binnenland'" KOLONIËN Görlitz, 11 Ap i 1. (W. B.) Bij de gis te ren gehouden stemming in de verschil lende bedrijven stemden 2210 voor hervat ting van den arbeid en 714 er tegen. Van eenige kleinere bedrijven is de uitslag nog niet bekend; dat zal echter geen verande ring brengen in den toestand. Weimar, 12 April. (W. B.) In dc Natio nale Vergadering heeft <lc afgevaardigde Sachse (soc. dem.) over de algemeene staking In het Westfaalsche-kolëngcbied medegedeeld, 'dat de regeering met de vier mijnwerkersnv- gar.isoties overeengekomen is onverwijld den toevenurigen arbeidstijd in den mijn, met inbe grip van het op- en atgann, in te voeren. Fr is een commissie ingestekl om het vraagstuk te onderzoeken of een zesurigë werkdagkan wor den ingevoerd. Daarvoor zal een internationale regeling moeten worden opgesteld Bi; onder handelingen met dc gevolmachtigden der mijnwerkersorganisaties hebben 217 gevol machtigden vóór cn 82 legen het hervatten van 'den arbeid gestemd. Zéstien hebben zich van. stemming onthouder.. Dc arbeid zal dus wor den hervat (bijval). In der. Duitschcn mijnbouw, beslaat thans de kortste arbeidsduur (in de mijn) ter wereld. In Engeland zal dc zevcn- nrigc werktijd pas van 1 Juli af worden inge voerd. Essen. 12 April. (W. B.) Vier mijnwer- kersorganisaties hebben een uitvoerigen op roep aan de mijnwerkers van het Ruhrgebicd openbaar gemaakt, waarin zii met verwijzing naar de tusschen dc regeering en de mijn werkersorganisaties bereikte overeenstem ming, ernstig en dringend tot hervatting van Uen arbeid aansporen. Bruns w ij k, 12 A p r i L <\V. B In Bruns- beerschte Woensdag een algemcene staking. Donderdag is daartegen-in een burgerstaking Ingegaan. Het post-, telegraaf- en treinperso neel staakt eveneens, echter niet om politieke redenen; maar omdat over verscheiden be ambten het werken met gcwekl is belet- Ze zullen den arbeid alleen hervatten op voor waarde. dat de regeering den beambten be scherming en volledige vrijheid waarborgt- In Brunswijk is bet volkomen rustig. B e r 1 ij nf 15 April. (W. B.) Generaal Maercker heeft bevel gekregen tot herstel van veilig verkeer in Bronswijk binnen te Tukken. Dantzig, 12 April. (W. B.) De algemce- hc staking in Dantzig is geëindigd. Het sta- ikingsbesluur maakt een besluit bekend, waar in wordt gezegd dat het nutteloos zou zijn de machthebbers nog meer gelegenheid tot in grijpen te bieden. Men wil niet, dat er een strijd met wapenen zal worden gevoerd Alle arbeiders van Dantzig. worden verzocht Maan- 'dag den arbeid eensgezind te hervatten. Tweede telegraijn. In Dantzig heeft 'de aanvankelijk zuiver economische staking ider spoorweglieden een politiek karakter aan genomen en tot een algemeene staking geleid. Tengevolge Van dc ongeregeldheden moest de staat van Deleg worden afgekondigd. Als resul taat van de onderhandelingen met den rijks commissaris August Winnig werd dc algemee ne staking Zaterdagmorgen opgeheven. Daar na werd, bij wijze van proef, de staat van be leg eveneens opgeheven. Berlijn, 12 April. (W. B.) Van offi- cieele zijde is aan de B. Z. a. M. meege deeld, dat het bericht, dat de gewezen Rus sische gezant Joffe zich weer in Berlijn be vindt en werkzaam is aan de voorbereiding van heimelijke Spartacistische aanslagen, onjuist is. We en en. 13 April. (Corr. Bur.) De En- gelsche militaire gevolmachtigde, Cunning ham. heeft gisteren medegedeeld: De staats secretaris van Buitenlandsche Zaken, Bauer, is door de Enrelsehe regecring gemachtigd, officieel met klem te verklaren, dat, indien zich ordeverstoringen voordoen in Duitsch- Oostenrijk. de invoer van goederen, met inbe grip van levensmiddelen en grondstoffen, on middellijk geheel zal worden stopgezet. Op een vraag van den staatssecretaris antwoordde Cunningham, dat dc Engelsche regeering hier door de belangen wenscht te waarborgen, die de geallieerden hebben bij een ongestoord ge bruik van de verkeerswegen, die over Duitsch- Oostenrijksch gebied voeren naar de nieuwe staten, waarmede de geallieerden bevriend ziin. L c m b c r g, 13 April. (Poolsch Telcgr. Agfschap.) Donderdag en Vrijdag is dc stad door dc Ukrainicrs zeer krachtig beschoten. Er waren veel gewonden. Dc bevolking vlucht te in de kelders. Stockholm, 10 April. (W. B.) De Russische pers bericht, dat de sovjettroepen in de Krim zijn binnengerukt en dat de witte garden zich cp den terugtocht bevinden. Cairo, 13 April. (RErnstige onlusten hebben de drie laatste dagen te Cairo plaats gehad. Het gepeupel viel vooral dc Armeniërs aan. waarvan er 3S gedood en 100 gewond werden. De Armeniërs staan thans onder mi- lünirc bewaking. Bij een botsing tusschen de 4roepen en de menigte leden dc oproerlingen talrijke 'verliezen. Vijf Britsche soldaten wer den vermoord. T Alexandria viel het gepeupel dc troepen aan. Dezen gaven vuur. Zeventien oproerlingen Werden gedood en velen gewónd. Naderhand werd de orde hersteld. X e w-Y ork, 12 April. (N. T. A.) Den loen April zal, in tegenwoordigheid van ad miraal Sims, een vlootrevue worden gehou den op de Hudson van de uit Europa terug- keerende vloot der Vereen. Staten. Onge veer honderd schepen, waaroncTer veertien superdreadnoughts, zullen er aan deelne men. New-York, 12 April. (N. T. A.) De New-York Sun geeft, blijkens een Radio-be richt, cijfers, waaruit blijkt, dat een uittocht op groote schaal plaats heeft van buitenland sche werkkrachten uit de V. S. Meegedeeld wordt dat sedert November 76,221 paspoor ten zijn afgegeven, waaronder aan 68,000 vreemdelingen die geld hebben verdiend en jvu terugkeeren. Naar geschat wordt, nemen deze werklieden een millioen dollar mede. Negentig procent van de terugkeerende emi granten zijn Italianen, die als ongeschoolde werklieden in de havens werkten. Oo8t-tndlê I>a eogst op Jam- Van bevoegde zijde verneemt N. I. A.'s Haagsche correspondent dat de direc teur van landbouw na een rondreis den gouverneur-generaal gerapporteerd heeft, det Java een buitengewonen maïsoogst maakt en wel ongeveer 300,000 bouw bo ven het normale; terwijl bovendien als het weer gunstig bleef, te v erwachten was dat er een zeer «roede r»-~to(v/st zou komen. Stafen-Generaal TWEEDE KAMER. Arbeidswet. De door de Regeering in uitzicht gestelde nieuwe Arbeidswet is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Het ontwerp, dat niet minder dan 90 artikelen heeft, bevat behalve enkele bescher mende bepalingen voor vrouwen, kinderen en jeugdige personen, een zeer belangrijke beper king van den werktijd voor arbeiders van bei derlei kunne en van iederen leeftijd. De werking der ontworpen wet strekt zich uit over bijna alle bedrijven, behalVe over den land bouw. De arbeidsduur in fabrieken of werkplaatsen en in kantoren wordt als regel beperkt tot 8 uur per dog en 45 uur per week. In winkels, apo theken, koffiehuizen, hotels en inrichtingen voor ziekenverpleging zal niet langer mogen worden gewerkt dan 10 uur per dag, terwijl daarnaast nog een arbeidsduur per week van ten hoogste 55 uur wordt gesteld voor winkels, apotheken en verplegingsinrichtingen. De arbeidsduur voor arbeiders, die buiten fabrieken of werk plaatsen, winkels, apotheken, koffiehuizen, hotels en verplegingsinrichtingen werkzaam zijn, wordt mede tot ten hoogste 10 uur per dag cn 55 uur per week beperkt. Uiteraard laat het ontwerp op deze algemeene regelen verschillende uitzonderingen toe, maar maakt het ook mogelijk in die bedrijven, waar de arbeidsduur niet meer dan 10 uur mag be drogen, bij algemeencn maatregel van bestuur den maximalen werktijd nog korter te stellen, maar niet korter dan 8 uur per dog. Voor kan toren en voor de bedrijven, waar langer dan 8 uur mag worden gewerkt, kent het ontwerp geen overgangsbepalingen. Het bevat die slechts voor fabrieken en werkplaatsen en dan nog op beperkte schaal. De Minister kan voor bepaal de fabrieken of werkplaatsen overschrijding van den maximum-arbeidsduur met ten hoogste één uur per dag en vijf uur per week toestaan ge durende niet langer dan 2 jaar na het in werking treden van de wettelijke bepalingen, terwijl bij algemeenen maatregel van bestuur voor niet langer dan 4 jaar na dat tijdstip vergund kan worden, dat arbeiders in bepaalde bedrijven of arbeiders, die bepaalde soorten van arbeid ver richten, ten hoogste 2 uur per dag en tien uur per week langer werken dan als rege) geoor loofd is. De Memorie van Toelichting zegt met betrek king tot die bepalingen, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, van de hier gegeven be voegdheden slechts gebruik te maken, voor zoo ver dit dringend noodzakelijk is, en niet dan nadat de Hooge Raad van Arbeid is gehoord over de uit te vaardigen algemeene maatregelen van bestuur. Verwacht kan dan ook niet wor den, dat reeds aanstonds afwijkingen zullen worden toegestaan voor het geheele tijdvak van 2, resp. 4 jaar, dat de artikelen aangeven; tenzij onomstootelijk vaststaat, dat met een korteren termijn niet kan worden volstaan. Ook zal telkens nauwkeurig worden nagegaan of niet een geringere verlenging van den ar beidsduur dan tot het volle maximum, hetwelk de artikelen toelaten, voldoende is. Ten slotte vestigt de toelichting de aandacht er op, dat de artikelen ruimte laten om, wan neer aanvankelijk voor een bedrijf een eenigs- zins ruime afwijking van het wettelijk maximum moet worden toegestaan, die afwijking gedu rende den tijd dat de bevoegdheid, welke de artikelen geven, bestaat, geleidelijk in te krim pen. Verder verbiedt het ontwerp nachtarbeid in fabrieken of werkplaatsen, voor zoover die niet om redenen van technischen of maatschappelij- ken aard onmisbaar isook den nachtarbeid in broodbakkerijen. Daarnaast bevat het vergaande voorschriften tot beperking van den Zondags- arbeid en den arbeid op Zaterdagmiddag. IJlt df Per» nieuwe minister rau irioe De_N. R. Ct. schrijft over de benoeming van dezen nieuwen functionaris o. a. het vol gende Advokaatde aanminnige leeftijd van 33 jaargeen bijzondere aspiraties voor de marinewarm vaderlander, die voor de marine veel belangstelling heeft ziedaar de aanbevelingen, die de heer Bijleveld aan het begin van zijn loopbaan als minister van Marine meegekregen heeft. Hij moet, dunkt ons, nog over iets meer beschikken, dan in het bovenstaande vervat is een geweldige, een overweldigende dosis moed. Hier komt zijn jeugd hem te pas. De jeugd heeft dik wijls eene vermetelheid, welke bij mannen, die de 40 voorbij zijn, niet meer wordt aan getroffen. Wij moeten maar hópen, dot de vermetelheid van den heer Bijleveld geen overmoed zal blijken te zijn Alles komt erop aan, welke overwegingen bij deze benoeming den doorslag hebben gegeven. De burgerminister van marine heeft aanvankelijk niet in de plannen der regeering gelegen. Van den zomer kwam het kabinet uit met eene vacature aan het departement van marine. Ten slotie werd een marine-man aangewezen. Was echter het interinaat van den minister van binnen- landsche zaken aan het departement van marine reeds eene aanwijzing, dat de regee ring een nieuwen koers uit wilde? Het is oon- vankelijk zoo verondersteld, maar de lange duur van de tusschenregeering deed denken, dat de regeering toch nog naar een bevaren minister aan het zoeken was. En deze be noeming kan den schijn niet yermijden van er eene te zijn, in den trant als er in den goeden ouden tijd voor de laatste grond wetsherziening in een zeker Brabantsch district, dat wij nu maar niet nader aan zul len duiden, een Kamerlid werd benoemd. -Ge moet hem deuz' keer not* maar stem men'*; beval, in een dorp, dat wij niet zullen noemen, meneer pastoor aan „hij weet er wel geen bliksem van, maar wij heb ben geen betere." Dan stelt het blad de vraag of bij de be noeming de humor van minister De Vries, den vroegeren confrère des heer en Bijleveld, aan het werk is geweest, die de bezwaren, die den heer Bijleveld ongetwijfeld moet hebben gehad, heeft weggespot, en vervolgt Een burger-minister van marine is onder dc omstandigheden van het oogenblik niet afkeurenswaardig. In den naasten tijd zullen de vraagstukken, die op het personeel be trekking hebben, wellicht van meer beteekc- nis zijn en meer op den voorgrond moeten worden gebracht, dan die welke tot het ma terieel betrekkelijk zijn. De „polsslag van dezen tijd" vertoont bij de marine eene min of meer koortsachtige beweging, en een goede dokter, die een open oog heeft voor de nieuwe behoeften en opvattingen, die daarenboven vrij en onbevangen staat tegen over allen, die bij het ziekbed hebben gead viseerd of aan de verpleging hebben deel genomen, kan zeker een weldadigcn invloed uitoefenen en den patiënt tot rust en ge zondheid terugbrengen. En de kans, dat een burger-dokter bij dit genezingsproces een frisscher inzicht vertoonen zal, dan een mi litair, die, onder zekere gebruiken opge groeid, allicht moderne maatschappelijke overtuigingen niet zóó in hun juiste betee- kenis te peilen weet, is verre van buitenge sloten De vraag blijft echter nog, of juist de heer Bijleveld de meest aangewezen persoon was, om de verjongingskuur van onze marine te leiden, en aan het lichaam der marine richting'te geven. Jeugd, en" onervarenheid op het gebied, dat hij betreden gaat, behoe ven op zich zelve geen bezwaren te geven Maar er is eene zekere mate van genialiteit noodig, om de moeilijkheden te overwinnen, die een minister van marine, van de soort als er nu een benoemd is, zal vinden op zijn pad. Is de heer Bijleveld een man van geni ale allure Het blad eindigt dan .met de opmerking, dat het niet weet over deze benoeming tot een bepaalde conclusie te komen, en het spreekt de hoop uit, de moed van den nieu wen minister zich niet als overmoed zal doen kennen. Het Vaderland schrijft over de be noeming nog De benoeming van Mr. H. Bijleveld tot Minister van Marine, zal wel eenige verba zing wekken. Een meester in de rechten, hoofd van het marine-departement, zou een spotvogel haast doen vragen of dat is om dat men een curator in het vloot-faillisse- ment noodig had. En het bracht ons het versje in gedachten, dat het Engelsche spot blad Punch ten beste gaf, toen in het vlootrijk bij uitnemendheid de bankier Go- schen als minister van Marine optrad, en dat aldus luidde „Has Mr. Goschen Any notion Of the motion Of the Ocean Maar de benoeming van den Hr. Bijle veld heeft toch zeker veel goeds. In de eerste plaats is hij geen marineman, en het is in deze tijden van e«n zeeofficier eenvou dig niet te vergen, dat hij objectief den toe stand zal zien, zooals die is, nu het wereld gebeuren ons voor consequenties zet, die zijn te aanvaarden. De liquidatie van do Marine want daar zal het voor Neder land althans toch vrijwel naar toe gaan is geen werk voor wie zijne carrière Hef heeft. En nog minder voor hem, die nog altijd vast houdt aan het idéé, dat wij paraat zouden moeten blijven, wat meer van liefde voor land en vak dGn voor een kalm be zien van den toestand getuigt Daarom is het goed, dat „een burger" thans aan het De partement van Marine de leiding neemt, daargelaten, dat de proef met Naudin ten Cate ook tegenover de Kamer niet deed ver langen naar een tweede. Berichten De Staatscourant van Zaterdag be vat o.m. de volgende Kon. besluiten benoemd tot burgemeester van Andijk P. Groot Jzn., van Blokker H. Oostveen benoemd tot subst.-oflicier van justitie bij de rechtbank te Utrecht mr. A. F. M. van Steenberghe, thans te Rotterdamte Rot terdam mr. J. C. J. W. Herremans, thans te Maastrichtte Maastricht mr. H. W. Mas- sink, thans ambtenaar O. M. kantongerecht arrondissement Rotterdam, standplaats Rot terdam te Utrecht mr. A. W. Fabius, thana ambtenaar van het O. M. bij het kantonge recht Utrecht te UtTecht, tot ambtenaar O. M. te Maastricht mr. C. B. van der Feen Lille, beëedigd klerk ten parketle der kan tongerechten in het arrondissement Utrecht tot substituut-griffier bij het kantongerecht te Amsterdam Mr. J. E. Brager, thans grif fier bij het kantongerecht te Zalt-Bcmmel en Mr. J. H. Hooft van Edekinge, thans grif fier bij het kantongerecht te Hulst tot notaris te Zuid-Laren J. ter Haar. cand.-notaris te Ruinerwold. is den gepens. luit.-kol. der inf. met rang van kolonel A. Hollend, met ingang van 1 Mei 1919, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit zij ne functie van directeur van den rijkspost- duivendienst; is den officier van gezondheid der 2de ld. S. T. Bok, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eer vol ontslag uit den militairen dienst ver leend; is mej. mr. C. M. W. Roem, laatstelijk be noemd ccmmies-redactrice bij het departe ment van L., N. en H. te Buitenzorg, thans met verlof hier te lande, op haar verzoek met ingang van 50 April 1919 eervol uit 's lands dienst ontslagen; is benoemd tot broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw J. R. Theedens te Katewer (Noord-West Soemba). is de eerste luit. A. Cramwinckel van het 2e reg. veld-art. voor den tijd van ten hoog ste vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der artillerie van het legeT m Ned.-Indië; is ontbonden de bij Kon. besluit van 29 Januari 1918 no. 42 ingestelde staatscom missie tot voorbereiding van de herziening van de loonregeling van het werkplaats per soneel der spoorwegen. is aan voormelde staatscommissie dank betuigd voor den door haar verrichten en omvangrijken arbeid. is aan mr. W. B. Boekhoudt, op zijrv ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van president-plaatsvervanger van den Krijgsraad te 's Gravenhage, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewe zen diensten. H.M. <de Koningin heeft Zaterdag ten 12 uur op Ivc-t Paleis Huis ten Bosch den Britschen gezant Sir Walter Towniey in de gelegenheid gesteld om den Engelschen ge neraal Bruce, vóór het eindigen van diens werkzaamheid als leider van de repatriatie van Britsche krijgsgevangenen uit Duitsch- iand door Nederlandsch gebied aan Hare Majesteit voor te stellen. H.M. de Koningin-Moeder heeft Zaterdag de tentoonstelling van het werk der leden van den Nederlandschen Kring van beeldhouwers in Pulchri Studio en daar na de bijzonderlijk e groepen; entoonsteHing van werkende leden van Pulchri Studio be zocht. De heer Santos Baudeira, gezant ven Portugal te 's Gravenhage. dfe eenige maan den geleden met verlof naar Parijs is ver trokken, is thans benoemd tot secretaris van de Portugeesche Delegatie ter Vredescon ferentie, welke delegatie uit meer dan 40 leden bestaat enin het hotel Campbell, Avenue Fradland te Parijs gevestigd is. N«derl»iul on België. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: De regeering maakt bekend, dat Neder land zich bereid verklaard heeft om te Pa rijs de tractaten van 1839 te komen onder zoeken, waarmede de aanspraken van Bel gië verband houden. De verlofsofficieren K. Stoker van het le reg. infant., A. L. A. Bolsius van het 32e Landweer-Iinfant., H. C. Welt van het 35e Landweer-infant., W. L. Kooper, groep Blauwkapel, M. J. Baden, van het 14e reg. infant., E. W. Roth, groep Blauwkapel, J. van Eenennaam, reg. jagers, J. L. Weber, van 31e Landweer-infant., M. Spiering van 6e reg. infant., H. A. Jansen van Dl5 reg. infant., A. E. Prosze van III—5 reg. infant., W. J. L. de Lange, groep Gorinchem, B. Veth, schoolcompagnie IDe divisie, J. A. J. C. van Freytag Drabbe, 13 reg. infant., P. J. N. Goozen, V. D. P. Hansweert, jhr. C. L. B. W. van Suchtelen v. d. Haare, Dl4 reg. infant.^J. P. Moquette, van 21e reg. infant, en J. H. Polman van het 11e reg. infant, zullen voor detacheering bij het leger in Nederl.- Indië in aanmerking worden gebracht. Zij zullen met ingang van 23 April a.s. tot nader te bepalen datum te Amsterdam als officier worden gedetacheerd tot het vol gen van den Indologischen cursus aan het Koloniaal Instituut aldaar. Blijkens nader bericht hebben de luite nants Stoker en Baden reeds een Indologi schen cursus gevolgd, zoodat zij niet te> Amsterdam gedetacheerd worden. Onze voeding. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters be richt, dat de gewijzigde omstandigheden on zer voedselpositie hem thans vrijheid heb ben gegeven om alle beperkende bepalin gen, welke tot nog toe bestonden voor spelt, wintergerst, vierrijfge en tweerijige zomrr- gerst, boekweit, erwten, veldboonen, alle soorten stamboonen en stokboonen, pronk- boonen, blauwmaanzaad, geel en bruin mos terdzaad, karwijzaaB, roodklaverzaad en mei dezaad op te heffen. Van heden af is dus de handel in boven genoemde gewassen weder geheel vrij. Controle op vuurwapenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot nadere voorzieningen op het stuk van vuurwapenen en munitie. In de memorie van toelichting wordt op gemerkt, dat de verspreiding van vuurwa penen onder de bevolking in 't algemeen belang aan betere beperkingen moet wor den onderworpen. Invoer en doorvoer van wapenen dienen aan het centraal gezag te worden onderworpen. Ook is het gewenscht dat er een regis tratie bestaat van personen die vuurwape nen onder zich hebben en een zekere con trole op de vuurwapenen, welke iemand wenscht op te slaan. Door de art. 2 en 3 zal dit geleidelijk mogelijk worden. Daardoor worden ook personen, in wier handen een vuurwapeif bedenkelijk zou zijn, ten zeerste belemmerd en eventueele po gingen om zich zoodanig wapen te verschaf fen. Allen, die van het afleveren van vuurwa penen aan particulieren een beroep of een gewoonte maken, dienen een doorloopend register te houden, waaruit van afkomst en bestemming van de door hen ontvangen of afgeleverde vuurwapenen blijkt. Ten slotte wordt aan de hoofden van plaatselijke politie het recht verleend te be velen, dat personen, die, zonder daartoe bevoegd te zijn, vuurwapenen voorhanden hebben, deze op daartoe aan te wijzen plaat sen in bewaring zullen geven, welk recht eerst na daartoe bekomen machtiging van den minister van Justitie, ook ten aanzien van andere personen worden uitgeoefend. Voorts is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet van 17 Juni 1918, hou dende nadere voorzieningen in de tegen woordige buitengewone omstandigheden betreffende het toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen. Uit de memorie van antwoord blijkt, dat 't volgens de regeering gewenscht is om aan bepaalde vreemdelingen het verblijf binnen het geheele rijk te ontzeggen, ter* wijl dit niet zelden zonder uitstel dient te geschieden. Dikwijls blijkt, later een" vreemdeling, met een geviseerd paspoort toegelaten, gevaar lijk te zijn voor de orde en dan kan hij volgens de huidige wet, niet binnen den tijd in het visum op de paspoort vermeld, uit gewezen worden, hetgeen toch gewenscht is. .▼r^stcllliz wegens broederrïicast (Officieel). Een gTOOt aantal personen'» ingeschreven voor een der lichtingen 1918 en 1919, heeft indertijd verzuimd vrijstelling wegens broederdienst of wegens aanwezig heid van in hetzelfde jaar geboren broedei of halfbroeder tijdig aan te vragen. Voor deze personen wordt de gelegerfheid tot het aanvragen van de vrijstelling op nieuw opengesteld. Binnen enkele dagen zal hieromtrent in de verschillende gemeenten een algemeene be* kendmaking geschieden. Daatna kan de vrij stelling bij den Burgemeester worden aan gevraagd. De aanvraag moet geschieden vóór 1 Mei a.s. B(jkic«UMiiiiie Ijzer ei «taal ;igeh«Ten, De minister van landbouw heeft opge heven de Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal en onder dankbetuiging voor de in hun functie den lande bewezen diensten eervol ontslag verleend; aan den heer F. Smit c. i. als lid en voorzitter, aan den heer A. D. R. Verbeek, als lid en onder voorzitter en aan de heeren J. Gorter en E. S. de Jonge als leden van de Rijkscommis- sie voor de distributie van ijzer en staal, wel ke heeren tevens uitmaken het uitvoerend bureau van voornoemde rijkscommissie, zoo mede aan de adviseerende leden. Prof. Noyons. De Cambridge Museum bevat een artikel over de Leuven- sche hoogeschool, waarin ook de publieke stemming onder de hoogleeraren en stu denten behandeld wordt en o. a. gezegd wordt „De Vlamingen leggen sterker afkeer te gen het annexionisme aan den dag, en hier aan schijnt niet* vreemd te zijn een gevoel van dankbaarheid jegens prof. Noyons, een Nederlander, hoogleeraar in de physiologic, die onder de bezetting aan de hoogeschooi van Leuven onschatbare diensten bewezen heeft en in de Vreeselijke dagen van Augus tus 1914 den Diritschen overheden onver saagd het hoofd heeft geboden." L. Roosenburg. f Na een zeer langdurige ziekte, die al sedert maanden nauwelijks hoop meer liet op herstel, is, naar het N. v. d. D. meldt, heden op 60- jarigen leeftijd te Amsterdam overleden de heer L. Poosenburg, sedert 1890 directeur der Filiaalinrichting van het Kon. Ned. Me teorologisch Instituut Lucbt verbinding met onze Oost. Naar Reuter uit Londen aan de N. R. Ct. mefldt, verneemt de Times, »dat het bezoek van de Nederlandsche missie in zake luchtvaartverbindingen veel resultaat heeft opgeleverd. Er zijn plannen gevormd, die voorzien in een landingshaven in Neder- landsch-Oost-Indië voor Britsche vliegtuigen op weg naar Australië. Ook is er een post- ovcreenkomst ontworpen. Venvacht wordt, dat de luchtvaartdienst over het Kanaal over enkele maanden zal worden geopend. De treinverbindingen met Duitschland. Terwijl in den Iaatsten tijd enkele verbindingen met het buitenland, zooals te Enschede en Coevorden weer in werking zijn getreden, blijft Winterswijk nog steeds uitgesloten van zijne verbindingen in de richting van Wezel en Essen. Reeds van het begin van den oorlog af is het personen vervoer van hier naar Duitschland stopge zet. Wel is het goederenvervoer in dien tijd nimmer onderbroken, genoten de hier wo nende Diutschers, hoofdzakelijk spoorweg personeel met hunne gezinsleden, het voor recht vrij heen en weer te trekken met een locomotief en een bagagewagen, maar de Hollanders blijven van dit recht uitgesloten. In den Iaatsten tijd is er wel sprake ge weest, dat binnenkort weer dagelijks eenige treinen zouden loopen, eerst sprak men van zes, later van twee, maar het is tot nu toe nog maar steed-s bij toezeggingen gebleven. Uitvoer naar «le koloniëw rrU. In verband met een ter kennis van de N.,U. M. gebracht besluit der regeering, om Nederland en zijne koloniën ten aan zien van den export als een geheel te be« schouwen, zoodat alle uitvoer naar onze ko loniën wordt vrijgegeven en de N. U. M. voor dezen uitvoer dus haar tusschenkomst niet langer zal behoeven te verleenen, deelt de directie dezer instelling mede, dat van heden af geen verder gevolg meer zal wor* den gegeven aan de op dezen uitvoer be trekking hebbende" en bereids bij de N. U. M. ingediende aanvragen om uitvoervergun ning. Uitvoervergunningen naar de koloniën behoeven uiteraard thans ook in het vervolg niet meer bij de N. U. M. te worden aange vraagd. Frill I. De minister van Landbouw heelt gis teren aan een deputatie uit de Nederland sche Vereeniging van fruitexporteurs ver klaard, dat de handel in fruit vrij zal zijn. De „Noordam". Het N. T. A. meldt draadloos uit Ncw-York dat bet stoomschip Noordam van daar vertrokken is naar Europa. Dit is de eerste reis van het schip naar Europa sedert 1914.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2