""binnenland utrecht r Mannheim, geruststellend luiden, besloot de re ge erin g morgen den staat van beleg op te beffen. In Mannheim is de toestand nog zeer verward, Meerderheidssocia'isten en onaf- bankelijken strijden om de heerser?pp!j. De atryd in Kosland. Libau, 2 3 Febr. (W. B.) Dei* bclsje- Aistischen troepen, die vanaf kaap Domes- nas aan de noordpunt \an Koerland over het ijs opmarcheerden, is het gelukt de eilan dengroep Oesel te bezetten. Het eiland Moor. is door Esthlandsche troepen reeds heroverd STAAT EA REGEERIR8, IGF ES DIPLOMATIE, LEGER ES VLOOT PERSONALIA De Staatscourant van heden 21 Fe bruari bevat o. a. de -volgende Kon. besl.: den eerste-luitenant J'. M. van Kempen, lid van het vrijwillig militair-automobiel-korps, öp zijne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking bij genoemd korps; de heer Sv. Duiteaneijer, te rekenen van af 1G Januari 1919, tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement van Oorlog; met ingang -\an 1 Maart 1919. op het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend aan den tijdelijk als ziodanig benoemden reserve luitenant-kolonel H. W. de Back, van de in fanterie der landweer; den tijdelijk als zoodanig benoemden reser ve-kapitein W. L. Zonnevylle van de artil lerie der landweer, op het daartoe door _hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. bevorderd tot den rang van minisler-resi- flent met behoud van hun post en persoonlij ken titel jhr. mr. A. v. d. Goes en jhr. nr. J E. de Sturler, zaakgelastigden met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister resp te Lissabon en Athene; ingetrokken de benoeming tol ontvanger der invoerrechten en accijnsen van A C. J- Vcrhoeff, te Zwolle tot ontvanger 3c kantoor der directe belastingen tc Amsterdam en als zoodanig benoemd J. J. van Pienbroek. te Helder. K(et Belgische KBitexienisme* Havas-Reuter seint ons uit Brussel: In verband met de herziening van de ver dragen van 1839 en de verklaring van jhr. Kamebeek in de Ncderlandsche-Tweede Ka mer zegt de Eioile: „Minister Hymans heeft tegenover de groote bondgenooten de kwesties uiteenge zet, waarbij België belang heeft. Het is een zaak tusschen hen en ons. tot op het oogen- h!ik waarop, in overeenstemming met onze groote vrienden, eventueel besloten zal wor den een oplossing te zoeken, die, indien ze de Nederlandsche belangen zal raken, niet zal worden getroffen, zonder Nederland te hooren." Het blad voegt hieraan toe: ,.De houding die Nederland op het oogenblik aanneemt is roef de goede, v.ant het ;s "altijd onhandig een hou san. te nemén die doet vermoe den dat men bij voorbaat besloten is afwij zend te beschikken op vragen die nog niet eens geformuleerd zijn." (Neen, dai is waar, maar wat die nog niet geformuleerde vragen zullen inhouden,, daarover loten de organen der Belgische openbare meer in g ens niet in het duister, al neemt de Belgische regeering zelf nog zoon sfinxachtige houding aan! Er» och arme, als België daarbij niet eens v.'n „groote vrienden" hadf) Red. U. D. Naar it Brussel aan het Hbld. wordt geseind hervat de Amsterdsmsehe wethou der Vliegen zijn door den oorlog onde'bro ken medewerking aan de „Peuple met eenc correspondentie over de Kollandsch-Belgi- sche quaestie. Vliegen zegt overtuigd te zijn, dat de Belgische socialisten des te scherper gekant zijn tegen elke gewelddaad, waar door een bevolking tegen wil en dank van de een'e naar de andere natie zou moeten overgaan, daar België nu metterdaad weet, door zijne weduwe, Maria van der Slot (23 December 1807 in de Geertekerk begra ven), onder de firma Wed. H. Beltink en Zoon gevoerd, om na haar verscheiden ge heel door hun zoon Hendrik (5 Augustus 1770 in de Geertekerk gedoopt) te worden overgenomen. E>e toenemende statie bij hunne begrafe nissen toont aan, dat de Bettinks voortdu rend in welgesteldheid waren vooruitgegaan, terwijl de gegevens uit den Franschen tijd bewijzen, dat hun familie-zaak allengs tot grooten bloei was gekomen, al deelde zij ook in hei algemeen verval dier dagen. Nog In 1808 verrichtten meer don 300 mannen sn vrouwen huisarbeid voor Bettink's fabriek. In den normalen tijd, toen overzeesc'ne aanvoer van grondstoffen nog mogelijk was, ontving zij belangrijke, aanvoeren van wol uit Spanje. Bovendien verwerkte zij aan zienlijke hoeveelheden inlandsche wol en groote kwantums zijden- en linnen-garens, ïn lafer tijd had de leider zich bij de om standigheden aangepast en werden de^weef sels zijner fabriek „alle van inlandsche wolle gefabriceerd, except de blouwboesel, waar van de scheering linne of Brunswijker gaa- ren is, en den inslag van inlandsche wolle". En toen sommige artikelen moeilijk meer gemaakt konden worden, was Bettink in één der laatste jaren van de 18de eeuw met het laten breien van kousen begonnen, weer een huisindustrie die aanmerkelijke voordeeien opleverde. Bij het onderzoek, in 1801 naar den toe stand der nationale industrie ingesteld, weet Bettink den achteruitgang der textielnijver heid „doordien de inkomende rechten op de buitenlandsch gefabriceerde goederen luet hooi? eenoei? ziin; ook dat pr veele zul- wat verdrukking door buitenlandsche ty- rannie beteekent. Vliegen zegt dat Maastricht en Heerlen •Hollandsch willen blijven, hei Calvinistisch Zeeland wil geen annexatie. België weet dit; het blijkt ten overvloede uit de zeer sterke protestbeweging in die sreken. Vliegen stelt voor, dat België vrije vaart op de Schelde zal hebben met de verplich ting voor Holland de Schelde overal even diep te houden als de zeeverbinding van Rotterdam, toestemming te geven voor het graven van een kanaal van Antwerpen naar Gladbach door Hollandsch Limburg en het recht van gebruik van dat kanaal op Hol landsch gebied, met dezelfde regeling als voor de Schelde, voor Holland het recht rle Maas te kanaliseeren naar eigen goeddun ken van dichtbij Visé tot waar de oevers uitsluitend Hollandsch zijn, en vrije veart voor 'beiden op de Maas en de verplichting tot verbinding van het kanaal Antwerpen Glodbach met de gekanaliseerde Maas. Op die wijze worden de economische be langen van België geheel verzekerd en wordt een mogelijke vijandige verhouding tusschen kleine naburige naties gekeerd. De „Peuple" antwoordt aan Vliegen, dat aan de gevoelens der Belgen tegen alle annexionistische politiek niet kan getwij feld worden. De onlangs op het congres der Arbeiderspartij aangenomen motie-Uytroe- ver geeft te dien opzichte volkomen zeker heid. Aan het beginsel van het zelfbeschik kingsrecht der volkeren blijft de socialisti sche partij getrouw. Dit is ook de politiek der Belgische regee ring en van hare vertegenwoordigers ter vredesconferentie. Anders zou Van der Velde noch minister van justitie zijn, noch afgevaardigde te Parijs. Doch, gaat het blad veort, het Hollandsch-Belgisch vraag stuk bestaat, en kan nog op andere wijze be schouwd, dan uit annexionistischen of des- annexionistischen hoek. Belgisch (sic!) Lim burg is Belgisch geweest en werd met ge weld en dank zij de willekeur der groote mogendheden in 1839 van België losgerukt, ondanks roerende protestaties der bevol king. Dit was een soort Hollandsch impe rialisme, en het bewijst ook, dat onze Ba- taafsche broeders prachtig vasthouden wat ze vast hebben gegrepen. Tachtig jaar heb ben zij Limburg-vastgehouden. Geen zware onderdrukking was het heel waarschijnlijk, maar een voorspoedige politiek van assimi latie, daar thans, na het derde geslacht, de gehechtheid der Limburgers aan Nederland zoo krachtig aan den dag komt als blijkt uit de correspondentie van Vliegen, wiens vriendschap voor België bekend is, zoodat zijn oordeel zwaar weegt. Dit geregeld zijnde, gaat de „Peuple" voort, stippen wij aan, dat Vliegen met ons accoord gaat. De economische afhankelijk heid van Belgie in de stroomen-quaestie dient te eindigen. Vliegen's oplossing kan mede worden overwogen, waar het er om gaat onze belangen met die van Holland te verzoenen. Hoofdzaak is, dat onderhandeld worde in een geest van hartelijke eenstem migheid en broederlijkheid. 3E«n SBiernstlonaal Inehtvaart- rerkc-er. Naar de Tel. in aansluiting aan hare mc- (Icdceling omtrent liet internationale lucht- vaartverkeer verneemt, zal 3 Maart a s. een i cgecringscommissie naar Londen vertrek- bestaande uit de heeren kapitein E. Fuld, ;ccrclaris der commissie voor luchtvaartver- keer van de Kou. Ned. eVr. voor de Lucht vaart: kapt. jhr. Van den Bcrgh van Heem stede, prof. Van Ever dingen. A. W. Bosch, directeur van Publieke "Werken te Amster dam. en kapt. Van Hevst. Deze commissie zal aan de Nederlandsche regeering advise heb ben uit tc brengen omtrent haar bevindingen aldaar in zake baar onderzoekingen, omtrent het internationale luchtvaartverkeer opge daan. Prof. Hugo de Vries. Het Wee rver Korr. Bur. seint ons De Raad van State heeft de benoeming goedgekeurd van Prof. Hugo de Vries te ke goederen (zoo men zegt) gesloken wor den, waarvan weinig of geheel geen tollen betaald worden, en eijndelijk doordien de levensmiddelen, huishuuren c. veel hoo- ger zijn dan in andere landen. „Tot redres zoude kunnen dienen, dat den uitvoer der Inlandsche wolle geheel werd verboden, of er een uitgaand recht van 50 p.Ct. op te stellen, den uitvoer van de hier te lande gesponnen gaarens geheel te ver bieden of gelijk uitgaand van 50 p.Ct. er op te stellen. De inkomende rechten der mate- rioale geheel of gedeeltelijk op te hef fen, en verders de fabriekanten en werklie den aan te moedigen door praemien, gelijk in andere landen geschied." In 1808, toen bij de inzending voOr de tentoonstelling „eenige inlichting omtrend den staat der fabrik" moest worden gevoegd, werd „van wegens de stukgoederen" mede gedeeld, dat het debiet nog met den dag verminderde. „De reedeneri hiervan susti- neere te moeten bestaan, dat dezelfde zoort van goederen ook door buitenlanders gefa briceerd worden en hier na dit koningrijk verzonden, aan wien- de arbeidslonen 30, 40 a 50 percent minder komen te staan dan aan ons, waardoor zijlieden het veel minder per el of stuk dan wij kunnen verdebiteeren. „Het debiet, zederd de tien laatste jaren door elkaer gerekend, welke allen aan koop lieden in dit koningrijk verkogt en geleverd zijn, bedraagd circa 400 stukken per jaar. De werkende perzonen voor deeze-zaak be dragen plus minus 300 menschen. „Wegens de fabrik der kouzen", zoo ver volgde Bettink zijne mededeelingen, „kun nen met bereekerving der 10 laatste jaren niet hetzelfde handelen als met de stukgoe deren tresrhied is, ui: hoofde dezelve maar Amsterdam tot eerelid van de wis- en na tuurkundige afdeeling der Weensche Aca demie voor Wetenschappen. CPER8ARE ER BIZQRQERE LICHAfGEVS Eeonowiseke Eend. Onder leiding van prof. mr. M. W. F. Treub is te Amsterdam een algemeene ver gadering gehouden van den Economischen Bond ter bespreking van het werkprogram, waarna aan een commissie zal worden op gedragen een voorloopig werkprogram sa men te stelien, dai van kracht zal zijn tot de eerstvolgende algemeene vergadering. Nadat verschillende leden hun wenschen en verlangens hadden kenbaar gemaakt, deelde de voorzitter mede, dat met de ge maakte opmerkingen door de verschillende commissies rekening zal worden gehouden. Daarna hadden besprekingen plaats over een concept-werkprogram voor de gemeen tel aden, waai bij de voorzitter de toelichting gaf, dat het werkprogram alleen ten doel heeft de algemeene richting aan te geven in welke naar het oordeel van den E. 3. de ge meentepolitiek behoort te worden geleid. Waar er zooveel verschil ;s in aard en om vang der g .-meenten, kunnen onmogelijk al le punten van toepassing zijn op alle soor ten van gemeenten, welke ons land kent. Goedgekeurd werd, dat de E. B zal ijve ren voor een achturigen werkdag en den. vrijen Zaterdagmiddag. Het punt gemeentebedrijven werd aange nomen. Daarin wordt-o.m. uitgesproken, dot bij de gemeentebedrijven winst niet op den voorstand mag staan. De oprichting van gemeentewinkels wor de tegengegaan en met de belangen van den middenstand worde rekening gehou den. Het artikel gemeentegrondpolitiek werd ongewijzigd goedgekeurd. Het artikel be doelt dat er ter voorkoming van particuliere speculatie in bouwterreinen de gemeente moet streven allen bouwgrond in handen te krijgen. De uitgifte geschiede bij voorkeur in erfpacht. De voorziening van het woningbouw- vraagstuk moet krachtig gesteund worden door uitvoering van de Woningwet. Wat het punt onderwijs betreft, zal een commissie benoemd worden, in verband met het aanhangige wetsontwerp om hierom trent een nieuw artikel vast te stellen. Wat financiën betreft, wenscht men schoolgeldheffing naar draagkracht. De be lastingdruk moet zoo billijk mogelijk ver deeld worden. De heffing der gemeentebe lastingen moet progressief worden voor zoover de aard der belastingen en de wet dit toefeten en de verhoudingen in de gemeen ten er zich niet tegen verzetten. Bij het art. volksgezondheid en -ontwikke ling wenscht de E. B. dat de gemeente zal zorgen voor nauwgezette controle op voe dingsmiddelen, het verkrijgbaarstellen van goed drinkwater, het inrichten van bad- en zweminrichtingen en gelegenheid voor schoolbaden, maatregelen bij besmettelijke ziekten en verder zooveel mogelijk o.a. voor een doelmatige rioleering, het inrichten van lokalen, waar vrouwen haar wasch kunnen doen, de oprichting van volksgaarkeukens er» kosthuizen. Verder.zal'de Bond ijveren voor het ne men van de volgende sociaal-economische maatregelen. De gemeente stelle openbare arbeidsbeur zen in en bevordere in overleg met de orga nisaties van belanghebbenden de arbeids bemiddeling en de bestrijding der werkloos heid en haar gevolgen. De gemeente bevordere krachtig de ver meerdering der voedselproductie door het beschikbaar stellen aan arbeiders en met hen gelijk te stellen ingezetenen van voor tuinbouw geschikte terreinen, voor eigen gebruik. De gemeente zorge voor de oprich tingen instandhouding van een doelmatige brandweer. De gemeente zorge voor de op richting en instandhouding van inrichtin gen voor de verzorging van ouden van da gen, armen en weezen. even zo lange tijd heeft bestaan of is be gonnen, dog is jaarlijks zoo aanmerkelijk ge- agresseerd, dat gepasseerde jaare in de fa brik gemaakt en aan de kooplieden verkogt is ruijm 15400 paaren. De perzonen hier toe werkzaam zijnde, bedragen plus minus 400, dezelve vermeerderen nog dagelijks door het menigvuldig debiet." Om de fabriek gaande te houden, achtte Bettink vrijdom van impost op turf en zachte zeep of het geringe bedrag dat tot voor een paar jaren gegolden had, en een milder pa tent voor werklieden en fabrikanten nood zakelijk. Ter tentoonstelling van 1808 waren' door de fabriek uitgestald „zwart vijfschagt, el breed, a 30, 34 en 42 stuivers per el, zwart wolsatijn, V* el breed, a 28 en 32 stuiver per el, blauw wollen boesel, 5/« el breed, 21 stui ver per el, gekleurde gebreide kousen in 9 soorten, van 28 tot 31 Vs stuiver per paar." Deze artikelen behoorden dus ongetwijfeld tot de spécialité's van Bettink's fabriek, maar de „Commissie tot het onderzoek van de voorbrengselen der Hollandsche volksvlijt en de toewijzing der eereprijzen" ging ze onopgemerkt voorbij. Eenige onderscheiding verwierven zij niet- Wat er verder van de fabriek geworden is kwam tot heden niet aan het licht, ver moedelijk heeft ze spoedig opgehouden te bestaan, of ging ze in andere handen over. In de overzichten van het Utrechtsche fa briekswezen, in 1811 en 1812 opgemaakt, wordt ze al niet meer genoemd. G. A. EVERS. fWordt vervoledL- Ter voorkoming van werkloosheid ver- vroege de gemeente, voor zooveel noodig en mogelijk, de uitvoering van gemeente werken, als wegenaanleg, verbetering van wegen, onteigening van daarvoor in aan merking komende terreinen etc. De gemeente bevordere de oprichting van en steune de vereen., die zich met de uit voering der Landarbeidswet belasten. De Voorzitter constateert dat het werk program voor de gemeenten is vastgesteld, uitgezonderd het punt onderwijs. De vergadering ging ten slotte ovei tot een huishoudelijke zitting. Nationaal TreietUixfi. Van betrouwbare zijde wordt medege deeld dat binnen enkele dagen tot liet afdruk ken van den oproep aan het Nederlandsche volk kan worden overgegaan. Niettegenstaande van enkele personen in kleine Zuid-Hollandsche gemeenten hunne antwoorden, op een door het Provinciaal Co mité tot hen gericht herhaald verzoek om eén plaatselijk comité te vormen, dan wel om als correspondent op te treden, nog niet zijn ingezonden, werd er vlot gewerkt. Vertrouwd wordt echter dat bedoelde ant woorden alsnog in deze week bij den secreta ris zullen inkomen ONDERWIJS EN KERK. Academische exemens. Amsterdam. Gesleegd voer het doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer J Gans Jr. Doopsgezin-de Gemeenten. Te Haarlem is in den ouderdom van 91 jaar overleden de heer K. de Lanoy, emeritus-pre dikant bij de Vereenigde Doopsgezinde ge meente te Haarlem. GEMENGDE BERICHTEN Als de vrede komt! De Vereeni- ging Middelburg Vooruit te Middelburg heeft in beginsel besloten als de vrede ge- teekend is een vredesfeest te organiseeren. Een goede pr ij s. De gebroeders Speelman te Sassenheim verkochten een 2^-jarigen voshengst voor niet minder dan ƒ9000. Staking van bouwvakarbei ders Heden is een gedeeltelijke staking uit gebroken onder de boiuvs akwerlclicdcn te Nijmegen. De staking is geproclameerd op de 7 groote bouwwerken en omvat ongeveer 200 arbeiders. De kwestie* gaat voornamelijk om een loon geschil Inbraak bij een juwelier. Door middel van braad hebben inbrekers zich he dennacht toegang verschaft tot perceel Cein tuurbaan 115 te Amsterdam, waar gevestigd is de juwelierszaak van den heer C. J. Legcl- Er is voor een waarde van 8000 aan gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De da ders zijn onbekend. Zwarte pokken. Te Strijp heeft zich bij zekeren v. H. een geval van zwarte pokken voorgedaan. Scabiës-gevallen. In AlkmaaT komen verschillende gevallen van schurft voor. Aangezien geen barakken aanwezig zijn, kan het voorschrift der medici tot opneming niet worden opgevolgd. De enige barak voor besmettelijke ziekte is geheel bezet door roodvonk- en andere patiënten. STADSNIEUWS. De Derde Nederlandsche Jaarbeurs. n. Lucasbotnerkf Daar sta je nou als Jaarbeursverslag gever I Je komt door den ingang het terrein op en je ziet links van je heele rijen monster kamers. Je draait je hoofd naar rechts en je oog treft een dito rij. Je hebt vooraf in den catalogus een paar stands aangeschrapt, waar je naar toe zult gaan, maar ols je naar de eerst-aangeschrapte toe wilt stappen, trekf een andere expositie je aandacht, je treedt binnenen je bent je volgorde kwijt. Op het Lucas Bolwerk is het meeoendeel hout- en borstel-industrie: meubelfabrieken, fabrikanten van huishoudelijke artikelen, van houten speelgoederen, van ijskasten en koelcellen, borstelfabrieken en hezemfabri- kanten exposeeren er. De oorlog heeft in al deze bedrijven gTOote malaise gebracht. In de eerste oorlogsjaren was de invoer van hout uit het buitenland als gewoon, maar langzamerhand werd de toestand kritieken Verschillende firma's hadden echter nog buitenlandsch hout in voorraad, zoodat al tijd nog geleverd kon worden. Meer deed zich in enkele branches gevoelen de mangel aan draadnagels, schroeven, e.d. Vóór den oorlog werden die uit Duitschland aange voerd, maar na verloop van eenigen tijd stond die aanvoer absoluut stil. Thans ko men voorraden los van kettinghandelaars, waardoor de prijzen ook weer verlaagd wer den. De oorlog heeft ook veel goeds voor onze Nederlandsche Industrie gebracht. Zoo spraken wij een firmant van de firma Ley- den, Van Beest en Co. uit Rotter dam, fabrikanten van kantoormeubelen, die ons verklaarde, dat tegenwoordig alles zelf w*fcdt gefabriceerd, waar vroeger sommige meubelen kant en klaar uït het buitenland kwamen, om hier verkocht te worden. Op het Lucasbolwerk exposeert ook de heer S. Weinberg uit Amsterdam, fabri kant van Hengelsport-artikelen. Ook deze is door den oorlog zelf gaan fabriceeren, voor al complete vischtuigen. Vooral deed zich hier gevoelen hét gebrek aan bamboe on aan blik. Besloeg de expositie van hengelstok ken op de eerste beurs twee wanden, op de tweede was zij al geslonken tot één wand, terwijl zij thans, op de derde beurs nog geen halven wand beslaat. Het gebrek aan blik heeft het vreemde gevolg, dat men voor bus- sen aan hengelstokken oude reclameplaten gebruikt. Binnenin kan men nog de letters zien staan. Vroeger was een erfkel vischtuig samengesteld uit artikelen die uit 4 of 5 ver schillende landen kwamen, terwijl nu alles Nederlandsch fabrikaat is. Ook celluloïd-artikelen zijn aanwezig1, in welke artikelen ook een groote prijsstijging valt te constateeren. Thans is de prijs vrij wel constant, maar natuurlijk zeer hoog, me de door gebrek aan grondstoffen. De vuurwerkafdeeling is vertegenwoordigd door de Nederlandsche Pyrotech- nische Fabriek, voorheen firma G J. Ruysch, te Utrecht. Verschillende soorten van vuurwerk zijn hier geëtaleerd r vuurwerk voor de scheep vaart, o-a. een reddings vuurpijl, kamer- en tuinvuurwerk, bengaalsch vuur met en zon der damp, enz. Zeer lijdt "tnen hier aan het gebrek aan grondstoffen, daar die bijna alle uit Duitschland moeten komen. De prijsstij ging van deze artikelen bedraagt 150 pro cent en meer. In den laatsten tijd beginnen er weer meer bestellingen te komen. Ook ontmoetten wij nog een aardig er- satz-artikel, namelijk in de borstel-industrie. Vroeger kwamen de grondstoffen voor de borstels en bezems uit Engelsch-Indië, qit Amerika (Mexico) en uit Nederlandsch-Irt- dië (de cocos). Toen die aanvoer geheel werd stopgezet, werd naar een andere grondstof omgezien, en deze werd gevon den in de z.g.n. Spaansche rotting. Deze stof, daarna gekookt, gewalst en gespleten stof, daarna gehorst, gewalst en gespleten tot vezels. De borstels, gemaakt van de al dus toebereide vezels, slijten zeer gelijkma tig af. Het ersatzmiddel is goedkooper, en heeft in het gebruik bewezen even goed te zijn als de echte borstels. De oude planten- vezels zijn echter weer op komstzij zuller dan gerantsoeneerd worden onder de bors telfabrikanten, die al vóór den oorlog fabri kant waren. Een aardige nouveauté is eveneens een houten handvat voor strijkijzers, ter vei van ging van de traditioneele lap om het hmd- vat. Hoe dikwijls gebeurt het toch niet, dat de lap door de hitte van de bout gaat schroeien of in brand vliegt. Dit ge-aar wordt door het houten omhulsel, dat pre cies om het^ handvat heen past, voorkon en. De N.V. I d u s t r i a te Baardwijk exposeert rieten meubelen, die op een bij» zondere manier geverfd worden. Meestal worden ze gebeitst of gelakt, maar door aanraking met vocht wordt dit al gauw wiL Dit wordt tijdelijk voorkomen door een laag vernis, maar als die is afgesleten, staat men v.eer voor hetzelfde feit. Bovenstaande fir ma kleurt de meubelen door middel var. een chemisch proces, waardoor de tint volkomen bestand is tegen vocht. Het riet, waar-an de meubelen stoelen, fauteuils, wie. en/ enz. gemaakt worden, is echt Hollen- scK riet. Vroeger werd de rotting uit onze 1 io- niën in Duitschland bewerkt, waarna wij het weer van onze oostelijke naburen komian terugkoopen! Dat het slachtverbod nog een nadeellgen invloed zou kunnen uitoefenen op onze in dustrie, zal wel niemand hebben kunnen be vroeden. En toch is het zoo. Op het Lucas bolwerk is een monsterkamer gehuurd «-'do~ een fabrikant van ijskasten en koelcellen En die heeft wel degelijk den invloed op ziji* omzet van het slachtverbod kunnen bemer ken. Verder menglede het ookno g aan rollen onder de kasten, die uit Amerika moeten ko men, en aan koperen krukken aan de deu ren, in wier plaats nu zv/art gelakte ijzeren zijn aangebracht. Nendc. De Neude heeft een gedaantewisseling ondergaan in optima-forma. De groote pom is spoorloos verdwenen tenminste he lijkt zoo. Zij is nu gehuld in een planket mantel en blijft daarin tot de 'Jaarbeurs weer tot het verleden behoort of tot de toekomst, zooals men 't noemen wil Dan wordt zij weer uit haar donkere gevangen schap verlost. Het anders zoo stille plein, waar hoogstens de schooljeugd een voetbal match geeft, tegen het verbod van de politie in, is nu veranderd in een drukken, han delsbeurs". Niet zooals op Zaterdagmorgen, als maikfventers hun oud-ijzer, boeken enz. in primitieve tentjes te koop aanbieden, maar in een rij van warenhuizen, die ieder weer een apart artikel tan toon steilen Recht tegenover den ingang bevindt zijcK de groote stand van de Kon. Fabriek van metaalwerken van de firma Stokvis, Arn hem. Door groen beschilderde ruitjes wordt het daglicht er geweerd, maar het kunstlicht spreidt er een overvloedig licht uit. In het begin hield de firma zich hoofdzakelijk b^zig raet het vervaardigen van lampen, maar hierbij is in de laatste j'aren de fabricatie van sanitaire artikelen gekomen, in het bi- zonder van kranen. Het plafond is behangen met töllooze lampen en lampjes. De firma legt zich vooral toe in de verbetering en vereenvoudiging van de bestaande lampen, terwiji steeds ge tracht werd deze een smaakvoller aanzien te geven. Zoo hangt daar een lamp, waar de electrische draden niet meer door pijpen gaan. De koperen stangen dienen hier alleen om de' lampjes te dragen. Dan zijn er ver schillende nieuwe modellen van huiskamer-, salon-, gang-, piano- en toiletlampen. En lampjes voor booten. Daaraan vooral heeft de firma veel aandacht besteed. Aan den wand hangen bijvoorbeeld eer» paar smaak volle wandornamenten, die bestemd zijn voor de „Johon de Wit", de nieuwe boot van de Kon. Ned. Stoomvaartmaatschappij. Een practische vinding is een hulskamer-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 6