Binnenland"" Tiers eh epen met levensmiddelen voor de centrak mogendheden Hoboken hebben ver laten. Washington, 7 Jan. (R.) De Inter state Commerce Commission heeft gepro testeerd tegen de huidige Staatsexploitatie jvan Spoorwegen. De regeeringscontrèle moet echter niet worden opgeheven voordat een uitgebreide en doelmatige 1 egeling door He Regeering >s uitgewerkt. Kameroverzicht Eerste Kamer Vergadering van Dinsdag 7 Januari, 's avonds 8% uur. Voorzitter: J. J. G. baren van Voorst tot goorst. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat dc Centrale Eeclie besloten heeft "Woensdag en Donderdag in de afdelingen te onderzoeken, die wetsont werpen welke bij de Kamer zijn ingekomen- Verder stelt hij voor a.s. Vrijdag des v.m. Sl uur in openbare vergadering bijeen te ko- ïner., ter behandeling van die wetsontwerpen, Waarover dan het eindverslag is uitgebracht. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde werd de ver gadering verdaagd tot Vrijdag a.s. 's voor middags 11 uur TWEEDE KAMER. Wijilgiag R«(leui«Bt vaa Orde der Tweede Kamer. De heeren de Savoxnin Lobman, Maréhant, Nolens, Rink, Schaper, Visser van LJzendoorn en van der Voort van Zijp hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde der Kamer. Uit de toelichting blijkt, dat de voorstellers van meeniug zijn, dat niet noo- dig is de afdeeiingen telkens om de twee maan den te vernieuwen. Daarom wordt voorgesteld, behalve bij den aanvang van 't zittingsjaar in de eerste vergaderingen, welke na Kerstmis en na Paschen gehouden worden, opnieuw te loten voer de verdeeling in de afdeeiingen. Voorts wordt een nieuw artikel voorgesteld, luidende: rJDc gedachtcnwisseling in de afdeeiingen is cis vertrouwelijk te beschouwen." De commissie van rapporteurs behoort he recht te hebben zich in dc af'deeüngsverslegen te bepalen tot hetgeen met het onderwerp in verband staat. Daardoor kunnen de verslagen zoo beknopt mogelijk worden. Naar de voorge stelde wijziging zullen dan in het verslag be treffende hoofdstuk I der Staatsbegrooting niet meer worden opgenomen algemeene beschou wingen over de verkiezingen. De commissie van rapporteurs behoort haar voorloopig verslag of verslag vast te stellen binnen drie weken na den dag waarop haar voorzitter is benoemd. Na het antwoord der regeering steh zij haar verslag binnen een week na de entvangst van dat antwoord vast. Den voorstellers komt het wenschelijk voor, moge lijk te maken, dat wetsontwerpen, welke nood zakelijk van technischen oord zijn, niet in de afdeeiingen worden onderzocht, maar recht streeks naar bijzondere commissies wonden ver zonden. Deze wetsontwerpen worden iuet in de afdeeiingen onderzocht. De Kamerleden moe ten de vergaderingen dezer commissies bun nen bijwonen, zonder aan de beraadslagingen deel te nemen, en tevens zullen zij schriftelijk htm opmerkingen kunnen maken aan de com missie. 'in verband met de uitbreiding der departe menten wordt voorgesteld zestig leden te doen aanwijzen voor de begrootingscommissiën, twaalf in getal. De plaatsvervangers kunnen ronder bezwaar vervallen, wanneer bepaald wordt, dat de af deeling bij afwezigheid vaz\ het Hd der begrootingscommissie een ander lid tot rapporteur kan benoemen. In de tweede plaats wordt voorgesteld de suppletoire en vcorloo- pjge begrootingen als regel ook naar de be groeting s commissi os te verzenden. Voorgesteld wordt voorts het volgende niext- ive lid„De Voorzitter kan aan de Kamer voor stellen aan een lid, dat door zijn gedragingen de geregelde behandeling van zaken belem mert, voor de eerste maal voor den dag, waar op het besluit genomen wordt, en, bij herha ling gedurende den loop der zitting, voor een bepaalden tijd den toegang tot het Kamerge bouw ontzeggen Ova- dit voorstel wondt niet beraadslaagd. Bij aanneming daarvan is het lid verplicht het gebouw onmiddellijk te verlaten. De voorzitter zorgt, dat hij zoo noodig hiertoe gedwongen wordt en dat hij, het gebouw ge durende den gestelden termijn binnentredende, daaruit wordt verwijderd". Algemeen is men van oordcel, ook in de Ka mer, dat de debatten te lang duren en vaek on vruchtbaar zijn. Verbetering kan alleen tot stand komen, indien de leden het ernstig wil len en door opneming van beperkend?, bepa lingen, welke echter niet algemeen kunnen zijn. De voorgestelde bepalingen bedoelen vooraf de sluiting der debottn gemakkelijker te ma ken (door het doen van een desbetreffend voor stel door den voorzitter of vijf leden, waarover niet beraadslaagd mag worden). In de eerste plaats wordt in die bepalingen den voorzitter uitdrukkelijk opgedragen sluiting der debatten voor te stelen, wanneer bij de zaak van ver schillende zijden voldoende toegelicht acht. Voorts wordt voorgesteld, dat de Kamer kan bepalen, dat de beraadslgmgen over eenig on derwerp op een bepaald tijdstip zullen worden gesloten. Emdelirk wordt eenige verscherping in overweging gegeven van de bestaande be palingen betreffende de behandeling der begroo tingen. Ten slotte wordt voorgesteld den steller van' een schriftelijke vraag gelegenheid te geven mondelinge beantwoording te verzoeken. Acht de steller der vraag het gegeven antwoord on voldoende, dan kan hij zich thans genoopt zien ter zake eei. interpellatie aan te vragen. Heeft hij daarentegen de gelegenheid nadere ophel dering te verzoeken, dan kan die opheldering de reden voor het aanvragen van een inter pellatie doen vervallen. Be*trtjdl«R va» heling:. Ingediend is een wetsontwerp, houdende na dere voorziening ter bestrijding van heling. Voorgesteld worden voorzieningen op het ge bied van het strafrecht, het burgerlijk recht, de ftrofvordering en het administratief recht. Wat het strafrecht betreft, het ontwen» doet uikomen, dat ook degene, die van opkoopen een gewoonte maakt, als opkooper is aan te merken. Er zijn n.L in de grooie steden personen, bijv. caféhouders, die, nevens hun gewoon beroep, telkens wanneer de gelegenheid zich daartoe biedt, tevens opkoopen. Ook deze personen ma ken naar de meening van den Minister van Justi tie, van het opkoopen een beroep. De Minister zou daarom de bestaande en de thans voorge stelde bepalingen betreffende opkoopers zonder meer óók op de hierboven bedoelde personen van toepassing achten. Ten einde nochtans elke onzekerheid dienaangaande weg te nemen, is de bepaling voorgesteld, dat onder opkooper wordt verstaan hij, die van opkoopen een beroep of een gewoonte maakt. Voorts is, om ontduikingen te voorkomen, voorgesteld te bepalen, dot onder opkoopen worden begrepen ndelingen, welke onder eenigen anderen kennelijk dezelfde strek king hebben. Voorts wordt voorgesteld om niet alleen bij gcwoonte-heling, doch ook bij gewone culpose heling, ontzetting van rechten c.q. van het be roep, waarin het misdrijf is begaan, te kunnen doen uitspreken. Een volgende bepaling wil binnen de grenzen van het „redelijkerwijs moeten vermoeden" van de misdadige herkomst, de z.gn. culpose heling strafbaar stellen. Art. 347 Wetboek van Strafrecht verplicht den goud- of zilversmid, kashouder of tagrijn tot het houden en bijhouden van een doorloo pend register. Voorgesteld wordt, om die ver plichting ook tot nict-winkelhoudende opkoo pers of tagrijns, alsmede tot rijwielhandelaren uit te breiden. Voorts wil het ontwerp strafbaar stellen den goud- of zilversmid, kashouder, horlogemaker, rijwielhandelaar, uitdrager of opkooper, die eenig voorwerp opkoopt van of uit handen Van een kind, dat, naar hij weet of redelijkerwijs moet vermoeden, den leeftijd van 16 jaar nog niet heeft bereikt en dot handelt zonder schrifte lijke machtiging van zijn wettigen vertegenwoor diger in burgerlijke zaken of van dengene bij wien het in dienstbetrekking is. Van of uit han den van personen, die kennelijk zijn opgenomen in strafinrichtingen, opvoedingsgestichten, wees huizen enz. mag de opkooper geen goederen koopen. Het opkoopen van onbekende personen, d. w. z. van personen, welke de opkooper niet vol doende kan aanduiden, wordt verboden. De op kooper zal verplicht zijn behoorlijke voorzorgs maatregelen te nemen en behoorlijk toezicht te oefenen of te doen oefenen, om te voorkomen, dot in zijn zaak ccn feit wordt begaan als hier- voren bedoeld. Strafbaar wordt gesteld de opkooper voor of door wien eenig voorwerp, dat bij hem door of vanwege justitie of politie met duidelijke om schrijving schriftelijk als ontvreemd enz. of ver loren is aangegeven, wordt opgekocht, indien hij dit bij behoorlijke voorzorg (het bewaren der aangiften bijv.) of oplettenrdheid of bij behoor lijk toezicht had kunnen vermijden. Verder zijn te dezen aanzien verschillende bevoegdheden aan de plaatselijke politie toege kend. Een andere bepaling wil de mogelijkheid scheppen om met gemeentelijke toestanden in zake het- opkoopen rekening te houden en om, waar noodig aanvullende gemeentelijke verorde ningen tot stond te brengen. De voorzieningen op het gebied van het bur gerlijk Techt enz. houden .verhand met de reeds genoemde bepalingen. Uit d«* Perj Wllaori en den Haag. In een hoofdartikel waarin de wereldbetee- kenis van Wilson's persoonlijkheid ge schetst wordt, schrijft deNieuwe Rotter damsche Courant o. m.: In het begin van December reeds heeft onze regeering .bewezen, dat zij den invloed van den president op de komende ordening van het volkenleven en de nationale weder opleving niet onderschatte. H. M. de Ko ningin heeft toen de uitnoodiging naar Washington gezonden, welke de heer Wil son in beraad rnoest houden, maar welke hij nog steeds in beraad heeft. Nadien toonde de regeering opnieuw de beteekenis van de positie van den president in te zien door de verstrekking van een opdracht aan den heer Loudon, die naar het heet als twee de gezant voor het contact in Europa moet zorg dragen. De N. R. Ct vraagt of het des presidenten plannen tot een oogenblikkelijke beslechting van den oorlog niet ten goede zou komen, indien hij aanraking zocht met de neutralen, waar hij eene onpartijdige objectieve beoor deeling zou vinden van den algemeenen toe stand en nieuwen moreelen steun voor zijn verlichte denkbeelden. Zou er nog een kans zijn, dat de president een bezoek brengt ook aan ons land? Wij mogen verzekeren, dat het geheele Neder- landsche volk zulks zou toejuichen en hem een grootsche ontvangst zou bereiden. Onze regeering, meent het blad, zal onge twijfeld niets nalaten, om den president te overtuigen van de groote sympathie, waar mede hij hier te lande zou worden ontvan gen, en hem er voor te winnen zijn reis ook tot ons land uit te strekken. Nederland heeft oude betrekkingen met de Vereenigde Staten. Een Nederlandsche volksplanting was de oorsprong der Euro- peesche vestiging op het gebied der eerste Oostelijke Staten van de Unie. Onze resi dentie is de stad der Vredesconferenties, de -zetel ven het Vredespaleis. Als een hoon vvoor de beschaving heeft dit vier jaren leeg gestaan onder het grootste oorlogsgeweld, dat de wereld nog heeft gekend. Aan de bezoekers, die het tegen de betaling van entree bezochten, deed het zich voor als een museum van doode dingen. Maar dc stop en de stem van den presi dent der Vereenigde Staten, die een geeste lijke missie onderneemt-m Europa, zouden er weer een levenden klank brengen. Zijn bezoek zou een symbool kunnen zijn van den wil der menschheid om het „Werk van den Haag" weer op te vatten en met grooter ernst don in het verledene voort te zetten." Beliië en wij. Hoewel het besluit van onze regeering om over de Schelde heen het vervoer van ongewapende troepen toe te staan als pre cedent stellig geschikt is bedenkingen te wekken en ofschoon het mogelijk is, dat in deze concessie zal worden gezien een soort erkenning van schuld, ten aanzien van het •doorlaten ven ongewapende Duitschers door Limburg, (wat deze maatregel natuurlijk niet beduidt) zal dit besluit toch waar-, schijnlijk meer gunstige dan ongunstige ge volgen hebben zoo meent de Nieuwe Courant." Dit "bewijst toch opnieuw, dat het onze regeering ernst is met haar bereidwilligheid mede te werken aan de liquidatie van den oorlog. Daardoor zal aan de nog steeds niet geheel tot rust gekomen campagne in België tegen ons land gevoerd, wederom wat terrein worden ontnomen. Van een liquidatie even wel daarvan is nog steeds geen sprake. De Belgische regeering heeft nog nooit duide lijk de beweringen, door de JfMétropole" aan den heer Hijmans toegeschreven, gedesa voueerd. De Belgische censuur vertraagt een telegram aan de Tel., waarin bericht wordt, dat Van Cauwelaert, „als iedere Vlaming", alle idee van annexatie verwerpt. „Door onze geografische ligging", zeide hij, „is ons lot verbonden aan Nederland. Moesten wij een bondgenootschap aangaan met een bepaalde mogendheid, dan zou Ne derland zich bij dit bondgenootschap moe ten aansluiten, zoo niet: zich bewegen in een tegenovergestelde richting. Ik denk er niet aan", aldus Van Cauwelaert, „iets op te of feren von wat, voor België een vereischte kar zijn. Wij willen de vrije Schelde en ook in Nederland erkent men, dat de vrije Schcl- devaan epn Belgisch belang is, maar de quaesti* moe^ opgelost worden met behoud der territoriale integriteit van Nederland." Het feit dat deze anti-annexionistische uit latingen nog niet overbodig zijn, is ook niet zonder beteekenis. De Nieuwe Ct. vernam nu juist weer, dat de redactiecommissie van „La Flandre libérale" eenstemmig besloot: „dat het blad zich krachtig zou verzetten tegen dc annexionistische bedreigingen van sommige Belgen, die de ontvangst on gedachtig zijn door Nederland aan hun vluchtende broeders bereid en die niet den ken aan de eer van hun land, dat in den ooriog gesleept werd juist voor het behoud van zijn onafhankelijkheid en zijn gebied." Het blad heeft inderdaad in eenige artike len positie gekozen tegen de campagne. Vertraagd was ook een Reuter-telegram, dat men in de thans hier aangekomen „Daily Telegraph" van 28 December vindt, en waar in aan een „prominent" Nederlandsche Lim burger beweringen worden toegeschreven van een onzinnigheid, die de haren te berge doet rijzen. De beweerde zegsman van Reuter noem de het verzet in ons land tegen de Belgische annexionisten „geheel kunstmatig en gevoed door germanophile kringen in Nederland". Uit dit telegram willen we enkele zinnen ci- teeren om te doen uitkomen, welke nonsens r'«in het Engelsche publiek door Reuter over deze zaak wordt voorgezet. Verontrust door de uitingen van sympa thie voor België in de districten, die in T839 mt t geweld van België waren gescheiden, pogen de Duitschgezinden in de Nederland sche regeering door een stelsel van kleine plagerijen in sommige gevallen tot het uiterste gedevcn aan deze uitingen een ein de te rooken In antwoord op dezen plotselingen geest van chauvinisme, die in Nederland wakker werd, als gevolg van Duitsche intriges, moet worden gezegd, dat er nooit quaestie is ge weest van annexatie van Nederlandsch ge bied en dat al wat gevraagd was, was de verbetering van de Nedcrlendsch-Belgische grens, om België, dat zelf een bolwerk is voor Frankrijk en Groot-Brittannië in staat tc stollen zich krachtiger te beschermen te gen zoodanige invallen als onvermijdelijk zijn bij de tegenwoordige, onbeschermde noo' d-cosfeliike grens Duitsch'and evenwel begrijpt zecT goed, dat in ruil voor Limburg de Nederlanders als compensatie het Pruisisch grensland van de provincie Gelderland zouden eischen, dat naar men weet zeer rijk is aan kool. En daarom doet Duitschland wat het kan Ne derland op te zetten tegen de geallieerden.... Voorts wordt in de telegrammen o. a. be weerd, dat „de burgemeester van Limburg" Duitsche relaties heeft en dat de „Limburg- sche Koerier" „werd uitgegeven door de Kommandanlur Van Hasselt." Een deel der protestvergaderingen, zoo wordt den Engel- schen lezers verteld, werden alleen bezocht door Duitsche nonnetjes, die hier zeer talrijk heeten en of dit alles nog niet onzinnig ge noeg was, beweert de correspondent, dat de Koningin haar bezoek aan Limburg opgaf wegens de stemming der bevolking, die in Maastricht voor geporteerd zou zijn voor „terugkeer" tot België, terwijl daarvoor ook de mijnstreek in de meerderheid zou zijn. Voor de ontwikkeling van die mijnstreek zou onze regeering nooit iets gedaan hebben en toen de Duitschers met een invasie dreig den, werden de Nederlandsche troepen terug geroppen. Men ziet wij zeiden niet aldus de N. Ct. te veel toen wij het interview van Reu ters b.jzonderen correspondent als onzin kenschetsten, de zaak is helaas te ernstig dan dat men voor de vermakelijkheid der hier gedebiteerde domheden en leugens oog zou kunnen hebben. „Inmiddels hopen wij, dot de pogingen tot overeenstemming te geroken met België over een economischen ruil (naar wij verne men is dr. H. J. Lovink en dr. F. G. Waller verzocht in die commissie te willen zitting nemen) de oogen ook in België zullen ope nen voor de gemeenschap van belangen tus- schen België en Nederland. De concessie in zake de Schelde bewijst, dat onzerzijds aan de samenwerking geen moeilijkheden in den weg worden gelegd. Onze verhouding tot dit land kan even wel niet alleen door ons worden bepaald, de opmerking van den heer Van Cauwelaert in het h'erboven geciteerde telegTam wijst ec reeds op. Beschouwt België zich, om met de woorden van den Reuter-correspondent te spreken „a's een bolwerk" van Frankrijk en Engeland, dan wordt de relatie natuurlijk geheel anders dan wanneer wij te doen heb ban met een »o ziia baelmtea aahssl vzü België. Hoe zich in den loop der eerste maanden Bclgië's politiek zal oriënteeren, is daarom voor ons van het grootste belang. Berichten De Staatscourant van 7 Januari bevat 0. a. de volgende Kon. besluiten; de kapitein A. Wiegaud, van het 21ste regi ment infanterie, ter zake van tijdelijke onge steldheid op nonacliviteit gesteld; voor den duur der bijzondere tijdsomstan digheden, benoemd tot onder-voorzitter van hel hoofdbestuur der Vereeniging het Neder landsche Roode Kruis, jhr. nu*. B. C. de Jonge, oud-minister van Oorlog. benoemd tot burgemeester van Beers G van Lith; op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de officier* van gezondheid 2c klasse van het N. I. leger H. V. Baints. eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij den Raad van Toezicht op de Spoorweg dienst, aan J. G. van Hoorn; benoemd tot administratief ambtenaar der 2e klasse bij de Visscherijinspectie, voor den tijd van één jaar, mej. S. R. Cohen te Haarlem; óp zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk agent der Rijksverzekeringbank, aan J. de Vos te Amsterdam; benoemd tot agent bij de Rijksverzekerings bank, voor den tijd van één jaar, met ingang von den datum waarop zij hunne betrekking zul len aanvaarden, P. von den Bosch, tijdelijk machinist-electro-technicus aan het Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblik, en J. G. Berg/ tijdelijk controleur bij de Rijkszuivelinspectie te Amsterdam. Betuigingen van trouw. De Koningin heeft alsnog telegrammen van hul de en trouw ontvangen van: De R. K. K. V., afd. Zuiddorpe; het ge- me entebestuur en het bestuur van 18 ver- eenigingen van Gulpen; de afd. Venlo van den R-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assi- sie, van-ingezetenen van de gemeente Bo- choltz, van ingezetenen van Epen, Wittem, van de Provinciale Kiesvereeniging van de Liberale Unie te Terneuzen; van <le R.-K. fciesvereeniging van Hengstdijk; van idem te Sas van Gent. en van de R.-K. Kiesver- eeniging en Propagandaclub te Axel. Neriertawd «o Kolglë. Het Holl. Nwsb. heeft het volgende draad telegram opgevangen van een onbe kend station, blijkbaar in Engeland gelegen. Het bezoek van den gewezen minister van buitenlandsche zaken Loudon aan Wilson heeft ongetwijfeld betrekking op de Lim- burksche kwestie. Tot nu toe is de kwestie der Limburgsche inlijving in de pers alleen voorgesteld van uit het gezichtspunt der Ne derlandsche regeering. Volgens betrouwba re inlichtingen is de nijdige uitbarsting tegen de beweging ter aansluiting van Limburg bij België grotendeels geinspheerd door een perscampagne. De correspondent van de Times sprak een Nederlander, die zeide: „Niemand durft voor zijn meening uitkomen en een referendum in de huidige omstandig heden gehouden over het lot van Limburg zou een komedie zijn. Wilsons eisch tot zelf bepaling is alleen rechtvaardig als aan het volk vergund wordt, de kwestie vrijuit te be spreken. Het volk is er onkundig van, dat er economische en andere belangen in het spel zijn. Niemand durft deze uitleggen. Politici, die spreken ten gunste van een annexatie bij België, zouden zich schuldig maken aan hoogverraad en zelfs gevangenisstraf kun nen krijgen. Evenals in Elzas-Lotharingen houdt de angst de Limburgers in bedwang. Limburg voelt zich een stiefkind. Niets is gedaan ter bevordering van zijn economi sche belangen of ter bescherming van zijn nijverheid. Het eenige, wat gedaan is, is de ontginning der kolenmijnen in het belang van Nederland." Een raar sooTt Nederlander is hier aan het woord I Audiëntie. De gewone audiëntie van minister van Marine zal op Donderdag 9 Januari a.s. niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. In de vergadering der Tweede Kamer van Dinsdag 14 Januari zal de voorzitter bij de regeling van werkzaamheden mededecling doen van het besluit der centrale afdeeling om Vrijdag 17 Januari te elf ure en Dinsdag 21 Januari in de afdeeiingen te doen onderzoe ken verschillende wetsontwerpen, o. a. be- lasfingontwerpen,als wijziging der perso- necle belasting, heffing van plaatskaartenbe- lasting, belasting op speelkaarten, wijziging wet op de Inkomstenbelasting 1914, wijziging der wet op dc Vermogensbelasting; voorts wijziging der Radenwet, der Landstormwet, vaststelling van een nieuwe Schipperswet, van een Effectenbeurswet 1919, wijziging van de Hooger Onderwijswet, van de wet tot rege ling van het lager onderwijs; en het voorstel- Lohman e s. lot wijziging van het reglement van orde der Kamer. Ontwikkelingscursussen zee- en landmacht. De heer Van de Bilt heeft betreffende op heffing van de ontwikkelingscursussen voor de zee- en landmacht vragen tot de minis ters van Oorlog en Marine gericht, die het volgende antwoord hebben gegeven: 1. De ontwikkelingscursussen voor de land- en zeemacht, georganiseerd door de afd. O. en O. van het Algemeen Hoofdkwar tier, aan welke cursussen ook personeel van de Marine deelnam, zijn inderdaad ge ëindigd. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen deze cursussen te bestendigen tot het tijdstip van geheele demobilisatie, doch na vertrek der dienstplichtigen ouder dan •de lichting' joarklassen 1917, bleek, dat die cursussen door het vertrek van vele leerlin gen ontwricht waren en dat geen voldoende leerkrachten beschikbaar gebleven waren. 2. Het Hgt in het voornemen nog dezen winter cursussen te doen houden; hiermede rafref gpu-arhJ \Lr\rAaT\ tot Ao roiderdeelen naar hun vredesstandplaatsen zijn teruggdï keerd en hun sterkte in verband met de to| verrichten diensten hiervoor geen bezwaaK •meer is Generale stof. Wij vernemen da^ benoemd is tot kolonel bij den generalen stal de luitenant-kolonel C. van Tuinen van-dep staf vtfn het wapen der artillerie. Naar wij verinemen werd de kolonel vaq Tuinen, werkzaam gesteld bij den chef var den generalen staf. Hel gebeurde ie Am«roiiK«B. Omtrent het gebeurde te Amerongervj waar pogingen gedaan zijn om den ex-Duit^ schen keizer te spreken, vernemen wij van bevoegde zijde dat hierin gemengd war erf een kolonel en eenige mindere officiereit van het Amerikaansche leger, die uit Brus< sel een pleiziertochtje in een tweetal auto'^ naar Nederland hadden gemaakt en behoef* te schenen te -gevoelen den gewezen keizeii eens te zien. Van bewapening der auto's of van pantse*. ring dier voertuigen is niets gebleken. Toen de heeren, die vermoedelijk als bu*v gers tot den journalistieken stand behoorety vernamen dat zij den ex-keizer niet té sprsM ken konden krijgen, zijn zij vertrokken zon* der dat de vrede op eenigerlei wijze vei* stoord is geworden. Het voorgevallene is hierdoor tot zijn wflij re verhoudingen teruggebracht. Borgt ochtplichtige Post ambtenaren. Op de vragen van den heer Ter Hall in zake de kosten, verschuldigd door de borg* tochtplichtige Rijks- Post-, Telegraaf- eni Telefoon voor het stellen hunner zekerheid, heeft de minister van Waterstaat den vra ger verwezen naar het op 21 Dec. jl. op de nagenoeg gelijkluidende vragen van dei\ heer De Muralt gegeven antwoord door den! minister van Financiën, door wien met den heer König reeds overleg is gepleegd1, omtrent dc afschaffing van de verplichting tot zekerheidsstelling van Rijksambtenaren. Steunregeling voor gedemo biliseerde n. Het Kamerlid de heer Duymaer van Twist had den minister van! Oorlog een reeks vragen gesteld,-betreffen de de steunregeling voor gedemobiliseerde militairen en verwanten van dienstplichtigen. De minister heeft daarop geantwoord, dat op deze vragen op dit oogenblik bezwaarlijk definitief is te antwoorden, aangezien een nieuwe steunregeling nog in voorbereiding is. De vragen zullen nader worden beant woord, wanneer deze steunregeling zal zijn; tot stand gekomen, hetgeen vermoedelijk binnen kort het geval zal zijn. De zaak Sneevliet. De heer Van Ravesteyn had tot den mi nister van Koloniën vragen gericht betref fende de uitwijzing van den heer H. Snee vliet uit Nederl. Indië. De heer Idenburg heeft daarop geant woord, dat de Gouv.-Gen. telegrafisch be richt heeft, dat hernieuwde pogingen van den heer H. Sneevliet, om de organen van het openbaar gezag te verlammen, de Indi sche Regeering hebben gedwongen hem krachtens art. 45 van het Regeeringsregle- ment het verblijf m Nederiandsch-Indië te ontzeggen. Indien de heer Sneevliet Nederlander is, zal, ingevolge het laatste lid ran genoemd artikel, het besluit tot verwijdering, zoodra het uit Indië is ontvangen, aan de Staten- Generaal worden medegedeeld. De ondërgeteekende is niet bereid om de Indische regeering op te dragen den maat regel weder ongedaan te maken. Haven to 's HertogenboscK. Ingediend is een wetsontwerp ter verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente 's Hertogen bosch, noodig voor den aanleg van een ha ven met toebehooren door de gemeente. Ambtenarenbezoldiging. i Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat het uitblijven van de toekenning der nieuwe salarissen aan sommige categorieën van ambtenaren der posterijen en telegrafie te wijten is aan de voor die categoriën niet passende overgangsbepalingen van het be zoldigingsbesluit, waardoor bijzondere rege lingen noodzakelijk zijn geworden. Waarschuwing tegen nood geld. Bij het departement van Buitenland sche Zaken is van den waarnemend consul te Essen bericht ingekomen dat noodgeld is uitgegeven door de gemeenten Bochum, Essen, Gelsenkirchen, Herne, Mülheim Ruhr, Oberhausen, Sterkrade, Buer i. W. en de land districten Bochum, Essen, Gelsen kirchen, Hattingen en Recklinghausen te za nten. De stukken van 50 Mark worden tus- schen 2 en 15 Januari 1919 ingetrokken en kunnen worden ingewisseld bij bovenge noemde gemeenten. Vanaf 16 Januari 1919 zijn deze stukken dus niet meer geldig; biljetten die dan nog in omloop zijn verioopen ten nadeele van de houders. Hier zij er de aandacht op gevestigd dat noodgeld alleen geldig is in het gebied waarvoor het is uitgegeven en het dus aan bevelenswaardig is dergelijk Duitsch geld hier te lande niet aan te nemen. Maximumprijs FosTorietmeel. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de Maximumprijs voor fosloriemeel zal wor den verhoogd tot 45 cents per pCt. in mine raal oplosbaar fosforzuur per 100 K.G. Vernomen wordt dat de heer A. Meijer tegen 1 Mei a.s. zijn ontslag als buï* gemeester der gemeente Meppel zal vragen. Dr. A. Brummelkamp. Ter re ceptie, gisteren door dr. A. Brummelkamp, ter ireleirenheid van. het bereiken van ziin

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2