STADSNIEUWS 'een op Zoom 4 Mei idem; Goes 11 Mei wed vlucht Vlissingen 18 Mei idemVlissingen (25 Mei BondswedvluchtDriebergen 25 Mei 'AfrichtingResteren 28 Mei idem; Helmond 'l Juni Wedvlucht; Roermond 8 Juni idem Gittard 15 Juni idem-, Maastricht 22 Juni idem; Maastricht 29 Juni Bondswedvlucht. 1 Jonge duivenDriebergen 29 Juni Af richting Geldermalsen 2 Juli idem13 Juli WedvluchtGoes 20 Juli idemVlissingen '(27 Juli BondswedvluchtDriebergen 27 Juli (Africhting; Resteren 30 Juli idem; Hel mond 3 Augustus WedvluchtRoermond 10 'Augustus idem; Sittard 17 Augustus idem; Maastricht 24 Augustus idem; Maastricht 31 Augustus Bondswedvlucht. Navlucht met oude en jonge duiven Drie bergen 7 September AfrichtingResteren 10 September idemRoermond 14 Septem ber WedvluchtMaastricht 21 September 'idem; Maastricht 28 September idem. Duiven welke niet m het vereenigings- register zijn ingeschreven, kunnen aan geen 'wedvluchten deelnemen. Het bestuur behoudt zich het recht een 'en ander te wijzigen. G. R. te A. Coiilenr—Postlcear Cwltsiss Wijcrsstraat 14. Tel. 205 Hoogst Moderne Salons voor Dames- en Heeren Manicure. Magazijn van Partu- B murieën en Toilet-A rükelen. BADINRICHtï\« Kennisgevingen Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis, dat bij hen is ingeko men een verzoek van Evertje Gijsbert.se, weduwe Hendrik Nicolaas Prins, voor verlof tot verkoop van -alcoholhoudenden, anderen dan stérken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor de beneden-voorlocaliteit van het perceel Arnhemschestraat no. 28 alhier dat binnen twee weken na deze bekendmaking oen ieder schrifteb'jke bezwaren bij ons College kan inbrengen tegen het verleenen ven het ver lof. Amersfoort, 25 April 1919. De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van Cornelis van den Heuvel, kof- Lchuishouder, wonende te Amersfoort, om ver gunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor de beneden-voorlocaliteit van het perceel Langestraat no. 85 alhier dat binnen twee weken na deze bekendmaking een ieder schriftelijke bezwaren tegen het ver leunen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 25 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. VAN RANDWIJCK. 1 Agenda van de Openbare Vergadering ran den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 April 1919, des namiddags 2 uur. 1. Ingekomen stukken en medeaeelingen 2. Benoeming van een regent van het Burger Weeshuis. 5. Benoeming van een leeraar aan het Gymnasium (vacature dr. Smit). 4. Benoeming van voorzitters en leden der stembureaux ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 5. Vaststelling van het verslag, bedoeld in artikel 11 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900, Stbl. no. 202 (Kinder voeding). 6. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een drietal, lokalen van het Sint Pieter en Bloklandsgasthuis als schoollokalen voor het geven van Lager Onderwijs. 7. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vaststelling van den pensioensgrondslag voor een leeraar aan het Gymnasium. 8. Voorstel van B. en W. tot verhooging van den bij de aanbesteding der restauratie van den O. L. Vrouwe Toren vastgestelden prijs van zandsteen. 9. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een creciet van 40.000 voor de verbetering van de bestratingen in en om do Binnenstad. 10. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van een crediet van 5500, voor rio- leering van het gedeelte der Langestraat vanaf de Kortegracht tot de Kamperbinnen poort. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit van 25 Februari 1919, ivaarbij aan de N. V. F. M. Houbaer en Co.'s Sigaren en Cigarillosfabriek, vergunning is verleend tot het leggen van een smalspoor door het Smallepad bij zijn fabriek. 12. Voorstel van B. en W. om hen een crediet van 300.000 te verleenen tot het doen inrichten van terreinen voor den Ge meentelijken Reinigingsdienst. 13. Voorstel van B. en W. om hen een crediet van 5000 toe te staan voor den aankoop van gasfornuizen, teneinde deze voor huurkoop beschikbaar te stellen. 14. Afwijzend advies van B. en W. op het verzoek van het Bestuur der Amers- foortsche Muziekvereeniging, betreffende verhooging van de jaarlijksche subsidie tot 400. 15. Afwijzend advies van B. en W. op het adres van het Bestuur der R.K. Bouw- vereeniging „St. Bonifachis" houdende ver zoek om toekenning van een voorschot gTOot 204465, alsmede een jaarlijksche bij drage in de annuïteit. 16. Voorstel van B, en W. om hen te machtigen, de noodige stappen te doen, om te geraken tot toepassing der wet tot tijde- hyke afwijking van de bepalingen der wet tan 28 Augustus 1851, S. 125 (Onteige ningswet) ten opzichte van. terreinen in eigendom behoorende aan W. E. Kreikamp. 17. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de heffing van eene be lasting op tooneeïvertooningen en andere openbare vermakelijkheden. 18. Voorstel van B. en W. tot het verlee nen van afwijking aan H. Reichmann van art. 5 der Verordening houdende eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen, om in aanmerkihg te komen voor een vergunning tot den. verkoop van sterken drank in het klein. 19. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 4 woningen aan de Walikersteeg van I. de Groot, in het beiang der Volkshuis vesting. 20. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de perceelen aan de Coninckstraat no. 27 en 29 in het belang der Volkshuisves ting en de verbetering van de binnenstad. 21. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het huis met grond aan den Soester- weg, kadastraal bekend Sectie D. no. 3549 van W. Spijker. 22. Voorstel van B. en W. tot het over nemen van B. Nieweg, van de stoep gele gen voor het perceel Langestraat 39. 23. Voorstel van B. en W. tot het over nemen van E. van de Stadt, van de.stoep voor het perceel Utrechtscheweg no. 42. 24. Voorstel van B. en W. tot het over nemen van J. van Hamersveld van de stoep, gelegen voor het perceel Utrechtschestraat no. 49. 25. Voorstel'van B. en W. tot het aan vaarden van gronden gelegen aan den Arn- hemscheweg, tot verbetering en verbree ding van dien weg. 26. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan A. Scholte. 27. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de firma N. Vels-Heijn. 28. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein aan J. L. van Nieuwenhuizen. 29. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwteiTein gelegen aan een geprojecteerden weg, loopende van de Barchman Wuytierslaan in Zuidelijke rich ting, aan de Firma Klaas Baving. 30. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceelbouwterrein gelegen aan de Puntenburgerlaan aan H. L. van Eijber- gen. 31. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein gelegen aan de P. C. Hooftlaan, hoek Steven van der Hagenlaan, aan W. van Haselen, P. H.zn. q.q. 32. Voorstel van B. en W. tot tferkoop van een perceel grond gelegen aan de Tes- selschadelaan aan de N.V. Bouwmaatschap pij „Nieuw Amersfoort". 33. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een terrein gelegen aan de Zuidzijde van Laan 1914, aan Mej. C. J. E. Lein- weber. 34. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan J. van Keulen, van een perceel bouwter rein aan de Steven van der Hagenlaan. 35. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceeltje grond gelegen bij de Zie kenbarak aan den Arnhemscheweg, aan H- Boon. 36. Voorstel van B. en W. tot verhuring van een perceeltje grond gelegen aan de Barchman Wuytierslaan aan H. J. Scheffer. 37. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen den Staat dér Nederlanden te vrijwaren tegen eventueele schade, voort vloeiende uit de op het voor de Rijks Hoo- gere Burgerschool bestemde terrein rusten de servituten. 38. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een overeenkomst met het Rijk, waarbij aan deze Gemeenteveen stukje grond aan het Stationsplein, waarop de kiosk is geplaatst in recht van opstal wordt uitge geven. 39. Voorstel van B. en W. tot wijziging en opnieuw vaststelling der begrooting Han delsschool voor 1919. 4042. Reclames en afschrijvingen. Inkomstenbelasting. Hoewel B. en W. voornemens waren d.d. 20 Janu8ri j.l. om tegelijk met de defi nitieve behandeling van de salarisvoorstel- len eene voordracht aan te bieden tot wij ziging van de inkomstenbelastingen, mee- nen zij ter bespoediging van de Kon. goed keuring en om de afwerking der kohieren in 1920 niet te vertragen, reeds thans voor stellen tot wijziging te moeten aanbieden. Zij zijn van meening, dat de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, bedragen de voor ongehuwden 400 en voor gehuw den 500 moet worden verhoogd tot 550 en 650. De aftrek bedroeg vóór het belastingjaar 1918 400, zoodat niet juist is, wat wordt gezegd in een adres van den Christelijken Besturenbond d.d. °31 Maart 1919, dat de aftrek niet meer herzien is sedert 1914. B. en W. hebben het tarief verordening in verband met de voorgestelde verhooging van den aftrek gewijzigd. De maximum progressie van de belasting op toenemin gen van het belastbaar inkomen wordt be reikt bij een belastbaar inkomen wordt be reikt bij een belastbaar inkomen van 40.100. Deze kan niet verder worden uitgebreid door de gebrekkige constructie van artikel 243 der Gemeentewet. Het totaal aantal aanslagen zou volgens de berekening bedragen 4128, het belast baar inkomen, 5.968.400. Volgens de vastgestelde kohieren bedragen deze cijfers voor gehuwden: 3846 aanslagen met 5.921.150. Voor ofigehuwden: 1412 aanslagen met 873.400. Totaal 5258 aanslagen met 6.794.550. De vermindering zou dus zijn 1130 aan slagen met een belastbaar inkomen van 826.150. Deze-zal echter in de practijk veel minder bedragen daar haast alle loo- nen den laatsten tijd in beduidende mate zijn gestegen. Tot maatstaf genomen een opbrengst als ultimo December 1918 op de begrooting voor dat jaar aan inkomstenbelastiog was uitgetrokken, n.l. 362.100. Bij een ge bruik maken van het vermenigvuldigings- cijfer diende dus te worden bepaald op 1.22 (362.100: 298.189.10 1.214.) Met stelligheid mag echter worden ver wacht dat eene opbrengst van 362.100 bij lange na niet voldoende zal zijn om de be grooting voor 1920 sluitend te krijgen. Want ook al zou de thans aanhangige wetsvoordracht, tot uitbreiding van het be lastinggebied der gemeenten nog in dit zit tingsjaar worden afgedaan, dan nog zal het niet mogelijk zijn daarvan zoo vroegtijdig gebruik te maken, dat de dienst 1920 daar van zal kunnen profiteeren. En al ware dit wel het geval, dan nog is het onzeker hoe groot dat profijt zal zijn en hoeveel hooger de uitgaven zullen zijn gestegen. Teneinde toch eenigszins een beeld te geven van de uitwerking dat hun voorstel zal hebben, geven B. en W. het volgende staatje, vermeldende verschillende inko mens en de percentages die daarvan zullen worden geheven bij een vermenigvuldigings- cijfer van 1.22 bij eene opbrengst van 362.100 en 1.62 bij eene opbrengst van j 480.000. Geheel zuiver is dit staatje niet, maar waar het slechts bedoeld is een indruk te geven, levert dit geen bezwaar op. 7 «NI Zuiver inkomen (gehuwden) "3 c -c,— e s*è - - 2 ©o •S-I'ijs et O tr o c 1pc s:=> oude verorde nieuwe verorde 3 O w -|£ 11 i s-sM 5-^r o g-s5| o t- e ning ning "o 3 5 3-Sf i- o a 'O 600 750 100 3.78% 5.02 1.000 1.150 50" 4 50 Gé 1.500 1.650 1 00" 5.82 7.07 *500 2650 2.000 5.50 7.42 5.50' 5.65 5.000 5.85 7. 6 lu.500 10.650 ÏOJOOO 6.05 8.08 21.80 21.450 2O8o0 6.49 8.62 35.000 35.05') 35.3-0 7 20 0.67 51*800 51.050 51.800 Sll 10.77 Voorts stellen B. en W. voor voortaan ook als deel van het inkomen te beschouwen, winst uit speculatie in goederen en fond sen. Riolee ringen. Meermalen is de wenschelijkheid ge bleken, dat in het gedeelte van de Lange straat vanaf de Kortegracht tot aan de Kamperbinnenpoorfc een riool wordt gelegd, waarop alle huisaansluitingen en straatput- ten kunnen aangesloten worden en waar door de ongewenschte toestand, dat al het regen- en menagewater in het midden der stad door open goten langs het voetpad afvloeien moet, wordt opgeheven. In het gedeelte van de Langestraat tusschen de Oude Vischmarkt en de Varkensmarkt is reeds een riool aanwezig. B. en W. vragen daarvoor een crediet van 3500. G r o n d b e d r i j f Volgens het bepaalde bij artikel 9 van de verordening betreffende het Grondbe drijf, moesten de in het bedrijf ingebrach te gronden vóór 1 Januari 1919 worden her- schat. Het resultaat deelen B. en W. thans aan den Raad mee. Villaterrein 1.990.787 vierk. M. taxatie waarde f 1,069,700, boekwaarde 1 Januari 1918 968,268.59. Industrieterrein 817,404 vierk. M., taxa tiewaarde 382,900, boekwaarde 1 Januari 1918 ƒ353,512.66. Bestratingen. B. en W. hebben een onderzoek laten instellen naar de bestratingen, die thans noodzakelijk verbeterd moeten worden. Dé hierbij overgelegde staat is het resultaat van det onderzoek. Het wil hun voorkomen, dat Ret niet mo gelijk is al die verbeteringen nog dit jaar" uit te voeren, doch dat het wenschelijk is te besluiten, dat de in den staat genoemde straten binnen 2 a 3 jaren zullen worden verbeterd. Jaarlijks kan dan een ander on derzoek naar den toestand worden ingesteld en voor zooveel noodig de staat worden aangevuld. Het allereerst komen voor verbetering in aanmerking: Arnhemsche wag, St. Andries- straat, Achter Oude Weeshuis, Bloemen- dalschestraat, Groenmarkt, Kleine Haag, Koestraat, Julianaplein, Korte Bergstraat, Langegracht, Teut, Utrechtscheweg, West- Singel en Zuidsingel, waarvan de totaal- Jcosten worden geraamd op 39263. Wenschelijk zal het zijn vooraf de Koe straat te rioleeren, waarvan de kosten re spectievelijk worden begroot op 700. B. en W. geven in overweging te beslui ten om binnen 2 3 jaren de in den staat genoemde "bestratingen te doen uitvoeren. R. K. Bouwvereeniging S t- B o n i f a c i u s Door de R. K. Bouwvereeniging St. do- nifacius werd een voorschot gevraagd, ten einde uitvoering te kunnen geven aan haar bouwplannen, n.l., de stichting van 44 ar beid ers woningen. Het bedoelde perceel is door de vereeni- ging reeds aangekocht geworden, toen door haar uitvoering werd gegeven aan den bouw van 80 arbeiderswoningen. Hoewel meegedeeld was dat de huizen een voortuin van 3 M. en een achtertuin van 20 M. zouden hebben, bleek dat deze tuintjes slechts 14 M. zijn, zoodat de vereen, nu beschikking heeft voor een rij huizen zonder tuinen. Aangezien echter, de met het gevraagde voorschot te bouwen 44 woningen, zouden worden gebouwd op een afstand van 22 M. van de algemeene begraafplaats, terwijl de Begrafeniswet 50 M. afstand vereischt, tenzij verlof van Ged. Staten, werd door den raad in 1915 besloten adressante te doen mededeeien, dat door haar vooraf ge noegzame zekerheid moest zijn verkregen, dat de vereischte dispensatie zoir worden toegestaan. Bij Kon. besluit van 29 Juni 1917 werd met vernietiging van het besluit van Ged. Staten aan de vereeniging de vereischte dispensatie verleend. Intusschen was, tengevolge van het tijds verloop en de prijsstijging der bouwmateri alen van het bouwplan afgezien. In de vergadering der vereeniging yan 30 Dec. 1918 werden nieuwe plannen voor den bouw van 33 arbeiderswoningen en één winkelhuis op dezelfde terreinen aanhangig gemaakt, waarvoor thans een voorschot van ten hoogste 204.465 gevraagd wordt. Hoewel B. en W. in het belang van een goede volkshuisvesting in deze gemeente de uitvoering van het plan gaarne zouden steu nen, kunnen zij geene vrijheid vinden voor te stellen daarvoor een voorschot te verlee nen, omdat: Io. de grond, waarop thans de 33 wonin gen zijn geprojecteerd, voor een deel be stemd was voor de gebouwde 80 woningen. De jaarlijksche annuïteit welke door de vereeniging voor het grondvoorschot moet worden voldaan is naar het geheele voor schot berekend. De exploitatie is indertijd zoodanig opgezet, dat op de betaling van een annuïteit voor het geheele grondvoor schot is gerekend. Het wil B. en W. dan ook voorkomen dat door de vereeniging op het bouwterrein geen renteverlies kan zijn ge leden, waarvan in het adres gewag gemaakt wordt, terwijl zij voorts van oordeel zijn dat deze, voor de 80 woningen bestemde grond niet voor den bouw van de ontwor pen 33 woningen kan worden gebruikt; 2o. uit een welstandsoogpunt en in het belang van een goede stadsuitbreiding komt het B. en W. ongewenscht voor, ten behoe ve van een te bouwen complex woningen, waarvoor ander geschikt bouwterrein vol doende verkrijgbaar is, de tuintjes van de eene rij der 80 woningen, terug te brengen tot een lengte van 13 14 M. De regeering, die voor het uitgevoerde plan voorschot verleende, zou hiermede ook stellig geen genoegen nemen. B. en W. zijn dan ook van gevoelen, dat de bedoelde tuintjes alsnog overeenkomstig de ingediende en goedgekeurde plannen op de vereischte lengte van 20 M. behoo- ren te worden gebracht Tusschen de tuintjes, wanneer deze zijn verlengd tot 20 M., en de begraafplaats blijft dan nog een terrein ter breedte van 30 M. onbebouwd, waarop de 33 woningen zijn geprojecteerd. Aangezien voor den aanleg van den weg een terreinbreedte van ongeveer 27 M. benoodigd is, is het plan ook hierom niet uitvoerbaar, wijl de aanwe zigheid van een behoorlijken tuin o.i. in het belang der Volksgezondheid vereischt is. Garnizoen. Met ingang van 1 Mei zal de kolonel J. F. T. Bloem, commandant der Ve inf. brigade den dienst met pensioen verlaten. Tot kolonel-commandant der Ve brigade is benoemd de luit.-kol. G. W. F. Epkema. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot inspecteur van het Mil. Onderwijs, de ge- neraal-majoor R. Dufour, commandant IVe divisie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordig bevel. Tot commandant van de IVe divisie is benoemd de kolonel J. H. v. d. Hegge Zij nen, commandant van de VTITe brigade. De kapitein J. Buys, van het 16e reg. inf. is met ingang van 1 Mei benoemd tot ma joor provincialen adjudant in Gelderland. Benoemd tot kolonel commandant van het 4e reg. veld-art. de luit.-kolonel J. M. H. van der Grinten van het Te reg. veld-artil- lerie. Benoemd tot luit.-kolonel bij het Te reg. veld-art. de majoor U. J. N. Doornbos van ■het korps. De eren era al-majoar R. Dufour is benoemd tot gouverneur der residentie. Handelsschool. De Vereen Handelsschool voor Amersfoort e. o. houdt Maandagavond hare algemeene vergadering De agenda behelst als laatste punt: eventueele onlhinding der vereeniging. Besmettel ij ke ziekten. In de weck van 13 tot 20 April deden zich in deze gemeente 2 gevallen van diphtheritis voor. Spoorwegen. In het perceel Berkenweg 27 zal ge vestigd worden het Inspectiebureau van den dienst van vervoer der Nederl. Spoorwe gen. Aan het hoofd komt te staan de heer J. H. Bosch, thans inspecteur N. C. S. Vrije handel in zuivel producten. Nu met 1 Mei de vrije handel in zui velproducten hersteld wordt (ten opzichte van kaas eerst 22 Mei) wordt een verlaging van den melkprijs verwacht. De bakkers mogen ook weer melk in net brood verwerken, zoodat de qualiteit van het brood, waarover zoo uit den treure ge klaagd wordt, wel verbeteren zal. Spek. Vanaf heden is op bon 33 en 44 Ame- rikaansch spek verkrijgbaar. Op elke bon 4 ons. Een hedendaagsche reis naar B e r 1 ij n. Een stadgenoot, die naar Berlijn reisde, zendt ons het volgende reisverslag: Zaterdag, den 19 dezer, vertrok ik om 12.27 naar Zevenaar. Na aldaar de Holl. con trole gepasseerd te hebben, wandelde ik op mijn eentje naar de c.a. 1Y uur verwijderde grens, met het plan, in Elten op den trein te gaan. Aan dezen kant der grensde Holl. grenswacht, gindsgeen wacht, geen sol daat, letterlijk niets F Zelfs de Duitsche Douane-beambte liet zich niet zien, ofschoon ik een Hinken koffer bij me had. Heel an ders dan vroeger, toen men reeds voor '1 stukje kwatta b.v. invoerrecht moest betalen. Van de gTens tot Elten c.a. Y uur loopen. In het dorp zag ik enkele Duitsche huzaren van het vroegere „doodshoofd-regiment"-. Op mijn vraag, met welk doel zij hier lig gen, kreeg ik het lakonieke antwoord, dat zij dit zelf niet weten. De regeering had hen hier heen gestuurd, nu zij zijn erf Wat kan hun al 't andere schelen F Aan 't station Elten de eerste moeilijk-* heid om in Duitschland te reizen, moet men een volmaakt of ambtelijk bewijs hebben. Op vertoon van mijn Holl. paspoort kon ik' een reisbillet ontvangen, echter niet recht streeks tot Berlijn, maar tot Essen. Enfin, ik moest dit maar doen en zou van daar wel verder komen. De trein kwam Va uur te laat binnen, maar hij kwam toch F Ik was al heel blij, toen ik een plaatsje veroverd had, want niettegenstaande de vele moeilijkheden, zijn de treinen overvol. De trein was slecht verlicht, alles oud materiaal. Op mijn heele reis zag ik niets dan oude, reeds vroeger afgedankte loco motieven, die thans weer opgebouwd wor den en zoo goed als 't gaat dienst moeten doen. In Emmerik had ik 2 uur oponthoud, wel ke ik gebruikte, om het plaatsje een bezoek te brengen. Wat mij opviel was het groote aantal Belgische soldaten en officieren, die er den heelen dag door de stad slenteren Het is de zoogenaamde commissie ter con trole der Rijnscheepvaart. De Emmerikei bevolking ziet ge natuurlijk liever zoo gauw mogelijk heengaan. Toch zijn er ook Duit sche militairen, die voor tucht en orde zor gen. Ik ging daar een café binnen en be stelde een kop koffie F Wat een tegenste! ling met ons Holland F Het was haast nie te drinken en toch moest ik 50 Pf. betalen (hetgeen echter bij de lage markenkoers ten slotte op niet veel meer dan 'n dubbeltje neerkomt). Zoo gauw mogelijk verliet ik dan maai weer deze gastvrije plaats en ging, niel beter wetend, naar 't station, waar ik in ge* duld het uur van vertrek afwachtte. En jawel F Ook dat brak aan, al was he ook niet na 2 uur, maar na bijna 3 uur. II maar gauw een plaatsje genomen en dacht nu te kunnen blijven zitten tot Essen. Maar de treindirectie had anders beschiktde trein ging maar tot Oberhausen, daar moest weer alles uitstappen en wachten. Nu niet 2 uur, maar ongeveer 4 uur. In de vrije Republiek schijnt men erg van wachten te houden F Het was intusschen al laat gewon den en kon men zien, hoe slecht de vel< fabrieken verlicht waren. Ook werd er nog weinig gewerkt, de meesten staakten nog Het station Oberhausen staat onder bewa king der regeeringstroepen, allen zwaai gewapend. Zonder legitimatie kan niemand het station binnenkomen. Toen na lang, lang wachten eindelijk de trein binnenkwam was deze reeds overvol en kostte het mi moeite, een plaatsje te veroveren. De drukt* was zeker aan de Paaschdagen toe te schrij ven. Zelfs de pakwagens waren vol reizend publiek; in de remmershuisjes zag ik Z6 klimmen F Niemand wil achterblijven, wan' wie weet, wanneer een volgende trein ver trekt? En wat een bagage er mee gevoerd wordt! Het is haast ongeloofelijk f Zware zakken en pakken. Alles „gehamsterd" op 't land F Het publiek in mijn omgeving vertelt, schreeuwt, klaagt, scheldt F Alles ontevre denheid, woede,„angst over den tegenwoor- digen toestand F Met de levensmiddelen is het in dit bevolkt gebied allertreurigst ge steld. Het ontbreekt aan al het noodige ieder moet maar zien, dat hij op sluikwegen tegen ongehoorde prijzen, in zijn onderhoud voorziet. In Oberhausen werd mij reeds gezegd, dat deze trein rechtstreeks tot Berlijn zou door gaan. Hét was haast t e mooi, om te ge« looven F Mijn voorgevoel had mij niet be drogen F Toen ik Zondag tegen den middag irt Hannover aankwam, moest weer alles uit stappen en heette het, dat de trein naar Berlijn eerst over 5 uur zou vertrekken F Het werd dus hoe langer hoe beterf Dat was de eenige trein, die er dien dag naar Berlijn ging. Het was dus maar weerwachten, tot vervelens toe wachten. Daar het weer nogal goed was, gebruikte ik dit oponthoud om ook deze stad eens in zijn nieuwe revolutietooi te bezichtigen. Na bij het commando der regeeringstroeper aan 't station een bewijs voor 't verlaten er weer betreden van 't station gehaald te heb ben, kon ik gerust de stad ingaan. Politienieuws. Door de politie van Zaandam is eer minderjarige aangebracht, die door de po litie alhier wordt getransporteerd naar de AdoWstichting te Achterveld. Door de politie alhier is aangehouden een minderjarige uit Soest, die naar zijn ouderlijke woning is teruggeleid. Een ingezetene van Spakenburg is be keurd intake het standplaats nemen met een wagen op verboden terrein. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een ingezetene van Bunschoten in zake het voorbij rijden van een lijkstoet. Een winkelier van de Langestraat it bekeurd wegens overtreding van de veror dening op de winkelsluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 3