a Isme, staan In de hoogste gratie. Hebben de heeren van het groote hoofdkwartier mis schien reeds hun sabels gescherpt? Zuiver staat het niet en het wil ons niet uit het hoofd, dat Hijmans in 1918 verklaarde niet aan te sturen op territoriaal bezit in het Noorden. Wat hij er ook van moge zeggen, ronder gekrookte faam komt hij niet uit dit bedrijf. In een ander artikel over de herzienings- verdragen van 1839 wijst het blad op het ern stige van den toestand en stelt het de vraag of het eerst ergens tot handtastelijkheden moet komen, en onze jongens weer in het strijdgewoel moeten gedreven worden. Nader schrijft het blad: De storm rond het confidentieel document «an minister Hijmans is wat geluwd en men richt nu weer meer de aandacht op wat er te Parijs gaat voorgelegd worden. Want het past wel te wijzen op het ern stige van den toestand. Oogenschijnlijk Zijn de vertegenwoordigers der twee landen op een dood punt aangeland, en het is nu de taak der andere mogendheden een oplos sing te vinden, die de twee met mekaar weer op een terfein van samengaan kan bren gen. Van weerszijden wordt er gesproken van terugtrekken, en dan mokkend op mekaar ga*n loeren en twist stoken en bij dikke broers gaan aanbellen, en kwaad vertellen, en de boel hopeloos in de war sturen. Hier bij ons is er een misdadige bende die seffens te paard wou springen en den heiligen oorlog verklaren. Alle middelen worden meest ter sluiks met dat doeleinde aangewend. Alles doet ons de geschiedenis van het conflict tusschen Italië en Yiigoslavië te binnen komen. Was er geen volksvertegen woordiger die in den treurigen Soir ons de Lvlinsnsche politiek ten voorbeeld stelde? Wist die wel wat een onheilsbode hij dus doende voor zijn genooten speelde? Ook daar was er een regeering die met losse hand de teugels overliet aan een ra zende jinggo-pers, die alle dagen hooger schreeuwde en huilde, totdat er niets meer overbleef dan een delirioso dat barsten moest of in de sferen der hemelsche voldoe ning aanlanden. Er was maar een alternatie ve: totale vernedering voor de eene of an dere partij. En Italië liep te pletter tegen de dwaasheden door Sonnino uitgelokt. Is het concert dat we hier nu bijna dage lijks in onze junker-pers te hooren krijgen slechts nog maar een voorspel van futuristi sche muziek? En moeten we het woord tot 't uiterste drijven, dan zouden we bijna zeg gen: Roert de tromf Hooger de muziekl straks barst de boel en tuimelt de Minister uit de eindelooze sferen der verwaandheid in de burgerlijke alledaagschheid van een mislukt diplomaat. Of moet het eerst ergens tot handtaste lijkheden komen? Moeten onze jongens weer in 't stTijdgareel gedreven? Dat er zijn die 't in den grond van hun hart wenschen is Sen stpllicr fa!* -*•« 'Jvi is nee uu^ at onze Vlaamsche officieren zich dien dag de tallooze verklaringen der franskiljons zul len herinneren, waar die verklaren dat ze L'ever hun sabel hadden gebroken don te gen Frankrijk op te rukkenr De vergelijking kan worden verder gedre ven wanneer we gedenken dat Sonnino in al het buitenlandsch gedoe heelemaal den in- nerlijken toestand van zijn land vergeten was, en zijn opvolger stond voor een kleine omwenteling. Werd het niet door de meest gezagheb bende stemmen in Parijs ter conferentie ge zegd, dat, zoo België zoo weinig bekwam, dit enkel te wijten was aan zijn redeneering die vergat iets te vragen in den roes van poli tiek gekonkel. Hebben wij ook zoo bijna geen algemeene staking gehad? Arm Vlaanderen, arm land, dat zoo met zijn eer moest zien spelen! We weten ech ter, c!at het Vlaamsche land in geenen deele die menschen steunt die oneerlijke oplossin gen voorstaan. Wel vraagt het dat de noo- dige toegevingen waartoe Holland zich bereid verklaarde worden gedaan; en de hoffelijke bewoordingen van vroeger komen dear ook nu nog bij te stade. De S. D. A. P. e n de w e t h* o u- dersverkiezingen. De negen sociaal democraten welke in den nieuwen raad van Maastricht zitting zullen nemen, hebben te kennen gegeven, dat zij geen wethoudersze tels zullen aannemen. De R. K. raadsfractie, beslaande uit 13 leden, heeft reeds enke'e ma.en vergaderd en de wethouderszeteis on- deiJmt' verdeeld. De gemeenteled van Arnhem heeft be noemd tot Icérores in de wiskunde aan de H. B. S. voor meisjes mcj. Iï. F. J. Backer te Nijme gen, cn Lot leerares in de Fransche taal mej. A. F. Abrariisén te Hilversum. Verworpen werd een voorstel-Zelvoider tot nei veileenen von een gratificatie aan de leeraren der H. B. S. tot een maximum van 700 en gerekend naar het aantal lesuren. Geroyeerd. De afdeeling Heem stede der Liberale Unie heeft met alge meene stemmen besloten tot royeering van 'het raadslid De Wilde, aangezien men zijne bestuursfunctie bij de bijzondere school en zijn werken voor die school in het nadeel oer openbare school, derhalve onvereenig- baar met zijn lidmaatschap van de kiesver- eeniging achtte. De huurcommissiewet. De Huiseigenaren vereeniging Onderling Be lang te Dordrecht heeft het volgende tele- g.'um aan den Minister van Justitie gezon den: De vereeniging, gezien den noodtoestand ten opzichte van het woningvraagstuk, gebo- i*n uit het woningtekort, ontstaan o.m. als gevolg van het te lang doen voortbestaan der huurcommissiewet, bij welker toepas- t'.hg geen rekening mag worden gehouden, met de koopwaarde der panden en het ver hoogde levensonderhoud van den huiseige naar, waardoor het particulier initiatief tot bouwen ls en wordt gedood; gezien de scha de en het ongerief, resp. voor verhuurder en huin-der van woningen uit deze wet geboren: verzoekt Uwe Exc. dringend, mede in het belang der volksgezondheid, de door u in uitzicht gestelde wijzigingen in de huurcom- irrssiewet, waardoor billijker verho idingen zuilen ontstaan, spoedig aan te brengen. Tramwegpersoneel. Het hoofdbr- stuur von de Ned. Vereeragüng ven Spoor- en Tramwegpersoneel heeft aan de tramwegonder- nemmgen in Noord-B: aborvt verzocht de loon regeling voor het personeel te herwen. Ge vraagd wordt een minimumloon van 22 per week n>et terugwerkende kracht tot medio April 19191 Indien daartegen echter overwegend bezwaar mocht bestaan, is het hoofdbestuur bereid genoegen er mede te nemen, dat de huidige loonregeling tot uit. Dec. gehandhaafd blijft, eahter onder het voorbehoud dat in dit geval aan reder von het personeel een uitkeering van f 150 ineens wordt verstrekt. Tevens wendde het hoofdbestuur zich tot de looncommissie der tramwegm&atscheppij«r in Gelderland, Overïisel en Drente met het ver zoek. om, in afwachting van de invoering eener nieuwe loonregetng, aan ieder van het perso neel per kwartaal een, bedrag van f 75 uit te keercax Nationaal congres voor de weerkracht. Over het congres voor dc wecrkradit van het Noderl. voüc heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het bescherrn- heersclwvp aanvaard. Onder de sprekers, die reeds de uitnoodi- giing om hot woord te voeren aannamen, noemt *AJJen Weerbaar" prof. dr. J. R. Slotemakc-r de Bruine, F. W. baron ven. Tuyïï van SerooskeT- ken, prof. dr. J. P. Blok, C. Ingwersen, prof. mr. dr. J. A. Eigcman, kapelaan P. van Dorp ein dr J. Tcnhaeff. Het gemeentebestuur van 'sGravenhoge zal Vrijdag 19 September, dies avonds, de congres leden officiieeA ontvangen. De directie van de Mij. Zeebad Scheveningen, zoit een zaal in het Kurhaus en 'het terras ter beschikking stellen. Vermoedelijk zol Vrijdag 19 September, des middags* ean demonstratie der marine voor Schevervingen plaats hebben. fiiftklBg tab («aitiiBl^werklleieD t« Amaferolaina. Vanwege de Federatie van gemeentewerk lieden en Bond van Gemeentewerklieden te Amsterdam werd, ingaande hedennacht, met groote meerderheid van stemmen een 24 uursstaking voor alle gemeentewerklieden 24 uursstaking voor alle gemeentewerklieden geproclameerd als protest tegen de loon- voordracht van B. en W. Vele gemeente werklieden staakten hedennacht reeds het werk. (De voordracht van B. en W., waarvan hier boven sprake is, strekt tot het verstrekken van. 100 toeslag en kinderbijslag. De eisch van 200 tot 1 Juli wordt door de werk- II or? on pc De christelijke en moderne organisaties nemen geen deel aan de staking. Nader meldt men ons Hedenmorgen omstreeks 6 uur heerschte in de heele stad een ongewone drukte door de heele stopzetting van het tram verkeer. De stakingsleiding deelde mede, dat bijna het geheele tramwegpersoneel in sta king was gegaan. Het aantal werkwilligen was te klem om een dienst, hoe klein ook, goed te kunnen uitvoeren. Aan de Electrische Centrale waren heden morgen, naar men vanwege' de stakingslei ding mededeelde, slechts 3 man aan het werk gegaan. Aan de gasfabrieken West en Zuid was de toestand uit stakersoogpunt gunstig; wat be treft de Ooster gasfabriek minder gunstig, omdat daar vele kerkelijke arbeiders zijn. Bij de stadsreiniging, publieke werken, wo- ningdienst en plantsoenen wordt gestaakt. Naar men van arbeiderszijde gelooft zullen de gasfabrieken heden, ondanks de staking, nog voldoende gas hebben voor dc levering van heden. Wat betreft de electrische stroom was men daar van meening, dat die heden niet toe reikend zal zijn. Naar evenwel van de dbectie der Electri sche Werken werd vernomen, behoeft er géén vrees te bestaan dat er heden een sto ring zal komen in de electrische levering. Men wees daar bovendien er op, dat er een aanzienlijke hoeveelheid electrische stroom bespaard wordt door de stopzetting van het tramverkeer. Later meldde men ons: De directie van de gemeentetram deelde ons mede dat de vrees niet ongewettigd schijnt dat de stakers desnoods met geweld het uitrijden van trams zullen trachten te verhinderen. Hedenochtend althans hebben stakers aan den Amsteldijk de ruiten inge worpen van een tram, die als gewoonlijk uit reed, om personeel te halen. Na dit bom bardement met steepen keerde de wagen met spoed naar c! - ~':e terug. Overigens bleef, het hedeno rustig. De politie nam uitgebreide n ;cien om ordever storingen tegen tc geert. He loon actie iu «te Tjj»o:r«fie. (Het conflict van pafroonsziide belicht). Men schrijft ons Reeds een tiental dagen verschenen in de Nederlandsche pers dagelijks berichten over het driegende conflict in de typogra fie en over de wiue stakingen, welke te Am-1 sterdam en Den Haag reeds tot uitbarsting kwamen. De meeste dezer berichten waren blijkbaar door den Alg. Ned. Typografen bond aan de pers verstrekt, ^pdere waren van de redacties. Thans acht het Algem. Hoofdbestuur der federatief samenwerken de patroonsbondende NederL Bond ven Boekdrukkerijen, de R.-K. Vereeniging van Nederl. Drukkerspatroons en de Bond von Chr. Drukkerspatroons in Nederland den tijd gekomen de zaak ook van deze zijde te belichten, opdat het pujjliek zich een onpar tijdig oordeel kan vormen, wanneer het in derdaad tot een botsing mocht komen. Bekend is het dat de bovengenoemde pa troonsorganisaties sedert 1914 door een Collectief Contract verbonden zijn met de vier gezellen-organisaties, te weienden Alg. Ned. Typ. Bond, den R.-K. Grafischen Bond, den Nederl. Chr. Graf. Bond en den Nederl. Graf. Bond, welke laatste de neutra- Ie gezellen omvat Van deze vier bonden is de A. N. T. B. de sterkste. Hij telt meer le den dan de drie andere organisaties te sa men. Dit collectief contract 1 et eerste contract, dat in een zoo over het geheele land verspreid bedrijf als dat der boekdruk kers de arbeidsvoorwaarden ging bepalen heeft zich steeds in een groote belangstel ling van de zijde van industrieelen en eco nomen mogen verheugen. Verschillende brochures en studies zijn hierover versche nen, o.a. van de hand van Homan van der Heide, Prof. Mr. Van Blom, Prof. Mr. Ver aart, Mr. Kortenhorst, Ferd. Wierdels, H. Diemer en anderen. Aan de collectieve con tracten van tal van bedrijven heeft dit con tract ten grondslag gelegen. De e.erste tariefperiode, eindigend ultimo December 1916, had een rustig verloop. In het laatste kwartaal van 19T6 werden de onderhandelingen over een nieuwe overeen komst geopend en na tal van beenkomsten werd besloten het contract te hernieuwen met ingang van 1917 voor een tijdperk vsn drie paren, eindigende den 3en Januari 1920. Reeds de eerste overeenkomst gaf den gezellen tal van voordeelen, welke in vele andere vakken tot heden nog riet werden verkregen. Allereerst werden de loonen be paald voor alle plaatsen des lands, welke ingedeeld werden in negen genxeenteldas- sen, die onderling met 1 cent per uur ver schilden. De gezellen werden ingedeeld in drie klassen, waarvoor evenzeer de loonmi- nima werden vastgesteld. Voor elke werk plaats werd bepaald, hoeveel gezellen der eerste en tweede loonklasse men in dienst mocht nemen, opdat het aantal der derde en minder-beloonde klasse niet Te groot werd en zoodoende de vroger in het bedrijf welig tierende jongens-exploitatie werd te gengegaan. Het land werd verdeeld in zes- en-dertig districten, waar overal commissies werden samengesteld bestaande uit een ge lijk aantal patroons en gezellen ter oplos sing van geschillen, welke uit onjuiste nale ving der overeenkomst mochten voortvloei en. Hierboven werd een centraal college geplaatst, dat deze geschillen in hoogste in stantie berechtte en de artikelen der collec tieve nrbeidsovcreenkomst lr*terprete'erde Bepalingen werden gemaakt voor uitkeering van loon bij onvrijwillig verzuim, bij ziekte, op feestdagen en een aantal vecantiedagen. Bij de hernieuwing der overeenkomst in 1917 werden al deze bepalingen uitge bouwd, steeds ten voordeele der gezellen. De loonen der meest talrijke groep, die der 2etters en binders der Ie loonklasse, wer den bepaald voor de le gemeenteklasse (Amsterdam) op 32 cent per uur, voor de laagste klasse op 24 cent bij een arbeids week van 57 uren. Drukkers, machine zet ters en nog enkele andere categorieën ge noten een hooger uurloon. Het aantal va- cantiedagen met behoud van loon builen de algemeen erkende christelijke feestda gen werd op zes gebracht, langere en hoo- gere uitkeering bij ziekte werd toegestaan, de personeel-verhoudïng werd verbeterd. Het verplicht minimum-aantal gezellen der eerste loonklasse werd n.ï. opgevoerd, zoo dat nóg minder leerlingen in het bedrijf kon worden opgeleid, wat als logisch gevolg de positie van de volslagen gezellen vooral van de minder goede werkkrachten daar onder versterkte. Aan het aantal over uren dat in elk bedrijf mocht worden ge maakt, werden grenzen gesteld. Vastgesteld werd, dat een gezel, die drie jaar in een be paald bedrijf gewerkt had, niet mocht wor den ontslagen, voordat allen die later dan hij in dezelfde groep in dienst getreden wa ren, hun ontslag hadden gekregen. Het ge volg hiervan was, dat de arbeider over het algemeen een groote zekerheid van positie verkreeg en dat patroons willekeur bij het ontslaan van werklieden heel wat moeilijker werd gemaakt. Bovendien werd het verplich tend gesteld, dat alle contractanten tot eene erkende vakorganisatie zouden behooren georganiseerde patroons mochten dus uit sluitend georganiseerde gezellen in dienst nemenen omgekeer dmochten georgani seerde gezellen uitsluitend in dienst treden bij georganiseerde patroons. Nog verplicht ten zich de patroons hun gezellen niet te belasten met de uitvoering van „besmet werk. Voor de grootste groep, die der hand- zetters, werd een minimum-productie vast gesteld, doch deze werd zoo laag bepaald,^ dat zelfs een weinig bekwaam zetter daar aan kon voldoen. Ten slotte werd nog eene leerling-commissie ingesteld, welke de op leiding der leerlingen ter hand zou nemen en daarvoor in een uitgebreid reglement bepalingen vastlegde, zoodat iedere iongen, die in het vak zijn intrede deed, inderdaad tot een bekwaam gezel zou worden opgeleid tenzij hij na verloop von korten bid wegens gebleken ongeschiktheid weder uit het vak mocht worden verwijderd. Als voordeelen voor de patroons kwamen hier slechts tegenover te staan de verplich ting van de gezellen om geen arbeid te ver richten aan werk, dat in strijd met eenig be sluit der patroons-organisatie door een be paalde firma zou worden uitgevoerd, en de stabiliteit van de loonen voor den duur van het contract. Hierdoor waren de patroonsor ganisaties in staat op de loonen hun prijsta- rieven te grondvesten en leveringscontrac ten aan te gaan voor den duur der overeen komst. Nog verbonden de werknemers zich tijdens de overeenkomst geen werkstaking toe te passen, ten doel hebbende veranderin gen te brengen in het in de overeenkomst bepaalde, noch vereenigingen of personen, die hiertoe mochten overgaan, op eenige an dere wijze dan door poging tot bemiddeling te steunen. Evenzeer verbonden zich de pa troons te dien aanzien geen uitsluitingen te pioclameeren. De eerste helft der contract-periode 1917- 1920 verliep evenzeer op rustige wijze. Meer en meer leerden patroons en gezellen het vele goede, in de overeenkomst bepaald, waardeeren en werd een geest van onderling vertrouwen gekweekt. Stellig l&egen de ge zellen bij dit regelmatig contact een anderen kijk op de mentaliteit der patroons, die vóór de totstandkoming van het contract in de organen van de gezellen nog al eens als een groep kapitalistische uitbuiters werden afge schilderd. De districts- en centrale-commis sies verrichtten goed werktalrijke kwesties werden berecht en in de meeste gevallen werd, ondanks de gelijkheid van het stem- menaantal van patroons en gezellen, met eenstemmigheid uitspraak gedaan in het voordeel van den gezel. In Augustus van T9T7 openbaarden zich de gevolgen van den oorlog in het duurder worden der levensmiddelen, en kwamen in de verschillende districten verzoeken in om een duurtetoeslag. Ofschoon het nieuw ge sloten contract finantieel een. flinke verbete ring voor de gezellen had gebracht, en dit contract pas even een half jaar oud was, bleek uit de wijze, waarop deze verzoeken ongeveer terzelfder tijd in de verschillende deelen des lands door een der contractan ten den A. N. T. B. werden ingediend, dat de centrale leiding dezer organisatie er de hand in had. In het algemeen hoofdbe stuur achtte men de wijze, waarop dit ver zoek tot de patroons werd gericht, zeer onor ganisatorisch, terwijl de in een memorie van toelichting verstrekte cijfers niet aanvecht baar bleken. Nochtans besloot het algemeen hoofdbestuur tot instelling eener duurtetoe- slag-commissie, die zich reeds spoedig met een dringend advies tot de leden richtte, om aan de gehuwde gezellen telkens op den 15en van elke maand een toeslag uit te kec- ren van ƒ5 plus 1 voor elk kind beneden den I4-jarigen leeftijd, voor het eerst op T5 October. Tamelijk algemeen en in nog ster ker mate in de daarop volgende maanden werd aan dit dringend verzoek gevolg gege ven. Tot 15 Maart 1918 werd met dezen toe slag voortgegaan, totdat sterker ingrijpen noodzakelijk bleek, daar enkele groepen van patroons zich halsstarrig tegen dezen vrijwil liger toeslag bleven verzetten en de bijeen- roeping van een buitengewone algemeene vergadering op 17 April noodig was. Deze leidde tot het resultaat dat besloten werd de loonen der volwassen gezellen, halfwassen en leerlingen resp. met 4, 3 en 1 cent te verhoogen. Thans was deze loonsverhooging bindend voor alle leden. Onder den drang der omstandigheden werd reeds spoedig deze loonsverhooging onvoldoende en na daartoe aangezocht te zijn door de gezellenbesturen, weifelde het algemeen hoofdbestuur niet lang,, doch riep op 2 'October T918 nogmaals eene buiten gewone vergadering bijeen, waarin tot eene ■tweede toon toeslag van 3.50 voor de le klasse gezellen, 2.— voor de gezellen der 2e klassen en 1.— voor de leerlingen werd besloten. De rust in het bedrijf, welke reeds door een enkele „wilde" staking verstoord was, werd hierdoor herkregen. Hetgeen van de zijde der gezellenleiders gevraagd was, was ten volle ingewilligd. Helaas, reeds spoedig werd onder den invloed der Novem- bergebeurtenissen nieuwe onrust verwekt Op verschillende plaatsen eischte men on middellijke invoering van den 8-urigen werk dag, soms aangevuld met den vrijen Zater dagmiddag. Opnieuw werd op 19 Februari 1919 vergaderd en ondanks sterke oppositie van de provinciale leden, tot verkorting van den arbeidsweek tot 54 uur met ingang van 1 Maart besloten. Niettegenstaande al deze verbeteringen werd in het Grafisch Week blad, het orgaan van den Alg. Ned. Typ. Bond, telkens weer betoogd, dat de positie van de typografen onhoudbaar was en dit werd met zeer aanvechtbare cijfers geargu menteerd In „Het Tarief*he? orgaan der drukkerspatroons van 8 en 22 Februari werden daartegenover loon cijfers gegeven van Amersfoort, Groningen en Assen, en later nog uit Twenthe, waaruit glashelder werd aangetoond, dat de loonen der'typo grafen, hoewel niet steeds de hoogste, toch elke vergelijking konden doorstaan, terwijl het hier eene vergelijking gold van loonen eener spoedig afloopende overeenkomst met meest nieuw gesloten contracten, als van de bakkers in Groningen en de timmerlieden in Assen, terwijl de Iaatsten, ook nog in zeke ren zin seizoenarbeiders zijn, terwijl de typo's schier geen werkloosheid kennen. Toch gaf het Algemeen Hoofdbestuur nog maals aan den aandrang der werklieden toe, riep op 26 Maart I9I9 ten derden male eene buitengewone algemeene vergadering bijeen, om een nieuwen toeslag van resp. 5.50, 2en T.te verdedigen. Het Algemeen Hoofdbestuur zelf was slehts met de uiterste moeite tot dit voorstel kunnen komen. Immers het was van mee ning, dat de prijstarieven van het drukwerk slechts bezwaarlijk nog verder konden wor den verhoogd. Op de loonen toch waren de prijstarieven gebaseerd, welke dus na de laatste loonsverhoogingen telkens eveneens moesten verhoogd. Bovendien kwam het door de snelle opeenvolging dezer verhoo- f gingen practisch hier op neer, dat steedf eenigen tijd tegen een verouderd prijstariei werd gewerkt bij een verhoogden loonstan- daard, daar het werk, dat eenmaal onde». handen was, niet meer in prijs verhoogd kon worden. Ook heeft men hierbij te bedenken, dat verschillende patroons (voornamel ij drukkers van boekwerk en tijdschriften) bij, het afsluiten der overeenkomst in 1917 zich tegenover hun lastgevers voor de geheele. contractperiode aan de toen geldende prij- zen gebonden hadden, en dat drukkers-uit gevers van eigen plaatselijke bladen hunne kosten zoodanig zagen stijgen, dat gezien ook de enorme stijging der papierprijzei\ die het viervoudige van. vroeger bereikten» voor vele kleinere van eenig gewin geeii sprake meer was. Een zeer sterke oppositie van de zijde der patroons kondigde zich dan ook reeds vóór de vergadering aan in den vorm van moties en bedreiging met afscheiding en het waj een uitermate zware taak om nogmaals ter algemeene vergadering voor het voorstel een voldoende meerderheid (vereischt werd tweederden van het aantal uitgebrachte stemmen) te verkrijgen. Deze derde loonsverhooging werd dani ook slechts toegestaan onder uitdrukkelijk' beding, dat als zich geen zeer buitengewone omstandigheden zouden voordoen als voorbeeld werd genoemd b.v. een nieuwen oorlog de werklieden gedurende de nog slechts negen maanden loopende contract periode niet met nieuwe verlangens zoudeff komen. De totale duurtetoeslag werd dus thans voor volslagen gezellen gebracht op 9.28! per week, en het loon steeg voor dé Oe (laagste) loonklasse van 1-3.68 op 22.96, voor de le klasse (Amsterdam) van 18.24' op 27.52. Men verlieze hierbij niet uit hef oog, dat deze cijfers minima zijn en eeni groot deel der gezellen hier een of meer dere centen per uur boven staat, vooral ook, doordat zich tijdens de mobilisatie en ook daarna een groote schaarschte aan werk* krachten vertoonde mede tengevolge vaiH de beperkende Ieerlingregeling. In dezelfde vergadering, waarvan hierboven sprake was, werd tot eene nadere verkorting van den: arbeidsdag met Vz uur op 1 Augustus beslo ten, zoodat het loon, dat aanvankelijk in 37 uur werd verdiend, later in 54 uren en thans in 51 uur genoten werd. Tegenover voorstellingen als die van den heer Ponstein in een interview in „De Te legraaf", moet dus uitdrukkelijk worden op gemerkt, dat tusscher. het begin van hef loopende collectief contract en het ontstaan van het conflict hef uilrloon niet minder dan: vijfmaal werd verhoogd, nl. drie malen door directe loonsverhooging en twee malen door. verkorting van den arbeidstijd, waardoor dus het verhoogde weekloon, in minder uren: dan vroeger wer dverdiend. Telkens weer werden aanbiedingen van sommige patroons om m verband met de moeieüjke levensom standigheden het weekloon te verhoogen* door enkele uren meer per week te arbeiden* door de betrokken gezellen'afgewezen. Ondanks al deze concessies wilde de rusl in het bedrijf niet wederkeeren. Verschillen de woordvoerders der gezellen daden daar van onophoudelijk blijken in he? orgaan vart den .Algem. Ned. Typ. Bond en de redactie bleef in gebreke deze ontevredenen te wij* zen op de zoo tegemoetkoménde houding* herhaaldelijk door de patroons aangenomenl en op de andere voordeelen door het col lectief contract geboden. Toen dan ook in het begin dezer maand de loonen dere maohjnezetters aan een on zer dagbladen op verzoek der zetters eenef verhooging ondergingen van 5 cent per uuiy werd al spoedig aan een der andere bladen' door de gezellen evenzoo d-ze --sch ge steld, en was dit aanleiding voor hef Hoofd bestuur van den Alg. Ned. Typ. Bond om' zich ten vierden male om eene algemeen© loonsverhooging tot het Algemeen Hoofd bestuur te wenden. Dit college achtte thans voor ondersteu ning van een dergelijk verzoek, in aanmer king nemende eenerziids d-e'ir. hot voorjaar door de werkliedenleiders afgelegde stellige beloften en anderzijds de zeer bepaalde houding der laatste patroons vei gadering* geen gronden aanwezig en meende dan ook, na conferentie ter dezer zake bet ven» zoek te moeten afwijzen. Tijdens de conferentie der werkliedenlei ders met de besturen der drie werkgevers organisaties had echter een der patroons zich wat minder beslist geuit in de richting van afwijzing van het verzoek, dan de andere woordvoerders dezer best urén. De redacteur van het „Grafisch Weekblad", die de confe rentie had meegemaakt, achtte zich blijkbaar gerechtigd deze uiting voor te stellen als lie meening van het geheele college en wekte in zijn verslag van deze biieenkomst wij nemen aan ter goeder trouw verwachtin gen op, die wel, niet anders dan tot teleur stelling konden voeren. Toen dan ook in eeni volgend nummer het definitieve afwijzende antwoord der patroons verscheen, uitte deze teleurstelling zich terstond in looneischen', met voorbijzien der bepaling-en van het col lectief contract en van de uitdrukkelijke be lofte der werkliedenleiders en gingen de g&* zeilen voort op verschillende werkplaatsen' te Amsterdam onder bedreiging met staking! loonsverhoogingen te iesdhen. De grootste dagbladen nemen in het be drijf eene bijzondere positie in. Voor hert zijn loonsverhoogingen wellicht niet zool buitengewoon bezwaarlijk, daar het bedrag der loonen naar verhouding een klein ge deelte slechts uitmaakt der totale uitgaven, van welke de uitgave aan papier vooral gedurende deze duurte-përiode wel hel hoofdbedrag zal vormen. Niet alzoo is dit echteT op die drukkerijen, die een dagblad in Ioondruk maken, dus zelf niet de uitga* ve bewerkstelligen. Toen dan ook een der gelijke looneisch onder bedreiging met sta king gesteld werd bij de boekdrukkerijen dif

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 2