11 op verzoek eervol ontslagen met dank mr. A- E. Bles als raadsadviseur van het depar tement ven Justitie; oor het tijdvak van 1 April tot en met 31 Dec. 1910 benoemd tot ambtenaar van ad ministratie aan het tandheelkundig Instituut ibii de Rijksuniversiteit te Utrecht E. J. :Kro*es, te Zeist. de kapitein A. van Willigen, van het 8e jregiment infanterie, ter zake van tijdelijke 'ongesteldheid, op non-activiteit gesteld; bij het departement van Financiën be noemd tot tijdelijk adjunct-commies G. Ch. 'Senn van Basel Wagemans te 's Graven- bage; tot adjunct-commies H. J. Nielander, thans rijksklerk der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen; tot commies de adjunct-commiezen J. G. Feldman, M. J. Binnema, mr. J. W. Beyen en F. P. J. Stam; tot adjunct-commies A. A. J. Lourens en F. L. G. Boucher, beiden thans klerk. H. M. de Koningin-Moeder was Zon dagvoormiddag in de Regentessekerk onder het gehoor van ds. Weiter. Corps Consulaire. Nu de heer R. Lehmann, consul-generaal van Grieken land, om gezondheidsredenen zich heeft te ruggetrokken, is de consul-generaal van Servië, de heer M. Merens, de oudste in dienstjaren als deken van het corps consu laire opgetreden en de heer C. A. Brons, consul-generaal van Zweden, als waarne mend deken. Het vice-consulaat der Nederlanden te Casa Blanca (Marokko) is verheven tot een consulaat. Tot titularis van dezen consulai- ren post is, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd de heer J. W. de Steen brink (Nederlander). Zul«lerzcera&*. Gistermiddag 2 uur had in de Trèves-zaal de installatie plaats van den Zuiderzeeraad en den Minister van Waterstaat. Aan de door ZExc. daarbij uitgesproken rede ontleenen wij het volgende De Minister herinnerde eraan, dat de Raad lot taak zal hebben de Regeerirtg te dienen *an advies en bijstand en de voorbereiding £i\ uitvoering van werken, alsmede in de voorbereiding van de regelingen, betreffende het in gebruik brengen der drooggelegde gronden. Onze samenkomst heden, ging ZExc. voort beteekent het sluiten van een periode en heropenen van een andere, beteekent het verlaten van oude paden, waarlangs de voorbereiding "van een grootsch ondernemen schreed om tot de daden van uitvoering te komen en het betreden van nieuwe wegen, langs welke wij allengs de voltooiing zullen bereiken. Om die nieuwe banen straks in te slsan, «uilen wij evenals op de oude ervarin gen en zeker ook dikwijls ontmoedigende, tegen komen. Toch mag ik de wet, die ons machtigt de afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee tot stand te brengen, een kost baar document noemen, want het schept voor ons tand opnieuw de gelegenheid om met groote geestkracht en taaie volharding, het oud-vaderlandsche werk het terug winnen van in de golven verdwenen tand ter hand te nemen. Onze technici, toegerust met geheel het apparaat, dat de moderne techniek te onzer beschikking stelt, zullen de middelen weten te vinden, om de groot- cche werken tot stand te brengen, welke het gTOOtsche plan eischtonze economen zullen zoeken naar de beste wijze, waarop de droog gelegde gronden aan hunne bestemming zullen kunnen beantwoorden en onze land bouwkundigen zullen zorgen voor oordeel kundige bebouwing. Laat ons ook hopen, dat het onzen esthetici moge gelukken de vruchtbare landouwen te vormen tot eene lieflijke landstreek. Teleurstellingen zullen zeker ons deel zijn, maar dan zullen wij volhardend ook ge dachtig zijn aan hen, die, trots alle ontmoe diging, de voorbereiding van het plan tel kens weer opvatten, telkens weer beproefden, wanneer de zaak bleek niet op de eene wijze te kunnen worden aangevat, haar op een andere weer ter hand te nemen. Dat het pad door anderen eenïgermate voor de Zuiderzeevereeniging werd gebaand, ontneemt niet aan haar verdienste, de rijp heid der tijden te hebben begrepen en de voorbereiding van de oplossing te hebben ter hand genomen toen men van Regeerings- wege daartoe slechts weinig geneigdheid toondein ieder geval is hier, door particu lier initiatief een oplossing gevonden, die <Ien to els der later van Regeeringswege aan gelegde kritiek glansrijk heeft doorstaan. Zich tot den heer Lely, den voorzitter van den Zuderzeeraad wendende zeide ZExc. o.m. !k acht mij gelukkig dat ik de benoeming ar.r. het hoord van dit college heb kunnen be vorderen van een man, die het plan, dat thans op uitvoering -wacht, van zijn eerste kindsheid heeft groot gebracht, vertrouwd met alle details, vertrouwen heeft in het wei- stagen, zonder blind te ziin voor de groote moeilijkheden, die ongetwijfeld rullen rijzen. Het ken niet anders of onze bijeenkomst heden moet U met groote vreugde vervullen. De Minister schreef het aan het besef der noodzakelijkheid van grootere onafhankelijk heid van het tand toe dat de Volksvertegen woordiging bij alle meeningsverschil dat nu eenmaal bestaat, ditmaal eenstemmig het wetsontwerp heeft aangenomen en den heer Lely de voldoening heeft gegeven een tang uitgebleven resultaat te oogsten. Ik behoef U wel niet te verzekeren, zoo ging Z.Exc. voort, dat de Regeering hoopt dat het U gegeven moge zijn, een zoo groot mogelijk gedeelte van Uw arbeid verwerke lijkt te zie** Aan het einde van den weg, dien wij he den berieden, zullen wij elkander met weder- vinden anderen zullen daar samenkomen en anderen zullen den laatsten afstandspaal zet ten en juichen, dat het groote werk volbracht is. Ik hoop en vertrouw, dat zij hun voorgan gers dankbaar zullen gedenken en erkennen, dat zij, zonder hunne geestkracht en zonder hunne vasthoudendheid niet en zeker niet zoo spoedig het einde zouden hebben kun nen brengen. CoBimlssU ticlitpoitrertieer. Thans is dooi den Minister van Wa terstaat, bij beschikking van 28 Maart 1919, ingesteld de meermalen vermelde commis sie (bestaande uit oud-Minisler Colijn, den oud-hoofdinspecteur, chf van den post-, te legraaf- en telefoondienst in Ned.-Indië J. J. Stieltjes en den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie E. P. Westerveld), aan welke is opgedragen in Engeland ge gevens te verzamelen ter beoordeeling van de vraag welke plaats Nederland en Ned. Oost-Indië zouden kunnen innemen m het internationale luchtpostverkeer; met urtnoo- diging dier commissie om van h8Te bevin dingen versk uit-te brengen. De minister van Arbeid deelt 5n de Me morie van Antwoord op het AfdeeHngsver slag van de Eerste Kamer inzake rijn be- gTOOting mede, dat hij van meening is, dat de Huurcommissiewet moet vervallen zoodra dat mogelijk is. Hij vleit zich evenwel niet met de verwachting, dat dit binnenkort zal kunnen geschieden. Hij overweegt de moge lijkheid, om de Huurcommissiewet eenigs- zins gewijzigd te benutten voor een over gang, waarna zij zou kunnen vervallen. Inwisseling van oude zilver bons. De zilverbons van 250 van den ouden vorm kunnen alsnog tot en met 31 December ter inwisseling worden aangebo den bij de betaalmeesters en ten kantore van het agentschap van het Min. v. Finan ciën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan dat agentschap worden gezonden, met dui delijke opgave van naam en aches van den inzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefran keerd en aan hen zelf geadresseerd formu lier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der zilverbons. Hr. Ms. Zeven Provinciën. De étai-major van Hr. Ms. Zeven Provinciën dat te Nieuwediep uit Oost-Indië wordt te rugverwacht, bestaat uit (kapitein ter zee L. P. W. van der Wal (commandant); kapitein- lui tenant ter zee J. D. Alharda (le officier); luitenants ter zee Ie kL jhr. G. L. Schorer, O. Bender, W. Brandt en H. Perwerda; lui tenants ter zee 2e kL C. Schhrter, A. R. Meijer, H. Pitio, R. van Tijen, P. R. M. van Straelen, W. van den Donker, J. van Leeu wen, R. A. de Zeeuw en A. S. Pinke; officie ren van gezondheid le kl. P. J. Vaste nou en J. W. F. M. de Smit; officieren van aden. Ie en 2e kl J. Rotgans en J. P. Kuysten; officier machinist le kl. K. C. W. E. Hantsch; idem 2e ld. M. Ouwehand en G. A. W. Wagenaar; idem 3e kl. T. Talboo, C L. H. Vin eken, P. N. Vreeken, H. Wc?uden»berg, J. G. Charmes, H. J. Hofland en L. de Wilde. Chef der equipage is de opperschipper P. J. van Wijk. Verlolsofficiercn- In antwoord op het verzoekschrift den Minister van Oorlog aangeboden om eene vluggere en doelmatige regeling te treffen in zake bet verleenen van steun aan de verlofsofficieren bij hon terug keer in de burgermaatschappij, heeit het Hoofdbestuur van de Algemeene Verceniging van Verlofsofficieren bericht ontvangen dat verschillende omstandigheden hebben geleid tot een ongewenschte vertraging in de behan deling der betreffende aanvragen maar door den Minister maatregelen zijn genomen, dat de beslissing op verdere aanvragen van (Ben aard spoedig kan volgen na het tijdstip waar op zij hij het Departement inkomen. Kiesgerechtigde militair ren. De waarnemende opperbevelhebber heeft de volgende order uitgevaardigd Aan kiesgerechtigde militairen moet tot nader order, voor zooveel dringende belan gen van den diennst zich niet-daartegen ver zetten, gelegenheid worden gegeven, hun kiesplicht te vervullen, uitgezonderd de met provoost of cachot gestraften en de krijgs raad-arrestanten. Kunnen niet alle kiesge rechtigden bij een onderdeel worden ge mist, dan beslist het lot wie wel in de gelegenheid wordt gesteld om te stemm,. Aan kiesgerechtigden kan vrij vervoer per spoor worden verleend. I>i recteur Haagsche Schouw burg. De gemeenteraad van Den Haag heeft benoemd tot directeur van den ge meente-Schouwburg den heer J. C van Tol, thans tijdelijk directeur. Directeur Haagsch Zieken huis. Tot geneesheer-directeur van het Gemeente-Ziekenhuis te Den Haag heeft de raad dier gemeente gisteren benoemd dr. E. A .Koch, gep. drrig. off. van gez. O.-I. leger, met 26 stemmen tegen 15 op dT. C. M. Mol, één stem op dr. J. Schouten en I blanco. Directeur Haagsch Burger lijk Armbestuur. De gemeenteraad van *s Gravenhage heeft buiten de aanbe veling om benoemd tot directeur van het Burgerlijk Armbestuur den heer L. Hoejen- bos, lid van den gemeenteraad. Toen de benoeming aan de orde werd ge steld, werden eerst 16 stemmen op den beer J. G. Ktuis. hoofdcommies, cbef der afdee- ling Pensioenen ter gemeente-secretarie, 12 op den heer H. J. D. v. Wes sum hoofdcom mies, chef de bureau fcfi het -departement van Financiën en 14 stemmen, buiten de i aanbeveling om op den heer L. Hoejenbos uitgebracht, zoodat een tweede vrije stero- ming noodig was. I Bij de tweede stemming verkregen de heeren Hoejenbos en Kruis elk 17 stemmen en de heer Van Wessum 8 stemmen, zoodat j herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Hoejenbos en Kruis. Bij de herstemming werd nu gekozen de heer L. Hoejenbos met 21 stemmen tegen 20 stemmen op den heer Kruis. Huldeblijk aan den heerP. Doyer. Naar de Tel. verneemt, heeft zich een commissie gevormd uit nijverheids- krrngen om den heer P. Doyer, secretaris der Nijverheidscommissie en chef van het bureau Nijverheid der afdeeling Crisiszaken, een huldeblijk aan te bieden als waardee- ring voor den arbeid door den heer Doyer tijdens den crisistijd ten bate van de Neder landsche nijverheid verricht. BeJslf en Vcdtrlnad. V. D. sent uit Brussel aan enkele bla den: Na besprekingen tusschen Nederlandsche en Belgische socialisten, welke gisteren den geheelen dag in het Volkshuis hebben ge duurd, is het volgend communiqué uitgege ven: Het bestuur van den Algemeenen Raad der Belgische Arbeidspartij (waartoe o.m. behooren de heeren Vandervelde en De Brouckère R. H.) waaraan zich de kamera den Coppieters, Cools, Troclet en Vink had den toegevoegd, heeft een conferentie ge had met een deputatie der Nederland sche S. D. A. P., samengesteld uit Suze Groeneweg en de heeren Vliegen, Wibaut en De Roode. Zij hebben een vriendschap pelijke gedachtenwisseling gehad. Ten slot te heeft de Belgische deputatie eenstemmig op de meest formeele wijze eiken territoria- len eisch van België tegeniver Holland ver oordeeld. De Hollandsche deputatie was eenparig van oordeel dat het vraagstuk van de rivieren en kanaal van -vitaal belang voor België is en dat het alle scheepvaart faciliteiten moet verkrijgen welke noodig rijn voor zijn economische ontwikkeling. De twee delegaties, overwegend dat Bel gië het geheel der vraagstukken die voor zijn status van belang zijn bij de vredes conferentie aanhangig heeft gemaakt, ver klaren eenstemmig dat een gedachtenwisse ling moet plaats vinden tusschen de Neder landsche en Belgische regeeringen, voor dat de Vredesconferentie een beslissing neemt aangaande de verzoeken welke door België aan de garandeerende mogendheden zijn voorgelegd. Kta. Nat. AteunconUé. Het Koninklijk Nationaal Steuncomi té deeh mede bericht te hebben ontvangen van de Koninklijke Maatschappij De Schel de te Vlissingen, dat zij de bedragen, wel ke dit comité over 1918 Leeft betaald voor de ondersteuning (wachtgeldregeling) voot werklooze arbeiders dezer maatschappij ge heel door haar werden terugbetaald. Het al dus in de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité terugkomende bedrag is circa 80.000 groot. De thans rechtstreeks uit Oost-Indië binnenkomende schepen brengen o.a. mee een groote partij levensmiddelen en gedra gen kleederen, bijeengezameld door een comité van dames in Indië en bestemd voor net Koninklijk Steuncomité. Reeds aange komen of spoedig verwacht zijn: thee, kof fie, tapioca, sago, suiker, zeep, vet. Het Kon. Nationaal Steuncomité is voornemens de ze goederen te doen ten goede komen aan filantropische instellingen voor verpleging van oude lieden of zieken, voor kindervoe ding, enz. Nerf. Verbon 4 van Vak vereent erin «ren Het Ned. Verbond van Vakvereenigingen hield gisteren en vandaag eene buitengewone olgemeene vergadering te Amsterdam. In zijn openingswoord herinnerde de Voor zitter, de heer J. Oudegeest, er aan, dat sedert de laatste bijeenkomst de wapenstilstand is tot stand gekomen. De rust is echter niet weder gekeerd integendeel, er is nu binncnlandsche oorlog, waarvan men nog niet den omvang kan overzien. Hoever ons land daar nog bij betrok ken zal worden, is niet bekend. Mochten even tueel die dagen ook hier komen, don moeten wij weten hoe onze stelling zou zijn. Een van die momenten waren zekere gebeurtenissen in No vember, die een rilling door het land deden gaan. Een rilling, die een deel der bourgeoisie nog in stand houdt. Zij heeft den indruk, dat de burgerwachten heel wat zullen vermogen. Wij hebben den indruk, aldus spr., dat die bur- gerwachtjes niet heel strijdbare troepen zullen zijn tegen een eventueele revolutie. Ook heb ben we niet veel vertrouwen in de mcnschcn, die winkels leeghalen en dan dadelijk op de vlucht gaan. Wij mogen echter niet uit het oog verliezen, wat in November is gebeurd, voor namelijk wat betreft onze eischen bij de regee ring ingediend. Wij willen den wettelijken weg bewandelen, maar dan zal de regeering meer de behulpzame hand moeten bieden dan tot nu toe, dan zal de polsslag van dezen tijd wat meer betracht moeten worden. Spr. wil thans zeggen, dat de regeering er voor moet oppassen, dat 'het proletariaat niet een weg wordt opgedrongen, dien het niet op wil. Hoe staat het met de eischen in November gedaan, welke op den weg van het N. V. V. liggen De 8-urendag zal er komen den 6-urendag voor de mijnwerkers zien we nog niet. Met het staatspensioen staat het treurig. De Kamer ver wierp het evengoed als de 5 per week uit keer ing. De heffing ineens is afgewezen en directe be lastingen bédreigen het proletariaat. Dit alles is een bewijs, dat de regeering niet ons land zal overhoop gooien met sociale maatregelen. Aan afschaffing van de stakingswetten en de socialiseering met de bedrijven denkt de regee ring niet. Aan werkloosheidszorg zal meer worden ge daan dan tot nu toe. Geleidelijk zal het Nat. Steuncomité in e€ti dergelijke instiling over- gaan. Een afzonderlijke dienst voor werkloos heidszorg zal noodig zjjn. Aan verbetering ven het salaris van het per- soneel in openbaren dienst wordt gewerkt, maar niet hard genoeg. Spr. herinnert aan dit alles, omdat het wel eens noodig zou kunnen rijn om maatregelen te nemen, die onaangenaam zijn. Met een van die maatregelen zijn we reeds bezig. Wij zijn niet gewend, aldus spr., om alleen te dreigen, maar weten ook te slaan. Hoe langer de regeering talmt met wetten, des te sterker zal onze drang zijn en des te sterker zal de industrie daar de gevolgen van gevoelen. Als de regeering niet voortmaakt, zullen we zorgen, dat de ondernemers op de regeering drang gaan oefenen. De staking van metaal bewerkers zou niet noodig zijn geweest als de 8-urendag er was geweest. In 1903 waren in den tijd van 3 weken de stakingswetten gereed, maar de eenvoudige wet op den 8-urendag duurt reeds eenige maanden. De metaalbewer kersstaking moet met kracht worden voortge zet. Komt men niet spoedig met den 8-uren- dag, dan zullen ook andere industrieën moeten volgen. Wij zullen, aldus spr., op deze wijze het land loeren, om niet met de belangen der arbeiders te spotten. Verder staat spr. stil bij de Christelijke Hetze van November. Zij heeft, zegt spr., ons niet veel schade gedaan. De Christ. Vakbonden hebben als zilverpapier kunnen schitteren in de zon, maar verder rijn zij niet gekomen. Gedu rende 4 Y? jaar oorlog hebben deze Christelijken op onze actie geparasiteerd. Wij hebben geen schade gehad. Het Verbond steeg met 31,000 nieuwe leden in 1918. De laatste drie maanden kwamen er weer 10,000 bij en wij hopen in November 150.000 leden te hebben. Verder komt spr. op tegen de ketterjagerij van den aartsbisschop van "Utrecht. Het gevolg daarvan zou rijn, dat wel eens een boycot zou kunnen volgen van de katholieke winkeliers. Nog dringt spr. aan op de versterking van de arbeidsjeugdcentrale en herinnert spr. aan het heengaan van den beer P Verdorst uit het be stuur wegens gezondheidsredenen. Spr. komt dan tot de internationale en herinnert er aan, dat spoedig een internationaal congres zal plaats hebben van de transportarbeiders. Oorspron kelijk zou dat reeds 20 Maart te berde zijn ge bracht. Toen is in Engeland de groote beweging gekomen van de mijnwerkers, transportarbeiders en spoorwegpersoneel. Dit is oorzaak, dat de conferentie is bepaald op 29 April te Amster dam. Spr. doet verder nog tal van mededeelingen over de internationale. Bern heeft tal van ver tegenwoordigers van bonden bij elkaar gezien, en men wenscht algemeen de kloof die ontstaan is gedurende den oorlog, te overbruggen. Al leen de Belgen wenschen daaraan niet mee te doen. Zij wenschen van de Duitschers eerst voldoening. Spr. zet verder uiteen, dat voor- loopig Amerika niet bij de internationale zal zijn aangesloten. Deze zal overigens bestaan uit de zelfde leden als in 191T. Aan de orde wordt vervolgens gesteld de wijziging der salarisregeling voor de bezoldigde bestuurders. Voorgesteld wordt, dat het aanvangssalaris bedraagt 2700 per jaar en stijgt elk jaar met 200 tot een maximum van 3300. Aan den Bondsvoorzitter J. Oudegeest wordt voorloopig voor den tijd van een jaar, een bedrag, gelijk staande met yt van het maximumsalaris, toe gekend. Een voorstel van -den Timmerliedcrtbond, bet lidmaatschap van de Tweede Kamer onvereenig- baar te achten met het voorzitterschap van het N. V. V., werd verworpen met bijna algemeen e stemmen. Het voorstel van het Bondsbestuur werd aan genomen. Naar aonleiding van de rede van den voorzit ter deeh de heer Noordhof van den Ambtenaars- bond mede, dat eene circulaire van den Minis ter van Justitie is verschenen, namens*den Mi nisterraad, dat ambtenaren, die openlijk of be- dektelijk propaganda maken tegen het wettig gezag, voor ontslag moeten worden voorgedra gen, zoo noodig dadelijk geschorst. Deze circulaire is volgens spr. het gevolg, dat enkele ambtenaren te Vee nh ui zen den moed hebben gehad de bijeenroeping voor eene open bare vergadering aan de boomen aan te plak ken. Spr. meent, dat tegen een dergelijk op treden moet geprotesteerd worden. Hierna werd gepauzeerd. Vervoerverbod van graan- stroo. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het vervoer van grannstroo naar en de aflevering van dit stroo aan stroo- cartonfabrieken verboden zijn. Het vervoer van meel en bloem. De Staatscourant van 31 Maart bevat de gewijzigde bepalingen, be treffende de vervoerkosten van regeerings- bïoem en -meel voor rijk, gemeente, mole naars en fabrikanten. Opgeheven vervoerverbod. De Minister van Landbouw heeft met I April ingetrokken het verbod van vervoer van tuinbouwzaden, bet verbod van aflevering en vervoer van vischlever, haringvet en traan, waaronder ook te verstaan traandroes Pyriet en zwavelzuur. De Mi nister van Landbouw heeft aan de gemeente besturen kennis gegeven van door hem ge nomen beschikkingen waarbij met 1 April wordt opgeheven het Rijkskantoor voor Py riet en Zwavelzuur en waarbij tevens alle verbodsbepalingen op de aflevering en het vervoer van pyriet en zwavelzuur worden ingetrokken. Debooi- en stro o-d i s t r i b u t i e. Met verwijzing naar zijne beschikking in zake opheffing van het verbod van vervoer en aflevering van stroo, alsmede van de maximumprijzen voor stroo, brengt de mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter olgemeene kennis, dat hij andermaal heeft overwogen, of ook tot intrekking v3n de maatregelen, met betrekking tot de distri butie van hooi, zoude kunnen worden over gegaan. Gebleken is daarbij, dat de bezwa ren, verbonden aan de opheffing der hooi- distributie vóór het einde van de loopende campagne van 'dien aard zijn, dat daartoe thans nog niet kan worden overgegaan. Deze bezwaren vloeien, behalve uit billijk- heidsoverwegingen ten aanzien van hen die reeds hooi hebben geleverd, voort uit de om standigheid, dat de vordering van het hooi voor het leger in zeer nauw verband met de levering voor de distributie wordt uitgevoerd. Door eene opheffing van de distributie zou de vordering voor het leger op zooda nige bezwaren stutten, dat de uitvoerbaar, heid daarvan ernstig in gevaar zou worden gebracht. De hoofddistributie zal dus worden voort gezet. Ten aanzien van de stroodistributie hebben de omstandigheden zich zoodanig gewijzigd, dat thans tot opheffing kan worden overge gaan. Geen u i e n-d istributie meer. De Minister van Landbouw heeft het arti kel uien afgevoerd van de lijst van groen ten, aangewezen krachtens art. 1 der Distri- butiewet. Tevens is ingetrokken het ver voerverbod van zaaiuien. De nieuwe boterbon. De Mi nister van Landbouw maakt bekend, dat de bon 9e week van de melange B-, supra- en normaal-margarinekaarten voor het derde tijdvak, geldig is van I tot en met 8 Apri' 1919. Kanariezaad vrij. De Minis ter van Landbouw heeft kanariezaad afge voerd van de lijst der producten, welke door de burgemeesters in bezit genomen moeten worden en de vastgestelde prijzen het ver voerverbod ingetrokken. Uitvoer van klompen. Op een vraag van den heer Van de Laar betreffende het weder toestaan van den uitvoer van klompen, heeft minister Van IJssqlsteijn ge antwoord, dat de uitvoer van klompen sedert 21 Maart weder is toegestaan tot een hoe veelheid van 1,000,000 paren klompen. Ten einde de Nederlandsche klompenindustrie zooveel mogelijk van dezen uitvoer te doën profiteeren, worden slechts uitvoervergun ningen voor dit artikel verleend aan klom penmakers, zoodat ingevoerde partijen uit het buitenland niet door-willekeurige expor teurs kunnen worden uitgevoerd, om zoo doende de Hollandsche klompenindustrie te benadeel en. Mai* uil Znitf-AIrlka. Reuter seint ons uit Kaapstad De Zuid-Afrikaansche regeering heeft verlof verleend voor den uitvoer van 800(i ton mais naar Nederland. Naar noxmaletijdep. De verbe tering, welke in den aanvoer van steenkolen valt waar te nemen en naar alle vooruitzicht ten wel blijvend geacht mag worden, maakt het volgens B. en W. van Leiden gewenscht de beperking van de verlichting voor winkels ■weder in te trekken, terwijl ook het sluitings uur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten en logementen, dat op 11 uur was gesteld, weer op middernacht zal worden bepaald. Intern, spoorwegverkeer. De Tijd bevatte dezer dagen het bericht, dat maatregelen genomen zouden zijn, om reeds 24 uur na de definitieve vredessluiting, het internationaal spoorwegverkeer te hervat ten. Zeer nauwkeurige informaties ter plaatse waar men het niet alleen weten kan, doch ook weten moet, geven het Vad. aanleiding, dit bericht ten stelligste tegen te spreken. Voor hervatting van het internationaal spoorwegverkeer zijn geenerlei maatrege len genomen, hoegenaamd ook. Men acht den tijd daarvoor nog niet gekomen. Van hervatting van dit verkeer, reeds 24 uur na de definitieve vredessluiting is te bevoeg- der plaatse dan ook niets bekend. Wel is reeds eenigen tijd het grensver keer met Duitschland en België hersteld, waardoor van die landen naar Nederland en omgekeerd aansluitingen kunnen worden verkregen. Dit is echter iets geheel anders dan internationaal verkeer. De Noordzeevracht Wij ver nemen, dat de vrachtprijzen van de Engel- sche havens naar Holland de taaiste weken een verhooging hebben ondergaan. Er wordt thans,ongeveer 30 a 35 sh. per ton betaald, terwijl dit eenige maanden geleden vrij aanzienlijk minder was. Reizigers naai Engeland. Reizigers naar Engeland dienen er reke ning mede te houden, dat elk collo bagage, ook z.g. handbagage, van naam en adres van den eigenaar voorzien moet zijn, daar de Engelsche spoorwegen ze anders niet vervoeren. Vliegtuigen voor Neder land. Dezer dagen passeerde, komende van Duitschland via OldenzaaL en met be stemming voor Amsterdam, een trein be staande uit omstreeks veertig wagons, be laden met vliegtuigen. Waarschijnlijk vor men deze een deel van de onlangs door Ne derland bestelde en aangekochte machines. Nederlandseh-Fransche Han del. In aansluiting aan het bericht omtrent eene vennootschap tot bevordering van den Nederlandsch-Franschen handel, deelt de commissie voor dien handel mede^ dat het in de bedoeling ligt uitsluitend belangheb benden in beide landen in de vennootschap te doen deelnemen en te bevorderen dat verschillende groepen van belanghebbenden in het aandeelenkapitonl vertegenwoordigd zullen zijn in het belang van den Neder landsch-Franschen handel. Indien er voor meer aandeelen wordt in* geschreven dan beschikbaar zijn, zuTlen deze ponds-pondsgewijze worden verdeeld en zal er bij de onderverdeeling met elke groep overleg worden gepleegd en met de Vereeni- ging van belanghebbenden in die groep. Alleen baakhlljettea m zü?«rbe«i In goerfee ntaat Het spoorwegpersoneel moet zooveel mogelijk bankbiljetten en zilverbons in be taling aannemen, die in goeden toestand verkeeren. Weigeren mag het bankbüierten

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2