BINNENLAND KOLONIËN r _LL_ 1 J J"~5" .'üterdag heeft Wilson een bezoek ge bracht aan het Vaticaan, waar de Paus aan den ingang van dé troonzaal met uitge stoken handen op hem toe kwam en hem hartelijk de hand drukte. Na een particulier onderhoud met Wilson werden de deuren /van de troonzaal ook voor zijn gevolg ont sloten. Het bezoek aan het Vaticaan geschiedde, met eerbiediging van de souvereine positie van den Paus, van het Amerikaansche ge zantschapsgebouw uit. Bij dit bezoek sloot zich aan een bezoek aan de Amerikaansche episcopale kerk, waar de president delega- tiën van verschillende protestantsche kerk genootschappen ontving. Nu is het bezoek weer voorbij. Zaterdag avond om half tien is de president met zijn gezelschap naar Genua vertrokken. Bij zijn vertrek riep Wilson in het Italiaansoh: Tot Veerziensf Leve Italiëf Buitenlandse be Berichten. Bazel, 4 Jan. (H.). De Narodny histe ieelt mee, dat de Tsjecho-Slowakische dele gatie-voor de-vredesconferentie 6 Jan. naar Parijs zal vertrekken. Kopenhagen (draadloos), 4 Jan. Scavenius, gewezen gezant van Denemar- 3:en te St. Petersburg, is naar Parijs vertrok ken, als vertegenwoordiger ven de Deensche regeering. RiodeJaneiro,4Jan. (H.). De Bra- tiliaansche delegatie is aan boord van de Curvillo vertrokken. De Deutsche AUg. Ztg. schrijft:De demo bilisatie van het Duitsche leger vordert snel. 150 divisies zijn reeds naar huis gezonden. De ontbinding van het oude keizerlijke leger ■brengt vanzelf de oplossing van de kwestie der wapenen en onderscheidingstekens. Het Duitsche leger heeft opgehouden te be staan. Berlijn, 4 Jan. (W.-B.). De Vorwarts schrijft in een artikel over de ambtenaars- kwestie en de sociaal-democratie, dat den ambtenaren verzekerd is, dat zij in hun ambt blijven met behoud van hun vroegere rechten. Door een versterkt coalitierecht zijn zij meer dan ooit in staat om wantoe standen te vermijden. Hun inkomsten zul len slechts in zooverre verminderen als men de representatiekosten van eenige gezant schappen wil -verlagen. Pensioen zal worden jitbetaald, daar dit op arbeid is gegrond. Berlijn, 4 Jan..(W.-B.). De avondbla den melden Na het aftreden van de onaf hankelijke leden uit 't Pruisische kabinet, hebben ook de meerderheidssocialisten van den centralen raad hun mandaat ter beschik king gesteld. B e r 1 ij n 4 Jan. (W.^B.). Eichhoorn, de potitiepresident te Berlijn, is ontslagen. Frankfort am Ma in, 4 J a n. (W. B.) Wegens afzetting van den Berlijnschen poli- tie-president Eichhorn, organiseerden de on- efhankelijken en de Spartacusgroep groote demonstratieve optochten waarbij het Wolff Bureau, de Vorwarts en andere Berlijnsche dagbladbureau bezet werden. B e r 1 ij n, 5 J a n. (W. B.) Graaf Hertling, de oud-rijks-kanselier is gisteravond te Ruh- polding in Beieren overleden. De teraarde bestelling zal te München plaats vinden. [Hertling werd in 1843 te Darmstadt ge boren, studeerde in München, Munster en Berlijn. In 1882 werd hij tot prof. benoemd. Sinds 1875 was hij lid van den rijksdag; hij bleef dit gedurende vele jaren en was daar •een der leiders van de centrumpartij tot aan zijne benoeming tot minister-president in Beieren. Dit ambt verwisselde hij in het na jaar van 1917 met het rijkskanseliersambt, dat hij in de ernstige krisisdagen, waarin het verzoek om een wapenstilstand door Duitsch- land werd gedaan -1 München, a „Korrespon- denz Hoffmann"' publiceert dc Staatsgrondwet van de republiek Beieren. In de memorie van toelichting wordt o. a. 't volgende gezegd: Beieren is een republiek en lid van de vereenigde staten van Duitschland. De hoogste macht in den Beierenschen staat berust bij het volk Staatsburger is zonder onderscheid van geboorte, geslacht, geloof of beroep ieder on derdaan van den Beierschen staat, die zijn 2öe levensjaar voleindigd heeft. Door verkie singen onder de staatsburgers wordt de Landdag gevormd, die uk één Kamer bestaat. S>e verkiezingen zijn algemeen, gelijk, gehiem, en hebben plaats naar evenredigheid van stemmen. Kiesgerechtigd zijn alle Beiersche staatsburgers. Verkiesbaar zijn alle staatsbur gers van meer dan 25 jaren. De hoogste uit voerende macht wordt door het ministerie {bekleed. Het geheele ministerie beeft het recht, besluiten van den Landdag uiteriijk bin nen vier weken aan een volksstem ming te onderwerpen. In zulke geval len worden de besluiten van den Landdag eerst van kracht, wanneer zij bij de volks stemming door eenvoudige meerderheid van stemmen bekrachtigd zijn. Beslist de volks stemming tegen den Landdag, dan moet deze ontbonden worden; beslist zij tegen het ge heele ministerie, dan moet dit aftreden. De slaat waarborgt de onschendbaarheid van persoon, de vrijheid van geloof en meening in woord en geschrift, alsook de vrijheid van onderwijs, wetenschap en kunst Eigendom is onschendbaar. Onteigening van vermogen knn slechts ten behoeve van het algemeen welzijn en op grond van wetten plaats vinden. Voor de wet zijn alle staatsburgers gelijk. 5Mle voorrechten van geboorte en adel en ti tels worden opgeheven. De doode hand wordt Afgeschaft. De openbare lasten moeten pro gressief naar praestatievermogen verdeeld Worden. Gemeenten en vereenigingen van ge meenten hebben recht op yèr-strekkend zelf bestuur. Parijs, 4 Jan. (R.) Officieel wordt be richt, dat de geallieerden c:-. de Vereenig de Staten besloten hebben cefi raad in te Btellen, bestaande uit twee vertegenwoordi gers van ieder land. om de verzorging te orgar.iseeren van de neutrale, de bevrijde en de vijandelijke landen. De Vereenigde Staten zullen de leiding op zich nemen bij het in elkaar zetten van het verzorgingsplan en Hoover zal de algemeene directie voe ren. P a r ij s, 4 Jan. (R.) Voedselcontroleur Hoover heeft gezegd, dat de geallieerden van Duitschland verwachten, dat het de schepen zal verschaffen, die noodig zijn om voedsel te brengen aan de «bevrijde gebie den, in ruil voor de vergunning om zelf voedsel te krijgen. Duitschland moet ook schepen verschaffen voor het naar huis brengen van Amerikaansche troepen. Hij voegde nog hieraan toe, dat Duitschland bepaald voedsel genoeg heeft om zich een poos te bedruipen, behalve vet. Weenen, 4 Jan. (K.-B.). De leden def intergeallieerde levensmiddelenconferentie, die gisteravond in Thorn vergaderden, heb ben een onderhoud gehad met den staats secretaris Banier in het departement van buitenlandsche zaken. Bauer wees er op, dat het levensmiddelen- en koleiwraagstuk nauw verbonden is.met het handhaven van rust en orde. P a r ij s, 4 Jan. (R.) Dc Amerikaansche commissie voor de vredesonderhandelingen" heelt een missie naar Weenen gezonden om den toestand aldaar tc bestudeeren en daar over rapport uit te brengen. De missie bestaat uk 24 personen en zal 6 Jan. tc "Weenen aan komen. Budapest, 4 Jan. (Corr.-bur.) De mi nisterraad heeft besloten tot bespoediging van de verkiezingen voor de Constiuante, deze te doen geschieden in 403 nieuw vast gestelde districten, die met uitzondering van Kroatië alle bezette gebieden omvatten. Er zullen nog voor 25 pet. van de feitelijk ge houden verkiezingen nieuwe mandaten ge creëerd worden om ook aan de partijen, die in de minderheid gebleven zijn, eene ver tegenwoordiging te verzekeren, beantwoor dende aan het aantal der op hen uitge brachte stemmen. Er is eene wet uitgevaardigd tot verhin dering van de „Steuerflucht". Personen, die hun vermogen door overbrenging naar het buitenland of door landverhuizing aan den aanslag in de belastingen willen onttrekken, moeten het drievoud van de belasting beta len. De uitvoering van de wet wordt door strenge strafbepalingen verzekerd. Budapest, 4 Jan. (W.-B.). Heden werd eene vergadering gehouden van vertrou wensmannen der officieren en manschap pen in geheel Hongarije, om over het toe komstige Hongaarsche leger te beraadsla gen. De officieren beklaagden zich er over, dat zij door de manschappen zeer vernederd worden; zij moeten de kazerne schoonma ken, zelf hunne paarden poetsen en worden bij iedere gelegenheid door de manschap pen gebrutaliseerd. Berlijn, 5 Jan. (W. B.) Naar de bladen uit Budapest vernemen, verscheen gisterna middag een Fransch hoofdofficier bij von Mackensen en deelde hem mede, dat het op perbevel der Entente besloten had, hem naar Saloniki te doen overbrengen. Macken sen was zeer onder den indruk van deze mededeeling en verklaarde, dat hij voor ge weld wijken moest. Kort daarop werd hij on der bewaking van Fransche soldaten per auto naar Gödöllö gebracht, waar een extra- trein gereed stond, die 's nachts om 12 uur naar Saloniki vertrok. Parij s, 4 Jan. (R.) De secretaris van de Compagnie générale du travail Jouhaux heeft de syndicale centrales opgeroepen tot deelneming aan eene internationale syndi cale conferentie, die zal gehouden worden op denzelfden tijd 'en dezelfde plaats als de socialistische arbeidersconferentie. Hij ver zocht den secretaris van de Nederiandsche centrale vertegenwoordigers van de Duit sche en Oostenrijksche centrales op te roe pen. Weenen, 5 Jan. (W. B.) Het „Fremden- blatl" verneemt uit Boedapest dat bij de on lusten in Salgo-Tarjon (in Hongarije) 18 per sonen gedood en 24 gewond zijn. De rust is thans weer hersteld! Helsingfors, 3 3Jan. (W.-B.). Een Engelsch eskader, bestaande uit 5 torpedo jagers, is m de haven van Helsingfors ge ankerd, ter bescherming van 't vrijwilligers- transport naar Estland. Berlijn, 5 Jan. (W. B) In de „Sozialdc- mokrat" schrijft Bran ting dat interventie in Rusland om twee redenen noodzakelijk is. Ten eerste dat industrie en landbouw door bet bolsjewisme onmogelijk worden waardoor de Russische bevolking lot verarming en hon gersnood gedoemd is. Ten tweede dat de revo lutie uit moreel oogpunt niet meer beslaat, zij rust niet op levend revolutionnair streven doch steunt op de bajonetten. Verspreide Berichten Het persbureau van het Vlaamsche Co- miteit te Den Haag meldt ons: Velen die, in hunne onbekendheid met de Vlaamsche beweging, deze als een oorlogs product, als eene „Deutsche mache be schouwd hebben, zal het wel ten zeerste ver wonderen dat op dit oogenblik in het bevrij de België de intense Vlaamsche actie wordt voortgezet. Dit ondanks het geweldige terro risme en den stroom van laster die alle Vlaamsch bewustzijn pogen te onderdrukken, ondanks honderden gevangenzettingen en af stellingen, ondanks het tijdelijk uitwijken van vierhonderd vooraanstaande activisten. Deze actie wordt volstrëkt niet in hoofd zaak gevoerd door de Vlaamsche soldaten, want, hoewel de strijd en het lijden aan den Yser ze radicaal Vhamsc^gezind hebben ge maakt, en de Vlaamsche frontpartij over eene goede organisatie beschikt, is de dwang die door het Belgisch legerbestuur, met be hulp van de Ententelegers en vooral natuur lijk van het Fransche, op de Vlaamsche sol daten wordt uitgeoefend zoo sterk, dat deze in de onmogelijkheid gesteld worden, hunne overtuiging in daden om te zetten. Het is het nationale bewustzijn van het ge heele Vlaamsche volk, tijdens den oorlog wakker geschud, dat nu, alle onderdrukking ten spijt, onweerstaanbaar tot uiting komt, en de leuze „In Vlaanderen Vlaamsch" welke sedert 1840 de strijdleus der Vlaamsche be weging is, krachtiger dan ooit doet weerklin ken. Zeer opmerkelijk is daarbij hoe.de passie ve leiders van het Vlaamsche volk nu reeds hun stilzwijgen hebben afgelegd en het radi cale programma der Vlaamschgezinden te gen de regeering verdedigen. Eerst Kamiel Huysmans, die niet enkel op het congres te Brussel, zich zeer vrij heeft uitgedrukt, maar ook op socialistische mee tings te Antwerpen en te Brussel op besliste wijze het Vlaamsch programma, inzonder heid de vervlaamsching der Gentsche Hoo- geschool heeft verdedigd. Indien hij er terloops het activisme afkeur de, dan was dat enkel om opportuniteits- en niet principieele redenen. Feiten van het grootste belang vielen voor op eene meeting te Antwerpen gehouden op 26 December 1.1., waar Frans van Cauwe- laert ea Van de Perre het woord voerden. De gröote zaal van den Burgerkring, die 55000 personen kan bevatten, was prop- pensvol. Voor de vergadering was door eene groep toehoorders eene dagorde uitgedeeld, die het standpunt der tijdens den oorlog door de activisten ingevoerde hervormingen voorstond. Xan Cauwelaert sprak in zeer radicalen zin; verheerlijkte het lijden der Vlaamsche frontsoldaten, en hekelde scherp de regee ring en de Frankiljonsche drijverijen. Toen hij het activisme wilde afkeuren, werd hem het spreken belet. N e w-York, 4 Jan. (R.) De redding van de passagiers van de Northern Pacific is vol tooid. De laatste gewonden werden heden namiddag weggehaald. De pogingen om het schip weer vlot 1e maken worden voortge zet. Washington, 5 Jan. (R.) De Kamer van Koophandel deelt mee, dat de bescher mende rechten op ruwe en gepolyste dia mant alsmecfe op instrumenten van diamant bewerking op 10 Jan. worden opgeheven. Oost-indlë £Sontï*taa. Weltevreden, 24 Dec. (Nipa). Het s.s. Houtman is te Soerabaya in onbescha- digden toestand aangekomen. He schip zal in dok worden gelegd voor nadere inspectie. £5e!««>6HcfBg;. Weltevreden, 24 Dec. (Nipa). Ab- doel Moeis werd in eerste instantie veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf we gens beleediging van den wedana van Bui tenzorg. De heer Ssewardi ea IinnllB<i«> Blijkens te Den Haag ontvangen parti culier bericht is de heer Soewardi Suria- ningrat, die, zooals men weet, naar Banka is verbannen, maar er de voorkeur aan gaf, naar Nederland uit te wijken, benoemd tot voorzitter van de politieke vereeniging Insu- linde. Zijn voorzittersplaats wordt vacant gehou den, totdat.hij in Indië zal zijn teruggekeerd. Uit de Perj K»rterl»w#5 ca België. Ook in „N e e r 1 a n d i a" behandelt Prof. H. T. Colenbrander deze kwestie, en betoogt 'hij dat wij meer en anders behooren te doen dan onredelijke eischen van België afwijzen. Wij moeten nagaan in hoever wij uit eigen beweging aan redelijke eischen kunnen vol doen. „De onafhankelijkheid van België (niet de nominale, maar de werkelijke) is bestaans voorwaarde der onafhankelijkheid van Ne derland, -en omgekeerd. Uit dit besef be hooren èn België èn wij den wil af te leiden tot veel enger verstandhouding dan tus- schen ons beiden vóór 1014 bestond, en de kracht te putten om de moeilijkheden, welke aan die verstandhouding in den weg staan, te ovenvinnen. Er is, van Nederiandsche zijde," tegenover het zwaarbeproefde buur land noodig een gulle verzekering, een ver trouwen wekkend gebaar. Wij willen Bel- trië's zelfbeschikkingsrecht, ook op cultu reel gebied, ten volle eerbiedigenen wij willen naar vermogen medewerken tot Bel- gië's economisch herstel." Wat de Vlaamsche kwestie betreft, voor hun reohten als Vlamingen moeten de Vla mingen zelf wakenzij hebben gezien wat er van komt als zij de behartiging daarvan aan derden toevertrouwen. Natuurlijk ne men wij ons volstrekt niet voor, ons geeste lijk verkeer met de Vlamingen te vermin deren ver van daarmaar de vraagstukken van technischen, economischen, staatkun digen aard, die wij met België te behande len zullen hebben, warren wij niet met an dere dooreen, waarin ons als staatkundige persoon geen medezeggenschap door België behoort te worden toegekend. „Zoo wij beseffen het bestaan van België noodig te hebben, moeten wij dit land sterk en bloeiend wenschen, opdat het niet on derga. Belgiës bloei is van de verwezenlij king der droombeelden van het annexio- nisme gelukkig niefr afhankelijk. Op de Schelde leggen wij aan de vrijheid der han delsvaart van Antwerpen niets hoegenaamd in den wegook niet op onze binnenwate ren aan Antwerpen's Rijnverkeer. Maar wij Wioeten verder gaan. Er is uit het oosmunt der levensbelangen, die België en Nederland gemeen hebben, niets tegen en alles voor, dat Nederland medewerkte tot het graven van Aivtwerpens waterweg door Limburg nuar den Rijn, dat België medewerkte tot eene Maasverbetering, die behah/ë het Ne deriandsche ook het Belgische nijverhf 'ds- gebied aan de Maas bereikbaar make voor de scheepvaart van Rotterdam, zooals beide het, dank zij het kanaal, zijn zullen voor die van Antwerpen. Die verkersverbeteringen zijn uitvoerbaar zonder dat België zich in een politiek avontuur behoeft te storten van zeer onzekere .uitkomst, of één onwillig onderdaan, tot schande dergenen die hem dwingen, behoeft te worden ingelijfd in het Belgisch staatsverband. Wat het Rijn- Donauverkeer betreft, het zal zich niet min der ontwikkelen, wanner het vrij blijft van geforceerde maatregelen, verzonnen om het ean eenzijdigen invloed van Frankrijk geheel te onderwerpen. Het zal er voordeel bij hebben, zich naar keuze van twee groote hjoordzeehavens als eindpunt ie kunnen bedienen, die elk van beide een eigen -eco nomische belangensfeer vertegenwoordigen en bloeien kunnen nevens elkander. Aan rechtmatige belangen ven Frankrijk wordt zoodoende niets te kort gedaan. Blijft het vroagstuk van het Scheldever- keer in oorlogstijd. Meer dan een Belgisch- Nederlandsch, is het een Europeescn vraag stuk, dat wij bereid moeten zijn met Eu ropa te behandelen. De samenstelling van Europa's raad geeft reden te verwachten, dat daarbij noch de levensbelangen van den Zuid-, nodh die van der. Noord-Nederland- schen staat, zullen worden uit het oog ver loren. Dè hoofdzaak voor België en voor Neder land is. dat zij het buitenland buiten de mogelijkheid stellen, ooit één van hen bei den tegen den ander uit te spelen. Daartoe zirn geen diplomatieke kunstverrichtingen noodig, maar de krachtige wil, hier en ginds, tot die bevordering van elkanders belangen, welke alleen tot de gewenschte toekomst van onderling vertrouwen leiden kan. In een Belgisch-Nederlandsche toena dering, mits zij het vrij bestuurde werk der zustervolken zelve zij, is niets dat strijden kan tegen werkelijk gemeen-Europeesche belangen." Berichten De Staal-o- t. van 4 Januari bevat o. a. dc Tolgendc Kou. besluiten: berremd tot gewoon hoogleeraar in dc fncutteïi der geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Groningen om onderwijs te geven in de oogheelkunde dr. G. F. Rochat. privaat docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; aan -jhr. dr. A. Bneel op zijn verzoek rnet ingang van 15 Januari 1919 eervol ontslag verleend gl$ burgemeester der gemeente Baihmen; goedgekeurd dat aan jhr. L. de Geer van .Tulphaas, burgemeester der gemeente Lek ke rkerje. op zijn verzoek met ingang van 1 Jan 1919 eervol onlslag is verleend als secre taris dier gemeente; mei ingang -van 1 Januari 1919 de volgende ambtenaren overgeplaatst van het Ministerie van Waterstaat naar dat van Arbeid: de re ferendaris mr. H. "W. Groeneveld, de hoofd commies K. Th. G. Lange, dc commies mej. mr. G. J. Stemberg, dc adj. commiezen mej. J. A. Isbrücker, mej. M. 1L Jacobsen, mej. mr. M. A Koning en C. de Klerk, de klerk, mej. B. Norremans, de schrijvers dp jaarloon mej. E. H Fraas, mej. A. C. den Houter, de vaste knecht F. L. Kieijn en de tijdelijke ambtenaar mej. M. C. A. van Oudenaller; tijdelijk tot en met 31 Aug. 1919 benoemd tot Ieeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Steen wijk "W. E. Noordman te Utrecht; met ingang van 1 Januari 1919 benoemd, tot adjuncl-inspecteur van den arbeid C- Don ker, officier-machinist 3e klasse hij d<> Kon. Ned. Marine te Rotterdam. Bij Minislerieele beschikking is hij werlezaam gesteld in het 7e district der arbeidsinspectie ter standplaats Arnhem; mei ingang van 1 Januari 1919 benoemd tot controleur van den arbeid J. M. M. Thorn te 's Herlogenbosch. assistent-meesterknecht hij dc N. V. G. en S. Majoie's sigarenfabrieken en C T. de Wuffel te Helmond, katoendrukker bij de N. V. van Vlissingen's Katoenfabrieken; eerstgenoemde werkzaam gesteld in het 2e district der arbcids-insoectie ter standplaats 's Herlogenbosch en laatstgenoemde in het le district der arbeidsinspectie ter standplaats Eindhoven. Petn«nré nun Kaalnei» Hllhalafiii* Door H. M. de Koningin werd gister avond een telegram van den navolgenden inhoud van den president van de Fransche republiek ontvangen H. M. de Koningin, 's-Gravenhage. De onderstaatssecretaris van het Fransche ministerie van Binnen!andsche Zaken heeft mij verslag uitgebracht over zijn bezoek aan Holland en mij gezegd, hoezeer hij getrof fen was geweest door de hartelijke zorg van Uwe regeering voor de vluchtelingen. Ik ver zoek Uwe Majesteit met mijn eerbiedige hulde te aanvaarden mijn getrouwe herin nering en mijn meest oprechten dank. Raimond Poïncaré. Door de Koningin werd. hierop als ant woord een telegram van dankbetuiging ge zonden. Betuiging van trouw. H. M. de Koningin ontving een telegram van den gemeenteraad van Eede (Z.), houdende be tuiging van aanhankelijkheid aan Hare Ma jesteit, Haar Vorstenhuis en Haar Regee ring. Mutaties aan hetHof. Hare Ma jesteit de Koningin heeft, met ingang van 1 Januari 1919: 1. op het daartoe tot Hoogstdezelve ge richt verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan A. J. C. baron van Pallandt Neerijnen, als opper-ceremonie- meester en kanselier der Koninklijke Huis orden, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren aan het Koninklijk Huis bewezen, en met behoud van rang en anciënniteit als groot-officier der Kroon; benoemd tot Hoogstderzelver opper-cere- m^niemeester en kanselier der Koninklijke Huisorden den kamerheer i. b. d. en cere» momemeester J. H. F. graaf Du Monceau; 3. benoemd tot Hoogstderzelver kamer heer-ceremoniemeester den kamerheer R. Ai baron van Hardenbroek van Lookhorst. - De Minister van landbouw vertoeft eenige dagen in het mijndistrict. Z. Exc. bei. zocht Vrijdag de Staatsmijnen Emma en Hendrik. Vergezeld van directieleden en van den hoofdingénieur der mijnen daalde hij af in de ondergrondsche werken van eerstge noemde mijn. Zaterdag bezocht de minister eenige paiv ticuliere mijnen te Heerlen en Kerkerade. SehelsSï-kwestie. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaker deelt officieel het volgende mede De Bntsche regeering heeft in aansluiting aan haar verzoek om voorraden, bestemd voor de bezettingstroepen in Duitschland, o. a. over de Schelde te mogen vervoeren, alsnog den wensch te kennen gegeven van genoemde rivier tevens gébruik te maken voor het vervoer van naar hun haardsteden terugkeerende, te demobiliseeren troepen. De regeering heeft hierop geantwoord dat het haar aangenaam is het vervoer voor dit doel toe te staan op voorwaarde dat, gelet op de bizondere omstandigheden, hierdooi geen precedent wordt geschapen, dat hef vervoer onder de handelsvlag geschiedtf geen munitie omvat, dat alleen de officieren wapens zullen mogen dragen en dat vooraf van elk transport mededeeling aan de Ne deriandsche autoriteiten wordt gedaan. o 'erlasncl en Frankrijk. Albert Favrc, onderstaatssecretaris vap het Fransche Ministerie van Binnenlandsché Zaken, heeft aan den Parijschen correspondent der Tel. eenige mededeelingen gedaan over zijn reis door Nederland. Hij sprak in de eerste plaats over Koningin» Wdlhclmina en de vriendelijke ontvangst, die hem van harentwege ten deel is gevallen. Dt heer Favre zei: „Hare Majesteit heeft mij haar warme sym pathie en die van geheel "haar volk vcor Frankrijk betuigd; zij heeft hiervan tastbare bewijzen willen geven, door, zoodra de gele genheid zich voordeed, voor de bevrijde stre ken in Frankrijk vee en fabriekswaren ter be schikking tc houden van de Fransche regee ring. ..De Koningin "c-rheugdc er zich over. dat zij gedurende vier jaren het evenwicht heeft kunnen bewaren lusschen de strijdende mo gendheden. Zoowel haar persoonlijke gevoe lens. als die van haar volk, bleven echleT steeds sterk ten gunste van het Fransche volk getuigen. Mare Majesteit sprak de overtuiging- uit, dal dcor een openhartige en loyale hou ding misverstanden ten opzichte van zeker©"' incidenten, op het oogenblik dat de wapen stilstand gesloten was, uit den weg geruimd: zouden worden." Verder uitweidend over betgeen de Neder iandsche regeering voor het onderhoud van" de Fransche vluchtelingen gedaan heeft ert waarover bij reeds in de Fransche Kamer waardeerend gesproken had verklaarde dc heer Favre, dat hij op dit onderwerp no? terug hoopte tc komen, zoodra de repatriee- ring geheel beëindigd zal zijn opdat Frank rijk nog beter zal weten, wat Nederland in dit opzicht gedaan heeft. De heer Favre onderschatte geenszins dó moeilijkheden, aan het onderhoud van duizen-> den vluchtelingen verbonden. Hij heeft in Hol land tal van burgemeesters en dames uit ver schillende kringen ontmoet, die allen erken telijkheid verdienen voor de verleende hulp. De vluchtelingen worden zelfs beter gevoed dan de Nederlanders zelf, voor wie de econo mische toestand de heer Favre erkende het zeer veel zorg baart. De heer Favre was ten slotte van meening, dat de Nederiandsche regeering door Laar edelmoedige houding zelfs de ontevredenheid van hel eigen volk had gerisqueerd Een d ankb etuiging. Reuter seint uit Londen: Wij vernemen, dat de Britsche regeering officieel haar dankbaarheid heeft betuigd voor de werkzaamheid der Spaansch-Neder- landsche commissie, „een arbeid, wdaardoor alleen het mogelijk werd om steun te verlee- nen aan de noodlijdende bevolking van Bel gië en N.-Frankrijk. De zendias va» de» heer Lende» Aan het bericht omtrent de speciale opdracht van den heer Loudon bij president Wilson kan het Hbld. het volgende toevoe- gen: „Nu door de reis van den president het juist in dezen tijd zoo noodige contact tus- schen den heer Wilson en ons gezantschap in Washington was verbroken, heeft onze regeering gemeend tijdelijk een tweeden ge zant te moeten benoemen, die het contact in Europa kon vormen. De heer Loudon is dan ook voorzien van de geloofsbrieven van een buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. 4 Dat men twee gezanten heeft bij eenzelfde regeerin^ is zeker wel een novum in de in ternationale verhoudingen, maar een novum, dat ongetwijfeld werd gerechtvaardigd voor het bijzonder groote belang van een regel matig verkeer met president Wilson. Natuurlijk houdt de delegatie van den heer Loudon op, zoodra de president naar Amerika terugkeert." Onze diplomaten. In de Nieu* we Crt. wordt er op gewezen dat het than3 gelukkig-verlaten stelsel om onze dinlomaten slechts uit een kleinen kring te kiezen, over blijfsel van o. .zen regententijd, zich in dezen oorlog wreekt, zoowel#op de natie als op den minister, the er beiden onscnuldig aan zijn. „Roemenië, dat door zijn aanhechtingen een mogendheid zal worden van niet minder d»n >6 millioen 'zielen, de grootste op den Ralkan, is sedert anderhalf jaar zonder eeni- gen Nedcmndschen vertegenwoordiger. Toch hebben wii er buitengewoon groote pe-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2