STADSNIEUWS genstand heeft geboden aan de ontwikke ling van de concurreerende Belgische ha- lens, zulks ten voordeeie van de Nederland sche havens. „De benarde toestand van Antwerpen en SGent is. volkomen te vergelijken met dien, jtvaarin New-York en Philadelphia zouden jverkeeren, wanneer die havens 80 K..1VI üland-ïnwaarts lagen en als een andere staat (Stroomafwaarts de rivieren zou bezitten met haar boorden over een lengte van 70 K.M. Die toestand is onduldbaar. Wij vragen de Soevereiniteit van België over de wateren yen de Schelde tot aan de monding, over hc: kanaal en de haven ven Terneuzen, de controle van België over de afwatering uit {Vlaanderen op de Schelde." De Brusselsche Standaard schrijft: De verklaringen van minister Hymans hebben Ons ingelicht, hoe de eerste phase de in leiding van de onderhandelingen over de BeUisch-Hollandsche vraagstukken is ofge- loopen. Het is nu de vraag, wanneer en hoe de onderhandelingen zullen worden voort gezet. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze worden hernomen in den loop van de volgende week en zij zullen worden voort gezet te Parijs, waar zij begonnen. De in ter geallieerde raad van de ministers van buitenlandsche zaken'heeft den wensch te (kennen gegeven, dat de besprekingen nu vooreerst zouden gevoerd worden tusschen fèeJgië en Nederland en daiceze landen met gemeenschappelijke voorstellen zouden trachten te komen voor den Hoogen Raad van de vijf groote mogendheden. Het is echter zeer twijfelachtig en zelfs onwaarschijnlijk, dat deze procedure zal tororden gevolgd. De Belgische afvaardiging is niet op een afzonderlijke beraadslaging gestold, maar wenscht deze voort te zetten fnet ononderbroken deelneming van de ge associeerde groote mogendheden. Zij kan eirh naar het schijnt ook moeilijk vereeni gen met het jongste besluit van de minis ters van buitenlandsche zaken, dat zoo- alc de minister Hymans het heeft doen op menen afwijkt van het standpunt, door de vredesconferentie in hare resolutie van Maart ingenomen, en zal vermoedelijk nog een poging doen om de besprekingen aan het eerste standpunt vast te knoopen. De gedachte van een volksstemming, to elke door het Comité de Politique Natio nale is vooruit-gezet, schijnt echter geen kans te hebben om ter sprake te worden gebracht. Zij schijnt niet anders te zijn als een van die \c!e losse invallen, waaruit de politiek iven voornoemd comiteit is samengesteld en die achteraf moeten worden prijsgegeven, vooraleer zij tot rijpe overweging geraakten. De feestdag in Zeeuwsch- Vlaanderen. Aanvankelijk was be paald. dat in Zeeuwsch-Vlaanderen heden een algemeen vreugdefeest zou worden ge vierd naar aanleiding van het mislukken deT Bel? sche annexatieplannen. Daar verschei dene plaatselijke comité's den tijd van voor- beroding tekort achtten, is het feest voor- loopig uitgesteld en zei dit nu op een nader te L palen dag na onderling overleg tus schen algemeen en plaatselijke comité's in Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen plaats Vinden. Kei ^edcrUa'lsrh ceznnUcba? Ie Brii»»fl. U Brussel werd gemeld, dat ook een aan tel vooraanstaande Vlamingen, gelijk vroe ger reeds andere Belgen, tot de Nederland- fiche regeering het verzoek hebben gericht, den heer v. Vollc-nhoven, op grond van zijn bv er--..one verdiensten jegens de onder drukte Belgen tijdens den oorlog, tot gezant te benoemen. Men weet dat het Eerste Kamerlid Van Kol over deze zaak reeds vragen tot de re geering gericht heeft. Uit de beste bron kan Het Volk mede- deelen, dat, ondanks het verzoekschrift der Vlamingen, een benoeming van den heer Van Vollenhoven tot Nederlandsch gezant te Brussel nog wel wat voeten in de aarde hebben zal. Naar verluidt bestaat er naast eene strooming voor, ook eene belangrijke strooming tegen benoeming en moeten de argumenten, die tegen deze benoeming worden aangevoerd, ook in hoogste Neder landsche kringen niet onbekend zijn. De zegsman van Het Volk dringt er op aan, «dat het thans wel eens tijd wordt, den post te Brussel aan te vullen. Late men zoowel met het voor als tegen ten opzichte der candidatuur v. Vollenhoven openlijk voor den dag komen. Men heeft nu lang genoeg in het duister gewerkt. Openbaarheid is bier eerstens en vooral een landsbelang, wilier, onze zaken te Brussel nog niet meer in het honderd locpen. De gezant van de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, te 's-Gra- venhage, de heer Garrett, vertrekt voor ver- Bcheidene maanden met verlof naar zijn land. Gedurende zijne afwezigheid treedt als zaakgelastige van Amerika op do heer F. M. Gunther, eerste-secretaris deT legatie. Ome kolew TOftnlenlog. Reuter sint ons uit Parijs De Nederlandsche regeering heeft aan de Vredesconferentie een missive gezonden, waarin ze, na te hebben doen uitkomen daad werkelijk van Duitschland afhangt voot den kolen aan voer, formeel verzoekt dat met de Nederlandsche belangen bij de definitieve regeling van het Duilsche steenkolenvreag- fituk zai worden rekening gehouden. Eerste Kamer. De Eerste Ka foer der Staten-Generaal is in vergadering ©ijeengeroepen op Dinsdag 24 Juni a.s., des Ivonds om 8 Va uur. Commissie van advies weelde belasting. De Minister van Financiën heeft fosterea in een der lokalen ven zijn departe ment de commissie ven advies in zake de hef fing een er weekiefcelesting geintoKcerd. De Mi nister v.ees in zijn rede er op. dat het hem onmogelijk was die gelden noodig- voor 's lands bt'.uur uit directe hf-k-sring te verkrijgen. Een belangrijk dcc'! zal dus uit indirecte bronnen ons moeten lc? vloeken. Ons volk is echler gewend arn opheffing van tollen, aan vrijhandel, aan afschaffing van occijnzen. We derinvoering van tollen, verheuging van ac cijnzen of tiet scheppen van nieuw© verhoo ging ven mvcerrechtcn, vooral wanneer deze een protectionistisch kerekter zou dragen, zou den niet popideir zijn. Anderzijds gevoelt iedereen, dat waar zoo veel moet worcea opgchiachlen nu door den oorlog zooveel kapitaal is vernietigd, belastin gen op verteringen, die niet strikt noodzakelijk zijn en die de zuinigheid ;n cle hand kunnen werken in dezc-n tijd stellig in aanmerking ko men. Het is zeker niet gemakkelijk in dezen de juiste grens te hebben. Wat zijn noodzakelijke verteringen? En wanneer krijgen dé verterin gen On inkoop err het karakter van weelde? Omtrent <5e vracg zal de commissie advies hebben te geven en de Minister zegde den lo den er van derde voor hunne bereidwilligheid zitting te nemen ie de commissie> terwijl hij de hoop uitsprak, dat zij piemen zouden ont werpen die befengrijke baten voor de schatkist zullen kunnen afwerpen, zonder het economisch leven al te zeer. te verstoren. De voorzitter der comm'ss'e mr. J. F. Dijk stra beantwoordde deze rede. Het Kamerlid Hugenholtz. Het Kamerlid F. W. N. Hugenholtz heeft naar Het Volk meldt bij een fietson- geval een arm op twee plaatsen gebroken, waardoor het hem onmogeb'jk is vooreerst de Kamervergaderingen te bezoeken. J h r. Mr. A. F. de Savornin L o h m a n. Heden is, naar het V a d. meldt, ht 40 jaar geleden, dat de heer Lohman, die thans de nestor der Tweede Kamer is, voor het eerst tot BH van de Tweede Kamer werd gekozen, waarvan hij sinds jaren een sie raad is. De heer H. J. van Braambeek, referent bij de. Staatsspoor te Zutphen, is benoemd tot chef de bureau bij den dienst van weg en werken te 's Hertogenbosch. Door zijn vertrek zal een vacature in den raad ontstaan; daar zal zijn plaats dan wor den ingenomen door den heer Th. J. H. Kling. J. Jurriaan Kok. f Na een vrij korte ongesteldheid is op 58-jarige leeftijd te Den Haag overleden de wethouder van openbare werken dier gemeente J. Jurriaan Kok. Na zijne opleiding als architect vestigde hij zich in het jaar 1890 te 's Gravenhage, waar hij met den civiel-ingenieur, den heer P. van Ameyden van Duym, een technisch bureau vestigde. Enkele jaren later werd de heer Kok di recteur van de toenmalige, bekende plateel bakkerij „Rozenburg", welke hij met energie wist in te richten voor het vervaardigen i van het fijne Rozenburgsche porcelein, waarmede op de tentoonstelling te Parijs van 1900 waarvan de heer Kok jurylid was een groot succes behaald werd en naar aanleiding waarvan hem het ridder kruis van het Legioen van Eer en de orde ven Oranje-Nassau verleend werden. Zijne deelneming aan het Haagsc'ne open bare leven en vereenigingsleven van dien tijd bezorgde den heer Kok een zetel in den Haagschen gemeenteraad, waar hij bijzon der ijverde voor stadsverfraaiïng, woning bouw', enz. Dat hij eenmaal geroepen zou worden tot het wethoudersambt stond bij velen vast en inderdaad volgde hij in 1915 den heer Lely als wethouder voor publieke werken op. In deze functie heeft hij zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door de uitvoering te bevorderen van het uitbreidingsplan, dat in dertijd op zijn initiatief aan den architect Berlage ten ontwerp was opgedragen. Voorts is onder zijn wethouderschap definitief be sloten tot de onteigening van de huizen langs den Hofvijver. De dienst van de stadsontwikkeling en volkshuisvesting werd onder rijn wethouder schap georganiseerd, terwijl het initoiatief werd genomen tot krachtigen woningbo^iw van gemeentewege. Ook toonde de heer Jurriaan Kok zich een groot voorstander van het natuurschoon in de omgeving der stad door aankoop van daarvoor in aanmer king komende partijen, zooals de buiten plaatsen „Marlot" en „Vreugd en Rust" en de terreinen in de v/estduinen. Een woning telling werd door wethouder Kok georgani seerd en een woningbeurs door hem ge sticht. Ook heeft de heer Kok weten te bewer ken, dat de raad zich vereenigde met zijn plan om het krottencompex in de omgeving van de Bagijnestraat te onteigenen, ten einde op het vrijkomende terrein een nieuw stadhuis te stichten. Hij heeft niet meer mogen beleven de tot standkoming van het laatste door hem in gediende voorstel, om op het terrein aan de Stadhouderslaan een nieuw museum te stichten en den bouw daarvan op te dragen aan Nederlandsche autoriteiten van alge meen erkende reputatie. De dood vfln den heer Kok beteekent voor de stad zijner inwoning een groot ver lies. A. E. Mooyaart. f Op 80-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de ge- pensionneerde majoor der infanterie A. E. Mooyaart. Verlofsofficieren. liet Hoofdbe stuur Her Vcreenigixig van Verlofsofficieren der Ned. Laud- en Zeemacht heeft in een adres aan den Minister van Koloniën er op ge wezen dat van verschillende verlofsoflicieren bezwaren worden aangevoerd, die hun heb ben" teruggehouden zicb bij het R. B. V. te doen inschrijven voor een détacheering in Indië. De bedoeling van het Kon. Besluit, dat dezu détaeheering regel, is h. i. gelegenheid bieden op Rijkskosten naar Indië te vertrek ken om te trachten aldaar een toekomst te vin-den. Teneinde hiertoe in staat zijn zouden de verlofsofficieren uitsluitend op Java ol in de groote handelscentra van Sumatra gedéta- cheerd moeien worden, tenzij de betrokken officier geen bezwaren heeft of naar het be roepskorps overgaat. Mede in verband met een in April j.l. door het R. B. V. gezonden rondschrijven, ten doel hebbende "\erschillende bezwaren te vernemen waarom door ingeschrevenen bij dit Bureau geen gebruik wordt gemaakt van bedoelde dé La cheering, geeft het hoofdbestuur den Mi nister in overweging te willen bevorderen dat alsnog, in bovengenoemden zin eenïge wijzi ging worde aangebarcht in de détacheerings- bepalingen. Afschrift van dit adres werd aan den Minister van Oorlog verzonden. Nagedachtenis Jan Pieters- zoonCoen. De heer J. C. T. Utermohlen, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoorn, heeft aan den Raad der gemeente Hoorn in -overweging gegeven, den naam Roode Steen te vervangen in Jan Pieterszoon Coen-plein. Geeft men dezen naam aan het plein, waarop het standbeeld van Coen staat, dan zal hulde worden gebracht aan den grooten zoon van Hoorn, die voor 300 jaar Batavia stichtte. De naam Roode Steen is aan de kaasmarkt gegeven, omdat daar vroeger het schavot was opgericht. Rembrandt-hulde. Den vierden October zal het 350 jaar gelden zijn, dat Rembrandt is gestorven. Naar de N. R. Gt. verneemt, zou men, te Leiden,, wel voelen voor een herdenking van dit feit. Mr. dr. J. C. Overvoorde, die zulk een belangrijk aan deel in de Rembrandt-hulde van 1906 heeft gehad, heeft alvast het plan in overweging genomen. Men vraagt zich echter af of, ten gevolge van den oorlog, wel een genoeg zaam aantal werken van den meester ter exposii zou zijn te verkrijgen. Antwerpen en Rotterdam. Reuter seint uit Brussel, dat de onderhan delingen door de stad Antwerpen met Sir Herbert Samuel gevoerd, tot gevolg hebben dat Engeland Rotterdam als bevoorradings basis opgeeft en alle maritieme diensten in Antwerpen wil centralis eer en. De verbinding met Enge land over Vlissingen. Nu de mailboot der Maatschappij Zeeland op Fol kestone vaart, komt rij Dinsdags, Donder dags en Zaterdags te ongeveer 11 uur te Vlissingen aan; is rij op tijd, dan kunnen de reizigers den trein van 11.41 uit Vlissingen halen, maar komt de boot te laat, dan gaat dit niet en vertrekt een trein om 1.50, die direct naar Roosendaal doorrijdt en daar verbinding met Holland te geven. Kaasuitvoer naar Frankrijk. Eenige dagen geleden werd uit Fransche Ban- delkringcn gemeld dat met den Nederland- schen handel een overeenkomst is gesloten voor de levering aan Frankrijk van 300 a 400 ton kaas. Van betrouwbare zijde wordt thans medege deeld daL er geen kaas door Frankrijk is ge kocht. De zaak zit aldus: De Nederlandsche Regeering had ingevolge het agreement nog een achterstand in te halen van 1270 ton kaas, welk kaas door de. N. U. M. aan Engeland moest worden aangeboden. Engeland wilde de kaas echter zelf niet meer hebben en gaf daar om dc aanbieding door aan de andere enten te landen, op welke aanbieding Italië toen is ingegaan. Uitvoer iii»»r DuHselilatitl. Men meldt ons van betrouwbare zijde, dat het dagbladberieht als zou de uitvoer van levensmiddelen naar Duitschland grooten- deels zijn gestaakt, geen betrekking heeft op den uitvoer van hier te lande uit geas socieerde landen geïmporteerde levensmid delen. Ook deze uitvoeT gaat door, maar hij heeft op het oogenblik te kampen met moei lijkheden, die echter niet van ernstigen aard zijn. De kersen veilingen te Tiel beginnen 20 Juni. Te Geldermelsen is reeds gisteren geveild voor Engeland. Men besteedde daar voor Meikersen 58 tot 76 cent per K.G. Uit de metaalindustrie. In de besperking tusschen de besturen van den Metaalbond en de R. K. Werkgevers vereniging eenerzijds en de besturen van de vier samenwerkende vakbonden in de Metaalindustrie anderzijds, zijn nieuwe "oor stellen behandeld, waarover deze week c-e leden der genoemde werkgeverstfereen'.gin gen zullen beslissen. Er is daardoor nog kans, dat voor div erse gemeenten overeenstemming wordt verkre gen en een aantal conflicten worden voor komen. De mogelijkheid om voor het geheele lend tot overeenstemming te komen, is vrijwel uitgesloten. De staking in de A msterdam- sche haven. In den stand dezer staking is nauwelijks eenige wijziging gekomen. Wel hebben gistermorgen enkele bootwerkers bij een aantal kleine werkgevers het werk neergelegd en zijn vervolgens eenige geor- ganiseerden door de stakers meegsleept in het algemeen heeft de staking zich echter niet verder uitgebreid Het aantal stakers wordt dan ook geschat op 15C0 2000. Omtrent de eischen der stekers is overi gens nog niets bekend, dser ook door de Scbeepvaartvereeniging „Amsterdamhier omtrent geen enkele mededeeling is ont vangen. De staking in- de Amsterd. haven. Gisteravond gehouden vergade- i ringen van stakende bootwerkers hebben blijkbaar nog groote verwarring te weeg ge bracht. Om elf uur waren nog geen beslui ten genomen, ofschoon de besturen hadden geadviseerd de staking op te heffen'. Vele j stakers verlieten onder protest de vergade ring en gaven te kennen den strijd te zullen voortzetten. Het van Londen binnengekomen Engel- sche stoomschip „Falcon" kreeg wegens de staking te Amsterda morder naar Rot terdam te vertrekken, waarheen het dade lijk vertrok. Actie van losse hulpbe stellers. Daar aan het veste personeel der posterijen te Rotterdam een voorschot op den duurtebijslag was uitgekeerd, doch losse huJpbesteliers niets ontvingen, heb ben 100 hulpbestellers Woensdagmiddag op het Beursplein aldaar gedemonstreerd. De heer Van Stapele, voorzitter van den Centralen Ambtenaarsbond, zou een onder houd met den directeur vragen en in af wachting zouden de hulpbestellers om 2 uur niet in dienst gaan. De directeur beloofde van hun ontevre denheid aan den directeur-generaal kennis te geven en zou een andere regeling voor stellen. - Op deze belofte Is het werk hervat. Achtergehouden vuurwa penen. Wij vernemen uit goede bron dat het weder in enkele bladen vermelde be richt, als zouden nog steeds 20 25.000 geweren of karabijnen, die door verlofgan gers hadden moeten worden ingeleverd, achtergehouden of zoek rijn ten eenenmale onjuist is. Een eenvoudige controle, be staande in het vergelijken van het aantal bij den troep en in de magazijnen aanwezi ge wapenen, met het totaal aantal dat door de wpaenfabriek vóór en tijdens de mobili satie is afgeleverd, heeft aangetoond, dat het aantal niet ingeleverde geweren uiterst ge ring is. De op zich zelf staande gevallen, waarin wapens niet werden ingeleverd, kunnen worden teruggebracht tot ziekte, vrijheids straf, buitenlandsche zeevaart, onbekend heid met den maatregel e.d. Aangezien de wapens rijn ingenomen op tal van 'plaatsen "en van duizenden militai ren, tot allerlei onderdeel en behoorende, behoeft het geen verwondering te wekken dat de sorteering en de verzending eeni- gen tijd heeft geduurd en op enkele plaat sen nog voortduurt. De omstandigheid, dat niet alle wapens onmiddellijk zijn geborgen kunnen worden, waar zulks behoorde, wil dus niet zeggen dat zij niet zijn ingenomen. Gratie. A. v. d. H., te Ochten, die veroordeeld was wegens heling tot een maand gevangenistraf, wendde zich met een verzoek om gratie tot H. M. de Koningin. Daarop volgde een gunstige beslissing. Olie opbetwater. Aan de Damlcade te Zaandam heerschte Woensdagavond 'n groo te bedrijvigheid. Men zag werklieden, die met emmers en vuilnisblikken een dikke geel-brui- ne smeerige olielaag stonden van het water af tc roomen om deze in vaten te vergaren. Ter boogie van de broodfabriek „de Ruy- ter der firma Verkade Comp. was des mid dags een met 40.000 K G. olie geladen schuit ge kanteld, met het gevolg, dat Bet water in en de olie uil de tank vloeide, waarna de schuit in de diepte zonk. In een oogenblik had de olie zich over de Zaan verspreid, zc werd door den wind spoe dig in de richting van den Dam gedreven. Doordien op verzoek de sluisdeuren zoo veel mogelijk gesloten werden gehouden, kon de olie niet verder weg slroomen. Een groot aantal mannen en jongens was er dadelijk op uit urn een deel machtig te wor den. Aan alle kanten liep men met emmers en tobben vol olie weg, tot de politie er een eind aan maakte. De heer P. Bon, die de olie vervoerde, stel de toen een aantal werklieden aan, om de olie van het water te scheppen in inmiddels aan gevoerde ledige vaten, met welk werk den ge- heclen nacht werd voortgegaan. De waarde van de partij olie werd op meer dan een halve too gouds geschat Bij het baden verdronken. Onder de gemeente St. Pieter bij Maas tricht is een zekere D. bij het baden in de Maas verdronken. Dat is het derde slacht offer in den tijd van enkele dagen. Heidebrand. In Driene, ge meente Lonneker, heeft een groote heide en boschbrand gewoed. In het geheel rijn 22 hectare bosch af gebrand. De brand is gestuit. School- en Kerknieuw Een bisschoppelijk (beroep op V e j s a i 11 e s. Het volgende telegram is, na-ar ,.De Tijd" meldt, verzonden i Clsir.ence-au, President Vredesconferentie Versailles. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederiaivd. :'n hunne jearlijksche vergadering tr Haarlem vereeragd, betreuren ten zeerste, dat m het Vredesverdrag bepalingen voorko men, waardoor een groot aantal Duksche Mis sionarissen het Missie-werk onmogelijk wordt gemaakt, en komen op voor hiet recht der Ka tholieke Kerk, om overs! onbelemmerd het Ge looi to verkondigen. Kunst en yVelensciiap De romeruil voering te Naar- d e n. 2S Juni zal de eerste zomeraitvoering tc Kaarden plaats hebben. Uitgevoerd worden on der directie van Joh. Schoondcrbeek Mozarts Rcquien en Bruchners Te Deum. Medewer kende mevr. Noordewicr Reddïngius, De. Haan Manifarges, de heeren Jos. Tijssen en Th. De nijs. koor cn het Concertgebouw-orkest. Oheiflisch reinigen m SlrsoMeiTf* L. H. C. ALVERS Arnhemschestraat 15. w* V V Kennisgevingen COLLECTE FONDS GEWAPENDE TKEKST^ Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeer.e kennis, dat de gewond jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging cn ondersteuning van den Gerf wapenden "Dienst in de Nederlanden, langs da huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Maandag 23 Juni e. k. en zoo noodig volgend© dagen. Deze collecte wordt ten zeerste in de belang* stelling der ingezetenen aanbevolen. Amersfoort, 18 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretans, De Burgemeester, A. R. VEENSTRA. v. RANDWIJCIC BEKENDMAKING Saccharine houdende sinker. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort} Gezien de mededeeling van het Surkerdistri- butiekantoor, betreffende den verkoop zonder bon van gesaccharineerde suiker, in elke hoe veelheid, tegen ongeveer 54 cent per pond en vernomen hebbende, dat ook hier ter plaatse hij winkeliers deze gesaccharineerde suiker (rose gekleurd) zonder bon verkrijgbaar is of weldra verkrijgbaar zal zijn, brengen het volgende ter kennis van het publiek: To. De onschadelijkheid van saccharine staat, vooral voor kinderen, niet met voldoende zekerheid vast, althans mag het betwijfeld wor- den of bij voortdurend dngelijksch gebruik van waren, o. a. van jam, bereid met saccharine hou dende suiker door kinderen, daaruit ten slotte geene schadelijke gevolgen voor de gezondheid zullen voortvloeien; 2o. Waar suiker in ingemaakte vruchten en jams dient als voedingsmiddel en als bederfwe rend middel, terwijl saccharine in het geheel geen voedingswaarde bezit, evenmin als aan saccharine bederfwerende (conserveerende) eigenschappen zijn toe te schrijven, zullen ing^ maakte vruchten en jams, bereid met gesaccha rineerde suiker in de eerste plaats in voedings waarde ten achteren staan bij dezelfde artikelen bereid met zuivere suiker, ten tweede zullen met gesaccharineerde suiker bereide artikelen als jams e. d. eerder aan bederf onderhevig zijn;; 3o. bedoelde gesaccharineerde suiker of zoo gen. dubbelzoet is niet geschikt voor de berei ding van jams. Daar de gesaccharineerde suiker 2 maal zoo zoet (en tweemaal zoo duur) is als de gewone suiker, zou men daarvan bij de berei ding van jams e. d. de helft van de hoeveelheid suiker, welke men anders gewoon is te nemen, moeten gebruiken. In plaats van 10 pond vruch ten en 6 pond suiker, zou men dos moeten nemen 10 pond vruchten en 3 pond gesaccha rineerde suiker. Aldus handelende krijgt men edhter de jam niet op de ge wensch te consist an de en blijft deze dun vloeibaar. Neemt men, om de gewenschte consistantie te krijgen de gewone gewichtshoeveelheïd aan ge saccharineerde suiker, dan wordt de jam dubbel zoo zoet (en dubbel zoo duur). Ten slotte deelen zij mede, den Directeur van den Keuringsdienst opdracht te hebben gegeven, om bij verkoopers (winkeliers, bakkers, limona defabrikanten, fabrikanten van suikerwaren e. d.) onverhoopt voorkomende, met gesaccharineerdo suiker bereide artikelen, aan de consumptie te onttrekken. Amersfoort, 18 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A R. VEENSTRA. v. RANDWDGK. Geref. Kerk. De heer D. G. A. Brouwer, theol. cand. alhier, heeft het beroep naar de Geref. ge meente te Oostwold (Gr.), aangenomen. Garnizoen. De 2e luitenant J. W. U. Doornbos van het le regiment huzaren is te 's Gravenhage gedetacheerd. Examens. Aan de Universiteit te Amsterdam werd bevorderd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift „Ervaringen uit de prak tijk omtrent Kindersterfte" de heer 1. van Daal, arts te Amsterdam, geboren te Amers foort. Tuinconcert Amicitia. Het eerste concert op het terras, 'n schitterende Juni-avond, heerlijke zitjes op Amicitia's mooi, lommerrijk terras, vrij veel publiek, alle tafeltjes bezet en.... Bikker'? kapel mag er weer wezen. Of er echter nog veel concerten zuilen volgen dit jaar? Wij vreezen. De financiën van Amicitia laten niet veel muzikale filantropie toe en de opkomst is nog niet zoo groot de tafeltjes waren wel alle bezet doch stonden tamelijk wijd uit een dat in de kosten van 'n concert op belangrijke wijze tegemoet gekomen wordt. In 'n stad van Amersfoort's grootte, met betrekkelijk zoo weinig „vermakelijkheden" in den zomer, moest eigenlijk wekelijks op het terras van Amicitia n concert gegeven worden. Maar zoolang er nog zoo vele in woners, vooral onder de nieuw gevestigden zijn, die geen steun verleenen ïn den vorm van lidmaatschap, zal Amicitia wel niet het gezelligheids-middelpunt kunnen worden, dat wij hier noodig hebben. Aan den overkant op 't Laantje en in de plantsoenen bewoog zich 'n vrij wat dichte re menigte. Wel 'n bewijs voor de popula riteit van de muziek van 't Vijfde, welke wij echter zoo zelden te hooren krijgen. Te zelden. Het zou èn voor de goede verstand houding tusschen burgerij en garnizoen én voor de goede stemming onder de bevol king zelve zeker verre van nedeelig zijn, zoo de stafmuziek een -of tweemaal per weel/ 'n ommegang door de stad maakte.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2