KOLONIËN ^iereeniging van socialistische arbeiders in pen vast aaneengesloten socialistische par- Jj, zonder voorlooplg in de bestaande partij- jrganisatles in te grijpen. B e r 1 Ij n, 1 O Juni. (W. B.) Door de re- geering zijn een aantal luitenantsplaatsen pnet onderofficieren bezet. Deze zijn allen geproefde mannen, die in den strijd voor Duitschlands bestaan in de eerste linie ge streden hebben en der regeering trouw ter pjde hebben gestaan, toen zware beproe vingen het bestaan van het rijk bedreig den. De minister van de landsverdediging Jieeft de bevorderden persoonlijk gelukge- Wenscht en zijn vreugde uitgesproken over tiet feit, dat het doel waarvoor hij tientallen ^aren had gevochten, n.l. de overbrugging Van den kloof tusschen manschappen, on derofficieren en officieren eindelijk bereikt was. Hij wees in zijn redevoering de be vorderden op hun plicht er toe mede te wer ken om den band van vertrouwen die de onderofficieren van de rijksweerbaarheid en de manschappen met hun officieren en hem verbond, nauwer aan te halen, en drukte hun op het hart zich hun grootere verplich tingen door groote takt, wijsheid en om zichtigheid waardig te toonen en te bewij zen dat slechts ware bekwaamheid den ech ten aanvoerder vormt. Londen, 10 Juni. (R.) De deputatie van de onafhankelijkheidsipartij in Zuid- Afrika, waaronder Hertzog én Reitz, is den 5en Juni door Lloyd George in Parijs ont vangen. Zij betoogden, dat haar hoofddoel was het herstel te verkrijgen van den natio- nalen staat der vroegere Zuid-Afrikaansche republieken voor den Boerenoorlog. Lloyd George zette uiteen, dat de Zuid- Afrikaansche unie steunde op een funda menteel overleg tusschen de Britsche en de Hollandsche elementen der bevolking en niet door de eene partij zonder toestem ming van de andere kon worden ontbon den. Groot Brittannie kon niet instemmen met eenige daad, die ten doel had de ont binding van de unie. P a r ij s 1 O J u n i. (Havas). De stand der stakingen is nog steeds dezelfde. Intusschen ts er sinds Dinsdag een aanmerkelijke ver betering te bespeuren ten aanzien var. de Parijsche verkeersmiddelen. De „compagnie 'des omnibus" heeft opnieuw op drie om nibus- en drie tramlijnen het verkeer her steld. De algemeene secretaris van den Mé- tropolitain heeft aan de pers meegedeeld, dat de gisteren op alle lijnen hervatte dienst vandaag aanzienlijk verbeterd is, dank zij de stakers, die het werk hebben hervat en het nieuw in dienst genomen personeel, dat reeds meer dan 1000 man sterk is en met hen, die in dienst gebleven zijn en de vrij willige dienst krachten meer dan 2000 man telt, die dagelijks aan het werk zijn. De trei nen rijden met een tusschenruimte van vier minuten op lijn 1, vijf minuten op de lijnen 2 en-7, en van zes a zeven minuten op de andere lijnen en stoppen op alle kruispun ten en voorts in den regel op één van elke twee halten. Het laatste vertrek van de eind punten is thans verlaat tot acht uur 's avonds. Op de lijn Noord-Zuid rijden de treinen van 's moFgens zeven uur tot 's avonds acht uur om de vijf minuten. Londen, 10 Juni. (R.) Er is een be sluit uitgevaardigd, dat het tegenwoordige stelsel van kolenrantsoeneering verlengt tot 50 Juni 1920. Weenen, 10 J u n i.c (Corr. Bur.) Dë Börsenkammer heeft besloten het beursver- keer morgen weer op normale wijze te doen hervatten. Budapest, 10 Juni. (Corr.-bur.). De roode Hongaarsche troepen hebben, gelijk de opperbevelhebber, Wilhelm Boehm, heeft getelegrafeerd aan Bela Kun, Szerencs en Leva genomen. De Hongaarsche troepen vorderen over de geheele linie; de Rumenen en Czechen, die overal terug trekken, wor den krachtig vervolgd. van een algeheel e aftapping van het meer en de resultaten daarvan is den Minister niets bekend. Hij heeft echter den Gouv.- Gen. van Indië ter zake om inlichtingen ver zocht. Uit een van den Gouv.-Gen. ontvangen draadbericht blijkt, dat diens aandacht op den aanleg van een afvoertunnel is geves tigd. Reclames OosMndlS Ontelgeuins particuliere landerijen A. N. E. T. A. verneemt, dat èr over eenstemming is bereikt tusschen de regee- ring en de Maatschappij tot exploitatie van de Pamanoekan- en Tjiasemlanden, ten aan zien van de betaling van 17.000.000 voor die gedeelten, welke tot het landsdo- mein zullen worden teruggebracht, behou dens goedkeuring door de Staten-Generaal. De bedoelde gedeelten omvatten 200.000 bahoe, terwijl het geheele bezit dier maat schappij 30Ö.000 bahoe bedraagt. Er wordt verwacht, dat de overdracht van de onteigende complexen in October a.s. zal plaats hebben. nr'ftijcrstla? v»a «Sc:- Jtlstt. Xipa seint uit Weltevreden d.d. 23 Mei: Door geheel Indië zijn inschrijvingen ge opend ten bate van de slachtoffers van de Kloet-uitbarsting. Aftapping Kloetmeer. Op de vragen van den heer Van Kol in zake on derzoek naar de mógelijkheid van een ge heele aftapping van het Kloet-meer, heeft de ^Minister van Koloniën geantwoord, dat in 1907 het denkbeeld in studie genomen is cm bijvoorbeeld door het aanlegger, var, een ^fvoertvii el het niveau van het Kloet-kra- termeer zoodanig te verlagen, dat de over blijvende watermassa bij een uitbarsting van jgeen invloed meer zou zijn. In verband daarmede heeft in genoemd jaar de topogra fische dienst een hermeting van het meer en van den kraterrand verricht, ten einde de lengte, die een eventueele tunnel zou moe ien verkrijgen, te kunnen beoordeelen. Omtrent verdere onderzoekingen betref fende de mogelijkheid en wenschehjkhfcid BIN'.'F.NLAND Stateii-Generaal Veorateiiotien va» 25 uslllioen aan FraHitnik. De regeering heeft thans ingediend een wets ontwerp, waarbij de minister van Financiën wordt gemachtigd aan Frankrijk rentedragende voorschotten te verstrekken tot een bedrog van 25,000,000, ten behoeve van de betaling van leveringen door Nederland en de Nederland- sche koloniën. In.de toelichting tot het wetsontwerp beoogt j de regcering dat de levering ven Nederland- sche producten voor den wederopbouw der ver- woeste gebieden in Frankrijk, zoowel in het be lang van Frankrijk als van Nederland is. De regeering heeft gemeend, dat het op den weg f van den Nederlandschcn staat ligt, in deze aan de Fransche regeering, het door haar benoo- digde crediei-4ut"veTje,enen. vv"aar het ten eenen- male is buitengesloten de beslissing uit te stel len tot na de behandeling van dit wetsontwerp, heeft de regeering die credictverleening toege zegd, in het vertrouwen, dat de Staten-Generaal, j uit overweging van de belangen, welke bij den maatregel betrokken zijn, hunne goedkeuring aan die toezegging niet zouden onthouden. Het ligt in de bedoeling van de Fransche re- j geering van het crediet slechts gebruik te ma- j ken voor den aankoop van die goederen, welke een langeren gebruiksduur hebben. Naast deze goederen zullen echter verschillende aankoopen I voor dadelijke consumptie geschieden, welke contant betaald zullen worden. Het totaal be drag der aankoopen zal don ook naar te ver wachten is, belangrijk meer dan 25,000.000 j het maximum van het te verleenen crediet bedragen. Behalve door deze credietverleening zal de door Nederland te verstreken hulp o.a. J I bestaan uit een op kosten van den Staat uit te I oefenen controle op de qualiteit der te leveren goederen. Deze controle zal worden uitgeoefend door een bureau, dat zich onder leiding van de I leden der commissie voor den wederopbouw én i in overleg met de betrokken departementen met de zorg voor de door Frankrijk gewenschte aan koopen zal belasten. Berichten De Staatscourant van 10 juni be- 1 vat onder meer de volgende Kon. beslu- i iten benoemd tot gewoon hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor onderwijs in volkenrecht en staatkundige geschiedenis mr. dr. J. H. W. Verzijl, referendaris ter gemeente-secretarie te Utrecht ontheven aan die Universiteit van het on- derwijs in de staatkundige geschiedenis de I gewoon hoogleeraar mr. dr. C. A. Verrijn I Stuart 1 benoemd tot districts-inspecteur der spoor wegdiensten J. S. van Nijmegen Schonege- vel, tijdelijk adjunct-ingenieur bij den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten; op verzoek in Oost-Indië eervol ontslagen uit den zeedienst de officieren-machinist 3e klasse D. H. Pijzei en P. C. A. Schuier op verzoek eervol ontslagen uit den zee- dienst de luitenant ter zee 2e klassse P. de Booy op verzoek eervol ontslagen dr. C. H. van Herwerden als controleerend geneeskundige j aan de Rijksverzekeringsbank op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. dr. J. A. van Thiel te Utrecht, als lid en secretaris der rentecommissie in het dis trict Utrecht en als zoodanig benoemd H. Severijn, bureelchef ten parkette der ar- rondissements-rechtbank te Utrecht de majoor C. de Veer van het 9e Regi ment Infanterie ter zake van tijdelijke on gesteldheid op non-activiteit gesteld. aan mr. H. Bijleveld Jr. te 's Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van de commissie van onderzoek voor het dienstvak der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen; W. de Vlugt, wethouder van Amsterdam, benoemd tot plaatsvervangend lid van de bij Kon. besluit van 2 December 1918 inge stelde commissie van onderzoek voor het "dienstvak der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen; bepaald dat do duur van het verlengd her- stol in werkelijken dienst var. deze sedert tot kapitein bevorderden pc pensioneerden magazijnmeester 2e klasse (le luitenan) der militaire administratie van het leger in Ned.- Indië, D. L. baron v. Slingelandt andermaal met ten hoogste één jaar wordt verlengd; aan de adjunct-commiezen bii 's Rijks werven J. S. Bedet en D. Leyen, f plaatst bij 's Rijks werf te Willemsoord, mot ingang van 1 Juni 1919 verlof uit den dienst bij 's Rijks werven verleend en zijn met ingang van 5 Juni 1919 benoemd tot adjunct-com mies bij 's Rijks werven, de klerken H. W. Spoon, geplaatst te Hellevoetsluis, en W. Hoogvliet, geplaatst bij de Marine-etablisse ment te Amsterdam; w» benoemd tot lid van het College van Re genten over de gevangenissen te Roermond, mr. E. J. H. M. van Rijckevorsel, officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank al daar; aan mr. Ch. J. F. Kersten, op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van 10 Juni 1919, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend voor zitter van den Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te Amsterdam, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewe zen diensten; opnieuw benoemd tot Hd van het college van de visscherijen de heeren J. B. Wester- dijk te Uithuizermeeden, J. J. Ochtman te Goes, A. Hoogendijk Jz., te Vkardlncen en G. P. Tydeman te Den Haag. 1 De Koningin heeft aan de Maatschap pij van Weldadigheid te Frederiksoord 500 geschonken. Z. K. H. de Prins heeft den nieuw op getreden Perzische* gezant bij het Neder landsche hof, Mehdi Nézami Choo-ed- Dovleh in audiëntie ontvangen. Z. K. H. d e P r i n s is voornemens Zaterdag 14 dezer, van het Loo naar Doe- tinchem te gaan, om aldaar een nieuw club gebouw van de afdeeling daar ter plaatse van de Nederlandsche Padvindersvereeni- ging te openen. Nederland «u België. Officieel. Het departement van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede De Koningin ontving van den Koning der Belgen het volgende telegram d.d. 7 dezer „Op het oogenblik, dat de omstandighe den aan de laatste Belgen, die door Neder land zoo hartelijk zijn opgenomen geduren de de smartelijke jaren van den oorlog, het mogelijk gemaakt hebben naar hun vader land terug te keeren, richt ik als tolk van de erkentelijkheid der natie tot Uwe Majes teit hartelijken dank. België zal nooit kunnen vergeten de gast vrije toevlucht die zijne kinderen op Neder- landschen bodem hebben gevonden, noch de onvermoeide pogingen in het werk ge steld om hunne ballingschap en hun lijden te verzachten. Ik bied Uwer Majesteit en het Nederland sche volk de uitdrukking aan van de ge voelens van het dankbare België. (w. g.) ALBERT." De Koningin heeft daarop met het vol gende telegram geantwoord: „Ik dank Uwe Majesteit voor de uitdruk king van de gevoelens van het dankbare België welke zij mij en het Nederlandsche volk aanbiedt. Door de gastvrijheid te gedenken, die mijn land zich gelukkig geacht heeft zonder beperking aan de naburige en bevriende na tie te kunnen aanbieden, roept Uwe Majes teit de herinnering op aan een betoon van wederkeerig vertrouwen en sympathie, waar in onze beide volkeren elkaar ontmoetten. Als tolk van mijn volk spreek rk den wensch uit, dat de betrekkingen tusschen België en Nederland zich Th' den' geest van die herin- zullen voortzetten. (w. g. WILHELMINA".) V. D. verneemt uit Brussel Hijmans, die uit Parijs is teruggekeerd, zal heden in de Belgische Kamer een verkla ring afleggen nopens de vijf verschillende onderwerpen in zake de Nederlandsch-Bel- gische kwestie. Aan de Manchester Guardian wordt, blii- kens een Londensch telegram aan de N. R. Ct., uit Parijs gemeld De Belgen zijn diep teleurgesteld over den gang van zaken. De vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden, aan wie zij hun punten van geschil met Nederland uit eengezet hebben, hebben blijkbaar genoeg van de geheele geschiedenis. Het is niet ge makkelijk te zeggen, wat de ingestelde com missie eigenlijk moet- doen ten opzichte der territoriale vraagstukken en niemand schijnt een duidelijk denkbeeld te hebben over wat er eigenlijk met servitutes internationales bedoeld wordt. Economische vraagstukken, in verband met rivieren enz., die de werke lijk belangrijke kwesties uitmaken, zijn niet oerd. De Belgen beklagen zich, dat de Nr_ aders een onhandelbare houding hebben aangenomen, terwijl Frankrijk, En geland en Amerika er blijkbaar meer dan te vreden mee zijn om niets te doen. Vreugde in Zeeland. Toen Za terdag door de regeeringsverklaring bekend werd, dat de annexatieplannen der Belgen voor goed van de baan waren, wapperden te Aardenburg weldra nagenoeg huis aan huis de Nederlandsche driekleur, 's Avonds maakte het fanfare-gezelschap muziek; het bracht een serenade aan ds. J. N. Pattist, den onvermoeiden woord- en strijdvoerder voor Nederland's belangen. Betuigingen van trouw. De Koningin heeft telegrammen, houdende be tuiging van hulde en trouw ontvangen van: het gemeentebestuur van Helder, de ge meenteraden van Vlodorp, Heer, Greven- bicht, Vaals, Roosteren, Beesel, Heythuizen en St. Pieter; de turners van den R.-K. Turn- V^nri Bisdom Roermond; het algemeen co mité tegen annexatie in Zeeuwsch- Vla an deren en het anti-annexionistisch comité 'te Oostburg. Jhr. 5£r. P. J- F. Iff. van der Doei «le Ulllebois. f Blijkens een aan het departement ven Buitenlandsche Zaken ontvangen telegram uit Constantinopel, is de Nederlandsche ge zant aldaar, jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, wiens gezondheidstoe stand in het afgeloopen jaar zeer geschokt was, den 4en Juni jl. aldaar overleden. De heer Van der Does de Willebois be reikte den leeftijd van bijna 68 jaren. Hij werd 8 Juli 1851 te Roermond geboren. Zijne juridische opleiding ontving hij aan de Leidsche Hoogeschool van 1 Sept. 1870 tot December T875. De diplomatieke loopbaan begon hij als attaché bij het corps diplomatique den Ten Juli 1876, na reeds sedert Juni van het daaraan voorafgaande jaar aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken werkzaam te zijn geweest Den 26en Juni 1876 werd de heer Van der Does de Willebois defini tief als attaché aan het departement ge plaatst, in welke functie hij in 1877 tot legatle-secrêtaris werd bevorderd. In zijn diplomatieke loopbaan was jhr. mr. Van der Does de Willebois achtereenvol- icfts"ser»nrs\:h&p5secretéris bij "dé legaties te St. Petersburg, te Weenen, te Berlijn en te Londen. Op laatstgenoemden post werd hij in 1883 bevorderd tot gezantschapsraad. Bij Kon. besluit'van 17 Mei 1884 werd hij benoemd tot politiek agent en consul-gene raal in Egypte. Een koninklijk besluit van 11 Januari 1908 schonk hem den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister. Daarna volgde den 21en April van dat jaar de benoeming van den heer Van der Does de Willebois tot Nederlandsch gezant te Constantinopel, terwijl hij den T4en Juni 1909 tevens tot gezant te Sofia (Bulgarije) benoemd werd. De heer Van der Does was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot zijne vele buitenlandsche ridderorden be hoorden de grootkruizen van de Turksche orden van Medjidieh en van Osmanië. Geen ftnlkerlereriag. Officieel. Het in de bladen voorko mende bericht nopens een contract tusschen de Nederlandsche en Geassocieerde Regie ringen betreffende levering van suiker is ge heel uit de lucht gegrepen. Geldnood Tan reneentin. Op de vragen van den heer Duys betref fende de oorzaken van het niet slagen van eenige gemeentelijke geldleeningen en om trent de wijze waarop var. Rijkswege in zake het verstrekken va ngelden aan gemeenten hulp ware te verleenen, hebben ministers De Vries en Ruys de Beerenbrouck geant woord, dat het hun bekend is, dat eenige gemeenten niet zijn. geslaagd in het plaat sen van een definitieve geldleening. In een dagbladbericht werd intusschen omtrent Wageningen gemeld, dat het niet tot deze gemeenten behoorde. Hetzelfde schreven burgemeester en wethouders van Gouda. De ministers meenen zich te moeten ont houden van het uitspreken van een mee ning over de vraag aan welke oorzaken het mislukken der bedoelde geldleeningen valt te wijten. Zij zijn bereid zooveel mogelijk mede werking te verleenen, ten einde de ge meenten, die moeilijk-heden als vorenbedoel de ondervinden, te helpen. Zij meenen, dat in de daarvoor m aanmerking komende ge vallen voor het verleenen van zoodanige hulp gebruik'kan worden gemaakt van ter belegging beschikbare gelden van Rijksin stellingen als pensioenfondsen, Rijkspost spaarbank, post-chèque en girodienst e. d. Zij hebben echter overwegend bezwaar tegen het aanvaarden van de methode, welke er toe zoude leiden, dat uitsluitend het Rijk als geldschieter \an de gemeenten optreedt. Reeds aanstonds achten zij die methode kwalijk te vereenigen met de finan- cieele zelfstandigheid der gemeenten, zoo als die uit bepalingen van Grondwet en Ge meentewet voortvloeit. Het ware voor de ongerepte handhaving van die zelfstandig heid en voor het behoud van de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheid niet be vorderlijk indien het eigen crediet der ge meenten werd opgeheven door samensmel ting met het staatscrediet. Hierbij komt, dat zij het aan zeer ernstige bedenking onder hevig achten de bedragen, waarvoor de Staat een beroep op de beleggingsmarkt moet doen, aanmerkelijk te vergrooten. Deze be- 'dragen hebben, als gevolg van de door den oorlog veroorzaakte omstandigheden, een zoodanigen omvang verkregen, dat het, in het belang van het staatscrediet en ten einde in afzienbaren tijd tot de uitgifte van zuiver vrijwillige staatsleeningen te kunnen terugkeeren, noodzakelijk is, de verdere stijging van de staatsschuld binnen de engst mogelijke perken te houden. Aan de zen eisch zou niet voldaan worden door de voorziening uit -'s Rijks schatkist m de ge meentelijke geldbehoeften. De hierboven geschetste bezwaren zijn van zoo groot gewicht, dat daartegen de nadeelen bij verre niet opwegen. De samenstelling der Ver zekeringsraden. Gelijk men weet ko men er naast de Raden van Arbeid, waar voor onlangs de voorzitters benoemd zijn, twee Verzekeringsraden, en wel een te 's Gravenhage en een te Arnhem. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal jhr. Van Nispen tot Sevenaer, uk Arnhem, op treden als voorzitter van den Arnhemschen Raad; tot leden van dezen Raad zullen be noemd worden de heeren: M. J. D. Merens en J. D. Heftfnff, reap, referendaris en con troleerend geneeskundige aan de Rijïcsvef zekeringsbank te Amsterdam. De samenstelling van den Haagschen Raad wordt aldus: voorzitter de 'heer H. W. Nicolai, thans administrateur, hoofd van de afd. Arbeid (Dep. van Arbeid); leden mr. A, J. van Thiel, administrateur bij de Rijksver* zekeringsbank en dr. D. Snoeck Hencke- mans, controleerend geneeskundige aan deze instelling. I De benoemingen zullen weldra in de l-„St.-Ct." verschijnen. I Een bericht in een der bladen, dat het 1 Kamerlid, J. B. W. Duys, commies aan de Rijksverzekeringsbank (op non-activiteit) tot lid van een der beide raden benoemd zou I worden, kan het N. v. d. D. als onjuist tegen* spreken. I>e bilaatiae ep de versaogens- vormeerderlng. Men meldt ons uit fDen Haag: Uit goede bron kunnen vrij bevestigen dat de opbrengst van de voorgenomen belasting op de vermogensvermeerdering geraamd owrdt op 200 millioen. De opbrengst is niet bestemd om zooals in een desbetreffend bericht werd ggmeld-rtcn..aatni do«^ meeenten ten goede te komen, doch zal strekken tot delging van een deel der crisis schuld. Het ligt in de bedoeling de heffing om de drie jaar te herhalen. Voorts verne men wij, dat een gedeelte der vermogens vermeerdering onbelast zal blijven, in 't be lang der kleine spaarders. Dit bedrag, is uit den aard der zaak echter niet hoog. Militaire politie. De militai ren, behoorende tot de politie-afdeelingen, genieten een verhooging van bezoldiging, bedragende 3 per dag voor de officieren en 2 voor de onderofficieren en minde ren. Zij, die opgeleid worden tot militair- rechercheur bij een gemeentelijk politie- korps, genieten gedurende die opleiding boven en behalve genoemde verhoogingen van bezoldiging een vergoeding van onkos ten ten bedrage van 25 per maand voor het dragen van burgerldeeding en 3 per dag wegens 't voorzien in eigen huisvesting en voeding. Militaire rechercheurs genieten voor el- ken dag, dat zij verplicht zijn, in burgerldee ding dienst te doen, deswege een vergoe ding van 1 per dag. Sociaal-democraten in Ged. Staten. De fractie der S. D. A. P. in de Staten van Overijsel heeft van de R.-K. Sta tenfractie de vraag ontvangen, of zij bereid is eventueel een zetel in het college van Gedeputeerden te aanvaarden. Pr o v. Staten van Zui d-H o I land. Behoudens bericht van het tegeiv deel, zullen de vergaderingen der Prov. Sta ten van Zuid-Holland gedurende hunne a.s< zomerzitting worden gehouden m de verga derzaal van de Eerste Kamer op het Bin nenhof te 's-Gravenhage. De eerste vergadering wordt geopend op Dinsdag 1 Juli, des voormiddags te 11 ure. De provinciale inkomsten en uitgaven' voor 1920 worden geraamdgewoon f 2,972.696.64; buftengew. f 5,140,219.24*; totaal 8,112,915.88*. Voorgecteld wordt ter bestrijding van de uitgaven te heffen: 23 opcenten op de hcoldsom der grondbelasting op de onge-* bouwde en op de gebouwde eigendommen; 20 op de hoofdsom der personeele, 2 op die der vermogens en 2 op die der Rijksinkom- stenbelasf?;;. De aankoop van Rheeder- oord. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben goedgekeurd het besluit van den Raad van Rheden, strekkende tot deel name voor een bedrag van 50.000 in een door de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland te sluiten' 3 pet. obligatieleening voor den aankoop 6an een gedeelte der gronden van het land goed Rhederoord te Steeg, ter grootte van ruim 200 H.A. Ambtenaarssalarissen te Amsterdam. B. en W. van Amster dam hebben de toegezegde voordracht tot herziening der ambtenaarssalarissen inge diend. De daarbij gedane voorstellen beoogen, aan alle ambtenaren een salarisverhooging toe te kennen op den grondslag van, in verband met het duurder geworden levers- onderhoud, voor iedere categorie opnièuw bepaalde salarisgrenzen. De nieuwe salaris- grenzen sluiten voor de hoogste rangen aan bij die voor de hoofdambtenaren ter secre tarie vastgesteld; terwijl de salarissen der laagste rangen, zooveel als mogelijk bleek, verband houden met de loonen der werklie den. Voorgesteld wordt de regeling te doen in gaan I Januari 1919 en dus terugwerkende kracht te geven. Er zullen voortaan zijn 15 groepen van ambtenaren, met jaarloon. Bode, schrijver (ƒ1100) 1500-/1800. Ploegbaas (ƒ1200) ƒ1500—ƒ2000. Toe zichthouder 1400) 1500—2200. Klerk', opzichter (ƒ1700) 1500-2500. Adj.- commies (ƒ2100) ƒ2000—ƒ3000. Corres pondent (ƒ2400) ƒ2500—ƒ3500. Com mies (ƒ2800)-ƒ3000—ƒ4000. Bedriifs- chef (ƒ3200) 3500-4500. Gemeente arts (f 36Ö0) 3500—5000. Ingenieur P. W. (ƒ4000) 3500—f 5500. Inspecteur der belastingen 450O) 35006000t Ingenieur hoofd van afd. en referendaris (ex- hoof d-commies) (ƒ4500) 40006000, Administrateur G. W. 5000) 4500 6500. Administrateur G. G. 5500) ƒ5000ƒ7000. Onder-directeur P. W. 6000) 55007500. I —Voorschotten van woning- 'bouw. B. en W. van Amsterdam ütellöH

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2