Crepe de chine Blouses f W,50 NIEUWE HOEDEN ALCOHOLVRIJ versterkend. voedzaam - gezond Fontein&SclHippers B. KRAAL ST. EMILION Wijnhandel 1.1. Schoterman t lm Mtsriiestraat 17 Teil. 149 6.KRAAL i'*» Si Middenstands Crediethank MODE - MAQAZIJtf ROBERT LEVY Elegant mode Meubileeringen. Kunsthandel. Behangerij en Stoffeerderij. Langestraat 42. Tel. Int. 496 AMERSFOORT ARROW-BOORDEN Lanoestr. 26-104. Amersfoort en Omstreken. LAt GESRACHI No. 4. IELEPHOOH Ho. 301 Fourneert Cheques op Binnen- en Buitenland -194. UIT DEN OMTREK PHOENIX MALTö Langestraat 36. Amersfooi^ Ons natuurschoon. De minister van landbouw heeft een kapverbod gelegd op de bosschen van het landgoed 't Ross, onder Laren (G.), dat onlangs in andere handen is overgegaan. Boomplantdag. Te Arnhem werd ïn een bijeenkomst met 140 onderwijzers •e.a. na een voordracht over boomplantda- gen, een commissie benoemd voor de orga nisatie van een feestelijken boomplantdag met 300 kinderen van Arnhemsche scholen in November op het landgoed Doorwerth. {Aldaar zullen pl.m. 300 boompjes door de kinderen zelf onder toezicht en leiding, in tegenwoordigheid van ouders en opvoeders ■worden geplant en op versnaperingen en herinneringen aan 't plantfeest werden ont haald. Zóó wenscht de Centrale Vereeniging voor school- en werktuinen belangstelling voor de natuur, bosch en boomen te wek ken en daardoor preventief tuchteloosheid te bestrijden. AM.EF,\ Bl.f Tel. 348. !Vo(!«r?ftadsich'DnllRC'5« hKrd«f. Voor Nederlandsche rekening worden in den laatsten tijd in Duitschland zeer groote inkoppen in artikelen van den meest ver schillenden aard gedaan, ten einde te pro- fiteeren van den lagen Markenkoers. De vraag kan worden gesteld, of deze invoer van goedkoope Duitsche goederen geen groote schade beteekent voor onze schatkist. Voor zoover invoerrecht ad va lorem wordt geheven, geschiedt dit n.l. hier te lande over den prijs, die in Duitschland voor de goederen wordt betaald. Wat b.v. in Duitschland M. 600 kost, wordt hier thans berekend op een waarde van 6 maal 'J 11. Van deze f 66 moet dan in den regel 5 invoerrecht worden betaald, d.i. dus in het bovenstaande Voorbeeld slechts 3 30. hoewel de waarde dier poederen in Nederland gewoonlijk veel hooger zal zijn, zoodnf de schatkist hierdoor een belangrijk TicJccl ondervindt. Een der correspondenten van het Hbld. In de grensstreek, v.ien wij hadden verzocht te onderzoeken, of onze opvatting juist 'S, dó! in cle vele bovenbedoelde gevallen het fn oerrerht betaald wordt ever het bedrag, dat in Duitschland voor goedéren wordt be te aid, en niet voor de waarde, die zij bü in voer in Nederland geacht mogen worden, te j vertegenwoordigen, schrijft aan genoemd] blad hierover het volgende: ..Met invoerrecht wordt inderdaad betaald over het bedrag, dot in Duitschland voor de goederen is betaald. De nadeelen. die hier uit voor de Nederlandsche schatkist voort vloeien, zijn echter deels onvermijdelijk, en voor een ander deel veel kleiner dan men geneigd zou zijn te veronderstellen. In de eerste plaats is het voor de doua niers vaak, zoo niet altijd, onmogelijk den prijs dier artikelen naar de hier geldende waarde te bepalen, omdat de kwaliteiten, vooral thans, zoo enorm verschillen. Er wordt tegenwoordig in Duitschland heel waï zoogenaamd „oorlogsgoed" vervaardigd, det aftrek vindt naar het buitenland, wel gerekend naar den lagen Markenkoers goedkoop is, maar aan deugdelijikheid ook te wenschen iaat. Verder mag men er wel rekening mee houden, dat de Hollanders extra hooge prijzen in D. betalen, omdat men. daar zegteen paar honderd Mark meer beteekent voor den Hollander niets; bij geetft immers maar 11 ct. voor 1 Mark. Hiervan slechts één typeerend staaltje uit veleeen bekende van men kocht in Osna- Dbriick een ledikant, een springveeron ma tras, en een zeegrasmatras voor 310 Mark. 'Acht dagen later kwam een kennis van hem ook daar om hetzelfde te koopen, maar toen was de prijs: 520 Mark. In 't algemeen is dit een feit: de prijzen van nagenoeg alle artikelen zijn den laatsten tijd in Duitsch land voor de Hollanders zeer gestegen. „Wat dus naar hier wordt uitgevoerd is over 't geheel veel té hoog in Marken geno teerd en komt daardoor den prijs hier steeds meer nabij. Verder moet voor ver schillende artikelen bij verkoop naar ons land een Ausfuhrbewilligung verkregen worden. Ook daarvoor betaalt men (d.i. na tuurlijk de kooper) 30 aan het Duitsche Rijk. Deze extrakosten komen er dus nog Lij. Wanneer nu hier een invoerrecht naar de werkelijke waarde zou geheven worden, dan zal, naar mijn meening, weldra van een ;!handel in dien zin met Duitschland geen sprake meer kunnen zijn. En dit zal slechts f«rien handel van ons land met andere lan den ten goede komen, temeer omdat die •landen er door den stand hunner valuta veel beter voor staan dan Duitschland. I Er komt op ft oogenblik ontzaglijk veel („allerlei" uit Duitschland naar ons land, «pJI» 4»Der. confectie, etc. etc., dot is een feit en door den lagen Markenkoers profi teert hiervan onze bevolking, doch slechts ten deele, zooals uit vorenstaand kan blij ken. Het is voor ons zaak, den handel met D. levendig te houden voor zoover dat thans mogelijk is." Bescherming van het Ne- derlandsch Fabrikaat Wij lezen in de Bredasche Ct Wie de laatste dagen met zijn rijwiel de grenzen wil passeeren, zal eenigszins vreemd opkijken over de formaliteiten, die hij aan het Nederlandsch grenskantoor in acht te nemen heeft. Er wordt u daar uit drukkelijk door den beambte gevraagd „Komt u over denzelfden weg terug" Is dat het geval, dan worden naam van den bezitter, nummer en merk genoteerd en kunt ge verder gaan. „Echter" zoo voegt de beambte er aan toe, „u moet zeker hier over terug komen en niet langs een onde ren weg". Wilt ge langs een anderen weg terug, dan wordt u ten grenskantore een behoorlijk door den beambte geteekend „bewijs van uitvoer" verleend. Daarop komen vooruw naam, merk en nummer, duur der reis en de toevoeging, dat bij uitlevering van dit biljet aan elk wil lekeurig grenskantoor toestemming kan worden verleend, het rijwiel wederom Ne derland in te voeren. Deze maatregel is klaarblijkelijk genomen met 't oog op den invoer van Duitsche rij wielen, met welken invoer het de laatste dagen waarlijk de spuigaten uitliep met het gevolg, dat honderden Duitsche rijwielen tegen spotgoedkoope prijzen ter markt ge bracht en aan de verbruikers geleverd zijn. Wij kennen zelfs verbruikers, die er moor liefst twee te -gelijk kochten. Het was im mers zoo'n spot goedkoop prijsje75 gul den voor 'n rijwiel met banden. Sterker nog: Wij kennen particulieren, die naar Aken gingen en terugkwamen met een fonkelnieuw Wanderer-rijwiel, dat zij voor den prijs van 300 Mark (tegenwoordig pl.m 30 gld.) gekocht hadden. Duitschland heeft op dit gebied overproductie en ze worden daar gek, als zij Hollandsch geld zien. Met dat alles zou onze eigen rijwielindu strie die toch van belang is, een gevoeligen knak krijgen. Onze rijwielfabrieken met hare honderden arbeiders zouden bij een móssa-invoer van Duitsche machines hun bedrijf wel kunnen stop zetten, en ook de kleinere rijwielfabrikanten en handelaren zonden tot den bedelstaf gebracht worden. Nu kunnen de verbruikers de geno men maatregelen wel minder aangenaam vinden, want voor hen geldt de leuze „Waar kom ik goed en goedkoop terecht Wij gelooven echter niet, dat dit belang opweegt tegen het belang, dat verbonden is aan 't behoud eener bestaande uitgebrei de industrie als die der rijwwielfabricage. En daarbij verlieze men niet uit het oog, dat deze industrie ook goed en goed koop leveren kan, als zij zooveel mogelijk door regeering en volk gesteund wordt. Voor w aardel iike veroorde e- ling van minderjarigen. Sedert de invoering der kinderwetten hier te lande, kan iemand beneden den leeftijd van 16 jaren niet meer tot gevangenisstraf worden veroordeeld. De daarvoor in de plaats tre dende straf is die van plaatsing in een tuchtschool. Bij de invoering in de wet van het instituut van voorwaardelijke veroor deeling is nu evenwel alleen sprake van voorwaardelijke veroordeeling tot gevange nisstraf, zoodat dus voor iemand beneden de 16 jaren bezwaarlijk een voorwaardelijke veroordeeling kan worden uitgesproken. Nu heeft het Gerechtshof te Arnhem bij een onlangs gewezen arrest uitgemaakt, dat zulks toch wel mogelijk is en zelfs voor een minderjarige reeds mogelijk was voor de invoering van de voorwaardelijke veroor deeling daar toch in de artikelen 39 octies en 30 novies Strafrecht, de mogelijkheid reeds was geschapen een minderjarige tot tuchtschoolstraf te veroordeelen met een proeftijd. De bedoeling van dat voorschrift zou dan zijn, dat die tuchtschoolstraf even als een voorwaardelijke veroordeeling niet werd ten uitvoergelegd. Op grond hiervan werd toen een pl.m. 13 jarige jongen al dus voorwaardelijke met drie maanden tuchtschool veroordeeld met een proeftijd van 2 jaren. De Procureur Generaal blijkt evenwel een andere meening te zijn toegedaan, n.l. dat de bepaling, waarop het Hof zich in deze beroept alleen toepasselijk zou zijn in ge vallen, waarin de wet niet anders den de straf eener berisping toelaat en de Rech ter redenen heeft, die straf niet uit te spre ken, doch dat dit geval hier niet aanwezig was. De Procureur Generaal heeft zich mits dien tegen het bedoelde arrest in cassatie voorzien. De moord te St Oedenrode. De behandeling der strafzaak tegen Lubeg, Bril- leslijper en Van den Wildelberg voor de recht bank te 's Bosch is bepaald op 28 Oct. a.s. Als verdedigers treden op mrs. E. van Zinnicq Bergmann, advocaat en procureur te 'S-Her- togenbosch en mr. Pauwels, advocaat en pro cureur te Amsterdam. De eed van den Israëliet. Het Gerechtshof te Arnhem heeft J. Z-, koopman te Scheveningen, terzake ven meineed, bevestigende het in deze zaak door de Rechtbank te Almelo gewezen von nis, van alle rechtsvervolging ontslagen. Bekl., Israëliet zijnde, had den eed afgelegd met ontbloot hoofd, hetgeen den Joden is verboden, Huurfraude. Voor den Haagschen kantonrechter heeft zich te verantwoorden gehad de heer C. K., wegens overtreding der Huurcommissjewet. Bekl. bezat een huis in de Koningin Ma- riestraat, hetgeen hij verhuurd had aan d^n accountant D., voor een prijs van 1700 per jaar, ofschoon in het contract van een huurprijs van 900 wordt gesproken. Het eigenaardige van deze zaak is dat de bewo ner aanvankelijk met den hoogen huurprijs accoord ging en den bekl. een cheque gaf van 2400 van drie jaar huur boven den prijs van 900. Later zeiden vrienden van den getuige dat hij „onsociaal" handelde en zorgden er voor dat de klacht in zee ging. De ambtenaar van het O. M., mr. v. Veen, acht de schuld i.e. niet alleen bij be klaagde, maar ook voor een groot deel bij getuige. Daarom wilde hij een lichte straf vragen en eischte 25 boete. Mr. Spaargaren sloot zich bij het requi sitoir aan en deed eveneens uitkomen dat getuige D. in deze de hoofdschuldige was. voor Heeft uitgebreid Giro-verkeer Berooving van 05 7 5. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan een 25-jarige lompensorteerster ter zake van berooving op Oudejaarsavond van een rentenier uit Baarn, wiens portefeuille met ƒ10575 zij wegnam in een café aan de Van Zesenstraat te Amsterdam. Beklaagde bekende de portefeuille op aandringen van de caféhouder te hebben weggenomen. Eischvijf maanden gevangenisstraf Tegen een slager-vleeschvervoerder, die de portefeuille tijdelijk in bewaring had ge nomen en daarvoor een belooning had ont vangen, werd vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar geëischt. Uitspraak 22 dezer. Een ontvluchting. Woensdag avond tegen halfzeven kwam men naar Het Volk meldt in het huis van bewaring te Amsterdam tot de ontdekking, dat de cel, die huisvesting verleende aan den varens gezel Eldert Bierman, leeg was. Deze man. die twee jaar gevangenisstraf moet onder gaan wegens diefstal met braak, bleek kans te hebben gezien uit het gebouw te ontsnap pen, door over den muur aan de achterzijde te ldimmen. Hoewel onmiddellijk na de ont dekking alarm werd gemaakt, kon de vluch teling niet meer worden achterhaald. Het voorloopig onderzoek moet hebben uitge wezen, dat hier nalatigheid van een der be wakers of wel medeplichtigheid aan de ont snapping in het spel is. Een Nummer. Men meldt uit Rot terdam aan het Hbld.: Het jongemensch, dat onlangs bij de vliegdemonstratie te Venlo gearresteerd werd wegens oplichting ten name van den vlieger De Waal, is ook overgebracht naar Rotterdam, waar zijn aanhouding eveneens door de politie verzocht was. Hij had ter stede een juwelier op de Hoogstraat een gouden ring met diamanten weten af te zet ten ter waarde van 590. De ring was be taald met een chèque op Scheurleer et fils te Den Haag. waar hij echter geen tegoed had. Bedoelde chèque was onderteekend L. de Waal, naar de aangehoudene beweerde zijn arlistennaam. Inderdaad is gebleken, dat hij een bekend variéténummer is, nl. de sterke man, die een auto met TT inzit tenden over het lichaam liet rijden. Dit nummer heeft hij moeten opgeven, nadat het hem een gebroken rib bezorgd had. Verder moet hij ook zijn opgetreden als de man met het sterke gebit. Deze truc is hem onmogelijk gemaakt, toen hij 2ijn hand langers, die gewoonlijk in de zaal verspieid zaten en als de menschen uit het publiek fungeerden, die aan een instrument achter zijn tanden vastgemaakt, kwamen trekken om te demonstreeren dat geen bedrog in het spel was, den gebruikelijken rijks daalder, dien ze voor hun hulp in het be drog ontvingen; niet betaald had. Uit wraak hebben zijn helpers toen op een avond ge toond, dat de kracht hunner handen het wel degelijk van 's mans snijtanden en kiezen I won. Een oplichter. Te Barneveld Is aangehouden de arbeider W. T., die ver dacht wordt een dame te Schaarsbergen, in wier dienst hii was en voor wie hij een auto zou koopen, te hebben opgelicht voor een bedrag van 1200.Hij is gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Vlek typhus. Te Assen doen zich enkele ziektegevallen voor, vermoedelijk vlektyphus. De noodige voorzorgsmaatrege len zijn reeds genomen. RoekeTooze automobilisten. Hoe roekeloos autobestuurders vaak te werk gaan, bleek Woensdagmorgen op den Naar- dersfraatweg bij Muiden. Twee uit tegengestelde richting komende auto's wilden elkander passeeren, yonder hun vaart te verminderen en zonder acht te slaan op een wielrijder, die zich op het fietspad be vond. Deze werd van achteren gegrepén en op den weg geslingerd. Het was. naar het HI)ld. meldt, de burgemeester van Muiden. Aan zijn rechterhand werd hij gekneusd, terwijl de mouw van zijn overjas en andere klceding- stukken werden beschadigd Tegen den on- vocrzichtigen bestuurder uit Naarden is pro ces verhaal opgemaakt. Door een auto overreden. De 25-jarige dienstbode W. J. te Assen is Woensdagavond door een auto overreden en gisteren in het ziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Tusschen de buffers. Heden morgen geraakte op het rangeerterrein S.S. te Eindhoven de particulier J. R. bekneld tusschen de buffers van 2 wagens, tenge volge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Per fiesch f 1.75, Bij minstens 25 fl. 15 ot. korting. School- en Kerknieuws Bon;! vaa Volksuniversiteiten. In de te Groningen gehouden openbare vergadering van den Bond van Nederland-" sche volksuniversiteiten heeft prof. mr. I. B. Cohen, voorzitter der Groningsche Volksuni versiteit, gesproken over het werk der Ne derlandsche Volksuniversiteiten. Spr. zette uiteen, dat men daarmede nog maar aan een begin staat, doch dat wel bewezen is, dat zij beantwoorden aan een behoefte. Spreker ging vervolgens de ontwikkeling van iedere Volksuniversiteit afzonderlijk na. Die te Amsterdam werd opgericht in 1913, die te Groningen in 1914, die te Den Haag in 1916. In 1917 volgden Utrecht en Rotter dam, in 1918 Assen en Arnhem. Naast deze in den Bond vereenigde instellingen zijn er nog andere opgericht of in wording. Te Apeldoorn bestaat sinds kort een volksuni versiteit, die in den aanstaanden winter zes cursussen zal doen geven. Te Sneek werkt sedert 1913 een Vereeniging voor Stelsel- matge Volksontwikkeling, die thans een af- deeling zal worden van de onlangs opge richte Volksuniversiteit voor Friesland. Te Veendam is opgericht een Vereeniging Volksontwikkeling, die in dezelfde richting zal- werken als de Volksuniversiteiten. Niet alleen het aantal Volksuniversiteiten maar ook het aantal leergangen neemt toe. Voor den aanstaanden winter heeft Amster dam 56. Den Haag 50, Rotterdam 68 cur sussen op het programma. Na een bespreking van de bestuursinrich ting, die in 't algemeen bij alle Volksuniver siteiten op gelijke leest is geschoeid, werd gewezen op de pogingen om in hot onder wijs systeem to brengen. Het aantel deelnemers is in 't algemeen zeer bevredigend, doch voor de verschillen de cursussen loopt het zeer uiteen. Vooral die over letterkunde en muziek trekken een overgroote schare. De vraag woidt soms gesteld tot welke kringen de deelnemers behooren en of wer kelijk de arbeidersklasse wordt bereikt. Door statistische g^»v*ns trachten de jaarver slagen hieromtrent licht te verspreiden, indruk, dien rrven daaruit krijgt is, dat al kon de deelneming van arbeiders groote? zijn, de studie voor een belangrijk deel tei\ goede komt aan de arbeidersklasse. Vooral als men deze in ruimer zin neemt en oolc kantoorbedienden, verpleegsters, onderwijl zers daaronder begrijpt. Een groote moeilijkheid in het leven de£ Volksuniversiteit vormen dé financiën. Païi ticirliere krachten zijn onvoldoende geble* kenop verschillende plaatsen subsidieereit provincie en gemeente. Assen is zelfs ter stond bij de oprichting in het genot van prö< vinciaal en gemeentelijk subsidie gesteld". Sinds 1919 is ook rijkssubsidie verkregen. Spreker eindigde met eenige mededeelfnge* over de organisatie van den Bond. Na de pauze heeft dr. W. W. van der Men- len van Den Haag een lezing gehouden over de waaide van óns weten. Bond van Ned. Onderwijzers Tot lid van het hoofdbestuur van den Bond vari Nederlandsche Onderwijzers is bij enkele can* didaatstelHng herkozen verklaard de heer Mé van Assen, te Enschedé. Voor de vervulling van de beide andere vaca* tures, ontstaan door woonplaatsveranderirg van den heer G. Th. Beishuizen, en door het over* lijden -van den heer A. Hart, moet e?nc stem* ining worden gehouden. Als candidaten voor de vacature-Beishuizen (district I) zijn opgegeven Mej. A. Oosterling, te Leeuwarden, en de heeren F. van Spiegel, te Harlingen en H. J. Timmer, te Groningen. Voor disctriet VI (Amsterdam), vacature-Hart. zijn als candidaten gesteld Mej. A. Klooster en Cé Thomassen. Ook deze verkiezing schijnt weer geheel en al beheersoht te worden door de al- of niet-aan* sluiting bij het Nationaal Verbond van Vnkver- eenigingen. Vergissen wij ons nie zegt het N. v. d. D. dan zullen ook nu de tegenstan ders van aansluiting de meerderheid weer be halen. Zij toch wenschen hun zelfstandigheid te bewaren. Ook het voorstemmen van de hoofdbestuurs leden-kamerleden, F. J. Ossen dorp en J. H. F. van Zadelhoff, bij de eindstemming over het wetsontwerp-De Visser, waardoor zij lijnrecht ingingen tegen het door den Bond aangenomen, en door henzelf verdedigde principe, heeft in vele afdeelingen kwaad bloed gezet. In verband hiermede zij nog medegedeeld, dat voor de eerstvolgende algemeene vergadering' van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers diverse voorstellen van vrschillende afdeelin gen zijn ingediend, om het Kamerlidmaatschap onvereenigbaar te verklaren met de functie var" bezoldigd hoofdbestuurder. Vóór I November a. s. moeten de uitslagen der stemming bij het Algemeen Secretariaat zijn' ingekomen. Op aanstichting van het Kamerlid HenrT Hermans is, in een te Utrecht gehouden vergadering van den Nederl. Boerenbond de samenwerking tusschen de Federatie var R.-K. Werkliedenbonden en den Boeren bond ten aanzien van de voedselvoorziening, besproken. Besloten werd uit leden van bei de, organisaties een vast comité te benoe men, om te bestudeeren, hoe een werkplan kan worden vastgesteld en verder de prac« tische uitvoering mogelijk te maken. Voor dit comité hebben de boeer organi saties aangewezen de heeren dr. Deckers, Den Haag; W. Leb ens, Nijmegen; J. Dee» len. Eindhoven; H. Ruiter. Leiden; J. Smeets, Roermonden W. Vrankrijker, Utrecht. De weikliedenorganisaties hebben aangewezen de heeren H. Hermans. Den Haag; G. von Lingen. Amsterdam; W. van Alebeek, Den BoschJ. Titulair, Venlo en P. Verzu, Utrecht. Tot voorzitter van het comité werd ge kor zen de heer H. Hermans, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Federatie van werkliedenorganisaties, tot secretaris de heer W. Lebens, directeur van den Handel* raad van den A. B. T. B.yerder zijn tot den van het dagelijksch bestuur aangewezen de heeren Deel en. Van Lingen en Ruiter.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1919 | | pagina 6