BL - - Gewenscht is het ook, meer duidelijkheid Ie verschaffen omtrent het alom in de bui- lenlandsche pers erit de Nederlandsche bla den overgenomen interview van den Neder- landschen sergeant bij Eysden, aan wien de ex-keizer zich het eerste heeft gepresen teerd. De vluchtende majesteit zou hem woordelijk hebben gezegd „dat dc Neder landsche regeering over' zijn komst was in gelicht." Dit punt mag ook nog wel nader worden opgehelderd, en indien vooraan staande landgenooten uit zekere coterie, op particuliere gelegenheid den ex-keizer naar ons land mochten hebben gelokt of gehol pen, vereischt dergelijk bestaan scherpe en openlijke repressie. De aanwezigheid van den gewezen mo narch heeft zóó'n ingrijpenden invloed op de belangen van ons land, dat onzerzijds elk initiatief geboden is, om te doen blij ken, dat Nederland daarin niet lijdelijk wil zijn, maar handelen wil naar de fundamen- teele plichten van een eerlijk, rechtslievend en zedelijk voelend volk. Ook de Nieuwe Amsterdammer behandelt de Keizer-kwestie. Dit blad dat zelf vier jaren lang keizer en kroonprins als Symbolen en medeacteurs van het verfoei lijkste militairisme in teekening en geschrif te heeft aangeklaagd, en hun dood, naar de wijze \an Tisza, zonder ontroering en mis schien zelfs als een lichte bevrijding, bevrij ding ook voor henzelf, zou hebben verno men, is het niet mogelijk sympathie te ge voelen, nu de'spot en het wraakgeroep zoo tnbeteugeld op deze lieden aanstormt, ter wijl het verlaten en vreesachtige gevallenen flijn geworden, die bovendien zich op de ge bade van ons land beroepen hebben. „Wij mecncn, dat Nederland thans alleen kan handelen naar de strikte we.tten en naar de goede opvattingen, die wij altijd meenden, dat de besten hier en elders ge huldigd hebben els-het politieke vluchtelin gen gold. Daarbij mag men niet te veel let ten op het gebrul van jingobladen, wier jour nalisten vóór den noodlottigen 4den Augus tus en Z'-lfs wel daarna de kruiperigste din gen zouden gedaan bobben om den a.s. Kei zer van Duitschlond of den regeerenden Wilhelm een oogenblik te mogen naderen. De Keizerkwestie, waarin ons land door de hartstochten der ovcrwinner.de volken ge raakt is, heeft twee kanten. De eïsch van uitlevering, dien men stelt, wordt verklaard uit twee werschen: Men wcnscht bij de ge associeerde volken de Hohenzollerns uit Ne derland te zien verdwijnen, opdat zij niet in staat zijn, zoo dicht bij de Duitsche gren zen een steun te worden van een poging tot restauratie der Pruisische macht, èn men wenscht hun uitlevering om ze te kunnen berechten. Het eerste uitleverïngs-argument is zon der beteckenis. Cm te verhinderen, dat de Hohenzollerns, die in Nederland vertoeven, vciband behouden met reactionaire Duit sche stroomingen, is het niet noodig, Nederland te vernederen door het den eisch te stellen, het asylrecht, dat ieder beschaafd volk heilig is, te schenden. Met voorkennis der geassocieerde regeeringen ken op een Hollnndschen bodemr de voormalige keizer lijke familie worden" overgebracht naar een ven onze West- of Oost-Tndische eilander., waar zij welbewaakt zullen vertoeven bin nen ..het Rijk." Wat nu het tweede argument betreft, waar mede men de noodzakelijkheid beplëit, dat wij clen gewezen Keizer en zijn zoon zullen uitleveren, is het volgende op te merken. Onze wet keot geen uitlevering dan voor niet-politieke misdrijven. Indien wij dus de Hohenzollerns aan de geassocieerden u i t- le veren, zonder daartoe met geweld te zijn gedwongen, begaan vvij een bewuste verkrachting van onze wetten en van onze oudste en beste tradities (het asylrecht). Onze conclusie luidt, dat ons land zich niet moet laten in timideeren, en slechts v i coactus door geweld gedwongen tot een uitlevering moet overgaan, die te gen onze tradities indruischt. Als men persoonlijk iemand asyl verleend heelt, rnoet men om zijn'gezin voor geweld te vrijwaren onder protest den ongewensch- len beschermeling wel uitleveren. Zoo kun nen wij als natie eveneens gedwongen zijn den gewezen Keizer aan de wraak der geassocieerden over te geven. Het zal ech ter naar onzen geest zijn, indien men, zelfs voor dier. onwaardeerbaren man, het uiter ste doet om het asylrecht hoog ie houden. Veel meer te aanvaarden is dan nog de uitvoering van art. 12, dc uitzetting, in dit geval naar de Duitsche grens, waar hij ten minste zal wezen ter beschikking van zijn landslieden, de eenigen trouwens aan wie men zich nog denken kan, dot hij verant woording schuldig is. De liuAaciccie |daason vaa Minister De Vries. De plannen van den minister van Finan ciën om nieuwe indirecte heffingen in te poeren en bestaande accijnzen te verhoo- gen, betitelt de Nieuwe Courant als reactie en er kan niet krachtig genoeg tegen worden geprotesteerd. Geprotesteerd in de eerste plaats legen wat de minister gelieft tc noemen iuxe- en genotmiddelen. Tabak en sigaren kon men nog als zoodanig beschouwen, maar koffie, thee, suiker e. d.? Wij kennen de plannen van den minister niet omtrent koffie en suiker, maar over thee heeft hij zich reeds uitgelaten. Do accijns zou bedragen f 2 per kilogram. Wat beteekent nu een belasting zoo liet de minister zich uit van f 2 op het genot van 1200 kopjes theel Dat beteekent zóóveel dat, zoodra de t heep rijs weer normaal zal zijn geworden, een on geveer even hooge belasting van de thee geheven worden als de winkelprijs bedraagt. Voor 80 a 90 ct. had men vroeger een pond vrij goede thee, en wilde men een extra geurig kopje, dan betaalde men f 1. En nu zou de fiscus <har nog f 1 opdoen Daartegen kan niet genoeg gewaarschuwd worden en als schrikwekkend voorbeeld ge wezen op dc suiker, waarven de fiscus meer profiteert don het artikel op zichzelf waard is. Dan blijkt de minister nog altijd vest te houden aan zijn voornemen om een be- icstavg te heffen van advertenties en niet teruggeschrikt te zijn voor het daartegen reeds kenbaar gemaakte verzet, dat, naar mate die belastingplannen vorm en inhoud dreigen te gaan aannemen, tot een storm zal aangroeien. De minister zal er niet mee uit kuitnen door te willen beweren, dat hij volstrekt niet bedoelt wederinvoering van het dagbladzegel. Een advertentie is een in tegreerend deel van een dagblad, zelfs een zeer belangrijk, ongetwijfeld wel het be- langrijkste deel uit een oogpunt vah bron van inkomst. Of het zegel de courent in haar geheel treft of alleen de advertenties, is wat het resultaat betreft, besnoeiing van de inkomsten van het blad, volkomen het zelfde. Bovendien is een belasting op de advertenties de eerste stap, die al spoedig gevolgd zou worden tot wederinvoering door de gehate zegelbclasting in optima forma. Wil de minister weten hoezeer die 'be lasting gehaat was en hoezeer men zich in 1869 opgelucht gevoelde, toen die druk op het vrije woord werd opgeheven, hij leze er <de debatten over na in en buiten de beide Kamers ven de Siaten-Generaal. Eert reactionaire maatregel als een belasting op den inhoud van dag- en weekbladen, tijdschriften en periodieken, zou een he vige, wanklank zijn op de velerlei hervor mingen in vrijzinnigen geest, door deze regeering aangekondigd. De Ti; d noemt de indirecte heffingen Z2er onaangenaam, maar de Minister kon terecht vragen, wie ee t betere weg wist. Het Staatspensioen zal 50 millioen kosten, de salarissen van ambtenaren en werklieden worden met 50 pCt. verhoogd, wat gerekend wordt op een uitgave van 40 millioen, de onderwijzers-salarissen worden geschat op 50 millioen, in totaal zullen jaarlijks onze gewone uitgaven stijgen met 200 a 250 mil lioen! Uitvoerige betoogen, dét dit geld niet ge haald kan worden uit directe belastingen zijn overbodig, omdat ieder weet, dat het niet kan. Of al de nieuwe wegen nu bepaald aan bevelenswaardig zijn, is een andere vraag. Niemand zal redelijkerwijze bezwaar er tegen hebben, dat de Minister wil bezuinigen, in eigen huishouden van de regeering, of na gaat of er niet meer te halen is uit de Staats bedrijven. „Do Minister heeft echter tevens aange kondigd een geheeie reeks van indirecte belastingen, waartegen men wel eenfg be zwaar zou kunnen maken, met voorbehoud echter van een eindoordeel. Indien de plan nen ven den Minister alle uitgewerkt ter tafel liggen. Het is waar, dat, zooals de Minister zeide, de indirecte belastingen veel voor hebben. Zij worden gemakkelijk betaald en eischen veel minder ambtena ren; om de directe belastingen binnen te krijgen zijn, volgens de Minister, (5300 amb tenaren noodig en om hetzelfde bedrag ven de indirecte belastingen te innen slechts 1100 ambtenaren. Verder is de controle ge makkelijk en zijn de ontduiking-en schaar- scher. Maar een zéér groot nadeel blijft de drux van de groote gezinnen, die veel zwaarder worden getroffen dan de enke lingen. Wij krijgen den indruk, alsof de Minister van Financiën wel wat el te luch tig over sommige ©nderdeelen van zijn plannen heenloopt 1 Intusschen Geld moet er wezen! Wie de scciale hervormingen wil moet ook de geldmiddelen willen. Alleen 20uden wij v/enschen, dat, als er dan toch indirecte belastingen m-oeten komen, bij het neder overleg de voornaamste bezwaren er te gen, het treffen van voedingsmiddelen en van „netionale" gebruiksmiddel en werden beperkt, dat van weelde-artikelen wordt ver hoogd en dat in het algemeen de groot e ge zinnen door de belastingen niet het zwaarst woro-m gedrukt. Het V o 1 k is hevig vertoornd: „Als straks •ie ooriogsprijzen dalen, wil de minister ze op peil houden docr zijn nieuwe belastingen. Den opent hij een nieuw tijdperk van invoerrechten en ac cijnzen. De gezinnen van de groote meer derheid van het volk zijn verarmd. Huis raad en lijfgoed zijn versleten, en zoo al door ander vervengen, dan toch niet door beter. De stemming ven de massa is som ber, omdat zij neg altijd niet anders voor zich ziet den verarming, "wegzinken in mi sère. De oorlogsprijzen kunnen echter niet eeuwig blijven. Er moet een oogenblik van daling komen. Dan is er weer hoop op eenige weivoort. Neen, zegt de christelijke regeering. Die welvaart neem ik. went ik begenadig u met .sociale hervormingen. Nam ik die welvaart niet, dan kon ik geen reclame maken met f 3 staatspensioen, op 65 jaar, on kon ik die reclame niet maken, dan kon ik u niet ophitsen legen de sociaal- democratie. Dear echter soc.'aüstenbestrijding de dure roeping is van deze christelijke regee ring, leg ik bes'sg op wat u in dc toekomst aan welvaart neg wenken mocht. Ziedaar het kort begrip ven de finzn- cieele politiek der regeering Berichten ^'eriffrlsad «;i ESelglë- Naar aanleiding dal in een nota, welke de Belgische regeering blijkens het Maandag ochtendblad aan de pers heeft doen toeko men, wordt vermeld dat de Nederlandsche regeering, toen zij op 12 November toegang aan de Duitsche troepen verleende, blijkens een schrijven van denzelfden dag aan de Belgische regeering weigerde de Belgische geïnterneerden vrij te loten zonder vooraf gaande instemming der Duitsche regeering, zet het Ministerie van Buitenlandsche Za ken in een officieel communiqué uiteen, dat bedoeld schrijven van 12 November geener lei verband houdt met den daags te voren tot stand gekomen wapenstilstand, doch een reeds eerder vastgestelde brief v;as ter be antwoording van een Belgische vraag van 4 October, waarin aan onze regeering was gevraagd, Belgische geïnterneerden op hun eigen verantwoordelijkheid in vrijheid te stellen, voornamelijk op grond dat aan hen geen voldoende voedsel kon worden ver schaft. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken merkt op, dat samenkoppeling van bedoeld Nederlandsch antwoord met den gesloten wapenstilstand dus op een misvefctand bij de Belgische regeering berust. Havas seint nader uit Brussel Naar aanleiding van het Reuter-berrcht, dat de Belgische regeering aan de Neder landsche verzocht zou hebben, faciliteiten toe te staan voor het transport van oorlogs materiaal naar Antwerpen via de Schelde, meenen wij te wéten, dat de Belgische re geering aan de Nederlandsche liet weten, dat het materieel en de voorraden van de militaire bases, gedurende den oorlog in Frankrijk en Engeland aangelegd, via de Schelde weder teruggetransporteerd zullen worden naar België, en dat dit eveneens ge schieden zal met de militaire werkkrachten uit Hêvre en Engeland. De Nederlandsche regeering zou niet kun nen probeeren, zich tegen het vervoer over de Schelde te verzetten, zonder in conflict te komen met zichzelf, daar zij immers het Duitsche leger wèl den doortocht door Lim burg toeges laan heeft. De correspondent te Brussel van het Hbld. seinde gisteren Naar ik uit zeer vertrouwbare bron ver- nem, draagt de perscampagne tegen Neder land de goedkeuring der regeering niet weg. Inzonderhe:d zouden Hvmans en Van der Velde, gedelegeerden ter Vredesconferen tie, legen alle annexionistische plannen zijn gekant. Een verklaring van de regeering omtrent bare houding kan eerstdaags worden ver wacht. De quaestie der Schelde zou wor den voorbehouden voor vriendschappelijke besprekingen. Uit Parijs wordt aan de Tel geseind: De Fransche bladen publiceeren een offi- cieuse Brusselsche nota, waarin gezegd wordt dat de Nederlandsche Kamer-debat ten, betreffende de beweerde annexionisti sche oogmerken van België bewijzen, dat er in Nederland nog lieden zijn, wien de oor log niets geleerd heeft en die bovendien niets willen leeren. Het is zeker betreurens waardig te lezen, dat de rechtsche partijen over de mogelijkheid van oorlog opreken op het oogenblik, dat de geheeie wereld zi£h gereed maakt, van den eindelijk hervonden vrede te genieten, en het is nog betreurens waardiger, dat de Nederlandsche regeering niets weet mede te deelen, om de gemoe deren tot rust te brengen en de zaken tot hun ware gedaante terug te brengen. Tegenover deze ongelukkige houding moet men de volkomen waardigheid plaatsen van de Belgische regeering, die de regeling der internationale vraagstukken overlaat aan een vredesconferentie. Er is reden om te ge- looven. dat de Belgische regeering boven dien weldra in het parlement een verklaring over deze onderwerpen zal afleggen, maar thans is het duidelijk, dat heel België een parig zal eischen een grondige herziening van de tractaten van 1815 en 1859. Op het congres van Weenen werd tus- schen Europa en Frankrijk een uitgestrekte barrière-linie gesticht door de vereeniging van België met Nederland. Toen reeds moest men aan Pruisen, dat zijn gewoonte om twist te stoken, toen reeds "deed kennen, concessies doen. Daarom nam men van Bel gië een reeks districten af, waarvan de be volking uit Belgen bestond, wier taal, aard en zeden met dat grondgebied overeen kwam en die aan Pruisen gegeven werden in ruil voor gedeelten, die door Pruisen aan Sak sen waren afgestaan" en die Pruisen sedert dien alweer hernomen heeft. In 1850 werd de barrière, geschapen door „het Europeesch concert", verdubbeld en aan België de neutraliteit opgelegd. In het oog der mogendhelen moest België be schermd worden door die neutraliteit, die vijf mogendheden op zich genomen hadden, te waarborgen, toen in 1359 Nederland aan nam dezen toestand te bekrachtigen. Toen ontving Nederland van de mogendheden ver meerdering van gebied; het Oostelijk- ge deelte van Luxemburg losgescheurd van Bel gië, ging over aan het Huis van Oranje-Nas- sau. Europa achtte Nederland, dank zij de ge bieden, die van België waren vrijgemaakt, sterk genoeg, cm eveneens de neutraliteit van België te kunnen beschermen. Maar juist het tegenovergestelde heeft zich voorgedaan. Het is juist de houding, die België in 1914 heeft aangenomen, wel ke Nederland gered heeft. De Nederlandsche pers spreekt dikwijls van de dankbaarheid, die België aan Neder land verschuldigd is, maar de dienst, door België in 1914 aan Nederland bewezen, weegt ruimschoots op tegen alle diensten, die Nederland den vluchtelingen heeft kun nen bewijzen. Het vraagstuk, geschapen door de oude tractaten blijft dus onopge lost. De Parijsche correspondent van het Hbld. seint d.d. 15 December: De Temps publiceert een nota van de Ne derlandsche legatie, waarin het volgende wordt verklaard: lo. dat Nederland heeft nooit een on vriendschappelijke daad jegens België ge pleegd; 2o. Duitschland heeft nooit het sluiten van de Schelde geëischt, doch dit moest tenge volge van de oorlogsverklaring ipso facto geschieden; 5o. tusschen Nederland en Duitschlend beslaat geen enkele overeenkomst, gesloten met de bedoeling dat de Duitschers hèt Ne derlandsche grondgebied zouden eerbiedi gen. De Temps merkt in verband met deze verklaring op, dat het eerste en het laatste gedeelte niet besproken kan worden, zonder dat men zich in delicate polemieken begeeft en dat het daarom beter is te wachten tot de belanghebbende regeeringen de docu menten gepubliceerd hebben, die afdoende bewijzen aangaande de Schelde bevatten. De Temps merkt op, dat Nederland den 5en Augustus 1914 de Schelde sloot, terwijl de schending van het Belgische grondge bied door de Duitschers pas den 4en Augus tus officieel werd geconstateerd. Aoli-aucexosaistieche aelle. In den -gemeenteraad van Sas van Gent werd mededeeling gedaan van het telegram van antwoord op het aan H. M. de Koningin gezonden telegram van aanhankelijkheid. De burgemeester zeide naar aanleiding van dit antwoord, dat dit Koninklijk woord het hart treft, wanneer wij nagaan de vastheid welke ei uit spreekt. Wij zien er uit dat met vast heid en beslistheid onze Landsvrouwe *aakt tot aan het uiterste hoekje van Zeeuwsch- VJaanderen. Mijne heeren, wij zijn er van overtuigd dat H. M. ons zal beschermen te gen alles wat Zeeuwsch-Vlaanderen bedrei gen kan. Spr. eindigde met een „Leve de Koningin. Leve dé" onverbreekbare eenheid van ons dierbaar Nederland". De raadsleden stemden door bravo's met deze woorden in. Door een tiental ingezetenen van Sas van Gent is een oproep gedaan aan de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin zij opwek ken hun voorbeeld te volgen en in alle plaatsen van Zeeuwsch-Vlaanderen comité's van actie te vormen, die met Limburg sa men de anexionistische plannen van buiten landers* te bestrijden. De in Zeeuwsch-Vlaanderen verschijnen de bladen verzetten zich alle krachtig tegen do plannen tot annexatie van hun gevzest. De correspondent te Maastricht van de Maasbode meldt: De Maaslrichtscbe bevolking begint elke gelegenheid te baat te nemen, om uiting te geven van hare vaderlandslievende gezind heid. Toen Vrijdagavond in de „Gnema Royal" bij hét afdraaien een film, voorstellende den intocht van Koning Albert te Brussel door het orkest het „Sambre et Meuse" werd gespeeld, begon eensklaps een -groep mili tairen te fluiten en te schreeuwen. Het ge joel werd spoedig overgenomen door de groote menigte der bezoekers, die uitriepen: „Leve Nederland, weg met verdeeling en annexatie. Limburg blijft Nederlandsch". Velen verlieten de inrichting als protest. Te Schoondijke is een vergadering gehou den van afgevaardigden uit alle gemeenten van Oost- en West-Zeeuwsh-Vlaanderen, om front te maken tegen het annexionistisch gedrijf in het buitenland. Men stelt zich in verbinding met Limburg. Als afgevaardig den gaan daarheen, naar de groote vergade ring van Woensdag, de heeren J. N. Pattist uit Aardenburg, Koelman en Kramer uit Ter- neuzen. Er heerschte op de vergadering een geest driftige stemming. De volgende motie, welke gezonden zal worden aan H. M. de Ko ningin, aan de regeering en aan de provin cie Limburg, werd met luide teekenen van bijval aangenomen: Zeeuwsch-Vlaanderen, vertegenwoordigd door afgevaardigden ven olie gemeenten, ter vergadering samengekomen op 16 De cember 191S te Schoondijke; met verontwaardiging kennis hebbende genomen van het drijven in zekere buiten landsche pers om Zeetrwsdi-Vla anderen los te scheuren van Nederland om het te voe gen bij België; protesteert in elk opzicht en met allo kracht tegen dit onwaardig streven betuigt zijn onverbrekelijke trouw van het vaderland, Nederland, waarmede het door alle barden verbonden is; besluit zich met alle macht en met alle geoorloofde middelen die in zijn bereik liggen tegen dit streven te verzetten. Door het R.-K. Comité van. Actie tegen het an'nexionistisme, waarbij de R.-K. Mid- denstandsvereenigingen. Landbouwers- en Ambtenaarsvereenigingen zijn aangesloten, zal op Zondag 22 December te Maastricht een groote meeting worden belegd, of op het Vrijthof öf in een groote zaal, teneinde de beweging van het verweer tegen het annexionistisch drijven te bekronen. In eene circulaire zal aan de bevolking worden verzocht haar meening te uiten door het uitsteken der nationale driekleur, en het dragen van de cocarde, zoolang de agitatie buiten, onze grenzen voortduurt Op de scholen zullen nationale liederen worden gezongen. Van de gezindheid der verschil lende standsorganisaties zal door moties kennis worden gegeven aan de autoriteiten. Een verklaring van den Ned. Journalistenkring. Het be stuur van den Nederlandsch en Journalisten kring heeft in zijn vergadering van 14 De cember behandeld de campagne, die in een deel der buitenlandsche pers tegen ons land wordt gevoerd. Het bestuur heeft een \erklaring opge steld, bij welke verklaring zich hebben aan gesloten de vertegenwoordigers van de Ned. R.-K. Journalisten-Vereeniging. Met groot en innig leedwezen constateert hèt bestuur, dat het klaarblijkelijk doel van de door verschillende buitenlandsche jour nalisten gevoerde beweging is, een deel van het Nederlandsch grondgebied te annexee- ren ten bate van België. Het is door deze houding van buitenlandsche collega's in hooge mate gegriefd en teleurgesteld. Gewezen wordt op de moeilijkheden, waarin ons land heeft verkeerd, de eerlijke, zuivere neutraliteitspolitiek, door onze re geering gevoerd en den steun, aan buiten landsche vluchtelingen verleend. Het bestuur richt zich daarom namens de Nederlandsche journalisten tot de buiten landsche collega's, die in den bovenbedoel den geest hebben geschreven, om van hep te vragen dat zij de campagne tegen on§ volk zuilen staken en recht zuHen betracK«( ten jegens Nederland, dat in de stormeft' van dezen tijd de banier van het internntiol' nale recht onverpoosd en standvastig heeft hooggehouden. De kwestie van Groenen»; d a e 1. De bijzondere correspondent van dè Msb. te Maastricht seint: Commissarissen der Mij. Bergenrode zul« len geen openbaarheid geven aan de ge-ij waakte conversatie-Groenendael. De zaak' is bij de regeering aanhangig, die wel alté stukken publiceeren zal. Dankbetuiging van Duliioh* geïnterneerden Door de hier te lande geïnterneerd ge weest zijnde Duitsche krijgs- en burgerge- vangenen is voor hun terugkeer naar Duitschlond een adres van dankbetuiging ge richt aon de Koningin óm hun innigen danlc te betuigen voor de in Nederland ondervon den gastvrijheid. Als vertegenwoordiger van" het Duitsche Rijk heeft de Duitsche gezant dr. Rosen den dank van de Duitsche regee- rirvg overgebracht aan het Nederlandsche ministerie van Buitenlandsche Zaken voor alles wat in het belang der Duitsche geïn terneerden is gedaan. Tegelijk verzocht hij daarbij dank over te brengen aan alle Ne derlandsche officieren en halfambtelijke dienstinstellingen die bemoeienis hadden met de interneering der Duitschers. Inzon derheid werd daarbij nog herdacht het hoofdbestuur van het Neder!. R-oode Kruis en de plaatselijke Rotterdamsche afd-eeling, benevens reederijen Rotterdamsche Lloyd en Maatschappij Zeeland. HI!ni«(cr van Karnebeek. Men meldt ons uit Den Haag: „De Maandagmorgen" berichtte heden ochtend,"dat opnieuw het gerucht gaat da? de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Van Kamebeek, voornemens is zijn portee feuille neer te leggen en dat het niet uitge sloten schijnt dat het aanblijven van den minister slechts zal duren tot zijn opvolger zal zijn benoemd. Bij navraag aan h'et departement van bui tenlandsche zaken werd ons van bevoegde zijde zoo nadrukkelijk mogelijk verzekerd, dat het gerucht allen grond mist De oniierfcaadeüngea bic gcsssocieerficu. Het Hbld. vult zijn bericht omtrent den inhoud van de overeenkomst met de geas socieerden aan met de mededeeling, dat de vastgestelde rantsoenen, zoowel wat levens-» middelen als wat grondstoffen aangaat, juisl voldoende zullen zijn voor het verbruik hiei te lande. Dit beteekent, dat de Nederland sche exportindustrie voor zoover aangewe zen op buitenlandsche brandstoffen, voor- loopig op de wereldmarkt zal zijn uitgescha keld. Waarbij nog komt, dat Nederland in de prijsbepaling der grondstoffen, die he zelf niet voortbrengt (bij de Indische pro ducten is het anders) geen stem in het ka pittel heeftde prijzen der aan Nederland te leveren levensmiddelen en grondstoffen zullen ook aanzienlijk hooger zijn dan die in 't land van voortbrenging worden be taald. De Indische producten worden „in-* gebracht" in de werelddistributie. Omtrent het financieel agreement wordt gemeld, dat het Scheepvaart-agreement fei telijk den bestaanden toestand consolideert: voorloopig blijven onze gerequireerde sche pen (ongeveer 700,000 ton) in gebruik bij de geassocieerden, die ze in optie houden voor verdere huur, moet onze Pacificvloot (ongeveer 400,000 ton) tusschen Nederl.- Tndië en de Vereen. Staten blijven varen en blijven wij voor onze Nederlandsche aan-1 voeren (ie beschikking houden over het restant der vloot (ongeveer 500,000 ton) De gerequireerde schepen komen onmid dellijk na het sluiten van den vrede ondei Nederlandsche vlag terug. Dit zijn de hoofdlijnen der overeenkomst, die, naar het Hbld .gelooft, in definitieven vorm niet veel gunstiger zal luiden. Zij wordt voor een jaar gesloten, doch is van maand tot maand opzegbaar. De Bijü3oUe?pTaRrt. (Officieel). De consul te Düsseldorf heef! aan het departement van Buitenl. Zaken ge seind, dat de Rijn scheepvaart onder Neder landsche vlag, die in Duitschland sedert de bezetting door de geallieerden moeilijkheden ondervond, thans hersteld is. De Nederlandsche handeï en president Wilson. De olgemeene vergadering van im- en exporteurs, te Rot terdam, verzond het volgende telegram aan president Wilson: „Het bestuur vön de algemeene vergader ring van Nederlandsche im- en exporteurs, biedt u, mijnheer de president en uwe vrouw, bij uwe aankomst in Europa uit naam van een groot aantal HolJandsche kooplieden zijn welgemeende gelukwenschen aa-n. De ge dachten van rechtvaardigheid en mensche- iijkheid, die met uw persoonlijkheid gemeen! zijn, maken helderder den horizon van allö volken, die lijden door den oorlog, die nu gelukkig geëindigd is. Een rechtvaardige vrede gaat uit van uw eminente persoonlijk-I heid voot allen, die in ellende verkeeren ert opent hun verschieten van herstelling eri vernieuwing. En terzelfder tijd verwachten' de kleine, uitgeputte en vermoeide naties den deadwerkeiijken steun van inv edelmoe dige gevoelens, om de knellende banden ta verbreken, die, zooels wij hopen, van nu al niet meer noodzakelijk zullen zijn. De kleine, ten onder gebrachte kooplieden, vestigen hun hoop, det de toekomst hun werk en web vaart zal brengen, op uw liefde en die V8A uer grooten staat, waar een werkelijke vriw heid-heerscht."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1918 | | pagina 2