ABONNEKSEHTSPRIJS „DE EEMLANDER" BUITENLAND 17e Jaaruang Ne. 171 pet 1 maanden voor Amen* foort f 1.80. idem franco pn ook* 750 pe» week (met gratis venekermg te ge® oog el uk ken) f 0.1S. afzonderlijke nummer* f OP* Wekelijkseh bijvoegsel *D# Hnlbndich* Huisyraaw (onder redactie van rhérése HovenJ pei I cn2andet> 75 cent Wekelijkscb bijvoegsel •Wtrddrerue* per 5 maanden 60 ccni üMERSFOORTSCh dagblad HOOFDREDACTEUR: M.. D. J. VAN SCHAARDENBURG UITGEVERS: VALKHOFF Co BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL. .AI. oriiauticHfiia. INTERCOMM. TELEFOONNUMMER S13 Vrijdag 17 Januari 1919 dirnslannhitdmcen I—5 ccucls f 0J0. e rooit Ittl D"| plaafsnitmlt vm, handel en hedrijf benjju «oordeeliot bepalingen lol hel herhaald adv» teeren In dif Blad. bij ahonnemeoL Eene circulaire bevallend» da Toornaarden, «ordl or aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Den 13en December 1918 is in Trier de Op 11 November gesloten wapenstilstand .verlengd tot den 17en Januari 1919 om 5 Uur des voormiddags met de toevoeging: „Deze verlenging met een maancFzal, onder voorbehoud van de toestemming der geal lieerde regeeringen, uitgebreid worden tot aan het sluiten van den preliminairen vTede." Art. 2 van de overeenkomst .behandelt de verdere uilvoering der voorwaarden van het wapenstflstandsverdrag. Art. 3 luidt: „Het Opperbevel van de geallieerden behoudt zich van nu af \oor, wanneer het dit geraden oordeelt en ten einde zich nieuwe zekerhe den te verschaffen, de neutrale zóne op den rechter Rijnoever ten noorden van hel brug- hoofd Keulen tot aan de Nederlandsche grens te bezetten. Ven deze .bezetting zsl door het opperbevel der geallieerden zes dagen te voren kennis gegeven worden." De hoofdbepaling van deze overeenkomst liet de opvatting toe, dat de verdere ver lenging van den wapenstilstand automatisch zou geschieden totdat het preliminaire vre desverdrag z<?u zijn onderteekend. Dan zou echter het opperbevel der gealLieerden geen gebruik moeten maken van het voorbehoud, dat in art. 3 is gesteld. Dat ligt niet in de bedoeling: het is gebleken, dat de Entente wilde gebruik maken van het recht, dat zij zich had gereserveerd. Nog op andere wijze, dan door de bezetting voor zich op te eischen van de bovengenoemde neutrale gebic dsstroók rechts van den Rijn (10 KM. T>roed) ten noorden van het Keulsche brug- hoofd. Zij heeft de gelegenheid willen ge bruiken om met de verlenging van den wapenstilstand de vervulling van eenige nieuwe eischen door te zetten. Over de verlenging van den wapenstil stand is, gelijk ook de vorige maal, in Trier onderhandeld. Owr het verloop van deze onderhandelingen hebben wij niet veel ver nomen. Uit het weinige, dat is medegedeeld, krijgt men den indruk, dat er eigenlijk in geheel niet onderhandeld is. In den voor middag van eergisteren heeft maarschalk Foch de Duitsche gevolmachtigden bij z/'ch ontvangen in het salonrijtuig, waarmee hij naar Trier was gekomen. Staatssecretaris Erzbergcr heeft een uitvoerige rede gehou den, die een reeks van klachten inhield over de wijze, waarop de geallieerden zich in het tijdperk van den wapenstilstand ge dragen. Erkend wordt, dat Duitschland de verplichtingen, die het wapenstilstandsver- drag lvet oplegde, niet ten volle is nage komen, met name wat de uitlevering van spoorweg-materieel betreft, maar de schuld daarvan wordt geweten aan de Entente. Tot Ondersteuning hiervan is "een gemeenschap pelijke nota overgelegd van de drie Zuid- Puitsche regeeringen. Tot besluit zijn een Irietal vragen gedaan: wanneer de. blokkade cal worden opgeheven, of de Entente zich au wil verbinden de Duitsche krijgsgevan genen terug te geven, eindelijk wanneer de preliminaire vrede zal worden gesloten. Daarop volgt enkel nog de mededeeling, dat maarschalk Foch het definitieve ant woord op zijne voorwaarden den 16en des voormiddags verwachtte, en ten slotte de tij ding: „Staatssecretaris-Erzberger heeft he den namiddag de verlenging van het wapen stilstandsverdrag onderteekend." Van wijziging der voorwaarden wordt niets vernomen. Men moet dus aannemen, dat Duitschland zich bij de ongewijzigde voorwaarden heeft neergelegd. Ook bij de boete, die door de Entente is opgelegd we gens niet-nakoming van de bij den wapen stilstand aanvaarde verplichtingen. Die boete bestaat weer io de oplevering van een nieuwe hoeveelheid spoorwegmaterieel. Aangezien die echter toch niet te krijgen is, zal men genoegen nemen met de over gave, in ruil daarvoor, van landbouwwerk tuigen. Voorts is de bestraffing verlangd van de Duitsche autoriteiten, die krijgsgevan genen hebben behandeld op een met het volkenrecht strijdige wijze. De garantiebepaling is behouden, maar in gewijzigden vorm. De geallieerden hebben bedacht, dat de bezetting van het gedeelte van de vesting Straatsburg op den rechter Rijnoever voor hen van meer waarde is dan die van een strook neutraal gebied rechts van den Rijn ten noorden van het brughoofd Keulen; de gewijzigde garantiebepaling geeft hun tot die bezetting bevoegdheid. Zoo illustreert deze nieuwe wapenstil- standsovereenkomst wederom den toestand van vernedering, waarin Duitschland zich keurd, dat ook aan de vreemde regeeringen is medegedeeld. Daarmee is het besluit van de onvoltallige Kamer, waardoor de repu bliek in Luxemburg werd uitgeroepen, te niet gedaan. De afgetreden groothertogin is de oudste van de vijf dochters, die gesproten zijn uit het huwelijk van den in 1912 overleden groothertog Wilhelm met de infante Marie Anna van Portugal. Met zijn overlijden was de mannenstam van het huis Nassau uitgestorvende vrouwelijke lijn werd daar door tot de erfopvolging gerechtigd. Ge durende hare minderjarigheid zij is ge boren in 1894 voerde hare moeder het regentschap. De nieuwe groothertogin is den 23en Januari 1396 geboren en wordt dus over eenige dagen 23 jaar. De dochters zijn, evenals de moeder, katholiek, zoodat na den dood van groothertog Wilhelm het groothertogelijk huis van Luxemburg van protestantsch katholiek is geworden. Ook gister avond nog werden in de kran tenwijk te Berlijn, die in de groote 'strijd- dagen een der brandpunten van het oproer was, nog zwakke naklanken van den strijd vernomen. Wat de telegrammen vermelden over het lot van Liebknecht en Rosa Luxemburg, doet zien, dat zij 't „Wee de overwonnenen" heb ben ondervonden en bevestigt wederom de vreeselijkste van alle oorlogen is. De nu ontbonden monarchie Oostenrijk- Hongarije was onder de groote mogendhe den van Europa degene, op welker gebied de meeste volk^a*sen samenwoonden. De leus, waaronder het Oostenrijksche staatslichaam ontbonden werd, was dat de verschillende volksrassen op nationalen grondslag zich in nieuwe staten moesten vereenigen. Dat doel zal intusschen slechts in zeer betrekkelijken zin verwezenlijkt kunnen worden. Ook de nieuwe staten, die zich int het oude Oosten rijk gevormd hebben, stellen geenszins nati onale eenheden voor. Zeer duidelijk komt dit uit in een artikel van een der voorman nen van de Czechen, den gewezen Oosten- rijkschen minister Fiedler, over den Czechi- schen staat. Men vindt daarin vermeld, dat de Czechische staat, binnen de grenzen, zoo als de mannen die nu in Praag het bewind voeren zich voorstellen dat de vredesconfe rentie ze zal bepalen, zal bevatten 9.3 mil- lioen Czechen, 3.9 millioen Duitschers, 2 millioen Czecho-Slowaken, een kwart milli oen Polen en een half millioen Magyaren. De nieuwe staat zal dus een conglomeraat van volksrassen zijn, dat in het klein vrij wel hetzelfde beeld vertoont als het oude Oostenrijk. Dezelfde gevaren, waaraan het oude Oostenrijk te gronde is gegaan, schij nen ook den nieuwen staat te bedreigen. Dit wordt ook door dr. Fiedler gevoeld, want hij zegt, dat de volken, die den nieuwen staat bewonen, aan stamverwante gebieden zullen palen en dat ook hij het bestaan van een vol- kenvrede het irredentisme aan den buiten rand zijne innerlijke kracht zou bedreigen. De nationale politiek van den nieuwen slaat moet er daarom op gericht zijn de volken voor den staat te winnen opdat uit hen on der Czechische leiding een hoogere eenheid worde gevormd. Dit kan niet door geweld, maar moet door moreele en ideale banden geschieden. Het lot van Rusland, Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije moet voor den jongen staat een les zijn. Het devies van de vaderen moet gelden gelijk nationaal fecht, gelijke rechtvaardige zorg. Het is een schoone theorie, die daarmee wordt verkondigd. Als nu maar de practijk daaraan beantwoordt. bevindt en die het de noodzakelijkheid op legde eenvoudig te onderschrijven wat het werd voorgelegd. De wapenstilstand is nu weer met een maand verlengd, dus tot 17 Februari. Inmid dels zal de conferentie, die het voorloopige Tedesverdrag moet opstellen, aan het werk gaan, en men mag hopen, dat zij een goed eif\d met haar werk gevorderd zal zijn, wan-i neer de termijn ten einde loopt, die nu voor het rusten der wapenen is gesteld. De dynastieke krisis in Luxemburg heeft eene oplossing gevonden door het besluit van de groothertogin Marie Adelheid om ■te abdiceeren ten gunste van hare zuster prinses Charlotte, die in leeftijd op haar volgt. De Luxemburgsche Kamer heeft met PO tegen 10 stemmen dit besluit goedge-, Buitenlandsche Berichten. Trier, 1 6 J a n. (N. T. A.) De onderhan delingen over de verlenging van den wapen stilstand werden heden voormiddag in het salonrijtuig van maarschalk Foch door een rede van den voorzitter der Duitsche wapen stilstandscommissie, staatssecretaris Erzber ger, geopend. Daarin werden de»volgende gedachten ontwikkeld: Het Duitsche volk wil den VTede. De geal lieerde regeeringen willen iets anders. Zij spreken ook heden nog niet van den vrede, maar slechts van verlenging van den wapen stilstand. Het Duitsche volk vervult de voor waarden van den wapenstilstand tot de grenzen van wat mogelijk is. Wanneer de voorwaarden niet werden "nagekomen, dqn dragen onze tegenstanders bijna uitsluitend daarvoor de verantwoordelijkheid. Zoo in zonderheid in de kwestie der aflevering van vervoermiddelen. Den 5en Januari waren door de geallieerden overgenomen 1821 lokomotieven en 63.304 wagens. Derhalve moet een boetebepaling door Duitschland af gewezen worden en eene verlenging van den termijn voor het overgeven van vërvoerma- terieel verlangd worden. Duitschland is besloten de verplichtingen vtfn den wapenstilstand loyaal na te komen; maar de geallieerden hebben hunnerzijds de wapenstilstandsovereenkomst stelselmatig geschonden. Het onbelemmerde verkeer en de economische bewegingsvrijheid tusschen de bezette gebieden en het overige Duitsch land worden vernietigd. Met verontwaardi ging vervult ons het optreden van de Fran- sche bezettingsautoriteiten in Elzas-Lotharin- gen. Alle maatregelen van de geallieerde regeeringen in Elzas-Lotharingen bewijzen, dat Frankrijk er op doelt voor.uit te loopen op de beslissing van het vredesverdrag om Elzas-Lotharingen te annexeer en zonder dat het door Frankrijk dikwijls zóo luid geëeisch- te zelfbeschikkingsrecht der volken ook maar in het minst geëerbiedigd wordt. Het zelfde protest moet uitgaan tegen de door d*e Entente aangeboden of liever opgedron gen financieele overeenkomst, die Duitsch land aan de financieele en economische dic tatuur van-de Entente ujtlevert. Eindelijk legde Erzberger aan de Entente drie vragen voor. Wanneer wordt de blok kade opgeheven? De voeding van Duitsch land wordt van dag tot dag slechler. Van den stand der voeding zal het groots ndeels afhangen hoe de toestand van Duitschland op het gebied der binnenlandsche politiek zich ontwikkelt. Het Duitsche volk heeft het verdragen wapenloos te worden, maar het zou niet verdragen broodeloos te worden. De honger aal een zielstoestand teweegbren gen, waarvan ook de geallieerden de gevol gen niet kunnen wenschen. Ook hunne vol kan zijn niet gevrijwaard tegen dc wereld revolutie. De tweede vraag is: Zal de Entente thans bindende verplichtingen aangaan over de dadelijke teruggave van de in hare handen zijnde Duitsche krijgsgevangenen? De rege ling'van de terugzending van onze krijgsge vangenen behoort bij den preliminaüen vrede te geschieden. De kwestie van de krijgsgevangenen leidt tot dc derde vraag: Wanneer zullen wij in staat zijn den preliminairen vrede te sluiten? Meer dan zes maal heeft de Duitsche regee ring getracht onderhandelingen in te leiden voor het sluilcn van den voorloopigen vrede. Er kwam geen antwoord. „Tegenover de macht van den overwinnaar stel ik het eeuwige recht van het Duitsche volk om te leven en 7.ich verder le ontwikkelen. Dit recht is heilig en onaantastbaar." Staatssecretaris Erzberger overhandigde een gemeenschappelijke nota van de Beier- sche, Wuitemburgsche en Baaenscne regee ring, waarin wordt veiklaard, dat zij het laatste en uiterste hebben gedaan om de hun door den wapenstilstand opgelegde ver plichtingen te vervullen. Zij zijn bereid aan de afgevaardigden van de Entente volledige inzage in hun toestand te gevven. Maarschalk Fofch stelt voor de verlenging van den wapenstilstand met een maand na mens de geallieerden de volgende voorwaar den: Als boete voor de niet voldoende af levering van lokomotieven en spoorwagens moeten 500 lokomotieven en 19.000 wa gens geleverd worden, waarvan 4000 voor Elzas-Lotharingen. Daar deze eisch de moeielijkheden in Duitschland zou vermeer deren en anderzijds door de niet-levering de hervatting van het economische leven in de geallieerde landen zou worden belemmerd; moeten de volgende landbouwmachines en gereedschappen met bijlevering van de voor een gebruik van 18 maanden noodige ver vangingsstukken in goeden toestand op 17 Februari geleverd worden: 400 stoomploe gen, 6500 zaaimachincs, 6500 meststrooi- machines, 6500 ploegen, 6500 brabantsche ploegen, 12.500 eggen. 6500 snijeggen, 250Ó walsen, 2500 Greskill-akkerwalsen, 25CO doTSchmachines, 2500 hooikeerders, 5000 schovenbinders. Deze voorwaarde is onafhankelijk van het door de Duitschers ontvreemde of onbruikbaar gemaakte land- bouwmaterieel. .Verder wordt verlangd bestraffing van de schuldigen der met het volkenrecht strijdige behandeling van krijgsgevangenen inDuitsch- land. Een commissie van de Entente, ge zeteld in Berlijn, zal alle op de Russische krijgsgevangenen betrekking hebbende kwestiën iechtstreeks met de Duitsche re- geering behandelen en bevoegd zijn hunne terugzending naar eigen goeddunken te be velen. Als garantie behoudt het militaire opper bevel der geallieerden zich voor het door de versterkingen op den rechter Rijnoever gevormde gedeelte van de vesting Straats burg met een gebiedsstrook van 5 u 10 Kilo meters voor deze versterkingen te bezetten. De in het Fransche of Belgische gebied weggenomen deèlen van voor het industrieel en het landbouwbedrijf dienende machines en gereedschappen zullen teruggegeven worden, wanneer de Fransche en Belgische regeeringen dit verlongen. Vier gedelegeer den van de Fransche en de Belgische re geeringen zullen, als dit voor het doel dienstig is, in Duitschland ter plaatse een onderzoek mogen kristellen naar de wegge voerde voorwerpen. Brussel, 16 Jan. (H.) In een Kamer zitting met gesloten deuren zijn vandaag de interpellaties van verscheiden socialisten tengevolge van de huidige gebeurtenissen, alsook de houding van bepaalde liberale en katholieke bladen behandeld. De minister president erkende, dat de houding betreu renswaard is. De regeering wil dan ook pers vertegenwoordigers bij elkaar roepen, om de aandacht te vestigen op de verantwoordelijk heid der vertegenwoordigers van de open bare meening. Katholieke afgevaardigden stolden als remedie voor, de verkiezingen uit te stellen. De liberalen deden een beroep op de Kamer, om de afspraak te eerbiedigen, die ten grondslag ligt aan de overeenstem ming tusschen de partijen, door de rede des konings geschapen. Zij wezen op de aan sprakelijkheid dergenen, die zich aan de in lossing van de daarin vervatte beloften zou den trachten te onttrekken. B e r 1 ij n, 1 6 J a n. (W. B.) In het kabinet is de kwestie van de nationale vergadering ter sprake gekomen. Er bestaat uitzicht, dat de vergadering in de eerste dagen van Fe bruari zal bijeenkomen. Over de plaats is n°Éf geen definitieve beslissing genomen. Van grooten invloed zal, volgens de Lokal- onzeiger, een gemeenschappelijke nota van de Zuid-Duitsche regeeringen zijn, waarin wordt verzocht, dat een stad in Midden- Duitschland zal worden gekozen. Er schijnt sproke le zijn van Frankfort a Id. Main. B e r 1 ij n, 1 6 J a n. (W. B.) Over het neerschieten van Liebknecht bij diens po ging om te ontvluchten, en het dooden van Rosa Luxemburg, toen zij naar de gevange nis werd gebracht, vernemen wij van den staf der schuttersdivisie van de garde-cava- leiie het volgende: Woensdag, 15 Januari, tegen 9.30 's avonds, werd door manschappen van de burgerweer te Wilmersdorf, de in perceel 43 in de Mannheimerstrasse te Wilmersdorf gearresteerde dr. Liebknecht, en tegen 10 uur de eveneens aklaar gearresteerde Rosa Luxemburg bij den staf der schuttersdivisie van de garde-cavajerie afgeleverd. Na een kort verhoor der gearresteerden ter vaststel ling van hun identiteit, werd aan di. Lieb knecht medegedeeld, dat hij zich als voor- loopig gearresteerd moest beschouwen en op last Van den chef van het politie-bureau der afdeeling Luttnitz naar de gevangenis in Moabit zou worden gebracht, om daar in voorarrest te worden gesteld, totdat de re geering nadere maatregelen betreffende zijn persoon zou hebben genomen. Het bericht over de arrestatie cn de ver blijfplaats van Liebknecht en Rosa Luxem burg had zich snel in den omtrek van het hotel verspreid. Ten gevolge daarvan had zich spoedig een groote menschenmnssa voor het hotc-l verzameld. Een aantal per sonen drong ze'.fs de hal van het hotel bin nen. De aanvoerder van de bewakingsman schappen kreeg daarom van den staf der schuttersdivisie het uitdrukkelijk bevel, dr Liebknecht onbemerkt door een zijdeur naar buiten te leiden en hem in eon auto naar Moabit te brengen. De aanvoerder gaf dr. Liebknecht uitdrukkelijk te kennen, dat hij bij een poging tot ontvluchten van zijn wa pens gebruik zou maken. Ondertusschen had zich ook reeds bij de zijuitgangen een talrijke menigte verzameld, zoodat de bewakingsmanschappen zich met geweld een weg door de massa's moest ba nen. Toen Liebknecht en zijn begeleider in den auto hadden plaats genomen en de auto op het punt stond weg te rijden, kreeg Lieb knecht van een onbekenden dader uit de menigte, die zich om den auto opdrong, van achteren een zwaren slag op het hoofd, waarvan een hevig bloedende hoofdwonde het gevolg was. De aanvoerder der bewa kingsmanschappen gaf toen bevel zoo snel mogelijk të" rijden en om opzien te vermij den, werd er langs een omweg door den Thiergarten naar Moabit gereden. Aan de Neue See bleef de auto, die blijk baar door het snelle rijden in het ongereede was geraakt, plotseling stoan. Toen de chauffeur op een vraag verklaar de, dat reparatie van den motor eenigen tijd zou vergen, vroeg de lei-der \an het escorte aan dr. Liebknecht, of hij zich sterk genoeg voelde om de Charlottenburger Chausse te voet te bereiken. Hierbij werd hij geleid door de bedoeling, een huurauto te nemen, als de dienstauto niet snel weer in staat zou zijn te rijden. Toen de bewakingsmanschappen zich on geveer vijftig meter van den auto verwij derd hadden, rukte Liebknecht zich van hen los en rende zoo snel hij kon van hen weg. Een van de bewakingsmanschappen wilde hem vasthouden, maar kreeg van Liebknecht een messteek in de rechterhand. Daar Liebknecht op herhaalde sommaties niet bleef staan, schoten verscheidene man schappen van het geleide in zijn richting. Eenige oogenblikken later zakte Liebknecht ineen en was blijkbaar terstond dood. Op bevel van de divisie schutters van de garde werd om ongeveer tien uur 's avonds aan een tweede escort?" gelast, mevrouw Luxemburg naar het Huis van Bewaring over te brengen. Daer zich wegens de wegvoe ring van Liebknecht door een zij-uitgang juist daar een groote menigte had verzameld, beproefde de aanvoerder van de bewakings manschappen de menschen daardoor af te leiden dat hij met luider stem voor de zij uitgang riep, dat de wegvoering van Rosa Luxemburg reeds had plaats gehad. Hij liet de auto wegrijden en gaf den chauffeur tot erdere misleiding van het publiek met lui der stemme de opdracht aar huis te rij den. De auto reed daarop in een bocht langs de Kaiser Wilhelmskerk en weer terug. Voor den hoofdingang van het hotel ston den op het oogenblik van het voorrijden van den auto geen menschen. De commandant van het escorte verzocht Rosa Luxemburg, die zich in een kamer op de eerste étage bevond, hem zoo snel mogelijk naar den auto te volgen en ging zelf te harer bescher ming voor, terwijl de soldaten haar omring den. Binnen enkele minuten, tusschen het voor rijden van den auto en het afhalen van me vrouw Luxemburg, had zich echter weer een talrijke menigte voor het hotel en in de hal van het hotel verzameld. De menigte nam een dreigende houding tegen mevrouw, Luxemburg aan. Hef redende verwenschin- i gen en herhaaldelijk werden pogingen ge daan om tot handtastelijkheden tegen haar over te gaan. Aan de bewakingsmanschappen gelukte het, mevrouw Luxemburg tot den auto te brengen en het portier van den auto vrij te houden. Daar zich echter opk op het trottoir een opgewonden menigte verzameld had, die eveneens naar den auto opdrong, bevonden de geleiders zich tijdelijk in een menschen- kluwen en werden van elkaar gerukt. Op dit oogenblik wierp de menigte zich op mevrouw, Luxemburg. Deze werd door den aanvoerder van de geleiders opgevangen en bewuste loos door hem en zijn manschappen in den auto gedragen. Rosa Luxemburg zat achterover op de voorbank van den auto. Toen deze zich wegens de menigte langzaam in beweging zette, sprong plotseling een man uit tie menigte op dc treeplank en loste met een pistool een schot op Rosa Luxemburg. Op last van den aanvoerder der bewakingsman schappen trachtte daarop de auto in sneller tempo overd en Kurfürstendamm in de rich ting van Berlijn te rijden. In de nabijheid van het Landwehrkanal werd de auto ge sommeerd te stoppen. In de meening ver- keerende, dat een controleerende patrouille het bevel had gegeven, deed tie chauffeur den auto stilstaan. Op dit oogenblik ver drong zich een groot menigte om den auto én talrijke personen sprongen op de tree planken en sleurden Rosa Luxemburg uit den wagen, al roepende„Dat is Rosa." Zij verdwenen met haar in de duisternis. Men kan aannemen, dat de personen, die den auto tot staan brachten, zich onder de menigte voor het Eden-hotel hadden be vonden, Daar de auto zioh slechts langzaam in beweging kor» zetten, was het hun moge lijk geweest, den auto vooruit te snellen en hem den weg te versperren. B e r 1 ij n 1 6 Ja n. (\\rr. B.) Vein bevoeg de zijde wordt ons medegedeeld, dat de schuldigen aan de vermoording van Lieb knecht en Rosa Luxemburg op de strengste wijze bestraft zullen worden. De personen, die met hun verboer belast waren, zijn in voorloopige hechtenis geonmen. Volgens de Vossische Ztg. werd gister de volkscommissaris in het departement van buitenlandsche zaken Kautsky op de be schuldiging in verbinding te staan met Rosa Luxemburg, gevangen genomen. Na een kort verhoor werd hij weer vrijgelaten. B er 1 ij n, 16 Jan. (W. B De Poolsche volksraad hëeft aan de regeering medege deeld, dat hij tot handhaving van rust en veiligheid de leiding van het bestuur in de provincie Posen op zich heeft genomen en met de waarneming van het ambt van opper- president heeft belast den advocaat von Trapzynski. Daartegenover moet worden geconstateerd, dat reeds voor de ontvangst van deze mededeeling door de Pruisische regeering is verklaard, dat de heer von Trapzynski niet bevoegd is eenige ambte lijke handeling uit te oefenen. Berlijn, 15 Jan. (W. B.) Het bericht van de Baseier Zeitung, dat de "Duitsche regeering aan de Porte h'eeft laten mede- deelen, dat het haar onmogelijk is het laat ste gedeelte van de in Duitschland geslo ten leening, bedragende 405 millioen pond, beschikbaar te stellen, en de bewering, dat de Duitsche regeering weigert de finan cieele verplichtingen van de keizerlijke re geering op zich te nemen, is volkomen ver zonnen. De Turlcsche regeering heeft na het sluiten van den wapenstilstand geen voorstel meer gedaan tot voortzetting van de betalingen, die haar middelen moesten verschaffen om den oorlog verder te voeren. De Duitsche regeering erkent natuurlijk ten volle de door de keizerlijke regeering aan gegane verbintenissen. Rome, 15 Jan. (R.) Volgens de bladen hebben in den gisteren gehouden minister- rand alle ministers hun portefeuilles ter be schikking gesteld. De krisis zal vermoedelijk spoedig zijn opgelost, daar het ministerie wordt omgewerkt. De lijst van de nieuwe ministers zal waarschijnlijk vandaag nog worden beleend gemaakt. Bazel, 15 Jan (Havas). De beambteil van de Fronkforter tramwegmaatschappij zijn tot staking overgegaan. Het verkeer staat totaal stop. Parijs, 1 6 J a n. (Havas). In de derde zitting van den raad voor de algemeene voedselvooerziening, is een rapport voorge lezen over den tegenwoordlgen toestand der voedselvoorziening, in het bizonder wat betreft België, Noord-Frankrijk en de staten in Zuid-Oost Europa. De raad besloot tol het instellen van commissies, die de viec verbonden regeeringen in de bovengenoem de landstreken zullen vertegenwoordigen. Over het algemeen is reeds vastgesteld, dat de wereldvoorraden ruimschoots voldoende zijn om de levensmiddelenvoorziening in de geallieerde landen en bevrijde streken te verzekeren. Uitgebreide maatregelen wor den getroffen om alle kwesties, die verband houden met de financieele regeling en hef transport, zoowel over land als ter zee, onderzoeken en op te lossen. Washington, 16 Jan. De Senaai heeft gunstig beschikt over de bestemming van honderd millioen dollar tot bestrijding van den 1 evensmiddelennood.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 1