vóór het einde des jaors in hun geheel te doen uitbeta len. De heer \Y eitkamp heeft den Minister van Landbouw gevraagd of hij bereid is te bevor deren dat geleibiljetten, noodig voor het ge bruiken van paarden door landbouwers in de grensdistricten welke biljetten slechts drie maanden geldig zijn voortaan zonder tijds bepaling worden afgegeven. De heer Ketelaar heeft den Minister van financiën gevraagd, of, zoo het ju.st is, dat als compensatie voor de gederfde 25 pet. der sa- larisverhooging aan d-jn Rijksambtenaren^ over 1918 een extra-kwartaal duurlebijslag zal wor den uitgekeerd, de Minister bereid is aan hen, die niet in het genot van duurtcbijslag zijn en toch de 25 pet. verhooging gemist hebben, evene.ens een extra-uitkcering te verstrekken? De heer De Mura 11 heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken eenige vragen gesteld over den dienst der economische voorlichting het buitenland, in het bijzonder over de wen- scheüjkheid van uitbreiding er van. De heer Treub heelt tot den Minister van Marine vragen gedaan over de kosten van aan bouw van drie hier te lande op stapel staande kruisers. Zijn de kosten inderdaad op 50 h 60 millioen geschat. Zullen de schepen, als zij ge reed zijn, nog aar" de eischen voldoen? Wil de minister óverwegen den aanbouw te doen sta ken, zoodaVdc werven vrij komen voor den bouw van hendelsschepen? De heer Hugen holtz beeft denzelfden minister gevraagd, of er een commissie tot her ziening der militaire pensioenen is benoemd, en of hij bij wijziging der pensioenwet, aan die wijziging terug wei kende kracht zal willen ver- lecnen voor hen, die tijdens de mobilisatie ge pensioneerd zijn. De heer K. t e r Laan heeft den Min ster van Oorlog eenige vragen gedaan over het provoost huis der Meraió van Coehoornkazerne. Hetzelfde Kamerlid heeft zich tot den Minis ter van Oorlog gewend met een vijftal vragen in verband met de weigering ven de Zuid-Hol- lendsche commissie van voorlichting, om aan den militieplichtigc B v. Rumpt Dijkhof vergoe ding van woning toe te kennen. Het vraagstnic vae de uitlevering T»n «Iet» ex-keizer. De Parijsche correspondent van de „Morning Post" heeft, naar de Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint, een gesprek gehad met Sir Thomas Barclay, die erkend wordt als een van de gezaghebbend ste mannen in de wereld over vraagstukken van het volkenrecht en waarnemend voor zitter van het Instituut voor volkenrecht is. Uitlevering, zoo zeide hij, is alleen van toe passing op misdadigers en geldt alleen voor crimineele en niet voor politieke misdrijven. In gevallen waarin twijfel bestond, of het misdrijf van crimineelen of van politieken aard was en uitlevering geschiedde, is dat gebeurt, omdat ten slotte beslist werd, dat het misdrijf van crimineelen aard was. Nu zijn volgens het strafrecht degenen schuldig die metterdaad het misdrijf plegen. Als be wezen is, dat de man handelende op bevel van een ander, toen hij de misdaad beging en zich niet bewust was dat die bevelen met misdadig opzet gegeven werden, dan is de werkelijke misdadiger degeen, die ervoor verantwoordelijk was dat de dsad begaan werd, maar uitlevering van dien persoon zou hij opzettelijk de misdaad had aangesticht, geleverd zouden kunnen worden is een stel- Het zou dan aan het land, aan hetwelk zijn Uitlevering verzocht wordt, staan, om te be slissen, of de uitlevering te rechtvaardigen is. Het is duidelijk, dat er tusschen den persoon die een bepaalde wreedheid be gaan heeft en den keizer ontelbare tusschen- personen opgespoord zouden moeten wor den, voor men den hooggeplaatsten misda diger bereikte. Uitlevering heeft dus een een zeer bepaalde beteekenis en zij is niet van toepassing op het geval van den kei zer. Een diplomatiek medewerker van de „Dai ly Chronicle" schrijft: Dat de gewezen kei zer, de gewezen kroonprins'en alle anderen, die door het geweten der beschaafde wereld beschuldigd worden van misdaden tegen de menschheid, krachtens het volkenrecht uit- gelevrd zouden kunnen worden, is een stel ling ten aanzien waarvan de rechtsgeleerde autoriteiten niet geneigd zijn, om al te dog matisch te zijn. Groot-Brittannië en andere landen hebben zich op het standpunt gesteld dat uitlevering wegens politieke misdrijven niet geoorloofd is. De Britsche overheid heeft b.v. geweigerd een man, die van moortf beschuldigd werd, uit te leveren, omdat zijn misdaad begaan was tijdens een opstand tegen een regeering. Die beslissing van En geland maakt het moeilijk om vol te hou den, dat een regeerder die oorlog maakt tegen andere staten, ofschoon die oorlog schending van alle regelen van het volken recht met zich mee heeft gebracht, iets an ders is dan een politiek misdadiger. Een medewerker van het blad „FOeuvre" is in het Paleis van Justitie te Parijs een aantal bekende personen gaan ondervragen. Mr. Clunet, specialiteit op het gebied van internationaal recht, heeft verklaard, dat de uitlevering onmogelijk is. Mr. André Hesse, Kamerlid, die wel voor het internationaal hof te 's Gravenhage ge pleit heeft, zeide, dat de quaestie duister is, gelijk vele internationale rechtsquaesties. Hij wenschte zich nog niet uit te spreken. Een rechter verklaarde: De quaestie is duidelijk; van uitlevering kan geen sprake zijn. Mr. Violette, Kamerlid en ex-minister, ïs van meening, dat er ernstige bezwaren tegen de uitlevering zullen zijn. Men heeft inder tijd de uitlevering van Koningsmoordenaars Reclame •- rea GEASPHALTEERDEGEGOTEfi 'JZEREÜ BUIZEfl ROUPPE VAN DER VOORT&Z- '5 -GRAVENHAGE voor GROND:STAHD-EN REGENWATERLEI DING ■i VRAAGT GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS geweigerd en van de commune-leden, die den moord op de gijzelaars gelast hebben. Mr. Henri Robert, de bekende strafzaken- pleiter, deken der Parijsche orde van advo caten, heeft daarentegen verklaard: Men kan de internationale rechtsregelen niet in roepen om den veroorzaker van den oorlog welke een uittarting van de menschheid ge weest is aan zijn verdiende straf te onttrek ken. Wilhelm II moet ons overgeleverd worden. Uit Pariis wordt aan de Tel. gemeld, dat de afgevaardigde Castelnau in de Kamer een resolutie heeft ingediend, waarbij de regee ring uitgdnoodigd wordt, maatregelen te ne men, ten einde ex-keizer Wilhelm voor een rechtbank te dagen. De afdeeling van internationaal recht van het ministerie van buitenlandsche Zaken be vestigt de mogelijkheid van uitlevering van den ex-keizer. Reuter seint ons uit Londen: De Daily Express verneemt, dat de geal lieerden de Nederlandsche regeering zullen verzoeken den Keizer uit te leveren. De Britsche en Fransche reigeerin-gen kwamen tot een besluit betreffende het recht van zulk een verzoek. De noodige stappen zullen besproken worden wanneer Clemen- ceau Zondag te Londen aankomt.. Gemeente li j k adviseur voor Politiezaken. Zooals men weet, gaat de heer Roest van Limburg, hoofdcommis saris van politie te Amsterdam, den dienst verlaten. De gemeenteraad heeft, naar de Tel. verneemt Woensdagavond in comité- generaal beraadslaagd over de pensionnee- ring van den aftredenden functionaris. Zijn inkomsten ujt dien hoofde zouden namelijk, nu alle pensioenen rijkspensioenen zijn ge worden, nog niet half zoo groot wezen als zij zouden zijn geweest, indien het pensioen nog als vroeger uit de gemeentekas werd verleend. De Raad -"besloot daarom, in ver band met de buitengewone verdiensten van den heer Roest van Limburg, hem te be noemen tot gemeentelijk adviseur en hem als vergoeding hiervoor het pensioen toe te kennen, dat hem volgens den grondslag van de gemeentelijke pensioen-v-erordening zou toekomen. Naar Indië. Naar wij vernemen hebben zich voor het s.s. „Prins der Neder landen", de eerste mailboot van de Mij. „Ne derland", die 28 December rechtstreeks naar Indië vertrekt, 5000 passagiers aangemeld. Er.is maar plaats voor ongeveer 500. Rijkskantoor vee en paarden. De Minister van Landbouw heeft met in gang van 25 November 1918 aangewezen tot tijdelijke Directeur van het Rijkskantoor voor Vee en Paarden, het Rijkskantoor voor Vleesch'en Vetten en het Rijkskantoor voor Vries- en Koelruimten den heer Dr. H. Rem- melts, inspecteur van den Veeartsenijkun- digen Dienst. Voor de Poolsche en Galici- sche Joden. De heer Henri Polak, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van den Diamantbewerkersbond, heeft bij den Engel- schen minister Barnes telegrafisch een be roep er op gedaan, om ten gunste van de Poolsche en Galicische Joden tusschenbei- de te komen. Een eisch van een arbei ders- en soldatenraad. Naar aan het Hbld. wordt gemeld, stelt de arbeiders- en soldatenraad van Gronau in het door hem opgemaakte programma, aan de Nederland sche regeering den eisch, een voorschot van 20,000 a 50,000 mark te verstrekken, vooi aan Nederlandsche onderdanen uit te betalen steun. Spionnage. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft wegens spionnage terecht gestaande chauffeur C. J. S. uit Nijmegen. Hij zou getracht hebben den matroos Arts, kustwachter te Cadzand om te koopen ten einde hem het seinstelsel, het geheim verlcenningssein en een 2e mobilisatie in handen te spelen, en den sergeant Mur- kens hebben willen omkoopen om hem de stukken betreffende een tweede mobilisatie en de legering der troepen in en om Nij megen te bezorgen. Bekl. verklaarde dat hij vroeger chauf feur was te Kleef. Tijdens den oorlog kwam hij in dienst bij den. Diritschen spionnage- dienst en werd op zijn verzoek gedetacheerd te Scheveningen. In den zomer van 1917 had het hoofd bureau te Munster hem in vasten dienst aangenomen, tegen een maandelijksoh sa laris van 150. De president wees er op, dat nog' meer zaken in onderzoek waren, omtrent vermoe delijke spionnagegevallen, waarin bekl. be trokken was. Na verhoor van getuige, eis^hte het O. M. twee jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. De Klerk uit Nijmegen vroeg gedeeltelijke vrijspraak en pleitte overigens clementie. Het Chineezendrama te Am sterdam. Eenige maanden geleden heeft te Amsterdam een opzienbarend drama plaats gehad onder de jZhineesche bevol king in de Buiten Bantammerstraat en in de loodsen op de Handelskade. Zaterdag 17 Augustus werd de politie gewaarschuwd, dat des middags te 5 uur in het perceel Buiten Bantammerstraat 8 een Chinees door een anderen Chinees werd doodgeschoten, doordat deze met zijn browning bout portant" twee schoten op hem had gelost. Nauwelijks was het onderzoek naar deze zaak af geloop en, of tegen 6 uur in den namiddag kwam bij de politie bericht in, dat in de Buiten Bantammerstraat weder een Chinees was vermoord. Dit misdrijf werd gepleegd in het. belendend perceel. Vermoedelijk had deze moordenaar zijn misdrijf gepleegd om den dood van den eersten Chinees, een kameraad van hem te werken. Het bleek evenwel, dat zich ook tegelijkertijd op het etablissement van de Nederland op de IJkade een dergelijk dra ma had afgespeeld. Daar vond de politie eenige Chineezen kreunend liggen, één de zer mannen had een messteek in de dij en was met een ijzeren hamer op het hoofd en het lichaam geslagen, zoodat hij deerlijk was toegetakeld. In het geheel waren er drie slachtoffers, terwijl niet alleen de daders, maar ook de andere Chineezen zeer geheimzinnig deden en het voor de politie-autoriteiten zeer moeilijk was de juiste oorzaak der vreese- lijke misdrijven te vernemen. Gisteren dienden onder zeer groote be langstelling deze zaken voor de vierde ka mer der Amsterdamsche rechtbank. Na eenige formaliteiten omtrent de ver tolking, waarbij werd bepaald, dat de heer De Bruiin de vragen der rechtbank in het Engelsch zou overbrengen aan den Cbin.ee- schen tolk, N. G. Chung, die vervolgens weder de vragen zou overbrengen in het Chineesch aan den bekl. en eventueel ook aan de getuigen, werd een aanvang ge maakt met het onderzoek. Tevoren had de Chineesche tolk Ching naar zijn godsdien stige gezindheid den eed staande voor twee brandende kaarsen afgelegd. Hierna bekende bekl. Tching Tchou het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd en zeide, dat het zijn bedoeling was, den versla gene te dooden. Sedert Maart had hij met plannen rondgeloopen en met kalm beraad heeft hij het feit volvoerd, omdat hij meende, dat de verslagene allerlei ma- chinatiën in het werk stelde, om Chinee zen in zijn macht te krijgen en geld af te persen. Nadat een drietal getuigen was gehoord, was het woord aan den ambtenaar van het M., mr. Heynsbergen, die zeide in 't be zit te zijn gekomen van een brief, welke in Januari was geschreven, waarin de plannen werden medegedeeld tot het dooden van twee Chineezen. Deze brief np is vertaald door Ivan Liang en daardoor heeft hij zich wellicht den wrok van bekl. op den hals gehaald. Het O. M. eischte 15 jaar gevangenis straf. Bekl. Tching Tchou, die in kennis werd gesteld van het requisitoir van het O. M., verklaarde daarop 't feit te hebben ge pleegd voor het welzijn van den verslagen Chinees en daarom meende hij aanspraak te mogen maken op clementie. Na de pauze dient de zaak tegen den tweeden bekl., Liang Leedek, geboren 26 Januari 1886, wonendie aan boord van de Boeton. Aan hem werd volgens de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij te Amsterdam op of omstreeks 17 Augustus 1918: a. opzettelijk Chen Kam in een loods aan de Javakade heeft gedood door hem opzet telijk met een mes in zijn lichaam te steken en met een scherp geladen revolver op hem te schieten, waardoor Kam in de borst i getroffen werd, alsmede door hem met een I hamer op het lichaam te slaan, door welke handelingen verwondingen zijn toegebracht die den dood hebben veroorzaakt; b. in perceel Buiten Bentammerstraat 10 opzettelijk Tjan Tu heeft gedood door hem met een mes in de borst t£ steken en met een scherp geladen revolver op hem. te schieten en hem aldus te verwonden, door welke verwondingen de dood is veroor zaakt. Bekl. bekende de feiten te hebben ge pleegd. De bekl. zeide, dat hij wraak heeft wil len nemen, wegens den op zijn broer ge- pleegden moord. De twee slachtoffers wa ren leden van het geheime genootschap Pang Sing, waarvan ook de moordenaar lid is geweest. Het O. M. meende dat deze bekl. niets lagere straf toekwam dan den vorigen bekl., die met voorbedachte rade heeft gehandeld terwijl in deze zaak sprake is van wraakne ming. Hij* eischte derhalve 14 jaren gevan genisstraf. Mr. Deets, die als verdediger van dezen bekl. optrad, vroeg een aanmerkelijk lich tere straf. Bekl. Liang Leedek zeide nog, dat hij hoopte niet tot zulk een zware gevange nisstraf veroordeeld te worden, daar zijne ouders zeer arm waren en dan zijn steun zouden moeten ontberen. Voorts wees hij er nogmaals op, dat hij uit wraak gehandeld had en vroeg derhalve dringend clementie. School- en Kerknieuw» Afscheid der Du: t sche geïnt. studenten te Leiden. Gistermiddag heeft in de Graan beurs te Leiden het afscheid plaats gehad van de Duilsche studenten, die daar on geveer acht maanden zijn geïnterneerd gewe.est. Namens den Academischere Senaat en het Comité voor de Duitsche studenten heeft prof. dr. A. W. Nieuwenhuis een hartelijke toespraak gehouden, aan het eind waarvan hij den ver» trekkenden alles goeds toewenschte en den stu* denten namens het Comité een paar Zceuw- sche of andere manchetknoopen aanbood. Na deze met langdurig applaus toegejuichte toespraak dankte namens de Duitsche studenten de heer Hetzenthien, reserve-kapitein bij de Duitsche marine, voor de hartelijke woorden, door prof. Nieuwenhuis gesproken, alsmede voor het gulle onthaal cn dc gastvrijheid, in ons land ondervonden. Nu wij aan den voor avond staan van ons vertrek, weten wij nog niet, hoe wij alles thuis zullen vinden. Maar zeker is, dat de Duitsche studenten Nederland niet zullen vergeten en vooral niet het comité. Met dankbare herinnering zullen wij steeds aan Hothnd terugdenken. WijEigiaï der ktesiret. Door het Centraal Stembureau te Am sterdam werd tot de hoofdstembureaux v&n de 18 kieskringen in net land het verzoek gericht om aan te geven welke wijziging in de practische uitvoering der kieswet ge- wenscht is gebleken, door b.v. de bedoeling van het stelsel onaangetast te laten en zich slechts tot verandering in de uitvoering te bepalen. Naar aanleiding daarvan zijn reeds en« kele vergaderingen, van de afdeelingschefs uit de gemeenten waarin hoofdstembureaux gevestigd zijn, te Utrecht gehouden. In deze bijeenkomsten werd ernstig overwogen op de oproepingskaarten niet meer de candi- daatlijst te vermelden en te volstaan met de oppervlakking van de volledige cartdidaat- lijst. Eveneens maakt het een punt van beraad uit op welke wijze tegemoet te komen aan de moeilijkheid welke zich bij het tellen der stemmen heeft voorgedaan, b.v. met rood potlood, de candidaat te doen aanwijzen, ir plaats van met zwart potlood, teneinde te voorkomen, dat zooals bij de jongste Tweede Kamen*erkiezingen een andere dan de bedoelde candidaat wordt aangewezen, een vergissing welke te verklaren is uit het feit, dat een kiezer het hokje achter den naam der candidaat zwart maakt, terwijl daf hokje behoorde bij een der candidoten dei nieuwe lijst, achtte men het gewenscht dat de lijst met even nummers lager zou worden geplaatst dan die met oneven nummers, zoo- dat de hokjes eenerr opvolgende lijst hooger of lager geplaatst zijn, dan die van de vo rige. Uit (le sijraren-ladnstrle Men schrijft ons uit de kringen van siga- rcn-industrieelen: Naar wij vernemen heeft de Verecniging van Sigarenfabrikanten le Utrecht, aangesloten bij het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland besloten, de fabrie ken te sluiten. Ten dien einde zullen alle werklieden nog heden de ontslagbriefjes ontvangen en dus 7 December a.s. op straat staan. Waar niet alleen te Utrecht, docli in geheel Nederland dc fabrieken zullen worden geslo ten. kan men rekenen dat er binnenkort 40 OOfLjrersonen werkloos zullen worden in de sigarenindustrie. Vraagt men nu, waarom in dezen tijd, nu alles wordt gedaan om de gedemobïlisecrden aan werk le helpen, zooveel menschen werk loos worden gemaakt, dan is het antwoord: de bepaling van de N. U. M. Deze instelling van Minister Treub, de man van de welvaarts-polilick? van dc bevorder., ring van onze nijverheid? eischt van de siga ren welke uitgevoerd worden niet minder dan f 50 5 f 60 per duizend. Hierdoor wor den dc Hollandsche sigaren zoo duur, dat de kcopers in het buitenland weigeren ze te koopen en liever sigaren betrekken uit Amprika, waar men geen uitvoerrechten heft. Wanneer men nu weet dat de export van sigaren reeds ongeveer zes maanden stil slaat, tengevolge van kwesties tusschen de departe menten van La lid,bouiv en Financiën, dnn be grijpt men, dat de fabrikanten niet anders kunnen. Hunne voorraden zijn zoo reusach tig, dat er geen plaats meer voor is, terwijl velen geen kapitaal meer hebben om hunne zaken tp financieren. De eischen der fabrikanten aan den Minis4 ter gedaan, zijn: lo. Afschaffing van alle N. U. M- kosten. 2o. Opheffing van het Vcrvoerverbod. Alvorens deze eischen ziin ingewilligd, nul lij de fabrieken niet worden geopend. Laten wij hopen, dat de minister nog tot in keer komt en deze onnoodige werkloosheid worde afgewend. De N. U. M. is naar wij hoorden, toch een verloren zaak. welke zich nu nog staande tracht te houden ten koste cener bloeiende industrie. Men bedenke toch dat eiken dag, dien u€ export wordt belemmerd, voor ons land eer enorme schade beleekent.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 6