f 37.50 i. giwnm - if 2ö PBIIS DU ASVERTEHTIEH r, BUITENLAND. FEUILLETON. ifüMfMItS DE EEMLANDER" jan, de zoon van' Finn, UW SCHOENWERK-bij: 19e Jaargang Ne. 100 per 5 maanden voor Amcr-» >4»r r>o»1 f 2.60, pet weck (met qratls vcircker ng tyn onjtslukien) 0.17°. »!iondctlljkc nummer» V 0.05. SFOQRTSCH ft DIRECTEUR: J. VALKHOFF. BUREAU: ARNHEMSCHE POORTWAL. TEL. INT 513. Dinsdag 2b uctober 19?(? bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dicn&iaanbic# dingen en Licidadighcids-advcitcntiën voor de helft der prijs. Voor handel cn bedrijf bestaan zeer voordccligc bepalingen voor het adverieeren. licne circulaire, bevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden- Politiek Overzicht. -Twee dooderv: Mac Swiney, burgemees ter van1 Cork, wiens overlijden wij gister middag reeds meldden, en koning Alexan der vain Griekeniand, die op Maandag 25 ,Dctober stierf. Beiden vestigden gelijkelijk de aandacht op zich, ten eerste door de on natuurlijke wijze, waarop zij uit dit leven verscheidden de lord-mayor van Cork vrijwillig den dood in de oogen ziende, terwijl een eerbiedwaardig idealisme hem de hongerstaking deed volhouden, de Grieksche koning het droevig slachtoffer van een infectie, die het gevolg was van een beet door een aap ten tweede, wijl zij m zekeren zin in 't middelpunt van veler belangstelling stonde^ wegens eer\_ mate van „onmaatschappelijkheid" die hen kenmerkten de lersche burgemeester, op staand tegen een regeering, die hij niet anders kon zien dan een onderdrukkend gouvernement, de koning van Griekenland conventie en traditie met voeten tredend door zijn huwelijk met de dochter van den opperstalmeester der koninklijke familie: kolonel Manos. Ten huize van zijn vrouw zegende de Atheensche bisschop het huwe lijk in, maar bij een en ander kwam de B. S. niet te pas en dat vonden héél, héél velen ijzig erreg. De kolonelsdochter be leefde daar in 't koninklijk paleis echter bitter weinig genoegen en aan het hof werd dermate geïntrigeerd, dat zij,«eieren vo^or haar geld kiezende, Athene verliet en in Parijs een goed heenkomen, zocht. Burgemeester Mac Swiney, die op dep 74sterv dag van zijn hongerstaking is over leden, begon deze op 11 Augustus en was natuurlijk allee»* in staat zijn leven zoo lang te nekken, doordat hem o.a. druivensap e. d. werd toegediend ter bestrijding van de scheurbuik. Hij werd gearresteerd wegens hot organiseeren van rebellen-organisaties den dekmantel van zijn burgemees- Ttiambt. Verschenen voor de wettig inge stelde rechtbank, die hem schuldig verklaar- •dc, 'bekende hij de juistheid van hetgeen ^•eni hem ingebracht werd; deswege werd hu veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf zonder dwangarbeid. Hij werd met de meeste consideratie, die men in Engeland in acht neemt tegenover politieke gevange nen, aldus constateert een draadloos En- geisch bericht, behandeld. Gevangeniskle ding behoefde hij nooit te dragen, noch zich fp onderwerpen aan de discipline, die voor gewone veroordeelden geldt. Bij zijn weigeren van alle voedsel en hier hoort goj de Engelsche bron weer aan 't woord rekende hij er blijkbaar op, dot Se Engelsche regeering gedwongen zou worden hem vrij te laten; tot steun van dit vertrouwen had hij niet slechts het vroe gere voorbeeld van vrouwelijke suffragettes- hongers taak ster s, maoT gevallen van meer recenten datum, waarbij de regeering ze kere Sinn Fein-gevangenen, die geweigerd Jiadden voedsel te gebruiken, op vrije voe ten had gelaten. Deze gevallen werden elk voor zichzelf beschouwd als een nederlaag voor d'e regeering en een overwinning voor "de Sinn Feiners. In verband evenwel met "de ernstige beschuldigingen, ingebracht tegen den burgemeester van Cork, was de regeering van oordeel, dat zijn in vrijheid- steking geen daad van menschelijkheid zou zijn, maar integendeel de levens van de leden der koninklijke lersche macht, van wie reeds velen waren vermoord, zou be driegen. Br waren n.l. meer dan 100 leden van de lersche politiemacht door het z.g. „republikeinsche leger", waarvan burge meester Mac Swiney een der leiders was, gedood en nog veel meer werden ernstig gewond door deze organisatie. Soms wer den de misdaden op straat gepleegd, een andermaal werd geschoten vanuit schuil plaatsen en zelfs werd een constabel in de kerk tijdens de godsdienstoefening ver moord. Tijdens zijn hongerstaking werd Mac Swiney dag en nacht door doctoren en ver pleegsters bewaakt en geschikt voedsel stond steeds voor hem gereed. Hij werd in 'een gfoote kamer in het hospitaal ver pleegd en zijn verwanten hadden steeds toegang. Op zekeren dag, enkele weken vóór zijn dood, werden hem de sacramenten der ster venden toegediend, ofschoon hiertegen van Katholieke zijde geprotesteerd werd. Men was van oordeel, dèt, daar de burge meester bezig was zelfmoord te plegen, de genademiddelen der kerk hem moesten wor den onthouden. Van de elf andere Sinn Feiners, die trachtten hun vrijheid te herkrijgen door de hongerstaking, is een op 17 dezer gestor ven: Fitzgerald, die terecht moest staan we gens moord. Alle overigen worden beschul digd' deel te hebben genomen aan de moordcampagne; zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling en hun toestand is van dien aard, dat zij niet kunnen terecht staan. Het spreekt vanzelf, dat de dood van Mac Swiney groote ontroering heeft gewekt te Cork, waar onverwijld werd gerouwd; alle openbare bijeenkomsten werden uitgesteld, de openbare vermakelijkheden werden ge sloten. Op denzelfden dag is door politie en militairen èen inval gedaan in 't Mansion House, de ambtswoning van den lord-mayor varv Dablin; het geheele gebouw werd door zocht. Bovendien deden militairen, die zeer talrijk waren, invallen in hotels en particu liere woningen, waarbij, door een noodlot tig toeval, een soldaat door een kamerand werd doodgeschoten. Het nieuws, dat de burgemeester van Cork was gestorven, werd juist tijdens de raid ontvangen en dom pelde de stad in rouw. De overheid had de stedelijke vlag halfstok willen hijschen, maar dit werd belet door <le troepen, die het Mansion House hadden bezet. Het bloed der martelaren is het zaad der kerk, en zal ongetwijfeld ook de hoekigheid van het Engelsch-Iersche geschil nog scherper en puntiger "maken. Zoo is een politie-pa- trouille van acht man in 't graafschap Sligo in een hinderlaag gevallen, waar zij, vol gens Reuter, zich zag geplaatst voor een overmacht van honderd gewapende en ver momde mannen. Een -sergeant en. twee con- stabels werden doodgeschoten, drie hun ner liepen verwondingen op. Koning Alexander is slechts zeven en twintig jaar geworden, daar hij den 20sten Juli 1893 werd geboren als zoon van Con- slantijn I en Sophie van Pruisen, die een zuster was van den gewezen Duitschen kei zer Wilhelm II. Hij volgde zijn vader in 1917 op, toen deze door het Griek^the volk van den fcroon vervallen werd verklaard. De geallieerden waren niet genegen den kroonprins, George, den troon te laten be klimmen in verband met diens sympathieën, maar waren wel beTeid de monarchistische integriteit te handhaven; hun keuze viel toen op Alexander, die de koningsbenoe ming zich liet welgevallen, maar, door het noodlottig ongeval, dat hem trof,, slechts enkele jaren heeft kunnen regeeren. De vertegenwoordigers der Engelsche mijnwerkersfederatie hebben gisterochtend de besprekingen met die regeering in het huis van den premier in Downingstreet her vat; het uitvoerend comité der mijnwerkers zou gistermiddag van de deputatie bij den premier verslag ontvangen, terwijl Woens dag een buitengewone conferentie van het vakvereenigrngscongres plaats zal hebben om over den toestand te beraadslagen. De bladen leggen het feit, dat de bespre kingen voortduren, uit als een aanwijzing dat, waar tot nog toe geen grondslag voor de hervatting van officieele onderhandelin gen is verkregen, de partijen er niet aan wanhopen een basis te zullen vinden. In welke richting zij naar c^ezen grondslag hebben gezocht, of hoe op het oogenblik de balans staat tusschen succes en misluk king, is onmogelijk te zeggen, doch in ver schillende krihgen beschouwt men dè toe komst vrij zonnig. De onderhandelingen inzake den kolen- vrede zijn gisteren den heelen dag voort gezet; voordat de besprekingen werden her vat, vergaderde de regeering met haar des kundigen. Naar men verneemt, zijn op déze bijeenkomst nieftwe oijfens onder oogen ge zien, die tot belangrijke uiteenzettingen kunnen leiden. De kranten zijn van oordeel, dat het nieuwe aanbod het mogelijk maakt de loonsverhooging van twee shillings on middellijk aan de mijnwerkers toe te staan, wanneer schikkingen woeden getroffen, die voor een vermeerderde opbrengst borg staan. In het Lagerhuis is bovendien gisteren door Lloyd George de hoop uitgesproken, dat de onderhandelingen het onnoodig fouden maken, dat een hof werd ingesteld teneinde de beste wijze te onderzoeken om de kolenproductie op te voeren. wees, dat dit als een provocatie zou kunn».». worden opgevat. Bonar Law ontkende met klem, dat die wet een aanval op de vakver- eenigingen was en legde er den nadmk op, dat de wet pas in werking kon treden als een actie werd begonnen, of met <>en acfie onmiddellijk werd gedreigd, die er op be rekend was de gemeenschap van het aller meest voor het leven noodzakelijke te be- rooven. Ljo ad e n 2 4 Oct. (V. D.) Wegens de staking der Engelsche mijnarbeiders is het verkeer met het continent bijna geheel ge staakt. N e W-Y ork, 24 Oct. (V. D.) De Ame- rikaansche vsikvereeniginigen hebben be sloten de* Engelsche mijnwerkers te steunen en den uitvoer van Amerikaansch'e kolen te weigeren. Voorts zijn alle leden opgeroepen het laden dezer kolen te verhinderen. Londen, 25 Oct. (N. T. A. Draadloos uit Horsea). Aan den eersten minister werd vanmiddag in het Lagerhuis gevraagd, of hij de documenten wilde openbaar maken, die in 1918 in het bezit zijn gevonden van tegenwoordige leiders von Sinn-Fein, waar uit blijkt, dat er verstandhouding bestond tusschen die leiders en de Duitschers om Engeland aan te vallen. Lloyd George zei- de, dat dë regeering het wenschelijk aóhtte deze bescheiden onder zekere omstandig heden openbaar te maken. In antwoord op nadere vragen zeide hij, dat in 1918 ongetwijfeld een complot be-* stond om Duitschlond in Ierland te helpen. GRAVENETTE REGENMANTELS WATERPROOF - BIJ MAISON L'HIRONDELLE." Buitenlandsche Berichten. Brussel, "25 Oct. (H.-R.). De raad van den Volkenbond heeft opnieuw een brief gericht tot de voornaamste geallieerde mogendheden met het verzoek nog vóór de bijeenkomst der vergadering- te Genève den raad haar antwoorden te zenden inzake d'e benoeming der mandatarissen, de grenzen der gebieden, waarover een mandaat zal worden verleend, alsmede omtrent de des betreffende bepalingen en voorwaardn, die zij den raad voorstellen. Tot dusver heeft alleen Frankrijk geantwoord, dat het bezig hield met het voorbereiden harer voorstel len. Par ij s, 24 Oct (H.-R.). In antwoord op 'n bericht van 't W. B., dat Frankrijk overvol zit mèt 'ko'lenvoorraden, die niet gebruikt wor den, spreekt 'n officieele ncta dit aan de-hand van de noodige cijfers tegen, terwijl hier aan wordt toegevoegd, dat het gebrek aan bestellingen, waaronder de Duitsche indus trie te lijden heeft, niet te wijten is aan het vredesverdrag of aan Spa, maar aan de bui tengewone prijsopdrijving door de expor- teurs, waardoor de bestellingen steeds ver minderen en waarvan het gevolg if de werk loosheidscrisis, waarover de Duitsche pers klaagt. Pa r ijs, 2 5 Oct. (R.) De oud-minister van justitie (uit "het kabinet Clemenceau) Nail is door een automobiel aangereden en overleden aan de gevolgen. Havre, 25 Oct. (H. R.) Door averij in de stookplaats van den stoomboot France, die Zondagavond uit Havre ver trok, zijn tien stokers gedood en drie ge wond. Londen, 25 Oct. (R.). In het Lager huis kondigde Bonar Law hetn-ornemen der regeering aan om onmiddellijk de noodwet toe te passen, ofschoon Thomas er op Londen, 250ct. (R.) In het Lagerhuis heeft O'Conner de aandacht van de regee ring gevestigd op het moorden, verwonden en 'brandstichten van.de politie en soldaten in Ierland en op de redevoering van gou verneur Cox, waarin de politiek van schrik aanjaging in Ierland werd afgekeurd. Hij vroeg, of de regeering van zins was tegen over dezen afkeer, die in de geheele wereld gewekt was, haar politiek te veranderen. Hamar Greenwood antwoordde, dat hij een verslag gelezen had van de bedoelde rede voering van Cox, die klaarblijkelijk zijn in lichtingen gekregen had van menschen, die het Britsche rijk en de Britsch-Amerikaan- sché vriendschap vijandig gezind waren. (Toejuichingen). Greenwood geloofde, dat de geheele wereld met alschuw vervuld zou zijn over de moorden op politieagenten en soldaten in Ierland, doch hij geloofde niet, dat de wereld de boosaardige leugens zou gelooven, die verspreid worden. Rome, 2 5 Oct. (£1. R.) De Kamer is tegen 10 Nov. bijeengeroepen. Londen, 25 Oct. (R.) Naar Reuter verneemt heeft de gezantenraad besloten Hongarije te verzoeken het vredesverdrag uiterlijk 18 Nov. te ratificeeren. Belgrado, 24 Oct. (H. R.) De Zuid- Slavische troepen ontruimden de plebisciet- zóne Klagenfurt, waar nog slechts 500 gen- dafmes blijven, die zullen worden vervangen door Oostenrijksche gendarmes, zoodra de overdraoht van de diensten zal hebben plaats gehad. Belgrado, 23 Oct. (H. R.) De minis ter-president heeft op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat bij de volksstem ming 15,278 stemmen op Zuid-Slavië en 22,025 op Oostenrijk uitgebracht zijn. Daar zekere teekenen er op wezen, dat onze volksgenooten gevaar dreigde, hebben onze gedelegeerden c. r gereven, dat onze troepen zóne A zouden binnenrukken. Opi een verzoek van de volksstemmingscommis sie heeft de koninklijke regeering last gege ven haar het bewind over dot gebied over te dragen. Dit geschiedde eenige dagen vóót) Frankrijk, Engeland en Italië stappen deden" tot ondersteuning von het verzoek der com missie. Parijs, 25 O c t (H.-R.). De conferen tie der ambassadeurs heeft bij de voortzet ting van het onderzoek der kwestie van do positie van Dantzig niet anders kunnen doen dan acte te nemen van de weigering der ge- delegeerden van Dantzig om blijk te geven van verzoeningsgezindheid en het oorspron< kelijk ontwerp te wijzigen. Warschau, 24 Oct. (Orient) En heeft vandaag een betooging van de rechl- sche partijen ten gunste van den Senaat plaats gehad. Na de "mis kwamen uit ver schillende kerken optochten, van partijgan gers van den Senaat, die door de hoofdstra ten trokken, voorafgegaan door veteranen en geestelijken. Warschau, 23 Oct. (Orient). In den Landdag heeft de afgevaardigde Teger do -egci ring geir.feipelleerd over het vraagstuk van Silezië en Teschen en de publicatie ge- eischt van de desbetreffende stukken en vare de documenten inzake de onderhandelin gen, die te Spa door den ex-premier Grabskï zijn gevoerd. De Landdag stemde voor on verwijlde behandeling der motie. Warschau, 24 Oct. (Orient). Het vraagstuk van de onderhandelingen in de villa Fraineusc te Spa tusschen Grabski ere de minister-presidenten der Entente wordt in de bladen met hartstocht besproken. De afgevaardigde Woznicki van de linker volkspartij, lid vnn den raad van verdedi ging, wijst op de verantwoordelijkheid vani dit lichaam en verzoekt den voorzitter vare den ministerraad een uittreksel aan den raad toe te zenden. Grabski heeft in een inter view met de Recz Pospolita verklaard, dat, gezien het feit, dat de geallieertien er niet in geslaagd zijn om den wapenstilstand te vei wezenlijken, de verplichtingen van Polen; vervallen waren, alsof nooit een overeen komst van Spa had bestaan. Warschau, 24 Oct. (Orient). Sapie- ho, minister van buitenlandsohe zaken, hééft verklaard,'dat uit de onderhandelingen van' Spa geenerlei verplichtingen voor Polen meer voortvloeiden, daar de geallieerden zich niet van de wederzijdsohe verplichtin gen hadden kunnen kwijten. Warschau, 23 Oct. (Orient). De Poolsche vredesof'veardiging zat Dinsdag naar Libau vertrekken, waar zij de Russische o fv aar digi ng zal ontmoeten ter uitwisseling van de ratificaties. P a r ij s, 2 5 Oct. (N. T. A. Draadloos). De raad voor de Volkenbond heeft zich' bezig gehouden met het Poplsch-Litauscho vraagstuk en het rapport geboord van kolo nel Chardigny, chef van de missie van den Volkenbond in Litauen. Paderewski ere Woldemar zullen het standpunt hunner re geeringen verdedigen. Stanislawof, 2 O O c t. (O. P. B.). De troepen van generaal Pawlenko hebben nu voorgoed 'Winnitsa bezet. Na hevige ge vechten werd het front der bolsjewisten bij Bar en Parisjef doorbroken. De vijand vlucht in wanorde pp het hecle front tus schen Sjmerinka en Mobilef. Bij de vervol ging van den vijand hebben de Oekrainers Djoeryn bezet Het aantal gevangenen irif de laatste gevechten bedraagt nfëer dan 3000. Tal van roode overloopers melden! zich met de gemobiliseerde boeren bij onze commando's aan. Wij hebben 2 gepantserde treinen, 7 kanonnen en 12 machinegeweren' genomen. i Er valt te leeren van iemand, 'die eerlijk vraagt, wat hij niet begrijpt. döor A. J. DAWSON Met autorisatie vertaald door Mevr. I. P. WesselinkVan Rossum. 66 Deze vreugde vervulde Jan dusdanig, dat hij er zelden aan dacht, om <de twee honden achter hem tot igrootere krachtinspanning te prikkelen. Terwijl de geliefde stem van Dick in zijn ooren trilde, zou hij die slee, met zijn tragische vracht, wel alleen hebben kunnen trekken. Nu hadden zijn makkers het mak kelijk want Jan was te blij, te opgewon den, om op hen te letten en hield de stren- igen met zijn enorme kracht zoo strak ge spannen, als de snaren van een harp. Des avonds was hij te zeer vervuld met het be waken van zijn meester, om straffen uit te 'deelen, indien ze die noodig mochten hebben. Op den eersten avond van him gezamen lijk kampleven leende Jim Willis, met het vuur van een lang verkropte wraakzucht, Dick's geweer en ging „eens met die ver vloekte wolven afrekenen," zooals hij zich uitdrukte. Dit wapen- was een .repeteerge weer en het lukte Jim om met vlugge en oor* (Heelkundige handeling vier der stoutmoe* digste wolven te doodendit feit verschrikte en ontmoedigde de anderen zoo, dat ze hun gevallen vrienden zoo spoedig moge lijk verslonden, waarna 2e het pad in den steek lieten en Jim niet meer hinderden. Overdag bepaalde het gesprek tusschen Dick en Jim zich tot misschien een half do zijn korte opmerkingen, die ze elkaar over de slede heen toeriepen. Maar de avonden bij het kampvuur werden verlengd tot ver ovei- het tijdstip, waarop ze. reeds in diepe rust geweest zouden zijn, was ieder van hen alleen geweest. In deze uren, terwijl de andere honden meestal geheel in de sneeuw yerborgen in hun niesten lagen te slapen, en Jan tus schen het vuur en de sleden lag en naar. de -mannen, die beiden zijn meester geweest waren, keek, leerden Dick Vaughan en Jim Willis elkaar goed kennen en werkelijk waardeeren. Jan werd weldra gewoon aan de akelige wartaal van den krankzinnige, (die vreemd genoeg, heel gezond scheen te zijn én ont vettend veel at) en hij praatte meer en ver trouwelijker met den Èngelschen sergeant der K. N. W. B. P., dan hij in langen tijd met iemand anders gesproken had Natuur lijk hadden ze het er weldra 'over, wie de eigenaar van Jan was. Dick informeerde naar de orr^audigbedenwaaronder Jïm Jan gekocht nad ,en hoeveel hij voor hem had betaald. Op die manier vernam hij het verhaal van den onvergetelijk en, nocdlotti- gen tocht van Beechimg en Harry* Maar Jim was even stilzwijgend, als Dick was geweest over zijn zorgen voor den moordlustige waanzinnigen» en zijn eigen arbeid als voort- trekker van de slede. Maar Dick was slim genoeg om zelf zijn gevolgtrekkingen te maken, en, terwijl hij zijn vingers in het zachte vel onder Jarv's ooren 'liet rusten, vertelde 'hij dén hond, dat hij nooit mocht vergeten, wat hij aan den1 man, die hem het leven had teruggegeven, verschuldigd was. Dadelijk liet Jim merken, dat er voor hem geen twijfel bestond wie Jan's eigenaar was. Hij vertelde hoe Jock, daar verweg aan de kust der North Pacific, hem Jan's naam ge noemd had en, volgens een foto, in de cou rant, diens identiteit had vastgesteld. Daar na vroeg Dick, hoeveel hij voor Jan betalen moest, daar hij-heel duidelijk inzag, dat de ander als wettig eigenaar rechten o.p den hond had. Jim lachte eventjes. „Neen," zei hij. „Ik ben nog niet zoover, dat ik geld maak van honden, die anderen ontstolen zijn, mijn heer. Maar het is wel degelijk waar, dat ik in zekeren zin voor Jan betaald heb, en be halve zijn rechtmatige eigenaar, is er nie mand in Canada, die geld genoeg heeft den hond van me te koopen. Ik zou hem nooit verkocht hebben. Ook nu verkoop ik hem niet omdat een gedroogde ialm wel kan .zien, dat hij al aan u behoort. Maar hoor ieens: ik heb geen geweer, en ik bén erg op dat van jou gesteld ik denk, omdat ik er zoo om verlegen was, vóórdat ik je spoor kruiste. Jan is in ieder geval van jou, maar als ie mij als aandenken het geweer wilt geven, dan zal ik je er dankbaar voor zijn." „Het spijt me, maar ik kan je mijn geweer .niet geven," sprak Dick, want het -is mijn eigendom niet. Het is een K. N. W. P.- geweer. Maar heb een dag of twee geduld, vrind, en zoodra we in Edmonton dit heer schap kwijt zijn" met een hoofdknik in de richting van den waanzinnige dan gaan jij en ik er op uit om het beste geweer van de stad op te zoekenen als we het gevonden hebben, laten we er jou naam op graveeren en er onder„Van Jan, den K. N. W. B. P.-hond, aan zijn redder." Ik weet, dat je van Jan wel een aandenken zult aan nemen, jongen." Zoo gebeurde het. Jim wilde niets va-n koopen of verkoopen van den hond weten, maar in Edmonton, waar hij zijn slee en zijn span verkocht, vóór hij den trein naar dé Westkust nam, kreeg hij, als aandenken van Jan, het beste geweer, dat' Dick vinden kon, gegraveerd zooals afgesproken was en van Dick kreeg hij ©en portret van zich zelf met Jan samen. Hun afscheid typeerde het leven in het Noordwesten. Elk van hun wist, dat hij den ander vermoedelijk nooit weer zou zien. Toch scheidden ze als twee intieme vrien den want hun ontmoeting ook zooals dat alleen in het Noordwesten gebeurt was er een geweest, die weldra tot warme vriendschap of tot haat leidt. Dick, die een indruk van groole flinkheid van den ander had gekregen, vertelde hem van de mogelijkheden, die de K. N. W. B. P. als loopbaan voor hem zou hebben. „Voor jou." zei Dick. ..zou het werk kin derspel zijneenvoudig, van het begin toi het eind." Jim Willis had, als de meeste mannen vare het Noorden, een werkelijken eerbied voor de K. N. W. B. P., maar hij glimlachte bij het denkbeeld zich daar zelf bij te voegen». „Maar, waarom niet," vroeg Dick. „Het zou makkelijk werk voor je zijn.K „Ja ik geef toe, dat het werk niet het moeh lijksfce voor me zou wezen," stemde Jim toe. „Maor och, ten eerste ben ik geen Brit, en tvat erger is, een week in een kozenve zou ik niet uithouden." „Maar ze zouden verstandig genoeg zijni om je zooveel mogelijk uit te sturen, dat is fbch wel wat tfoor jou." „Ja, het zwerversleven trekt me aan enl ik vrees, dat ik in het corps niet 'meer irt mijr. element zou zijn." „Waarom?" „Och, dat is moeilijk uit te leggen, Dick." (In het Noorden noen^n de mannen elkaar bij dan voornaam of „mijnheer".) „Zie je, jij en ik zijn verschillend opge^ voeden wat voor jou heel gewoon zou zijn, zou nvij zoo dol als een stier makeni. Ik houd van het leven langs de woeste pa* den. Maar ik ga er op uit, als ik er lust il( heb en blijf thuis, als ik wil. Ik ben arny' maar er is geen milHonair in heel Amerika; die het recht heeft om tegen mie te zeggen; „Kom hierheen, of daar heen," en wat meen zegt, die zal er ook nooit zijn, Dick, niet zoolang ik gezond ben en elandsvleescbJ kan elen. Het is misschien niet de beste op> valling, maar toch ook niet de slechtste doch in alle geval, Dick, de eenige die ik er op na houd." fWnrdt vervolgd),

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1920 | | pagina 1