land- en zeemacht, hiitenant-generaal Pop, tf c commandant van het veldleger, generaal Uarger, de gouverneur der residentie, gene- jaal Kemper, en verschillende andere gene raals. Daar de ontslapen luitenant-generaal ridder was in de Militaire Willemsorde, had zich uit de brigade grenadiers en jagers een deputatie gevormd, bestacnde uit drie mede ridders in die orde, n.l. de commandant van het regimene grenadiers luitenant-kolonel •Ter Beek, de majoor Phaff 'en de kapitein i'Hoogenhuïjze; verder waren alle corpsen te 's Gravenhage in garnizoen door hoofd- of andere officieren vertegenwoordigd; speciaal door een deputatie was het korps rijdende artillerie te Arnhem, waartoe de heer Sirte- ma van Grovestins vroeger behoord heeft, vertegenwoordigd en wel door kapitein Ram- ibonnet en luitenant baron Röell; ook was aanwezig de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie generaal-majoor van Hoogstraten, die als adjudant i. b. d. der Ko ningin nog aan het Koninklijk Huis verbon den is; tot de aanwezigen behoorde verder o. m. de oud-opperbevelhebber, generaal Snijders, de minister van Builenlandsche za ken, jhr. mr. dr. van Karnebeek, de burge meester van den Haag, mr. J. A. N. Patijn,. de deken van het corps diplomatique te 's Gravenhage, de Hertog de Calvello, Ita- liaansch gezant, met nagenoeg alle gezan ten der geallieerde mogendheden in de neu tral staten; de vice-president van den Raad van State, mr. dr. van Leeuwen en zoo tal- loozen meer. De vereenigingen of instellingen, waaraan baron Sirtema zijn krachten wijdde, waren alle door afvaardigingen vertegenwoordigd. Aan het graf voerde eerst de opperka merheer baron Taets van Amerongen het woord. Sirtema van Grovestins, zoo zeide deze spreker onder meer, was een Haagsche fi guur, en wel een hoogst geziene figuur, ge naakbaar voor menigeen, dien hij verder met raad en daad bijstond. Baron Van Asbeck schetste vervolgens namens de Nederlandsche Adelsvereeni- ging het groote verlies, door het overlijden van haar voorzitter geleden, en herinnerde aan de ijver en toewijding in die hoedanig heid door baron Sirtema aan den dag ge legd bij het lenigen van veel leed en kom mer, waarin zich minder bevoorrechten be vonden. Ten slotte herdacht prof. Elhorst in zeer dankbare bewoordingen het zeer vele door baron Sirtema ten voordeele van de Kon. Nationale Vereeniging tot steun aan mili ciens gedaan, niettegenstaande hij eerst 6 jaar daaraan verbonden was. Met grooten eerbied en genegenheid zag men in de ver eeniging op tot hem, die den soldaat zulk een warm hart toedroeg. Den schoonsten karaktertrek van baron Sirtema van Grove stins noemde sprekers diens trouw zonder voorbeeld aan zijn Koningin, zijn vaderland, zijn plichten en zijn werk. Een zoon van den overledene betuigde donk, in de eerste plaats aan de vertegen woordigers van de Koningin en de Ko ningin-Moeder. In de Fransche taal richtte hij zich tot den Italiaanschen gezant, die na mens de gezanten der geassocieerde staten, en tot den Argentijnschen gezant, die uit naam van de diplomatieke vertegenwoordi gers der neutrale rijken kransen hadden ge zonden. Hierna wera het graf met de tallooze bloemstukken, waaronder van de Koninklij ke familie en van verscheidene vereenigin gen. \V. de Vletter, f In den ouderdom van bijna 80 jaren is te Den Haag overleden de heer W. de Vletter, oud hoofd eener openbare lagere school en oud-directeur der Rijksnormaallessen, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dc Amstcrdamsclie Schouw- burgbelasting In de gemecnteraadsver- igadering van Amsterdam is na de debatten over de voordracht van B. en "W. tot heffing cener 20 belasting op de publieke vermake lijkheden het eerst het voorstel-Kleerekoopcr (slechts 5 van kunst-voorstellingen te hef fen) in stemiqjpg gebracht: Laa^ dq stemmen staakten (15 tegen 15) tryl d© volgende zitting ■woriïeiv tnfgcsfeld.' -f -c, Verhooging Amsterdamsch tramtarief. In den Amsterdamschen Ge meenteraad heelt weihouder Vliegen mede gedeeld, dat binnenkr t een verhooging van bel tramtarief zal no- i.u zijn om de verhoog de kosten van het bc' jf te dekken De Amsterdams-hé Centrale Keuken. "Wetboudc -\V> »aut heeft gister middag in den ArastCrdaiaschen gemeente raad medegedeeld dat bi-i' m^cnkele maan den waarschijnlijk tol opheffing van de Cen trale Keuken zal worden overgegaan. De burgemeester boven de p a r t ij e n. Er blijkt over de combinatie van burgemeester en raadslid verschillend te worden gedacht. Meldden wij pas dat de burgemeester van Barneveld, baron van Na- geil, zich opnieuw voor den gemeenteraad candidaat heeft laten stellen, de-burgemees ter van Gramsbergen, de heer C J. van Riemsdijk, neemt een ander standpunt in. In verband met het in de jongste vergode- ring van de afd. Overijsel van de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten bespro kene of het al dan niet gewenscht is, dat een burgemeester tevens raadslid is en de door den voorzitter dier vergadering uitge sproken meening, dat zulks niet gewenscht is, daar do burgemeester boven de partijen moet staan, heeft de heer van Riemsdijk zich bij de a.s. verkiezingen niet weder be schikbaar gesteld. Het R. IC. Gemeenteprogram. Dc commissie door het bestuur van den Alge- rr.oenen Bond van R. K. Kiesverecnigingen in Nederland belast met het ontwerpen van een R K. Gemeenteprogram, is met de samenstel ling \an bedoeld program gereed eekomen. De publicatie er van kan binnen enkele da gen worden verwacht. Uittreden uit den Bond van Christen-Soc. In „Opwaarts Chr.-Soc. Weekblad, deelt ds, A. R. Rut gers mede, dat hij zich genoopt heeft gezien den Bond van Clwisten-Socialisten te verla ten. Hoewel radicaal Christen-revolutionair, aanvaardt hij geene andere verdediging der van God gewilde wereld-revolutie, dan uit sluitend het wapen der liefde. Z.i. is dit alleen-zuivere beginsel in den Bond van Chr.-Soc. niet veilig, zoolang in en buiten den Bond samenwerking wordt ge zocht en aanvaard met hen, die het volko men geloof in de alleen-zaligmakende kracht van dat beginsel missen. Het practisch resultaat van het optreden van den vertegenwoordiger van den Bond in het Parlement bevestigt dit inzicht, daar dit resultaat ge-en ander is dan het-verlee- nen van handlangersdienst aan de Wijn koop-revolutionairen. Koloniaal Landbouwmu- s e um. De gemeenteraad van Deventer verleende aan de Vereeniging „Het Kolo niaal Landbouwmuseum" een voorschot van 35,000 voor het stichten van een gebouw, waarin verschillende cursussen in koloniale cultures zullen worden gevestigd, terwijl haar een subsidie werd toegekend van 271.22 per jaar, zijnde de ammriteit voor Tente en aflossing gedurende 40 jaren van de kosten van den van de gemeente gekochten grond, waarop genoemd gebouw zal worden ge sticht. E n g e 1 s c h-D uitsche onder handelingen te R o 11 e r d a m. Vol gens het Hamb. Fremdenblatt, zouden gis teren te Rotterdam onderhandelingen geo pend worden tusschen een Engelsche en een Duitsche commissie over den uitvoer van enkele Duitsche producten. Het initia tief tot deze besprekingen is van de Engel sche regeering uitgegaan en aBnveard door de Duitsche. Het betreft den uitvoer van kali, hout en verfstoffen. De onderhandelingen worden geleid door den directeur van de Nationalbank dr. Schacht. De in Rotterdam te sluiten over eenkomst geldt alleen, wanneer bij de even- tueele hervatting der onderhandelingen over toevoer van levensmiddelen naar Duitschland eveneens een overeenkomst wordt bereikt. De Duitsche regeering heeft toegestemd in de bijzondere besprekingen te Rotterdam, om te bewijzen, dat bij haar de ernstige wil bestaat, de in Spa afgebroken besprekin gen te hervatten, als de entente borg staat voor de voorziening van Duitschland met levensmiddelen tot den nieuwen oogst. Bespoedigde invoer uit Amerika. Ter bespoediging van den gang van zaken is, naar de uitvoerende com missie van de N. O. T. meldt, op voorstel van de Amerikaansche autoriteiten, eene regeling getroffen waardoor het mogelijk is dat in de Vereenigde Staten van Amerika uitvoervergunning wordt verleend voor goe deren, bestemd voor Nederland, wanneer de telegrafische mededeeling in Amerika is ont vangen, dat de N. O. T. toestemming tot consigneering dier goederen aan haar adres heeft verleend, dus zonder dat behoeft te worden gewacht op de aankomst van bet N. O. T .-consent in Amerika.- Hiervoor is echter vereischt, dat deze tele grafische mededeeling geschiedt door be middeling van Het Departement van Buitenl. Zaken aan het Nederlandsche Gezantschap te Washington. Deze regeling is reeds sedert eenigen tijd in werking en tot nu toe werden alle con senten voor goederen uit Noord-Amerika onmiddellijk na uitgifte op bovengenoemde wijze uitgeseind. Te beginnen met 15 Maart zullen echter deze consenten slechts dan uitgeseind wor den, indien de importeurs daartoe den wensch te kennen geven en zich bereid ver klaren de kosten daarvan te dragen. Invoer uil Frankrijk. Havas seint ons uit Parijs, dat radiografisch een bericht is opgevangen volgens hetwelk de Fransche regeering op een aan haar gedaan verzoek, dc Fransche nijverheid heeft toegestaan Hol land toestellen te verschaffen voor draadloozc telegrafie van dc laatste vinding. De uitvoer uit Engeland. Reuter seint uit Londen: Onder de gewone waarborgen worden thans vergunningen verleend voor vrijen uit voer naar Nederland van schuurpapier, schmrrlinnen, artikelen van aluminium, vilt, behalve wollen vilt, bont, linnen manufactu ren, linnen garen en linnen draad. Gramn uit Amerika. De Telegraaf meldt dat het uitvoerver bod van graan uit de Ver. Staten is opgehe ven. Gesaocharlaeerde suiker. Het Bureau voor Mededeelingen inza ke de Voedselvoorziening meldt In verband met den geringen voorraad zal door het Rijkskantoor voor Suiker geen ge wone suiker meer worden beschikbaar ge steld voor hotels, café's en dergelijke, be nevens voor limonadefabrieken en dergelij ke, maar zal aan deze soort verbruikers eene Hoeveelheid gesaccharineerde suiker, merk „Dubbelzoet", worden gedistribueerd. Van dit artikel geven 50 K.G. de zoetstof van 100 K.G. gewone suiker. Deze gesaccharineerde suiker, samenge steld uit 99.8 suiker en 0.2 saccharine van 500- a 550-voudige zoetheid, komt voor industrieën en daarmede geliikgestel- den in mindering van het suikerrantsoen. Ter verkrijging van dit artikel moet men dan ook in het bezit zijn van een goedge keurd leveringsbewijs, waarvoor, evenals bij gewone suiker, 30 per 100 K.G. ge stort moet zijn bij het Rijkskantoor voor Suiker, Kloveniersburgwal 72, Amsterdam. Gesaccharineerde suiker moet worden aan gevraagd als bijsoort. Het verdient aanbe veling, duidelijk op de aanvrage het woord „Dubbelzoet" te vermelden of speciale for mulieren daarvoor aan te vragen aan het adresPrinsengracht 463, Amsterdam. De gesaccharineerde suiker „Dubbelzoet" Is uitsluitend verkrijgbaar bij den heer Koen- raad van Andel, Prinsengracht 463 Amster dam, die daarvoor door Het Rijkskantoor voor Suiker als tusschenhandelaar is aan gewezen -en wel als klontjes en als kristal suiker in kistjes van 25 en 10 K.G. tot de navolgende prijzen en conditiën Dubbelzoet kristal in kistjes van 25 K.G. netto ƒ31.50 per kistje. Idem in kistjes van 10 K.G. netto 13.25 per kistje. Dubbelzoet klontjes in kistjes van 25 K.G. netto ƒ34 per kistje. Idem in kistjes van 10 K.G. netto ƒ14.25. Deze prijzen zijn te verstaan voor Am sterdam franco huis, voor alle andere plaat sen franco spoor of boot te Amsterdam. De vracht vanaf Amsterdam komt dus voor re kening van den verbruiker. De betaling ge schiedt bij vooruitbetaling per postwissel, aongeteekend schrijven of chèque aan bo vengenoemd adres, Prinsengracht 463, Am sterdam. Koper, eau. De Minister van Landbouw heeft met in gang van 1 April ingetrokken de beschik- king, houdende verbod van vervoer en af levering van oud rood koper in alle soorten, oud brons in alle soorten, oud geel koper in alle soorten, draaisel, snippers en ander af val van nieuw rood koper, brons en geel koper, benevens van blokken en staven ver kregen door ontsmelting van alle soorten oud rood koper, alle soorten oud brons, alle soorten oud geel koper of vandraaiselsnip- pers en ander afval van rueuw rood koper, brons en geel koper en tevens de daarbij gestelde maximumprijzen. sLandsgelden. Een voor eenigen tijd door het Hbld. opgenomen bericht, dat 900 betaald moest worden voor het niet op tijd lossen van te Assen voor het garni zoen aangekomen waggons fourage, blijkt geheel uit de lucht gegrepen. De laclitTerkeer-lentooakfclHug. Men meldt ons uit Amsterdam: Er zijn in den laatsten tijd slechts enkele korte berichten in de pers gepubliceerd be treffende de bestaande plannen tot het hou den van -een luchtverkeertentoonstelling te Amsterdam. Teneinde het publiek evenwel over de getroffen voorbereidingen voor deze ten toonstelling alsmede ten aanzien van de ge maakte vorderingen op luchtvaartgebied in ons land in te lichten, heeft de voorzitter der tentoonstellingscommissie de le luitenant- vlieger A. Plesman uit Soeste.berg, ons in een uitvoerig onderhoud eenige uitvoerige mededeelingen dienaangaande gedaan. Mij wees er allereerst op, dat ons land om verschillende redenen op dit oogenb'ik niet aan een luchtvaartverkeer zal kunnen mee doen. Het ontbreekt ons n.l. aan landingster reinen, aan verkeersmachines en aan ge oefend personeel. Nu ons land dan ook zou willen meedoen, dan zullen er machines in het buitenland gekocht moeten worden. Verder zullen met den meesten spoed luchtvaartscholen opgericht dienen te wor den. teneinde een groot aantal personen op te leiden, hetzij voor aërodynamisch inge nieur, of wel voor commandant, vlieger of mechanician. Ten aanzien van de landingsterreinen is in ons land een grooten achterstand in te halen. Het hiervoor te verrichten grondwerk zal groote kosten met zich brengen. En naast onze landingsterreinen zijn nog noodig licht bakens, ter orienteering voor nachlvliegtui- gen en niet minder om dienst te doen bij mistig weer. Bovendien zijn er radio-stations noodig, eveneens om den vlieger te oriënteeren. Op aviatisch gebied is tot dusver in Ne derland practisch feitelijk nog niets gebeurd en het is een verheugend verschijnsel, dat er althans sinds korten tijd* hier een streven waarneembaar is om den hier bestaanden achterstand in te halen. Men ziet in, dat het systeem van luchtverkeer in de toekomst een belangrijke factor belooft te worden bij het herstel en de bevordering der economi sche toestanden. Hierbij moet evenwel op den voorgrond gesteld worden, dat het land zich belangrijke uitgaven moe getroosten om alvast de land- lijnen in gereedheid te brengen. Intusschen doet Engeland goed werk, om speciale commissies naar verschillende lan den te sturen, teneinde de toestanden op aviatisch gebied in de diverse staten op te nemen. Het behoelt trouwens geen betoog, dat de oorlogvoerende landen op het gebied van het vliegwezen veel verder gevorderd zijn dan de neutrale landen. Het groote aantal toestellen, dat rij in den oorlog gebruikt hebben, zal zeer spoedig omgebouwd kunnen worden in vredestoe- stellen, zoodat feitelijk in de eerste periode voor het economisch verkeer niet anders dan militaire toestellen zullen gebruikt wor den. De jachtvliegtuigen, met hun groote snelheid worden dan ook omgebouwd in politietoestellen; de verkenningsvliegtuigen in postto est ellen eh in vliegtuigen voor geo grafische waarnemingen, terwijl uit de hom- harde meivts-toestellen de groote verkeers vliegtuigen rullen geboren worden. De ervaring met deze toestellen in den oorlog opgedaan zal van groote waarde blij ken te zijn voor het vredesverkeer en dat hebben de oorlogvoerenden in elk geval op Nederland voor. Van daar dat een tentoonstelling van groot belang zal kunnen zijn voor de oplos sing van het aviatische vraagstuk in ons land. Luitenant Plesman, die hiertoe het initia tief nam en bij zijn voorbereidingen krachtig gesteund werd door den le luiL-vliegenier N. C. J. Hofstee, denkt hiermede te berei ken, dat het volk e.n de autoriteiten den ach terstand ook thans zullen zien, zoodat ook het kapitaal williger gemaakt zal kunnen worden, voor de deelneming van het lucht verkeer. Veel kapitaal is er immers voor noodig, en waar de toekomst nog vrij onzeker is, is de risico groot. Derhalve zal er aanvankelijk door vele maatschappijen, ieder voor kleine bijdragen moeten worden deelgenomen. Op de tentoonstelling zal men voorts kun nen zien, welke resultaten in het buitenland reeds bereikt werden en wat het luchtver keer voor de naaste toekomst belooft., Uit Engeland zijn reeds toezeggingen ge daan voor inzendingen, terwijl de militaire attaché honoraire aan het Nederlandsche gezantschap te Parijs, de heer L. Labou- chère, zich belast met eventueel e Fransche inzendingen. De tentoonstelling zal gehouden worden van 5 Juli tot 28 Juli 1919 te Amsterdam, en wel in de hoofdstad, omdat onze regee ring Amsterdam voorbestemd heeft tot eerste Nederlandsche luchtvaarthaven. Am sterdam biedt in dit opzicht groote voordee- lenl Allereerst technische. Het zal juist in Amsterdam mogelijk blijken de zoo wensche- lijke gelukkige combinatie van -een luchtha ven voor land en voor watervliegtuigen te verwezenlijken. Daarbij heeft Amsterdam den grootsten binnen land schen handel en uit het buitenland zijn bij de tentoonstel lingscommissie betrouwbare inlichtingen ge komen, waaruit blijkt dat men daar de keuze van Amsterdam zou toejuichen. De tentoonstelling zal worden gevestigd aan den oveikant van het U. De gToote ex positiehallen, met een lengte ven 100 meter en een breedte van 40 meter en een kap- boogte van 14 meter zullen gebouwd worden ten noorden van het hoofdkanaal West, ter wijl ten Oosten van dit kanaal in de Buik- sloterhampolder een vliegterrein in gereed heid zal worden gebracht. Het eerste kievitsei. Te Sant poort is het eerste kievitsei gevonden; zeven dagen eerder dan verleden jaar. Actie der typografen. Naar de N. R. Ct. verneemt bestaat er kans op een bevredigende regeling in het typografenbe- drijf. Het algemeen hoofdbestuur der -Pa troonsbonden en de hoofdbesturen der ge- zellenorganisaties zijn overeengekomen, dat de patroons op "26 Maart een vergadering zullen beleggen, aarin het algemeen hoofd bestuur zal voorstellen om aan de gezellen opnieuw een bijslag te geven; eerste klassers 3.50, tweede klassers 2, leerlingen 1, ingaande 31 Maart; alsmede om den werk dag met Augustus te bepalen op 8K uur. Arbeidsvoorwaarden Rotter- damsche bouwvakken. Het collectief- contract in de bouwvakken te Botterdam (43 ct. per uur bij een 10-urigen arbeidsdag) loopt heden af en moet worden hernieuw. De arbeidersorganisaties hadden den 8-urf- gen arbeidsdag geêischt met een uurloon van 73 cent. Daartegenover boden de patroons aan in voering van den 9-urigen arbeidsdag, ingaan de 13 Maart, met een uurloon van 63 cent, te vervangen op 1 November door den 8-urigen arbeidsdag met ©en uurloon van 70 cent. Hier nevens werd gegarandeerd de vrije Zaterdag- middag en voor verlet bij z.g. „onwerkbaar" weer een dagloon van 70 gedurende hoog stens drie achtereenvolgende dagen. De afdeeling van den Timmerlicdenbond heeft het patroonsvoorstel geaccepteerd. De metselaars moeten nog volgen. Staking bruinkoolarbei ders. Een paar honderd arbeiders van het bruinkolenveld Heerlerheide der Maatschap pij Bergerode hebben wegens een ontslag kwestie den arbeid neergelegd. Een dreigement van het Haagsche trampersoneel. Heden nacht 1 uur heeft te Den Haag een verga dering plaats gehad van het personeel der Haagsche Tramweg Mij. Van de zijde der betrokken organisaties wordt medegedeeld, dat er bij het personeel groote ontstemming heerscht over het lan ge uitblijven der nieuwe loonregeling. Ook deelen zij nog mede, dat de verbetering welke ten opzichte van den arbeidstijd wordt ingevoerd, door de H. T. M. op een wijze uitgelegd wordt, welke het personeel zeer verbittert. Indien de H. T. M. hierin bleef volharden, zou, volgens hen, een herhaling van de ge beurtenissen in 1914 lang niet uitgeslo ten zijn. De koeriers van Wijnkoop. In Dc Tribune van 3 Maart 11. slaat het volgende te lezen: „Allen maatregelen der rcgecring ten spijt, staan wij nog steeds door middel van onze koeriers, die zonder mankeeren des Zaterdags om 12 uur middernacht voorzien van valschc regeeringspassen naar Rusland vertrekken, in verbinding met onze vrienden daar...." Wij kunnen onzen lezers mededeelen zoo voegt de Nieuwe Ct. hieraan toe dat dit be richt niet uitsluitend als hhil moet worden aangemerkt en dat ijverig getracht wordt ver bindingen tusschen de bolsjewisten aan weers zijden der grens te maken, en ook dat geld en kostbaarheden voor onze Nederlandsche com munisten worden medegebracht. Dit komt dus daarop neer dat over onze grens heen en weer de draden worden gc-sponuen van een aan slag tegen onze staatsorde en onze maatschap pelijke orde. De roofmoord te A i f n. Het ge rechtshof le Amsterdam, arrest wijzende in' de moordzaak te Alfen aan den Rijn, waarbij de. 70-jarige landbouwer Verbeek, tengevolge van geweldpleging overleed, veroordeelde M. v. d. P. den vrachtrijder en den varensgezel P H. P. ieder tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrék van een jaar preventieve hechtenis. Van der P. had ontkend terwijl P. een vol ledige bekentenis had afgelegd. De Rechtbank te 's Gravenhage had ieder veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, het Haagsche Hof had in hooger beroep dc straf verhoogd tot 15 jaar In cassatie vernietigde de Hooge Raad het arrest met verwijzing der zaak naar het Arasterdamsche Gerechtshof. De moord te Beesd. De in ver band met den moord op -den burgemeester van Beesd aangehouden personen zijn he denmorgen ter beschikking van de Justitie te Tiel gesteld. Kindermoord? Te Kilder gem. Bergh, is het lijk van een pasgeboren jon getje gevonden. Op het lijkje waren geen uiterlijke teekenen van geweld waar te ne men, zoodat het kind er vermoedelijk levend is neergelegd en van koude omgekomen.. De ongehuwde moeder is gearresteerd. Mishandeling van een poli tieagent. Bij het arresteeren van een dronken man is Zondagavond te Tilburg een politie-agent door een viertal individuen aangevallen en met een mes ernstig in den rug verwond. Doux pays! Te 's Herlogcnbosch zijn de laatste paar dagen niet minder dan zes en twintig personen wegens diefstal ge arresteerd, waaronder vier Haagsche rij- wieldieven, en elf militairen, onderofficieren en minderen, verdacht van diefstal van goe deren uit militaire magazijnen. De overige verdachten hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van een geldkistje, inhoudende 500, ten nadeele van een vischhandelaar; zeer groote hoeveelheden steenkolen op het stations-emplacement, sigaren en lepeltjes. Nog werd ingebroken bij een schoenwinke lier in de Snellstraai, bij wien een dertigtal paar schoenen werd ontvreemd. De dader hiervan is nog niet gearresteerd. De K w a 11 a-v e r 1 e i d i n g. Dooi do rijksambtenaren te Westervoort is een rijtuig uit Didam aangehouden met een dub bele kap, waarin zeer vernuftig verborgen waren 33 doozen Kwatta, elk van 100 stuks. Smok keidrama. De kommiezen C. en R., die gislcrnacht nabij Valkenswaard op surveillance waren, ontmoetten daar twee mannen en een vrouw, die over de Belgisch grens waren gekomen en 36 kruiken oud jenever bij zich hadden. Bij sommatie gin gei dc twee mannen op de vlucht. Toen zij op hallgeroep der kommiezen geen gehoor ga ven, vuurde kommies C. op hen, waardoor ©en der vluchtelingen, een persoon uit Berlaar, een schot in den buik kreeg en inccnzeeg. De vrouw werd gearresteerd, en de jenever in beslag genomen. Dc getroffene, die naar b R.-K. Liedehuis te Eeindhoven is gebrac is daar overleden. De brand in de Oranjek c- zeme. Men meldt ons uit den Haag: Naar aanleiding van de talrijke gerw ten omtrent de oorzaak von den brand in Oranjekazerne hebben wij een onderhoud gehad met den eerste-brandmeester den heer Spoelstra, die vier minuten na het ont dekken van den brand op het terrein aanwe zig was. Deze verklaarde ons ronduit, het persoonlijk zijn vaste overtuiging is, de brand het gevolg was van kwaadwillig heid. De manier waarop de brand is ont staan, en deqdaats waar, gaven hem onmid dellijk dien indruk. Concrete feiten, welke op eenig opzet wijzen, zijn op één uitzonde ring na echter niet gebleken. Het eenige feit, dat aanleiding geeft om aan kwaadwil ligheid le denken, bestaat hierin, dat de brandput op de binnenplaats, nabij de plaats waar de brand uitbrak en die dus het eerste zou worden gebruikt, voor onmiddel lijk gebruik onklaar was gemaakt. Men had hier een klinkersteen met geweld gewron gen tusschen de waterkraan en den zijwand, zoodat de sleutel niet op de kraan kon wor den gezet. Na een kort oponthoud was de steen echter verbrijzeld en verwijderd. Het is ech ter heel goed mogelijk, dat men hier te doen heeft met een of andere baldadigheid, wel ke misschien eenigen tijd geleden reeds is gepleegd, zonder eenigen brand. De heer Spoelstra verklaarde ons verder uitdrukkelijk, dat alle verdere geruchten, welke op eenig opzet wijzen, absoluut ver zonnen zijn. De brandkranen en -slangen in het ge bouw zelf zijn niet gebruikt, men heeft een voudig gewacht op de brandweer, die toen met eigen materiaal tot het blusschen is overgegaan. Omtrent de oorzaak valt het moeilijk nog iets na te gaan, wijl alles is uitgebrand. Doodgekneld. Te Maastricht f« een 5-jarig jongetje tusschen een vrachtwa gen en den muur bekneld geraakt en on middellijk gedood. Hollandsch schip vergaan. Naar Reuter uit Londen seint, heeft Lloyds van het draadlooze station op Loodsend be richt ontvangen dat het Britsche s.s. Ma- dioen gisteren het Nederlandsche s.s. Prin sengracht in zinkenden toestand in het zicht kreeg. De Madioen seinde om verdere hulp, waarop het Britsche oorlogsschip Centaur verscheen. Alle leden der bemanning wer den ongewond gered. De Prinsengracht werd door de Cetaur tot zinken gebracht omdat het schip gevaar opleverde voor de scheepvaart. (De Prinsengracht was een sioomscheepje ven 334 ton, behoorer.de aan de Amster- damsche vaart Mij.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 3